Zware brand in Almelo: schade ruim Vi miljoen Luns: „Met de Gaulle's plan geen integratie SupralllX VERF EN LAK Alle landen moeten samengaan Inboedelveiling Den Besten, es: circa 65 mille Regulering in de bouwmarkt blijft een gebiedende eis GEEN VERVOLGING OP DE KLACHT VAN J. VAN WIJK Kerkelijk Leven VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 (Van onze Haagse correspondent) „Nederland kan zeker buiten de door De Gaulle voorgestelde plan nen blijven. Het „Europa der vaderlanden", zoals door de Franse president werd voorgesteld, kan volgens de Nederlandse regering niet leiden tot een geïntegreerd Europa. Dit standpunt is door de Neder landse delegatie tijdens de Europese „topconferentie" vorige week in Parijs ook duidelijk ingenomen". Dit heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gisteravond gezegd tijdens een bijeenkomst van de St.-Jacobskring in het St.-Aloysiuscollege te Den Haag. De minister opperde wel het denk beeld, de door De Gaulle gewenste Europese politieke samenwerking te brengen in de West-Europese Unie, die naast de zes landen der Europese ge meenschap ook Engeland omvat. „Er bestaat in de WEU reeds geregeld over leg van de minister van Buitenlandse Zaken over de algemene politiek", al dus de minister. Hij zei, dat een derge lijk overleg ook deel uitmaakt van De Gaulle's plan. Minister Luns stelde, dat Nederland altijd voor een geintegreerd Europa is geweest. Hij zei op het standpunt te staan, dat politieke inte gratie voortvloeit uit economische inte gratie en dat de EEG veel goed werk heeft gedaan voor het tot elkaar bren gen der zes ledenstaten. „En de invlech ting van economische en politieke be langen in de zes gaat nog steeds door. WU hadden gehoopt op een snel deel nemen van landen buiten de gemeen schap en op een nog nauwer samengaan. Dat is voor het moment uitgesteld, maar de zes en de zeven zullen in de toekomst wel tot elkaar komen", aldus mr. Luns. Sprekend over de Europese topconferentie vorige week in Parijs zei minister Luns het een gelukkige om standigheid te achten, dat Duisland en Frankrijk sinds het einde van de oor log in uitstekende verhouding tot el kaar staan. Doelend op het onderhoud, dat Bondskanselier Adenauer aan de vooravond van de topconferentie met president De Gaulle had, en waarbij de Bondskanselier werd gewonnen voor het plan van de Franse president, zei de minister, dat een dergelijke uitstekende verhouding niet zo mag zijn, dat, als beide landen het ergens over eens zijn, de andere landen van de zes dit dan ook hebben aan te nemen. „Ik kan me niet aan de indruk ont trekken, dat iets dergelijks in Parijs is gebeurd", zei de minister, „en dat kwam voor de Nederlandse, maar ook voor en kele andere delegaties als een verras sing. De Nederlandse oppositie tegen dit plan heeft dan ook in verschillende delegaties een zucht van verlichting doen opgaan". De minister zeide, hoe dankzij de Nederlandse weigering het Kennedy op reis door noodgebied President Kennedy zal waarschijnlijk een rondreis door de depressiegebieden in zijn land maken om uiting te geven aan zijn bezorgdheid over de toenemen de werkloosheid en de teruggang in het bedrijfsleven. Van de zijde der regering viel te vernemen, dat de president over woog de voetstappen van zijn minister van Arbeid, Arthur Goldberg, te volgen, die in het begin van deze week van een reis door ernstig getroffen gebieden is teruggekeerd met een somber beeld van de toestanden, die hij daar heeft aan getroffen. De president heeft het woensdagavond in zijn persconferentie zeer duidelijk gemaakt, dat hij niet van zins is genoe gen te nemen met vertragingen en wat hij taktiek in het Congres noemt (hoofd zakelijk van de zijde der conservatieve Republikeinen), die ten doel heeft zijn programma van onmiddellijk maatre gelen voor het brengen van verlichting vast te laten lopen. Men deelde gisteren van de zijde der regering mede, dat de president vast besloten