Doodstraf geëist tegen Algerijnse rebel Ortiz Langdurige gevangenisstraffen gevraagd voor zes anderen Drama in modder MAANDAG 20 FEBRUARI 1961 (Van onze Parijse correspondent) Tegen de Algerijnse cafébaas Ortiz, die in januari van het vorig jaar in Algiers samen met het Kamerlid Pierre Lagaillarde de aanstichter was van het gewapende verzet tegen De Gaulle's Algerijnse politiek op de barricaden, is zaterdag in Parijs uit naam van de Franse staat de doodstraf geëist. Tegen zes andere beschuldigden vroeg de militaire aanklager, generaal Gardon, gevangenisstraffen, die varieerden tussen levenslang en vijf jaren. Ten aanzien van vier beschuldigden, die secundaire rollen op of achter de barricaden hadden gespeeld, stelde de generaal voor de spons maar over hun avontuur te halen. „Ortiz wilde de leider uithangen" Genraal Gardon, die vrijdag en zater dag twaalf uren voor zijn requisitoir nodig had, behoefde alleen nog maar de activiteiten en verantwoordelijkheden van de groep-Ortiz en van de directeur van het dagblad „1' Echo d' Alger", De Serigny, te belichten en te wegen. Vandaag zou zijn mede-aanklager, pre sident Mongin, aan het woord komen om een paar appeltjes te schillen met Pierre Lagaillarde. die nog altijd in Madrid vertoeft, en de leden van zijn „opperbevel". Generaal Gardon meende dat het be- Wüs van een aanslag op de veiligheid van de staat onomstotelijk bewezen was, ofschoon hij op alle slakken zeker nog geen zout wilde leggen. De militaire aanklager wees niette min met verontwaardiging de stelling van de verdedigers van de hand, dat op de barricaden eigenlijk alleen maar een wat impulsieve manifestatie van onge rustheid over de toekomst van Algerije zou zijn geweest. „Het patriottisme van vele beschul digden kan ik niet in twijfel trekken", zo riep hij uit, „maar hun strUdmetho- den moeten wij hier met de grootste kracht van de hand wijzen. Er zijn mitrailleurs en andere vuurwapenen uit de arsenalen gestolen", zo plaatste ge neraal Gardon een paar punten op de i's, „en er is geschoten op gendarmes en soldaten, waarbij 22 doden en tien tallen gewonden zijn gevallen. Wanneer men Fransen aanzet om op hun land genoten te schieten, dan heeft men niet meer het recht clementie te verwach ten". Geen goed woord Nadat generaal Gardon vrijdag de al gemene lijn van zijn betoog eerst uit voerig had aangegeven, ging hij zater dag dieper in op de individuele aan sprakelijkheden der voornaamste rebel lenleiders. Voor Ortiz kon hij geen goede woorden of verzachtende omstandihe- den vinden. „Een man die de leider uit wilde hangen", zo tekende hij het por tret van de Algerijnse kroegbaas, „en die als een vos op de loop sloeg toen de rekening voor zijn initiatieven moest worden opgemaakt. Ortiz heeft zijn woord van eer gebroken, niet alleen te gen de legerleiders die hij had beloofd zijn troepen niet te gullen verlaten, maar ook tegenover zijn directe mede- complotteurs". De dag voordat hjj naar Spanje de benen nam, verzekerde Ortiz tegenover Lagaillarde nog, dat hij tot het laatst op zjjn post zou blijven. Ook omdat op het balkon, vanwaar Ortiz de Algerijn se bevolking tot opstand opruide, een Adenauer naar Londen om toenadering tot de Zes te bevorderen Bondskanselier Konrad Adenauer van West-Duitsland is van plan woensdag en donderdag in Londen met de Britse premier, Macmillan, de mogelijkheden te onderzoeken om de afzondering van Engeland van de E.E.G. (Euromarkt. d.i. de Zes") te voorkomen. Adenauer zal worden begeleid door de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brcntano. Adenauer gelooft, dat door de kortge leden in Parijs gehouden E.E.G.