Laafsle nieuws STADSNIEUWS Grond en bouwvoorschotten voor 38 woningen werden vastgesteld DONDERDAG 16 FEBRUARI 1961 Huldiging van mr. dr. W. Hugenlioltz Oprichting ener stichting Een Nederlands industrieel, de heer L. Fokkcma te Driebergen (de Wetstein Pfisterlaan 3) heeft het plan opgevat om mr. dr. W. Hugenholtz te huldigen voor zijn initiatief en bemoeiingen voor de totstandkoming van een moderne Ne derlandse dierenbeschermingswet. De heer Fokkema wil allereerst de heer Hu genholtz een geschilderd portret aan bieden, vervaardigd door de schilder J. A. van Steenis te Maarn en ten tweede een „Mr. dr. Willem Hugenholtz Stich ting" in het leven roepen. Deze Stichting is bedoeld als een fonds voor bijzondere dierenbeschermingsnoden, waarvan de inkomsten besteed zullen worden om het lijden der dieren te lenigen volgens door mr. dr. Hugenholtz zelf te bepalen richtlijnen. In verband met het bovenstaande heeft de heer Fokkema een open brief aan alle dierenvrienden hier te lande opgesteld, waarin hij hun verzoekt vóór 15 maart hem een bedrag te willen doen toekomen, vergezeld van een briefje met naam en adres. Alle namen van de schenkers zullen namelijk in een album worden ingeschreven. Na 15 maart zul len door loting uit de namen der schen kers drie personen worden aangewezen om het album, het bedrag voor de „Mr. dr. Willem Hugenholtz Stichting" en het schilderij aan deze dierenvriend aan te bieden. Deze aanbieding zal geschieden op een nader te publiceren „dieren vriendendag", waarby de schenkers aan wezig kunnen zijn. De heer Fokkema ziet giften gaarne tegemoet op zijn giro. <227114) of op die van de Nederlandse Credietbank N.V. te Amsterdam (14378) met vermelding van het doel. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde Heeft goede verwachtingen Gisteravond hield de afdeling Leiden e.o. van de Kon. Ned. My. voor Tuin bouw en Plantkunde haar jaarverga dering. Na het huishoudelijk gedeelte hield de heer H. Griffioen een lezing over „vaste planten". Wegens ziekte van de voorzitter, de heer J. H. Smit, werd het welkomstwoord en de jaarrede dit maal uitgesproken door de vice-voorzit- ter, de heer G. Hoogervorst. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer W. R. Oudshoorn, bleek dat de afd. Leiden ook in 1960 weer bijzonder actief is geweest. Zij telt thans ruim 200 leden. Naast een aantal zeer ge slaagde excursies, werd een zevental le zing- en filmavonden georganiseerd en had de afdeling eveneens een actief aandeel in het welslagen van de tentoonstelling „Floriade-Rotterdam". Twee afdelingsleden, de heren Ballego en Griffioen, zagen daar hun inzendin gen bekroond met de gouden „Floriade- medaille". Het jaarverslag van de penningmees ter, de heer N. de Leeuw, gaf reden tot grote voldoening en goede verwachtin gen voor het komende jaar, hetgeen in de begroting voor 1960 mede tot uitdruk king kwam. Het batig saldo bedroeg f 634 (v.j. f 519) terwijl het z.g. ten toonstellingsfonds f 1001,40 rijk is. Na het verslag van de kascommissie bij monde van de heer H. Poelijoe werd de penningmeester décharge verleend en dankte de vice-voorzitter genoemde functionarissen voor het vele werk, dat zij in het belang van de afdeling had den verricht. Daat het bestuur dit re glementair verplicht is, stelde men bij de hiernavolgende bestuursverkiezing tegenover de periodiek aftredende heren D Wetselaar en W. R. Oudshoorn als tegen-kandidaten de heren J. J. v. d. Blom en J. Verhoeven voor. Een schrif telijke stemming had tot resultaat, dat de heren Oudshoorn en Wetselaar met grote meerderheid werden herkozen. De kascommissie werd gecompleteerd door de heren J. J. Blom en H. Poelijoe. Na de pauze was het woord aan de heer Griffioen, die zijn lezing illustreerde met een groot aantal prachtige zelfvervaar digde dia's en een aantal dia's beschik baar gesteld door het Proefstation voor de Bloemisterij. In zijn betoog weerlegde de heer Grif fioen het feit, dat vele tuinliefhebbers ten onrechte menen, dat er in de winter niets aan of voor hun tuin kan worden gedaan. Als zy wachten tot het zonnetje begint te „steken" is het veelal aan de late kant om te kunnen rekenen op de „droomtuin", die zij zich hadden voor gesteld. Vele amateur-tuiniers sie ren hun tuin met vaste planten, die in volle bloei gekocht zijn, hetgeen niet alleen vrij kostbaar wordt omdat de sierwaarde dan vanzelfsprekend op z'n hoogst is, doch op den duur de ware amateur weinig voldoening kan schen ken. Aan de hand van een aantal dia's toonde spreker aan hoeveel meer vol doening de tuinier kan hebben, als hy de groei en de bloei van de vaste plan ten en struiken vanaf het vroege voor jaar zelf van nabij meebeleeft. