PIET VAN SOMEREN Aanval Meyering (Katwijk) op een betoog over accomodatie schepen Produktschap voor Vis bijeen PRODUKTSCHAPSPRIJZEN VOOR ENKELE KATWIJKERS Biljarter - in - hart - en - nieren p.s. VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 Het bestuur van het Produktschap zijn overgebleven. Hij gaf in overweging, voor Vis en Visprodukten heeft gister- I de discussie over dit onderwerp te slui- middag besloten, de heffing over aan- Al - - gevoerde bot ten behoeve van het op- vangfonds voor verse vis te verhogen van een halve cent tot twee cent per kg. De commissie van beheer van het opvangfonds had tot deze verhoging ge adviseerd, omdat het fonds grotendeels is uitgeput tengevolge van het door draaien van bot in Zeeland. De over andere vissoorten geheven heffing is daardoor grotendeels bestemd voor de overbrugging van doorgedraaide bot. De verhoogde heffing zal op 20 februari in gaan. Gehoopt wordt, dat door deze ver hoging het in het opvangfonds ontstane tekort langzamerhand ongedaan kan worden gemaakt. Besloten werd, de in 1960 doorgedraai de garnalen van eerste kwaliteit volledig te overbruggen. De toeslag wordt voor de binnenlandse garnalen van eerste kwaliteit 50 cent, voor de exportgarna len van eerste kwaliteit 64 cent per kg. Een voorschot van 35 cent is al uitge keerd. Over de doorgedraaide garnalen van tweede kwaliteit zal geen verdere toeslag worden verleend dan het reeds uitbetaalde voorschot van 30 cent per kg. Als datum, met ingang waarvan het. verduurzamen van mosselen in het sei zoen 1960/1961 is verboden, werd vast gesteld 11 maart 1961. Ongunstige indruk Bü de behandeling van de notulen deelde de heer Meyering (redersvereni- ging De Vuurbaak, Katwijk) mee, dat een in de vorige vergadering door de heer De Boon (Centrale van Zeevaren den ter Koopvaardij en Visserij) gehou den betoog een zeer ongunstige indruk had gemaakt in handels- en rederü- kringen. De toon, waarop dat betoog Sehouden werd kon volgens de heer leyering niet door de beugel. (De heer De Boon heeft het bedoelde betoog, waarin hij kritiek leverde op de accommodatie voor de bemanning op nieuwe typen vissersschepen, gehouden naar aanleiding van z.i. onjuiste mede delingen hierover in de nieuwjaarsrede van de voorzitter red.) De heer Meyering vroeg de heer De Boon, in het Produktschapsbestuur geen onderwerpen meer aan de orde te stel len die daar niet thuishoren. De voor zitter vroeg hij tijdig in te grijpen als er weer buiten de orde zijnde onderwer pen zouden worden aangesneden. De heer De Boon antwoordde, dat hij zijn mening zal blijven zeggen als er mededelingen worden gedaan, die niet juist zijn. De vloot dateert grotendeels van meer dan veertig jaar geleden, som mige schepen zijn zelfs zevenrig jaar oud. De wijze, waarop de mensen daar gehuisvest zijn ademt de geest van ze ventig Jaar geleden en het is fout als die geest ook op de nieuwe schepen komt. De heer Meyering protesteerde tegen dit nieuwe betoog van de heer De Boon, dat hij als demagogie betitelde. Buiten boekje De voorzitter, de heer Van Dijk, er kende in zijn nieuwjaarsrede buiten zijn boekje te zijn gegaan door te zeggen dat de inrichting van de bemannings- verblljven zo veel beter is geworden. Dat was meer een onderwerp voor het Visse rijschap dan voor een marktordenend orgaan, zo meende hjj achteraf. Overi gens bleef hij