Grenscontrole in Berlijn ucligd ineens vereenvo UIT ANGST VOOR WESTDUITSE MAATREGELEN De schaduw van Parijs viel over het werkbezoek Europees orgaan Ambassadegebouwen van België vernield Griepdan cognac Hosier Tussen dag en nacht Agenda Met een enkel woord PICTOGRAM ca** Hoeveel sneeuw ligt er? DONDERDAG 16 FEBRUARI 1961 Geraffineerd communistisch spelletje (Van onze correspondent in Bonn) Het communistische Oostduitse bewind ondernam gistermiddag een geraffineerde „tactische terug tocht", Ter voorkoming van West- duitse maatregelen tegen de voor Oost-Duitsland bitter noodzake lijke West-Oostduitse handel, maakte men in Oost-Berlijn plot seling bekend, dat de controle aan de Oost-Westberlijnse grens ver eenvoudigd zal worden. Deze maatregel is reeds vanmorgen vroeg van kracht geworden. Juist vandaag bespreekt de Westduitse regering in Bonn de situatie aan de Oost-Westberlijnse grens naar aanlei ding van het wederrechtelijke terug sturen door de communistische volks- politie van veertig vooraanstaande evan gelische kerkelijke leiders. Dezen had den zondag jl. in de OostberRjnse Ma- rien'kirche willen deelnemen aan een kerkdienst ter gelegenheid van de ope ning van de evangelische synode, die deze week in West-Berlyn wordt gehou den. Van Oostduitse zijde heeft men van alles ondernomen om deze synode te doen mislukken. Het terugsturen van de veertig kerkelijke leiders was een daad die bepaald niet strookte met de ge allieerd-Russische overeenkomsten over Berlijn, die zeggen dat er vrij verkeer dient te bestaan voor personen en goe deren tussen Oost- en West-Berlijn. „Niet afgeschaft" Van Oostduitse kant erkent men deze overeenkomsten al lang niet meer, op 8 september 1960 gingen de Oostduitsers er zelfs toe over om van Westduitsers, die naar Oost-Berlijn wensten te gaan, een apart doorlaatbewijs te verlangen. Deze maatregel is nu verlicht en vereen voudigd tot het tonen van het West duitse persoonsbewijs. Maar, zo deelde men gistermiddag met nadruk in Oost- Berlijn mee, de maatregel is niet afge schaft. Met dat alles hopen de Oostduitsers te voorkomen dat de Westduitse regering vandaag de handel tussen de Bondsre publiek en Oost-Duitsland zal beperken. Want, bij de afsluiting van de Oost- Westduitse handelsovereenkomst, die op 1 januari jl. van kracht werd, verzeker de men van Oostduitse zijde, dat de Oostduitse politie „een liberalere hou ding" aan de Oostberlijnse grens zou in nemen, speciaal waar het de doorlaat- bewijzen voor Westduitse burgers aan ging. Wat evenwel zondag Jl. Is gebeurd staat in flagrante tegenstelling tot deze belofte. Het besluit van gisteren om een halve dag voor de vergadering van hgt Westduitse kabinet weer terug te komen op de belofte, betekent dus in feite dat men in Oost-Berlijn doodsbang is voor een Westduitse stap terzake van de han del. Tegenover elkaar staan dus de Oost duitse noodzaak om goederen uit West- Duitsland te betrekken en de Oostduitse poging om de evangelische kerk te splij ten. De vraag is nu of Bonn dit commu nistische spelletje zal tolereren. Uitnodiging Merkwaardig in dit verband is ook de volgende figuur. De Oostduitse staats secretaris voor Kerkelijke Aangelegen heden, Hans Seigewasser, heeft name lijk de Duitse Evangelische Kerk giste ren uitgenodigd haar zomercongres „in ongeacht welke Oostduitse stad" te houden Hierop is door deze kerk geantwoord dat zij hiertoe slechts bereid is .indien de Oostduitse regering de noodzakelijke vrijheid voor het organiseren van het congres zal waarborgen". De Duitse Evangelische Kerk was van plan geweest het congres van 19 tot 23 juli a.s. in beide delen van Berlijn te houden. De Oostduitse regering heeft verleden maand echter verklaard dat het congres niet in Oost-Berlijn mag worden gehouden, daar zij de Westduit se kerkelijke leiders „uitdagende bedoe lingen" toeschrijft Adjudant Bruggemans aan wonden overleden In het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom is gistermorgen over leden de heer A. Bruggemans, de leider van de harmonie „De scheldezonen" uit Hoogerheide (NBr), waarvan de kos- stuums voor de Carnavalsoptocht maandag in brand zijn gevlogen. Adjudant Burggemans was 48 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. Hij was commandant van de brigade Hoogerheide van de Kon. marechaussee en was de laatste tien jaar gestatio neerd op de vliegbasis Weonsdrecht. De andere slachtoffers maken het redelijk. ONDERZOEK SCHROOTFRAUDE De Hoge Autoriteiten van de EGKS zal tijdens de mei-zitting van het Euro pese Parlement in Straatsburg een aan vullend verslag uitbrengen over de af wikkeling van de schrootfraude. Prof. Coppé verklaarde dat de Hoge Autoriteit het uitzoeken van deze affai- Hoge Autoriteit in ons land (Van onze Haagse correspondent) „De vaderlanden zijn onsterfelijk en blijven ons dierbaar. De staten echter zijn betrekkelijk jong en zeker niet onsterfelijk. Een Europa der staten is voor ons zeer moeilijk te aanvaarden, wanneer die staten niet bereid blijken ook maar het geringste onderdeel van hun soevereiniteit op te geven". De Hoge Autoriteit kan voortaan toe zicht uitoefenen op de Franse aankoop organisatie. welke tevens soepeler zal gaan werken. Aldus de voorzitter van de Hoge Auto riteit van de Europese Gemeenschap voor kolen en staal (EGKS), de Italiaan Piero Malvestiti, tijdens de ontvangst welke de leden van het hoogste gezags orgaan van de EGKS gisteravond in hotel De Wittebrug te Den Haag ter gelegenheid van hun werkbezoek aan Nederland aan de pers aanboden. De heer Malvestiti, die zei over de Parijse besprekingen niet meer te weten dan datgene wat er over in de krant stond, trok een parallel tussen de positie van minister Luns op deze conferentie en die van de Nederlandse onderhandelaars tijdens de vrede van Utrecht in 1763, die van de Fransen te horen kregen: „Wij onderhandelen bij u, over u en zonder u". Het bezoek dat de Hoge Autoriteit 's morgens aan de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken bracht, had volgens de heer Malvestiti ondanks deze blijken van medeleven slechts een pro tocolair karakter gedragen. De ontmoe tingen met de Nederlandse regering wer den overigens in de daartoe geëigende termen „geest van bereidwilligheid" en „hartelijke gedachtenwisseling" om schreven. De president van de Hoge Autoriteit liet er verder geen twijfel aan bestaan dat hij vasthoudt aan de ver dragen van Parijs (EGKS) en van Ro me (EEG), waarin uitsluitend over in tegratie en niet over confederatie wordt gesproken. Energiepolitiek Over de coördinatie van de energie- politiek, waarvoor de drie Europese uit voerende organen inmiddels voorstellen bij de raad van ministers hebben in gediend, Is de Hoge Autoriteit van me ning dat er een gemeenschappelijk han delsbeleid ten opzichte van derde lan den moet komen. (Met name die van het oostelijk blok) en een harmonisatie van concurrentie-voorwaarden en prijs vorming van kolen en olie. Ook zou er periodiek overleg op het gebied van de energie moeten plaats vinden. Als het noodzakelijk is douane rechten vast te stellen, dienen deze een tijdelijk en aflopend karakter te dragen en moeten gelijktijdig de voor de be hoeften der verbruikende landen nodige contingenten worden vastgesteld. De heer Malvistiti maakte voorts nog gewag van een minnelijke schikking tus sen de Hoge Autoriteit en de Franse regering over de invoer van uit de an dere landen der gemeenschap afkomsti ge steenkool. Vervolg van pag. 1 Ook gisteren heeft Moskou zijn aan hangers in verschillende steden overal ter wereld laten opdraven om te ageren tegen de Belgen. De Belgische ambas sade in Cairo werd op verscheidene plaatsen in brand gestoken. Het perso neel had zich op de tweede verdieping verschanst. De honderd politiemannen waren niet tegen de toestand opgewris sen. Van het gebouw bleef slechts een ruïne over. De ambassadeur en zijn staf vluchtten