Laatste nieuws Unieke prestatie van liet „Leids Kamerkoor" Magnifieke uitvoering van de Johannes Passion in Zuiderkerk Gaat Praag niet door? Grafveld in Wageningen uit volks verhuizingstij d Gerzon zorgt voor moeder en baby in blijde dagen lekker en gezond Onteigeningsplan Splinterlaan werd voorlopig goedgekeurd WOENSDAG 15 FEBRUARI 1961 Onder Mizée's leiding Een Passion op Vastenavond! Daar is symmoliek uit te construeren. Maar Bach zelf liet reeds in de kersttijd, in een der kantates van he Weihnachts-Oratorium het koraal „O Haupt voll Blut unt Wunden" doorklinken. Deze jongste Johannes-Passion (in de Zuiderkerk, die vrijwel volgestroomd was) is van een nieuw koor, half uit studenten, half uit „burgerij" samengesteld. Een half jaar heeft het „Leids Kamerkoor" aan deze Passie kunnen werken, na voor afgaand slechts een korte tijd bij wijze van verkenning te zijn ingezongen. Dit is uniek! In de wandelgang zei een lidi mn het Residentie Orkest tot een collega: „Het is zo goed, dat er niet eens hoogtepunten zijnWe zouden geen compactere samenvattende karakteristiek weten te formuleren dan deze vakmansspraak het doet. We refereren ons geheel aan dit paradoxaal luidende oordeel. Voor dirigent Willem Mizée liggen hier heel bijzondere redenen tot voldoening. Dat hij tot de bekwaamste koorpedago- .gen van ons land behoort, vermoedden we allang, maar werd ons nu tot zeker heid. Weliswaar is hem ongewoon intel ligent materiaal in handen gekomen, maar desondanks; de „Johannes" is een nog heel wat moeilijker stof dan de „Matthaus". In Bachs Thomaskerk te Leipzig was de vesperdienst op Goede Vrijdag be stemd voor de lij densher denking volgens de tekst van de evangelist Johannes. Deze traditie is door de opvolgende Tho- mas-cantores tot op heden gehandhaafd. Eens schiep een geboren Leipziger, leer ling van een dier cantores, een Passion voor de Goede Vrijdag naar eigen snit. Dit was Richard Wagner. Maar wat hij schiep in zijn Parsifal was eerder een filosofische tragedie, een spel van ab- s racte figuren. Bachs Passionen zijn caarentegen geweldige realiteitsdrama's. Wagner verloor de macht over de gees ten en het Kruis is weergekeerd. Tot een der wonderlijkheden van de voorbije uit voering behoort juist de realiteitszin, (waarvan het Leids Kamerkoor heeft «blijk gegeven door de differentiatie van de karakterisering der zgn. turbae of volkskoren. We verwijzen met name naar de drie. die in dansmaat staan^ „Sei gegrüsset", „Schreibe nicht" en het soldatenkoor „Nicht zerteilen", dat Bach zelfs in een polonaise laat uitlopen. Dit evenwichtig opgebouwde Kamer koor van 8 plus 8 sopranen en alten en 6 plus 6 tenoren en bassen heeft de kunst verstaan, om een avond lang zich Leids fysicus wen Belgische prijs Een van de wetenschappelijke mede werkers van het Kamerlingh Onnes La boratorium, dr. W. J. Caspers, heeft een prijsvraag gewonnen, uitgeschreven door de „Société des Sciences, des Arts et des Lettres du Hainaut". Deze prijs van 5000 Belgische franken benevens de medaille van genoemd genootschap, werden toe gekend voor zün inzending getiteld: „On the theory of spin-spinrelaxation". Dr. W. J. Caspers is medewerker van één der werkgroepen van de Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie, die financieel gesteund wordt door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. In november 1960 promoveerde hij op een proefschrift, eveneens handelende over de spin-spinrelaxatie; zijn promotor was prof. dr. C. J. Gorter. De prijswinnaar ontving zijn oplei ding aan de Universiteit van Gronin gen, waar hij in januari 1955 het docto raal examen theoretische natuurkunde aflegde. Europees geriatrisch congres Het derde