VIER DODEN - VEEL VERTRAGING EN ONGEMAK DOOR DICHTE MIST PRIJSWINNAARS PUZZEL-COCKTAIL Schiphol: „vliegtuigloze nacht" Politieke opklaring in liet Kongolese probleem WEERBERICHT Nederland zat potdicht AANVARING OP IJ Bij ontploffing op lanceerbasis 6 doden Uitbreiding van regering-Ileo? AA-resohitie in VN-debat (9i/cf ^ïlre teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 No. 30283 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. vao Dtsnoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal: f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Ook vanmorgen lag ons land evenals een groot deel van Europa nog in de grauwe greep van een dikke dichte mist. Het verkeer op de weg, door de lucht en over het water lag nog steeds vrijwel geheel lam. Tegen de middag echter maakte de mist plaats voor stralende zonneschijn. Slechts zeer weinige wagens kropen vanmorgen voort over de grote wegen, waar het zicht maar enkele tientallen meters bedroeg. Op Schiphol en Zestienhoven duurde de bijna griezelige stilte van de afgelopen nacht onverminderd voort. Vele piloten van op deze vliegvelden gestrande toestellen hadden gistermiddag dankbaar gebruik gemaakt van een korte periode van opklaring. Maar er kwam er geen binnen. Zo beleefde ook onze nationale luchthaven een bijna „vliegtuig- loze" nacht En buitengaats lagen tientallen grote en kleinere schepen gelaten te wachten tot de mist wat minderen wilde. Dan konden zij de havens binnenvaren, waar andere schepen liggen te wachten, die niet kunnen uitvaren. In het Noordzeekanaal lagen gisteren zes schepen stil, die in de potdichte mist niet verder konden. Uiteraard kost deze tegenslag en ver traging vele duizenden guldens. Maar het is helaas niet alleen bü financiële en materiële (bij de verschillende bot singen, die op de wegen plaats hadden) schade gebleven, de mist heeft ook een aantal mensenlevens geëist. Om elf uur gistermorgen kwam de 41-jarige automobilist G. J. A. Simons uit Oisterwijk by een frontale botsing met een vrachtwagen op de Rijksweg bü Kruiningen om het leven. Een half uur later wilde een kilo meter verder een Goese automobilist zich ervan overtuigen, dat hü de zijweg, die hij wilde inslaan, niet voorbijgereden was. Hij stopte en wilde uitstappen. De 50-jarige scooterrtfder, J. Sengers uit Goes vloog tegen de bestelauto op en werd op slag gedood. Gisteravond om half tien raakte de 84-jarige heer K. Alberts uit Oldebroek op de Rijksstraatweg Amersfoort-Zwolle in de dichte mist de weg kwjjt. Hjj kwam op de rijweg terecht, werd door een vrachtwagen gegrepen en was op slag dood. Gistermiddag is de 34-jarige J. Ver hoeve, toen hjj met paard en wagen de onbewaakte overweg in de Molenstraat te Beilen wilde passeren door een juist aankomende en door de mist vermoe delijk niet opgemerkte trein overreden en op slag gedood. Het paard bleef on gedeerd, de wagen werd volkomen ver nield. Net gered In enkele andere gevallen vielen er gelukkig geen doden te betreuren, al scheelde het maar heel weinig. In de dichte mist botste gistermiddag op een niet beveiligde overweg tussen Wijchen en Nijmegen een bestelauto te gen een trein. De auto werd zwaar be schadigd, maar de chauffeur kwam met de schrik vrij. Vannacht om kwart over drie raakte een auto tussen de bomen van een auto matische beveiligde spoorwegovergang tussen Breda en Roosendaal. De inzit tenden konden niet veel anders doen dan uitstappen en op de klap wachten. Een goederentrein vernielde de auto volkomen. De spoorlijn was tot vijf uur vanmorgen versperd. Een soortgelijke belevenis hadden twee automobilisten gistermiddag op een onbewaakte