ervan overtuigd dat de inrichting van de bemanningsverblljven inderdaad is verbeterd, al kunnen er hier en daar nog belangrijke wensen SABEL, PISTOOL OF GUMMISTOK? Wanneer het gerechtelijk onderzoek is voltooid, zullen aan de Kamer mede delingen worden verstrekt over het po- litie-optreden in Den Haag, waarbij de scholier Wim Scholte door een sabel steek om het leven kwam. Dit hebben de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Toxopeus, en de minister van Justitie, de heer Beerman, geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Bakker (CPN) over deze kwestie. Ook over het incident in de nacht van Oud- op Nieuwjaar, waarbij er een slachtoffer was, volgens ooggetuigen eveneens door een sabelsteek, zullen dan mededelingen worden verstrekt. De ministers achten het niet wense lijk om de sabel als wapen voor de poli tie te laten vervallen, omdat de politie ambtenaar dan bij de beteugeling van ordeverstoringen, indien het gebruik van de gummistok onvoldoende resultaat heeft, veelal geen andere keus zou heb ben dan gebruik te maken van het pistool. Het gebruik van wapenen door de po litie is zorgvuldig met waarborgen om kleed. Deze zullen intussen nooit zover kunnen reiken, dat zjj betreurenswaar dige gebeurtenissen, die het gevolg zijn van menselijke actie en reactie, onmo gelijk maken. In geval van dergelijke gebeurtenissen zal het treffen van maatregelen te dien aanzien aan het be leid van de burgemeester en van de justitie moeten worden overgelaten, al dus de ministers. DEMONSTRATIE TEGEN „KOLONIALISME" De Amsterdamse politie heeft gister avond een uur lang op diverse plaatsen in de binnenstad demonstraties van een honderdtal jongeren uiteen moeten drij ven. De jongeren, die spreekkoren aan hieven, borden en spandoeken meevoer den, waarmee zij ageerden tegen het ko lonialisme, trokken van het Leidseplein door de Leidsestraat naar het Konings plein, waar zjj door de agente" met be hulp van de gimmiwapenstok en sabels werden verspreid. Een der Jongeren, die zich tegen de politie keerde, werd gearresteerd. Daar na verzamelden zij zich weer in de Kal- verstraat bij De Dam, werden weer uit een gedreven en hergroepeerden zich tenslotte opnieuw op het Leidseplein. Toen bracht de politie de motorbrigade in de strijd en werd het de groep defi nitief onmogelijk gemaakt verder te demonstreren. ten in het besef, dat men open moet staan voor eikaars inzichten. Er is oud zeer, maar men moet niet de ogen slui ten voor het feit, dat men aan beide zij den streeft naar verbetering. De heer De Boon erkende tenslotte, dat er op de nieuwe schepen veel is verbeterd en dat de huisvesting er beter is dan op de oude. Zijn bezwaar gaat echter tegen de geest, waarin de zaak wordt benaderd. Als men zegt: ,.er moet ruimte zijn om te slapen, maar een vis ser kleedt, zich nooit uit" (dit naar aan leiding van het ontbreken van kleren kasten op een nieuw type vissersschip) dan heeft hy daar bezwaar tegen. Het Produktschap voor Vis en ^en deel aan: schipper A. de Niet van VisDrodukten heeft overeenkom de treiler Sch- 16 van de Rederij en v ï&proauKten neett overeenkom- Haringhandel Jac. den Duik en Zonen stig de traditie wederom prijzen toegekend aan schippers van vaar tuigen, die de best verzorgde zeevis en/of haring hebben aange voerd. De Produktschapsprijzen voor verse haring vielen voor het