ASPRO 2 Velen bewezen gistermiddag de laatste eer aan Eduard Verkade Over oorzaken Belgische vliegramp tast men nog steeds in liet duister Met landingsgestel van Boeing ivel vaker moeilijkheden gehad Moet Uw keukenioper misschien vernieuwd worden! Uit opbrengst loterijen De eerste Ned. school annex internaat voor gebrekkige kinderen Zoekt U een ijzersterke vloerbedekking voor Uw huiskamer! Is Uw gangloper soms versleten! MACLEODSVERKLARINGOVER TOEKOMST NOORD-RHODESIE BLIJFT BINNEN VIER MUREN VAN CLEEF Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 16 februari 1961 Derde blad no. 30282 (Van onze Brusselse correspondent) Over de oorzaken van de verschrikkelijke vliegtuigramp die België gisteren heeft getroffen, tast men nog steeds in het duister. Zeker weet men alleen, dat de Boeing op een gegeven ogenblik bij het naderen van de landingsbaan zijn landingsgestel heeft uitgedraaid en daarna weer ingetrokken. Het toestel is gestegen en vervolgens schijnt het opnieuw te hebben willen landen. Het heeft enige zeer scherpe bochten genomen, bochten die men alleen maar bij technische proefvluchten pleegt te nemen, en daarna is het, bijna 180 graden om zijn lengte-as gewenteld, neergestort. Verscheidene getuigen van de ramp willen daarin het bewys zien, dat de piloot op het laatste ogenblik heeft willen vermijden dat huizen werden getroffen en dus de ramp nog groter zou zyn geweest. Anderen menen, dat er geen kwestie was van moeilijkheden met het landingsgestel, maar dat men de indruk kreeg alsof de piloot overleden was, althans niet meer in staat het toestel in de hand te houden. dingswielen bij het vertrek van Idle- wildhet kon echter ook zonder ongevallen landen. Vaker moeilijkheden Met het landingsgestel schijnen de Boeings-707 Intercontinental ook wel meer moeilijkheden te hebben gehad. De Sabena, zo is gisteren bekend gemaakt, had trouwens enige wijzigingen gevraagd die ook werden uitgevoerd. Men mag overigens dankbaar zijn dat de Boeing die thans is neergestort, niet volledig bezet was; de capaciteit is tus sen de 130 en 190 passagiers.... De commandant van de controletoren van Brussel Nationaal heeft verklaard dat er geen radiocontact met het toestel is geweest nadat het België via de kust was komen binnenvliegen. Het vliegtuig, zo zei hy, heeft twee of drie keer boven het vliegveld gecirkeld, maar dat was normaal want juist op dat ogenblik steeg een Caravelle op. Al voor de ramp alarm geslagen Op het radarscherm kon men echter de manoeuvres van de Boeing volgen. Men zag dat er iets misging en men heeft al voor het moment waarop de ramp gebeurde de reddingsploegen en de brandweer gewaarschuwd. Onder het gehuil van hun sirenes vertrokken die in de richting van de plaats waar enige seconden later het noodlot over 73 men sen zou voltrekken. Men heeft ook wel gezegd gisteren, waarschijnlyk in de opwinding van het eerste obenblik, dat de zonsverduistering tot gevolg heeft gehad, dat de radars van het vliegtuig niet gewerkt hebben, en dat daarop het ongeluk zou zyn gevolgd. De sterrewacht van Ukkel heeft daarop verklaard dat een dergelyke storing on mogelijk is. De zonsverduistering was trouwens reeds ten einde toen de ramp zich voltrok. Advertentie „Flight-recorder" is enige getuige Belangryk is de mening van de di recteur De Bruyne van de luchthaven Meisbroek: „De flightrecorder is intact gevonden. Het is de enige getuige, die het mysterie van de ramp zou kunnen helpen oplossen. Men moet er echter rekening mee houden dat in het alge meen zes maanden verlopen aleer men met enige zekerheid de oorzaak van een vleigtuig kan vaststellen". De heer De Bruyne staat, wanneer hy dat zegt, met een walky-talky in de hand, met hoge rubber lieslaarzen aan op het stoppelveldje waar de Boeing is neergestort. Hij leidde opruimingswerk zaamheden, die onbegonnen werk sche nen. Het land is bedekt met resten van het vliegtuig. Hier en daar steekt een groot stuk