KENNEDY BESCHIKT OVER EEN ONUITPUTTELIJKE ENERGIE Onrust in Engeland over toeneming lustmoorden Bondskanselier RAAB treedt op 11 april af „DOTTER" LINOLEUM Soms besluit hijplotseling tot een wandeling in de stad Sminiof plotseling uit Moskou in de Bondsrepubliek terug „LUCIENNE" Vele ouders leven in angst Zijn opvolger GORBACH geniet in Oostenrijk veler vertrouwen VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 (Van onze Amerikaanse correspondent) Pas in het vierde weekeinde na zijn inauguratie heeft Kennedy eens even goed rust genomen. Met zijn gezin trok hij zich terug in zijn bui tenhuis in Middleburg. Per auto kunnen de Kennedy's dat huis in een uur bereiken. Het ligt in de staat Virginia, maar ook die zuidelijke staat is in deze strenge winter nog geheel bedekt met sneeuw. Voor de drie jarige dochter van de president was dit een buitenkans: nu kon haar vader haar in een slee door de tuin voorttrekken. Kennedy, die altijd veel aan sport gedaan heeft, was blij weer eens flink van de buitenlucht te kunnen genieten. President brak met allerlei tradities De president heeft drukke en lange werkdagen gehad in deze begintijd. Ge woonlijk staat hij om kwart voor acht op en voor hij aan zijn eigenlijke werk begint, leest hij vijf kranten door: de New York Times, de New York Herald Tribune, de Baltimore Sun, Wallstreet Journal en de Washington Post. Hij ontbijt gewoonlijk alleenmet zijn kranten. Maar lunchen doet hij met zijn echt genote en in tegenstelling tot zijn voorganger heeft deze jonge presi dent geen siesta nodig. Zijn werkmiddag duurt lang, soms tot half acht, soms tot half negen. Eisenhower heeft slechts eenmaal te voet het terrein van het Wit te Huis verlaten. Dat gebeurde toen resdient De Gaulle ni Washington was. De Gaulle wilde een krans leggen bij het standbeeld voor Lafayette en Eisen hower begeleidde zijn gast naar het monument dat men heeft opgericht op het plein juist buiten de hekken van het Witte Huis. Kennedy echter heeft reeds herhaal delijk een wandeling gemaakt buiten de hekken van zijn ambtswoning, soms leen, soms met een vriend. Een paar mannen van de geheime politie volgen dan op enige afstand. Tevoren kondigt Kennedy zijn wandelingen of uitstapjes niet aan. Dikwyls geeft hijzelf gevolg aan een impuls. Zo ging hij laatst op een avond ineens gewoon naar een bio scoop in 't centrum van de stad en on langs belde hij aan bij het Decatur House op Lafaytte Square. Dat huis is een soort museum en Kennedy, die er Ned. archeologen vinden oude stad Aan oever van Jordaan Nederlandse archeologen hebben aan de westoever van de rivier de Jordaan naby het dorp Deir Allah overblijfselen gevonden van de stad Succoth uit het late bronzen tijdperk, aldus heeft de directeur van het Jordaanse bureau oud heidkunde, Awni Dadjani, meegedeeld. De Nederlandse expeditie staat onder leiding van dr. H. J. Franken van de Leidse Universiteit. Het doel van de ex peditie is gegevens te verkrijgen voor het vaststellen van een culturele chronologie van het late bronzen tijdperk en het ijzeren tijdperk. Volgens dr. Dadjani heeft de expeditie een deel van de stadsmuren van Succoth blootgelegd. Kennelijk zijn de muren in de dertiende eeuw voor Christus ver woest. De lemen muren zijn blootgesteld geweest aan een hevige brand zodat veel ervan een vormeloze massa is geworden. Op die plaats werden allerlei vondsten gedaan, zoals een stuk van een kistje, tegels, aardewerk en lampen. De belang rijkste vondst is een kruik met hiërogly fen en de omrande naam van Farao Ramses II. Welke verlichting U moet voeren Talrijk zijn de automobilisten, die niet weten onder wélke omstandigheden zij wélke verlcihting van hun wagen moe ten ontsteken. De ANWB geeft daarom enkele raad gevingen die bij hen „een licht doen opgaan". A. Binnen de bebouwde kom als de openbare verlichting brandt mag nooit met