is de moeilijkheden, welke in vele industriegebieden in de Verenigde Staten worden ondervonden, te verzach ten en dat hij niet zal aarzelen het Congres te passeren en zonodig recht streeks een beroep op het volk te doen om gedaan te krijgen, dat zijn voorstel len worden uitgevoerd. „AMBTENARENSALARISSEN TONEN ACHTERSTAND" De vrees is niet ongegrond, dat grote groepen ambtenaren als gevolg van financiële zorgen hun plicht niet me. op de juiste wijze kunnen vervul len. Wanneer die financiële zorgen geen gevolg zijn van eigen foutief financieel beleid, maar worden veroorzaakt door de lage financiële waardering door de overheid, dan si dat een bedenkelijke zaak." Dit verklaarde de heer J. J. Land man. voorzitter van de Centrale van Rijkspersoneel, gisteren bij de opening van de vergadering van de bestuurs raad van deze Centrale in Utrecht. De heer Landman gelooft, dat het alleen aan de zelfdiscipline en het ver antwoordelijkheidsbesef van de Neder landse ambtenaar te danken is, dat ondanks de onrust die door de te lage bezoldiging wordt veroorzaakt —de diensten voorbeeldig blijven functione ren. HU stelde, dat de ambtenaar er niet in de eerste plaats op uit is om ten koste van alles een zo hoog mogelijk inkomen in de wacht te slepen, doch acht het zeer begrijpehjk, dat vele jonge ambtenaren hun heil zoeken in het vrye bedrijf. Het zich steeds uitbreidende aantal vacatures wUst er. volgens hem, dan ook op. dat er iets niet goed is in de beloning van het RUkspersoneel. De heer Landman verklaarde voorts, dat de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek aantonen, dat de ach terstand van het Rijkspersoneel ten op zichte van de nijverheid reeds in 1947 bestond en inmiddels is aangegroeid. HU zei. dat de Centrale het daarom nog steeds niet gemotiveerd acht, uit te gaan van de stelling, dat achterstand van het overheidspersoneel vergeleken bij het particuliere bedrijfsleven niet bestond, toen de nieuwe regernig van de geleide op de gedifferentieerde loonpolitiek over ging. plan De Gaulle te aanvaarden, nu een studiegroep uit de verschillende landen het plan bestudeert om op 9 mei, wan neer de conferentie in Bonn wordt ge houden, rapport uit te brengen. Samenvattend eindigde de minister met te zeggen, dat het Europa van heden belangrijke activiteiten ontwik kelt, waaruit het Europa van morgen moet voortkomen. De volgende stap moet zyn een politiek samengaan niet alleen met de zes, maar ook met andere landen", aldus minister Luns. Ongerustheid over Residentie-orkest Motie in Haagse raad Tydens de begrotingsdebatten in de Haagse gemeenteraad heeft mevrouw M. SicmanHardema (VVD) gistermor gen een motie ingediend, waarin de raad zijn grote ongerustheid uitspreekt over de opdracht, die de staatssecreta ris van O.K. en W., mr. IJ. Scholten, heeft gegeven aan de commissie-Witte- man. Daarin wordt uitgegaan van de stelling, dat het Concertgebouw Orkest als nationale instelling moet worden beschouwd. B. en W. wordt daarom ver zocht, stappen te ondernemen ter voor koming van een onbillüke overheids- discriminatie tussen het Residentie Or kest en het Concertgebouw Orkest. De motie was mede ondertekend door de heren dr. E. J. Tobi (PvdA), mr. J. J. Hangelbroek (Prot. Chr.), mr. H. Schümann (KVP) en G .van Praag (CPN). Tevoren had de wethouder van On- derwUs en Kunstzaken, de heer J. van ZwUndrecht, gezegd, dat men vertrou wen moet hebben in de commissie Wit- teman, ondanks het feit, dat die gro tendeels uit Amsterdammers bestaat. Spr. hoopte, dat die commissie objec tief en nationaal zou denken, zodat er een neutraal advies uit de bus zou ko men. Intussen zal het gemeentebestuur, naar de wethouder meedeelde, waak zaam blUven. Het zal overwegen, zich met het bestuur van het Residentie Orkest tot de commissie te wenden, om de belangen van het Residentie-Orkest te verdedigen. Advertentie is beter, kost minder... en elke streek strak! ■41-1B 'n Product van