-confe rentie in geen geval de weg naar een overeenkomst met Engeland is versperd. Andere onderwerpen van de bespre kingen tussen Macmillan en Adenauer zullen vermoedelijk de kwestie van een mogelijke topconferentie met de Rus sische premier Kroejtsjef, de Russische politiek en de kwesties Duitsland en Berlijn zijn. Politieke waarnemers in Londen verwachten voorts, dat de be talingsbalansen van de beide landen en de hoge Duitse deviezeno verschot ten eveneens besproken zullen worden. Pamfletten met Kennedy's rede in Cairo verboden De tweede ambassaderaad voor pers zaken van de Amerikaanse ambassade in Cairo, is zaterdagmorgen aangehou den, toen hy vanuit zijn auto bundels pamfletten „waarin het standpunt der imperialisten over de gebeurtenissen in Kongo wordt uiteengezet en de landen, die Patrice Loemoemba hebben gesteund, worden aangevallen", naar buiten wierp, aldus een bericht van Radio Cairo. Na te zijn ondervraagd werd de di plomaat aan de autoriteiten van de Amerikaanse ambassade overgedragen, door tussenkomst van het ministerie van Buitenlandse Zaken, aldus Radio Cairo. Een functionaris van de Amerikaanse ambassade verklaarde later, dat de ge wraakte vlugschriften een publikatie wa ren van de Amerikaanse ambassade, die uittreksels bevatte van recente redevoe ringen van president Kennedy over Kon go en Afrika. Ook Adlai Stevenson, de eerste afgevaardigde van de V.S. naar dc V.N., was in het Arabisch gestelde pamflet van vier bladzijden aangehaald. De Cairose pers ontketende gisteren een felle anti-Amerikaanse campagne en heeft gezegd, dat Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaker. de VAR heeft bedreigd in een verklaring voor de Senaatscom. voor buitenlandse zaken, waarin hy kritiek leverde op de buitenlandse politiek van Cairo en van Moskou. mitrailleur stond opgesteld, meende de aanklager tegen deze beschuldigde, die zich intussen tot premier van een Frans-Algerynse regering in balling schap heeft uitgeroepen, de doodstraf te moeten eisen. Ten aanzien van Ortiz' voornaamste politieke raadgever, de rancuneuze stu dentenleider Sussili, die zijn erewoord eveneens gebroken heeft door naar Spanje te vluchten, wilde de aanklager zyn Jeugdige leeftijd in aanmerking ne men. Tegen Sussili werd daarom een gevangenisstraf geëist, waarvan hij de duur aan het inzicht van de rechters wenste over te laten. Het tweede bedrijf van het proces, waarbij de verdere eisen uit naam van de regering zullen worden geformuleerd, zal, als gezegd, vandaag dus worden voortgezet. Daarna volgen de pleidooien, waarvoor nog eens een week of twee drie mogen worden uitgetrokken, zodat de definitieve uitspraak voor half maart vermoedelijk zeker nog wel niet zal kun nen vallen. Mr. dr. K. J. Frederiks 80 - te Den Haag overleden Oud secretaris-generaal Binnenlandse Zaken In Den Haag is op 80-jarige leeftijd overleden mr. dr. K. J. Frederiks, oud- secretaris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De heer Fre deriks was Commandeur in de Orde van Oranje Nassau en Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Juist tien dagen geleden heeft een comité onder voorzitterschap van mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, lid der Eerste Kamer en oud-Commissaris der Koningin, de heer Frederiks ter ge legenheid van zijn 80ste verjaardag een sobere hulde gebracht. By deze gelegen heid zei de heer De Vos van Steenwijk, dat de regering, die na de bevryding optrad, niet veel dankbaarheid jegens de heer Frederiks die van 1931 tot 1946 secretaris-generaal was heeft getoond. „Degenen met wie de heer Frederiks in de bezettingstijd samenwerkten, zyn hem nog bijzonder erkentelijk", zo zei spreker. De heer Frederiks studeerde na zijn gymnasiale opleiding rechten aan de universiteit van Leiden. In 1906 promo veerde hy tot doctor op een proefschrift over het Jachtrecht. In 1908 werd hy secretaris van de staatscommissie inzake het Jachtrecht, tevens was hij werkzaam bij de afdeling binnenlands bestuur van het ministerie van Binnenlandse Zaken. In 1936 was hy o.m. secretaris