jaar 1960 ten deel aan: schipper A. Dubbelaar van de IJm. 59 van de rederij N.V. Zeevisserijmaat schappij „De Hoop 1" te IJmuiden, voor de best verzorgde verse zeevis en verse haring, welke met een vaartuig met een motorvermogen van 120 tot 250 pk te IJmuiden is aangevoerd, schipper P. Zwaan van de UK 222 van de reder P. C. Zwaan te Urk, voor de best verzorgde verse zeevis en verse haring, welke met een vaartuig met een motorvermogen van 250 tot 500 pk te IJmuiden is aan gevoerd, schipper G. Guijt van de KW 4 van de rederij N.V. Visserij Maat schappij „De Nieuwe Mercurius" te Kat wijk aan Zee, voor de best verzorgde verse zeevis en verse haring, welke met een vaartuig met een motorvermogen van 500 pk of hoger te IJmuiden is aan gevoerd. De Produktschapsprys voor gezouten haring viel voor 1960 te Vlaardingen ten deel aan: schipper F. van Schoor van de logger VL 114 van de reder N.V. De Doggermaatschappij te Vlaardingen, ter wijl aan schipper J. van de Harst van de treiler VL 131 van de rederij Visserij maatschappij Vlaardingen N.V. te Vlaar dingen, een extra Produktschapswimpel zal worden uitgereikt voor de best ver zorgde gezouten haring, welke met een treiler te Vlaardingen is aangevoerd. De Produktschapsprijs voor gezouten haring viel voor 1960 te Scheveningcn N.V. te Scheveningen, terwijl aan schip per M. Letsch van de logger Sch. 102 van de rederij N.V. v.h. Frank Vrolijk te Scheveningen een extra produktschaps wimpel zal worden uitgereikt voor de best verzorgde gezouten haring, welke met een logger te Scheveningen werd aangevoerd. De produktschapsprijs voor gezouten haring viel voor 1960 te IJmuiden/Kat- wijk aan Zee ten deel aan schipper L. Kuijt van de treiler KW 123 van de reder Rederij h>- Ouwehand Az. te Kat wijk aan Zee, terwijl aan schipper N. Pronk van de Sch. 171 van de rederij Cornelis Vrolijk's Visserij Mij. N.V. te IJmuiden een extra Produktschapswim pel zal worden uitgereikt voor de best verzorgde gezouten haring, welke met een niet-Katwijks vaartuig te IJmuiden/ Katwijk aan Zee is aangevoerd. Elf Japanners tloor lawine omgekomen In Nagano, midden-Japan, zijn elf mensen omgekomen door een lawine. Zestien personen, die even eens door de sneeuwmassa werden bedolven, konden worden gered. Drie van hen zijn zwaar gewond. De doden lagen voor het meren deel onder de puinhopen van vijf huizen die door de lawine waren verpletterd. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 februari. Kaasmarkt. Aangevoerd 9 partijen Goudse kaas. No teringen Goudse extra kwal. geen; le kwal. f 2.09-2.14; 2e kwal. f 2.00-2.08. Handel flauw. LEIDEN, 17 februari. Veemarkt. Aanvoer fokstieren 15; vette koeien 230; vare koelen 49; pinken 15; vette kalveren 48; nuchtere kalveren 206; fokschapen 40; vette lammeren 1403 varkens (zeugen) 24 schrammen 289; biggen 593; veulens 1; gelten 3; zuig- en weldelammeren 17. To taal 3013. Notering: fokstieren f 650-875 kg schoon gewicht; vette koelen f 2.65-3.25 kg. sch. gewicht; vare koelen f 325-650 per stuk; Finken f 325-650 per stuk; vette kalveren 2.00-2.70 kg. schoon gewicht; nuchtere kalveren f 1.20-1.55 kg. levend gewicht; fokschapen f 140-170 per stuk; vette lam meren f 100-140 per stuk; varkens (zeu gen) f 350-425 per stuk; schrammen f 85- 105 per stuk; biggen f 52-65 per stuk. Handel: fokstieren rustig, vette koelen redely, vare koelen slepend, pinken kalm vette kalveren zeer stroef, nuchtere kal veren goed, fokschapen willig, vette lam meren stug, duur, schrammen en biggen stug, duur. AALSMEER. 