Laatste nieuws Tito wil half-liberaal systeem als economische hervorming invoeren SPIONAGE een miljardenzaak Vrije markt en concurrentie' in marxistische verpakking Westelijke geheimen zijn de communisten veel geld ivaard Een Moskowitsj kost in Warschau driemaal zoveel als in Wenen VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 (Van onze Weense correspondent) De invoering van heit „zelfbestuur der arbeiders" vormde in 1951 de kern van Tito's hervormingen. Nu, tien jaar later, wil Joego-Slavië een nieuwe episode inluiden en wel door de hervorming en een zeer voorzichtige liberalisatie van de buitenlandse handel alsmede door de decentralisatie van spoorwegen en posterijen, die een meer economische b?sis zullen krijgen. Verder zullen de kleinere gemeente-banken de kredietzaken van de nationale bank overnemen, terwijl de bedrijven vrij zullen kunnen beschikken over een groter gedeelte van hun inkomsten. Daardoor zullen de lonen en het aandeel in de winst zo geregeld worden, dat de werknemers het gevoel hebben, dat zij inderdaad een woordje hebben mee te spreken. De levensstandaard moet stijgen Achter al deze maatregelen staat het rtreven om het eigenaardige econo mische systeem van Joego-Slavië met zijn beginnende vrije markt en een ze kere concurrentie verder uit te bouwen, maar zonder particulier eigendom en bü behoud van de marxistische verpakking. Op 1 januari j.l. zijn reeds enkele wet ten in werking getreden en daarmee be gon dan het derde vijfjarenplan, waar door de levensstandaard in de periode tot 1965 met 75% zal moeten stfjgen. Daarna zullen nog andere wetten vol gen, voornamelijk inzake het transport weeën dat economischer moet worden geëxploiteerd. Andere verordeningen zijn gericht op de verbetering van de havens en van de elektriciteitsindustrie alsmede op de reorganisatie van de al gemene arbeiders- en ziekenverzekering Op het einde van dit vijfjarenplan hoopt Joego-Slavië ongeveer het eco nomische ontwikkelingspeil te hebben bereikt, waarop Oostenrijk nu staat. Het is opvallend en vleiend voor Oostenrijk dat Joegoslavische politici, journalisten en toeristen deze voorsprong van Oos tenrijk onomwonden toegeven en ln dit land een soort economisch ideaal zien dat men graag zou willen bereiken. Ook in dit opzicht zijn de Joegoslaven eerlijker en openhartiger dan de verte genwoordigers van andere volksdemo- cratische landen. De regering in Belgra do heeft dan ook bij Oostenrijk aange klopt voor een flinke lening, waardoor Tito zijn munt radicaal wil hervormen en stabiliseren. Ook dit behoort tot de hervormingsplannen, maar dan van bovenaf. Weg met de bureaucratie Van onderen echter wil men de pro- duktlviteit doen stijgen, tot concurren tie aansporen en de belemmeringen wegnemen welke de bureaucratie veroor zaakt. Voornamelijk wil men echter de be langstelling van de arbeiders voor hun werk en hun bedrijf hoger opvoeren door een beter loonsysteem. Hierop corres ponderen dan de plannen, door welke aan gemeenten en bedrijven een grotere verantwoordelijkheid wordit gegeven, zo dat deze kleinere gemeenschappen meer interesse krijgen om binnen bepaalde grenzen hun eigen beleid te bepalen. In de nieuwe grondwet, die Tito voor 1962 heeft aangekondigd, zal dit alles nog nader worden omschreven. Ideaal nog niet bereikt Het Ideaal is natuurlijk nog niet be reikt, vooral niet op het punt van het zelfbestuur en van het loon naar pres tatie. Op versluierde manier geeft men dit ook