met raad gevende stem in de Staatscommissie voor de Grondwetsherziening. Van zyn hand verschenen publikaties over het oud-Nederlands strafrecht, over „Maximes de Napoleon" en verscheidene artikelen op het gebied van de historie van Napoleon en zijn tyd. De begrafenis is bepaald op woensdag as. om half twaalf op de Algemene Begraafplaats in Den Haag. Brazilië's president „hard en streng" voor de ambtenaren „Do ambtenaren aan het werk", aldus heeft president Quadros besloten. De bezem, die het symbool van zijn ver kiezingscampagne was, gaat zijn reini gend werk beginnen. De eerste strenge maatregel van de nieuwe president treft de ambtenaren, die in het vervolg een normale dag taak zullen moeten verrichten, dat wil zeggen van halfnegen tot half twaalf en van twee tot zes uur. Tot nu toe werkte het administratieve personeel van Bra zilië enkel van twaalf tot zes uur. „Het gemakkelijke baantje', dat het openbare ambt in Brazilië betekende, schijnt nu tot het verleden te behoren. Deze maatregel, die een groot deel van het Braziliaanse volk zal bevredi gen, loopt echter gevaar het ongenoe gen van de ambtenaren op te wekken. Onder het vorige bewind vonden zij in een tweede werkkring, in de voormid dag, een behooriyke aanvulling van hun inkomen. „Myn regering zal hard en streng zijn", aldus verklaarde president Qua dros onomwonden. Men gaat er zien nu rekenschap van geven dat zijn woor den geen loze bedreiging hebben inge houden. Zelfs de militairen worden niet door de bezem gespaard. Voor enkelen gaat deze bezem de vorm van een guil lotine aannemen. Er is opdracht gege ven aan de ministeries van Oorlog en Marine en aan de stafchef de diploma tieke uitgaven in het buitenland zoveel mogelijk te beperken. Alle overbodige posten moeten worden geschrapt. Pre sident Quadros heeft nu al besloten de militaire adviseur bij de Verenigde Na ties terug te trekken. Dit geldt even eens voor de militaire persattaché te Washington. ..De bezem komt in beweging", zo spot men in de café's van Rio. Enorme belangstelling voor de begrafenis van Marcel Nivard Marcel Nivard Is zaterdagmorgen naar zyn laatste rustplaats gedragen, de R.-K. Begraafplaats „Crooswijk" on der een overweldigende belangstelling van de Rotterdamse bevolking. Duizen den mensen betuigden in de kerk, langs de route en by de begraafplaats hun medeleven met de familie van het op zo'n trieste wyze vermoorde knaapje. De kerk van de H. Willibrordus aan de Beukelsdijk, waar pastoor C. Mee- reboer de Heilige Mis van Requiem op droeg, was te klein om alle belang stellenden te bergen, vyf en twintig honderd mensen vonden een zit- of staanplaats, vele duizenden anderen bleven buiten in dicht opgepakte- rijen wachten. Tijdens zijn bewogen preek deed pastoor Meereboer een beroep op de moordenaar „zo hy geestelijk of li- chamelyk in deze kerk aanwezig is en nog iets van menselykheid bezit" om zich te melden by zyn geesteiyke en wereldiyke rechters. Het was zeer stil in de kerk, toen de pastoor deze woor den uitsprak* By de begraafplaats had de politie uit voorzorg de hekken laten sluiten. Dat bleek een verstandige maatregel. Want ook in dit oostelyke deel van de stad hadden zich vele duizenden mensen gegroepeerd. Pastoor Meereboer verrichtte de absoute voor het kistje, bedolven onder een schat van bloemen, in het graf werd neergelaten. Rond dit graf, dat vlak by de ingang van het kerkhof ligt, stonden behalve de fami lieleden ook vele vroegere schoolvriend jes van Marcel Nivard. Het politionele onderzoek was zater dag op beide plechtigheden geconcen treerd. Zowel in de kerk als in de om geving werden de belangstellenden door vijftig rechercheurs geobserveerd. En kele politiefotografen legden ieder detail vast. Onder de aanwezigen waren com missaris J. A. Kwast en inspecteur J. A. Blauw, die het opsporingswerk naar de moordenaar