TURKSTRA VS. WAARSCHUWEN MOSKOU VOOR INTERVENTIE IN KONGO TWEE MAN MET VLETJE WAREN ZOEK IN MIST OP NOORDZEE vraag uw bakker nü WEERBERICHT Belgisch koningspaar op plaats van de ramp (§.ud Qliieuws* Kennedy pleegde overleg met zijn bondgenoten Toon ivel rustigmaar de bedoeling duidelijk Amerika staat krachtig achter secretaris-generaal van de YN schilder zelf met Op bezoek bij de ouders van de verongelukte landbouwerszoon Luchtverkeer was volkomen lamgelegd Bondskanselier Raab treedt af Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 16 FEBRUARI 1961 No. 30282 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E. van Dlsüoeck Hooldredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) Amerika heeft gisteren de Sovjet-linie ernstig gewaarschuwd voor ondoordachte stappen in de Kongo-crisis. De permanente vertegen woordiger van de V.S. bij de Ver. Naties, Adlai Stevenson, verklaarde, dat zijn land onomwonden achter secretaris-generaal Hammarskjöld staat en president Kennedy zei op een persconferentie, dat zijn land Russische interventie in Kongo, ten bate van het regime van de Loemoembist Cizenga in Oriental, als ernstig zal opvatten. Volgens de New York Times kwam Kennedy's verklaring tot stand na zorgvuldig overleg met de belangrijkste Westelijke bondgenoten van de V.S. Bij dit overleg kwam men tot de conclusie, dat een krachtig standpunt noodzakelijk en strategisch mogelijk is. Verwacht wordt, dat een krachtige houding de Sovjet-linie ervan zal weerhouden eenzijdig in te grijpen. In Kennedy's verklaring werden de Sovjet-Unie noch het bewind van Gizenga met name genoemd en dat verzachtte de toon. Maar het was duidelijk wat Kennedy bedoelde: Amerika steunt de actie van de V.N. in Kongo en erkent alleen de regering van Kasavoeboe. Het was heel duidelijk, dat Kennedy eenzijdige Russische actie gevaar lijk acht voor de vrede. In elk geval kan Moskou zich na de woorden van Kennedy en Stevenson gewaarschuwd weten! Geruchten Het Joegoslavische persbureau Tan joeg meldt uit Leopoldstad, dat Loemoemba in Katanga door een Belgische kapitein is doodgeschoten. Volgens het bericht van Tanjoeg zou de Belgische officier eerst de voormalige minister voor Jeugd zaken Maurice Mpolo hebben doodge schoten en vervolgens de oud-voorzitter van de Senaat, Okito, toen deze zich over Mpolo boog om te zien of deze dood was. Een half uur later zou Loemoemba Ironische woorden van Stevenson Tijdens Stevensons toespraak in de Veiligheidsraad maakten veertig tot vijf tig personen op de publieke tribune voor het merendeel negers groot tu mult, wat aanleiding gaf tot hevige vechtpartijen tussen deze Loemoemba- gezinde betogers en suppoosten. Van deze xaatsten werden er verscheidene gewond. Toen het gepeupel, dat voor een deel ge wapend was met messen, boksbeugels en fietskettingen, verwijderd was, sloot de Britse voorzitter van de Raad, Dean, de publieke tribune. Behalve Stevenson steunden ook de Brit Dean en de Frans man Bérard de secretaris-generaal, maar de Rus Zorin was van mening, dat hij de V.N. te schande heeft gemaakt Stevensons rede in de Veiligheidsraad bevatte weliswaar de nodige ironie, die voor de Sovjet-Unie onmogelijk aange naam kon zijn, maar de nieuwe Ameri kaanse vertegenwoordiger volgde niet het voorbeeld van vroegere representanten der Verenigde Staten, die het er dik op legden in hun aanvallen op de Sovjet- Unie. Stevenson constateerde met iro nische voldoening, dat de Sovjet-Unie zich heeft uitgesproken tegen een poli tieke moord!! Dat de Russen een einde wensen te maken aan de militaire in terventie van België, kon Stevenson eveneens goedkeuren: Amerika wenst eveneens dat alle militaire steun zal op houden, die niet via de Verenigde Na ties wordt verleend. Zoals verwacht, nam Stevenson het op voor Hammarskjöld, die hij trouw noemde aan het interna tionale recht en de vrede. De V.N.