\MÊË^MïiMË Ambassadeur Van Roijen hoopvol gestemd over landingsrechten KLM EENHEID Kwestie Nieuw-Guinea is tot een actueel gevaar uitgegroeid TWEE AGENTEN GEWOND BIJ BETOGINGEN TEGEN BELGIE Met een enkel woord DISCUSSIE OP LAAG NIVEAU Agenda 2 s! Vi WOENSDAG 15 FEBRUARI 1961 De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken gaat ongetwijfeld een zeer drukke tijd tegemoet. Op 19 mei as. wordt in Bonn een nieuwe bij eenkomst gehouden van de Zes van de Europese Economische Gemeenschap (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de drie Benelux-staten)En gezien het ver loop van de recente vergadering in Pa rijs waar mr. Luns een nogal een zame positie innam zal er in de ko mende drie maanden heel wat afgepraat moeten worden. Het belangrijkste besluit van deze „topconferentie" van de EEG komt hierop neer, dat voortaan niet al leen de ministers van Buitenlandse Za ken, maar ook de regeringschefs elkaar zullen ontmoeten en wel op min of meer geregelde tyden. De Gaulle en Adenauer hadden een stapje verder willen gaan en aan dat onderlinge contact van de pre miers een periodiek karakter willen ge ven. De tegenstand van ministers Luns heeft die regelmatigheid wat verzwakt, al zal er dan tooh wel op gezette tijden vergaderd worden. Een tweede resultaat van de activiteit van de heer Luns was. dat er in het slotcommuniqué in het bijzonder melding werd gemaakt van Groot-Brittannië, dat dus de deur niet in het slot geworpen ziet. Wat heeft dit alles te betekenen? Nog al tyd zyn er twee stromingen onder de voorstanders van een ver enigd Europa. Frankrijks president geeft de voorkeur aan een „Europa der vaderlanden", een standpunt, dat men omschrijven kan als een „confederatie" (statenbond), een organisatie dus, waar in de nationale souvereiniteit slechts in geringe mate verloren gaat. Naast het denkbeeld van een confederatie staat dat van een federatie, waarin het doel van de (in dit geval Europese) eenheid benaderd wordt langs de weg der ge meenschappen (Kolen- en Staalgemeen schap, Euromarkt, Euratom en eventuele verdere organisaties)Het behoeft geen betoog, dat in dit laatste geval een be langrijk deel van de nationale souverei niteit der aangesloten landen verdwijnt of, anders gezegd, geabsorbeerd wordt in intergouvernementele lichamen. Nu is de eenheid in Europa reeds zover gevor derd, dat die gemeenschappen een vaste plaats verworven hebben. Oud-minister prof. dr. I. Samkalden stelde dezer da gen in het maandblad van de Europese Beweging, „Nieuw Europa", byna ten overvloede vast, dat met name de Ge meenschappelijke Markt al niet meer is weg te denken uit het leven van de zes Janden. Zij blijkt reeds nu een instru ment van economische expansie, zij stoot door politieke weerstanden van natio naal beschermde belangen heen". Als deze economische gemeen schap in betrekkelijk korte tijd zo veel resultaat heeft kunnen boe ken, dan ligt de conclusie voor de hand, dat dit systeem der gemeenschappen ook op politiek gebied mogelijkheden biedt. Maar de voorstanders van deze koers ontmoeten hier de opvattingen van De Gaulle of althans van diens woordvoerders (wat naar het schijnt niet hetzelfde is!). Zeker, Frankrijk streeft óók naar Europa's politieke eenheid er is geen sprake van, dat men in Parijs „Europa" zou willen saboteren. Maar, zo wordt daaraan toegevoegd, al denken wij er niet aan een groots toekomstbeeld te verraden, wij hebben rekening te houden met de omstandigheden van vandaag. Om het te zeggen met de woorden van de Franse afgevaardigde Alain Peyre- fitte (adviseur van de Franse president) „Terwijl men binnen enkele maanden de weg kan inslaan naar een