Europese congres van de Europese klinische sectie van de inter nationale vereniging voor gerontologie zal worden gehouden van 13 t/m. 16 september 1961 in Scheveningen. Als hoofdonderwerpen zijn gekozen: „Ouder dom en psychische stoornissen", „Ouder dom en kanker", „Ouderdom en heama- topoiesis", „Ouderdom en beroep", „Voe ding van bejaarden", en „Seksuele pro blemen van bejaarden". Over ieder onderwerp zullen een of twee sprekers een voordracht houden; daarnaast zal er gelegenheid bestaan voor het doen van „vrije mededelingen". De zaterdag zal gewijd zijn aan de drie laatstgenoemde onderwerpen die van bij zonder belang voor de huisartsen mogen worden geacht. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. scheikunde de heer J. L. den Otter (Leidschendam) kand. ex. K wis- en natuurkunde mevr. J. G. KimstraSimnema (Badhoeve dorp) en mej. Y. M. Dumoulim (Leiden) kand. ex. A wis- en natuurkunde de heer A. G. P. M. Nijst (Leiden); kand. ex. J wis- en natuurkunde de heren J. B. N. ten Bosch, C. E. S. Arps en H. J. Evers, allen te Leiden; doet. ex. wester se sociale wetenschapen de heer C. W. M. Hendriks (Den Haag). MARKTBERICHTEN AALSMEER, 14 februari. C.V. Cen trale Aalsmeerse Velling G.A. Snijbloe men dagprijzen: Euphorbia 75-125; Calla 50-75; Forsythia 25-49; Prunus Triloba 20- 48; Amaryllis per kelk 30-58; Seringen: Stepman 4 kop per stuk 60-100; 2 kop 40- 59; Legray 4 kop 30-49; ld. 2 kop 20-33; Fresia per bos 100-160; Cyclamen 100-150; Iris 150-240; Anjers: rood per stuk 15-29; roze 20-36; wit 15-29; Rozen: Better Times 45-78; Roselandia 40-68; Parel van Aals meer 50-90; Geh. Duisberg 50-90; Pech- told 25-46; Verschuren 25-49; Mad. Ofman 60-80; Edith Helen 85-115; Stokman 80- 105; Pink Sensation 100-145. POTPLANTEN: grote pot; kleine pot: Adianthum 50-75; Anthurium 300-650 100-165; Aralea 100-125 20-38; Asplenium 40-55; Azalea 300-900 100-200; Cactus sen en Vetplanten 65-100 15-25; Cissus 180 300 50-85; Croton 300-400 80-120; Cy clamen 200-350 100-200; Cinneraria 100- 160 60-85; Calceolaria 60-95; Euphor bia Splendens 100-165 30-60; Ficus 250- 400 Gemengde Planten 80-125; He- dera bont 180-220 50-75; ld. groen 100- 150 30-38; Kalanchoe 60-80; Marantha 40-55; Nephrolepis 300-600 40-50; Pri mula Acaulis 40-60; id. Malacaïdes 60-90; ld. Obconica 80-130 80-120; id. Si nensis 40-55; Philondendron 300-500 id. Scandens 50-65; Platycerium 300- 600 80-1755; Sansevlerla 200-400 50-100; Scindapsus groen 65-80; id. bont 100 120; St.-Paulla 135; Tradescantia 60- 65 12-20; Varens gemengd 30-50. WOERDEN, 15 februari. Kaasmarkt. Aanvoer 4 partijen. Notering tot f 2.13. Handel flauw. van de functie van iedere geschreven noot bewust te zün geweest .De egale, soepel voortglüdende en reine zang in de rankste en instrumentale belijning bü de koralen, gevoegd bij de homogeniteit die nauwelijks ooit een uitspringend stemmetje waarneembaar maakte, heeft algemeen bewondering, zo niet verba zing gewekt. Reeds het openingskoor „stond", lag in een volmaakt vaste bed ding. Op een magnifieke wijze hebben verder de lyriek en de realistiek tegen over elkander gestaan. Daartoe waren het vermogen tot een veerkrachtige rit miek zowel als tot een stabiele klank vorming, naast psychische inleving, on ontbeerlijke voorwaarden. Het Residentie Kamer Orkest heeft voortreffelijk medegewerkt, Mizée's visie kennelijk aanvaardend. Mogen niet allle obligaatspelers voortdurend de idealiteit geschonken hebben, de viole d'amore- partijen van Adrienne de Smet en Louis Sons en de gamba-solo van Edward Röntgen brachten wél „hoogtepunten". De omvangrijke cembaal-partij van Schouwman was op zichzelf uitmuntend. Toch werd hij oorzaak van schommelin