leiden. Rondom de veemarkt Mond-en klauwzeer blijft nog buiten onze grenzen (Van een deskundige medewerker) Ondanks het zeer mooie weer en een duidelyk drukker marktbezoek toonde de gebruiksveehandel in de afgelopen week nog geen opleving. Het aanbod van verse melkkoeien nam wat toe, doch de kooplust was daar mede lang niet in overeenstemming, zodat de pry zen eerder op even lager niveau kwamen te staan. Ook voor het kalf- dragende vee was de kooplust aan de zeer zwakke kant. We vermoeden dat het gevaar van mond- en klauwzeer, dat in de ons om ringende landen zeer veel voorkomt, de veehouders tot voorzichtigheid stemt. In België is het reeds zover gekomen dat de veemarkten tydelyk zijn gesloten. In Italië heerst deze veeziekte ook zeer sterk, zodat onze export van fokvee mo menteel van veel minder betekenis is. Het is te hopen dat het tegen de wei- degang verbetert, want anders wordt het gevaar van besmetting veel groter. De veeartsen hebben thans zeer druk werk met inspuiten, in ons land komen totnogtoe slechts sporadisch gevallen voor. De vetweiders beginnen nu wat meer kooplust te tonen voor mager vee. Dit was in de afgelopen week duidelyk waarneembaar; de prijzen voor de goed- soortige jonge beesten trokken daarby iets aan. Te Leeuwarden en Zwolle werd voor Noord- en Zuid-Holland vrydag aan merkelijk meer vee voor de vetweiden gekocht. Ook in het jonge vee ging meer om en trekken de pry zen iets aan. De slachtveehandel was slechts voor een gedeelte wat williger deze week, doch de meeste markten bleken ruim voldoende aanbod te hebben tegenover de vraag, zodat de gemiddelde prijzen toch nog omhoog kwamen. Alleen voor extra kwaliteit, die weinig wordt aan geboden. was enige stijging merkbaar. De vraag voor het binnenland was erg kalm mede door de vastentyd en voor export heel gering. Ook al factoren, welke de markt op het einde der week wat drukten. De vette kalverenmarkt was met een zeer ruime bezetting op de voornaamste markten voor dit artikel duidelijk af lopend. Onze gemiddelde noteringen lagen tussen f 2 en f 2.80 en de prima kwaliteit tot in de top f 3.20 per kg. le vend gewicht Nuchtere kalveren werden zeer ruim aangeboden en verloren en kele guldens per stuk op d» oude pry. zen. Er vormde zich nogal concurrentie voor de mindere soort vette kalveren. We noteerden voor de nuchtere in hoofd zaak tussen f 1.20 en f 1.50 per kg. le vend gewicht naar gelang de zwaarte. Deze pry zen gelden voor kalveren in het levend gewicht van ongeveer 40 tot 50 kg. Het wolvee werd by tameiyk aanbod weer vlot en duur opgenomen. Voor de beste lammeren voor export werd tot f 140 en f 160; overigens van f 100 tot f 135 per stuk betaald. Ooien met 2 lammeren tot f 225 met 1 lam f 150 f 160 per stuk. Mindere kwaliteit wat lager. De varkensmarkt heeft tengevolge van de exportheffing van f 40 per uit te voeren varken, weer een cent of 5 per kg moeten laten. Daar de uitvoer van afgesneden vers varkensvlees nog stil staat, was de druk op de Utrechtse beurs van jl. zaterdag bijzonder zwaar. Het mooie vleesgoed van 7090 kg geslacht gewicht deed f 2.35 afloop f. 2.33 en in het gewicht van 91 100 kg van f. 2.28—f 2.30; van 101—110 kg f 2.23—f 2.25 per kg. Dit is dus schoon gewicht en levering slachthuis. De zwaardere varkens (boven 125 kg) werden levend verhandeld tegen f 1.96 f 1.98 per kg met 4 kg tarra. Er was zeer veel aanbod uit het oosten des lands, doch in het westen liggen weinig varkens, zodat uit deze streek weinig aanbod was. De zeugen deden te Utrecht ondanks een kort aanbod 5 cent per kg minder dan de week tevoren. Betaald werd van f 1.65f 1.70 per kg met 4 kg tarra. Lopers en biggen by tragere handel enkele guldens per stuk lager. De paar denmarkt was voor jonge paarden voor de slacht vooral zeer duur deze week. Goede oudere paarden stijf prijshou dend. Overigens voor