volle, dus ongedimae, kop- lichten worden gereden. Men moet dan of met gedimde koplichten rij den of met stadslichten. B. Buiten de bebouwde kom mag nooit met stadslichten worden gereden, ook al heeft men bovendien 1 of 2 berm lampen aan. De koplichten (gedimd of ongedimd moeten branden). C. Slechts als het is aangegeven door een rond grijs bord met verlichte let ters „stadslichten" moet met deze ver lichting worden gereden. Dit kan zowel binnen als bulten de bebouwde kom zijn aangegeven. D. Bij dichte mist overdag groot licht en ontsteek dat licht ook bij zware regen of sneeuwval. in lang niet was geweest, wilde het weer eens bezoeken. Zjjn informele gedrag wil hy kenne- ïyk niet opgeven. Een paar keer heeft hij, samen met zyn vrouw, 's avonds gegeten bij vrienden in de stad. On verwachts kwam hy laatst binnenstap pen op een stafvergadering, die de mi nister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk 's ochtend in het State Depart ment houdt en ook zUn medewerkers in het Witte Huis beginnen eraan te wennen, dat Kennedy nu en dan zijn hoofd om de hoek steekt als hij Iets wil vragen, of iets wil bespreken. Aan officiële recepties kan de presi dent zich natuurlyk niet onttrekken, maar altyd in de plooi staat hem ken- neiyk niet aan. Toen hy onlangs de buitenlandse ambassadeurs in het Witte Huis ontving, mocht zijn driejarig doch tertje er ook even by zyn en niet langer krygen gasten op officiële recepties de slappe bowl te drinken, die jarenlang de gebruikelyke drank is geweest in het Witte Huis. Dat er whisky geschonken wordt ln het huis van de president heeft som migen in Amerika wel gergerd, maar zij waren waarschynlyk vergeten, dat Franklin D. Roosevelt er ook niet afke rig van was zyn gasten iets pittigers voor te zetten dan waterige bowl. Men trekke evenwel niet de conclusie, dat Kennedy een groot drinker is. Zelf drinkt hy maar weinig. Nog steeds ls Washington verwonderd over de byna onuitputtelijke energie, die deze presi dent ten toon spreidt en onder een baas die zo hard werkt kunnen de ministers niet lanterfanten. De meesten zyn onge veer even oud als Kennedy en even eens vol werkkracht. De grote portaalkraan, die in de bouwput van het Haringvliet is ge bouwd voor het aanbrengen van zeer zware sluisdeuren, werd gis teren aan een krachtproef onder worpen. Een grote schuit,, gevuld met water, werd opgetild en met groot gemak heen en weer gesleept om elders weer neergelaten te wor den. De kraan voldeed aan alle verwachtingen. Hij sou een boodschap van Kroesjtsjef voor Adenauer bij zich hebben (Van onze correspondent in Bonn) De Russische ambassadeur in Bonn, Smirnof, is gistermorgen vroeg plotseling uit Moskou in de Bondsrepubliek teruggekeerd: hij zou oor spronkelijk tot en met maart in de Sovjet-Unie blijven. Smirnof zou een boodschap van de Russische minister-president Kroesjtsjef voor Bonds kanselier Adenauer hebben en deze nog deze week overhandigen. In Bonn weet men nog van niets In regeringskringen in Bonn wist men tot gistermiddag van niets. De rege ringsperschef Von Eckardt moest op een persconferentie mededelen dat de Rus- sische-ambassadeur nog niet om een onderhoud met Adenauer had verzocht. Vast staat in elk geval dat Smirnof in Moskou besprekingen met Kroesjtsjef heeft gevoerd en dat hy nieuwe instruc ties heeft gekregen. De vraag die thans onvermijdelyk weer te Bonn is opge doemd, luidt: Zal het op korte termyn toch nog tot een nieuw gesprek tussen Kroesjtsjef en Adenauer komen? Opvallend was ln dit verband ook Von Eckardts verklaring over de Oost- duitse maatregel, die gistermorgen van kracht is geworden en die zegt dat de controle op Westduitse burgers, die van West- naar Oost-Berlijn willen gaan, verlicht en vereenvoudigd is. De West duitse woordvoerder verklaarde over deze communistische maatregel: „Naar onze eerste waarnemingen gaat het