metaal, witgeblakerd, uit de berg kleine, meestal verpulverde res ten en vodden, die zijn overgebleven van de eens zo trotse luchtreus. Men ziet zeer veel kleine stukken ge perforeerd aluminium en daatussen hier en daar, duidelyk herkenbaar en niet verbrand, delen van de inventaris van het vliegtuig: de rug van een blauwe fauteuil, de gespen van een veiligheids gordel, een paar damesschoenen met hoge hakken, een zakagenda ,een tas waarin een hoek is verbrand Eerste keer Het is overigens de eerste keer dat er slachtoffers zyn te betreuren in een ongeval met een Boeing-707 Intercon tinental, zoals ook het verongelukte toe stel er een was In 1958 zijn zy in be- dryf gesteld en de meeste internationale luchtvaartmaatschappyen hebben ze in gebruik. Het toestel, dat thans is ver ongelukt, droeg de letters O.O.S.J.B. De laatste letter duidde aan dat liet ging om het tweede van de vijf Boeings, die aan de Sabena waren geleverd. V.S. blijven in ruimte voorlopig achter Hugh Dryden. de plaatsvervangend directeur van het Amerikaanse bureau voor de lucht- en ruimtevaart, heeft voor een commissie van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de Ver enigde Staten gedoemd zijn tot 1965 of 1966 op het gebied van de ruimtevaart bij de Sovjet-Unie ten achter te blyven. De voorsprong van de Russen kan niet vóór die tyd worden ingehaald, hoeveel geld of inspanning de Verenigde Staten daaraan ook ten koste leggen, aldus Dryden. Vrijspraak in Utrechtse schrootaffaire Het gerechtshof te Arnhem heeft de heren W. L. J. Welschen en J. M. van Deursen, directeuren van de Alcu-me- taal NV te Utrecht, vrygesproken van de hun ten laste gelegde fraude by het smelten van projectielhulzen ten behoe ve van het directoraat materieel Land macht. Het gerechtshof achtte het ten laste gelegde niet bewezen. De bevelen tot ge vangenneming van verdachten en tot het doen van een borgstorting als voor waarde voor hun verblijf op vrye voeten zyn ingetrokken. Koning Boudewijn en Koningin Fabiola begaven zich onmiddellijk naar het terrein van de ramp, toen bekend werd dat bij Brussel een vliegtuig was neergestort. Wel waren er bij oefenvluchten met dit type vliegtuigen personen gedood. Drie ongevallen zijn goed afgelopen. In februari 1959 sloeg een toestel dat met 114 personen aan boord boven de At lantische Oceaan vloog, plotseling lood recht naar beneden. De piloot slaagde er echter in het weer op te trekken en op Gander te landen. Nog geen drie weken later verloor by een oefenvlucht tussen Parys en Londen een toestel een van zyn motoren. Doch ook dat landde verder zonder ongeluk ken. In juli 1959 verloor een Boemg van hetzelfde model twee van zijn tien lan- VERBLINDT BLITZLICHT DE AUTOMOBILIST Kan de politie bij het vastleggen van een verkeersovertreding op een film een eventuele tweede verkeersovertre ding in de hand werken doordat het blitzlicht de automobilist verblindt? Zo als bekend, gebruikt o.m. de Delftse politie op de Rijksweg Rotterdam-Den Haag een traffipaxapparaat, waarmee verkeersovertreders gefotografeerd kun nen worden. Op deze wijze was proces verbaal opgemaakt tegen een laborant uit Leidschendam, wiens lichten niet goed brandden. Deze verscheen gistermorgen voor het Delftse kantongerecht. Het licht werk te niet doordat een lampje was door gebrand, maar de automobilist had ernstige bezwaren tegen het blitzlicht van het traffipaxapparaat dat hem had verblind. Desgevraagd verklaarde de Delftse politie ons dat de blitz niet in de rijrichting van de automobilist werkt. „Kykt hij normaal rechtuit, dan zal hij geen last hebben van de flits die buiten het normale gezichtsveld valt", zei ons de hoofdinspecteur, de heer W. Bakker. „Wanneer de automobilist echter het hoofd afgewend heeft, kan hy door de blitz worden verblind". De kantonrechter hield zich aan de formele verkeersovertreding en veroor deelde de Leidschendammer, die in een scootmobiel had geredenconform de eis van de officier tot f 20.