-actie in Kongo moet worden voortgezet, want anders zou en burgeroorlog ontstaan. De Russische voorstellen bedreigen niet al leen Kongo, doch ook de Verenigde Na ties zelf, zo verklaarde Stevenson. Hammarskjöld acht zich verplicht aan te blijven In de middagbijeenkomst stelde Ham marskjöld zich teweer tegen de Russi sche aantijgingen. Alle acties, die hij heeft ondernomen, hebben de instem ming gehad van de Veiligheidsraad. De Sovjet-Unie wenst een driemanschap aan het hoofd van het secretariaat, ten einde de Ver. Naties ondergeschikt te maken aan Moskou. Juist in het belang van nieuwe, tot Oost noch West beho rende staten voelde Hammarskjöld zich verplicht aan te blijven. Slechts indien genoemde tot geen enkel blok behoren de landen zijn aftreden zouden verlan gen, zou hü zijn post verlaten. Hammarskjöld vroeg morele steun voor de suggesties die hij reeds vroeger in het belang van Kongo heeft gedaan. Bovendien verzocht hij de Raad om hem specifieke machtiging te geven de im port van wapenen en geld naar Kongo te controleren. Hij stelde tevens de vraag of de Veiligheidsraad een bijeenkomst van het Kongolese parlement kon be werkstelligen. De secretaris-generaal analiseerde de toekomst zeer helder, toen hij zei, dat men in de Verenigde Naties het doel hoog stelde, doch te kort schiet in het verlenen van middelen en auto riteit om dat doel te bereiken. Het ge volg is dat de organisatie en haar die naren worden aangevallen. Tot zover onze Amerikaanse corres pondent. PLAATSELIJK MIST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Overwegend droog weer met plaatse lijk mist of laaghangende bewolking maar ook enkele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 FEBRUARI Zon op: 7.52 uur: onder: 17.57 uur; maan op; 8.58 uur; onder: 21.00 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.41 en 16.56 uur; laagwater te 0.28 en 12.53 uur. Dit blad bestaat nit 16 pagina's DE VERF VOOR HET SCHILDER FEEST EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS-GROEP zijn doodgeschoten, plaatsgehad kort nac Dit zou hebben nadat het drietal naar Katanga was overgebracht, aldus de on controleerbare bewering van Tanjoeg, dat geen bronnen noemt voor het ge rucht. V.N.-functionarissen in Leopoldstad hebben meegedeeld, dat dinsdag in Boe- kavoe, in de provincie Kivoe, vijfentwin tig Europeanen zjjn gearresteerd door Loemoemba-gezinde troepen. Enkelen werden ruw behandeld en een van hen moest voor behandeling in een zieken huis worden opgenomen. De overigen werden later vrijgelaten. Slot pag. 2 In kamp Gusen was liet erger dan in liet beruchte Dachau In het proces tegen de voormalige kampcommandant Chmielewski, die ook in Vught is gestationeerd geweest en wie moord op kampbewoners ten laste is gelegd, heeft de r.k. pastoor Seewald uit Rachwu in Stiermarken zware be schuldigingen geuit. De pastoor was vanwege hetgeen hij in een kerstpreek gezegd had vijf jaar lang in de concen tratiekampen Mauthausen, Dachau en Gusen gevangen gezet. Volgens hem wa ren de toestanden in het kamp Gusen waar Chmielewski het bevel voerde, nog slechter geweest dan in Dachau. Fol teringen en moorden waren aan de orde van de dag. De S.S.-lieden schoten op gevangenen die zich nachts naar de toiletten buiten de barak begaven. De voormalige kampbeambte Walter Brust, tegen wie ook aanklachten zijn ingediend, verklaarde steeds zich niets te kunnen herinneren van hetgeen tegen de beschuldigden werd ingebracht. Wel zei hij dat er gemiddeld 20 a 25 mensen per dag in het kamp Gusen stierven, soms ook wel meer. Omstreeks drie uur gistermiddag, enige tijd na de komst van premier Eyskens, arriveerde Koning Boudewijn met Koningin Fabiola op de plaats in het gehucht Lemmeke, waar de Boeing-707 van de Sabena, vlak voor de landing op Meisbroek, was neergestort. Het reddingswerk was toen nog in volle gang, hier en daar smeulde nog de ravage, waarin men met moeite vliegtuigresten kon ontwaren zo volslagen was de verwoesting. De Koning ging rond, in colbert, zonder jas, enigszins gebogen en met een strakke uitdrukking op het gelaat. En naast hem, zwijgend, bewoog zich Koningin Fabiola. Zij schenen beiden diep onder de indruk. Eerst stelden zij zich op de hoogte van het trieste bergingswerk. Smeulende woestenij Om half vier, ruim vijf en een half uur na de ramp, waren bemodderde militairen van de Belgische luchtmacht doende temidden van de smeulende, van kerosinelucht doortrokken woestenij naar stoffelijke overschotten te zoeken. Af en toe zag men nog een tweetal gehelmde soldaten met een brancard, overdekt met blauwe deken, zich naar een ziekenauto begeven. Na deze inspectie begaf het Belgisch