Liberale ministers uit Belgische kabinet hebben ontslag ingediend Rijk draagt één kwart in sticlitingskosten bij PROF. ROMME bedankt als lid Tweede Kamer WEERBERICHT Meningsverschil over uitvoering van onpopulaire maatregelen FLIM KUNSTMAAN VAN V.S. IN GOEDE BAAN Rus bereid tot nieuw gesprek over repatriëring van Duitsers Ferhal Abbas wil mei De Gaulle pralen Resolutie van drie maakt kans Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 18 FEBRUARI 1961 No. 30284 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; El a. E. vac Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 '.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Brusselse correspondent) Gisteravond hebben de zeven liberale ministers en twee staats secretarissen uit het Belgische kabinet onder wie de vice-voorzitter, Lefebvre hun ontslag ingediend. Zij zijn er ontevreden over, dat niet bepaalde besparingsmaatregelen worden genomen, tegelijk met de uitvoering van de eenheidswet. Vice-premier Lefebvre verzocht premier Eyskens de Koning het ontslag van de negen aan te bieden. Eerst hedenochtend zou nog een kabinetsraad worden gehouden, maar de liberalen hebben te kennen gegeven daaraan niet te willen deelnemen. De kans op verzoening schijnt klein, hoewel Motz, de voorzitter van de liberale partij, die mogelijkheid niet helemaal uitsloot. Het is overigens niet zonder betekenis, dat oud-premier Van Zeeland, wiens naam de laatste tijd nogal eens is genoemd in verband met extra-parlementaire regeringen, gistermiddag door Koning Boudewijn is ontvangen. Het huidige kabinet omvat, behalve negen liberalen, vijftien leden van de katholieke partij. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de regering alsnog dezer dagen het be sluit neemt om het parlement te ont binden, waarna op 26 maart verkiezin gen kunnen worden gehouden. Koning Boudewijn zou dan de liberalen kunnen verzoeken zich met het afdoen van de zaken van him departementen bezig te houden. Verkiezingen op 26 maart a.s.? Het gaat bij deze kwestie om bepaalde onpopulaire maatregelen van de verso- beringswet, die is opgesteld om de Bel gische verliezen in Kongo op te vangen (de „eenheidswet"). De liberalen willen dus dat deze maatregelen voor de komende algemene verkiezingen ten uit voer worden gelegd; de katholieke mins ters vonden het beter dit eerst na de verkiezingen te doen. Ramp in India Twee aan elkaar gebonden veerboten vol mensen die van een jaarmarkt te rugkeerden, zijn donderdag op de rivier de Kisie bij Ghoghardiha in de Indiase staat Bihar gezonken. Men vreest dat 50 mensen ,voor het grootste deel vrou wen en kinderen, verdronken zijn. Ons nieuwe vervolgverhaal Bergstation Fo 16 Ons nieuwe vervolgverhaal van de Deense schrijver Jörgen Halck, Bergstation Fo 16, is door de auteur opgedragen aan de militaire waarnemers der Verenigde Naties, die dikwijls met levensgevaar de vrede en de zaak der Verenigde Naties dienen. Bergstation Fo 16 is een VN- post in een Tibetaans bergland, waar de bezetting een Zuidafri kaner, een Deen, een Amerikaan en een Engelsman ondermeer er op moet toezien, dat een bepaalde de marcatielijn, die de vrede in dit Aziatische gebied moet verzekeren, niet wordt geschonden. Bergstation Fo 16 is een span nende beschrijving van een span nend leven. Het echt menselijke ele ment in deze kleine samenleving daar in het Aziatische bergland vormt echter wel de grootste aan trekkelijkheid van Halck's roman. Jörgen Halck heeft gedurende de Tweede Wereldoorlog dienst gedaan als parachutist en is als officier opgenomen geweest in het Engelse en Zuidafrikaanse leger. Bij El Alamein werd hij gewond. Advertentie PHILIPS T.V. verlaagd in prijs v.a. f 645.-. persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. IETS MINDER ZACHT De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond De wind is gedraaid naar richtingen tussen zuid en west. zodat de komende 24 uur iets minder zachte lucht van maritieme oorsprong wordt aangevoerd. Gisteren werden bij stralende zon weer record temperaturen bereikt, met name in De Bilt, waar met een maxi mum-waarde van 16.4 graden de warm ste dag zo vroeg in het jaar in deze eeuw werd geregistreerd. Door een nieuw hogedrukgebied zullen de temperaturen nog altijd boven nor maal blijven, maar door meer mist en wolken zal het kwik tijdens het week einde lagere waarden bereiken dan de voorgaande dagen. De regenkansen blij ven klein. (Opgemaakt te 10 uur). 19 FEBRUARI Zon op: 7.48 uur; onder: 18.00 uur. Maan op: 9.52 uur; onder 23.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.11 en 18.29 uur. Laagwater te 1-55 en 14.20 uur. (20/2 hoogwater te 6.56 en 19.14 uur. Laagwater te 2.36 en 15.02 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's en een bijvoegsel „Rustig" carnaval eist 56 levens Het vierdaagse carnaval in Brazilië heeft 56 mensenlevens geëist, aldus de politie van Rio de Janeiro. Vele carnavalgangers hadden vier dagen lang in de straten van Rio de Janeiro gedanst ondanks zware regens. De politie vond het carnaval dit jaar ,over het algemeen rustig", afgezien van het aantal slachtoffers, van wie 14 door moord om het leven kwamen. Capsule van zeer zware Discoverer XX komt pas dinsdag retour Van de luchtbasis Vandenberg, in Californië, is gisteren een nieuwe satelliet, de Discoverer XX. gelanceerd. De satelliet voert een ruimtecabine mee, die over vier dagen zal moeten worden terug gebracht naar de aarde. De satelliet is in de juiste baan om de aarde gekomen. De Discoverer XX is de grootste en zwaarste uitgave van deze serie satellieten. Het is een verbeterd model van het type, dat naar ver wachting binnenkort zal worden gebruikt om een aap, als voorloper van een mens, een ruimtereis te laten maken. In de ruimtecabine in de neus van de raket, waarin later een aap zal reizen, bevinden zich speciale instrumenten, die worden beproefd, voordat zij bij het lanceren van ander satellieten worden gebruikt. Amerikaanse vrachtvliegtuigen, die hun basis in Hawaii hebben, zullen pogen de 150 kilogram wegende ruimte- cabine op te vangen, die dinsdag a.s. aan een valscherm boven de Grote Oceaan omlaag moet komen. Vroegere ruimtecabines worden na kortere tijd naar de aarde teruggebracht, bij voor keur na 17 omwentelingen of ruim 25 uur. Aan boord van de Discoverer XX be vindt zich het radarstelsel, dat men ook wil aanbrengen in de te lanceren „Tran- Nasoetion naar Engeland Frankrijk en de V.A.R. De Indonesische minister van Defen sie en staf-chef van het leger, gene raal Nasoetion, heeft uitnodigingen voor bezoeken aan Engeland, Frankryk en de VAR aanvaard. Deze uitnodigingen werden gedaan door de Britse minister van defensie, de Franse minister voor de strijdkrach ten en de opperbevelhebber van de Ver. Arabische Republiek. Het Indonesische ministerie van De fensie heeft meegedeeld dat de data voor deze bezoeken later zullen wor den vastgesteld. Bremen wil haar aandeel in Borgward verkopen De regering van Bremen is van plan zo spoedig mogelijk haar aandeel in de Borgward-maatschappij te verkopen. Dit is gisteren door de directeur van de maatschappij, dr. J. Semler, in een pers conferentie bekendgemaakt. Hij zei, dat de op te richten maatschappij vroeg of laat weer in particuliere handen zal kunnen komen. Dr. Semler deelde verder mede. dat hij met de Bondsregering zal onder handelen over mogelijke steun voor