overweg bij het Friese dorp je Jelsum. Een van hen stopte voor een plotseling uit de mist opdoemende trein. Prompt kreeg hij een klap van een ach ter hem rijdende bestelauto, die niet tij dig had kunnen stoppen. De eerste wa gen schoot door de klap over de rails heen een bermsloot in. De tweede auto schoot ook door, gelukkig nog net voor de trein. De treinbestuurder zal het on geval gebeuren, maar kon zo snel niet meer remmen. De schade aan de auto's was aanzienlijk, maar de beide automo bilisten waren al erg gelukkig, dat zij nog leefden. Gistermiddag botste op de onbewaak te overweg in Teuge een vrachtauto te- ZACHT WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog weer met zonnige perioden en weinig wind. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 FEBRUARI Zon op: 7.50 uur; onder: 17.59 uur. Maan op: 9.25 uur; onder: 22.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.26 en 17.42 uur. Laagwater te 1.12 en 13.38 uur. Dit nummers bestaat alt 18 pagina's gen een posttrein. Bij de botsing liep de chauffeur een gebroken been en een shock op. De vrachtauto werd zwaar be schadigd. Nat avontuur Twee jongemannen uit Goes hebben gisteren de gehele morgen doorgebracht op een eenzame gasboei, midden in de Zandkreek bij Zuid-Beveland Zij waren op de schorren aan „zagers spitten" toen zij ditmaal niet door de politie, maar door de snel opkomende vloed overvallen werden Zij geraakten in paniek en lie pen de verkeerde kant op. Ze raakten het spoor bijster. Zij moesten naar de gasboei zwemmen in de vaargeul om het vege lijf te redden. Urenlang hebben zij aan de boei gehangen. Om de beurt kropen zij er op om door bewegingen zich wat warm te maken. Gelukkig voer de veerboot van Zierikzee naar Catse- veer (een van de weinige veerdiensten die onderhouden werd) in verband met de mist dicht langs de boei en kon de hevig schreeuwende en verkleumde jon gelieden, de 21-jarige Jan le Conté en de 22-jarige Pieter Willeboer, aan board nemen. Het scheepvaartverkeer op de Zeeuwse stromen ondervond grote moeilijkheden door de dikke mist, die als een ondoor dringbare wolk over het water van de rivieren hing. Niet minder dan vijf zee schepen liepen op de Westerschelde vast. De 24 000 ton grote Zweedse erts tanker Matargengi dezelfde tanker die enige maanden geleden te Katwijk een vissersboot overvoer liep bij Wals orde op een zandplaat. Het schip wist op eigen kracht weer vlot te komen, maar verspeelde daarbij zijn twee boegankers De tanker lag vanmorgen nog op betere tijden te wachten. Het. 5500 ton grote Noorse vhachtschip Dikto liep op de Westerschelde omhoog en moest door vijf sleepboten vlotgetrokken worden. Verder liepen in de mist de Belgische Kongoboot Mokoto, de Engelse kustvaar der Olivian Coast en de Noor Vingnes op zandplaten aan de grond. Deze drie schepen konden op eigen kracht weer vlot komen en voor anker gaan. Overi gens lag ook daar het scheepvaartver keer praktisch stil. Alle loodsdiensten waren gestaakt. De veerdiensten over de Zeeuwse stromen konden slechts bij ho ge uitzondering onderhouden worden. Vooral de dienst Breskens-Vlissingen bracht veel stagnatie bij het wegverkeer. Aul-o in de steek gelaten Trouwens, overal had het wegverkeer veel vertraging. Gisteravond werd op de meeste wegen in ons land in het geheel niet of uiterst langzaam gereden. Op sommige plaatsen kwam het verkeer ge enstap meer verder, zoals op de Zui derzeestraatweg, waar het zicht nog geen acht meter was. Op deze weg ston den veel auto's in files van mensen, die hun wagen in de steek hadden gelaten Ten lange leste hebben we ons door de berg van oplossingen der