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 16 februari. Leldse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: andijvie 108-117; kroten, gekookt 17-25; boerenkool 25-37; rodekool 7-13; prei 35-45: stoofsla 45-63; spruiten 32-47; witlof 50-88; per 100 stuks: sla 15-32.50. AALSMEER, 15 februari. C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling G.A. Snijbloe men dagprijzen: Gerbera per stuk 45-70; Euphorbia 50-85; Calla 50-70; Forsythia 40-57; Prunus Triloba 35-56; Amaryllis per kelk 35-56; Seringen: Stepman 4'kop per stuk 75-135; idem 2 kop 45-59; Legray 4 kop 40-53; idem 2 kop 25-37; Fresia per bos 100-150; Cyclamen 100-175; Iris 175- 270; Anjers: rood per stuk 15-26; roze 20- 32; wit 15-26; Rozen: Better Times 40-67; Roselandia 45-71; Parel van Aalsmeer 70- 100; Geh. Duisberg 85-125; Pechtold 25-45 Verschuren 30-55; Towny Gold 55-80; Mad Ofman 75-110; Edith Helen 95-120; Stok man 80-120; Pink Sensation 100-150. BARNEVELD, 16 februari. Coöp. Ve- luwse Elervelllng. Weekaanvoer 950.000 waarvan er thans 355.329 in velling wer den gebracht. Handel matig. Prijzen 100 stuks: eieren van 46/50 gr f 9.11-9.80; eieren van 50/55 gr f 10.04- 11.12; eieren van 55/60 gr. f 11.26-11.76; eieren van 60/65 gr. f 11.84-12.36; eieren van 65/70 gram f 12.52-13.23. Elerveiling SJB.E.: aanvoer 283.335. Han del matig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 62/60 ?r. f 10.60-11.50; eieren van 60/65 gram 11.59-12.33; eendeëleren van 63/69 gram f 8.81-9.72; eendeëieren van 69/72 gram f 9.85-10.20. Eiermarkt. Aanvoer 1.750.000. Handel redelijk. Eieren van 56/65 gram f 11.50- 12.75 alg. prijs f 11.85; kiloprijs f 11.94. Pluimveemarkt: aanvoer 45.000. Handel vlug. Slachtkippen f 1.70-1.75 per kg; slachtkulkens 11.75-2.00 per kg. GOUDA, 16 februari. Op de kaasmarkt alhier werden heden 12 partijen kaas aan gevoerd. Eerste kwaliteit noteerde f 2.13 tot f 2.21, tweede kwaliteit f 2.06 tot f 2.12 alles per kg. De handel was kalm. Wol lag voor het grijpen.... Veroordelingen bij Haagse politierechter Twee textielarbeiders van een Leidse wolfabriek moesten voor de Haagse po litierechter terechtstaan, omdat zij, toen er bij de fabriek in de maanden juli en augustus van het vorig jaar wol voor het grijpen lag, de gelegenheid niet voorby lieten gaan en enkele malen een behoor lijke hoeveelheid meenamen. Ook twee anderen die bij de affaire waren betrak ken, moesten voor de politierechter ver schijnen. Een veertigjarige arbeider had uit de opslagruimte van de fabriek 8245 gram wol meegenomen, ter waarde van f.200. Verdachte had geld nodig omdat hij moeilijkheden had met zijn dochtertje. Hij verkocht de wol, of bracht deze naar een dame, die de wol bewaarde of ook verkocht. „Dat was niet in de haak, dat wist u ook wel," voegde de politierechter de verdachte, die nog nooit eerder was veroordeeld, toe. Hij had altijd bij de zelfde fabriek gewerkt, maar uit een re- classeringsrapport bleek, dat dat nu was afgelopen. De officier van Justitie eiste 200 gulden boete of 20 dagen, een voor waardelijke gevangenisstraf van 2 maan den met drie jaar proeftijd en reclasse- ringstoezicht gedurende de proeftijd. De politierechter veroordeelde verdachte tot f.45 of 15 dagen, 4 weken voorwaarde lijke gevangenisstra f met een proeftijd van drie Jaar en toezicht van de reclas sering gedurende de proeftijd. Een 30-jarige textielarbeider had even eens wol ter waarde van f200 weggeno men. Hij wist dat zijn collega het deed en daarom nam hij ook wol weg, ver kocht die, of bracht ze eveneens naar de dame, die de wol voor hem bewaarde. Hy betrok er nog een vierde by, een 