Leger des Heils werkt in Kongo normaal door Juridisch gevecht rond Lotto de Monte Carlo Afrikanen houden van trommels en tamboerijnen en marcheren Was Loemoemba reeds dood toen Amerika om vrijlating vroeg? „Geen gokspel, maar koopspel" Twee moordenaars van mr. Popie (oud-paraehutisten) gegrepen Binnenkort het vijfmiljoenste Westduitse televisie-apparaat Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 16 februari 1961 Vierde blad no. 30282 Commandantsvrouw in Nederland Gezinsbond van het Leger 53 jaar Van onze Amsterdamse corresondent) Het werk van het Leger des Heils in Kongo gaat ondanks de moeilijkhe den aldaar gewoon door. De zendings officieren zijn op hun post gebleven om op het gebied van onderwijs, gezond heidszorg en het Evangelie het volk by te staan. Op een school van het heils leger in Leopoldstad werd aan 8000 kin deren onderwys gegeven. Sinds het uit breken van de moeilijkheden is het aan tal thans tot 12.000 gestegen. Dit vernamen wij uit de mond van de echtgenote van de internationale commandant van het Leger des Heils, mevr. Kathleen Kitching, die voor het leiden van enkele samenkomsten naar ons land is gekomen. Een lieve dame van omstreeks 50 jaar met een zacht gezicht en lachende ogen, die plotseling fel en strijdlustig schitteren als ze ver telt van haar reizen door Afrikaanse en andere landen. „In de zendingslanden is het Leger een grote voortstuwende beweging, voor al in Afrika slaat ons werk erg aan. Men houdt daar van trommels en tam boerijnen en marcheren en dit contact stelt ons in staat daar grote vooruit gang te boeken". Maar ook elders zijn er voor het leger taken te over. Mevr. Kitching, die we reldpresidente is van de gezinsbond van het Leger des Heils zegt: „We moeten natuurlijk dankbaar zyn voor de wel vaart, die over het Westen is gekomen, maar desondanks blijven er armen be staan die onze hulp nodig hebben. En hoeveel de overheid ook zal doen op het gebied van maatschappelijk werk, toch blijven er taken over voor het par ticulier initiatief: kindertehuizen, moe dertehuizen, scholen voor voogdijkinde ren enz. Daarbij is het Lrger des Heils altijd nog een aspect dat geen overheid kan bieden". Tweehonderd jaar geleden zei dr. Sa muel Johnson: „Een vrouw op de preek stoel is als een hond op zyn achterste poten: het kan wel maar het lijkt op niets". En dat gold als een algemene opvatting in die tijd. Mevr. Kitching stelde met voldoening vast, dat de vrouw sindsdien haar plaats naast de man in de maatschappij heeft ingenomen by welke evolutie het Leger des Heils pio nierswerk heeft vervuld. In dit leger hebben de vrouwen alle rangen bezet: van soldaat tot generaal. De gezinsbond van het leger bestaat 53 jaar en is met een half miljoen leden de op één na grootste vrouwen beweging ter wereld. „Wij bieden de vrouwen vriendschap IJMUIDEN IS LUXEMBURG OP ROZENBURG VOOR Uifbreidingsprogram bij Hoge Autoriteit ingediend (Van onze Haagse correspondent) De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) heeft in antwoord op een door ons gestelde vraag bevestigd, dat de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken kortgeleden het advies van de Hoge Autoriteit hebben gevraagd over haar uitbreidingsprogramma voor de IJmui- dense staalindustrie. Deze adviesaan vraag vloeit voort uit de verplichting om dergelijke uitbreidingen by de Hoge Autoriteit te melden. De Hoogovens heb ben de EGKS echter geen steun voor de financiering van hun plannen gevraagd. IJmuiden is door deze stap nog verder uitgelopen op Rozenburg. Van de Rot terdamse plannen is by de heren in Luxemburg nog niets bekend, dat enige houvast omtrent capaciteit en