BRINK, Groot-Ammeri De in „Odeon" in Amsterdam gehou den driedaagse veiling, waarop o.m. de goederen uit het faillissement van de Socrates-directeur Nic. den Besten zUn verkocht, heeft ruw geschat 65 mille op gebracht. Veilingmeester Chr. J. Bolle, die sinds dinsdag bUna 2400 kavels, waaronder ook veel goederen uit het faillissement van de wegens verduiste ring van enkele tonnen gelds gedetineer de Amsterdamse boekhouder onder de hamer bracht, was over het resultaat van deze drukbezochte veiling goed te spreken. Gistermiddag kwamen o.m. juwelen, goud en zilver onder de hamer. Er waren heel wat kostbaarheden bij, waarvoor grote bedragen werden geboden. Het recordbod gold een wit gouden dames- ring met één grote en vele kleine bril janten, die f. 5200 opbracht. Daarop volgden een losse briljant van ongeveer vijf karaat (f. 5100) en een speld met briljanten van 68 karaat (f. 4400). Het waren grotendeels handelaren, die met de „koopjes" naar huis gingen. Een handelaar die een gouden horloge met gouden armband voor f. 400 kocht, ging er prompt mee naar een gegadigde, die er volgens zUn zeggen f. 650 voor wilde betalen LEVENSLANG GESTRAFTE IN HOGER BEROEP De 28-jarige Amsterdamse los-werk man, die op 7 april van het vorige jaar het 17-jarige Leeuwarder meisje Enge- lina Feenstra in Amsterdam door wur ging om het leven bracht, zal hoger beroep aantekenen tegen het vonnis van de Amsterdamse rechtbank, die hem tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde. Het besluit om in hoger beroep te gaan heeft de dader gistermiddag geno men, nadat hU bezoek had gehad van zijn raadsman, mr. Joh. K. Mathuisen uit Amsterdam. Luns: laat Europa politiek in de WEU samenwerken Minister Luns heeft gisteravond in Den Haag het denkbeeld geopperd om de door generaal De Gaulle gewenste Europese politieke samenwerking te brengen in de Westeuropese Unie, die naast de zes landen der Europese gemeenschappen ook Engeland omvat. „Er bestaat in de W.E.U reeds gere geld overleg van de ministers van Bui tenlandse Zaken over de algemene politiek; waarom zouden wU dat kader niet gebruiken", zo betoogde hU tUdens een inleiding over „Het Europa van morgen" voor de St.-Jacobskring in Den Haag. (Voor verder nieuws over deze rede zie men elders in het blad). Nieuw sclieepstype )ij Britse Marine bij De Britse Marine zal binnenkort over een geheel nieuw type aanvalsmiddel beschikken, namelijk een „zink- en zwemschip". Het achterdeel van het schip zal namelük als een haventje fun geren. Het zinkt, cn wordt dan met water gevuld opdat de landingsvaartui gen zee kunnen kiezen. Boven de ondergelopen compartimen ten is een vierkant vüegdek voor heli kopters, welke bU de landingsoperatie kunnen assisteren en voor snelle com municaties zorgen. De schepen, welke tien tot 15.000 ton zullen meten, zullen er vreemd uitzien, met twee schoorste nen aan beide kanten op verschillende afstanden van de boeg. Dit betekent, dat er meer dan één machinekamer is, zulks als veiligheidsmaatregel bU een aanval. De marinekosten voor het komende jaar worden op 413 miljoen pond ge raamd, 15 miljoen meer dan vorig jaar. Er zullen 22 schepen, waaronder drie kruisers, worden afgedankt en drie ver kocht. Het aantal met geleide wapens uitgeruste jagers zal van vier op zes worden gebracht. Er is een order ge plaatst voor een tweede, door atoom energie gedreven onderzeeër. De eerste, de Dreadnought, welke vorig jaar door Koningin Elizabeth te water is gelaten, is nog niet gereed. Het vliegdekschip Ark Royal, zal dit najaar worden uitge rust met een eenheid anti-duikboot heli kopters, welke in de frontlinie zullen opereren. Petitionnement geleerden: verbied atoomwapens De Amerikaanse scheikundige en No belprijswinnaar, dr. Linus Pauling, heeft de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjöld, gisteren een petitionnement overhandigd waarin wordt verzocht om een verbod van atoomwapens en dat is ondertekend door 720 