naar de Canadese ambas sade. Minister Wigny heeft krachtig ge protesteerd. In Praag koelden dui zenden betogers hun verontwaardiging op het gebouw van de Belgische legatie, waarvan alle ruiten werden vermeld. Ook aan het gebouw van de ambassade in Warschau werd zware schade aangericht: het interieur werd door het rapalje vernield en op straat werden documenten in brand gestoken. In P a r ij s werden 216 betogers gearres teerd, onder wie een honderdtal Afri kaanse studenten. In Rome kreeg het grauw geen kans: in verschillende wijken van Rome joeg de politie groe pen betogers, die naar de Belgische am bassade wilden optrekken, zonder Inci denten uiteen. In Londen trokken tweehonderd demonstranten zwijgend langs de Belgische ambassade. Voorts gingen vijfhonderd leden van de Afri kaanse studentenvereniging in optocht naar Hyde Park. In Washington hebben dertig negers met spandoeken voor de Belgische ambassade gedemon streerd. Zij wierpen met eieren en sneeuwballen en werden allen ogen blikkelijk opgepakt. In Calcutta hebben Afrikaanse studenten een aan val op het Belgische consulaat gedaan, dat beschadigd werd. Toen zij poogden het aangrenzende Amerikaanse consu laat binnen te dringen, greep de politie in: vijftien demonstranten werden ge arresteerd. De havenarbeiders van Colombo hebben besloten geen Bel gische schepen meer te lossen. In Nieuw Delhi werd de Belgische am bassade met bedorven eieren en rot fruit bekogeld. In Dublin verhinder de de politie studenten uit Afrikaanse en Aziatische landen zich naar de Bel gische ambassade te begeven. Een stu dent werd gewond. In verschillende Afrikaanse steden werden demon straties gehouden zondeT dat er zich overigens incidenten van betekenis voordeden. Hoe groot de verwarring der geesten Is onder Russische leiding uiteraard bleek niet alleen uit de dwaze aan vallen op Belgische ambassadegebou wen, maar ook uit een opmerking in het Britse Lagerhuis: de afgevaardigde Fenner Brockway stelde namelijk de vraag of de Britse regering niet mede verantwoordelijk Is voor de moord op Loemoemba, omdat Engeland in de Ver enigde Naties Kasavoeboe heeft ge steund!!! Ormsby-Gore antwoordde ver ontwaardigd dat Kasavoeboes delegatie door meer dan tweederde van de Ver enigde Naties was geaccepteerd. Nie mand, ook de Sovjet-Unie niet, heeft betwist dat Kasavoeboe het hoofd is van de Kongo Advertentie Franse import, per flesf 8.25 Alléén by f^^lOynen en (§ediótiUeerd LEIDEN STEENSTRAAT 8 .TEL. J1341 •HERENSTRAAT HAARLEMMERSTR. 204 re bijna heeft voltooid. De echtheids controle van de documenten waarop toe slag voor ingevoerd schroot werd be taald en waarmee gezwendeld is is alleen in Italië nog niet geheel vol tooid. De gevallen waarin verdenking van fraude bestaat, zijn doorgegeven aan de nationale autoriteiten in de be trokken landen. Deze zullen de zaak verder moeten behandelen, waarbij de Hoge Autoriteit uiteraard nog alle ge wenste medewerking zal verlenen. ZELFBESTUUR OVER VIJFTIG OF TIEN JAAR? De autochtone bevolking van Nieuw - Guinea zal pas over ongeveer 50 jaar gereed zijn voor zelfbestuur. Het uit oefenen van zelfbestuur zal pas moge lijk zijn voor degenen onder hen, die nu nog baby's zijn. Dit verklaarde dr. Roy Yeatts. die ge durende vijf jaren arts is geweest bij de zending in Nieuw-Guinea, aan jour nalisten bij zijn aankomst uit Port Mo- ^Te Melbourne heeft de Nederlandse ambassadeur gezegd, dat Ned. Nieuw- Guinea mogelijk over tien jaren zelf bestuur zal hebben. Voor het bereiken van zelfbestuur voor inheemsen in Ned. Nieuw-Guinea heeft de Nederlandse re gering weliswaar geen vaste termijn in haar gedachten, doch, aldus de heer De Beus, over tien jaren zal het gehele (Van onze t.v.