produktie- programma biedt. Het Franse lid van de Hoge Autoriteit Roger Reynauld deelde nog mee dat er in het afgelopen jaar een hausse is ge weest in aanvragen om capaciteits vergroting in de staalindustrie. De totale investeringswaarde van de ingediende projecten bedraagt 1,8 miljard dollar. In de kolen- en yzerertssector werd slechts voor 200 miljoen dollar aan in vesteringen geraamd. De heer Reynauld had er geen behoefte aan reeds thans alarm te slaan over deze pas over een aantal jaren gerealiseerde capaciteits vergrotingen, welke door het verdrie voudigde rendement van de moderne hoogoven in vergelijking met de be staande Installaties nog meer relief krij gen. Om de zaak echter ook in de nabije toekomst in de hand te houden, heeft de Hoge Autoriteit dezer dagen een vier tal commissies, bestaande uit vertegen woordigers van regeringen, producenten, vakverenigingen en verbruikers ge vormd. Deze commissies gaan de ont wikkeling van de Europese en de belang rijkste overzeese staalindustrieën (met name die van de V.S. en Japan) be studeren. INDUSTRIËLE MISSIE NAAR NED. ANTILLEN Van 9-19 maart a.s. zal een Neder landse industriële missie een bezoek brengen aan de Nederlandse Antillen en in het bijzonder aan de drie Bene denwindse eilanden Curagao, Aruba en Bonaire. Het doel van dit bezoek is na te gaan op welke wijze de Nederlandse industrie haar bijdrage zal kunnen le- leveren om het werk gelegenheidsvraag- stuk op de Antillen nader tot een op lossing te brengen. Hierbij zal met name het investeringsklimaat en de mogelijk heden tot industrievestignig door de mis sie bestudeerd worden. De missie stelt zich voor om na haar terugkomst in Nederland een rapport over haar bevin dingen op te stellen, dat op ruime schaal zal worden verspreid. Tot voorzitter van de missie is be noemd de heer mr. F. J. F. M. van Thiel, algemeen voorzitter Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigin gen, directeur NV Robur, Helmond. Als secretaris rapporteur is aangewezen de heer mr. P. H. H. Noordwal, secretaris Verbond van Nederlandsche Werkgevers. aan, omdat een vrouw die niet in con tact staat met de christelijke wereld een eenzame vrouw is. Wij vangen de bui ten-kerkelijke vrouwen op, en trachten haar onder het motto „ieder gezin een christelijk gezin" gelukkig te maken". Toen mevr. Kitching dit in de hal van hotel Krasnapolsky te Amsterdam had gezegd, passeerde een groep vrolijk zin gende Heilsoldaten. „Ziet u, zo moet het: zó uit de autobus en meteen een opge wekt lied". De bussen voerden honder den vrouwen uit alle delen van het land aan, die in de grote zaal van Kras napolsky de samenkomst van de gezins bond kwamen bijwonen. Mevr. Kitching leidde deze bijeenkomst zoals ze dat eveneens in Rotterdam zou doen. CATS-HERDENKING TE BROUWERSHAVEN Het ligt in de bedoeling op 12 septem ber, de sterfdag van de Zeeuwse dichter Jacob Cats, in zijn geboorteplaats Brouwershaven op Schouwen-Duiveland een herdenkingsbijeenkomst te houden. Ter gelegenheid hiervan zal bij „De Be zige Bij" te Amsterdam een bloemlezing van gedichten van Cats, samengesteld door prof. dr. G. A. van Es uit Gro ningen, verschijnen. Verleden jaar 12 september was het 300 jaar geleden dat Jacob Cats stierf. De Nederlandse Maar schappij voor Letterkunde heeft toen een herdenking gehouden in Den Haag, doch in Brouwershaven is van een her denking niets gekomen. Deze bloemle zing van de werken van Cats is, hoe wel vorig jaar reeds samengesteld, toen niet verschenen omdat gewacht werd op een subsidie van het ministerie van OK. en W. EVERTSEN NAAR N-GUINEA Onder commando van de luitenant ter zee eerste-klasse, A. J. J. Benist, en