THANS AAN LOPENDE BAND RUIMTE-SUCCESSEN V.S. Zowel blank als zwart Rhodesië wijst het Britse plan boos af éw 91 Algemene mobilisatie in Katanga afgekondigd WEERBERICHT Tivee kunstmanen gelanceerd met één raketen een Mercury-capsule terug van 170 km hoogte Sir Roy Welensky mobiliseert troepen K.L.M.-toestel veilig aan grond Tsjombe nodigt regeerders uit voor ronde-ta f elcon f eren tie teiiws Opgericht 1 maart I860 WOENSDAG 22 FEBRUARI 1961 No. 30287 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Uisnoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het is gisteren een drukke dag geweest op het Amerikaanse „ruimtefront", nadat afgelopen weekeinde reeds twee fraaie successen werden geboekt. Des middags werd een geslaagde proef genomen met een Mercury-capsule, die een raketvlucht naar 1170 km hoogte, ondanks zeer zware beproevin gen, goed doorstond. In een dergelijke cabine hoopt men over twee maanden een mens een raketvlucht te laten maken en wellicht tegen het einde van het jaar een kunstmaanvlucht. Des avonds werden met behulp van één Thor- Able-raket twee kunstmanen gelanceerd, de „Transit IIIB" van 112 kg en de „Lofti" van 25 kg. De zwaarste satelliet dient navigatie-doelein- Gebeukt verschroeid verwrongen behouden De Mercury-capsule werd gistermiddag van Cape Canaveral gelanceerd met behulp van een Atlasraket. Raket en capsule waren van hetzelfde type als waar mee op 31 januari de chimpansee Ham naar een hoogte van 250 km werd gescho ten. De baan was thans zo geprojecteerd, dat de cabine de zwaarst denkbare beproe vingen zou ondergaan bij terugkeer in de dampkring. De cabine werd daardoor gebeukt, verschroeid en verwrongen zoals by een werkelijke ruimtevlucht en een zorgvuldig geprojecteerde terugkeer in de atmosfeer nimmer het geval zal zijn. De thans gevolgde terugkeerroute zou in werkelijkheid slechts na zeer onvoorziene omstandigheden voorkomen. den, de lichtste doet waarnemingen op het gebied van radiosignalen met lage frequentie in het gebied van de ionosfeer. Beide satellieten kwamen in een baan op ongeveer 925 km boven de aarde. Tenslotte werd een verdere selectie gemaakt uit de zeven in opleiding zijnde ruimtevaarders-in-spe. De gekozenen zijn luitenant-kolonel John Glenn van de mariniers, kapitein Virgil Grissom van de luchtmacht en commander Alan Shephard van de marine. Van wie wij elders in dit blad foto's publiceren. Een van deze drie mannen zal de eerste Amerikaanse ruimtevlucht maken in een raket met een Mercury-capsule vermoedelijk in april a.s. van een bemande Mercurycapsule als kunstmaan vooraf gaan, en ook zullen nog onbemande raketvluchten plaats vlucht ondernomen wordt. Men heeft gisteren de indruk gekregen, dat een Zestien maal de zwaartekracht Bjj de terugkeer in de atmosfeer tra den vertragingen op tot een sterkte van zestien maal die van de zwaartekracht, terwyi de wrijvingshitte van de huid opliep tot 2000 graden Fahrenheit tegen 1500 onder normale omstandigheden. Ongeveer 43 minuten na de lancering werd de cabine, die een hoogte bereikte van 170, in het doelgebied op 2250 km af stand van de lanceerplaats uit zee opge vist. De cabine kwam 20 km van een schip in dit doelgebied terecht. De eerste indruk was, dat de cabine de beproevin gen uitstekend had doorstaan. Alle zeven astronauten-in-opleiding woonden de proef by. Enkelen bevon den zich op de lanceerbasis, een hunner in het controlecentrum in Bermuda en twee anderen in een straalvliegtuig bo ven het doelgebied. Kennedy gelast een onderzoek naar de liichtvaartstakiiig President Kennedy heeft gisteren per- soonlyk ingegrepen in de staking