16 februari. C.V. Cen trale Aalsmeerse Velling GA. Snybloe- men dagpryzen: Forsythia 25-49; Prunus Triloba 40-60; Seringen: Stepman 4 kop per stuk 55-95; ld. 2 kop 45-62; Legray 4 kop 40-56; idem 2 kop 23-30. POTPLANTEN: grote pot: kleine pot: Adianthum 60-70; Anthurlum 300-560 100-150; Aralea 100-120 20-38; Asplenlum 35-50; Azalea 300-750 80-180; Cactus sen en Vetplanten 12-25; Cissus 150- 250 50-55; Cyclamen 200-350 80-150; Cin- nerarla 100-150 60-80; Calceolaria 60-80 Euphorbia Splendens 100-150 30-50; Ficus 250-350 Gemengde planten 80-115; Hedera bont 180-250 40-60; Idem groen 100-150 20-30; Kalanchoë 60-80; Maran- tha 45-50; Nephrolepls 200-500 35-40; Primula Acanlis 40-50 ld. Malacaïdes 40-60; ld. Obconlca 100-130 80-110; ld. Sinensis 40-55; Phllodendron 300-400 ld. Scandens 50-60; Platycerium 200-380 60-150; Sansevierla 200-300 50-125 Sclndapsus groen 75-80; ld. bont 100-120; St.-Paulia 135; Tradescantla 55 12-20; Varens gemengd 30-45. KATWIJK AAN DEN RIJN. 16 februari. Groenteveiling: waspeen per kist Al 4.80-8.50; A2 3.&-7.50; BI 4 50-5.80; B2 1.50-2.10; Cl 1.50-2.60; knolselderij per 100 stuks 5.00-10.00 breekpeen per kist 80- 1.60; kroten per kist 90. Aanvoer waspeen 75.000 kg, waarvan 35.000 kg voor export werd verkocht. ROELOFARENDSVEEN. 16 februari. Bloemenveiling: Anemonen 59-72. Irissen 2.35, Fresia's 56-88. Blauwe Druifjes 18-31 Narcissen: Early Glorie 40-71, King Alfred 61-78, Buxton 33-55, Whrestler 50-64, Carlton 60-72, Semper Avantle 58-62, For- tuna 43-48, Havelocs 50-55; Tulpen: Al bino 105-116, Zenober 65-82. Roze Copland 70-96, Prominence 85-107, Roland 90-102, Denbola 80-86, Br. Star 53-67. Eldth Ed dy 78-107, Krelage 58-71, Karel Doorman 150-160, Wintergold 80-107, Lustige Witwe 96-129, Caraca 110-121, v. d. Eerden 84- 103, White Sail 79-100. Apeldoorn 130-167, Kornlforus 90-104, Red Pitt 75-82, Paris 120-126, Weber 71-81, Ibis 60-67, Prelu dium 70-87, Pink Gem. 64-81; Dubbele tulpen 73-99 per bos; Am. Anjers 7-25 per st.uk. Nieuwe uitgaven Mijn Rosalia, door Johan Fabrlclua. Uitg.: H. P. Leopold N.V., DeD Haag. Etiket, gesproken gedichten door Max Bardol. Ultg.: De Driehoek, Amsterdam. De Weleerwaarde Heer, door ds. M. E. Vollü. Uit catacomben en woestijnzand, door dr. H. Mulder en Kaart van kerkelijk Nederland, door dr. C. N. Impeta. Ultg.: J. H. Kok N.V., Kam pen, Staat en Cultuur, 2e druk en De Vrijheid. Publlkatles van het Neder lands Gesprek Centrum. Ultg.: W. P. van Stockum en Zn., Den Haag. In Ansbach wordt een proces ge voerd tegen de 56-jarige Kart Chmielewski, die ervan beschuldigd wordt in de periode van 1940 tot 1942 in het concentratiekamp Maut hausen bij Line bijna driehonderd moorden op gevangenen te hebben begaan. Vele Nederlanders zulten zich deze figuur herinneren aange zien hij in 1943 commandant is ge weest van het concentratiekamp Vught. Chmielewski wordt de rechtzaal binnengeleid. „Het gaat hier niet Dit vertelde ons Piet van Someren, secretaris-wedstrijdleider van de Leidse biljartvereniging Animo. Piet van Someren is van huis-uit Amsterdammer. Twaalf jaar geleden is deze eerzuchtige hoofdstedeling in Leiden gaan wonen. Met ongebreideld enthousiasme is hij gaan poken in