gen door een te solistische instelling. Wat het orgel betreft, de speeltafel staat in de Zuiderkerk buiten het kerk- ruim en Bram Martyn had geen moge lijkheid, de dirigent te zien. Op het ge hoor alleen aangewezen, volbracht hij zy'n taak niettemin tot algehele bevredi ging. Van de zes solo-zangers bleken vier een onvoorwaardelijk goede keuze. De sopraan Heieen Verkley om haar hoog- stralende vocaliteit, draagkracht, bezie ling in voordracht, techniek en ronding van de toon. De evangelist-tenor Jan Waayer om zijn declamatietalent en om de wel lichte en in de hoogte iets dunne, maar heldere, frisse, scherp articuleren de en blijvend boeiende stem. Herman Schey om de waardigheid en de autori teit die de uitbeelding van de Christus figuur verlangen en om de nog vrijwel ongerepte stemschoonheid bij de 65- jarige! Max van Egmond tenslotte, in bas-aria's en Pilatus-rol, om het beny denswaard gebruik en het samenspel van alle stemmiddelen, om het edele timbre, de weldadig rustige concentratie. De alt Rijkje Wolleswinkel profileert haar aria's heel knap en draagt zorg voor boeiende periodes, hetgeen mogelijk is doordat zü in hoge en midden-regio- nen over goed zittende tonen beschikt, maar de resonatiemogelijkheden namen benedenwaarts sterk af en de laagte draagt niet meer. Is zij wel een geroe pen alt? Simon v. d. Geest had stellig de on dankbaarste opgave. De veel te lange aria „Erwage" rekenen we niet tot Bachs gelukkigste ingevingen en de dirigent, die haar coupeert, geven we gelijk. V. d. Geest heeft een gezond tenoraal geluid, de stem blijft in het hoge register vrij, ook van de lawaaierigheid waartoe aller lei collega's door onmacht hun toevlucht nemen. Toch zullen een zekere starheid en fluctuatie overwonnen moeten wor den, wellicht door verruiming van de adembeheersing. In het Arioso ,Mein Herz" beviel hy ons het best. V. (Van onze correspondent) De wereldkampioenschappen kunstrü- den, die woensdag a.s. in Praag zouden beginnen, zün door de vliegramp bü Brussel op losse schroeven komen te staan. Aangenomen mag immers wor den, dat de Internationale Schaatsunie nu de gehele Amerikaanse ploeg is omgekomen de strüd om de wereld titels uit piëteit zal afgelasten. Hoewel de namen van de Amerikaanse deelneemsters en deelnemers nog niet bekend zün, mag worden aangenomen, dat zich in het verongelukte toestel be vonden de kampioene Laurence Owen, en Stephanie Westerfield (V.S.). Bü de heren zouden de V.S. worden vertegen woordigd worden door Bradley Lord en Gregg Kelly. Caravelle verloor wiel op Schiphol Met 11 passagiers aan boord heefteen Caravelle lüntoestel van de SAS, dat vanochtend uit Stockholm op Schiphol aankwam, na de landing een wiel ver loren. Dit geschiedde terwül de straal- machine het platform opreed, naar de aankomsthal toe. Het wiel rolde over het platform, botste tegen een tank wagentje op en ramde tenslotte een probellerblad van een voor vertrek naar Zürich gereed staande Zwitserse ma chine. De propeller werd ietwat verbogen, zo dat dit toestel, een Convair Metropoli tan van de Swissair, naar de hangar gesleept moest worden. Men begon daar het verbogen blad te verwyderen, om er een nieuw voor in de plaats te zetten. Het toestel zal vermoedelijk vanavond naar Zürich kunnen vertrekken. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Piet Ooms overleden Op 76-jarige leeftüd is in zün woning in Amsterdam overleden de bekende lange afstandzwemmer Piet Ooms. Tussen de jaren 1903 en 1921 was Piet Ooms de beste all round zwemmer, die ons land bezat. In die periode werd hü achttien maal kampioen van Nederland en trok half Europa door om in tal van lange-afstandswedstrijden het eremetaal te veroveren. Piet Ooms zal vrijdag aA om 14 uur naar zün laatste rustplaats op Zorgvlied Carnaval-slachtoffer buiten gevaar De adjudant Bruggeman van de ma rechaussee, die gsiteren ernstige brand wonden opliep toen het maskeradepak in brand raakte men zie elders waarmee hy zou deelnemen aan de car navalsoptocht in Bergen op Zoom, is thans buiten levensgevaar. De carnavalspakken, weermee een groep sneeuwmannen moest worden uit gebeeld, bestonden uit watten, die in brand raakte door de sigaar van een der leden van de groep. TWEE EN EEN HALF JAAR VOOR AANRANDING VAN DIENSTMEISJE De Amsterdamse rechtbank heeft van ochtend een 27-jarige boekhouder uit de hoofdstad wegens poging tot diefstal met geweldpleging veroordeeld tot 2% jaar gevangenisstraf m.a. De boekhou der had op 5 juli van het vorig jaar, met de bedoeling ln tebreken, aangebeld bü een woning aan het Minervaplein in Zuid, waar alleen het 22-jarige dienst meisjes mej. C. A. Flipse thuis was. De man had zioh voorgedaan als colporteur voor een elektrisch huislhaudelük appa raat, dat hy wilde demonstreren. Toen hü na een gesprek met 'het meis je zou weggaan zag hü ln een kamer een tas staan, waarin hü het begeerde geld vermoedde. De man had plotseling een nüptang te voorschün gehaald en daarmede het dienstmeisje een aantal slagen toegebracht en voorts haar keel dichtgeknepen. Het meisje vereette zich hevig en begon te gillen. De man was daarop in paniek het huis uitgerend. Te gen hem was vier jaar m.a. geëist. Deel van vondsten is in Leiden aanwezig In 1927 groef prof. dr. J. H. Holwerda, de toenmalige directeur van het Rjjks- museum van Oudheden alhier, een gedeelte op van een grafveld uit de volksver- huizingstüd gelegen even ten n.o. van Wageningen aan het kruispunt van Dieden en Geertjesweg. Een ander gedeelte van deze begraafplaats was vóór dit onderzoek helaas reeds vergraven, toen ter plaatse voor bouwdoeleinden zand gewonnen werd. De daarbü te voorschün gekomen voorwerpen hadden de aanleiding tot het onderzoek gevormd. In 1949 onderzocht prof. dr. H. T. Waterbolk, thans directeur van het Bio logisch Archaeologisch Instituut te Gro ningen, het nog resterende zuidelüke deel van het grafveld, dat prof. ar. Hol werda onaangeroerd gelaten had. De ge gevens van beide opgravingen zün thans gecombineerd. De vondsten uit het grafveld zün ver deeld over het Rüksmuseum van Oud heden te Leiden, de Oudheidkamer te Wageningen en het Gemeente Museum te Arnhem. Over dit grafveld hield de heer W. A. van Es uit Groningen gisteravond een lezing in het Rüksmuseum van Oud heden. Spreker wees er o.m. op, dat dit grafveld zich overigens kenmerkt door een opvallende armoede aan vondsten, waar echter een grote rükdom aan bü- zettingsvormen tegenover staat. Een bestudering van het grafveld in zün geheel leert, dat de geschiedenis ervan laat in de vierde eeuw n. Chr. be gint en tot in de negende eeuw doorgaat. Tegen het einde van de vierde eeuw vestigde zich namelük hier aan de gren zen van het Romeinse rük een groepje Germanen, Dat Germanen van over de (Van een büzondere medewerkster) Om aan de komende blijde ge beurtenis een feestelijk tintje te geven, had de Fa. Gerzon, de a.s. jonge moeders uitgenodigd om zich op de hoogte te komen stellen hoe zij zich in de komende maanden het charmantst kunnen kleden en wat het meest praktische is voor de aanschaf van de luiermand voor de baby. De vele dames, die aan deze uitno diging gehoor hadden gegeven, zagen gisteravond in restaurant v .d. Heüden, Breestraat, positiekleding, welke door vier mannequins werd gebracht. De uit Frankrük, Engeland en Ame rika geïmporteerde japonnen en pakjes waren alle goed uitgebalanceerde mo dellen. De