tiendelige puzzel-cocktail heen gewerkt. Wij hebben daarbij gemerkt, dat we het onze puzzelaars dit jaar bijzonder moeilijk hebben gemaakt. Volgende maal zullen wij het U minder moei lijk maken! Hieronder laten wij de namen volgen van de winnaars van de hoofdprijzen, uitgeloofd voor het goed oplossen van zoveel mogelijk puzzels. Deze prijzen zijn alle bij inzenders van alle tien puzzels terecht gekomen. Daarvan waren er 327, maar meer dan de helft hunner heeft fouten gemaakt, in totaal in deze 3270 puzzeloplossingen meer dan 250 Eerste prijs f. 100.—: Mej. H. Ooms, Marislaan 29, Leiden. Tweede prijs f. 75. T. Hoekema, Hoofdstraat 123, Leiderdorp. Derde prijs f. 50.—: A. Wassenburg, Munnikenstraat 58, Leiden. Vierde prijs f. 25. Tj. v. d. Harms, Eksterstraat 10, Katwijk aan Zee. Tien prijzen van f. 10.—: A. Ouwerkerk, Boshuizerkade 88, Leiden Schuitemaker, Voorstraat 98, Katwijk aan Zee C. Monhemius, Wasstraat 20, Leiden Mevr. W. KoningLitz, Leidseweg 554, Voorschoten M. D. Bergman, Sweilandstraat 23, Warmond H. Renier, Van der Waalsstraat 10. Leiden Dr. J. D. A. Boks, Zoeterwoudse Singel 59, Leiden L. v. d. Mark, Willem de Zwijgerlaan 9, Leiderdorp A. C. Hendriksen, Hoge Rijndijk 243, Zoeterwoude Noortje Lambrechts, Rijn- en Schiekade 108, Leiden Twintig prijzen van f. 5.—: J. L. Arbouw, Witte Singel 57C, Leiden P. Masurel, Ger. Brandtstraat 6, Leiden Mej. R. Schotanus, Pr. Marijkelaan 8, Oegstgeest M. W. V. d. Heul, Vliet NZ 69. Rijnsburg W. Nieuwland, Mauritsstraat 29, Leiden W. H. van Dam, Lorentzkade 46, Leiden Y. van der Plas, Varkevisserstraat 120, Katwijk aan Zee Dr. W. A. v. Loeven, Hoofdstraat 93, Leiderdorp C. J. van der Kaaij, Stieltjesstraat 63, Leiden H. Dik, Hofbrouckerlaan 42, Oegstgeest A. F. van Duyn, Rend Verkleystraat 22, Sassenheim Z. Straver, Van Mandersloostraat 42, Alphen aan den Rijn G. H. Kottelaar, Stuwstraat 16, Leiden R. J. Kloek, Morsweg 16, Leiden H. J. van Nouhuys, Laan van Alkemade 46, Oegstgeest F. van der Linde, Lage Rijndijk 34, Leiden Mevr. A. H. v .KinschotStheeman, Burggravenlaan 239, Leiden J. P. Jongejan, Meidoornplein 7, Leimuiden Jac. de Kruüf, Spoorlaan 13, Zwammerdam Mevr. J. M. BrinksDekker, Quarles v. Uffordstr. 61. Noordwijk a. Zee De per puzzel toegekende prijzen en de extra prijzen voor bijzonder uitgevoerde inzendingen vermelden wij elders in het blad bij een opgave van de oplossingen. De prijzen worden dè winnaars toegezonden. Masmoudi en Jazitl zijn liet eens De Tunesische minister van Voor lichting Masmoudi en de minister van Voorlichting in de Algerijnse regering in ballingschap, Yazid, hebben ..volledige overeenstemming" bereikt, aldus is gis teren officieel in Tunis meegedeeld. Masmoudi heeft vorige week bespre kingen gevoerd met generaal De Gaulle en de Franse premier Debré. Deze be sprekingen betroffen een bezoek van president Bourguiba aan Parijs en. naar algemeen wordt aangenomen, de oorlog in Algerije. De premier van de Alge rijnse regering in ballingschap, Ferhat Abbas, was ook bij het onderhoud Masmoudi-Yazid aanwezig. Minister Masmoudi vertrekt, vandaag naar Zürich, waar president Bourguiba een kuur volgt. Naar verwacht wordt zal de Tunesische bewindsman later doorreizen naar Parijs. en het veiliger hadden geacht in een ho tel te overnachten. De Zuiderzeestraatweg was geen uit zondering. Het was op vele plaatsen in ons land eenzelfde laken een pak. De Amerikaanse kunstverzamelaar G. David Thompson uit Pittsburgh miste door de mist een feestje, dat in het Haagse gemeentemuseum werd gehou den ter gelegenheid van de opening van een tentoonstelling van zijn beroemde collectie van hedendaagse