-medewerker) Na een zeer gevarieerd journaal voor een deel beklemmend en ander deels charmant kwam de NCRV aan bod in de persoon van Pi Scheffer, die o.a. een bezoek bracht aan Eli Asser, meneer Ragebol, wiens haren echter uit stekeltjes bleken te bestaan. Niet on amusant. De „Hoge feestdagen in Am sterdam" werden fraai gezongen door een joods koor. En toen kwam het lang verwachte „Wat 'n dag" bij monde en stemme van Greet je Kauffeld. Jammer voor het meisje en de moeite, die er verder aan is gedaan, maar wij voor ons zien er geen brood in. Het Europese Songfestival kunnen we, dunkt ons, wel afschrijven. Het is jammer, dat het ge harrewar erover op de rug van een jong ding is uitgevochten. Ten tweede en laatste male waren we bij madame Tussaud in Londen met de onvolprezen Cruys, die Godfried Boo- mans erbij had gehaald om een tegen wicht voor zijn enthousiasme bij de hand te hebben. Het mag dan geen kunst zijn, de vertederde toewijding, waarmee de groten der aarde daar worden gecon- terfeit, deed ons deugd. Cruys als een vis in het met kostuums gevulde water bassin evenzeer. Hij praatte wel weer vlug, maar hij zei meer dan de vorige keer. Een voortreffelijk filmpje. Wel heel gek kwam Wells aan bod. „Een man van gewicht" zweefde op een bijzonder ingenieuze manier tussen hemel en aarde. Het leek of Wells' ver haal eerst door de t.v.-trucage tot recht kwam, want het lezen kan nooit de rea liteit oproepen, die Rekers wist voor te toveren. Tiemeyer was kostelijk. Een beste t.v.-beurt. In .Attentie" kreeg het feest van SSR veel accent in een nogal zwart-witteke- ning van het studentendom 3/4 eeuw geleden, waarbij we een vraagteken plaatsen. Zeer fraai was de ver spreking USSR!! Professor De Jager slaagde er zowaar in de herhaling van de zonsverduistering ook voor kijkers in de vroege dag te boeien, door een fris commentaar en wat nieuwe bijzonder heden. Zo bijvoorbeeld, dat die schaduw zo vriendelijk was geweest over de groot ste sterrenwachten van Europa haar weg te kiezen. We dachten, dat zij, die de ochtenduitzending hadden gemist, vrij wel compleet werden schadeloos gesteld. En dat is dan een flink compliment voor degenen, die hun beste krachten aan dit „item" hebben geschonken. Ook het slot van deze opmerkelijk goede uitzending was boeiend. De dag sluiting werd een nachtopening voor de werkers bij donker. Een prachtidee, uit nemend uitgewerkt en geleid vanuit het Diaconessenhuis ,3ronovo" in Den Haag. Velen werden op een goede manier in het gesprek betrokken. Hier was een (voor de t.v. geknipte) predikant aan het woord, die dit. ook aan anderen kon overlaten. We wisten niet, dat er een mevrouw Bronovo geweest was en we werden aangenaam verrast haar edele gelaat te aanschouwen. De deelneem sters gingen gesterkt de nacht in, maar met haar veel kijkers, dunkt ons. Er was niet alleen goede televisie be dreven, maar ook „Ouranovisie", naar het woord, dat ds. Verheus enige tijd geleden voor zijn „Woord van bezin ning" in dit blad smeedde als aandui ding van het naar-de-hemel-kijken. Advertentie Vocht en tocht spannen samen om U het leven ondragelijk te maken. Maar als U Kloosterbalsem (Akker-Balsem) in huls hebt behoeft U ze niet te vrezen. WrUf bij spierpijn of reumatiek met dê heerlijk verwarmende en diep doordringende Kloos terbalsem. het ideale middel waarvan al drie geslachten zeggen: „Geen goud zo goed." Ook als wondbalsem bU snij- en brandwonden: zuiverend en ontsmettend. DONDERDAG Casino-theater: K. en O. "Le ballon rouge" en „Het dal van de vrede". 7 en 9.30 uur nam. Gerecht 10: Werkcursus K. en O. bloem schikken o.l.v. C. Kriest. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Jaarvergadering VVD. Spr. dr. J. P. Duyverman over „Beroem de Leidse raadsleden". 8.15 uur nam. Herv. Wijkgebouw 't Boshuis: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. ds. I. S. Kijne over Nieuw-Guinea. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Ned. Chr. Relsver. Spr. Wim Hornman over Zuld-Amerika. 8 uur nam. VRIJDAG Antoniusclubhuis: Feestavond S.R.O., m.m.v. Sempre Avanti. 8 uur nam. Diaconessenhuis: Afscheid zuster Mies (Hogeboom). 