toe door te verklaren, dat de laatste bureaucratische belemmeringen dienen te verdwijnen en dat de concrete verantwoordelijkheid niet meer door het bedrijf in zijn geheel wordt gedragen, doch door de afdeling of een zogenaam de „economische eenheid", dus voor een groep van arbeiders die binnen het be drijf zelf sterker op elkaar zijn aange wezen en meer direct bij een bepaalde WASSENAAR Kelner rookt in bed, hotel brand af, vrijspraak geëist (Van onze Haagse redactie) De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft vandaag vrijspraak ge- eist in de zaak tegen een 52-jarige kel ner, aan wie ten laste was gelegd, dat door zijn roekeloosheid en onbedacht zaamheid het hotel-restaurant „The Dutch Inn", aan de Katwijkse Weg te Wassenaar (Z.H.) in de nacht van 5 op 6 maart van het vorig jaar tot de grond toe afbrandde. Direct nadat de kelner die nacht in zijn ondergoed uit zijn brandende zol derkamer was gerend had hijzelf toege geven aan ieder die het horen wilde: „Het is mijn schuld. Ik heb gerookt in bed en ben in slaap gevallen". Maar vandaag, tegenover de recht bank. kwam hij grotendeels op deze ver klaring terug. Weliswaar gaf hü toe dat hij voor het slapen hoogstwaar schijnlijk nog een sigaret heeft gerookt zoals hij dat elke avond placht te doen maar anderzijds achtte hy het even waarschijnlijk dat de brand is ont staan door kortsluiting in de vloer van zijn kamer. Toen hij namelijk, na een poging te hebben gedaan zijn van het bed afgegleden brandende wattendeken in het fontijntje te doven, wegens de rook zijn kamerdeur opende, sloegen de vlammen plotseling midden uit de vloer, terwijl ook de Duitse gast in de kamer onder hem was wakker geworden door dat er vonken vielen uit het midden van zijn plafond bij de lamp. Tijdens het verhoor van de enige ge tuige, een Wassenaarse politieman, he kelde de rechtbankpresident herhaalde lijk het feit dat men geen deskundig onderzoek had doen instellen, ondanks het feit dat zowel de vloerbedekking als de wattendeken van de kelner later in het puin zijn teruggevonden. De officier van Justitie meende dat onder deze omstandigheden het wettig en overtuigend bewijs van verdachtes schuld niet meer te leveren valt. De rechtbank zal op 2 maart uitspraak doen. Mogelijkerwijs wordt dan herope ning van het vooronderzoek gelast. Gymnastiekwedsfrijd „Snel en Lenig" De R.-K. Sportvereniging „Snel en Lenig" heeft onlangs de onderlinge gym- nastiekwedstrijd gehouden. De volgende winnaars kregen een prijs. Jongens Pius-X-school: 1. Hans Rem mers waal; 2. Otto Remmerswaal: 3. Her man Boel. Jongens-St.-Willibrordus- school; 1. Jan Kroon, 2. Gerard Looyen- steyn; 3. Paul Beyersbergen. Jongens- St.-Jan Baptistschool1. Pieter Neder - hof; 2. Frans Houdyk; 3. Marcel de Mey. Meisjes afd. A; 1. Tineke van Steen; 2. Elsje Stijnman; 3. Anneke Kroon. Meis jes-af d. B: 1. Netty Paardekoper; 2. Ma ria v. d. Barselaar; 3. Ria Looyensteyn. Meisjes afd. C: 1. Jeanne Pieterse; 2. Gerda Wisse; 3. Roos van Steen. De wis selbeker voor de beste meisjes-turnster ging naar Jeanne Pieterse. Instituut voor f. 5000 benadeeld De Wassenaarse recherche heeft een 30-jarige Hagenaar gearresteerd, die in dienst was van een particulier instituut. Hij werd ervan verdacht gelden, die voor het instituut bestemd waren zelf te hebben gebruikt. Na een onderzoek bekende de man, in de laatste 2 jaren een bedrag van ongeveer f 5000,zich toegeëigend te hebben. Het misdrijf bleek in verschillende gemeenten ge pleegd te zijn. De man is ter beschikking van de Of ficier van Justitie gesteld, ■jp?