Uitbreiding telefooncentrale aan Breestraat in eind 1962 gereed BEAUJOLAIS Nieuwbouw wordt aangepast aan huidige bebouwing Kerkelijk Leven VAN NELLE's „Afternoon" THEEBUILTJES Leids Politie Muziek Gezelschap benadert thans de beroepssfeer Wijnhandel BOOM Slijterij Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 16 februari 1961 Tweede blad no. 30282 Na breken thans boutven Na een periode van breken men is er begin december mede be gonnen is thans een periode van bouwen aangebroken. Het moet allemaal dienen om de „Leidse" telefooncentrale aan de Boommarkt aan de nodige ruimte te helpen. Daartoe heeft men beslag weten te leggen op twee panden in de Breestraat, waarvan echter geen steen meer op de ander is gelaten. In nauwe samenwerking met de Monumenten- en Welstandscommis sie zijn de -plannen opgemaakt, uit gewerkt en tenslotte goedgekeurd. Hoewel de belendende percelen niet zulk een historische waarde hebben, is bij de uitwerking van de plannen terdege gelet op de omgeving, waar in het nieuwe gebouw moet passen. De nieuwbouw - ofschoon het nieuw bouw blijft - zal niet detoneren met de huidige bebouwing, t.w. het pand van de N.V. Koningsveld en Zn. en het kadaster. De hierbij gepubliceer de tekening, waarop geheel rechts het bestaande pand van de N.V. Ko ningsveld en Zn., geeft daarvan een indruk. De nieuwe panden, welke zullen cor responderen op de huidige telefooncen trale aan de Boommarkt, krijgen, wat het front betreft, een enigszins huiselijke indeling. De in dit front gedachte ra men en hoge deuren, ontvangen straks een weinig functionele betekenis. Be langrijker is, wat zich straks achter deze gevel, welke op het eerste gezicht uit twee „woonhuizen" uiteenvalt, bevindt en dat zal een moderne apparatuur zijn. De nieuwbouw, welke geheel is voor bereid door de Rijksgebouwendienst, vergt een uitgave van ruim f. 600.000 en is in handen van de N.V. Aanneming Maatschappij vil. J. v. d. Wal te Den Haag. In deze nieuwbouw, welke in de eerste plaats is gericht op de zo noodza kelijke uitbouw van het Leidse telefoon net, is tevens ruimte gereserveerd voor de administratieve afdeling en een kan tine voor het personeel. Nu er plaats voor de nieuwbouw is vrij gekomen, is de aandacht in de bouwput allereerst gericht op het „op vangen", dit is het ondermetselen van de belendende percelen. Werkzaamheden, welke van de uitvoerder en van de op zichter, de heer P. M. de Krijger, een grote mate van nauwkeurigheid vereist. Ten dele is men hiermede reeds gereed. Inmiddels is men in de bouwput ook reeds begonnen met het „drukken" van de palen, waarvan er circa zeventig de grond in moeten. Met het oog op de be lendende panden - ook elders bij nieuw bouw in de Breestraat was dit het ge val - kon ook hier van heien geen spra ke zijn. Zodra men met deze werkzaamheden gereed is begint men aan het leggen van de fundering en het bouwen van de kel derruimte. Een volgende fase is het op trekken van het betonskelet. waarbij uit overwegingen van brandveiligheid ook de kap een betonconstructie ontvangt. Eind 1962 in bedrijf De Aanneming Maatschappij, wel ke ook de verdere afbouw voor haar rekening neemt, denkt met deze werkzaamheden in het midden van 1962 gereed te zijn, waarna nog een aantal maanden gereserveerd blijven voor de inrichting van het nieuwe gebouw en het aanbrengen van de kostbare technische apparatuur. Eind 1962 is ook dit gereed, waarna men in Leiden de beschikking heeft over een up-to-date telefoondienst, welke daarna dan ook een nog gro tere service kan bieden. Het soms lange wachten op een telefoonaan sluiting zal dan tot