intellectuelen van verschillende na tionaliteit. Onder de ondertekenaars zUn 38 No belprijswinnaars, 21 leden van de Rus sische Academie van Wetenschappen en 110 leden van de Amerikaanse Academie van Wetenschappen. RECHTZAKEN Vijf jaar geen auto besturen Conform de eis is een 45-jarige Am sterdamse chauffeur vanmorgen door de Dordtse rechtbank veroordeeld tot vUf maanden gevangenisstraf en 5 jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. De man had op 22 november van het vorige jaar, onder invloed van sterke drank, op Rijksweg 16 de macht over het stuur verloren en had daarbij de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht. Minister Van Aartsen: Huidige bouwcapaciteit niet toereikend De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, heeft gistermiddag by de sluiting van de week van de volkshuisvesting in het Bouw centrum te Rotterdam, zijn mening over enkele behandelende problemen gegeven. De minister meende, dat de kritiek die op de overheid en het bouwbedrijf geleverd wordt, niet altijd juist is. Men zegt büv., dat de lange wachttUden ver bonden aan de afgifte van woningsubsidies met name de premies en de RUksgoedkeuring voor gebouwen, de bouwproduktie onnodig afremmen. Deze redenering zet de zaak precies op z'n kop, aldus de minister. De werkelyke situatie is zo, dat er maar een bepaalde hoeveelheid opdrachten door het bouwapparaat kan worden verwerkt. De kloof tussen de produktiemogeiykheden van het bouwbedrijf en de acute behoefte aan bouwwerken blykt uit de hoeveelheid werk die thans op uitvoering wacht. Welvaartspolitiek Deze situatie noopt tot het bepalen van prioriteiten, vooral in het belang van de woningbouw. „Ik herhaal", aldus mr. Van Aartsen, „wat van regeringszijde al meermalen is betoogd, dat een te grote hoeveelheid werk op de bouwmarkt onvermUdelijk leidt tot prijsstijgingen voor bouwwer ken. Dit zou het streven naar goedkope woningen voor de lagere inkomensgroe pen dus tegenwerken. Dit alles neemt niet weg dat de huidige bouwcapaciteit bij lange na niet toereikend is en dat regulering van de bouwmarkt voorals nog geboden blijft. Wie meent dat de woningvoorziening daarby niet aan haar trekken komt, bedenke dat deze niet geïsoleerd van maatschappeiyke vraagstukken bezien kan worden. Er duikt meteen het huur- en loonvraag- stuk bU op. Het is uit de gehouden in leidingen gebleken hoezeer de woning voorziening voor de lagere inkomengroe- pen beheerst wordt door de discrepantie tussen de kostprijs van de woning, en het deel van het inkomen dat de huur der kan besteden. Het feit dat er in de toekomst steeds hogere eisen aan de woning worden gesteld, maakt dit pro bleem niet. gemakkelijker. Kwaliteitsverhoging betekent een kos tenstijging die op de een of andere ma nier moet worden opgevangen. Afgezien van subsidie verhoging waarvan naar mijn mening geen sprake kan zyn zijn er twee mogelijkheden: verhoging van de huurprijs, of kostenbesparing in de woningbouw door middel van ratio nalisatie, zo, dat de kwaliteitsverbete ring afgestemd is op de omvang van de kostenbesparing en de prijs van de woning dus gelijk biyft". Wachten op nieuwe woningwet De minister meent dat met de bouw volgens keuzeplannen de aandacht ge vestigd wordt op de voordelen die ratio nalisatie en standaardisatie kunnen bie den. HU hoopte dat deze resultaten tot andere initiatieven zullen leiden. Er is in de inleidingen op gewezen dat de lagere inkomensgroepen niet uit sluitend op de nieuwbouw behoren te zijn aangewezen. We zouden graag zien dat de doorstroming van oude naar nieuwe woningen groter zou zijn, aldus mr. Van Aartsen. Maar zolang er een aanzienlijk verschil is tussen het huur- peil van oude en nieuwe woningen, zal die stroming niet groot zijn. Ook ik acht dit een ongewenste toestand en ik zie geen meer effectieve manier om hier een eind aan te maken dan door het optrekken van het. huurpeil van de oude woningen. Tenslotte wijdde de minister