het Leidse biljart-kookpotje, dat na het presenteren van een crack als Bert Teegelaar wat amechtig op een laag pitje was komen te staan. Ook al wordt in Leiden de edele biljartsport in brede lagen beoefend en zeker niet zonder enthousiasme. Maar die sterke spelers, die Van Someren voor ogen stonden, die zijn er niet uitgekomen. Hoe dat komt? „Ik weet het niet", antwoordt de ex-Amsterdammer, „wat ik ook geprobeerd heb, het is me niet gelukt, ik kan er geen naam aan geven De teleurstelling is van het gezicht van de thans 64-jarige Van Someren af te lezen. Vorig jaar heeft Van Someren, de enige in Lei'den woonachtige biljarter die nationaal speelde, een punt gezet achter het wedstrijd- biljarten. Zijn laatste officiële par tij speelde hij in het toernooi om het nationale kampioenschap in Ravestein (N.B.), waar hy als vijf de eindigde. Het leren foedraal, waarin hij zijn keu bewaarde, heeft hij aan Tini Wijnen, de opvolger van Piet van de Pol, cadeau ge daan. „De beste man aan wie ik het kon geven," zegt hij. Het wedstrijdbiljart is dus van de baan, maar dat wil niet zeggen, dat Van Someren niet meer aan de groene tafel te vinden is. De grote liefde zet je zomaar niet aan de kant. Éénmaal per week, op de clubavond van Animo, speelt ook Plet van Someren nog zijn partijtje. Weloverdacht, beheerst, drijft hy het ivoor over het strak-groene la ken. Het moyenne schommelt om en nabij de twaalf, dertien Maar nog altijd werkt deze kundige spe ler alléén aan de Leidse tafels. Ern stig en moeilijk begrepen Series Piet van Someren was 17 Jaar, toen hij voor het eerst een keu in handen kreeg. Toen hij 18 was maakte hy al series van 40, 50 ca ramboles. „Ja, hoe deed ik dat? Ik bezocht altijd café's waar goede spelers kwamen, zoals Braun en Eeweg. En dan vroeg ik wel eens: „Zeg me neer, wilt u een partijtje met me spelen? Daar leerde ik veel van. Ik deed altijd myn uiterste best om te winnen, want degene die verloor moest betalenOp die manier ben ik erachter gekomenHet was natuurlijk wel omslachtig, want als ik les had genomen, had het me jaren gescheeld". Later werd Piet van Someren lid van de biljartvereniging „Het Ey". Twintig jaar heeft hy tot de voor aanstaande leden behoord. „In de jaren dertig hadden we een kop groep, waar heel biljartend Neder land jaloers op was. Daarin zaten bijv. Cassing, V. d. Laan, Piet de Leeuw, die achtmaal een kampioen schap van Nederland behaalde en tweemaal Europees kampioen werd, Luc Gehrels, die prof werd, Beu- ming, Geestman, Frans van Leeu warden en Pietje van Someren." Elk van deze spelers heeft wel een of meerdere malen een natio nale titel behaald. Ook de man die tegenover ons zit. Dat was in 1938 te Apeldoorn in de tweede-klasse anker kader 35/2 klein biljart. Zijn algemeen gemiddelde was toen zo hoog, dat hij propmt naar de eer ste-klasse promoveerde. Van Someren heeft bijna altijd kader gespeeld. Pas de laatste ja ren is hij overgegaan naar het libre. We noteren de volgende succes sen: in 1940 legt Van Someren by de nationale kaderkampioenschap pen eerste-klasse een serie van 204 op tafel. Zijn persooniyk record ligt echter hoger. In 1936 speelde hy een partij om 3000 caramboles. Ze ven series van boven de honderd kwamen er toen uit zyn gewillige keu. En daar was er één by van 253Zyn beste libre-serie omvat 408 caramboles Uit de bond In 1948 verhuist