kunst. Ieder een was er, ook staatssecretaris mr Y. Scholten. behalve de heer Thompson. Zijn vliegtuig was op Prestwick (Schot land) gestrand. Prestwick was een van de weinige luchthavens in Europa, welke nog ,open' was. Want overal in Europa mistte het. Op de autoweg van Keulen naar Han nover in de buurt van Beckum gebeur de er daardoor een ongeluk, waar niet minder dan vijftien auto's betrokken waren. Twee mensen kwamen om het le ven, vier werden zwaar gewond. Op een station in Wuppertal kwamen een dieseltrein en een locomotief met elkaar in botsing. Er moesten 21 gewon den worden behandeld. Op ongeveer 25 mijl ten oosten van Northeforeland kwam het Nederlandse schip „Amstelhoek" door de mist gis teravond in botsing met het s.s. „Ocean Evelyn". Dat laatste schip kreeg zware averij. Twee leden van de bemanning werden gewond. Het is op de plaats van aanvaring voor anker gegaan. Heel wat dichter bij huis op het IJ te Amsterdam nabij Zeeburg had er ook een scheepsbotsing plaats. De bln- nenvaarttanker „Dordrecht" en het bin- nenyasLrt-schip „Koopvaart 22" kwamen met ehtaar in aanvaring door de snel opkomende dichte mist. De tanker werd lek geslagen en verloor enige tonnen benzine. Brandweer en politie rukte on middellijk uit om eventuele voorzorgs maatregelen tegen mogelijke brand te nemen. De sterke wind verdreef echter snel de benzinedampen en het gat in de tanker had men snel voorlopig kun nen dichten. In de loop van hedenmorgen deed de zon een geslaagde aanval op de mist. In korte tijd was de slag gewonnen. Tegen het middaguur was het dichte mistgor dijn vrijwel overal opgetrokken. Het langst heeft het stand gehouden in de driehoek Amsterdam-Utrecht-Leiden, maar tenslotte werden ook daar de laat ste restjes mist weggevaagd. Ongeveer veertig uur, nadat het laatste vliegtuig op Schiphol landde, kwam de luchtha ven weer in vol bedrijf. Het wegverkeer ondervond tegei. het middaguur geen enkele hinder meer en ook het scheep vaartverkeer kwam weer op gang. Prinses Marijke, die morgen haar \veertiende verjaardag viert. (Foto Max Koot) Dc verzoeningscommissie der Ver. Naties voor Kongo heeft een rapport aan Hammarskjöld gezonden, waarin zij zich uitspreekt voor de oprichting van een federale regering. De regering-Ileo (door presi dent Kasavoeboe in het leven geroepen) zou moeten worden uitgebreid met leden van de andere Kongolese partijen, met inbegrip van die welke door Loemoemba werd geleid. De vooruitzichten voor een der gelijke regering zouden bemoedigend zijn. Intussen is het bewind van Gizenga in Stanleystad erkend door Tsjecho-Slowakije, Mongolië, Roemenië, Joego-Slavië, Ghana, Guinea, Marokko, de Algerijnse voorlopige regering, Cuba, Polen, Irak. Vele andere landen uit het rode blok en „neutralisten" zijn eveneens van plan tot erkenning over te gaan. Honderden Belgische studenten, verontwaardigd over de brandstich ting in de Belgische ambassade in Cairo, hebben gistermiddag de ambassade van de VAR in Brussel met stenen bekogeld. Er sneuvelden enige ruiten. De betogers, die „Nasser aan de galg" joelden, werden door de politie op een afstand gehouden. Na een uurtje was alles weer rustig, aldus meldt onze correspondent. Nederlands protest bij Polen De Nederlandse regering heeft gisteren de Poolse ambassadeur op het departe ment van Buitenlandse Zaken ontboden en hem meegedeeld, dat Nederland ont steld is over het gebrek aan bescher ming van de Nederlandse ambassade in Warschau, welke gevestigd is in het ge bouw, waarin ook de Belgische ambas sade is ondergebracht. Zoals gemeld, is laatstgenoemd gebouw ernstig bescha digd. waardoor ook het Nederlandse