hier om een vooruitgang". Hij vestigde voorts dat met de sluiting op 31 december jl. van het Oost-Westduitse handelsak koord ee nmondelinge Oostduitse toe zegging is gedaan om de vryheid van het verkeer in Berlyn snel te herstellen. Russische interventie In Bonn meent men nu uit dit alles te kunnen concluderen dat Moskou noch de regering-Adenauer er iets aan gele gen is op dit moment de Berlijnse span ning te vergroten. Zelfs gelooft men hier dat de van een zekere gematigd heid getuigende Oostduitse maatregel over het doorlaten van Westduitsers naar Oost-Berlyn, die zo kort volgde na de weigering aan veertig vooraanstaan de evangelische leiders om Oost-Berlyn te betreden, is genomen op aandringen van de Russen. In Moskou zou men op dit moment geen begrip hebben voor de eeuwig harde en ondiplomatieke ma nieren van de Oostduitse communisti sche leider Ulbricht. Intussen betekent dit niet dat de toe stand in Berlyn nu weer normaal is, in zoverre van normale toestanden ge sproken kan worden in deze stad. Vol gens Russisch-geallieerde overeenkom sten mogen Berlyners en andere Duit sers zich te allen tijde in alle vier secto ren van de gehele stad vry bewegen. Ook de vereenvoudiging van de Oost duitse maatregelen van september I960, volgens welke Westduitsers een apart Oostduits doorlaatpasje voor het betre den van Oost-Berlijn moesten hebben, is namely k nog in stryd met de over eenkomsten. Bonn wordt nu verweten dat het zich by het handelsakkoord van 31 decem ber heeft neergelegd by mondelinge Oostduitse beloften inzake het verkeer in Berlyn en thans wel erg snel te vredenheid aan de dag legt over de Oostduitse correctie. De neiging van de regering-Adenauer om het uiterste ge duld te tonen waar het de concretisering van de plannen van de nieuwe Ameri kaanse regering aangaat, in het byzon- der nopens de verhouding tot Moskou, overheerst hier evenwel de kwestie-Ber- lyn totaal. V.S.—ruimte—ballon is verdwenen Op Wallops Island, Virginia, is giste ren een raket met een ballon-satelliet gelanceerd. Doel van de proef ls de sa menstelling van de atmosfeer te bestu deren en te onderzoeken of de raket, die op vaste brandstof werkt, geschikt is voor operationele doeleinden. Het Amerikaanse Bureau voor Lucht en Ruimtevaart (NASA) heeft meege deeld, dat de vier trappen van de Scout-raket naar behoren hebben ge functioneerd, maar dat niet bekend is of de ballon, die op een bepaalde hoogte ook inderdaad is opgeblazen, in een baan om de aarde is gekomen. Men is het spoor van de ballon byster geraakt. De ballon, vervaardigd van plastic en aluminium, had de diameter van 3,6 meter en weegt 6,8 kilo. Hij moest een baan beschryven die minimaal 640 km. en maximaal 2.240 km. van het aard oppervlak is verwyderd. Advertentie BLOUSES EN ROKKEN Exclusieve Damesconfectie Botermarkt 17 Leiden Tel. 32765 Washington ageert tegen Louisiana Het Amerikaanse ministerie van Jus titie is een gerechtelijke actie tegen de staat Lousiana begonnen om deze te dwingen geld vry te geven voor een der twee scholen van New Orleans, waarop in november j.l. de rassenscheiding werd opgeheven. De staat had dit geld ingehouden. Voorts eist het ministerie dat de leraren, die door de school se dert november waren te werk gesteld, worden erkend. Dit is de eerste belangryke actie van de nieuwe regering in de kwestie van de rassenscheiding. (Van onze Londense correspondent) In het Lagerhuis is gisteravond uitdrukking gegeven aan de algemene bezorgdheid over de toeneming gedurende de afgelopen maanden van het aantal moorden, speciaal van lustmoorden op kinderen. Op 11 december werd het land opgeschrikt door de moord op^ de twaalfjarige Brenda Nash. De dader is nog steeds niet gevonden. Kort daarop werd een ander klein meisje vermoord. Tussen dat tijdstip en eind januari werden nog zestien vrouwen en meisjes vermoord. De meerderheid