SENSATIONELE OMMEKEER IN HET SCHEREN: NIEUWE Zonsverduistering goed zichtbaar maar geen spectaculair fenomeen Vondsten restauratie kerk Ter Aar Weer ivas gunstig, tijdstip niet Verdeling van „franje" voor de ambtenaren het mesje dat u niet voeltl Blue Gillette Echtgenoot verzuimde op kritiek moment medische liulp te halen DRIEHONDERD JODEN IN MAROKKO IN ARREST Kerkelijk L WOENSDAG 15 FEBRUARI 1961 Dank zij bijzonder gunstige weersomstandigheden hebben tallozen in den lande vanochtend het schouwspel van een vrij omvangrijke zons verduistering kunnen gadeslaan. Weliswaar was de lucht niet geheel onbewolkt in de vroege ochtenduren, en trad hier en daar lichte laag hangende mist op, maar het verschijnsel was toch op de meeste plaatsen goed waar te nemen. Doordat de verduistering reeds begonnen was bij zonsopkomst, maakte de eclips echter niet de indruk, die men onder andere omstan digheden zou kunnen verwachten. De ochtendschemering duurde wat langer, het daglicht wilde niet erg goed op gang komen, en van een anders zo ongewoon donkerder worden was daardoor geen sprake. Bovendien reflecteerde het hooghangende lichte wolkendek nog zoveel licht van de voor negentig procent verduisterde zon, dat de verwachte duisternis uitbleef. Wel kreeg het zonlicht een andere tint, doordat alleen het licht van een sikkeltje van de buitenrand de aarde bereikte. T.Y.-kijkers hadden uitstekend beeld Zou eenzelfde verduistering midden op de dag hebben plaats gevonden, dan zou zij veel indrukwekkender geweest zijn. Nu vielen het verdwijnen van het zonlicht en het sterker worden door het klimmen van de zon samen. Midden op de dag zou alleen het zonlicht tot slechts een twintigste van de normale sterkte zijn teruggelopen, en dan zou men in derdaad de indruk van een invallende duisternis hebben gekregen. Overigens hebben tallozen het ver schijnsel gadegeslagen, bewapend met beroete glaasjes, overbelichte negatie ven, lasbrillen en dergelijke instrumen ten voor bescherming van de ogen. Het meest indrukwekkende beeld van de zonsverduistering hebben de tele visiekijkers gekregen. Het Eurovisienet zorgde voor een directe uitzending uit waarnemingsposten in Engeland, Frank rijk, Italië en Joego-Slavië, in de laatst genoemde drie landen in de totaliteits- gordel. De opnamen van de totaal ver duisterde zon waren zeer geslaagd. Dui delijk kon men de stralenkrans, de co rona, waarnemen die tevoorschijn kwam toen de zonneschijf geheed door dei maan afgeschermd was. Vroeg dag, vlug donker televisiemedewerker schrijft het _nde over deze uitzending: Voor zover onze herinnering reikt, was het nimmer op de vaderlandse te levisie zo vroeg dag. We bevonden ons op het wat miezerig aandoende strand, ergens aan Engelands Oostkust. (Advertentie) Von Brentano niet als onderhandelaar naar Amerika De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, dr. H. von Brentano. zal (zoals gisteren gemeld) in de Verenigde Staten besprekingen voeren met presi dent Kennedy en de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. Hij verklaarde gisteren voor zijn vertrek tegenover de pers, dat hij niet naar Washington gaat voor onderhan delingen, maar om uiting te geven aan de bereidwilligheid van de Bondsrege ring nieuwe onderhandelingen te begin nen over de Westduitse hulp ter ver lichting van Amerika's betalingsba lans-moeilijkheden. Hij zei te verwach ten, dat verdere onderhandelingen de nog niet geregelde kwesties zullen op helderen. Dr. Von Brentano wil in Washington ook spreken over het vraagstuk van de Duitse activa in de Verenigde Staten, die in de Tweede Wereldoorlog zijn ge confisqueerd. Zo zagen de televisiekijkers de totale verduistering in Florence op het beeldscherm. Duidelijk is de corona om het verduisterde zonne- lichaam te zien. Waarneming van deze stralenkrans is het hoofddoel van de honderden astronomen, die in de totaliteitszone de verduiste ring met hun instrumenten vast legden. De stemming was niet opperbest, hoe wel, toen de zonsverduistering flink was doorgezet, een vliegtuigje er toch nog een paar rake beelden van schoot. Over naar St.