Van Someren naar Leiden. Het Ey maakt plaats voor Animo, van welke vereniging hy al gauw de spil is. Maar zyn pad als biljarter gaat, nu hy hier woont, niet meer over rozen. Er is geen behoorlijk materiaal, de ernst is onvoldoende In oktober 1959 ontvangt Van Someren. als secretaris van Animo, een schrijven van de Kon. Ned. Bil jart Bond, waarin wordt medege deeld, dat het bondsbestuur beslo ten heeft Animo, als Leidse vereni ging, geen toestemming te geven om toe te treden tot het nieuw ge vormde district „De Bollenstreek". Hierdoor blyven er in Leiden zegge en schryve twee verenigingen over die zyn aangesloten by de KNBB. Er volgt een jaarvergadering. Animo besluit uit de bond te tre den. Alleen Piet van Someren, die door dit besluit buiten de bond komt te staan, na ruim 30 jaar lid te zyn geweest, stemt tegen. Het werd inderdaad te gek. De steeds hoger wordende zaalhuur en daarnaast dan nog eens de contri buties aan het district en de bond, die belasting werd te zwaar.... Een van de vijf De pil werd voor Van Someren wat verzacht doordat de KNBB hem als persooniyk lid opnam. Een hoge uitzondering! Van de 13.000 KNBB-leden zijn er slechts vyf persooniyk lid. De oud-Amsterdammer Van So meren vindt het met de sport in Leiden maar zeer matig gesteld. Het biljarten vormt echt geen uit zondering. In vergeiyking met an dere steden is het zelfs bedroevend. Moet Je een wiskundige aanleg hebben om goed te kunnen biljar ten? Neen, beslist niet. Biljarten heeft echt niet zoveel met het in tellect te maken als men wel denkt. Je moet er gevoel voor hebben. In een onderdeel van een seconde zie Je wat kan en niet kan. zyn hier nog talenten? Het antwoord klinkt een beetje oru. „Ik ken er maar één: Roest." Enkele dagen later ontvangen wij een brief van Piet van Som eren. Hy heeft zich bedacht. „In aansluiting op uw interview het volgende: Van de in Leiden wo nende uitblinkende biljarters is Theo Roest (56 jaar) een speler met behooriyke aanleg en kyk op het positiespel. By serieuze training zal hy in elke party series van 100 op tafel kunnen leggen en zal hy binnen afzienbare tyd de maxi mumgrens van 11 (hoofdklasse libre klein) bereikt hebben, waardoor hy in de extra libre- en kaderklasse kan uitkomen. Vervolgens is er nog H. Groenen- dyk, eveneens een speler met een behoorlijke aanleg. Ook hy kan er af en toe een serietje van 100 uit draaien. Dan is er nog de jonge Ni co de Best, die, buiten aanleg, zyn leeftyd meeheeft om een „klasse speler" te worden. Hy moet echter intensiever trainen en sterkere te genstanders opzoeken. Tenslotte wil ik nog de aandacht vestigen op Bas Knuyt, een sterke en talentvolle libre- en kaderspeler, wiens capa citeiten ruim voldoende zyn om nationaal uit te komen. Maar dat is niet het belangrijkste. Knuyt be schikt over een formidabele afstoot, noodzakeiyk voor het uitvoeren van kunststoten. De beoefenaren van deze spelsport, het zogenaamde fantasie-klassiek, zijn in ons land dun gezaaid. By myn weten zijn het er nog geen tien. die er wat van terecht brengen. By voldoende trai ning zou Knuyt in binnen- en bui tenland geen slecht figuur slaan. Edoch, hy voelt er niets voor zich te binden. En het deelnemen aan kampioenschappen brengt nu een maal verplichtingen mee Aldus Piet van Someren, die zyn best heeft gedaan.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7