hunner werd daarbij aangerand. Pleidooien voor en tegen doodstraf Het conservatieve lid gezagvoer der J. Kerans, de man die destijds met heldenmoed het door de com munisten belegerde Britse oorlogs schip Amethyst uit de rivier de Jangtse in China liet ontsnappen, zei, dat vele mensen in vrees leven. Vele ouders op het platteland en ook elders durven hun kinderen 's avonds niet zonder begeleiding op straat te sturen. Het is begrypelyk dat in Engeland waar de bevolking in meerderheid nog gelooft dat de doodstraf een afschrik wekkend middel is voor misdaad, stem men opgaan om ook seksuele moorden met de galg te straffen. Zoals men weet is in 1957 de doodstraf verzwakt en al leen voor bepaalde soorten moorden, on der andere moord met roof, gehand haafd. Zowel voor- als tegenstanders van de doodstraf dringen op herziening aan omdat de toepassing van dc wet weinigen bevredigt, maar Butler, de mi nister van Binnenlandse Zaken, wil eerst een paar jaar met de nieuwe rege ling een proef nemen. In feite is hy voorstander van een geleidelyke af schaffing van de doodstraf, maar de openbare mening aanvaardt zulks nog (Van onze Weense correspondent) Kanselier Raab heeft gisteren inderdaad op de partydag van de Oostenrykse Volksparty een brief laten voorlezen, waarin hij aankondigde, dat hij op 11 april aanstaande als kanselier zal aftreden. In Raab verliest Oostenryk een van zyn beste, meest onkreukbare en standvastigste politici. Acht jaar achtereen heeft hU als kanselier aan het hoofd van de regering gestaan. Hij heeft een groot aandeel gehad in het tot stand komen van het staatsverdrag in 1955, in de stabiliteit van de munt, de toenemende welvaart van de bevolking, een evenwichtige handels balans en vooral in de rustige toestand in het land. Raab—Kamitz—koers Zyn naam is bovendien voor altyd verbonden met de zogenaamde Raab- Kamitz-koers, die daarin bestond dat de staat niet meer mocht uitgeven dan hy ontving. Raab heeft aan deze po litiek vooral in verband met de begro tingsdebatten in het parlement hardnek kig vastgehouden en daaraan is het ook te danken dat de Oostenrykse munt stabiel is gebleven en dat er onder zijn beleid ook geen opzienbarende verschui vingen hebben plaats gehad in de struc tuur van pryzen en lonen. Raab trekt zich op grond van ge zondheidsoverwegingen uit het politieke leven terug, maar hy zal. zoals hy ver klaarde, de Oostenrijkse Volksparty al tyd met raad en daad bijstaan. Tot zijn opvolger werd met algemene stemmen dr. Alfons Gorbach gekozen, de tegenwoordige voorzitter van de Oos tenrykse Volksparty. Hij werd in 1898 in Imst (Tirol) geboren, maar verhuis de reeds in 1900 naar Stiermarken, waar hij ook nu nog is gevestigd. Als vrijwilliger nam hy deel aan de Eerste Wereldoorlog. In de twaalfde slag aan de Isonzo in Italië verloor hy zyn rechterbeen: hy keerde als reserve luitenant naar zijn land terug en be zocht de universiteit van Graz, waar hy in 1922 tot dr. in de rechten pro moveerde. Door nazi's gearresteerd Reeds vroeg nam hy deel aan het po litieke leven en was onder andere lid van Provinciale Staten in Stiermarken. In maart 1938 werd hy dadeiyk door de nazi's gearresteerd en op 1 april naar het concentratiekamp Dachau gebracht, waaruit hy pas in de herfst 1943 werd ontslagen. In augustus 1944 moest hy echter opnieuw naar een concentratie kamp. Holland Festival brengt Grieks toneel: Elektra Het Griekse toneelgezelschap „Pirai- kon Theatron" zal in het a.s. Holland Festival enkele voorstellingen komen geven van „Elektra" van Sophokles. De titelrol wordt gespeeld door Aspasia Papathanassiou, een der eerste trage diennes van Athene. De regie wordt gevoerd door oprichter-directeur van de troep, Dimitrios Rondires. Het gezelschap behaalde grote succes sen tydens het seizoen in het Paryse Theatre des Nations en by deze gele genheid kreeg Aspasia Papathanassiou