-Michel in Frankrijk. Daar wer den prachtige beelden afgeleverd vanuit de sterrewacht. Het meest beviel ons echter het klimaat in Florence. We kre gen aardig wat van de stad en omge ving te zijn en bepaald indrukwekkende beelden van de verduistering. Even later zaten we in Joego-Slavië te rillen op een bergtop, in sneeuw en ijs. Ze slaagden er daar maar moeizaam in met hun bijna bevroren vingers de goede filters op de camera's te monteren. De man aan de knuppel bleek meer dieren liefhebber dan zonaanbidder. Maar met dat al genoten we van drie verduisterin gen binnen de 30 minuten. En dat mag toch een prestatie van de bovenste plank worden genoemd. De man op het En gelse strand mocht zich achteraf erg blij tonen, al had hij weinig aan het succes kunnen bijdragen. Wij voor ons waren ook verheugd en we hadden er nog minder aan kunnen toe- of afdoen. Dr. Raimond gaf sobere en deskundige toelichtingen, waarvan ons de medede ling, dat de lichtsterkte in korte tijd tot een miljoenste van de waarde terugvalt, het meest trof, en een omstandigheid, die de t.v.-mensen voor „duistere" pro blemen plaatste. Ons respect voor de technische prestatie werd er mede in hoge mate door bepaald. Even over half tien vanavond zal een samenvat ting van deze uitzending worden ge geven, waarbij professor De Jager uit Utrecht commentaar zal leveren. Moge lijk dat dan de resultaten van de BBC- machine, die boven de Middellandse Zee probeerde de schaduwstreep op film te vangen, kunnen worden ingelast. Zul len onze nu nog ongeboren achterklein kinderen in 1999 het spektakel vanaf de schoolbanken kunnen zien? We hopen het, maar dat moet dan wel onder het voorbehoud, dat de NTS intussen over eenstemming zal hebben weten te krij gen over dat opleidingsmiddel, dat thans nog aan een ernstige kwaal, de zuilen ziekte. lüdt. Fondsen gevraagd voor „Starfigliters" In een toelichting op een door hem bij de Tweede Kamer ingediende nota van wijzigingen deelt de minister van Defensie o.m. mede, dat het Nederlandse aandeel in het aantal te financieren „Starfighters"-vliegtuigen kan worden verminderd met 31 miljoen gulden tot 589 miljoen gulden. De minister had in de memorie van antwoord reeds aange kondigd, dat het aantal te financieren vliegtuigen van dit type met 5 wordt verminderd tot 95. Van dit bedrag van 589 miljoen is bij de wet reeds 310 miljoen toegestaan voor de financiering van de eerste serie van 50 „Starfighters", zodat voor de tweede serie van 45 toestellen van dit type thans wordt aangevraagd 279 miljoen. Uit de door de regering der Verenigde Staten van Amerika toege zegde hulp ad. 35 miljoen dollar zal Nederland 25 „Starfighters" verwerven. Teneinde hem in de gelegenheid te stel len zonodig in 1961 verbintenissen ter zake aan te gaan, vraagt de minister de hiervoor beondigde fondsen aan. De tegenwaarde hiervan bedraagt 133 mil joen gulden. JAN DE TROYE thans assistent- bestuurder VARA Het hoofdbestuur van de VARA heeft tot assistent-bestuurder benoemd de heer J. L. de Troye, tot dusver chef van de reportage dienst. Tot zijn taak zal ondermeer behoren het onderhouden van contacten met cul turele en maatschappelijke organisaties en met de pers. Hij zal zijn werkzaam heden beginnen, zodra is voorzien in de vacature, die bij de reportagedienst is ontstaan. KLAROP - klinkklare, tandschone drop échte klare drop is lekker en gezond! Fijn... FAAM Fantastisch I Bij de restauratie van de N.