uitgeleide gedaan door de marine kapel „Willemsoord" is gisteren H.M's fregat „Evertsen" uit de haven van Den Helder naar Nieuw-Guinea vertrokken. De uitzending van de 200 opvarenden geschiedt voor anderhalf jaar. Talrijke familieleden en belangstellenden waren bij het vertrek aanwezig. Het schip zal van 3 tot 6 maart voor vlagvertoon Curagao aandoen. Advertentie f l'gUCHTO IC MT VI UFA*!, HET IS NIEUW EN HÉÉL ERG LEKKER: SANDWICHSPREAD VAN CALVE VERS BEWAARD IN EEN LUCHTDICHTE POT*: POT MET VACUUM-SLUI- TING... PSSST... PROEF! EN PROFITEER SNEL VAN DEZE KORTING: GROTE POT F 1.45...TIJDELIJK F 1.29, HALVE POT F0.98...TIJDELIJK F0.89VERSSS-LEKKERU MAAKT ER MÉÉR VAN MET CALVÉ! Kennedy kan pas tegenover het buitenland optreden als hij intern meer gezag heeft Nieuwe lijn is niet bijzonder gedurfd (Van onze Amerikaanse correspondent) De felle reactie van de Sovjet-Unie op de dood van Loemoemba moet tot gevolg hebben, dat de Russen en de Amerika nen in de Verenigde Naties weer scher per tegenover elkaar komen te staan. Stevensons streven om in het milieu van de Ver. Naticj een compromis over Kon go te bereiken lijkt daardoor voorlopig mislukt. Stevenson had de laatste dagen wel enige vorderingen gemaakt, doch van een inschikkelijker houding der Russen is nog niets te bespeuren ge weest. Ingewyden in Washington hadden de laatste drie weken reeds sterk het vermoeden, dat Loemoemba niet meer in leven was. Elf dagen geleden lekte uit, dat Ame rika wilde aansturen op de vrijlating van de politieke gevangenen in Kongo, in clusief Loemoemba. Sommige commentatoren spraken de mening uit, dat deze bereidheid van Amerika de dood van Loemoemba zou hebben verhaast, daar Tsjombe en de zijnen de vrijlating van Loemoemba be slist wilden voorkomen. Deze hypothese lijkt achteraf weinig aannemelijk. Toen de Ver. Staten zich voor vrijlating van de politieke gevangenen begonnen uit te spreken, was Loemoemba waarschijnlijk reeds dood. Gezien in dit licht kan men Washing- tons nieuwe lijn ten aanzien van Kongo dus niet bijzonder gedurfd noemen. Men krijgt de indruk dat de Russen thans Hammarskjöld zuilen gaan negeren. Hammarskjölds ambtstermijn eindigt of- ficeel in het voorjaar van 1963. Hij zou het voorbeelc van Lie kunnen volgen, doch zijn berr.i:.delaarspositie is door de nog scherpere houding van de Russen nog meer verzwakt. In de Veiligheids raad zal de Sovjet-Unie niet in staat zijn een resolutie tegen de secretaris-ge neraal aangenomen te krijgen. Of zij dit in de Assemblee zal probe ren, moet nog blijken, doch ondanks de sterke sentimenten, die de dood van Loemoemba in vele staten moet opwek ken, zal de Assemblee zich niet spoedig tegen Hammarskjöld keren. In het na jaar is nog gebleken hoe grote sympathie hij nog steeds bij de leden van de Ver. Naties heeft. De openlijke militaire steun van het communistische bloc plus de meelopers daarvan aan Gizenga, zal echter de toe stand in Kongo veel meer gespannen maken. Het is op dit moment moeilijk te voorzien of de organisatie van de Ver. Naties nog in staat zal zyn haar kalme rende invloed te doen gelden op de par tijen, die dreigen slaags te raken en die door verschillende buitenlandse groepen worden gesteund. Herhaaldelijk worden in deze begin periode in Washington vragen gesteld omtrent de toekomstige gedragslijn van het nieuwe bewind. Zoekt de regering een topoverleg met Kroesjtsjef? Gaat Kennedy in het voorjaar naar de NAVO conferentie? enz. enz. Wie een antwoord zoekt op dergelijke vragen moet het volgende bedenken: Kennedy heeft slechts met een kleine meerderheid het presidentschap verwor ven. Het is voor hem allereerst nodig zich van een