35- jarige hulpsmid uit Leiden, aan wie ver dachte volgens zyn zeggen, ook wol had verkocht. Hy had de koper verteld, dat het gestolen wol was. In deze zaak eiste de officier van Justitie f200 boete of 30 dagen, twee maanden voorwaardeiyke gevangenisstraf met 3 jaar proeftyd en reclasseringstoezicht. Verdachte werd veroordeeld tot f. 100 boete of tien dagen een voorwaardeiyke gevangenisstraf van 4 weken met 3 Jaar proeftyd en toezicht van de reclassering. Aan de hulpsmid, die ook terecht moest staan, vroeg de politierechter: .Vond u niet ,dat er een verdacht lucht je aan zat?" Verdachte had niets ge roken. Hy ontkende trouwens de wol te hefbben gekocht. Wel was 'hy by de zaak betrokken geweest, omdat hy met de textielarbeider mee was geweest naar Katwyk. Verdachte had de wol daar aan een kennis, die wel belangstelling voor wol had, verkocht. Het geld had hij aan de textielarbeider afgedragen. Tegen hem eiste de officier een boete van f. 50 of 10 dagen, een maand voorwaardelyke gevangenisstraf met 3 jaar proeftyd en toezicht van de reclassering gedurende het eerste jaar van de proeftyd. De po litierechter veroordeelde de hulpsmid tot f.25 boete of 5 dagen, een voorwaarde lyke gevangenisstraf van 14 dagen met 3 jaar proeftyd en reclasseringstoezicht tydens het eerste proeftydjaar. De medeplichtige, die de wol bewaar de, was niet verschenen. De 40-Jarlge textielarbeider moest in deze zaak als getuige optreden. Hij kende de vrouw, omdat zy een vroegere schoonzuster van hem was. Volgens haar verklaring, wist verdachte niets van de herkomst van de wol af. De getuige zei echter, dat hy het haar verteld had en dat ze de wol voor hem op zolder bewaarde. Conform de eis van de officier van Justitie werd verdachte veroordeeld tot f40 boete of 8 dagen en een voorwaardelijke gevan genisstraf van 2 weken met 3 jaar proeftyd. „KENNIS IS MACHT" BESTAAT 85 JAAR Op 4 maart 1876 had de oprichting plaats van het Genootschap „Kennis is Macht". Ter herdenking van het 85-jarig bestaan zal het bestuur een by eenkomst beleggen, welke zal worden gehouden op 4 maart om half vier in „Het Gulden Vlies". Na een herden kingsrede, uitgesproken door de voor zitter van het Genootschap, zal er ge legenheid bestaan het bestuur met dit Jubileum geluk te wensen. A. M. A. Kohlbeck 40 jaar bij Clos en Leembruggen By de N.V. sajetfabrieken P. Clos en Leembruggen herdacht de heer A. M. A. Kohlbeck het feit, dat hy 40 jaar gele den in dienst trad. Om 12 uur werden de jubilaris, zyn vrouw en drie kinderen verwelkomd door de president-directeur mr. C. J. Leem bruggen. Mr. Leembruggen memoreerde, dat de heer Kohlbeck zyn loopbaan begon op de afdeling crediteuren- en loonadmi nistratie en niet lang daarna belast werd met de inkoop voor het bedrijf. Hy prees hem om zyn uitzonderlyke plichtbe trachting en liefde voor het werk. Mr. Leembruggen uitte de dank van de directie o.a. door het aanbieden van een geschenk. Wegens ziekte was de bedryfsleider, de heer J. Sap, verhinderd deze huldiging by te wonen. Door middel van de band recorder kon hy de jubilaris echter toch toespreken, hetgeen op byzonder rake en geestige wyze geschiedde. Vervolgens nam de heer Ph. van der Kooy, procuratiehouder, het woord. Namens alle collega's werd de jubilaris een geschenk overhandigd. Namens de jubileumcommissie sprak tenslotte de heer Van Strien een felici tatiewoord. Tenslotte dankte de heer Kohlbeck de directie en collega's voor hun goede woorden en geschenken en hy sprak de hoop uit nog vele jaren zyn krachten te mogen geven aan het hem zo aan het hart gaande bedryf. 's Middags volgde een druk bezochte receptie. Jubileum bij SLF Gisteren herdacht de heer A. J. van Velsen het feit, dat hy 40 jaar in dienst was by de Stedelyke Fabrieken van Gas en Electriciteit. In de directiekamer bracht de hoofdingenieur, ir. H. W. Brooshooft, de dank van het gemeente bestuur en de directie over voor de wyze waarop de jubilaris zyn taak heeft ver vuld. Hierna overhandigde hy de oor konde van burgemeester en wethouders. Vervolgens spraken nog de ohef van de heer Van Velsen en de voorzitter van de personeelsvereniging. Laatstgenoemde bood de heer Van Velsen een cadeau en mevrouw Van Velsen een boeket bloe men aan. Op verzoek van de jubilaris bleef het officiële gedeelte hiertoe be perkt en werd de jubileumviering in hui- selyke kring voortgezet. Op zicht en niet terug Een dame, die zich B. Homan noemt, heeft van drie textielzaken in Leiden kledingstukken mee op zicht genomen en niet terugbezorgd. Haar leeftyd wordt geschat tussen 18 en 23 jaar. De kledingstukken waren een orlon jumper (waarde ongeveer f 20.