Koninklijk paar, dat na de dag van zijn Twee ambtenaren van de Haagse Dienst van Gemeentewerken hebben door de dichte mist, die gisteren plotse ling over ons land neerdaalde, een hachelijk avontuur beleefd. Omstreeks vijf uur gistermiddag vertrokken zij met een vier meter lang vletje uit de haven van Scheveningen naar Hoek van Hol land. Onderweg werden zij overvallen door' de dichte mist. Zonder kompas, zonder radio, zonder navigatielichten en zonder leeftocht werd de situatie van de beide mannen de heer J. Koper (65) en R. Decrichy hachelijk geacht, toen zij 's avonds niet in Hoek van Holland aankwamen. Reddingboten van de Hoek en Sche veningen voeren uit, keerden onverrich ter zake terug, maar voeren weer uit op nieuwe aanwijzingen. Vanmorgen was er echter nog geen spoor van het vletje ontdekt, ook niet door de mannen van de reddingbrigades, die langs het strand tussen Hoek van Holland en Scheve ningen op zoek waren naar de beide vermisten. Kort na het middaguur kwam echter het verlossende bericht, dat de mijnenveger „Genr .ert" het zoekge raakte teakhouten scheepje had gevon den op twee mijl uit de kust ter hoogte van Terheijden. „De twee opvarenden verkeren in blakende welstand", zo be sloot het verheugende bericht. Het vletje maakt geregeld tochten vlak onder de kust. In opdracht van de Haagse Dienst Gemeentewerken is men al enige tijd bezig drijvers uit te zetten, die door de wijze, waarop zij naar het strand worden gevoerd wellicht nuttige aanwijzingen kunnen geven over de ver vuiling van het Scheveningse strand door het water uit de Nieuwe Water weg. De mannen waren met zo'n onder zoek bezig, toen de mist hen overviel. Ook elders Ook de scheepvaart vooral op de Westerschelde het verkeer op de weg en het luchtverkeer, hebben veel last van de mist ondervonden. De scheep vaart op de Westerschelde lag vrijwel geheel lam. Enkele schepen, die ver trouwend op de moderne navigatiemid delen, toch uitvoex-en, moesten deze euvele moed met een stranding bekopen. Van vele zijden stroomden meldingen van strandingen binnen. In de meeste gevallen kon men met sleepboothulp weer vlot komen of werd het anker uitgewor pen om beter zicht af te wachten. Op Schiphol lag het luchtverkeer van morgen nog volkomen stil. Sinds gister avond halfnegen was er geen vliegtuig opgestegen of geland. Blijkens de ont vangen berichten wax-en alleen de vlieg velden in enkele Duitse plaatsen en het vliegveld van Nice nog „open". De in tercontinentale vluchten tussen Amerika en Europa, waren allen gestaakt. De K.N.A.C.-wegeninformatiedienst waarschuwde de weggebruikers, dat er over Nederland een ongewoon dichte mist hing. Alleen in het noorden van ons land was er nog zicht van 100 tot 150 meter. Ovei*al elders was het zicht aanmerkelijk slechter, steeds beneden de vijftig meter. Op sommige plaateen zelfs minder dan tien meter. Scheepje gezonken Ter hoogte van de tweede petroleum haven bij Vlaardingen, is vannacht de binnenvaarttanker „Vlieland" van de Vei-enigde Tankx-ederijna een aanva ring gezonken. De vier opvarenden wer den gered. De „Vlieland" is in de dikke mist in aanvaring gekomen met het Duitse vx-achtechip „Treuenfeld", waar schijnlijk doordat de radar van hettan- kertje dat ongeveer 350 ton meet uitgevallen was. De juiste ligging van het wrak, dat geheel onder water is ver dwenen, is niet bekend, maar de scheep vaart ondervindt geen hinder. De Oostenrijkse Bondskanselier, dr. Raab, heeft zijn partij, de Oos tenrijkse Volkspartij, vandaag mee gedeeld, dat hij op 11 april zal aftreden als regeringsleider. Hij zei dit op een bijeenkomst van zijn partij op de Semmering, die twee dagen duurt. Dr. Raab is 69 jaar oud en is sedert acht jaar Bondskanselier. huwelijksvoltrekking nog niet veel vreug devolle momenten in het Belgische openbare leven heeft mogen meemaken, zich naar een eenvoudig bakstenen huis, waarvan de witte blinden gesloten waren. In dit huis, vlakbij de akker, waar de catastrofe met de Boeing zich voltrok, woonde de 21-jarige landbouwei-szoon Theo de Laet. getroffen door het toestel, terwijl hij met een collega, de 24-jarige Marcel Lauwers, bezig was ingekuilde witlof weg te halen. Hij was op slag dood zijn vriend Marcel, kort tevoren met groot verlof terug uit de militaire