getoonde rokken waren aan de bovenkant voorzien van een verstel bare klep (het z.g. kangeroemodel of verwerk met een pas van rekbare ny lon. Op deze rokken van tweed of ter- lenka werden jakjes gebracht in een onuitputtelüke variatie van katoen, po- peline, imprimé of tinneroy. Soms wa ren deze jakjes ook nog voorzien van een flatteuze witte kraag. Beeldige wandelpakjes, zoals een lin nen trois-piéces, met een imprimé-voe- ring van dezelfde stof als de blouse, oogstten veel succes. Heel jeugdig stond een pakje, bestaande uit een lichtgrüze Prince de Galles ruit gecompleteerd met een blauw jasje in een blazermodel met witte sjaal. Zwart/wit en black watch geruite pakjes, soms voorzien van een geplis- seerd rugpand, vormden een klassieke dracht. Ook in japonnen was een grote ver scheidenheid. Het materiaal hiervoor is meestal glanzende katoen, in mooie ab stracte dessins. De rechtvallende model len zün vaak voorzien van een grote afstaande kraag. Soms valt het accent op het rugdecolletté met knoopsluiting. Voor een feestelijke gelegenheid zagen wü eenbeeldig zwart linnen jurkje met een jasje, dat tegengevoerd was met roze imprimézijde. Heel apart was een katoenen gebloemd pakje, waar organza overheen was verwerkt, hetgeen een beeldig effect gaf. Voor de baby waren er zachte hydro- fielluiers, huidbeschermers, wieggarni- turen, en „haute couture" kleding, zoals glansgaren, truitjes, jurkjes en beeldige pakjes. De doopjurk ontbrak niet. Een speciaal voor Gerzon uit Italië geïm porteerde kinderwagen, die voor drie doeleinden gebruikt kan worden, m.l. als kinderwagen, reiswieg en wandelwagen, had ieders bewondering. Mevr. D. Venema, die deze show toe lichtte, liet dit vergezeld gaan met vele parktische wenken voor het welzün van moeder en baby. Advertentie 19 cent per rol Londen bezorgd over China's macht De Britse regering heeft gisteren de aandacht gevestigd op de toenemende macht van communistisch-China en ge zegd dat het Westen over voldoende mi litaire macht moet blüven beschikken om agressie van de zyde van het Sov- jetrussische blok of China te voorkomen. In haar rapport over de defensie zegt de regering dat China zeer sterke strüdkrachten heeft en dat de militaire macht van de Sovjet-Unie of China RÜn zich goed- of kwaadschiks binnen de grenzen van het rük vestigden, was in die dagen niets büzonders. Van hun nederzetting zün slechts enkele onsamenhangende bodemsporen (paalgaten) en wat scherven terugge vonden. Hun grafveld legden zü aan in de onmiddellüke nabüheid van een toen reeds oeroude uit het begin van het tweede voorchristelüke millennium da terende grafheuvel. De heiligheid van de plek was blükbaar gedurende twee duizend jaar bewaard gebleven, zoals trouwens ook thans de naam Diedenweg nog aan het grafveld herinnert. Zü cremeerden hun doden en ver trouwden de as in een urn of een ander meer vergankelük omhulsel aan de bo dem toe. Daarnaast komt echter de hjkbegra- ving, waarschünlük onder provinciaal Romeinse invloed, in zwang en deze ver dringt in de loop van de vüfde eeuw de crematie. In de zesde en een deel van de zevende eeuw is inhumatie de enige büzettingsvorm. Soms worden de dode enkele grafgiften ten gebruike in het hiernamaals meegegeven, of laat men de gestorvene in het bezit van een een voudig sieraad. De Wageningse neder zetting maakt dan deel uit van het Frankische koninkrük. Later in de ze vende eeuw duikt plotseling de zede der lükverbranding nogmaals op, mogelük onder invloeden van Engeland uit. Ten slotte keert men, zeer zeker op grond van christelüke opvattingen, tot de lükbe- graving terug. In deze christelüke gra ven, die een apart homogeen deel van het grafveld