het verleden be horen Hoe het zal worden. Zoals uit deze tekening blijkt zal de nieuw bouw niet uit de toon vallen met de huidige bebouwing (rechts), het pand van de N.V. Koningsveld en Zn. De moderne telefooncentrale krijgt, althans wat het front betreft, een „huiselijk kar a kat er". In de bouwput wordt thans hard gewerkt aan het „opvangen" (on dermetselen) van de belendende percelen en het „drukken" van de palen. Expogé-bezoek aan Denemarken Holland mag dan een waterland by uitstek zijn, Denemarken is dit ook. Het kleine koninkrijk bestaat uit een groot schiereiland en 500 eilanden en eiland jes. Een aantal leden van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de Be zettingstijd bracht de afgelopen zomer tezamen met vele andere bij Expogé aangesloten leden uit den lande een be zoek aan onze noorderburen. Gister avond werd van de belevenissen tijdens het twaalfdaagse bezoek verteld in „De Harmonie", terwijl ook kleurenfilms werden vertoond. De rolprenten werden opgenomen door het Amsterdamse lid, de heer J. Groot, die de vakantiereis georganiseerd door de reiscommissie van Expogé meemaakte. Het bestuurslid van de afdeling Leiden, de heer F. Voorzaat, hield vooraf een inleidend praatje. De reis begon 15 augustus in Amster dam. Per trein vertrokken de deelne mers via Amersfoort, Oldenzaal, Ham burg, Lübeck naar Grossenbrode. Daar ging de trein op de boot voor een onge veer 5 uur durende overtocht naar een van de havenplaatsen aan de zuidkust van het grote eiland Seeland. Over de grootste brug van West-Europa ging het vervolgens naar de Deense hoofdstad Kopenhagen. De aanblik van deze oude, bijzonder veel monumenten ryke stad was overweldigend. En natuurlijk was een van de alleropvallendste plekjes in Kopenhagen „Tivoli". Dit is een enorm vermaakcentrum, dat gedurende de zomermaanden geopend is. Dagelijks trekken duizenden bezoekers door de toegangshekken om te genieten van na tuurschoon, amusement, variété. Verder werden bezoeken gebracht aan bouw werken van fraaie architectuur en mu sea, waaronder het oorlogsmuseum. Het bezoek aan een executieplaats had de heer Voorzaat bijzonder getroffen. Van Denemarken naar Zweden is maar een kleine stap. Per boot wordt een ver binding onderhouden tussen Helsingör (Denemarken) en Helsingborg (Zwe den). Ook in deze Zweedse plaats wer den de Expogé-vakantiegangers door hun vrienden allerhartelijkst ontvangen. NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld en te Garderen W. Chr. Hovius. kand. te Haar lem te Waddlnxveen (vac. J. van der Haar) C. J. van den Broek te Ridderkerk. Beroepen te Groot - Amme rg en te Nleuw- land-OosterwlJk W. Chr. Hovius, kand. te Haarlem. Bedankt voor Vrlezenveen (vac. W. Bleshaar) J. P. van Roon te Ermelo. GEREF. KERKEN Tweetal te Zwolle E. Haverkamp te Mirmertsga en G. Veeneman te Amers foort. Tweetal te Kantens (Gron.) A. Bakker, kand. te Klelwlndeweer en Q. Huyser. kand. te 's-Gravenhage. van wie laatstgenoemde ls beroepen. Beroepen te Leiderdorp (3de pred. pl.) F. Mlnnema te Hoogvliet te Coevorden H. van Rhljn te Leeuwarden. Bedankt voor Heemstede (vac. dr. P. J. Richel) G. Meynen te Ütrecht-West. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Genemulden L. RIJksen te Rotterdam-West. Tweetal te Vllsslngen K. de Gier te 's-Gravenhage en A .Vergunst te Rotterdam-Centrum. Nieuwe uitgave Fries psalm- en gezangenboek Nadat het christelijk „Grysk Selsklp", dat ook destijds het initiatief heeft ge nomen voor een Friese bijbelvertaling, die in samenwerking met het Nederlands Bijbelgenootschap tot stand kwam in 1923, de eerste Friese psalmberijming in modern Fries uitgaf, zijn er twee drukken van een berijming van Fedde Schurer verschenen. In 1955 gaf het spe ciaal daartoe ingestelde provinciale com missie uit de hervormde kerk het eerste volledige psalm- en gezangboek uit, bei de in vertaling en berijming van deze Friese dichter. Voor een tweede druk van laatstgenoemd boek werkte de her vormde commissie samen met de de pute ten der beide particuliere synodes van de gereformeerde kerken in Fries land. Eerder dan in de rest van Ne derland komt men nu in Friesland met een kerkboek, dat door eensgezinde sa menwerking van beide kerken tot stand werd gebracht. De nieuwe uitgave van het Friese psalm- en gezangenboek is meer dan een tweede druk alleen. Er zijn verschillende verbeteringen in de berijming aangebracht. De opostoli- sche geloofsbelijdenis en de belijdenis van Nicea en ook de catechismus wer den opnieuw aan de hand van de meest originele teksten vertaald. Het boek zal na Pasen officieel worden aangeboden in een speciale bijeenkomst te Leeuwar den. Luchtgevecht bij Birmaans- Thailandse grens Drie Birmaanse jachtvliegtuigen heb ben gisteren op een patrouillevlucht langs de grens met Thailland (Siam) een niet-geïdentificeerd viermotorig vliegtuig neergeschoten, aldus is van doorgaans welingelichte zijde in Rangoon vernomen. Eén van de Birmaanse Jagers ls ook neergestort. 98 doos van 10 ste^' Met één Van Nelle's „Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u een flinke pot heerlijke krachtige thee voor heel de familie In Volkenkunde Dr. P. H. Pott over: „Musea en technische hulpverlening" In het kader van de serie winterle- zingen van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde te Leiden, sprak gisteravond dr. P. H. Pott, directeur van dit museum, in de aula over het onderwerp: „Musea en technische hulpverlening." Na 1945 heeft het instituut van tech nische hulpverlening zich snel ontwik keld, waarby dit een belangrijke plaats heeft veroverd in de algemeen aan vaarde gang van zaken in de wereld als een middel tot bevordering van het doel van de Verenigde Naties. Dr. Pott begon zijn causerie met een uiteenzetting over de organisatie van de zg. gespecialiseerde bureaus van de Eco nomische en Sociale Raad van de Ver enigde Naties, waarbij in het bijzonder aandacht werd gevraagd voor het werk van de UNESCO, alsmede voor het sys teem van samenwerking tussen de ver schil ende bureaus Binnen het kader van het z.g. meer uitgebreide programma van technische hulpverlening vallen allerlei projecten, Onder alomvattende leiding van Anderson Het concert van het „Leidsch Politie Muziek Gezelschap" in de goed bezette Stadsgehoorzaal heeft ons ditmaal niet zo geboeid als dat in voorgaande jaren. Aan de speelvaardigheid lag dat niet, want deze is in niets verminderd, wèl aan het programma. Verleden jaar jubileerde het gezelschap en het heeft toen muziek ten geschenke gekregen. Die werd nu ten gehore gebracht. Daarvan vonden we twee stukjes écht aantrekkelijk: het eerste deel van Boedyn's Suite „The Harp of Wales" en het gezellig deinende „Whispering Brass" van Peter Hayson. En ons aloud „Wilhelmus". De rest achten we vrucht van veelschrijverij of van com mercialisme. Twee marsen omlijstten het eigenlijke programma: Punjaub van Payne er Sousa's Temper Fidelds. Een aardig ex tra was het, om dezelfde Sousa ook eens in een Dixieland-versie te mogen horen. Daarbij klonk de toegift-mars, die erop volgde, als een autiquiteit Meindert Boekei stond met een Bal lade vooraaan. De inzet daarvan geelt ons aanleiding tot een zijdelingse op merking. We