- Reserve-politie puzzelde in de mist Voor de Wassenaarse reserve-politie werd gisteravond een „politievaardig- heidsrit" georganiseerd, een evenement, dat enerzijds alle kenmerken vertoonde van een puzzelrit voor wielrijders, maar dat anderzijds de reservisten in staat stelde hun theoretische kennis van het politievak in de praktijk te toetsen. Al puzzelend door de mist moest er n.l. een aantal overtredingen worden gecon stateerd. Er was bijvoorbeeld een slijter, die na sluitingstijd aan een jongen on der de 16 jaar een fles sterke drank verkocht. Ook een kruidenier bleek in overtreding te zijn. In het stille Rijks dorp kon een „inbreker" op heterdaad worden betrapt. In Duinrel liep een stro per met een Jachtgeweer rond. Er stond ergens een auto verkeerd geparkeerd, enz. De routebeschrijving bevatte verder nog verschillende grotere en kleinere puzzels. Er moest op tijd gereden wor den. Het afwijken van het tijdschema werd met strafpunten bestraft, het mis sen van controles eveneens. Toen na de rit op het politiebureau de balans werd opgemaakt van de ver lies- en de winstpunten, bleek geen der deelnemers een positief winstpuntensal do te hebben bereikt. De beste prestatie werd geleverd door R. Boverhof, die al eerder de wisselbeker won. Hij had 15 winstpunten en 15 strafpunten en dus een saldo van 0. Tweede werd J. Mar- kestein met 11 strafpunten; 3. A. v. d. Ham 24 strafpnt; 4. J. Gordijn 25 strafpnt. De wisselbeker en de overige prijzen werden uitgereikt door de voorzitter van de contactcommissie uit de burgerij, de heer S. van den Bent. Hij bracht dank aan de heer P. Zwanenburg, die met zijn medewerkers deze rit had uitgestippeld. fase van het produktieproces zijn be trokken. Deze eenheden zullen dan niet alleen dienen ala uitgangspunt vooir de loon- berekenlng, maar zij zullen ook de ver tegenwoordigers zijn via welke de werk nemers de kans krijgen om over de lei ding van het bedrijf te beraadslagen. Vertaald ln ons westers spraakgebruik wil men dus een fijner genuanceerd loonsysteem naar prestatie invoeren en die werknemers economisch leren den ken, wat men alleen bereikt door mate riële voordelen. Algemeen opziener Van de soevereiniteit der bedrijven was totnutoe nauwelijks sprake, omdat zij slechts over een zeer klein gedeelte van hun inkomsten konden beschikken. Dat deed de Nationale Bank, die alleen besliste, wat met het verdiende geld mocht of moest worden gedaan. Door de voorgenomen hervorming van het bank- en kredietwezen zal de Natio nale Bank zich voornamelijk beperken tot de taak van „algemeen opziener" alsmede van de klassieke bankbiljetten- bank en centrale bank. De bedrijven zul len vrijer kunnen disponeren over hun geldmiddelen, terwijl de gemeenteban- ken en niet meer uitsluitend het cen trale bankinstituut in Belgrado kre dieten zullen gaan verlenen. Ofschoon dit soort banksysteem veel overeenkomst vertoont met het Wester se, is er toch een groot verschil. Onder de banken bestaat geen concurrentie en men kan zijn bank ook niet vrij kiezen. Hervorming transportwezen Met het oog op de hervorming van de spoorwegen wil men veertig zelfstandige •transportondernemingen in het leven Spaak werd gekozen tot socialistisch kandidaat De Belgische socialist Spaak, die zijn ontslag heeft gevraagd als secretaris generaal van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie, is