- of vier dagen. (Van onze Amsterdamse correspondent) Vandaag wordt de laatste paal ge slagen voor het internaat voor gebrek kige kinderen, dat zal verryzen aan de rand van Utrecht achter het sta dion. Als de paviljoens, die 32 kinderen kunnen huisvesten, begin volgend jaar gereed zyn, zal ook de op hetzelfde ter rein te bouwen Mytylschool in gebruik kunnen worden genomen. De school wordt op initiatief van de Mytylstich- ting voor Utrecht en omgeving door de gemeente Utrecht gebouwd, maar de paviljoens komen er zonder één cent bijdrage van de overheid. Zy worden gefinancierd uit de opbrengst van de zeven sinds 1950 gehouden loterijen van de Nederlandse Stichting voor het Ge brekkige Kind. De nieuwe Utrechtse Mytylschool zal de eerste school voor gebrekkige kin deren in ons land zyn, die tevens van een internaat wordt voorzien. Weliswaar hebben enkele inrichtingen naast de verpleging een soort opleiding, doch deze hebben dan meer het karakter van revalidatie. De onder meer van de televisie-uit zendingen over spastische kinderen be kende arts A. C. van Swol, maakte gis teren op een te Amsterdam gehouden persconferentie voorbehoud, dat slechts een zeer klein deel van de 3000 kinderen met mentale of licha melijke afwijknigen die per jaar geboren worden, geschikt zullen zijn voor het normale onderwys. Het in Utrecht te bouwen internaat hoopt kin deren uit het gehele land op te kun nen nemen. Gezien het nog geringe aantal plaatsen (32) zal een plaatsings commissie de opname beoordelen, waar bij naast de geschiktheid van het kind voor het onderwijs de sociale belasting van betrokken gezinnen zal worden on derzocht. De bouw van het internaat kost circa 1,2 miljoen gulden of tewel byna 40.000 gulden per kind, terwijl de verpleegkos- ten worden geraamd op ongeveer 20 gulden per dag per kind. Mr. W. Bak- huys Roozenboom, voorzitter van de Nederlandse Stichting voor het Ge brekkige Kind noemde dit al het spaar geld van de stichting opslokkende in ternaat dan ook een druppel op een gloeiende plaat. Op het ogenblik wor den er echter plannen uitgewerkt om ook in Enschede een internaat voor hulpbehoevende kinderen te bouwen. Bescherm U tegen Als U zich maar even rillerig of I onprettig voelt: 'ASPRO'*..Ui&ititfeebfit! Commandant was geboren in Rotterdam De commandant van het verongelukte vliegtuig heette Louis Lambrechts. Hy was op 23 augustus 1917 in Rotterdam geboren, uit Belgische ouders, die naar Nederland waren gevlucht. Hy was vader van drie kinderen. Op de Nieuwe Begraafplaats te Breukelen is gistermiddag onder overweldigende belangstelling het stoffelijk overschot van de zater dag j.l. op 82-jarige leeftijd in zijn woning te Breukelen overleden acteur Eduard Verkade ter aarde besteld. De regering werd verte genwoordigd door dr. J. Hulsker, chef der afdeling kunsten van het ministerie van O. K. en W. en het gemeentebestuur van de hoofdstad door burgemeester Van Hall. Voorts waren zeer veie jongere en oudere toneelspelers en actrices, verte genwoordigers van organisaties van to neelkunstenaars, vrienden en bewonde raars naar Breukelen gekomen om de grote acteur de laatste eer te bewy- zen. Verder behoorden tot de belang stellenden de directeur en de oud-direc teur van de Amsterdamse Stadsschouw burg, de heren E. P. Smit en Joh. M. Bendien. Er waren kransen o.a. van de staats- Congres Orkestenverbond over salarisposifie musici Het Verbond van Verenigingen van leden der Nederlandse Symphonieorkes- ten houdt zondagochtend 26 februari a.s. in Tivoli te Utreoht een congres „ten einde in het byzonder de salarispositie van de Nederlandse orkestmusicus aan een alzydige beschouwing te onderwer pen". Macleod, de Britse minister van Koloniën, heeft dinsdag het Britse plan tot hervorming van de staatkundige regeling van het beheerschaps- gebied Noord-Rhodesië onthuld. Maar de buitenwereld kan slechts gissen naar de inhoud van dit plan, want Macleods