krachtiger basis in het bin nenland te verzekeren. Pas daarna kan hy met meer gezag optreden tegenover het buitenland. Ongetwijfeld is de popu lariteit van Kennedy's regering in de eerste weken aanmerkelijk gegroeid, doch in deze beginperiode zal de aan dacht van de regering vooral gericht blijven op de binnenlandse situatie. Met name indien het volk de indruk zal krfj- gen dat de regering met succes optreedt tegen de recessie en de werkloosheid zal haar steun vm Kennedy stijgen en zal de president sterker staan bij zijn con tact met bondgenoten of buitenlandse opponenten. Zo ziet de nieuwe schouwburg in Nijmegen er uit, die op 8 april in gebruik zal worden genomen. De schouwburg, welke plaats biedt aan 900 personen, is gebouwd aan het Keizer Karelplein. RIJKSADVIESCOMMISSIE OPENBARE BIBLIOTHEKEN De staatssecretaris van O., K. en W. mr. Y. Scholten, heeft gisteren de Ryks- adviescommissie voor de openbare bi bliotheken geïnstalleerd. Dit college komt in de plaats van de bestaande Rijks commissie van toezicht, aangezien met ingang van 1 januari 1961 het toezicht op de openbare bibliotheken is komen te berusten by een Rijksinspectie. De Rijksadviescommissie heeft niet al leen een taak ten aanzien van de hui dige subsidiering, maar zal vooral ad viserend optreden inzake uitbouw en groei van het opbenbare bibliotheekwe zen. De commissie staat onder voor zitterschap van prof. dr. L. Brummel. In zijn installatierede deelde de heer Scholten nog mee, dat het in zijn voor nemen ligt in de loop van het volgend jaar tot een algehele herziening van de Rijkssubsidievoorwaarden te komen. Hij deed daarom een beroep op de commis sie gebruik te maken van haar recht eigener beweging adviezen te geven. Reclamestunt van Belgisch warenhuis Franse Justitie zou een wijdvertakte politieke-moordbende op het spoor zijn (Van onze Parijse correspondent) De moord, die op 25 januari in zijn eigen kantoor in Algiers op de liberale jonge Franse advocaat, mr. Popie werd gepleegd, is voor de Justitie aanleiding geworden een zeer breed onderzoek in te stellen in de kringen der rechtse ultra's aan beiden zijden van de Middenlandse Zee. Twee moordenaars, beiden oud-parachutisten, die de 35-jarige advocaat met twaalf deskundige dolksteken om het leven brachten, zijn intussen gegrepen en dezer dagen werd in Parijs bovendien nog een industrieel verhoord die tot hun op drachtgevers moet behoren. Ook een der vroegere adjudanten van de chef der voormalige Algerijnse barricaden, Pierre Lagaillarde, is door de Franse politie intussen gearresteerd. dienst van een Europese terroristen-ben de, die ter instandhouding van een Frans Algerije reeds een lange zwarte lijst had opgesteld van liberale Fransen die het Algerijnse Algerije van De Gaul le welgezind zouden zijn. Dat mr. Popie, die enige malen door De Gaulle ontvangen werd. nu de eerste van deze politieke-moordbende is gewor den, moet worden verklaard uit het feit dat de advocaat de volgende dag naar Parijs had willen komen om als getuige hoogst belangrijke onthullnigen te doen op het barricaden-proces over zijn voor malige collega aan de Algerijnse balie, Pierre Lagaillarde. Ook de vlucht van Lagaillarde naar Spanje wordt nu in direct verband ge bracht met het zeer belastende dossier dat mr. Popie over hem had samenge steld. Belastend dossier voor Lagaillarde De belde moordenaars waren, zo heb ben zij al toegegeven, ieder met 600 gulden door hun opdrachtgevers voor hun misdaad beloond. Zij stonden in Van onze Bredase correspondent) Tweemaal een boete van f 11. heeft de officier van Justitie bij het kantongerecht te Zevenbergen, mr. J. Pompe, gistermiddag wegens