-), een herenregenjas (f 50.-) en een damesmantel (f75.-). In de winkels gaf zy verschillende adressen op o.m. Gangetje en Apothe- kersdijk. De dame is ongeveer 1.65 me ter lang en draagt donkerbruin mo dern gekapt haar. Pastoor A. J. Glazemaker van de Oud-Katholieke Kerk en dr. P. L. Schoonheim, verzorgen zondagavond de Open-Deur-dienst in de Marekerk. Raad Zoeterivoude bijeen De voltallige raad kwam gisteravond in vergadering byeen. De voorzitter deelde mee, dat B. en W. voornemens zijn het plan in hoofdzaak te wUzigen in dien zin, dat de gronden ten oosten van de Ommedykseweg zullen worden aangewezen als gronden, bestemd voor agrarisch gebruik zonder bebouwing. B. en W. worden weer voor de tyd van zes jaren gemachtigd de grasbermen langs de wegen te verpachten. Met toestemming van de Grondkamer werd besloten diverse percelen grasland aan de Hoge Ryndijk voor één jaar te verpachten aan dezelfde personen als in 1960. Aan P. L. Onderwater alhier wordt voor vyf achtereenvolgende jaren ver pacht een gedeelte grond aan de Mie- ning met twee daarop staande loodsen voor f30.- per week. B. en W. stelden voor aan de Grote Westeindse polder voor 1960 en 1961 een subsidie te ver lenen van f 500 per jaar als bydrage in de onderhoudskosten vam de Westeindse weg. De heer Van Vliet betreurde het, dat het bedrag van f 600 (zynde de rente van de door de polder gesloten geld lening), waar spreker in een vorige ver gadering over heeft gesproken niet is gehandhaafd. Het bedrag van f 600 was voor de voor zitter een nieuw geluid. In een vergade ring van B. en W. met het polderbe stuur heeft spreker de indruk gekregen, dat het bestuur met f500 zeer tevreden was. Het voorstel van B. en W. werd met algemene stemmen aangenomen. Conform het advies van de Commis sie voor de Financiën en het voorstel van B. en W. werd met algemene stem men besloten een subsidie te verlenen van 20% tot een maximum van f8.000 in de kosten van restauratie van de molen Zelden van Passe in de West eindse polder. De grond- en bouwvoorschotten voor 38 woningwetwoningen werden nader vastgesteld op respectievehjk f72.200 en f714.900.41, terwijl het rentepercen tage werd bepaald op 4 1/4%. De her ziening van het uitbreidingsplan Hoge Ryndyk werd met algemene stemmen vastgesteld. Hierby zal rekening worden gehouden met de ingediende bezwaar schriften van mevrouw C. Koning-Boot, G. C. Klyn, Oosthoek en Zn. en Jac. Borst. De bezwaren van reclamanten werden ongegrond verklaard. De voorzitter deelde nog mee, dat B. en W. van Leiden hebben bericht, dat het ingediende bezwaarschrift wordt ingetrokken. Voor het aanbrengen van een straat verlichting by de Lammebrug werd een krediet verleend van f30.000. De pro vincie zal hierin bydragen voor 40% tot een maximum van f12.000. Na enige discussie werd het voorstel de sluitingsduur van café's te stellen op 12 uur, met 10 tegen 3 stemmen aange nomen. In verband met het overschrijden van de grens van 6000 inwoners per 1 janu ari 1958, is het mogelyk de wedden van de hoofdcommiezen A en B en van de gemeente-architect te verhogen. B. en W. stellen nogmaals voor hiertoe te be sluiten. De heer J. van der Ploeg zei, dat deze hoofdambtenaren juist kunnen delege ren. Deze kwestie is al meerdere malen in de raad besproken. Spreker kon nog steeds niet inzien waarom deze 3 amb tenaren salarisverhoging moeten krygen en de andere ambtenaren niet. Het voorstel van B. en W. werd in stemming gebracht en met 6 stemmen voor en 7 stemmen tegen verworpen. De nieuwe taakverdeling van de amh tenaren van de burgerUjke stand werd met algemene stemmen vastgesteld. De jaarwedde van de ambtenaren van de burgerlyke stand mag voor deze ge meente totaal f370 bedragen. B. en W. stellen voor aan G.S. te adviseren aan elke ambtenaar een geiyk bedrag toe te kennen van f92.50 per jaar. Met alge mene stemmen werd aldus besloten. Aan het bestuur van de R.