geven harmonieën wel eens de raad om bij eventuele instru mentariumvernieuwing fanfare te wor den en fanfares om in eenzelfde geval de saxen af te schaffen en door iets anders te vervangen. De reden van het laatste is, dat de sopraansax een te ha chelijk instrument is in handen van Advertentie. per fles f2.95; 2 fl. f5.60; 3 fl. f7.75 KRAAIERSTRAAT 1 (bij de brug TELEFOON 20229 een gemiddelde amateur, met gevolg dat in de meeste korpsen het spel erdoor bedorven wordt. Dit geldt nu eens niet voor het Politie Gezelschap, waarin we gisteren voor het eerst eens een so- praansaxofoon écht op concertpeil hoor den zingen! Bedoelde saxofonist heeft er dus niet weinig toe bijgedragen om van de bal lade een vertelling te maken, zoals zij van nature is, met realisering van de erbij behorende stemmingen. Maar er was er één in het gezelschap, die het nóg beter deed, en dat was Dick Ander son. Zijn leiding is alomvattend, die van een „all round" kenner, wiens mu zikale drift inwerkt op al zijn mannen, van de eerste tot de laatste. Of eigenlijkeerste" en „laatste"? Juist dat bestaat niet in dit korps. In het gros onzer korpsen bemerken we een ongelijkheid in de speel kracht van de leden; daarom zijn ze 6oms zo log en troebel. Het L.P.M.G. heeft allang deze amateuristische instelling over wonnen en is in klank en technisch kunnen, als orkestrale eenheid, eerder de beroepssfeer genaderd. Misschien denkt de voorzitter daarover bescheide ner als hij Anderson het traditionele cadeautje met toespraak overreikt, ver gezeld van bloemen voor mevr. Ander son. Boekei's Ballade is concoursnummer 1960 geweest. Ze is het aanhoren waard, maar een compositorisch bezwaar ligt daarin, dat Boekei de geest van de stijl, die hij oproept, ontrouw wordt. Boedyn's Suite, die heel knap ge speeld werd. is ons te zeer een op tech nische spitsvondigheid toegespitst gc- vaL mogelijk als concours-testtruc ont worpen. Ons concourswezen gaat helaas een schoolse richting uit en de muziek als „belevenis" wordt er te weinig geta xeerd. Siebert's Lazv Trumpeter, waarin B. Bierman de virtuoze obligate trompet partij tot tevredenheid van heel de zaal vertolkte, vonden we in artistiek Qiizicht nogal van onwaarde en veel be ters beweren we ook niet van de At lantic Suite van „Wallis en Duez". We hebben begrip voor de drang en de roep naar vernieuwing en oorspron kelijkheid van het repertoire, maar wat zich als zodanig aandient is tegenwoor dig meer op mode en verkoopwaarde dan op ..kunst" afgesteld. Voorzitter Beens, die de gebruikelijke verwelkoming uitsprak. wijdde een woord aan het overleden erelid Jan v. d. Heyden: .niets was hem te veei". ..aan hem was onnoemelijk veel te dan ken". Herinnerd werd aan het Polilie- muzlekfestival in Haarlem en men hoopt op iets dergelijks in Leiden. De lste prijs 1960 in de e re-afdeling is be haald met 105 punten. Het L.PM.G staat nu op de scheids- weg naar de allerhoogste afdeling. De uren na de pauze zijn aan caba ret en bal gewijd geweest. V. welke door de afzonderlijk leden-staten kunnen worden aangevraagd. De kos ten daarvan moeten ten dele door deze staten worden gedragen Uitvoerig ginig spreker in op de moeilijkheden welke zich voordoen by het vaststellen van de aard en omvang van de gevraagde hulp, alsmede op de problemen welke zyn verbonden aan het vinden van de juiste deskundigen, die met de uitvoe ring van het project moeten worden belast. Deze moeilijkheden zyn deels van organisoattrische en tactische aard, ten dele van persooniyke. waar aan de ze deskundigen ongemeen hoge eisen worden gesteld. Vervolgens werden de theoretische