-H. Kerk in Ter-Aar is men op ruim één meter diepte gestuit op houten heipalen en verscheidene eiken binten. Er blijkt vroeger een toren te hebben gestaan. Tevens heeft men vlak naast de kerk een skelet aan getroffen. Na deze vondsten werd het restauratiewerk voorlopig ge staakt tot een oudheidkundige dienst een onderzoek zat hebben ingesteld. Hierdoor stagneert het werk enigs zins. Er moeten namelijk nog rook kanalen worden gegraven en er moet plaats worden gemaakt voor een olietank van 2000 liter inhoud. In de kerk zelf vordert het werk wel. Er is een betonnen vloer aan gebracht, waarop weer een houten vloer is gelegd. In de paden zullen de oude zerken weer een plaatsje vinden. De muren zijn afgebikt en zullen binnenkort van een pleister laag worden voorzien. Ook met de galerij is men nog bezig. Deze wordt kleiner dan de oude galerij. Op de foto ziet men de sarcofaag, waar het skr'et werd gevonden en een deel van de blootgelegde fun deringen. (Foto Leldsch Dagblad) (Van onze Haagse correspondent) Over de verdeling van de „franje" voor ambtenaren de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden bo ven de reeds vorig jaar toegekende loonsverhoging is gisteren overeen stemming bereikt in de Centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Naar men zich zal herinneren, was de totale voorziening 6,2 procent, waar van 5 procent salarisverhoging en 1,2 procent „franje". Van die franjepothad een deel reeds een bestemming gevon den. Nu viel nog 0,74 procent van de totale voorziening te verdelen. Na langdurige onderhandelingen is nu besloten dit als volgt te doen. 1. Systematisering van de salariëring der lagere en middelbare ambtenaren (0,5 procent van het totaal). 2 Vermindering van de standplaats aftrek met twee cent per uur (0,23 pro cent) 3 Gelijke betaling voor mannen en vrouwen in de loongroepen (0,01 pro cent». Deze verbeteringen gelden met terug werkende kracht van 1 april 1960 af. Er is één uitzondering: de gelijke be taling voor de werkende vrouwen zal pas 1 januari 1962 in werking treden. Gestolen kostbare schilderijen terug Op één na heeft men alle twintig schilderijen teruggevonden die op 1 april uit het restaurant „Colombe d'Or" te Sanit Paul de Venoe in Zuidoost-Frank rijk waren gestolen. D, schilderijen onder meer werken van Picasso, Braque Dufy, Bonnard en Modigliani, maakten deel uit van een verzameling die de eige naar van het restaurant in 1920 was begonnen aan te leggen. In die tijd bezochten vele kunstenaars zijn zaak. Zij betaalden met schilde rijen. De totale waarde van de gestolen doeken werd geschat op ruim twee mil joen gulden. De schilderijen werden te ruggevonden in het bagagedepot van een station in Marseille. De politie was daarheen gegaan na een anoniem tele foontje ontvangen te hebben. Jonge Noordwijker (33) bij sloopwerkzaamheden gedood Gistermiddag omstreeks half zes is de 33-jarige groentehandelaar \V. Koele- wijn bij het verrichten van sloopwerk zaamheden in zyn winkelpand aan de Oude Zeeweg te Noordwijk om het leven gekomen. Vermoedelijk heeft de heer Koelewijn een opzwiepend stuk hout tegen het hoofd gekregen. In zeer ernstige toestand is de man naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den overgebracht, waar hy korte tijd na aankomst ls overleden. Hoe u zich tot nu toe ook hebt geschoren, zodra u Blue Gillette EXTRA gebruikt weet u