van boordwerktuigkundigen door een com missie te benoemen voor het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van deze wilde staking. De commissie zal binnen 90 dagen ver slag aan de president moeten uitbren gen. De eerste reactie op deze presidentiële stap van de zyde der stakers was koel. Een woordvoerder zei, dat als hy het goed begreep „wy terug schynen te zyn vanwaar wy begonnen zyn." De minister van Arbeid, Arthur J. Goldberg, verzocht de stakers het werk te hervatten terwyl de commissie met haar onderzoek bezig is. Hy zei dat de natie het zich niet kan veroorloven byna 100.000 mensen zonder werk te hebben in een tyd van grote werkloosheid. De betrokken luchtvaartmaatschap pijen schatten dat de staking hen vyf miljoen dollar per dag kost. Russische hulp aau India uitgebreid De Sovjet-Unie zal onder een overeen komst. die gisteren in Nieuw-Delhi is ge tekend, de hulp aan India uitbreiden. De overeenkomst voorziet in een Russisch krediet van 112,5 miljoen nieuwe roebel, dat gebruikt zal worden voor de finan ciering van een krachtcentrale van 480.000 kw. te Bhakra in de Himalaja, een olieraffinadery. een bedrijf voor het wassen van kolen in Bihar en andere projecten, met inbegrip van exploratie, ontwikkeling en produktie door de In diase olie- en aardgascommissie. Met dit nieuwe krediet bedraagt de Rus sische hulp aan India sedert 1955 thans in totaal 3.8 miljard rupees (drie miljard gulden). Het tweede (dubbele) succes van de Amerikanen was gisteravond de lance ring van de Transit III B navigatie-sa- telliet en de Lofti-satelliet voor radio- onderzoek. De tweetraps Thor-Able raket droeg de beide satellieten van Cape Canaveral naar een baan op 925 km hoogte. De Lofti maakte zich van de Transit IIIB los toen deze eenmaal in de juiste baan was gekomen. Volgens het Amerikaanse Ministerie van Defensie zal het elektronische brein van de Transit-IIIB de Amerikaanse geleerden „in enkele dagen" gegevens kunnen verstrekken, voor het bijeen brengen waarvan men vroeger jaren nodig had. De Transit-IIIB zal de grootste afstand tussen twee punten op aarde met zeer grote nauwkeurigheid kunnen bepalen. De satelliet van 112 kg heeft 6.600 zonnebatteryen aan boord, die zijn zenders een levensduur van drie jaar zullen geven. De Amerikaanse marine meent, dat de heruitzendingen van de transitsatel- lieten de navigatie veel nauwkeuriger zullen maken. De kleinste kunstmaan, die de by- naam „Lofti" heeft gekregen, weegt 25 kilo. Met deze kunstmaan hoopt men nadere gegevens te krijgen over de „reis" door de ionosfeer van radio-sig nalen van lage frequentie. Het was voor de tweede maal dat met succes twee satellieten door één raket werden gelan ceerd. De eerste maal geschiedde dit ook bij de lancering van een Transit. Na het slagen van de proef met de Mercury-capsule werd bekend gemaakt, dat drie van de zeven Amerikaanse as tronauten, die reeds twee jaar een zwa re opleiding ondergaan, een speciale op leiding zullen gaan volgen voor het be mannen van de eerste bemande raket- maan. Dit zyn de reeds genoemde Glenn, Grissom en Shephard. Een hunner of een van de andere astronau ten (Cooper, Schirra, Slayton en Car- pentier) zal de eerste kunstmaanvlucht maken, vermoedelijk nog dit jaar. Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderiyke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Wei nig verandering in temperatuur. Matige tot zwakke wind uit oostelyke richtin gen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 FEBRUARI Zon op: 7 40 uur; onder: 18.08 uur; Maan op: 11.58 uur; onder: 2.48 uur; Hoogwater te Katwyk te 9.23 uur en 22.00 uur laagwater te 4.40 en 17.17 uur. Dit nummer bestaat nlt 14 pagina's Verschillende vluchten zullen bemande tan het raket- lanceren Wetsvoorstel maakt maximumsnelheid op grote wegen mogelijk Een thans by de Tweede Kamer in gediend wetsvoorstel beoogt door een wyziging van de Wegenverkeerswet de minister de bevoegdheid te geven maxi mumsnelheden vast te stellen voor be paalde wegen buiten bebouwde kom men. De minister zal van deze bevoegd heid gebruik kunnen maken als door byzondere omstandigheden de weg niet meer voldoet aan de redelijke eisen, die in verband met het gebruikmakend ver keer moeten worden gesteld. Het ligt in het voornemen van de bewindsman van deze bevoegdheid een bescheiden gebruik te maken. Hierbij valt in het bijzonder te denken aan tij delijke snelheidsbeperkingen, noodza kelijk geworden door omvangrijke weg- herstellingen zoals destijds op de ryksweg Den HaagRotterdam en snelheidsbeperkingen van duurzamer aard voor weggedeelten, die zo slecht zijn geworden dat er gevaar voor ern stige ongevallen bestaat en waar op kor te termijn geen afdoende verbetering kan worden aangebracht. Amerikaanse opleiding voor A.A. guerrillastrijders Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft gisteren beves tigd dat de V.S. een speciale groep val schermjagers en specialisten in dc guer rillastrijd hebben opgeleid, die tot taak krygen in een achttiental Afrikaanse en Aziatische landen troepen op te lei den voor de guerrillastrijd. De Amerikaanse opleiders zullen niet zelf aan eventuele gevechten deelne men. In de betrokken achttien staten zyn thans regeringen aan het bewind, die de V.S. vriendschappelijk gezind zyn. mens de zeer zware raketvlucht van de doch wier bestaan bedreigd kan worden Mercurycapsule van gisteren heel goed door ondermijnende acties van gueril- zou hebben overleefd. lastryders. De Britse regering heeft gisteren haar met spanning verwachte plan voor een „grondwet-nieuw-stijl" voor het onrustige Noord-Rhodesië onthuld. Binnen enkele uren was het door boze blanke en zwarte Rhodesiërs al van de hand gewezen! De strijd om de politieke macht, waarvan de toekomst als eenheid van de gehele federatie van Noord en Zuid-Rhodesië en Njassaland afhangt, is hierdoor verscherpt, en de spanning onder de naar schatting drie miljoen negers en 75.000 blanken die in het Centraalafrikaanse protectoraat wonen, toegenomen. Sir Roy Welensky, de premier van de federatie, heeft op de bekend making van het Britse plan gereageerd met het mobiliseren van meer blanke troepen Het Engelse plan omvat het opstel len van een „hogere" kiezerslijst van ongeveer 25.000 Europeanen, 2.000 Azi aten en 1.000 Afrikanen die ongeveer vyftien afgevaardigden zullen kiezen, een „lagere" kiezerslyst van overwegend Afrikanen die eveneens vyftien afge vaardigden zullen kiezen en een „natio nale" kiezerslyst de kiezers van de gecombineerde „hogere" en „lagere" lys- ten die de resterende vijftien af gevaardigden kiezen. Het gevolg van deze nieuwe regeling zou zijn, dat de negers aanzienlijk meer zetels in het parlement van het protec toraat krijgen dan ze thans bezetten. In totaal zullen ongeveer 70.000 Afri kanen kiesrecht krygen. Weerzinwekkend De gekleurde nationalistische leiders van de delegaties naar de mislukte be sprekingen in Londen hebben het gis teren door de minister van Koloniën Macleod in het Lagerhuis bekendge maakte constitutionele plan „weerzin wekkend" en „stotend" genoemd. Harry Nkoembala, leider van het Afri kaanse Nationale Congres, is van me ning dat het moeilijk zal zijn onlusten te voorkomen. Kenneth Kaoenda, leider van de Ver