vormen, is de dode steeds bügezet met de blik naar het Oosten gericht en zonder sieraden of bügaven. Het grafveld is daarom zo belangrük, omdat het een continue ontwikkeling van de grafvormen vanuit laatromeinse tot in karolingische tüd te zien geeft. Meeste kiezers in Kameroen wensen aansluiting bij republiek Kameroen Nu ongeveer tweederde van de stem men die bü de zaterdag en zondag in Kameroen gehouden verkiezingen wer den uitgebracht, is geteld, blykt dat de bevolking zich met een meerderheid van vier tegen één voor aansluiting bü de republiek Kameroen heeft uitgespro ken. De bewonders van dit vroegere En gelse beheerschapsgebied hadden de keus tussen aansluiting bü de republiek Kameroen, behorend tot de Franse ge meenschap en Nigeria, lid van het Britse Gemenebest. Gisteren tegen het middaguur was de stemverhouding 151.083 stemmen voor aansluiting bü de republiek Kameroen en 36.535 stemmen voor aansluiting bü Nigeria. Waarnemers menen dat een meerderheid van zeven staat tot drie zich voor aansluiting bü de republiek Kameroen zal uitspreken. De uitslag van de stemming wordt beschouwd als een motie van vertrouwen voor premier John Foncha. Liber Amicorum voor A. den Doolaard Ter gelegenheid van de 60ste verjaar dag van de auteur A den Doolaard is een Liber Amicorum verschenen, waaraan prominenten uit de Nederlandse literai re wereld hun bü dragen hebben geleverd zoals A. Roland Holst, Victor E. van Vriesland, Ha lbo C. Kool, Jan de Har- tog, Clara Eggink, Francois Pauwels, Anthonie Donker, Theun de Vries, Jo- han Winkler, H. Schintz e.a. Het Liber Amicorum, waarvan hon derd genummerde exemplaren werden gedrukt, is uitgegeven en de schrüver aangeboden door de Gelderlander-pers waarvan Den Doolaard medewerker is. Spoedeisende raadszitting Leiderdorp De qemeenteraad van Leiderdorp Graaf (C.H.U.) de vraag, of er met de kwam gisteravond onder voorzit- elgenaar l!> -hc' -geheel nlet meer te terschap van burgemeester K. van Diepingen voor een spoedeisende vergadering bijeen. De raad hecht te na een korte discussie zijn goed keuring aan een tweetal voorstel len, dat betrekking had op het algemene uitbreidingsplan en der halve een spoedeisend karakter droegen. Het eerste voorstel betrof de voorlo pige goedkeuring tot onteigening van enige percelen grond aan de M. P. Splin terlaan en toebehorende aan de heer D. Groenendijk te Leiderdorp. In ver band met het algemene uitbreidings plan werd reeds jaren gepoogd in min- nelük overleg de beschikking over ge noemde gronden te verkrügen, ook na dat in februari 1957 een voorlopig plan tot onteigening werd goedgekeurd door de raad. Hoewel in juni 1957 werd be sloten tot definitieve onteigening, werd dit besluit drie maanden later weer in getrokken, omdat de voortgezette pogin gen van B. en W. om alsnog tot minne- lük overleg te komen, succes schenen op te leveren. Daar genoemd overleg in tegenstelling tot de verwachtingen tot dusver geen resultaten in uitzicht stellen, dienden B. en W. dus thans wederom het voor stel tot voorlopige goedkeuring van een oneigeningsplan in, teneinde alsnog de beschikking over genoemde gronden te verkrügen, aldus de toelichting op dit voorstel. praten viel. Hield dit voorstel in, dat van enig overleg geen sprake meer kon zyn? De voorzitter ontkende dit ten stelligst. Tot onteigening zal slechts in uiterste instantie worden overgegaan en vooraf zal al het mogelüke worden ge daan om dit d.m.v. een minnelüke schik king te voorkomen. Het onderhavige raadsbesluit voorkwam eventuele toe komstige moeilükheden, die zouden kunnen ontstaan als de eigenaar een bepaalde overeenkomst inzake grond- verkoop e.d. met anderen aan zou gaan. Een dergelüke