aan dacht aan het eveneens besproken on derwerp van de krotopruiming en sa nering. „Het is mij bekend", zei hy, „dat vele gemeenten popelen om hier mee te beginnen dat heeft de grote belangstelling voor het onderwerp ook Vorig jaar diende de heer J. van WUk, penningmeester van de Stichting V.V.V Noordwijk een aanklacht terzake smaadschrift in tegen mr. C. Punt, de heer J. H. Kleine Staarmann, voormalig directeur van de Stichting en mevrouw Kleine Staarmann. Naar wy thans uit goed ingelichte bron vernemen heeft de officier van Justitie geen termen gevonden om in deze zaak tot vervolging over te gaan. De heer Van Wyk achtte zich beledigd door hem ten laste gelegde feiten in een memorandum van de heer Kleine Staarmann, dat door mr. Funt ter beschikking van zün medebestuursleden in de Stichting V.V.V. was gesteld. bewezen. Er worden jaarlijks ongeveer 10.000 krotwoningen vervangen, toch voltrekt zich het proces van vorming sneller dan van opruiming. Als oor zaken noemde mr. Van Aartsen het wo ningtekort, de situatie op de bouwmarkt, de noodzaak van een rechtvaardige ver deling van de woningsubsidies, en het ontbreken van een doeltreffende wette lijke grondslag voor de verlening van Ryksbijdrage. De vraag welke regelin gen dan in het leven moeten worden geroepen, moet echter rusten tot de nieuwe woningwet er is", aldus de mi nister. Adenauer bereidt moeilijk gesprek met Macmillan voor (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Ade nauer heeft in een met de hand ge schreven brief de Britse premier Mac millan mededelingen gedaan over de Parijse EEG-conferentie van vorige week. Daarmee tast een onzeker Bonn nog in deze week de moeilijke weg af die leidt naar de voor de kanselier uiterst lastige besprekingen die hy don derdag 23 februari in Londen met Mac millan zal hebben. Officieel heet het dat de brief van Adenauer een antwoord is op een schrij- ven van Macmillan, waarin deze de kanselier verslag heeft gedaan van zUn besprekingen met De Gaulle van enige weken geleden. Officieel ook heet het dat de betrekkingen tussen de EEG en de kleine vrijhandelszone (EVA) in het centrum van het overleg Adenauer- Macmillan zullen staan. In diplomatieke kringen in Bonn neemt men aan dat Adenauer tegen over Macmillan, voor wat het resultaat van de ParUse EEG-conferentie van vo rige week aangaat, zal doen alsof zUn neus bloedt! In tegenstelling tot wat van Nederlandse zyde is betoogd zou de kanselier het doen voorkomen alsof juist hy de plannen van De Gaulle nopens een Europese politieke samen werking op listige wUze heeft geredu ceerd. Immers, zo verkondigde een Westduit se woordvoerder gisteren tegenover ons, wat is er over gebleven van de plannen van De Gaulle nopens een politiek se cretariaat, de byeenkomsten tussen de EEG-ministers van Economische Zaken (die de EEG zouden hebben ondergra ven) en die tussen de EEG-ministers van Defensie (die tot een blok in de NAVO zouden hebben geleid?) Niets, aldus onze zegsman. In het licht van al deze Franse concessies leek het Ade nauer raadzaam zonder acht te slaan op wat zijn naaste medewerkers, onder wie minister Von Brentano, in het hoofd hebben! toe te geven inzake tussen de EEG-regeringschefs. VERDWENEN GRONINGSE JONGEN TERECHT De 14-jarige jongen Jacob Dyk uit Gro ningen. die gistermorgen om kwart voor acht de ouderiyke woning in overspan nen toestand had verlaten, is terecht. Hij is gisteravond in Arnhem aangehou den en ter beschikking van de kinder politie gesteld. De jongen had het dienstpistool van zUn vader, die RUkspolitieman is, mee genomen, voorzien van 8 patronen, als mede de witte koppel en de witte pis tooltas. BU zün aanhouding had hU pistool en patronen nog by zich. President De Gaulle van Frankrijk had dezer dagen een onderhoud met de scheidende secretaris-gene raal van de NAVO, de Belg Henri Spaak. De politici na afloop van hun onderhoud. Een zeer zware brand heeft gister avond naar schatitng