-K. Meis jesschool Zuidbuurt zal een voorschot worden verleend op de vergoeding in gevolge artikel 101 der L.O.-wet over het jaar 1961 van 245 x f50 of f12.350. B. en W. stellen voor de watertarieven te herzien en voortaan te laten betalen per m3. De prys zal f0.40 per m3 be dragen. Naar aanleiding van dit voor stel vroeg de heer Van Mil een over zicht van de inkomsten en uitgaven, als gevolg van deze verhoging. Spreker zou gaarne zien, dat er rekening werd ge houden met enige progressie. De voorzitter achtte het normaal, dat de tarieven uitvoerig zyn besproken in de waterleidingcommissie. Uitgegaan is van een te ontvangen inkomsten van f52.000. By een prys van f0.40 per m3 kan dit worden bereikt. Er is ook gesproken over differentiatie, doch noch de commissie, noch B. en W. achten dit noodzakelyk. De heer Van Mil meende, dat de grote gezinnen en de boerenbedrijven nu de grotere opbrengst moeten betalen. De voorzitter achtte het ormaal, dat elk produkt aan een ieder voor dezelfde prijs wordt geleverd. De heer Koek zei, het eens te zyn met de heer Van Mil. Er zullen er velen zyn die nu minder gaan betalen, omdat ze minder gebruiken. Het voorstel van B. en W. werd met 11 stemmen voor en 2 tegen aangenomen. By de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten zal een geldlening worden gesloten van f212.000. Nieuwe president van de Hoge Raad Bij K.b. is op als opvolger van mr. dr. J. Donner tot president van de Hoge Raad der Nederlanden benoemd mr. dr. P. H. Smits, thans vice-president. Hy is in Den Bosch geboren op 19 no vember 1893, studeerde in Leiden rechts wetenschappen en behaalde zyn doctors titel aan de Universiteit van Amster dam. In 1925 vestigde mr. Smits zich als advocaat en procureur te Arnhem. In 1928 ging hy deel uitmaken van de rech- teriyke maoht. Sinds 1941 heeft hy zit ting in de Hoge Raad; sinds 1 januari 1959 is hy vice-president. Mr. dr. Smits is totnutoe president van de belastingkamer. Tot vice-president van de -Hoge Raad is benoemd mr. T. Y. Boltjes. Grotere Volkswagen op komst De Volkswagenfabriek in Wolfsburg heeft vandaag bevestigd, dat er gewerkt wordt aan een groter type Volkswagen. Bijzonderheden omtrent de stand van de ontwikkeling, de technische eigen schappen of de pryzen werden niet be kendgemaakt. Aq uarium-inrchting Gisteravond gaven de heren W. Zwart en J. Visser, beide bezitters van aqu aria uit de topklasse, voor de leden van de Leidse Aquariumhoudersvereniging. „De Natuurvriend" aanschouwelijk on- derwys over het belangrijke onderwerp aquarium-inrichting. Met het voorjaar in het zicht komt dit onderwerp weer in het middelpunt der belangstelling te staan. De voorzitter, de heer C. Borghart verwelkomde vele aanwezigen en wees de leden op het belangrijke onderwerp dat deze avond aan de orde zal wor den gesteld. Dit in verband met de komende expositie in de a.s. zomer. Notulen, ingekomen stukken en me dedelingen gingen vlot onder de hamer door, zodat de inleiders spoedig het in- richtingsvraagstuk konden aansnijden. De heer W. Zwart, plantenexpert, be steedde veel aandacht aan de grond- mengsels van de voedingsbodem, daar vele planten byzondere eisen stellen. Ook een juiste ligging van de bodem speelt een zeer belangrijke rol by het esthetisch slagen van het aquariumin terieur. Aan de hand van schematische voorstellingen wees de heer J. Visser de aanwezigen de weg naar een juiste plantengroepering, welke noodzakelyk is voor het verkrijgen van een harmoni sche compositie. By het beplanten van een op de vergadering aanwezig aqu arium bleek, dat ook hier een expert op dit terrein aan het werk was. Spre ker liet de leden zien hoe met. weinig middelen al direct verrassende resul taten zijn te boeken. De verlichting, welke onontbeerlijk is voor ieder aqua rium, was het volgende punt, dat de belangstelling vroeg. Sprekers betreur den het, dat aan dit onderwerp by veel aquariumbezitters nog steeds te v/einig aandacht- wordt besteed. Zy wa ren de mening toegedaan, dat voor het merendeel de mislukkingen bij het aqua- riumhouden hieraan moeten worden toe geschreven. Een onjuiste verlichting is het doodvonnis voor de liefhebberij. Na de pauze volgde een geanimeerde discussie. VER. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHORENDEN Daar mevrouw O. D. C. Idenburg Siegenbeek-van Heukelom verhinderd was haar lezing over Frankryk te hou den, vertoonde de voorzitter van de Leidse Smalfilmliga, de heer H. Klei- brink. gisteravond voor de leden van de Vereniging tot bevordering der be langen van Slechthorenden films van Leiden en in het bijzonder van Molen De Valk. De bijeenkomst werd gehou den in gebouw Rehoboth aan het Ra penburg. De secretaresse, mej. F. J. Zandvoort, sprak by afwezigheid van zowel voor zitter als vice-voorzitter een welkomst woord tot de leden. VIJFDAAGSE WERKWEEK BIJ PARMENTIER Met ingang van ji. maandag is de vyfdaagse werkweek ook ingevoerd bij de N.V. Textielfabrieken Johan Parmen- tier alhier. LUXORBIJEENKOMST BIJZONDER KERKEWERK „Bij Abraham begint myn levensge schiedenis". Aldus luidt de titel van de zondag morgen byeenkomst van het Byzonder Kerkewerk in het Luxortheater. Ter inleiding van de toespraak van dr. P. L. Schoonheim wordt een aantal beel den over het land en het leven van de Israëlitische stamvaders vertoond. De bezoekers ontvangen by het binnen komen een liederenblad voor de samen zang. Hierby is ook een lied over Abraham, op de melodie van het Israëli tische volkslied. Koperblazers van de Christeiyke Muziekvereniging „Concor dia" verlenen hun medewerking. Deze byeenkomst zondagmorgen a.s. half elf Luxortheater richt zich op de vraag: welke betekenis heeft Israël, met alle ellende en glorie, die dat volk heeft gekend, voor my persoonlyk en voor de wereldgeschiedenis. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor het kand. examen Slavische taal- en letterkunde mevr. H. M. Neder- veen—van Veen (Hengelo); kand. examen niet-Westerse sociale weten schappen de heer R. R. Bergh (Oegst- geest). VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Angelica B. M., dr. van G. B. J. Klaassen en M. Th. C. de Groot; Cor nelia H.. dr van A. Verhagen en C. H. v. d. Willigen; Bart M„ zn van C. Hameter en C. J. Goudsmit; Yvonne E.. dr. van J. J. Roeleven en A. H. Enze; Iefke P., dr van A. Brunt en P. H. Nagtegaal; Martha J. C„ dr van J. A. Schrama en C. M. de Moei; Julienne G., dr van P. Th. van den Heuvel en M. L. Annaart; Leonardus B. P., zn van L. B. P. den Elzen en C. H. Rus man. Ondertrouwd: A. G. de Louw en P. van Schalk. Getrouwd: H. C. van Gent. 29 Jr en J. C. Laue, 25 Jr; A. J. Voskuil. 23 jr en D. A. C. M. Devllee. 22 Jr; J. F. Gerrlts, 24 Jr en C. L. P. Kneyber, 21 jr. KONINGIN ONTVING HOGE AUTORITEIT H.M. de Koningin heeft vanochtend in paleis Soestdyk de leden van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S.die een werk bezoek van twee dagen aan Nederland brengen, in audiëntie ontvangen. KOSTBARE SCHILDERIJEN TE BUSSUM GESTOLEN Vannacht is ingebroken in een villa in Bussum bewoond door mej. M. J. G. M. Clinge Doorenbos. Toen de bewoon ster vanmorgen half acht opstond zag zy in de studeerkamer de lege lijst van een schilderij, een Breitner. Het bleek, dat een inbreker door middel van een koevoet de keukendeur had open gebroken. Met dezelfde koevoet heeft hy in de studeerkamer het schildery van Breit ner, voorstellende een meisjeskopje, uit de ïyst gewrikt. Uit de huiskamer nam hy een schildery van Nicolaas Witsen mee, eveneens voorstellende een meisjes kopje. De Breitner, is gesigneerd, de Nicolaas Witsen, niet. De Breitner is ver zekerd, de Nicolaas Witsen niet. Ver- moedeiyk heeft men met een kenner te doen: de dief heeft de andere schil deryen van mindere waarde laten han gen. De schilderyen waren in 1920 in een kunsthandel gekocht. BROMFIETS NOG STEEDS IN OPMARS De fiets handhaaft zich Er werden in 1960 ruim 242.000 brom fietsen in Nederland verkocht, dat is weer 35 meer dan in 1959. De Neder landse industrie produceerde hiervan 226.000 bromfietsen, een waarde van rond 145 miljoen gulden. Deze