confederatie (dus een min of meer losse statenbond), is het ondenkbaar dat zes staten zich in zo'n korte tijd uitspreken voor de af schaffing van de nationale souvereini teit, zoals door een federatie veronder steld wordt-Niet één regering is daartoe bereid en ook de volkeren zyn daar niet op voorbereid. Zodat men dus kan stel len, dat er voor het ogenblik slechts te kiezen valt tussen confederatie of niets". Waarop kwam nu het betoog van minister Luns neer op de Parijse vergadering van eind vorige week? Onze bewindsman redeneerde als volgt: als Frankrijk en West-Duitsland (die het in voorafgaand overleg volko men eens met elkaar waren geworden) thans blyk geven van voorkeur voor confederatie inplaats van federatie of integratie (di. de hierboven genoemde .Structuur der gemeenschappen"), dan is er verder geen enkel bezwaar meer om byv. ook aan Engeland te vragen met ons mee te gaan. Zouden we de in tegratie kiezen en dus onze souve reiniteit afbreken ja, dan moeten we wel met z'n zessen onder elkaar blijven, want daarvoor is men in Londen nu een maal niet te vinden. Maar nu gy. De Gaulle en Adenauer, die steikere band van de integratie voorlopig niet wilt aanvaarden en dus de lossere verhou ding van de confederatie verkiest, is er geen enkel bezwaar om ook Groot-Brit tannië aan de wagen te laten meetrek ken, vooral omdat er bijv. zoveel vraag stukken in verband met Afrika zijn Een logische redenering, zal men zeggen. Maar de Nederlands minister kreeg des ondanks géén bijval. Althans niet ter conferentie. Het gezaghebbende Franse blad „Le Monde" was er echter zó van onder de indruk, dat het er gisteren met nadruk melding van maakte in een hoofdartikel. Ook het Paryse blad „Le Figaro" (gematigd rechts) besteedde ach teraf nogal wat aandacht aan het betoog van de Nederlandse minister, dat „niet zonder waarde" werd genoemd. „Als de Engelsen weigeren zich bij de Euromarkt aan te sluiten, hebben zij on gelijk," aldus de Figaro, „maar indien wij weigeren hen toe te laten in een po litieke alliantie van de oude styi, zijn wij het die ongelijk hebben". Zeer op merkelijk is wat de „Financial Times" (Londen) als haar mening geeft. Dit blad is van mening, dat Engeland thans een besluit moet nemen inzake zijn hou ding tegenover de gemeenschappelijke markt. Het moet niet alle voordelen wil len hebben, die het Gemenebest, de Eu ropese Vrijhandelsassociatie (EVA, de Zeven) en de EEG (de Zes) bij elkaar kunnen bieden. De Financial Times ziet zelfs tekenen van dooi in de verhouding tussen Engeland en de Euromarkt in het algemeen en Frankrijk in het bijzonder. Dat klinkt nogal optimistisch. Maar. hoe dit zy, in de komende maanden zal het probleem van de onderlinge verstand houding zeker een belangrijk punt van discussie uitmaken. De gevaren zyn groot. Economische splitsing in Europa tussen de Zes en de Zeven is een zeer ernstig verschynsel. Europa kan zich, met het communisme voor de deur, een dergelijke verdeeldheid niet veroorloven. Intussen heeft Adenauers toegeefiyk- heid jegens De Gaulle op de confe rentie in Parys sterk de aandacht ge trokken. Waarom heeft de Bondskanse lier zich zo vlot voor de plannen van De Gaulle laten vinden? In Bonn werd ge fluisterd, dat hy zich met het oog op de verkiezingen in september een breuk met Parys niet kan permitteren. „Der Alte' 'heeft tyd willen winnen. In wer- keiykheid zou hy het volstrekt niet in die mate met de Franse president eens Terug uit Amerika Optimistisch over Kennedy's leiding „Op het ogenblik heerst in Washington een bijzonder optimistische stemming. Men heeft het gevoel, dat de nieuwe president goed leiding geeft en van aanpakken weet. Hij