problemen toegelicht aan de hand van een concreet voorbeeld, nl. aan de op dracht welke de inleider voor de UNES CO had ten uitvoer gebracht in Mon rovia, de hoofdstad van Liberia, waar hy de organisatie, opzet en inrichting van een nationaal museum voorbereidde. Aan de hand van eigen ervaringen kon dr. Pott een levendig beeld schetsen van de merkwaardige moeiiykheden, welke zich voordoen in een land waar slechts een kleine minderheid van de bevolking het nut inziet van een dergeiyke instel ling, en waar een zodanige structuur van de samenleving bestaat, dat slechts een zeer kleine groep van de bevolking ooit met een museum in aanraking zal komen. Dat de moeiiykheden daarby stellig niet in de eerste plaats rusten op de deskundige die de uitvoering van het plan voorbereidt, maar vooral op hen die met de leiding van een der- gelyke nieuwe instelling worden belast werd door spreker met nadruk naar vo ren gebracht. Het is gemakkeiyk de uit voering van een dergelyk project be spottelijk te maken; het is echter min der gemakkeiyk precies aan te wijzen welke mogeiykheden tot gezonde ont wikkeling er bestaan en voor welke moei iykheden men zich geplaatst zal zien, wanneer het gaat om de stichting van een nationaal museum in een land. waar nog nimmer iemand van de gewone be volking van een museum heeft gehoord, laat staan een museum heeft gezien. Halve eeuw liturgische activiteit HERDENKING IN DEN HAAG. Zaterdagmiddag 25 februari begint ln de Haagse hervormde Kloosterkerk de viering van 50 jaar liturgische activi teit en 40 jaar Hervormde Liturgische Vereniging. In deze kerk wordt dan een jubileumconferentie belegd, die geopend wordt met een toespraak van de vroe gere voorzitter van de Liturgische Ver eniging. prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink uit Leiden over ..Een halve eeuw liturgische beweging". Daarna zal een gedenksteen onthuld worden ter herinnering aan prof. dr. G. van der Leeuw en dr. J. H. Gerretsen. pioniers van de hervormde liturgische beweging, 's Avonds is er een hoofd dienst die gehouden zal worden naar de liturgie, ontworpen door de Liturgi sche Kring. De dienst zal worden ge leld door de ds. W. P. ten Kate te Delft, en ds. A. M. Nortier te Den Haag. Zondagmorgen leidt de predikant van de Kloosterkerk, waarin ln 1911 dr. Gerritsen begon met het herstel van de hervormde eredienst ds. J A Kwint, een kerkdienst, 's Middags spreekt de Franse protestantse frère Laurant van de Commuauté de taizé over gebed en of fer. De jubileum-conferentie wordt ge houden in het kader van het streven der Hervormde Liturgische Verenieing door middel van regionale conferenties by kerkeraden en kerkleden belangstel ling te wekken voor de eredienst. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornells Gerardus. zn van J. Perfors en C. den Heiier; Jannetje, dr van P. J Gal- Jaard en J. de Groot; Robert Johannes, zn van H. A. J. Degens en M. C. L. Klp- n; Carla. dr van J. Rljsbergen en B E. ruin; Aagje, dr. van D. Verloop en M. de Jager; Erna Johanna Maria Helena, dr van R. J. de Boer en M. P. l'Aml; Irene Johanna, dr van J. H. de Sterke en C. v. d Have; René Jacobus, zn van A. L. den Os en A. K. van Putten; Robbert Louis, zn van L. H. Barrau en W van Zanten; Dick, zn van M. Meyer en E Bosma; Pe- tronella Maria, dr van J. G Mathot en P. Nteuwesteeg; Wlllfred, zn van F Regeer en W. den Ambtman; Petrus Johannes, zn van H. J. W. van Ravesteyn en H W. van Noort. OVERLEDEN F. J. Hoorn. 79 Jaar. man; H J. M. Ruhe 8 Jaar, zoon; P. Verhoog, 86 Jaar, man.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3