donderdagavond op een bijeenkomst van de socialistische party te Brussel gekozen tot kandidaat in de Belgische hoofdstad voor de as. parlementsverkiezingen. roepen, die hun tarieven onafhankelijk en telkens naar de onkosten berekenen. Alleen de gemeenschappelijke inkomsten worden onder elkaar verdeeld, doch voor heit overige zjjn ze onafhankelijk van elkaar, ook al blijven ze enigszins ver bonden door de grote dakorganisatie op regeringsvlak Ook voor de PTT worden dergelijke plannen uitgewerkt. Inzake de buiten landse handel zullen de kunstmatig ver hoogde exportpremies en gedeeltelijk ook de importbeperkingen worden op geheven. zodat Joego-Slavië voorlopig nog schuchtere, maar onmiskenbare schreden gaat doen op de weg naar de internationale concurrentie. Riskant experiment Het blijft natuurlijk de grote vraag, hoe hoog de bedragen zullen zijn waar over de bedrijven zelfstandig kunnen beschikken. Ook dit zal weer van boven af worden beslist en men vraagt zich af, of dit bedrag hoog genoeg zal zijn om het particuliere initiatief aan te sporen Al deze plannen zijn echter zeer be langrijk en zij kunnen een interessant experiment worden. Men twijfelt in het Westen echter toch wel aan het succes, want het blijft de vraag of men een der gelijk half-liberaal systeem kan nastre ven zonder de beginselen van het marx isme aan te tasten. Niet alleen Moskou ziet dit „gevaar", maar ook het Westen, want wanneer Tito deze weg consequent inslaat, kunnen zich krachten ontwikke len die hun eigen wetten hebben en daarmee komen de beginselen van Marx en Lenin beslist niet overeen. Spionage is een zaak die door de communisten op grootse wijze wordt aangepakt. Hoe fantastisch het bedrag ook moge lijken, toch schatten Westelijke waarnemers in Berlijn, dat het Sovjetrussische blok twee miljard dollar per jaar uitgeeft om achter de geheimen van het Westen te komen. Met dat geld worden mensen in het Westen die verraders van hun eigen land zijn, betaald, alsmede de beroepsspionnen die het Westen infiltreren, en de „kruimelspion nen Deze laatsten doen weinig meer dan bijvoorbeeld het aantal publieke tele fooncellen in West-Berlijn tellen of in het 'bezit brachten te komen van naakt foto's van de een of andere ambtenares- se van het Westduitse ministerie van Defensie. De landverraders in het Westen kun nen, zoals de zaak Claus Fuchs heeft aangetoond, geheimen aan de Russen doorgeven die van even groot belang zijn als die van de Amerikaanse atoombom. Maar of het nu om grote of kleine gelhelm gaat, Berlijn is dè plaats waar men meer aan de weet kan komen over spionnen. In deze stad ontmoeten Oost en West elkaar. Hier werken spionnen voor Oost of voor West of soms ook voor belde blokken. De scepticus spreekt het gezegde dat „elke vijfde man een derde man" (toe speling op de film: „De derde man") kan zijn. Hij acht één spion op de zes Berlijners waarschijnlijker. Hoeveel spionnen het Westen heeft is niet bekend. Maar het Westberlijnse stadsbestuur schat dat in Oost-Berlijn 26.000 spionage-experts zijn, die meer dan 200.000 agenten, verspreid over ge heel West-Europa, leiding geven. Berlijn broeinest van spionnen Berlijn is om zijn ligging door het communistische blok gekozen als de De kleine man kan er niet aan denken en eigenlijk zelfs niet eens van dromen (Van onze Weense correspondent) Het bezit van een particuliere auto is achter het ijzeren gordijn nog altijd een uitzondering. Alleen mensen die in de hoogste