tussen een half- en driekwart miljoen gulden schade aan gericht in een der fabriekspanden van Palthe's Textielveredelingsbedrijven N.V. aan de Bakenstraat in Almelo. De oor zaak is nog steeds onbekend. Het vuur werd omstreeks zeven uur ontdekt. Toen de brandweer met groot, materieel arri veerde, stond het gebouw reeds in lich terlaaie. De vlammen sloegen uit de bo venste verdieping, die als droogzolder in gebruik was. Het duurde niet lang of het dak stortte naar beneden. Het pand, dat een afmeting heeft van circa veertig bU vijftien meter, en dat drie verdiepingen telde, is een van de oudere onderdelen van het palthe-com- plex. Het ligt temidden van nieuwere gebouwen en heeft daarmee verbindin gen. De brandweer legde zich er in de eerste plaats op toe deze nieuwe gebou wen te beschermen. Met veel moeite kon men die behouden. Van het oude pand bleef weinig over. Het pand is verzekerd. Naar schatting is alleen al voor f 100.000 aan drukramen verbrand. Voorts bevonden zich op de zolder kar tonnen rollen, linnendoek en stukken goed, die gedroogd moesten worden. Een op de onderste verdieping staande, nog vrij nieuwe kalandermachine ter waarde van f 125.000, die gebruikt wordt voor een speciaal Italiaans drukprocedé, liep zware waterschade op. Het drukken vol gens dit „star procédé" zal de eerste maanden niet mogeiyk zijn. Extra-dienst voor reserve-offieren Zij antwoordden niet (Van onze correspondent) Een aantal reserve-officieren van de Kon. Landmacht zal waarschyniyk twee maanden extra dienst moeten doen als gevolg van het feit, dat zü niet heb ben gereageerd op herhaalde brieven van de chef Generale Staf. Volgens een afspraak van de chef Generale Staf en de chef Luchtmacht staf wordt het personeel van de opge heven derde divisie, dat geen mobili satiebestemming heeft, ter beschikking gesteld van de Kon. Luchmacht. Het dienstplichtig personeel is dan ook al overgeschreven. Voor reserve-officieren lag de zaak iets moeilijker, omdat een officier, krachtens een uitspraak van het ambtenarengerecht, slechts met zijn toestemming naar een ander onderdeel mag worden overgeplaatst. De chef Ge nerale Staf heeft de betrokken reserve officieren vorig jaar een brief geschre ven, waarin hun verzocht te berichten, of zü tegen een overplaatsing van Land- naar Luchtmacht bezwaar had den en indien niet, een request tot over plaatsing aan de Koningin te richten. Een groot aantal officieren heeft dit gedaan. Van een deel werd echter taal noch teken ontvangen, ook niet nadat de hoogste militaire autoriteit zün verzoek had herhaald. In de laatste brief wordt antwoord gevraagd vóór 18 februari. Laten de reserve-officieren weer niets van zich horen overweegt de chef Ge nerale Staf hen twee maanden in wer- kelijke dienst te roepen. Menigte Portugezen juicht „Santa Maria" toe Op de kade toegejuicht door ongeveer 100.000 Portugezen is de „Santa Maria" gistermiddag de haven van Lissabon binnengelopen. Aan boord bevindt zich het lichaam van de officier, die bü de overname van het schip door kapitein Galvao en zyn mannen om het leven is gekomen. De leiders van de rebellie, kapitein Galvao en Souto Mayor, hebben gisteren voor de Braziliaanse televisie verklaard „communisten noch anticommunisten te zyn. wy willen slechts Portugal en Spanje van de dictatuur bevrijden". De journalist die verklaarde, dat de affaire „Santa Maria" z.i. een misluk king is geworden antwoordde kapitein Galvao, dat de actie in een overwinning is geëindigd. „Wij hadden reeds dichters en martelaars, maar geen mannen van actie. Ons voorbeeld heeft bij sommigen het verlangen naar actie wakker geroe pen. Thans hebben wij de zekerheid, dat de eindoverwinning nabij is". NED. HERV. KERK Beroepen te Achterberg (U.) Chr. Ho- vius, kand. te Haarlem. Aangenomen naar Bodegraven A. den Hartogh te Amersfoort^ Benoemd tot secr. van de raad voor kerk en samenleving dr. C. P. v. Andel te 's-Gravenhage. Beroepen te Wierden L. Doppenberg te Wilsum (O.) te Zoetermeer (2de pred. pl.) Kootwijkerbroek en te Nleuw-Lekker- land W. Chr. Hovlus, kand. te Haarlem te Molkwerum B. Klopma, vicaris te Wons (Fr.). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Hantum (Fr.) I. de Jong, kand. te Nootdorp, die bedankte voor Andel (N.Br.), Hijum-Finkum (Fr.) Mldwolda (Old.) en voor Sint Jacobi-Pa- rochle. Beroepen te Goes (vac. wijlen C. Stam) W. Kats te Tiel. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Eemdijk J. Kampman te Rijnsburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nunspeet W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.). BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Muntendam G. van 't Wout voorheen predikant in Kongo, wonend te Stadskanaal. Ruimtein N.H. Kerk Verschenen is een boekje getiteld „Ruimte". Het is samengesteld door het hoofdbestuur van de Vereniging van Kerkvoogdüen in de Ned. Hervormde Kerk. Het doel is een antwoord te ge ven op de vraag „Wilt gü in de ge meenschap der Nederlands Hervormde Kerk en onder haar opzicht, getrouw zün onder de bediening van het Woord en van de Sacramenten, volharden in het gebed en in het lezen van de Hei lige Schrift en naar de U geschonken gaven medewerken aan de opbouw der gemeenten van Christus?" In het voorlichtingswerkje tracht men een ant woord te geven op deze in onze tijd zo belangrijke kwestie door de bestuur lijke opbouw van de Ned. Herv. Kerk uiteen te zetten en toe te lichten. Verder wordt toelichting gegeven op enkele pos ten van inkomsten en uitgaven en het collecteplan. Het boekje bevat zwart-wit foto's. Synoderaaad Duitse Evangelische Kerk De Synode der Duitse Evangelische Kerk, die deze week in West-Berlün vergadert, heeft gisteren de uit tien leden bestaande raad gekozen, die de kerk in de komende zes jaar zal ver tegenwoordigen. Tot voorzitter van de nieuwe raad, die de aftredende bisschop Dibelius zal opvolgen, is gekozen ds. Kurt Scharf. In de nieuwe synoderaad hebben zeven West- en drie Oostduitsers zitting. DE NIEUWE VOORZITTER Met de benoeming van de 58-jarige, voor het grote publiek vrij onbekende dr. Kurt Scharf tot opvolger van dr. Dibe lius, koos men een man die temidden der politieke debatten steeds heeft ge poogd de eenheid van de Evangelische Kerk in geheel Duitsland te handhaven en die ondanks grote soepelheid bepaald geen gemakkeiyk man is voor de com munistische heersers in Oost-Duitsland. Scharf gaf men de voorkeur boven de Hannoverse bisschop Lilje, die bekend staat als een uitgesproken tegenstander van het rode bewind in Oost-Duitsland, maar die minder soepel zou zün dan Scharf. Lilje werd vice-voorzitter van de raad. Scharf, die Dibelius na 12 jaar voor zitterschap opvolgt, heeft zich ook in de nazi-tyd uitstekend gedragen. Hü was in de jaren na 1933 lid van de bekennende kerk van Niemuller. In 1935 dook hij onder om vanuit de illegaliteit zijn ker kelijk weid. voort te zetten. Hü is vele malen door de nazi's gearresteerd. Sinds 1945 is hij voorzitter van de Branden- burgse synode. Scharfs keuze kan door de communis ten onmogeiyk als een uitdaging worden gezien: hü is eerder dan wie ook de man van het compromis, die een goede poging kan wagen om de eenheid van de Evangelische Kerk in beide Duitslan- den, die de communisten willen splyten, te bewaren. ZENDELING W. BOUW ALLIANCE-JEUGD-SECRETARIS. Dinsdag komt met de .Maasdam" zendeling W. Bouw van New York aan, om zün nieuwe functie van Alliance- Jeugd-Secretaris te aanvaarden in het Alliance-Zendingscentrum „Parousia" te Wassenaar. Zendeling Bouw, die tien jaar gewerkt heeft in Indonesië voor de Christian and Missionary Alliance, komt met zijn gezin in het Alliance-Zendings-Centrum te Wassenaar wonen. De officiële installatie zal plaats heb ben de de 8ste Alliance Zendingsdag op Hemelvaartsdag, 11 mei, te Rotterdam in de zaal van „Lomerrijk" (Hillegers- berg).

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4