de onderneming. Ontwerp van „wet premie kerkenbouw Gunning moet na 1 maart plaatsvinden (Van onze correspondent) De regering heeft bij de Tweede Kamer het ontwerp van „wet premie kerkenbouw" ingediend. Volgens dit ontwerp zal het in de toekomst mogelijk zijn aan kerkgenootschappen en daarmee gelijk te stellen rechtspersoonlijkheid bezittende genootschappen een premie voor één keer ter grootte van 25% van de wettelijke stichtingskosten van een kerkgebouw te verlenen. De regering stelt voor de wet premie kerkenbouw tien jaar te doen gelden en toe te passen op kerkgebouwen, waarvan de gunning aan de aannemer na 1 maart 1961 plaats heeft. Volgens de wet premie kerkenbouw zal het tevens mogelijk zijn een bijdrage te verlenen voor de stichting van be zinningscentra van kerkgenootschappen en niet-kerkgenootschappen op geeste lijke grondslag. Voor de stichting van kerkgebouwen, waarop de wet van toepassing zal zijn, zal van overheidswege (dus noch van sit"-satellieten, die een hulpmiddel moe ten worden voor de navigatie ter zee. Het zal met behulp van deze „Tran- sit"-kunstmanen mogelijk zyn door onderzeeboten afgevuurde „Polaris"- raketten in staat te stellen hun doel sneller en zekerder te bereiken. Kroesjtsjef schrijft Adenauer (Van onze correspondent in Bonn) Twee uur lang hebben gisteren in Bonn de Westduitse Bondskanse lier Adenauer en de Russische ambassadeur Smirnof in een zakelijk atmosfeer gepraat het langste gesprek dat zij ooit met elkaar gevoerd hebben! Daarbij overhandigde Smirnof aan de kanselier een persoon lijke brief van de Russische minister-president Kroesjtsjef. Vriendelijke brief Dit schrijven is het Russische ant woord op de brief, welke Adenauer op 18 oktober aan Moskou stuurde, en waar in hij pleitte voor de voortzetting van de repatriëring van Duitsers uit de Sov jet-Unie. Kroesjtsjef toont in zijn schrijven van gisteren, zo is van Westduitse zijde mee gedeeld, bepaald een soepele houding: hij is namelijk bereid tot een nieuw Russisch-Duits gesprek over de repa triëring. In het algemeen spreekt de Russische minister-president- de hoop uit, dat de Duits-Russische verhouding verbeterd zal worden. Maar ook opnieuw heeft hij het over een vredesverdrag met beide Duitslanden, hetgeen voor Bonn volko men onacceptabel is. Opvallend De gehele Russische houding van de laatste twee dagen met de vroege terug keer uit Moskou van Smirnof, het snel georganiseerde gesprek met Adenauer en de op zichzelf niet onvriendelijke brief van Kroesjtsjef wordt in Bonn als op vallend gekarakteriseerd. Over het meest kritische punt in de Duits-Russische verhouding, de kwestie- Berlijn, zweeg men echter gisteravond zowel van Russische als van Duitse zijde. Dat Kroesjtsjef in zijn brief aan Ade nauer daarover niets zei. bevestigt het vermoeden, dat de Russische leider eerst de politiek van Kennedy als het ware wil aftasten en daarom thans wil voorko men, dat het rond dit probleem tot een verscherping der toestand komt. Het Noorse opleidingsschip voor adelborsten Haakon Vil is gisteren met enige vertraging door de mist in Rotterdam aangekomen. Het schip meerde af in de Parkhaven. Premier Ferhat Abbas van de voor lopige Algerijnse regering heeft de Tu- nesiërs nu definitief te kennen gegeven, dat hy met De Gaulle wil praten over Algerije, zo is gisteren in doorgaans wel ingelichte Parijse kringen vernomen. In Parqs ziet men dit als een zeer gunstig teken voor een mogelijke vrede. Toch waarschuwt men in regeringskringen tegen een voorbarig optimisme. De Tu nesische regering, die haar minister van Voorlichting Masmoedi beide partijen heeft laten polsen, is er van overtuigd dat er nu rechtstreeks overleg zal plaats