cyfers van het Centraal Bureau van de Sta tistiek, die vanochtend werden aange haald door de heer S. Schootstra, vice- voorzitter van de R.A.I. ter inleiding van de komende 44ste Rai-tentoonstelling voor tweewielers, maken duidelyk dat de gemotoriseerde tweewieler in Neder land nog steeds in de opmars is. Maar niet alleen de gemotoriseerde tweewieler is populair: de oer-Neder- landse fiets blykt haar positie te kun nen handhaven. In 1960 werden in ons land 670.000 fietsen gefabriceerd, waar van er 527.000 op de Nederlandse markt kwamen (ter waarde van rond 100 mil joen gulden). Vele modellen van bromfietsen en fietsen en daarnaast van motorfietsen en scooters zal men kunnen zien op de 44ste Rai-tentoonstelling, die op 24 fe bruari door mr. A. C. H. Gieben, secre taris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, zal worden ge opend en op 5 maart weer haar poorten zal sluiten. Voor het eerst komen de tweewielers dus in het nieuwe Rai-ge- bouw; daar zullen 130 exposanten uit 10 landen ruim plaats voor hun pro- dukten vinden. Een nieuwe verschyning is de skelter, de (vierwielige) gemotoriseerde zeepkist, waarvoor in Nederland al afgesloten circuits zijn of worden ingericht. Ned. Middenstandsbank 9 procent dividend Uit het jaarverslag van de Ned. Mid denstandsbank blykt, dat de Bank ook in 1960 de zaken weer belangryk kon uitbreiden. Het balanstotaal steeg van f. 578.5 miljoen eind 1959 tot f. 730.8 miljoen eind 1960. De toevertrouwde middelen namen toe met f. 148 miljoen tot f. 692.4 miljoen, de kredietuitzettingen met f. 93 miljoen tot f. 439.7 miljoen. De winst over 1960 bedroeg f 6 miljoen (1959: f. 4.1 miljoen). Voorgesteld wordt na reservering voor belasting ad f. 2.5 miljoen en dotaties aan de reserves ad f. 1.8 miljoen een dividend uit te keren van 8% (1959: 7%). Meisje door auto overreden (Van onze correspondent) Vanmorgen om half negen is de 12- jarige Johanna Hendriksen uit de buurt schap Dichteren (gem. Doetinchem) in de ds. Van Dykstraat te Doetinchem met haar fiets onder het achterwiel van een met stenen beladen vrachtauto ge raakt en op slag gedood. Het meisje fietste links van een vriendin naar school, en begon plotseling te slingeren. Naar de politie mededeelde, treft de chauffeur van de vrachtauto geen schuld. Finland zou geassocieerd lid van de EVA worden Naar verluidt zal Finland wegens de meestbegunstigingsclausule in het Fins- Russische handelsverdrag niet als vol ledig lid maar als geassocieerd lid tot de EVA toetreden. Tot dit besluit zou de ministerraad van de EVA gisteren in Genève gekomen zyn. Finland zal vermoedelijk slechts de handelspolitieke verplichtingen van de EVA /Europese Vrijhandelsassociatie) overnemen, maar niet de overige be- bepalingen van het EVA-verdrag op zich van toepassing verklaren. Byzonderheden zullen waarschynlyk pas bekend worden gemaakt, zodra de Finse regering officieel van het in Genève gedane voorstel op de hoogte zal zyn gesteld, hetgeen onmiddellijk na het op vandaag vastgestelde einde van de conferentie zal geschieden. Naar officieel verluidt is men voorne mens een nieuwe vrijhandelszone tus sen de EVA aan de ene kant en Finland aan de andere kant te vormen. Juridisch zal dit tot stand komen door de on dertekening van eer. verdrac, dat ieder EVA-land afzonderlijk op dezelfde wijze op bilaterale basis met Finland sluit. BEURSOVERZICHT Internationals vast Amsterdam, 16 februari. De internationale waarden vertoonden vanmiddag een vaste stemming onder leiding van Philips. Deze stukken wer den op 1184 door de arbitrage voor Ame rikaanse rekening uit de markt genomen. De vorige slotkoers was 1172. Op de in maart te verwachten cyfers is de beurs de laatste tien beursdagen reeds vast. Naast de hogere koersen van Wall Street droegen de Westduitse beurzen, die ook hogere koersen te zien gaven, tot de gunstige tendentie in Amsterdam by. De handel bleef echter binnen nauwe grenzen ,Aku verbeterde op 532 ruim 2 punten. Unilevers op 892, circa 8 pun ten boven de vorige slotkoers. Hoog ovens Avanceerde circa 2 punten tot 899. Kon. Olies 70 cent beter by een note ring op f 14450. In de scheepvaart af deling