salarisgroep vallen, kunnen zich deze weelde veroorloven, echte hogere partijbonzen alsmede schrijvers van best sellers, filmsterren, de eerste zangers en zangeressen, een paar van de beste toneelspelers en dan chirurgen en bekende artsen, die er een particuliere praktijk op na mogen houden. Afgezien van het feit dat men voor de aankoop van een auto altijd de toe stemming van de autoriteiten moet heb ben, waarbij dus de fiscus een woordje meespreekt, blijft de aanschaffing ook voor de hoogste vertegenwoordigers van de „nieuwe klasse" een zaak waarover men niet in een handomdraai beslist. Daar een wagen ongelofelijk duur is, kan men in Polen op afbetaling kopen, maar dit gaat alleen op voor de Poolse merken „Syrena" en „Warszawa". Bij de ondertekening van het contract moet dadelijk een derde van het gehele be drag worden betaald, de rest mag wor den afbetaald in termijnen die echter hoogstens 22 maanden bedragen. Voor alle andere auto's moet het gehele be drag contant worden betaald. De Poolse merken „Warszawa" en „Syrena" kosten 120.000 resp. 72.000 zloty. Voor de mer ken uit de Oostzone „Wartburg-Stan- dard" en „Wartburg de luxe" moet een Pool 86.000 resp. 95.000 zloty betalen, nog meer voor een Skoda „Octavia" en een „Octavia super", namelijk 95.000 resp. 98.000. De duurste verkrijgbare auto uit het buitenland is de Russische „Moskowitsj" die 115.000 kost. Volgens de officiële koers van 24 zloty kost deze wagen dus 4600 dollar, dat zou volgens de inter nationale koersberekening 115.000 schil ling zijn. Maar feitelijk kost deze wagen in Oostenrijk 34.000 schilling en dat is inderdaad een prijs, die ongeveer over eenkomt met de internationale markt. Voor de Poolse staatsburger echter be staat zulk een standaard niet. Wanneer hij op grond van zijn geprivilegieerde positie een wagen wil kopen, moet hy daarvoor bloeden. De kleine man kan er niet aan denken, zelfs niet dromen, want in doorsnee verdient een arbeider 1500 zloty per maand. Hy zou dus een dikke 70 maanden moeten werken om in het bezit van een Moskowitsj te komen maar ook in Polen moet men eten, zich kleden enz. En daarom denkt men maar niet aan een wagen. Men heeft wel an dere zorgen, maar veel last van het ver- keersvraagstuk beeft men er ook weer niet! voornaamste basis om spionage tegen het Westen te bedrijven. Maar niet al leen de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland hebben er hun spionage-hoofdkwartier, ook andere landen van het communisti sche blok, zoals Polen, Tsjecho-Slowa- kye en Roemenië. Joachim Lipsohitz, hoofd van 't West- berlynse departement van Binnenlandse Zaken, schat dat er in Oost-Berlyn zo veel spionnen zyn dat hun bazen er 12.000 woningen en flats te hunner be schikking hebben aJs ontmoetingsplaat sen. De inwoners van een kleine stad zou den er behooriyk gehuisvest rijn, maar het aantal woonruimten is byzonder hoog als men in aanmerking neemt dat Oost-Beriyn nog steeds een door de Tweede Wereldoorlog geschonden stad is. Volgens de Westduitse regering steken geregeld tientallen communistische spionnen de grens naar het Westen over. Het zijn soms koeriers, die de verboden Westduitse communistische partij bood schappen overbrengen, maar ook vele experts die in Rusland en de satelliet- landen zyn opgeleid in spionage, ontvoe ring en moord. Sommigen zijn vermomd als studenten, politieke refugé's of za kenlieden. Werkmethoden Wat doen zü? Hoe gaan spionnen te werk? De een exploiteert