vinden tussen Parijs en de voorlopige Algerijnse regering. Het schijnt echter dat er bepaalde Algerijnse leiders zijn die wel iets voelen voor het advies van Peking en Moskou om geen regeling te treffen met De Gaulle. De Russen zouden er bij de voorlopige Algerijnse regering op aan gedrongen hebben „geen haast te ma ken met onderhandelen". ..Na afloop van de tweede zitting van de V.N. zal de onafhankelijkheid jullie vanzelf in de schoot vallen", zo zouden de Russen gezegd hebben. President Nasser van de VAR, president Sekoe Toere van Gui- gemeente, noch van provincie) geen an dere bijdrage mogen worden verstrekt dan de door het rijk te verlenen premie. Dc regering stelt de Kamer voor de wet niet van toepassing te doen zijn op noodkerken, gebouwen die tijdelijk tot kerk zijn ingericht, op gebouwen gesticht ter vervanging of uitbreiding van een bestaand kerkgebouw, en op de bouw van pastorieën. De regering is bij haar voorstellen uitgegaan van het rapport, dat de com missie-kerkebouw onder voorzitter schap van mr. E. M. J. A. Sassen in 1957 heeft uitgebracht. Blijkens de memorie van toeliohting neemt zij de motieven welke de commissie-Sassen aanvoerde voor haar standpunt, namelijk dat onder de huidige omstandigheden de verstrekking van overheidsbijdragen voor kerkenbouw wenselijk is, in hooid- zaak over. De regering wijst er nog op, dat zfj niet meer dan billijk acht, dat, waar een belangrijk deel van de nieuwbouw na de tweede wereldoorlog van overheids wege werd gesubsidiëeerd, ook de stich ting van kerkgebouwen in de subsidi ëring te betrekken. (Van onze Amerikaanse correspondent) Na veel gedokter zijn Liberia. Ceylon en de Verenigde Arabische Republiek gisteren in de Veilig heidsraad met een resolutie voor de dag gekomen, waar een grote groep Afro-Aziaten plus Joego slavië zich akkoord mee verklaard hebben. Deze resolutie beoogt het V.N.-leger meer volmacht te geven om in te grijpen, desnoods met ge weld, tegen een burgeroorlog in Kongo. Met veel nadruk dringt de reso lutie aan op onmiddellijke terug trekking van alle Belgische en andere buitenlandse militairen en van politieke adviseurs. Tenslotte bepaalt de resolutie dat een onpar- tijdig onderzoek moet worden in gesteld naar de dood van Loe- moemba. De vaagheid van deze resolutie toont duidelijk aan hoe moeilijk het was de grote groep staten voor de tekst te win nen. Er wordt niets in gezegd over secre taris-generaal Hammarskjöld, die de communisten en de links-georriënteerde neutralen, gelijk men weet, willen weg werken. Niets ook wordt gezegd over de regering in Kongo en daardoor wordt nergens aangeduid wie het initiatief moet nemen tot de bijeenroeping van het parlement of de verzoening der partijen. Maandag zal de Raad de discussie aangaande de problemen in Kongo voort zetten. De Sovjetrussische resolutie, waarin het ontslag van Hammarskjöld alsmede de terugtrekking binnen een maand van het V.N.-leger uit Kongo geëist wordt, maakt geen schjjn van kans. De resolutie van Liberia, Ceylon en de Verenigde Arabische Republiek zou voor Amerika na het indienen van de nodige amendementen wel aanvaardbaar kunnen worden. Hoe de Sovjet-Unie zal stemmen valt op dit moment nog niet te voorspellen. nea en president Mobido Keita zouden dezelfde mening toegedaan zyn als de Russen. De Tunesische minister van Voorlich ting Masmoedi is in Zurich aangeko men om president Bourguiba van Tu nesië, die daar vertoeft, verslag uit te brengen over zijn besprekingen met de leiders van het Algerijnse bevrijdings front over de kans op onderhandelingen met Frankrqk. Masmoedi zei by aankomst tegen ver slaggevers dat er „nog niets definitief geregeld is. maar dat er reden