deel geleden heeft. De Poolse ambassadeur bood de Nederlandse regering vergoe ding van de schade aan. In de Afrikaanse wijk van Leopold- stad zijn gisteren vele arrestaties ver richt. De Kongolese eerste minister, Ileo heeft verklaard, dat ztyn regering krachtig zal optreden tegen ordever stoorders. In Kalima, op 100 km. ten noordoos- ton van Kindoe, zyn woensdag twaalf Europeanen, onder wie een vrouw en een kind, door Loemoembagezinde soldaten gearresteerd, geslagen en naar een mi litair kamp te Kalima gebracht. Dit is gisteren meegedeeld door een woord voerder van de V.N. Na tussenkomst van de volkerenorganisatie werden de Euro peanen vrijgelaten. De woordvoerder zei dat de toestand in Kalima gespannen is en dat er nog meer arrestaties wor den verwacht. De V.N. maken zich ook zorgen over de toestand in Stanleystad en speciaal over het lot van de acht Belgische soldaten, die een maand ge leden werden gearresteerd. Deze solda ten hadden per ongeluk de grens tussen Roeanda-Oeroendi en de Kongolese pro vincie Kivoe overschreden. President Tsjombe van Katanga is gisteren naar het 640 kilometer ten noordwesten van Elisabethstad gelegen Boekama gevlogen, om uit de eerste hand een indruk te krijgen van het of fensief. dat zyn troepen in de afgelopen week tegen opstandige Baloeba's in Noord-Katanga hebben uitgevoerd. Als Kongo wil bloeien President Tsjombe heeft aan de pers fotokopieën verstrekt van een brief, welke in september j.l. door Loemoemba zou zyn geschreven. Tn deze brief advi- seede Loemoemba de provinciale rege ringen in Kongo „om Tsjombe te arres teren en hem zo nodig zelfs te doden". Voorts werd daarin het gebruik van terrorisme als de meest doeltreffende manier om een succesvolle regering in Kongo te verzekeren, aanbevolen. O Slot pag2 Zes personen zijn om het leven ge komen doordat gisteren in de omgeving van Roswell in Nieuw-Mexico (Ameri ka) een geweldige kraan ontplofte en neerstortte in een 58 meter diepe put, die werd gegraven voor het onderbren gen van een intercontinentale raket van het type Atlas. Veertien mannen werden gewond, van wie twee levensgevaarlijk. Bij Roswell worden twaalf van der gelijke putten gegraven, elders in de V.S. vüf. Begrafenis Marcel Nivard (Speciale berichtgeving) Morgenochtend kwart over II zal het stoffelijk overschot van de 8-jarige Marcel Nivard op de R.K. begraafplaats Crooswyk ter aarde worden besteld. Om 10 uur zal een mis worden opge dragen in de R.K. kerk aan de Beu- kelsdijk te Rotterdam. Uit Het Leidsch Dagblad van 19 februari 1961: Heden Maandagmorgen ontsliep zeer onverwacht aan een beroerte onze algemeen ge achte stadgenoot Mr. Lodewijk Caspard Luzac, in den ouderdom van 74^2 laar. Geboren uit een achtenswaardige Leidsche fami lie, waaruit op wetenschappelijk en staatkundig gebied meer dan één beroemd lid vroeger en later is voortgesproten, - ivas de over ledene een rechtsgeleerde met uitstekende talenten en de Leid sche balie was, toen de heer Lu zac daarvan een deel uitmaak te, ook in Nederland zeer hoog aangeschreven. De proefnemingen met ge- schut, naar de nieuwste con- structie vervaardigd, zijn in l Pruissen voortgezet en de ver- kregen resultaten hebbnn de ge- koesterde verwachting nog over- t troffen. Vaartuigen met ijzeren 4 platen van 4 V2 duim dikte uit f de beste Engelsche fabrieken vervaardigd, werden op 1000 schreden af stands zonder moeite en zondering uitzondering door boord. Men houdt zich overtuigt, dat ook het pantseren van oorlogs bodems geen voldoend middel is om ze tegen de werking van het geschut bestand te maken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1