het diploma van de beste actirce van het seizoen, haar uitgereikt door de „Cercle international de la Jeune criti que". Het „Pirakon Theatron", dat in 1957 werd opgericht, brengt de „Elektra" in het nieuw-Grieks in een bewerking van J. Gryparis, met decor van C Klonis en in de choreografie van Loukia. Een begeleidend orkest, bestaande uit hobo klarinet, fagot, trompet cello en slag werk, staat onder leiding van C. Ky- dionatis, die ook de toneelmuziek com poneerde. Na zijn bevrijding in april 1945 stelde hy zich onmiddellyk ter beschikking van de Volksparty. In november daarop werd hy lid van het Oostenrijkse par lement als lystaanvoerder van zyn par ty in zyn kieskring. Op 13 februari 1960 Werd hij gekozen tot voorzitter van de Oostenrijkse Volksparty als op volger van Raab, die deze functie toen reeds op doktersadvies had neergelegd. Socialistische brief De nieuwe kanselier, die echter pas op 11 april zyn nieuwe functie zal over nemen, geniet nu reeds veel vertrouwen, vooral in de socialistische party. Dit blykt uit een schryven dat deze party gisteren publiceerde en waarin het vol gende wordt gezegd: „De socialistische party beschouwt dr. Gorbach als een gematigd man, die open staat voor goe de verstandhouding. In zyn eigenschap als voorzitter van zyn party heeft hy zich ingespannen om persooniyke en ha- telyke aanvallen in de pers te vermyden en heeft hy daarmee in het centrale orgaan van zyn party ongetwyfeld veel succes gehad. Wanneer dr. Gorbach in zyn nieuwe functie vasthoudt aan de totnutoe ingeslagen weg, bestaat er goe de kansen op een verdere succesvolle samenwerking in Oostenryk" (Advertentie) LINOFELT BALATUM in vele dessins voorradig. WONINGTEXTIEL W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT TELEFOON 24610 LEIDEN MIDZA NIEUW STATIONSGEBOUW VOOR SCHIPHOL Project van circa 35 miljoen gulden (Van onze Amsterdamse correspondent) Het nieuwe stationsgebouw van Schiphol, dat zal verryzen aan de zuid- zyde van de Ryksweg Amsterdam-Den Haag, zal worden ontworpen door ar chitecten uit Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. De directie van de N V. luchthaven Schiphol heeft het maken van dit ontwerp opgedragen nan een combinatie, gevormd door de N.V. Nako (Nederlands ontwerpbureau voor lucht havens) te Den Haag, het architecteil- en ingenieursbureau, ir. F. C. Weger bJ. te Rotterdam en prof. M. Duintjer, architect te Amsterdam. Er wordt naar gestreefd het gebouw over ongeveer 1 jaar bestedingsklaar te hebben. De bouwtyd wordt geraamd op 3 jaren. De bouwkosten zullen volgens de voor lopige raming circa 35 miljoen gulden bedragen. niet. Evenmin als het kabinet en de grote meerderheid van de conservatieve party. Het biyft voorlopig een strydvraag of de doodstraf al of niet een remmende werking op de misdaad uitoefent. Uit de statistiek blykt dat het aantal moor den na de verzachting van de dood straf vrywel hetzelfde is gebleven. In elk geval heeft de Britse regering be langryke maatregelen genomen ter ver sterking van het politie-apparaat onder andere door betere betaling. Butler zei dat hij vol hoop is, dat de misdaad-golf hierdoor zal worden gedwongen. Gevaren van publiciteit' In het Lagerhuis werd gezinspeeld op een mogeiyke belangryke factor, welke bepaalde misdaden bevordert, namelyk allerlei byzonderheden welke er over in de pers worden gepubliceerd en waar schijnlijk vaak tot navolging leiden. Ook zyn vele mensen bang om zich als ge tuige aan te melden uit vrees dat hun naam en verklaringen in de krant ko men. Butler zal zien of hieraan iets te doen is. Tegeiykertyd wijdde het Lagerhuis een uitvoerig debat aan de veroordeling wegens roofmoord van George Riley, die vorige week donderdag werd opgehan gen. Sommigen twyfelen aan zyn sohuld of geloven dat er gebrek aan vol doende bewijs is geweest De moeiiykheid is. dat een strikte re