wat perfekt scheren is. Alsof er geen mesje in het apparaat zit: zó zacht, zó gemakkelijk. U bentschoneren glad der dan ooit tevoren. OVERAL VERKRIJGBAAR Pakj* 5 stuks O.SO a DiepenseMO Sb L7S Fatale belofte aan zijn vrouw Moeder stierf na de geboorte zesde kind Had de man de belofte aan zijn vrouw moeten breken? De belofte, dat hij geen medische hulp zou halen, hoe ernstig ook haar toe stand zou worden. Dat is de vraag, die gistermid dag de zaak tegen een 42-jarige Rotterdamse trambestuurder be heerste, waarop de Rotterdamse rechtbank 28 februari a.s. met haar uitspraak een antwoord zal geven. Er bleef na de rechtzitting, die be houdens voor de pers met gesloten deu ren plaats vond, nog een vraag over: „Wat is er in die noodlottige nacht van de 27ste juli 1960 nu eigenlijk precies gebeurd?" Het zesde kind van de verdachte stierf die nacht vrijwel onmiddellijk na de geboorte, de vrouw overleed ruim twaalf uur later als een gevolg van het bloed verlies bij de bevalling. Dat waren de feiten, die vaststonden. Maar zelfs de patholoog-anatoom dr. L. Zeldenrust, die als getuige-deskundi- ge was opgeroepen, kon aan de hand van deze feiten én de latere sectie op de vrouw, de reeks tragische gebeurtenis sen niet reconstrueren. Enige getuige De trambestuurder was de enige ge tuige geweest, maar de officier van jus titie, mr. J. M. van Leeuwen, noemde diens verklaringen onaannemelijk. De officier zelf echter kon evenmin een chronolgoisch overzicht geven. Dat was ook de reden, waarom hij de verdachte geen ernstiger misdryven ten laste had gelegd. HÜ eiste een gevangenisstraf van 9 maanden, met aftrek, de maximumstraf voor dood door schuld. Het kind werd die nacht om half vijf in alle geheimzinnigheid geboren, vier weken te vroeg. Er was geen enkele getuige bij de bevalling, zelfs de vader was niet in de kamer. Vrijwel onmid dellijk na de geboorte overleed het. Door verstikking, zoals dr. Zeldenrust bij de sectie concludeerde. Maar hij kon niet zeggen of de oorzaak een natuurlijke, dan wel een onnatuurlijke was geweest. Gisteren s ini de Marokkaanse hoofd stad Rabat van welingelichte zyde ver nomen dat verleden week dinsdag byna driehonderd joden en wel met name in de setden Meknes, Fez en Tanger, zijn aangehouden. De arrestaties werden verricht nadat in Marokko pamfletten waren verspreid, waarin de joden werden uitgenodigd ge meenschappelijk de dood te herdenken van hun rasgenoten, die omkwamen by het vergaan van het jacht „Pisces". De „Pisces" was, als destijds gemeld, met een aantal clandestiene joodse pas sagiers, die Marokko wilden verlaten, vertrokken. Het jacht, dat niet zeewaar dig bleek te zijn, verging, waarby tien tallen joden om het leven kwamen. De Joodse passagiers hadden Marokko hei melijk willen verlaten, omdat een open lijke emigratie van Marokkaanse joden naar Israël vrywel onmogeiyk wordt ge maakt. In de pamfletten werd voorts afkeu ring uitgesproken over het anti-semitis- me, dat in bepaalde Marokkaanse krin gen heerst. Er is nog geen enkele beschuldiging tegen de aangehouden joden uitgebracht. Men meent te weten dat zij in Marok kaanse politiebureaus gevangen worden gehouden. Adlai Stevenson, de Amerikaanse am bassadeur by de Verenigde Naties, heeft verklaard „geschokt en verontrust" te zijn door berichten over vervolging van joden in Rusland, Hij zou het ministerie van Buitenlandse Zaken verzoeken deze aangelegenheid ter hand te nemen, met het oog op mogeiyke nieuwe initiatieven in de Verenigde Naties. De man ontkende dit laatste. Wel ver klaarde hij, dat het kind niet gewenst was door de vrouw, die al enkele Jaren enigszins zwaarmoedig