dienst, werd een been afgerukt. Geruime tijd hebben Koning Boudewijn en Koningin Fabiola in de boerenwoning vei*toefd om er hun deelneming te be tuigen. Zonder op of om te zien, de blik ken naar beneden gericht, verlieten zij om tien voor vier het dorpje om terug te rijden naar het paleis. Geen Nederlanders Op de passagierslijst van het Sabena- toestel kwamen geen Nedeiianders voor. De slachtoffers waren 49 Ameiikanen (o.w. de Amexikaanse ploeg voor de wereldkampioenschappen kurxstrij den zeven Belgen, een Fransman, een Cana dees, een Zwitser, een Duitser en een Nicax-aguaan. De elf leden van de bemanning, o.w, twee stewardessen, waren alle Belgen. (Voor meer nieuws over de vlieg tuigramp zie men elders in het blad). „Voedseloffensief" van VS Naar de Amerikaanse minister van Landbouw, Orville Freeman, heeft ver klaard, zullen de Verenigde Staten voedseltentoonstellingen organiseren in Europa, Azië en Latüns-Amerika met het doel dollarmarkten voor Amerikaan se agrarische produktcn op te bouwen en aldus verlichting te brengen voor de Amerikaanse betalingsbalans. Russen „zagen" eclips met behulp van raketten In de Sovjet-Unie zijn tijdens de zonsverduistering van woensdag raketten gelanceerd die waren uitgerust met apparaten voor speciale ondex-zoekingen. De x-aketten brachten automatische waarneiningsinsti-umenten tot op grote hoogte. De capsules bleven gestabiliseerd gedux-ende hun vlucht in de schaduw van de maan. Dit was voor het eerst dat de corona van de zon en de verschijn selen in de bovenste lagen van de atmosfeer gedurende een zonsverduiste ring op grote hoogte wei-den geobser- veei-d. Foto's van de corona en de specto- grammen kwamen per parachute naar beneden. Landbouwschap legt beslag op boerderijen te Hoogeveen Zeven landbouwers in en bij Hooge veen hebben aanzegging gekx-egen dat binnenkort tot verkoop van hun boerde rij zal worden overgegaan, omdat zij weigex-en de wettelijke heffing van het landbouwschap te betalen. Enkele maanden geleden heeft het Landbouwschap beslag laten leggen op de melkgelden van de betrokken land bouwers. In de gevallen waar dit niet moge lijk was, is thans beslag gelegd op de boerderij. De draagbaren voor de gewonden bleven ongebruikt staan: alle 72 in zittenden van de Boeing 707, die gisteren bij Brussel neerstortte, kwamen om het leven in de vuur zee, welke woedde in de wrakstuk ken van het toestel. PRINSES IRENE NAAR SANKT ANTON Prinses Irene zal zondag a.s. in ge zelschap van enige vriendinnen voor een kort verblijf naar Sankt Anton vertrek ken. Dodelijk ongeval in Sassenheim Gistermiddag om kwart over een is de negenjarige Bennie Wesseling uit Sas senheim bü een verkeesongeval om het leven gekomen. De jongen, wiens moeder gisteren jarig was, is in de Hoofdstraat ter hoogte van het K.S.A.-gebouw met zijn hoofd onder een van de achterwie len van een lesbus van de NZHVM ge komen en daarbij op slag gedood. Waarschijnlijk heeft de jongen de zijkant van de passerende bus geraakt, waardoor hij viel. Het politieonderzoek is nog gaande daar in de verschillende getuigenver klaringen tegenstrijdigheden schuilen. (Advertentie) Trek aan 't koordje echte Friese beschuit - in de Split-Strip-Rol - handig open! REGINA KLASSIEK REGINA MODERN prachtig tafelcouvert voor u kijk op de rol daar staat alles precies op Engeland lid EEG? Uitgesloten De Westduitse ambassadeur in Lon den, Von Herwarth, heeft in Hamburg verklaard dat toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeen schap (EEG) van de Zes uitgesloten is. De ambassadeur, die sprak op een lunchbijeenkomst, meende dat men een oplossing moet zoeken in de richting van een unie tussen de Gemeenschap en de Europese Vrijhandelsassociatie (EVAi van de Zeven binnen Atlantisch kader. In Engeland gaat men steeds meer in die richting denken, zo zei hij. Uit Het Leidsch Dagblad van 18 februari 1861: Brievenbus. IJk van het Botervaatwerk. Het verzoek tot herstel van den ijk is wederom door eenige boterhandelaren in gediend. Te betreuren is dit zeer, want als er heden een ijk op bo- tervaatwerk wordt ingevoerd, dan verzoeken morgen alle jene- ver, bier of koffie drinkende personen, een ijk op de glaasjes, flesschen, kruiken en keteltjes.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1