overtreding van de Loterijwet ge- eist tegen twee Nederlandse ver tegenwoordigers van Lotto de Monte Carlo. De formulieren van deze lotto zijn begin december in verschillende plaatsen van ons land in beslag ge nomen, terwijl de politie proces-ver baal opmaakte. De Rijkspolitie te Et- ten was erop last van de Justitie het eerst bij. Dus had het eerste bedrijf van dit juridische lottogevecht in het kleine gerechtszaaltje te Zeven bergen plaats, onder de gemoedelijke leiding van mr. F. Ruygrok, die ove rigens met scherp geformuleerde vragen de feitelijke gang van zaken bij deze lotto nauwkeurig omlijnde. Dat dit nog maar een eerste bedrijf was, begreep iedereen. De officier wilde niet lager gaan met zijn eis om de gele genheid te scheppen tot hoger beroep, dat er stellig van komt, hoe de uitspraak ook valt. Maar hy wilde ook niet meer eisen, omdat de verdachten de Justitie zoveel mogelijk hadden geholpen. De Lotto de Monte Carlo - geen gokspel, maar een koopspel, aldus de leidende verdachte -, is een reclamestunt van een Belgisch concern van warenhuizen en hotel-campingbedrijven. Gratis De deelnemers moeten ouder dan 17 zijn, maar dat wordt eerst gecontroleerd wanneer de prijzen worden uitgekeerd. Men kan gratis deelnemen aan deze lot to en in een kolommetje invullen welke voetballer, wielrenner of filmster het populairst K Het idool met de meeste stemmen wordt dan het populairst ge acht en zij, die hem of haar hebben aangewezen, maken kans op een prys. In Brussel geschiedt de prijsvaststelling onder toezicht van een Nederlandse no taris. Die notaris, zo gaf verdachte toe, had geen enkele bevoegdheid in de Bel gische hoofdstad, maar diende om de zaak met een sfeer van vertrouwen te omringen. Wie meer dan een kolom invult, moet twee kwartjes betalen. Dit bedrag ver gokt men echter niet: het is een soort koopbon voor de bedryven van het con cern. De rechter vroeg: „Als nu eens een miljoen mensen alleen die gratis kolom invult, wat wordt het concern er dan wyzer van?". „Dan blyft de eigenaar toch nog geld verdienen, want als re sultaat van een opinieonderzoek zyn deze gegevens goud waard voor de orga nisatoren van bijvoorbeeld de Zesdaag se", antwoordde verdachte. Overigens rekende men erop, dat de deelnemers w dan een kolom souden invullen. Tegen gokken Verdachte verklaarde tegenstander van gokken te zijn. Hij werd wat boos, toen hij „lotenverkoper" genoemd werd en verklaarde niets te weten van de voetbalpool. De officier van Justitie, mr. Pompe, schonk in zijn requisitoir grote aandacht aan het juridische aspect van de zaak. Mede aan de hand van de juris prudentie belichtte hij de principiële elementen van de Loterijwet (al of niet stellen van voorwaarden voor deelne ming, de plaats waar de loterij geschiedt de mogelijkheid van overwegende be ïnvloeding van de uitslag en de even tuele deskundigheid van de deelnemers enz.) Hij concludeerde „strijdig met de wet" en eiste de genoemde boete of 2 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Th. van der Ven uit Den Haag, wees nogmaals op het re clame karakter van de lotto. Hij legde sterke nadruk op de grote invloed, die volgens hem de deelnemers op de uit slag kunnen uitoefenen. Wanneer zij met hun koopbonnen van 2 kwartjes belang rijke inkopen willen doen, kunnen zij veel kolommen invullen en zonder iets te vergokken hun invloed op de uitslag doen gevoelen. Volgens de officier gaat dat echter niet op. Als iedereen dat na melijk doet. is die invloed weer geneu traliseerd. Na een uitvoerige juridische gedachtenwsiseling, bepaalde de kanton rechter de schriftelijke uitspraak op over 14 dagen. Geliefdkoosd wapen De moord