voor op timisme is". De K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren een gevoelig verlies geleden, toen haar voorzit ter professor mr. C, P. M. Romme zijn ontslagbrief aan de president van de Tweede Kamer aanbood. „Tot myn leedwezen ben ik tot het besluit moeten komen myn lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te beëindigen", zo schryft prof. Romme in deze brief. „De my behandelende doktoren heb ben my veroorloofd en aangeraden bin nen enige tijd weer aan het werk te gaan, maar zy hebben mij daarby met klem in overweging gegeven, mij voor taan te beperken tot een normale dag taak. Vermits het werk van fractievoor zitter voor mij deze grens te buiten gaat en moet gaan, ben ik tot mijn boven vermelde conclusie gekomen". Daar burgemeester ir. Witte van Eindhoven en staatssecr. dr. Veldkamp de volgenden op de lyst der verkozenen van de K.V.P., wel zullen bedanken voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, ligt in de lijn der verwachtingen, dat oud-Kamerlid B. J. Buel uit Oss 48 jaar en lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant de opengevallen plaats in de Tweede Kamer zal gaan innemen. Wie fractievoorzitter van de KVP zal worden is minder zeker. Het is de vraag of de waarnemend fractievoorzitter, de heer W. J. Andriessen bereid gevonden zal worden deze functie te bekleden, aangezien hij om persoonlijke redenen reeds voor het voorzitterschap van de KVP bedankte. In ieder geval zal het voor een ieder moeilijk zijn in de voet sporen te stappen van een man van formaat als prof. Romme. (Men zie ook elders). John S. Rice ambassadeur tier V.S. te Den Haag (Van onze Amerikaanse correspondent) John S. Rice, tot dusver staatssecre taris van de deelstaat Pennsylvania, zal Amerika's nieuwe ambassadeur te Den Haag worden. Dit nieuws was al uitge lekt nog voordat de Nederlandse rege ring over deze benoeming is gepolst. Dit is niet zeer elegant, maar Washington treft blijkbaar geen schuld. Het lek schijnt in Pennsylvania geweest te zyn. Rice heeft er veel toe bijgedragen dat Kennedy in Pennsylvania de overwin ning heeft behaald. In Amerika is het een gebruik om een dergelijke inspan ning te belonen met bijvoorbeeld een ambassadeurspost. Al heeft Kennedy ook voor een aantal zeer belangrijke posten geen beloningsbenoemingen willen doen, geheel afwijken van dit gebruik kon toch ook hij niet en Nederland zal dus bedacht worden met zulk een „belo ningsbenoeming". De nadelen van zulk een benoeming zijn, dat de nieuwe functionaris geen beroepsdiplornaat is, dat hij geen spe ciale relaties bij het Departement van Buitenlandse Zaken heeft en ook be trekkelijk weinig contacten in de hoogste regeringskringen. Niettemin zou het voorbarig zijn om van de nieuwe ambas sadeur weinig goeds te verwachten. Rice moet beslist kwaliteiten bezitten en de Amerikaanse reactie op een der gelijke benoeming zal ongetwijfeld zijn: „Laten we hem zijn kans geven". Ook een man, die geen beroepsdiplomaat en geen specialist is, kan, mits begaafd met een heldere kijk en lust tot aanpakken, van de ambassadeurspost te Den Haag iets goeds maken". §uc/ §lit tetiivs Uit Het Leidsch Dagblad van 20 februari 1861: Voor eenigen tijd werd een zaak voor één der rechtbanken te Weenen behandeld, welke de 1 volgende bijzonderheid oplever- de. Aan een der partijen, een koopman, werd de eed tedefe- 1 reerd; deze moest de verschil- 1 lende posten, waarover de kwes- 1 tie gerezen was, afzonderlijk bij 1 eede bezweren, tengevolge waar- van hij gedurende twee uren met opgeheven hand het eeds- formulier nnnnhmideliilr heeft J formulier onophoudelijk herhaald.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1