enigde Nationale Onafhankelykheids- partij, zei: „Ik had het ongenoegen met de toekomst van mijn land te zien spelen. Het was weerzinwekkend." Hy voorzag echter geen onlusten. Vier bataljons blanke territoriale troe pen in Zuid-Rhodesië zyn gisteravond opgeroepen. De federale premier, Sir Roy Welensky, heeft na de afkondiging van deze maatregel via de radio ver klaard, dat zijn regering de grondwet- telyke voorstellen van Macleod volko men verwerpt. Het federale kabinet be sloot tot mobilisatie tydens een spoed- byeenkomst, die belegd werd na ken nisneming van Macleods verklaring. De federale minister van Defensie heeft meegedeeld, dat het oproepen van re servisten een „voorzorgsmaatregel in het belang van de openbare veiligheid" is. Gisteren werd in Bovenkarspel I jaarlijkse bolbloemententoonstelling I land trektDe jury tijdens de keu- de Westjriese Flora geopendde\ welke belangstelling uit het gehele\ring. Verdachte moord op Marcel Nivard gearresteerd (Van onze correspondent) Er is een man gearresteerd, die ervan wordt verdacht de hand te hebben gehad in de moord op Marcel Nivard, het 8-jarige jonge tje uit Rotterdam, wiens stoffelijk overschot in een sloot te Berg- schenhoek is gevonden. De aange houdene is afkomstig uit Rotter dam. In verband met het onderzoek weigerde de commissaris vail de kinder- en zedenpolitie te Rotter dam, de heer J. A. Kwast, vanmor gen nader inlichtingen te geven. Gouverneur Ned. Antillen vraagt ontslag In verband met het verstrijken van de met hem overeengekomen ambtster mijn heeft de heer A. B. Speekenbrink, gouverneur van de Ned. Antillen, het verzoek ingediend per een juni a.s. uit zijn functie te mogen worden ontheven. Dezer dagen kan het K.B. waarbij de ontslagaanvrage wordt ingewilligd, ver wacht worden. (in moeilijkheden) Een Vickers Viscount-toestel van de K.L.M., de "Kingsford Smith", dat van morgen als lijnvliegtuig naar Londen in Rotterdam was opgestegen, is om kwart voor twaalf veilig op Schiphol geland, nadat honderden mensen op de natio nale luchthaven in zenuwachtige span ning hadden verkeerd, omdat de machi ne gemeld had moeilykheden te hebben met het landingsgestel. Onmiddellyk was op Schiphol groot alarm gegeven. Een van de landings banen werd met schuim ondergespoten om een noodlanding voor te bereiden. Tientallen auto's, waaronder alle be schikbare brandweerauto's rukten op naar de ondergespoten baan. Tegen half twaalf kwam de zilveren vogel aangevlogen. Laag over het vlieg veld. Een zucht van opluchting ontsnap te aan de vele toeschouwers: het lan dingsgestel was normaal uit. Uiterst langzaam naderde het toestel de lan dingsbaan en maakte daarop een ogen- Prinses Beatrix woonde gisteren in een der loges de vergadering van de Tweede Kamer bij tijdens de be handeling van de begroting van Buitenlandse Zaken. schyniyk perfecte en vloeiende landing. Het toestel rolde nog een honderdtal meters uit, geflankeerd door tientallen auto's, brandweerwagens e.d., die gereed stonden om by de minste oneffenheid onmiddellyk in te grijpen. Gelukkig bleek het niet nodig. Nog geen tien mi nuten later rolde de machine het plat form op en kwam daar tot stilstand. De eerste van de zes passagiers, die de trap afkwam was een opgelucht lachende En gelsman, die zyn boord los had en zyn stropdas naar beneden had getrokken. Na de passagiers kwam gezagvoerder P. J. van der Laan. 37 jaar oud, het toe stel uit. Hy is vandaag de held van Schiphol. Iedereen heeft grote bewonde ring voor de wyze, waarop deze piloot zyn Viscount met een „manke poot" aan de grond had gezet, zacht en vloeiend. Hy bevrydde daarmede zyn