34.30 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-cursus planten en bloemen oJ.v. W. R. Oudshoorn. 8 uur nam. Hotel Central: Voorlichting. „Spreken in het openbaar". 8 uur nam. Marekerk: Wereldgebedsdag. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed prof. dr. H. Berkhof, m.m.v. Gijs Reyns, hobo. 7.15 7.50 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrl6tengem. „Ecclesia" 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Spr. ds. J. Th. Mac kenzie „De mens en zijn verantwoorde lijkheid". 8 uur nam. Oegstgeest: Zendingshogeschool Wereldgebedsdag voor vrouwen. 8 uur nam. Wassenaar: Verenigingsgebouw Haags Studentencabaret treedt op voor 't Nut. 8 uur. Wassenaar: Zuiderhout. Zen dingsbijeenkomst. 8 uur. W assenaar: Zuiderhout. Kin derbijeenkomst zending. 4.305.30 uur. BINNENLAND Op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen" in Den Haag is gistermiddag om half vier met militaire eer begraven de brigade-generaal der infanterie F. C. van Hom, territoriaal bevelhebber zuid ln Bre da. De generaal is vorige week vrijdag op 50-jarige leeftijd in Breda overleden. De begrafenis werd bijgewoond door bijna alle Nederlandse generaals. Namens de minis ter van Defensie van de Duitse Bonds republiek werd bij de baar een krans ge legd door de generaal-majoor vlieger R. Schlmpf. De staatssecretaris van O. K. en W„ mr. Y. Scholten heeft aan dr. J. Meijer te Haarlem een opdracht verleend tot het persklaar maken van gedrukte en onge drukte documenten en volledige brief wisseling ln chronologische volgorde van Jacob Israël de Haan (1881-1924). Het m.s Oranje, vlaggeschlp van de Stoomvaartmaatschappij Nederland en van de Amsterdamse haven, zal onvoorziene omstandigheden voorbehouden morgen ochtend te Amsterdam aankomen. De on- ongeveer 190 passagiers (de overigen ont scheepten reeds In Southampton) zullen zo spoedig mogelijk nadat het schip langs- z() de etablissementen van de maatschap pij „Nederland" gemeerd is, gedebarkeerd worden. BUITENLAND India kan zich niet verenigen met de grens tussen India, Birma en China zoals die ls aangegeven op de kaarten be horend bij de grensovereenkomst, die beide laatstgenoemde landen onlangs hebben gesloten. Dit heeft premier Nehroe giste ren ln het Lagerhuis ln Nleuw-Delhi mee gedeeld. Het secretariaat van de Afro-Azia- tlsche solldariteltsconferentle ln Cairo heeft bondskanselier Adenauer telegra fisch om de uitlevering verzocht van de journalist William Bechtel, die ervan ver dacht wordt de Kameroense politicus Fe lix Moumie vermoord te hebben. Moumie had met Bechtel in Genëve gegeten en was kort daarna met vergiftigingsverschijnselen ln het ziekenhuis opgenomen waar hij, in oktober vorig jaar stierf. Adenauer heeft het telegram uit Cairo aan de Westduitse Justitiële autoriteiten doorgegeven. Ook Zwitserland heeft om uitlevering verzocht. Bechtel is voortvluchtig. In Jeruzalem ls gisteren officieel be kendgemaakt, dat president Ben Zwl aan Ben Goerlon zal verzoeken een nieuwe regering te vormen. Zoals bekend werd het vorige kabinet ook geleid door Ben Goe rlon. Hij trad af naar aanleiding van de kwestle-Lavon. De Unesco heeft, in samenwerking met vyftien Aziatische landen, een pro gramma opgesteld om tegen 1980 elk kind ln Azle lager onderwijs te doen genieten. Hiermee zou echter en bedrag van 212.5 miljard gulden gemoeid zijn. Het grootste probleem ls waar en hoe deze middelen te vinden. De Newyorkse politie heeft een 32- Jarige gehuwde man gearresteerd, die heeft bekend in een paar uur tyds drie vrou wen, met wie hy vroeger een verhouding had gehad, te hebben vermoord. De eerste 4.000 overlevenden van de aardbevingsramp waarbij de Marokkaanse stad Agadir werd verwoest, zijn uit een tentenkamp verhuisd naar een noodstad. Nog 6.000 mensen worden in de komende tyd naar deze noodstad overgebracht. By de ramp kwamen vorig Jaar 12.000 men sen om het leven. Op 75 procent van de volksaandelen Volkswagenwerk A.G. te Wolfsburg is reeds