een pension voor het lagere personeel van diplomatieke missies buiten Bonn en heeft de kamers voorzien van verborgen microfoons en zendt bandopnamen in soepblikjes naar Oost-Beriyn. Een andere probeert naaktfoto's in handen te krygen van een typiste of an dere ambtenaresse van het ministerie van Defensie, zodat zij gedwongen kan worden geheimen te verraden. Chantage is een van de voornaamste wapens die de Oosteiyke spionnen han teren. Om die reden zal men in de Wes telijke landen zoveel mogelyk vermijden personen op belangrijke of verantwoor- deUjke posten te plaatsen, die in hun privé-lessen kwetsbaar zijn. Omkoperij is eveneens een goed wapen. Men zegt dat het oosteiyke blok daar voor een speciaal fonds van miljoenen dollars heeft. Ook ontvoeringen worden gefinancierd. Volgens het bestuur van West-Besriyn zyn in de afgelopen tien jaar 63 perso nen door communistische agenten ont voerd en zijn er 32 mislukte pogingen tot ontvoering ondernomen. Ontploffing in mijn bij Johannesburg Twintig kisten dynamiet zyn heden ochtend in een goudmyn naby Johan nesburg ontploft, waardoor zware schade werd aangericht. Een woordvoerder van de nUJn heeft later meegedeeld, dat vier negers rijn omgekomen en vier verwon dingen hebben opgelopen. Waarschyn- iy rijn ook enkele blaken omgekomen, zei hij. Later werd vernomen dat dertig lichamen van omgekomen Afri kaanse mijnwerkers boven de grond zijn gebracht Voorts zijn twee blanke leden van het mijn- personeel omgekomen. Verder zijn nog twee gewonde Afrikanen aangetroffen. Een woordvoerder zei, dat elk van de twintig kistjes ongeveer 22 kilogram dynamiet be vatten. De ontploffing geschiedde op een diepte van ongeveer 150 meter. Pater vermoord Loemoembistische jongelui hebben don derdag in Boekavoe, de hoofdstad van Ktvoe, een R.-K. missiehuis in brand ge stoken. Een Belgische geestelijke, pater De vos, werd vermoord. Een tiental pa ters en nonnen is mishandeld. DODELIJKE ONGELUKKEN Op de oude Ryksweg de Ede. werd vanmorgen omstreeks 10 uur de 25- jarige chauffeur De Blok uit Ede, by een verkeersongeluk gedood. Hy wilde met zyn vrachtauto een tractor, waar achter een mestverspreider was gekop peld, inhalen, doch op dat moment na derde van de tegemoetkomende zyde een vrachtauto. Daar beide voertuigen vrij snel reden, was de botsing ter stond zeer hevig. De wagen die door De Blok bestuurd werd, zwenkte naar de linkerberm van de weg, en kwam in een sloot terecht. De bestuurder raakte ln de cabine bekneld en was vrijwel op slag dood. RUIM EEN MILJOEN VOOR HONGEREND KONGO Ruim een miljoen gulden is thans gestort op giro 777 van het hoofdbe stuur van het Ned. Roode Kruis in Den Haag, voor de anti-hongeractie in Kon go. Van dit bedrag is tot nu toe f 900.000 overgemaakt naar een vertegenwoordi ger van de Liga van de Rode-kruisvere nigingen in Leopoldstad. Voor het be drag zijn, behalve droge vis en medi camenten, gerst, bonen en mais aange kocht. Vanmorgen omstreeks 7 uur is de 37-jarige K. H. Padding uit Emmen op de Holtslootsbrug in de gemeente Sleen (Dr.) met zyn scooter dodeiyk ver ongelukt. De heer Padding kwam uit Emmen en reed in de richting Coevor- den. Op het gladde brugdek sloeg hy met zyn scooter over de kop. De man was op slag dood. De heer Padding was gehuwd, maar had geen kinderen. In het Marinehospitaal in Over- veen is gistermiddag overleden de 47- jarige schoenmaker W. P. Bohm uit Haarlem. Hy was 's morgens, toen hy op een bromfiets in Aerdenhout reed, in botsing gekomen met een hem tege moet rijdende auto. Het slachtoffer werd met ernstige verwondingen naar het Marinehospitaal overgebracht. Het ongeluk gebeurde tijdens een dichte mist. Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 8 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. BONDSPRESIDENT SCHARF NAAR NEDERLAND Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mee, dat de Bondspresident van Oostenrijk, Scharf, die de wens te kennen heeft gegeven Nederland te be zoeken, op uitnodiging van II.M. de Ko ningin en ZKH de Prins der Nederlan den van 16 tot 19 mei 1961 een staatsie- bezoek aan ons land zal brengen. BEURSOVERZICHT Philips willig Amsterdam, 17 februari. Het Damrak besloot vandaag de beurs- week met een uitgesproken „willige" tendentie voor de Philips-aandelen. Niet dat de behaalde koerswinst nu bepaald zo geweldig groot was. maar meer de manier waarop de gehele beurs de Phi- lipsaandelen wilde hebben. De arbitrage ging door met aankopen voor Ameri kaanse rekening. Verder was er lokale vraag, terwyi de beroepshandel trachtte een graantje mee te pikken door een stukje uit de markt te nemen. De zeer gunstige stemming voor de Philips-aan delen was naar aanleiding van een be richt, dat de Consolidated Electronics Industries Corp, de chemische onderne ming Thompson-Rayward te Kansas City, overneemt. Het Philipsconcern heeft een flink belang in de Consolida ted Electronics Industries Corp. De prys van de elektro-aandelen liep vanmiddag snel op van 1203 tot 1209, tegen een laagste koers van de niet-officiële och- tendhandel op 1195 en een vorige slot- koers van 1184%, Van de overige inter nationale waarden deden alleen Konink- lyke Olies met Philips mee. De olie- aandelen noteerden op f 144.80 circa een gulden hoger. Van de slotkoersen uit Wall Street gisteren ging geen enkele stimulans op het Damrak uit. Ook de Westduitse beurzen gaven vandaag een weinig lagere koers te zien. In dit licht gezien hield het Damrak zich vandaag zeer goed. Aku's ruim een punt hoger op 532. Unilevers konden zich goed handhaven op 890. Hoogovens plus twee punten op 901. Vergeleken met de slotkoersen van vo rige week vrijdag boekte Philips deze beursweek een koerswinst van circa vyf en veertig punten, AKU. Unilever en Hoogovens bleven doorelkaar onveran derd. Kon. Olies verloren doze week cir ca twee gulden. Verreweg de grootste belangstelling ging vandaag uit naar de Philipshoek. De stemming voor de Scheepvaart aandelen kon doorelkaar vast worden genoemd. Aandelen Holland-Amerika Lyn en die van Scheepvaart Unie mon teerden circa twee punten. Van Nievelt was op 169 1/4, drie punten hoger. Het onveranderde dividend va de Maat- schappy „Nederland" had op de koers van de aandelen geen invloed van enige betekenis. De handel in d Scheepvaart- hoek vond gedurende de gehele beurs- duur vry regelmatig plaats. Ook van daag gebeurde er in de leidende cultu res bitter weinig. De koersen van de aandelen in deze sector veranderden niet veel. De aanstaande nieuwe 25-jari ge 4 1/4 procent lening Bank voor Ne- derlandsohe Gemeenten groot f. 100 min. tegen 99 3/4 procent had een be perkte invloed op de stemming van de Staatsfondsen. Het bericht over ge noemde lening was voor de beurs een verrassing. De leningen Bank voor Ne der landsche Gemeenten gaven weinig verandering te zien. Het Unileverconcem zal op 23 febr de voorlopige cijfers over het boekjaar 1960 bekendmaken. WISSELKOERSEN Amsterdam, 