op ware of vermeende tegenstanders was al lang een gelief koosd wapen in het arsenaal der Franse rechtse extremisten. Men herinnert zich dat enkele jaren geleden zelfs een aan slag werd gepleegd op de toenmalige opperbevelhebber in Algerije, generaal Raoul Salan, die door de neo-fascisten in die dagen als te slap stond aange schreven. De generaal, die nu, zoals men weet, uit protest tegen de Algerijnse po litiek van De Gaulle nog steeds zijn lijdelijk verzet in Spanje voert, wist bij die aanslag welke met een bazooka werd gepleegd, het vege lijf nog net te redden. Een zijner staf-officieren werd echter dodelijk gewond. De dader van die aan slag. een zekere Kovacs, wist dank zij de medeplichtigheid van militaire en burgerlijke autoriteiten tijdens het pro ces toch nog aan de arm der gerechtig heid te ontkomen. Het ziet er nu evenwel naar uit dat de Franse Justitie niet opnieuw een loopje met zich zal laten nemen en. zo verluidde in Parijs, dat er voor de ko mende dagen verschillende nieuwe ar restaties te verwachten zouden zijn. De voornaamste leider van deze poli- tieke-moordenaarsbende zou men al op het spoor zyn gekomen en In de om geving van het ministerie van Justitie werd gisteren verzekerd dat men zich door geen enkele politieke of andere re putatie zou laten weerhouden om de ware schuldigen en medeplichtigen aan deze politieke moordkomplotten te ont maskeren en te arresteren. Tweede program in moeilij klieden Bijzonder snel neemt in de Bonds republiek het aantal televisiekijkers toe. Volgens een mededeling van gisteren van het ministerie voor de PTT in Bonn, bezitten op het ogen blik 4,8 miljoen Westduitsers een televisie-apparaat. Men verwacht dat binnen enkele maanden de vijf miljoenste geboekt zal worden. Het aantal radiotoestelbezitters be draagt in de Bondsrepubliek op het ogenblik zestien miljoen. De snelle televisie-ontwikkeling gaat dus door ondanks de afzetmoeilijkheden van de grote fabrieken. Deze moeilijkhe den hebben reeds geleid tot een drasti sche prijsverlaging door de Grundig-fa- brieken. Men verwacht dat op korte termijn ook andere fabrieken dit voor beeld zullen volgen. Veel zal daarbij afhangen van de uitspraak van het constitutionele gerechtshof in Karlsruhe op 28 februari aanstaande over het al of niet vermeende recht van de rege- ring-Adenauer om een tweede televi sieprogramma te beginnen. In eerste instantie werd Bonn dit recht ontzegd. Miljoenenschuld Inmiddels verkeert de particuliere maatschappij „Freies Fernsehen", die in opdracht van de regeringsmaatschappij .Deutschland Fernsehen" het tweede programma zou verzorgen, in grote fi nanciële moeilijkheden. De directie van „Freies Fernsehen" heeft de regering reeds om een extra voorschot van tien miljoen mark gevraagd voor de betaling van lonen, salarissen en andere kosten. De grootste Westduitse bank, de „Deut sche Bank", heeft deze maatschappij de afgelopen maand in totaal al honderd miljoen mark voorgeschoten! De toekomst van „Freies Fernsehen" is thans bepaald donker. Men verwacht namelijk dat de regering-Adenauer nieuwe onderhandelingen met de rege ringen der deelstaten over het tweede programma zal moeten beginnen, het geen een vertragende werking zal heb ben, wat weer neer zal komen op een verder werken-zonder-zender van „Freies Fernsehen". Dus op nog meer ingeblikte programma's en ook meer kosten die voorlopig niet uit commer ciële programma's bestreden kunnen worden! In elk geval zal de start van het tweede programma, wanneer het ook begint, geremd worden door de enorme, vele miljoenen uitmakende schulden van „Freies Fernsehen".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11