Ingetekend. Volgens een officiële mededeling in Bonn hebben de Intekena ren tot een maximuminkomen van 16 duizend mark per jaar namelijk voor 300 miljoen van de 360 miljoen mark volks aandelen bij gewone en spaarbanken voor- Ingetekend. van de aandelen ter waarde van ln totaal 360 miljoen mark komen 40 tot 50 miljoen mark bij de werknemers van de Volkswagenfabrieken zelf terecht. Volgens een onderzoek, dat op Initia tief van de Zweedse chirurg Philip Sand- blom betreffende ruim honderd patiënten ln de universiteitskliniek van Lund werd ingesteld, zouden slechts weinigen van ten dode opgeschreven zieken het vernemen van de waarheid over hun toestand niet kunnen verdragen. De Westduitse deelstaat Nedersaksen heeft een bedrag van ongeveer 675.000 gulden opgetrokken voor restauratie van de gedenkplaats voor de slachtoffers van het vroegere concentratiekamp Bergen- Belsen, ten zuiden van Hamburg. O.m. zullen de dertien massagraven met een kleine muur van zandsteen worden om geven. In een dezer graven heeft Anne Frank haar laatste rustplaats gevonden. In Warschau ls woensdag een Van Gogh-tentoonstelling geopend. De ten toongestelde werken zyn naar Polen ge zonden door het Nederlandse Ministerie van O. K. en W. Na Warschau zal de ex positie naar Lodz gaan en vervolgens een toernee van drie Jaar door Polen maken. Het ligt ln de bedoeling dat de werken van Van Gogh ln ongeveer 100 districten van Polen zullen worden tentoongesteld. In Zuid-Zweden ls een flamingo aan getroffen die blijkens de ring aan zijn poot uit de dierentuin van Cairo afkomstig ls. De politie van Ystad ontfermde zich over het uitgeputte dier. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 V. d. Jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Omr. ork. en solist. 21.10 De taak van de overheid inzake de Ne derlandse taal, toespr. 21.45 Tenor en piano. 22.15 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Dlscotaria. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Koper- ork. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieken parade. 22.00 Kerkorgel. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondover denking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.25 De muziek der volkeren, muzik. le zing. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Ach ter het nws. 20.30 Nieuws uit de dieren tuin, 21.00 Dood van een handelsreiziger. VOOR VRIJDAG 17 FEBRUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Dit en het an dere, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Planorecital. 11.45 Gram. AVRO: 12.00 Hawaiian ens. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. v. d. landb. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pi anospel. 13.00 Nws. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kinderkoor. 14.20 Literair progr. 14.40 Harpkwint. 15.05 Gram. 15.15 Lichte muz. 15.30 Gevar. muz. VARA: 16.00 Orgel spel. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 1753 Act VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Amus. muz. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 V. d. kind. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu, fespr. 19.45 Humanistisch Verbond 15 jaar, ezmg. 19.50 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Toneelkritieken. 20.15 Sopr. en piano. 20.35 Reisindrukken uit Israel. 20.50 Neder- arnsojdo :2uissoido 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen l ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10-11 uur voorm., bybelstudie; 11 uur ds. B. Slond van Den Haag. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltteris Sacrum" „Bomen sterven staande". 8 uur nam. Zoeterwoudseweg 1 (recreatiezaal H.C.- W.)Receptie vierde lustrum „De Stalen Band". 2.304.30 uur nam. Baptistengem. (Oude Rijn 3): Evange lieverkondiging „De Poort". 7.30 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht 84): Huma nistisch Verbond. Spr. mevr. mr. H. Sin- ger-Dekker. 