overeenkomst zou van af heden geen rechtsgeldigheid heb ben", aldus de voorzitter. Hierna ging de raad met het voorstel akkoord. De aanvaarding van het twee de voorstel nam weinig tüd in beslag. In de op 3 februari j.l. gehouden raads vergadering werd besloten tot de ver koop van een perceel grond aan het Bouwbedrüf Noordlander t.b.v. de bouw van 11 eengezinswoningen en 10 ga rages. Het aan dit perceel grenzende water is voor de helft eigendom van de gemeente, hetgeen in de toekomst moeilijkheden zou kunnen opleveren in verband met het onderhoud en de schou wing. Thans werd voorgesteld om dit watergedeelte alsnog aan genoemd bouw bedrijf over te dragen, waartegen de raad geen enkel bezwaar had. Tüdens de rondvraag deelde de voorzitter mee, dat de gemeente deze week was ontsla gen van de min of meer morele ver plichting om de fa. Klootwük de her stelwerkzaamheden aan de Doesburg te laten uitvoeren. Daar het met genoem de firma tot een akkoord kwam inzake de betaling van de advies-kosten, staat het de gemeente thans vrü ook bü an- LEIDERDORP Unie-colecte Het plaatselijk comité van de Unie voor de Scholen met de Bübel, waarin de besturen van alle christelüke scho len in deze gemeente vertegenwoordigd zün, hoopt de jaarlükse collecte te hou den van 20 februari tot 8 maart a.s. VOORSCHOTEN Onze plaatsgenoot, de heer H. W. Jansen, is benoemd tot lid van de examencommissie Handelswetenschap pen en Boekhouden M.O. 1961. kan worden gebruikt voor een directe aanval op de WesteUjke bondgenoten of voor inmenging in gemakkelijk ont vlambare situaties ,waar ook ter we reld. Bovendien kunnen deze strüdkrach ten worden gebruikt en worden zü ge bruikt om politieke druk uit te oefenen op kleine landen samen met communis tische ondermünende activiteit. Groot-Brittannië heeft in de afgelo pen tien jaar gemiddeld zestien miljard gulden per jaar uitgegeven voor de vei ligheid van het Westen, dat is een kwart van de staatsuitgaven. Voor 19601961 wordt verwacht dat zeventien miljard gulden voor defensie wordt uitgegeven en in het daaropvolgende jaar zeven- tieneneenhalf miljard. Volgens het rap port is er maar één antwoord op het gevaar van de bewapening voor de mensheid: een bevredigende overeen komt over algemene ontwapening onder doelmatig toezicht. BEURSOVERZICHT Internationals in Herstel Alle Amsterdam, 15 februari internationale waarden gaven vanmiddag een goed koersherstel te zien. De gisteren geleden verliezen werden vandaag niet alleen ingehaald, doch er werd zelfs een klein schepje bovenop ge gooid. Een uitzondering op dit laatste maakte Kon. Olie. die het verlies van de vorige dag niet volledig kon inlopen. Dit neemt echter nieit weg dat de olie-aan delen toch vast in de markt lagen op f. 144.30. Londen had belangstelling voor deze stukken. Aanbod was er in deze hoek büna niet zodat dit een hoge koers in de hand werkte. De oliewaarden no teerden boven pariteit New York waar zü gisteren een kwart dollar daalden De Philipsaandelen lagen in Wall Street echter hoger. New York was voor de Amerikaanse fondsen in herstel. Philips werd gestimuleerd door kleine Ameri kaanse aankopen beginbeurs. Ook van lokale züde was er voor de elektro-aan- delen wat vraag aanwezig. Het fonds steeg van 1168 tot 1170, zakte daarna in tot de openingsprüs van 1168 om tegen het slot van de beurs op te lopen tot 1171% door aanhoudende arbitrage vraag voor Amerikaanse rekening. De vorige slotkoers was 1156%. Het fonds verloor gisteren 7 punten. AKU's op 530 ruim 2 punten hoger. Unilever op 884 circa 8 punten boven het vorige slotniveau. Hoogovens avanceerden 4% punt tot 898. Met de scheepvaartaandelen wilde het vandaag niet erg vlotten. Winstnemin gen