zes passa giers en zyn vier bemanningsleden van een doodsangst en Schiphol van het schrikaanjagende „groot-alarm". Neder land bleef een vliegramp gespaard. President Tsjombe heeft bij decreet een algemene mobilisatie afge kondigd van alle Katangezen, blanken en zwarten. De Katangese regering zal in het vervolg het gehele salaris van de Belgische functio narissen, die ter beschikking van Katanga zijn gesteld, voor haar rekening nemen. Tot nog toe betaalde België eenderde van die salarissen. Allen, die dit wensen, blanken zowel als zwarten, kunnen de Katangese nationaliteit krijgen. Voorts deelde Tsjombe mede, dat hij alle regeerders van Kongo heeft uitgenodigd voor een ronde-tafelcon ferentie, die op 6 maart in Genève zal beginnen. Later zou men in Elisabethstad bijeenkomen. Deze invitatie heeft betrekking op Kasavoe- boe, Kalondji, Kasjamoera en Gizenga. De mobilisatie is afgekondigd om leven en eigendommen van blanken en zwarten, die door het besluit van de Veiligheidsraad in gevaar zijn gebracht, te verdedigen. Dit besluit is een oorlogsverklaring van de V.N. aan Katanga en de gehele vroegere Belgische Kongo, aldus Tsjombe. Brussel zal helpen bij uitvoering van V.IN.—resolutie Tsjombe zei, dat het besluit van de Veiligheidsraad „Ons land onder een neo-kolonialistisch bewind zal plaatsen. Het is een bedreiging van onze veilig heid en een flagrante inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van ons land", aldus de Katangese bewindsman. De kwestie-Kongo dient uitsluitend door Afrikanen te worden opgelost. De Belgische regering staat gunstig tegenover de resolutie van de Veilig heidsraad over Kongo, aldus verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren in Brus sel. Hy wees op het feit, dat niet alleen Belgen maar ook militairen en raad gevers van andere nationaliteit, die niet deel uitmaken van de V.N., het land moeten verlaten, waardoor de resolutie geen discriminatie inhoudt. België zal de resolutie helpen uitvoeren mits de V.N. niet staan op voorrang voor de terugtrekking van Belgen en de veilig heid gehandhaafd biyft. Zes vliegtuigen mogen voorlopig niet opstijgen Zes vliegtuigen van de Amerikaanse „Seven Seas Airline", die de VN voor hun werk in Kongo hebben gecharterd mogen voorlopig niet opstygen. kenne- lyk omdat de maatschappij straalvlieg tuigen naar Katanga heeft gebracht. Door deze maatregel wordt het werk van de VN ernstig bemoeiiykt. De VN- strydmacht beschikt op het ogenblik nog over twintig eigen vliegtuigen en zes gescharterde toestellen. De vliegtuigen van de .Beven Seas Airline' zorgden voor het overbrengen van militairen en voorraden naar afgelegen Dlaatsen in Kongo. Meer dan 2.000 Afrikanen in Kenia zouden zich hebben aangemeld als vrij williger voor Kongo, waar zy de Loe- moembagP7inde troepen willen helpen. De man die hen heeft aangeworven, David Lemono, secretaris van de stammen- bonrf "Masai, heeft op een persconferentie in Nairobi gezegd: „Ik zal deze mensen in Kongo krijgen, hoe dan ook. Alle Bel gen die wy vinden, zullen vy doden. Tsjombe en Kasavoeboe moeten na een proces in het openbaar vorden opge hangen". De grootste moeilijkheid noem de hij het gebrek aan wapens. 9 Slot pag. 2 Uit Het Leidsch Dagblad van 23 'ebruari 1861: i De Fransche regering i brengt een nieuwe wet op den i letterkundigen eigendom in ge reedheid. Zij heeft dezer dagen krachtige maatregelen genomen en o.a. alle zakdoeken enz. laten in beslag nemen, waarop aria's van Rossini en Meyerbeer zijn afgedrukt en die in den laatsten tijd in massa waren vervaardigd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1