merendeels pryshoudend tot iets hoger. Koninklijke Boot opende op 246 (246%) doch daalde daarna tot 244%. Van Nievelt werd ver handeld op 167, min 2 punten. Daaren tegen verbeterde Scheepvaart Unie ruim 1 punt op 173%. Holland-Amerika Lyn anderhalve punt hoger op 159. In de cultuursector waren de koersafwykingen van zeer geringe betekenis. In de staats- fondsenhoek bleef de vaste stemming aanhouden. In de lokale afdelingen werden aan delen Kon. Zout een paar punten hoger geadviseerd op de deelneming in een zoutbedryf in Noord-Duitsland. WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 febr. Londen 10.60%-10.61%; New York 3.78}j-3.79ft; Montreal 3 82%-3.82'- Brussel 7.58%-7.59?.,Parijs 77-28'^- 77.33%; Stockholm 73.25-73 30; Frank fort 90.77%-90.82 Milaan 60 91' - 60.96%; Zürich 87.71—87.76: Oslo 52.97- 53.02; Kopenhagen 54 79' -54.84'Lis sabon 13.19%-1351%; Wenen 14 53%- 14.54%. BEURS VAN AMSTERDAM WARMOND TAFELTENNIS TTV „Steeds Vooruit" Uitslagen competitiewedstrijden: 2de klas Bat- swingers 7—Steeds Vooruit I 9—1. 4de klas: Play Fair HSteeds Vooruit II 7—3. Donderdag 16 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. "58 4% 101% 101% Ned '59 4% 101% ioi% Ned '60-1 4% ioi% ioi% Ned '60 II 4% 101% ioi% Ned '59 4% 100ft B 100% Ned *53 3^4 96% 96% Grootboek obi. 3% 81 «IB Ned. '47 3% (3) 95 95GB Ned *51 3% 97% 93 B Ned *53 (3%) 95 95 GB Ned '56 3% 94% 9411 Ned '48 3% 90% 91% Ned bel cert. 3% 9OV4 89% Ned *50 3% 90% 91% Ned *54 3% 91% 91% Ned '55 I 3% 91% 91% Ned. *55-11 3% 92% 92% Ned *37 3 92% 93 GB Ned grtbk obi. '46-3 92% 92% Ned. doll In. '47 3 91 91 GB Ned Inv. cert. 3 9911 991IGL Ned. 62-64 3 100ft 100 GB Indië *37 3 99% 99% Indië '37 A 3 85% B Ned. won. bJ '57 6 110 110 Ned. won.bJ '58 4% 101 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 38% 38% Nat. Handelsbank 337 241% Ned. Handelmy. 335 341 Amst. Rubber 126%GL 126% H.VA136 GB 136 SenembELh526 527 AK.U529% 531% Berkel's Patent (v.) 355 359 GB Calvé Delft cert. 865 872 Dell My .en (Ver.) 172 172 GB Kon Pap w Gelder 355 351 Hoogovens cert 897% 898% Müller en Co. NJ 498 500 GB Ned Kabelfabr 669GB 673GB Philips 1171% 1184% Philips pref 326 324 Unilever 884% 889% Wilton Feyenoord 278% 270 Biliton 2de r 460 460 Dordtse Olie gew 663% 657% Kon Olie (f 20.—143 144.50 idem (50 t 20.— 143.80 143.90 Holl Amer iyn 157% 158% Java China Paket 178 178 <LM101.50 101.20 Kon Ned. Stmv My 246% 244% Kon Paket My 162 162 Stoomvaart Mfj Ned 199 198 Nievelt Goudr cert 169 166% v Ommeren cert 340 341 GB Kot Rott Lloyd 173% 171 Ned Scheepv Unie 172% 173% NIET-ACTIEVE OB' 'GATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% idem '48 (3%) 96 96% R'dam '52-1 (4%) 100 B id id -37 I-n (3%) 95% 96% Z.-HoUand "56 (4%) 99ft 100 koers v. heden Vorige Slotkoers 105% 100 177% 134 93% 105ft 100 ft 177% 134% B Bank N. G. '58 (5%) id. N.WJ3. '52 (4%) BVG rspbr f.500 BVG rspbr '52 Industr. Obligaties Philips DoUarlng *51 Premieleningen A'dam *53 3 A'dam '51 12% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% A'dam '56 III 2% Eindhoven '54 2% Enschede *54 2% Den Haag '52 12% Idem n 2% R'dam *52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl 1957 2% Zuid-Holland '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen ®°b.e,C° 248.50 249.50 Amst. Bank 387 383 H.B.U cert 217% 218 Rott Bank 351% 337'-exd Twentsche Bank 364 364% Industrie Ondernemingen 106 86% 87 84% 84% 94 93% 90% 93% 82% 82% 93 92% 93% 90% 91 94% 94% 102% 102 89 90% 98 ft 98 ft 102 102% Albert Heyn421 L Borsumy 44 ix Electrolasmy 3«o Kon Ned Grofsm 218% Holl Constructie 558 Ing bur v Bouwnyv 268 Internatlo 183 Int Kunststof! Ind 64% v Kempen en Begeei 126 Leidse Wolsplnnery 550 Rott Droogdok My 540L Sikkens Groep 909% Ver. Touwfabrteken 377 Walvisvaart 114% Wernlnk's Betonmy 176 Van Wyk en Heringa 139 Zaalberg 125B 420 44 376 217% 268 182 64% 127 551 538 900 370% 114 178 143% 125 Amerik fondsen Canadian Pacific R Intern Nlckei Anaconda Betnienem Steei Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 23% 23% 62% 64% 50% 51 45 45% 43B 42% 43% H4 85% 69% 60% 82% 82% 30% 31% 83 84%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7