heeft tot nu toe een voorzichtige midden-koers gevaren, geen radicale wilde maatregelen getroffen, zoals men van Republikeinse zijde voor zijn verkiezing vreesde, en een ferme houding tegenover de Sovjet-Unie getoond". Dit zijn de woorden van de Nederlandse ambassadeur in de V.N., dr. J. H. van Roijen, die gistermiddag met zijn echtgenote voor een verblijf van ruim twee weken in ons land is aangekomen. Op Schiphol stond hy een groep journalisten te woord, die hem over ver schillende onderwerpen vragen stelde. Zyn opinies vatten wy hieronder samen. 1. CNOTACT MET DE NEDERLAND SE REGERING: „ik voel er behoefte aan om minstens tweemaal per jaar persoonlijk in Nederland contact op te nemen met Buitenlandse Zaken. Alles verandert zo snel, b.v. de verhouding tussen de zes en de zeven landen van Europa. Om het Nederlandse standpunt gped te kunnen weergeven is het nodig dit uit de eerste hand te vernemen". 2 LANDINGSRECHTEN KLM: „Ik heb in Washington hierover gesproken met de staatssecretaris en diens twee on derstaatssecretarissen, maar de nieuwe Amerikaanse regering heeft nog geen tyd gehad zich in dit probleem in te werken. Ik ben echter hoopvol gestemd en geloof dat de besprekingen tenmin ste weer zullen worden hervat. Van Amerikaanse zyde is echter nog geen enkele toezegging gedaan. Voor my is het duidelyk, dat de weigering om de KLM op de Westkust landingsrechten te verlenen beschouwd moet worden als discriminatie tegen Nederland, want alle andere grote luchtvaartmaatschappyen hebben er wel rechten gekregen. De KLM is de enige grote maat schappij, die ze nog niet heeft. Men voert nu wel als motief aan de beta lingsbalans en houdt ons voor, dat de Amerikanen weinig hebben aan lan dingsrechten in het kleine Nederland, maar waarom kijkt men alleen naar de luchtvaart? Tenslotte voeren wy veel meer goederen uit Amerika, in, dan omgekeerd. Wij nu stellen het exploi teren van een luchtlijn op de Ameri kaanse westkust voor als de uitvoer van diensten, die wy verlenen. De Ame rikanen zeggen, dat daardoor nog meer dollars naar het buitenland afvloeien, maar ik heb daar tegenover gesteld, dat de aankoop van één DC-8 toestel zo'n verlies ruimschoots compenseert. 3 DE EEG EN DE VRIJHANDELSZO NE: „De Amerikanen zijn bang, dat wanneer het tot samenwerking tussen de zes EEG-landen en~ de zeven lan den van de vryhandelszone zou komen hieruit economische discriminatie te genover Amerika zou kunnen voorvloei en. Als er echter samenwerking zonder discriminatie kan zyn, dan heeft deze niet anders dan de warmste zegen van Amerikaanse zyde". 4 NIEUW GUINEA: „De uitlatingen van Soebandrio als zouden de V.S. in deze kwestie zich distanciëren van de Indonesische eisen alleen omdat Neder land een partner in de NAVO is, noem ik diplomatiek gesproken je reinste pressie en ondiplomatiek gezegd chan tage. Op die recente uitlatingen van Soebandrio, heb ik nog geen reacties van Washington gehoord. Men is zich in Amerika thans beter bewust van het acute gevaar, dat de kwestie Nieuw- Guinea in zich bergt. Het is van een potentieel tot een actueel gevaar uit gegroeid. De voortdurende dreigende taal van Indonesische zijde heeft dit duidelyk gemaakt. Persoonlijk geloof ik dat men met een man als Soekamo, die zich niet laat leiden door de regels der logica en bij wie economische of financiële overwegingen nauwelijks mee tellen, nooit kan weten wat hy zal doen. Aan de andere kant geloof ik dat het bqzonder kortzichtig van hem zou zyn als hy een aanval op het eiland zou lanceren, want met zo'n daad van open lijke agressie zou hy zich ook tegen- AA-Ianden in het ongelijk over de stellen". 