werkpaarden zeer kalm. PRINSESSEN MARIJKE EN MARGRIET KREGEN CADEAUS Voor prinses Marijke, die zaterdag 14 jaar is geworden, werd het vanmid dag een druk programma. Twee depu taties boden haar geschenken aan. Om twee uur ontving zij een deputatie van de verbindingsdienst van de Kon. Land macht. Deze deputatie bood Prinses Marijke een staande lamp aan. alsmede een complete verlichting voor haar ka mer. Daarna kwamen twee minder valide kinderen namens de Stichting „Het vierde Prinsenkind" op bezoek. Het wa ren de 13 jaar oude Fransje Rechter uit de „Johanna Stichting" en de eveneens 13-jarige Hans Robbemond uit Zeist Beiden werden vergezeld door mej. Rik- kenga uit Apeldoorn, die gedurende tien jaar leidster was in een kamp voor minder valide kinderen. De kinderen overhandigden Prinses Maryke gram mofoonplaten met muziek van Chopin, Strauss en Weber. Voorts bracht een der peetouders van Prinses Maryke. mevrouw D. Post Salomons, de jarige prinses een bezoek. Mevr. PostSalomons is de weduwe van de heer Joh. Post. die in juli 1344 door de bezetters gefusilleerd werd. Voor dit laatste bezoek arriveerde te Soestdijk nog een deputatie van ae Stichting Prinses Margrietfonds. Deze stichting behartigt de belangen van oorlogsslachtoffers der Nederlandse koopvaardy en hun nagelaten betrek kingen. Deze deputatie kwam Prinses Margriet, die 19 januari tydens haai verblyf in Gstaad 18 jaar werd, een verjaardagstaart en een grote staande, moderne hand-gesmede yzeren kande laar aanbieden. Een echtpaar uit Nieuwkoop is van nacht op het nippertje aan de dood ont snapt. Omstreeks half een reed het echtpaar door totnutoe onbekende oor zaak met zyn wagen van de Schoterweg te Nieuwveen in de 4 meter lager gele gen bermsloot. De wagen zakte langzaam maar zeker weg in de vier meter brede en buitengewoon modderige sloot. Het echtpaar wist zich met moeite uit de wagen te bevryden, maar slaagde er niet in om uit eigen kracht op de wal te kruipen. Het moest een verwoede stryd leveren tegen de zuigende modder. Voor al de echtgenote van de Nieuwkoper was er naar enkele minuten vrü ernstig aan toe. Toen de nood het hoogst was passeer den de gebroeders Lelieveld uit Ter Aar de plaats van het ongeluk. Zij slaagden er na veel moeite in om het echtpaar uit de modderbrij te trekken. De echtgenote van de Nieuwkoper had al flink wat modder binnengekregen en ligt op het ogenblik met hoge koorts te bed. Het drama speelde zich in een potdichte mist af. Het echtpaar heeft geluk gehad, dat de koplichten van de auto bleven bran den, anders hadden de gebroeders Lelie veld niets van het ongeluk gemerkt. De auto werd later met een kraan- wagen op de weg getrokken. Weest geen ■gaatjes vuiler! Denk eraan, dat motorfietsers en scoo ters een grotere remweg nodig hebben, omdat ze nu eenmaal op twee wielen staan. Een motorryder wil daarom over het algemeen een grotere vrye ruimte voor zich houden dan een automobilist. Hy is zich terdege bewust van het ge vaar dat hy loopt by plotselinge afrem- manoeuvres van zyn „voorligger". Wanneer nu een automobilist, die zich ergert aan die grote tussenruimte, zyn wagen tussen die voorligger en de scoo ter- of motorryder „wringt", kan hij de tweewielberyder op zyn minst een on aangenaam gevoel bezorgen en op zyn Het was me gisteren het weertje welEn zoals altijd waren de vele Hollandse badplaatsen weer even zo vele trekpleisters voor vriend en vreemdeling. Vooral op de boulevards was het een vrolijke drukte van flanerende zonne-badgasten-voor-een- dag. En de terrassen? Daar kon geen mens meer bij. Afgestampt met zonaanbidders en ijsgenieters. In de vooral onder een vrolijk zonnetje zo vriendelijke vissers- badplaats Katwijk was het zo druk. dat de politie op het kruis punt Molentuinweg-Provinciale Weg het verkeer moest regelen. Op de Boulevard stonden de auto's rij aan rij. Het