gel is dat het parlement zich praktisch niet mag bemoeien met een op handen zynde executie. De beslissing of iemand zal hangen of niet berust by een enkele persoon, namelyk de minister van Bin nenlandse Zaken. Het is een enorme last welke op de schouders van deze minister rust. Er is nog niets op gevonden hoe te voorkomen dat iemand onschuldig of zonder voldoende bewys naar het scha vot wordt gebracht. Dit is byna zeker het geval geweest met Evans, die tien jaar geleden werd opgehangen, waarna later feiten bekend werden, welke indien zy eerder zouden zyn ontdekt, tot zyn vryspraak zouden hebben geleid. Evans woonde namelyk samen met de massa moordenaar Christie. Ook de ophanging van de 19-Jarige Bentley, die zelf geen moord had ge pleegd, maar toen hy al onder arrest was een 16-jarig vriendje had opgehitst te schieten op een politie-agent. die ge dood werd. heeft de weerzin tegen de doodstraf versterkt. Motie verworpen Het Labourlid, de advocaat Sydney Silverman, een van de scherpste juris ten van het Lagerhuis, en strijder tegen de doodstraf, heeft in een muisstille Ka mer een urenlang pleidooi gehouden om het parlement het recht te geven een nader onderzoek te gelasten indien het meent dat aan de schuld van een van moord verdacht persoon wordt getwij feld; maar de tegenwoordige voorschrif ten verbieden dat de minister door een openbaar debat wordt beinvloed. Silverman betoogde dat het bewys van de politie tegen Riley onwaar was, maar minister Butler verklaarde over tuigd te zyn van Rileys schuld. Het La gerhuis verwierp Silvermans motie van afkeuring. NEERGESTORTE BOEING Ramp voltrok zich in vijf minuten (Van onze Brusselse correspondent) Algemeen nemen de deskundigen aan, dat de' oorzaak van de ramp in België met de Boeing moet worden gezocht in de technische installatie van het vlieg tuig zelf. In tegenstelling tot hetgeen gisteren van verscheidene zyden was ge meld, is wel komen vast te staan, dat het radiografisch contact met het ver ongelukte toestel normaal is geweest sinds het boven Belgisch grondgebied was aangekomen. Dat contact heeft tot tien uur ge duurd en op dat ogenblik was nog alles normaal aan boord. Het toestel is om tien uur vyf neergestort en er zyn dus slechts vyf minuten geweest tydens wel ke de ramp zich moet hebben voltrok ken. Het toéstel was eerst boven de lan dingsbaan nr. 20 verschenen op onge veer 150 meter hoogte. Daarna be schreef het een cirkel met de middel- UJn van één myl en dat wekte in de controletoren van het Brusselse vlieg veld reeds bevreemding, omdat de cir kels welke zulke Boeings maken als regel vyf of zes myi middellyn hebben. Na enige seconden men zag het door de kykers op de controletoren richtte het vliegtuig zich byna loodrecht omhoog en vervolgens stortte het met de neus omlaag. Toen was reeds alarm gegeven. De commissie van onderzoek is giste ren de gehele dag bezig geweest met het verhoren van personen, die getuige zyn geweest van de ramp en ter plaatse heeft men de situatie in ogenschouw genomen. Het parket heeft ook een be roep gedaan op een hoogleraar van de Luikse universiteit om als deskundige op te treden. Hy is een erkend Belgisch deskundige op het gebied van de vlieg tuigconstructie. De slachtoffers zyn thans alle gebor gen en reeds 37 zyn geïdentificeerd. Deze identificatie geschiedt op uiterst zorgvuldige wyze daar men ook tracht de persooniyke voorwerpen van de slachtoffers te herkennen. Er zyn na melyk tussen de wrakstukken van het vliegtuig niet alleen stukken bagage ge vonden. maar ook schaatsen van de Amerikaanse kunstryders. portefeuilles met geld e.d. De eerste secretaris van afdeling Kl- rof van de Russische communistische par ty. Ptsjeljakof. ls van zyn functie ont heven. wegens ernstige tekortkomingen ln de landbouwpolitiek en ln de partljafde- ling.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9