was. Zij had zich vóór de bevalling nimmer door een ver loskundige laten onderzoeken, hoewel hy daarop verschillende keren had aange drongen. Reeds ziek De vrouw lag al enkele weken voor de fatale dag ziek op bed en had zich ook in de voor-avond van de bevalling niet goed gevoeld. Na even te hebben gesla pen, was zij urenlang opgebleven. De man zei tijdens de zitting, dat hy een dokter had willen halen, maar zij praat te hem dat uit het hoofd „het kind kon nog niet geboren worden, wat zou den de mensen wel zeggenen zy verkreeg uiteindelijk de belofte, dat hij onder geen omstandigheid hulp zou inroepen. Pas de volgende middag, acht uur na de bevalling, stuurde de man toch zijn oudste, 16-jarige zoon naar een arts. Toen was het te laat, de vrouw overleed kort daarop. „Totaal leegge bloed", aldus dr. Zeldenrust, die als zijn mening gaf dat de vrouw eerder mogelijk nog te redden was geweest. Op de belofte beriep de trambestuurder zich later, ook toen de president mr. P. J. C. Schipper („er blijven voor my nog vele raadselachtige punten over"), en de officier van Justitie hem voorhiel den, dat het zijn plicht was geweest een arts te waarschuwen, toen hij zag hoe de situatie was. „Dat het kritiek was, wist ik niet", was het verweer. Maar hy gaf toe, dat het inderdaad verstandiger was geweest een dokter te roepen. „Ik was toen echter bang, dat ze me achterna zou lopen. Ze was er toe in staat Onaannemelijk De officier van justitie zei in het requisitoir het verloop van de gebeurte nissen, zoals die door de trambestuurder waren omschreven, als onaannemelijk te beschouwen. De reacties waren niet nor maal geweest voor een man, die in één dag zyn vrouw en kind verloor. De ver dachte had bovendien tijdens het voor onderzoek tot drie keer toe afwijkende verklaringen afgelegd. Maar hy kon een andere theorie niet met bewyzen staven. In ieder geval was, naar zyn mening, sprake geweest van een grove nalatig heid en daarom eiste hy de maximum straf voor dood door schuld. De verdediger, mr. L. H. W. van Sandick, verwierp de gedachte aan een misdryf. Daarvoor ontbrak ieder motief, de verstandhouding in het gezin was goed geweest. Wel had de man zich z.i. die avond bUzonder slap gedragen, maar dat kon men hem gezien de gebeurte nissen niet verwyten, de trambestuur der leefde onder een zekere dwang van de vrouw. Hy vroeg vryspraak. even NED. HERV. KERK Beroepen te Nyega (H.O.N.) H. Jagersma kand. te Bennekom. Aangenomen naar Orootegast (toez.) W. Chr. Jansen te Warfhulzen naar Enschedé (vac. wijlen J. L. de Wolf) J. A. Hebly te Schiedam. Bedankt voor Sexblerum J. H. Bogers te Alphen aan den Rijn. Aangenomen naar Baarn (vac. dr. S. H. Spanjaard) J. B. Oskamp te Nymegen. GEREF. KERKEN Tweetal te Rheden-De Steeg J. P. Don- dorp te Hattem en P. H. Steenhuls te Ber- genthelm. Bedankt voor Nieuwer Amstel- Noord J. Goumare te Hilversum. EVANG. LI/TH. KERK Bedankt voor Amsterdam (vac. dr. G. J. Llndljer) K. Bervellng te Edam-Mon- nlkendam. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Middelharnls A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. CHR. GEREF. KERK Beroepen te Hllversum-Centrum voor de missionaire dienst te Transvaal (Zuld- Afrlka) L. Floor te Almelo. Tweetal te Zwolle C. Langbroek te Nieuwe Pekela en J. de Vuyst te Amsterdam Oost. TOEGELATEN TOT EVANGELIEBEDIENING Tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk zyn toegelaten de heren M. B. Blom en S. Meyburg te Oegstgeest, die ook beiden beroepbaar zijn gesteld. Ook de heer J. van 't Kruis, vicaris te Katwyk aan den Rijn is beroepbaar ge steld.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5