drukke ver keer ten spijt gebeurde er niet één aanrijding. „Geen schram metje", zo drukte een van de politieagenten zich uit. Bij een reisbureau in de Wilhelminastraat stonden de mensen in de rij om voor het komende seizoen te bespreken. En dat er weer heel wat Duitsers bij waren Dc V.V.V. in Katwijk heeft het al behoorlijk druk op het ogenblik. De badplaats is weliswaar nog niet „uitverkocht"maar de voortekenen wijzen er toch al op. dat het een drukke zomer be looft te worden. Er zijn totnutoe 20 procent meer aanvragen bin nengekomen dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De V.V.V. ir. Noord wijk was gisteren voor het eerst open. Hoewel het in Noordwijk overal bijzonder druk was vooral het aantal Duitse auto's was opvallend groot) liep het beslist niet storm op het V.V.V.^bureau. Ook de V.V.V. Noordwijk kreeg iets meer aanvragen binnen dan in de eerste maanden van het vorige jaar. Senator Morse keert Noteboomtoernooi zieli tegen koers van Amerika's politiek De Democratische Amerikaanse Sena tor Wayne Morse heeft in een rapport, bectemd voor de commissie voor buiten landse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat verklaard dat het tijd wordt om een einde te maken aan de Britse in vloed op de Amerikaanse politiek inzake koloniale vraagstukken. De VB. hebben zichzelf „gebrandmerkt als aanhanger van het kolonialsime". Wat de koloniale vdaagstukken betreft, heeft Washington de kant gekozen van de koloniale mogendheden en zich ge kant tegen de voorstellen om een einde te maken aan het kolonialisme, aldus Morse, die in zijn rapport verslag uit brengt van zyn werkzaamheden als Amerikaans afgevaardigde naar de be- heersschapscommissie van de V.N. Morse meent dat dit het gevolg is van' de invloed van het Amedkiaanse mini sterie van Defensie en enkele NAVO- landen. waaronder speciaal Engeland De veronderstelde behoefte aan raket- en- andere mliitaire bases heeft de hou ding van Washington in dit opzicht me de bepaald, zo meent Morse. Studentengebedsdag Elk jaar komen op de derde zondag in februari in vele plaatsen van de wereld christelijke studenten bijeen voor een gebedsdag. In ons land werd gisteren in de St.-Laurenskerk te Rot terdam een gebedsdag gehouden. De Nederlandse Christen-Studenten Vereniging en de Vryzinnig Christe lijke Studentenbond hadden ter gele genheid van de wereldstudentengebeds- dag het afgelopen weekeinde tevens hun federatiedagen in de Maasstad. De on geveer driehonderd deelnemers logeer den by particulieren. Het onderwerp dat behandeld werd luidde: AfrikaEuropa „l'amour fugutive". Mr. P. J. Idenbu-rg, algemeen secreta ris van het Afrika-studiecentrum in Leiden, leidde dit onderwerp zaterdag avond -in de aula van de Nederlandsche Economische Hoogeschool in. Spreker wees er met klem op, dat hetgeen zich de komende jaren in Afrika zal voltrekken, zeer waarschijn lijk voor lange tijd beslissend zal zyn. Het is van betekenis zich daar reken schap van te geven, en voor het westen uitermate dringend een bepaald beleid een ander beleid voor Afrika uit te stippelen. Temeer omdat de commu nistische landen een grotere aantrek kingskracht voor Afrika hebben gekre gen. dan West-Europa. Overal dreigt chaos, niet alleen in Kongo". „Onze eerste plicht is, zei mr. Iden- burg, ons dieper in te werken in de geestelijke problematiek. Een openstel ling van mens tot mens, met respect voor degenen die wy benaderen. Wel met zelfrespect, maar zonder dat Europese superioriteitsgevoel, moeten we komen tot een absoluut nieuwe ver houding tussen beide continenten. Dit is nodig, omdat in het kader van de nieuwe naties een nieuwe elite de leiding gaat nemen. En de meest ver bitterde, meest anti-westerse leiders zyn degenen die op Franse en Britse staats kosten in Europa hebben gestudeerd", aldus mr. Iden-burg. ernstigst diens leven in gevaar brengen. Automobilisten: laat in het verkeer de motorrijders de ruimte vóór hen! Vul dit „gat" niet op! Ten tweede male heeft Kick Langeweg uit Naarden de eregroep van het L.S.G.