10.30 uur voorm. MAANDAG SchouwburgAbonnementsvoorstelling Toneelgroep „Theater" „De Koningin en de rebellen". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Causerie Slmon de Waard over Tsjecho-Slowakije. 8 uur nam. Zomerzorg: Jaarvergadering Vola. 8 uur nam. DINSDAG SchouwburgAbonnementsvoorstelling Toneelgroep „Theater" „De Koningin en de rebellen". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Concert Rob. Alexander Bohnke voor L.K.K. „Voor Al len". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Ambachtsschool: K. en O.-cursus auto techniek voor beginners olv. J. van Wijk. 7.30 uur nam. Het Gulden Vlies: Ver. tot Bevordering van de Welsprekendheid. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 44: Leidse Jeugd- actie. Spr. drs. W. Hoebink over cultuur ln de wereld van alle dag. 8 uur nam. Nieuw Minerva: Receptie 40-Jarig be staan Schildersbedryf Joh. W. Harting en Zn. 35 uur nam. Oegstgeest: (W. de Zwijgerkerk) Viron. Spr. mr. A. F. Leemans over Israel. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Ars Aemu- la Naturae" Werkd 104 uur; 's zon dags 14 uur (t/m 20 februari). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2-4 u Zon- en feestdagen 2-4 u BIOSCOPEN Luxor „Psycho". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 er? 9.15 uur. Trianon „La verité". 18 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Studio „Een glas water". A.1 Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lido „Jonge liefde, grote gevaren". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino ..Het mysterie van de mis maakte vrouwen". 18 Jaar. Vrydag, maandag, dinsdag en donderdag 2 uur. Werkdagen 7 en 9.15 uur. Zondag 4.45, 7 en 9.15 uur. Voor de Jeugd: Za terdag, zondag en woensdag 2.30 uur „Vier rakkers en een oude Jeep". Kex „Straaljagers in de aanval". 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zon dag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Don derdagcyclus „De ongenaakbare" Xstra-theater Wassenaar Van vrydag t/m. woensdag 8 uur. Zaterdag en zon dag 7 en 9.15 uur: „Slaapkamergehelm- pjes". 18 Jaar. Donderdag 8 uur: „Van het westelijk front geen nieuws". 14 Jr. Zondag en woensdag 2.30 uur ..All Baba en de 40 rovers", elke leeftyd. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend Apotheek Centraal Breestraat 74, tel. 20552. lands-Vlaams cultureel contact, lezing. VARA: 21.00 Gram. 21.50 Wie ls het?, quiz. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gespr. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muziek revue. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Dans- muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Me- tropole ork. en solist 17.00 V. d. Jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. VARA: 17.45 Amateursmuz. 18.20 Rond de Bonnefanten. klankb. 18.50 Regerings uitz.: Het emigratiepraatje v. H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.1 OAct. 19.25 Memo- Jandum. 19.30 Pol. lezing. 19.40 Verz. pro gramma v. d. sold. 20.30 Avondcollege: radiolessen. 21.00 Lichte muz. 21.40 Jong- oud-eeuwig, lezing. 21.55 Bariton en piano. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wereld- nood vraagt wereldliefde, lezing. 22.55 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e iyn, van 1820 uur) Richard Strauss. „Salome". Drama ln bedryf naar het gelijknamige gedicht van Oscar Wilde. Duitse vertaling van Hedwig Lachmann. Plaats van handeling: een groot terras ln het paleis van Hero des. Tyd: ten tijde van de regering van Herodes II Antipas. Personen: Herodes Antipas, tetrarch van Judea, Laszlo Sze- mere, tenor; Herodlas. vrouw van Hero des, Georglne vón Millnkovlc, mezzo-so- oraan; Salome, dochter van Herodlas, Walburga Wegner, sopraan; Jochanaan, de profeet, Josef Metternlch, bariton; Narraboth, een jonge Syriër, Waldemar Kmentt, tenor; Een page van Herodlas, Dagmar Hermann, alt; vyf Joden: August Jaresch, tenor, Friedrich Sperlbauer, te nor, William Wernlgk, tenor. Erich Majkut tenor, dr. LJubomlr Pantscheff, bas; Twee Nazaremers, Oskar Czerwenka, bas, Walter Berry, bas; twee Boldaten: Adolf Vogel, bas, Harald Pröglhöf, bas; Een Cappado- cier, Oskar Czerwenka, bas; Een slaaf, Dorothea Frass, mezzo-sopraan. Weens Svmphonie Orkest. Dirigent: Rudolf Moralt. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Weekjourn. en weeroverz. KRO: 20.30 Poging tot gesprek (III), éénacter. 20.55 Progr. over Parys. 21.25 Sportprogr. 21.40 De mannequin-opleiding, praatje. 21.45 Avondcollege Nederlands. "?.10 Epiloog. Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Voordr. 13.15 Brlevenbeantw. 13.45 Meded. 13.55 Weer ber. 14.00 Nws. 14.10 Hoogtepunten uit de progr. v. d. afgelopen week. 15.00 School radio. 16.00 Gevar. muz. 16.30 Geluids- kron. 17.00 Ork. conc. 18.00 V. d. kind 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Workshop. 21.00 Ork. conc. (21.30-21.45 Lezing.). 22.30 Lezingen. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 2400 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Dansmuz. 13.15 Pianospel. 13.31 Ge var. muz. 14.00 Lichte muz. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.45 Muz. bij het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Ultsl. races. 17.48 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en journ. 20.24 Sport. 20.31 Hoorsp. 21.00 Hoorsp. 21.31 Discussie. 22.15 Gevar. muz. 23.15 Plano recital. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Ouderw. dansmuz 0.31 Orgelspel. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. koor en sol. 16.00 Ierse volksmuz. 17.00 Nws. 17.40 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.45 Orfeo ed Eurldlce, opera. 21.45 Nws. 22.14 Dansmuz. 22.45 Lichte muz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 15.00 Gevar. muz. 16.40 Gram. 19.00 Nws. 19.20 Ka mermuz. 20.00 Medea, opera. 23.10 Kamer muz. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landbouwers. 12.45 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.0 Schoolradio 15.45 Gram. 16.00 Beursber. 16.06 Lichte muz. 16.21 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Boek bespr. 1810 Gitaarspel. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sport. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork. conc. 21.00 Kunstkaleidscoop. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Volksliederen. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Idem. 14.30 Lichte muz. 15.00 Kamermuz. 16.07 Le Rol d'Ys, opera. 17.00 Nws. 17.10 Le Rol d'Ys, opera [ver volg). 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chan sons. 20.30 Gram. 21.00 Hoorsp. I. d. pau ze: Wereldnes. 23.15 Nws. Duitsland cm. sneeuw in skigebied Feldberg 120 Oberstdorf 52 Garmisch P. 25 Braunlage 80 Zwitserland Adelboden m.d. 1 m. Arosa m. d. 1 m. Davos m. d. 1 meter Gstaad 100 Grindelwald 100 Mtirren m. d. 1 mtr St.-Moritz m.d. 1 m. Zermatt m. d. 1 m. Oostenrijk cm. sneeuw ln skigebied Berwang Kitzbtlhel Seefeld Igls Lech Saalbach Mallnltz Frankrijk Chamonix Megève Val d'Isère Vallolre Alpe d'Huez 130 120 100 200 130 260 120 200 150 270 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhager Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon weer wind mist zo mist z mist o mist ozo mist ozo mist z mist w.stll mist O mist zo 2 S 2 28 5 6 H at geh. bew. geh bew. zwaar bew. motregen half bew. motregen mist mist mist mist onbewolkt onbewolkt geh. bew. motregen onbewolkt mist mist mist mist onbewolkt mist licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist 3 13 4 10 2 13 1 14 2 15 2 4 4 4 1 7 0.2 nw zzw 6 14 2 w.atil 9 7 v.and. 14 1 ono 2 12 3 w.stil 15 3 O 2 17 7 W.stil 17 0 n 6 15 8 nw 4 16 7 o 2 4 2 n 2 12 -1 n 1 14 -2 wsttl 16 -2 w .stil 12 -3 zzw 14-0 w.stll 10 -6 w.stll 9 -4 nnw 2 4 w.stil 7 1 o 2—3 wstll 18 2 w.stll 18 3 ono 3 12 7 0.1 0 0.1 0 0 0 j.3

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2