waren oorzaak dat de koersverlie zen 1 tot 2 punten bedroegen. De om vang van de handel bleef binnen nau we grenzen. Amsterdam Rubbers brokkelden op nieuw af tot 126, tegen gisteren 128 1/8. Ook vandaag gaf de Staatsfondsen- markt een vaste tendentie te zien. WISSELKOERSEN Amsterdam 15 februari 1961 Londen 10.60%—10.60%New York 3.78%—3.78%: Montreal 3.82%—3.82%; Parüs 77.2577.30; Brussel 7.58%—7.58% Frankfort 90.75—90.80; Stockholm 73.19% —73.24%; Zürich 87.69—«7.94; Milaan 60.87%60.92%; Kopenhagen 54.76% 54.81%; Oslo 52.9653.01Wenen 14.52% —14.53%; Lissabon 13.19%—13.21. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 15 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden 101% 101% 101% 101% 101% 101% Ned. '60 n 4% 101% 101% 100% 100 A B 96 96% Grootboek obl. 3% 81% 81 Ned. '47 3% (3) 94 ft 95 97%GB 97% 94% 95 941 94% 90%GB 90% Ned. bel. cert. 3% 90% 90% 90% 91GB 91% 91 91% Ned. '55-n 3% 92% 92% Ned. "37 3 927'g 92% Ned. grtbk obl. '46-3 92ft 92% Ned. doU. ln. '47 3 91% B 91 Ned. Inv. cert. 3 99ft 9911 99 100ft 99% 99% 95% 85% B Ned. won. b.l. '57 6 110% 110 Ned. won.bJ. '58 4% 10011 101 ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank Nat. Handelsbank Ned. Handelmü. 38 243 334 Amst. Rubber 128% H.VA. 138 Senembab530 A.K.U. Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Deli Mü-en (Ver.) Kon. Pap. Gelder Hoogovens eert Müller en Co. NR. Ned. Kabelfabr Philips 1156% Philips pref 323% Unilever Wilton Feyenoord 527% 352 866 173GB 356 y4 893% 500 665 876% 283 Biliton 2de r 453 Een en ander ontlokte bü de beer De dere firma's prijsopgaven te vragen. Dordtse Olie gew. 658 Kon Olie (f.20—143.— idem (50 f 20.—) 143.40 Holl. Amer. lün 161 Java China Paket 179 (LJlI101.90 Kon. Ned. Stmv Mü 287% Kon Paket Mü 164GL Stoomvaart Mij Ned 199 Nievelt Goudr eert. 1727/8 v. Ommeren eert. 343GB Kot Rott Lloyd 174 Ned Scheepv Unie 174% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam *47 (3%) 3 96% idem '48 (3%) 96% 96 R'dam -52-1 (4%) 100% 100 B id ld "37 I-II (3%) 95% Z.-Holland *56 (4%) 99ft 38% 337 335 128% OL 136 GB 526 529% 355 865 172 355 897% 498 669 GB 1171% 326 884 >4» 278% 460 663% 143 143.80 157% 178 101.50 246% 162 199 169 340 173% 172% koers v. heden Vorige Slotkoers Bank N.G. '58 (5%) id. N.WR. '52 (4%) BVG rspbr f.500 BVG rspbr. '52 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam "53 3 A'dam *51 I 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% A'dam '56 III 2% Eindhoven '54 2% Enschede *54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam "52 I 2% 105% 100 177 133% B 93% 105 B 86% 85% 94% 93% 82% 83 L 92% 93% 91% 105% 177% 134 93% 84% 82% 82% 93 93% 90% Idem n 2% 94% Idem "57 2% Utrecht *52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holland '59 2% 103 102ft 102% 98 ft 102 NTET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Robeco 248.— 248.50 Amst. Bank 388 387 H.B U. eert218% 217% Rott. Bank 352 351% Twentsche Bank 360 364 Industrie Ondernemingen Albert Heyn427 421L Borsumü 44% 44% ElectrolasmU380 Kon. Ned Grofsm 219 218% Holl. Constructie 558 Ing. bur. v Bouwnüv 268 Internatlo 182 183 Int. Kunststof f. Ind 64% 64% v. Kempen en Begeer 125 126 Leidse Wolsplnnerü 551% 550 Rott. Droogdok Mü 540L Sikkens Groep 909% Ver. Touwfabrieken 372 377 Walvisvaart 114 114% Wernlnk's öetonmü 176 176 Van Wük en Heringa 138 139 Zaalberg 120 125B Amerik. fondsen Canadian Pacific R 23% 23% Intern Nickel61% 62% Anaconda 49 Li 50% Betnienem Steel.... 44 y4 45 Cities Service 53% 43B General Motors 42% 42% Kennecott83% 84 Republic Steel 58ft 59% Shell OU 83 82% Union Pacific 30% 30 y4 Un. States Steel 81% 83

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7