17 februari Londen 10.60%-10.61%; New York 3.78H—3.79A; Montreal 3.82,V—3.82H Brussel 7.59'i—17.59% Parys 77.30—77.35 Stockholm 73.27-73.32; Frankfort 90.81 u -90.86%; Milaan 60.92 -60.97Zilrich 87.6387.68; Oslo 52.98%—53.03%Ko penhagen 54.79%-54.84%; Lissabon 13.20 —13.21%; Wenen 14.54%—14.55%. BEURS VAN AMSTERDAM Vrijdag 17 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101% 101A Ned. '59 4% 101*8 101A Ned. '60-1 4% ioi% lOlfg Ned. '60 II 4% ioi% 101i£ Ned. '59 4% ioo% 100% Ned. *53 3% 96% 96% GB Grootboek obi. 3% 81B Ned '47 3% (3) 95 GB 94A GL Ned. "51 3% 98 B 97% Ned '53 (3%) 95 GB 95 B Ned '56 3% 94ti 94% Ned '48 3% 91% Ned bel. cert. 3% 89% 91% Ned *50 3% 91% 91% Ned '54 3% 91% 91% Ned "55 I 3% 91% 91A Ned '55-n 3% 92% 92% Ned *37 3 93 GB 92% Ned grtbk obi. '46-3 92% 92% Ned doll ln. '47 3 91 GB 93% GB Ned Inv cert. 3 9913GL 99U Ned. 62-64 3 100 GB 99}$ Indië *37 3 99% Indië *37 A 3 85% B 95% Ned. won. bJ. *57 6 110 109% Ned. won.bl '58 4% 100% 100f$ ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 38% 38% Nat. Handelsbank 241% 242 Ned. Handelmy341 341 Amst. Rubber 126% 125% H.VA136 137% Senembah527 535 B AE.U531% 533 Berkel's Patent (v.) 359 GB 361 Calvé Delft cert. 872 874 Deli My.en (Ver.) 172 GB 173 GB Kon Pap Gelder 351 351G B Hoogovens cert898% 900 G B MUller en Co. NJ3. 500 GB 509 Ned. Kabelfabr. 673GB 654GB Philips 1184% 1207% Philips pref.324 327 Unilever 889% 889% Wilton Feyenoord 270 270 Biliton 2de r 460 458 Dordtse Olie gew. 657% 655% Kon Olie (f 20.—) 144.50 144.10 Idem (50 éi f 20.—) 143.90 144.60 Holl Araer UJn 158% 160% Java China Paket 178 180 *L.M. 101.20 101.10 Kon Ned Stmv My 244% 243 %GB Kon Paket My 162 161 Stoomvaart My Ned 198 198 Nievelt Goudr eert 166% 169 v. Ommeren eert 341 GB 340% Kot Rott Lloyd 171 173 Ned Scheepv Unie 173% 174% NIET-ACTIEVE ORI 'GATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam *47 (3%) 3 96% 95% idem '48 (3%) 96% 96 R'dam '52-1 (4%) 100 B ld ld 37 I-n (3%) 96% 96 Z.-Holland '56 (4%) 100 100 Bankwezen Bank N.G. '58 (5%) id. N.W.B. '52 (4%) BVG rspbr f.500 BVG rspbr '52 koers v. heden Vorige Slotkoers 105A 105% 100A - 177% 177% 134% B 135 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 93 93% Premieleningen A'dam '53 3 106 A'dam '51 12%.. 87 87 A'dam "56 I 2% 84% «5 A'dam *56 II 2% 93% 944 A'dam *56 m 2% 93% 94 Eindhoven '54 2% 82% Enschede "54 2% 82% 83L Den Haag *52 I 2% 92% Idem n 2% 934 83B R'dam *52 I 2% 91 914 Idem n 2% 94% 944' Idem '57 2%102 102,V Utrecht '52 2% 90% 90% Z.-Holl 1957 2% 98^ 98% Zuid-HoUand '59 2% 102% 102A NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 249.50 25030 Amst. Bank 383 384% H.B U eert 218 218% Rott Bank 337% exd. 339% Twentsche Bank 364% 365 Industrie Ondernemingen Albert Heyn420 424 Borsumy 44 43 Electrolasmy 376 Kon Ned Grofsm 217% 219 Holl Constructie 558 Ing bur v Bouwnyv 268 265 Internatio 182 178% Int. Kunststoff Ind 64% v. Kempen en Begeer 127 228 Leidse Wolspinnerij 551 554% Rott. Droogdok My 538 540% Sikkens Groep 900 910 Ver. TouwfabrlekeD 370% 371 Walvisvaart 114 114% Weralnk's öetonmy 178 Van wyk en Heringa 143% 149 Zaalberg 125 126% Amerik fondsen Canadian Pacific R 23% 23 ft Intern NlckeJ 64% 65% Anaconda 51% 51% Bethlehem Steel.... 45% 46% Cities Service 43B 53% General Motors 43% 43 Kennecott85 '4 86% Republic Steel 60% 61% Shell OU 82% 84% Union Pacific 31% 32 ft Un. States Steel 84% 85%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11