- Noteboom-toernooi gewonnen. In de tweede ronde speelde hy een hoogst op windende party tegen Roessel. Laatstge noemde offerde een pion voor een hef tige konings-aanval, die echter niet doorsloeg. Langeweg veroverde twee torens en twee pionnen voor de dame; Roessel zag kans eeuwig schaak te hou den. In zyn laatste party boekte Lange weg een welverdiende zege tegen Hennebenke, die in een Engelse opening zyn kansen te hoog aansloeg en een voorbarige koningsaanval op touw zette. Langeweg pareerde de aanval zonder al te veel moeite, ging zelf tot een konings attaque over, veroverde de kwaliteit en ruilde af naar een gewonnen eindspel. De Leidse kampioen Westra speelde in de tweede ronde een uitstekende party tegen Henneberke. In een Nimzo-Indiër kwam hy zeer goed uit de opening en begon een felle offeraanval. Na veel verwikkelingen braken de spelers af in een eindspel, dat Westra goede winst kansen biedt. De hangstelling zal ter arbitrage opgestuurd worden. In zyn slotparty tegen Roessel ging Westra vry kansloos ten onder; een foutief stuk offer tegen twee pionnen bracht hem reeds snel in een onhoudbare stelling, waar ook een tweede offer niet meer mocht baten. De eindstand: 1. K. Langeweg (Naar den) 2Vi pnt; 2. F. Roessel 2 pnt; 3. F. J. W. Henneberke Vt pnt en 1 afgebr. partij4. R. D. Westra 0 pnt en 1 afgebr. party. Boek voor de Koningin Door het dagelijks bestuur van de stichting „Indië in de tweede wereld oorlog", de heren prof. dr. I. J .Brug- mans, de heer H. J. Manschot en mr. C. W. A. Abbenhuis is vanochtend te Soestdijk aan H.M. de Koningin een luxe exemplaar van het boek „Neder- lands-Indië onder Japanse bezetting" aangeboden. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 18 februari Groenteveiling: waspeen (per kist) Al 6.80-8.30, idem A2 3.90-7, idem BI 4.10- 6.60, Idem B2 1.50( idem Cl 1.40-2.30; boerenkool 9-10, kroten (per kist) 90. Aan voer waspeen 40.000 kg., waarvan 28.000 kg. voor export werd verkocht. LISSE, 18 februari Gladlolenveillng: De handel in plantgoed van gladiolen was gedrukt en er werden veel partyen opge houden. Besteed werden voor Gladiolen: Alfred Nobel 6/8 0.95, 4/6 Artist 0.60, Benjamin Britten 0.60, Dr. Fle ming 0.75, Emelia 0.60, Flower Song 0.65, Golden Friction 0.60, Jenny Llnd 0.80, 0.75; Johan Strauss 0.60, 0.40; Jo Wagenaar 0.80, Junlklokken 1.10, Memorial Day 0.75, Morning Kiss 2.30, Nieuw Europa 1.20, 0.40; Pandion 0.60, 0.50; Picardy 0.55, Red Fox 0.55, 0.30; Rosa Polka 1.40, Sans Soucl 1.30, 0.45; Spie and Span 1.50, 0.40; Sunny Boy 0.45, 0.28; Vink's Glory 1.10, 0.40. Bijgoed: Hyacint Candicans 12/J4 3.50; Anemone The Caen 8-up 1.-; idem 7/8 0.65; idem 6/7 0.60; idem 5/6 0.45; Arum Cornutum 26-op 9.70; idem 24/26 7.05; Idem 20/24 2.50; Begonia dubbel 4/6 15.-; Idem 3/4 10.-; idem 2/3 4.-; Crinum Powelll Rosea 35.-; Oxalls Deppei 5-op 0.26; idem 4/5 0.15; Paenia Duchesse d' Amour I 38.-; Idem II 20.-; Dyclitra Spectabilis 26.-. ROTTERDAM, 20 februari Veemarkt: Aanvoer in totaal 1801. Vette koelen en ossen 1206, varkens 595. Noetrlng: Var kens (lev. gew.) Ie kw. 195, 2e kw. 193, 3e kw. 1.90 per kg. RIJNSBURG, 18 februari Bloemen veiling Flora: Tulpen: Belona 110-125, Cornilorus 105-115, Olaf 95-105, Promin- nence 100-110, Zenober 90-100, Krelage 80-90, Oriënt Express 125-130, Edith Eddy 100-105, Copland 95-110, Demeter 185- 200, Golden Harvest 110-120, v. d. Eerde 100-110, Carara 100-110, Preludium 90-95, Frans Nansen 95-105, White sail 90-95, per bos. Narcissen: Helios 60-65, Califor- nlë 65-70, Golden Harvest 80-85. Carlton 80-85, Flower Record 55-60, Fortuna 50- 70 per bos.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4