verklaring over de toekomst van Noord-Rhodesië bleef binnen vier muren. Het plan werd voorgelegd aan de volledige zitting van de grondwettelijke conferentie. De onmiddellijk daarna begonnen gedachtenwisseling over Macleods verklaring is gisteren voortgezet. Volgens geruchten Is het niet onmoge lijk dat Macleod (die wat zijn plannen betreft volledig door het kabinet wordt gesteund, hoewel dit volgens sommigen door premier Macmillan voor een vol dongen feit zou zyn geplaatst) in zijn voorstellen het zwaartepunt heeft ge legd op uitbreiding van het kiesrecht, waardoor de inheemsen voornamelijk zijdelings de kans zouden krijgen hun getalsterkte in de wetgevende vergade ring te vergroten. 4 Inmiddels is het aantal leden van de conservatieve Lagerhuisfracties, die Macleod er voor waarschuwen voorzich tig te zyn in Noord-Rhodesië tot 91 ge stegen. Er hebben namelijk nog 24 To ries hun namen toegevoegd aan de te gen Macleod gerichte demonstratieve motie. De nieuwe dramatische ontwikke ling in Kongo vormt een speciaal ele ment in de opstandige houding van een deel der conservatieve partij. Wantrouwen Het wantrouwen aan Afrikaanse zyde is al even groot. Kaoenda. de leider van de Afrikaans-Nationalistische dele gatie in Londen, heeft in zijn reeds vermelde brief aan Macmillan ook de vraag gesteld of de Britse premier wil bevestigen of ontkennen dat Engeland voor de kolonsiten is gezwicht. Maandagavond had minister Mac leod Kaoenda en de leiders van vier an dere delegaties by zich thuis genodigd en hen voor het eerst in vertrouwelyke sfeer op de hoogte gesteld van de in houd van de Britse plannen, welke naar verwacht wordt slechts in algemene ter. men gesteld zijn. zodat het in dit- sta dium voorbarig zou zyn om van eigen- lyke voorstellen te spreken. Uitbreiding van het kiesrecht? Zoals men weet. hebben de blanke af gevaardigden naar de conferentie gewei gerd naar Londen te komen omdat zij de Britse regering ervan verdenken dat deze de inheemsen te snel politieke mon digheid wil geven. Indien Macleod concessies heeft ge daan aan de protesterende Europeanen, hetgeen te verwachten is, zullen deze naar algemeen wordt aangenomen niet van principiële betekenis zijn. Maar de federale minister John Roberts, de lei der van de boycotters. de enige die wel in Londen is, heeft maandag na een gesprek van een uur met Macleod ver klaard dat zijn zending praktisch vol tooid is. De federale premeir Sir Rov Welensky heeft maandag nog eens verklaard dat rassenoverheersing, zowel door blank als zwart alleen maar tot rampzalige ge volgen zal leiden Volgens het Britse witboek van 1958 is het officiële uitgangspunt van de Britse en federale politiek, dat de de mocratie in de Centraalafrikaanse fe deratie niet mag rusten op het rasbe ginsel, maar zal dienen te steunen op de verdere ontwikkeling van de politieke partyen. Welensky en een deel van de conservatieven in het Lagerhuis eisten dat dit principe gehandhaafd wordt. Een beeld van de wilde tonelen, welke zich gisteren afspeelde in de vergaderzaal van de Veiligheids raad naar aanleiding van de dood van Loemoemba. Blanken en kleur lingen uit het publiek raakten slaags met de ordebewaarders, bij welke vertoning tientallen gewon den vielen* Ncd. eclipsexpedidie in Joegoslavië geslaagd De Nederlandse expeditie, die gisteren op het eiland Split voor de Joegosla vische kust de zonsverduistering heeft waargenomen heeft telegrafisch laten weten, dat haar observaties goed zyn geslaagd. Het weer was onverwacht mooi. zo heeft de leider van de expeditie, dr. J. Houtgast, geseind aan de Organi satie voor Zuiver Wetenschappelyk On derzoek in Den Haag, die bygedragen heeft in de kosten. De expeditieleden verwachten goede resultaten mee naar huis te kunnen brengen. Onthulling in Lagerhuis Vanmorgen belde onze correspondent nog het volgende: Venvacht wordt dat Macleod, de Brit se minister van Koloniën, vandaag of morgen de nog geheime constitutionele plannen inzake Noord-Rhodesië in het Lagerhuis onthult. Ze schijnen zodanig geformuleerd te zUn, dat over hun inter pretatie onder de gedelegeerden van de conferentie nog onzekerheid heerst, maar tegen de tijd dat Macleod in het parlement verschynt zal de kwestie waarschynlyk duidelyker zyn geworden. secretaris van O., K. en W„ mr, Y. Scholten, de gemeentebesturen van Den Haag en Amsterdam, de toneelge zelschappen en bloemstukken van fami lie en vrienden. Aan de groeve voerde Albert van Dalsum als tolk van de Nederlandse toneelwereld het woord en sprak Arend Hauer namens de vrien den van de overledene. Geestelijke mentor „Ik wil dit laatste vaarwel als tolk van de toneelwereld uitspreken vanuit de eerbied, die er leeft van de leer ling tegenover zijn geesteiyke mentor. Als tolk van een toneelspelersgeneratie, die je nieuwe wegen hebt gewezen". Zo sprak Van Dalsum in zijn bewogen af scheidswoord, waarin hij zeide ook de jongeren te willen betrekken om hen te wyzen op het levenswerk van een man, die zo diepgaande veranderingen teweeggebracht heeft in het Nederland se toneelleven. „Je Hamlet ls een zelf- ontmoetlng geweest, waarin je hele ar tistieke credo ligt besloten". Vervolgens een samenvatting van het levenswerk van de overleden acteur ge vend, zeide Van Dalsum „Je hebt aan de generatie, waartoe ik behoor, die nieuwe wegen gewezen, dat er een gees- teiyker ontmoeting tussen de acteur en zyn werk kan plaats vinden dan voor dien het geval was. Er is geen fi guur in de Nederlandse toneelwereld te noemen, die zo weerstreden is als Ver kade. Hij is die strijd tegemoet getre den als Hamlet, met een geestelijk wa pen". Groot vernieuwer Albert van Dalsum somde vervolgens een aantal grote creaties van Verkade op en zeide „Hy is een groot verniewer van het toneel geweest, bovenal de grote toneelleider en de geboren regisseur". „De indruk, die Eduard Verkade in ons leven heeft gemaakt is diep en on uitwisbaar. Hy was de grootste Ham let en ook de grootste Horatio" zo sprak Arend Hauer, die met enige strofen uit „In Memoriam" van J. Roland Holst zyn afscheidswoord namens de vrien den besloot. De oudste zoon. de heer I. verkade, dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling en deel neming. Ga dan eens kijken bij HAARLEMMERSTRAAT 172. De gehele kokoscollectie voor het voorjaar 1961 staat gereed. Alles te leveren met bijpassen de DEURMATTEN en boven dien een extra voordeel voor U: tot 25 februari kost het OMBOORDEN U NIETS. Militairen wonnen in Brussel met 2—1 In een wedstryd voor het intergeal- lieerd kampioenschap heeft het Neder landse militaire voetbalelftal gister avond in het Anderlechtstadion te Brus sel met 21 gewonnen van de Belgi sche militairen. De ruststand was 1—1. De returnwedstryd wordt 1 maart a.s. te Nymegen gespeeld. Nederland heeft dan aan een gelykspel voldoende om over te gaan naar het eindtoernooi. Volleybalcompetitie PW-heren «leien winst met Punch De heren van PW hebben gisteravond in Delft 2—2 gespeeld tegen Punch. Aanvankelijk zag het er niet best uit voor onze stadgenoten. De eerste twee sets gingen namelyk met 15—13, 16—14 verloren. PW won echter de derde set met 11—15 en zegevierde met dezelfde cyfers ook in de laatste. SPORTSPLINTEKS De Duitse autocoureur Wolfgang von Trips die deel uitmaakt van het of ficiële Ferrari-fabrieksteam. is licht ge wond geraakt toen hy met zyn ren- wagen op het circuit van Monza (Italië) een ongeluk kreeg. De auto, een 2'^ li- te Ferrari-sportwagen, werd zwaar be schadigd. De yshockeyploeg HIJS-Hoky heeft gisteravond op de Haagse kunstijsbaan met 21 verloren van het Zweedse team Surahammers. De tussenscores waren: 00, 1—0, 0—2. Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft besloten de Ne derlandse Volleybalbond overeenkomstig het huishoudeiyk reglement voorlopig toe te laten en te erkennen als lid van het NOC.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9