5 DE TOENEMENDE BEWAPENING VAN INDONESIë: „Die is uit de Sov jet Unie afkomstig. Dat geeft op zich zelf te denken. Het standpunt van de vorige Amerikaanse regering was dat zy tegen iedere wyziging van de terri toriale status is die door geweld tot stand wordt gebracht. Ik kan my niet voorstellen, dat het nieuwe Amerikaanse regime een tegenovergesteld standpunt zal innemen". 6 PRESIDENT KENNEDY: „Ik ken hem al van de tyd af, dat hy senator was in Massachusetts en heb hem thans weer enkele malen ontmoet, o.a. aan een dejeuner van het comité voor buiten landse betrekkingen. Vorige week gaf hy een receptie voor alle 94 diploma tieke vertegenwoordigers in Washington, waarbij hy ook de leden van zyn kabi net aanwezig liet zyn om met ons ken nis te maken. Na afloop bewoog hy zich met mevrouw Kennedy nog een uur onder zyn gasten. Dat was alles voor ons nieuw en het werd zeer op prys gesteld. Naar zyn mening spreekt het niet van zelf, dat de Amerikaanse levenswyze automatisch zal zegevieren, wanneer Amerika maar gewoon voortleeft als tot nu toe. Hiervoor heeft hy ogenblikke lijk een waarschuwend woord laten ho ren en dat acht ik toe te juichen." Dr. van Royen zal vermoedeiyk op 3 maart naar Washington terugkeren. Loemoemba-rel te Amsterdam Jeugdige betogers lieten meisjes als schild,> voorop gaan (Van onze Amsterdamse correspondent) Enkele honderden communisti sche jongeren, die gisteravond voor het Belgische consulaat-generaal aan de Johannes Vermeerstraat te Amsterdam op baldadige wijze wil den demonstreren tegen de moord op Loemoemba, hebben deze straat niet bereikt omdat zij op het Museumplein werden opgewacht door 16 politiemannen en een inspecteur. Zij moesten hun pogingen opge ven, en trokken zich terug in de richting van het Leidseplein, maar kregen zoveel belangstelling van nieuwsgierigen, dat het urenlang onrustig bleef in deze omgeving en twee politiemannen in de Leidse- straat benauwde ogenblikken be leefden. De demonstranten, meest leden van de communistische jeugd- en studentenor ganisaties, hadden zich omstreeks 8 uur achter de Stadsschouwburg verzameld en trokken daarna met grote opgeplakte foto's van Loemoemba en spandoeken met spreuken als .Kolonialisme is moord' „Kongo moet vry" en „Belgen weg uit Kongo" in de richting van het Museum plein. Het was daarby opvallend, dat de meisjes voorop liepen. Kennelijk met de bedoeling een hardhandige tegenactie van de politie te voorkomen. Kalm De agenten op het Museumplein, die de beschikking hadden over paarden en motoren, traden de schreeuwende beto gers kalm tegemoet. Maar toen deze niet op zachte aandrang reageerden, drongen de agenten door het „meisjes front" heen en sloegen de verhitte kna pen met de gummistok uiteen. Even trachtten de jongelui de politie met stokken en stenen te weerstaan, maar deze pogingen liepen op niets uit, en zy trokken zich terug naar het Leidseplein. In een nog opgewondener stemming dan tevoren, besloot men daarop door de smalle Leidsestraat te trekken, waar BINNENLAND De luchtpostsluiting voor de op varenden van Hr. Ms. Jager Utrecht zijn vastgesteld op: 20 februari ten 13.uur; 2 maart ten 13.uur en 4 maart ten 16.- uur. De reeds bekend gemaakte postslui- tlngen komen hiermede te vervallen. De brieven dienen geadresseerd te zijn: p/a Amsterdam-C.S.-Marine. By K.b. is benoemd: tot gewoon hoog leraar in de afdeling der elektrotechniek aan de Technische Hogeschool te Eind hoven, om onderwijs te geven in de tele communicatie, in het bijzonder in de in formatieverwerkende technieken, ir. A. Heetman, thans werkzaam bij de N.V. Phi lips' Telecommunicatie Industrie, te Hil versum; tot buitengewoon hoogleraar in de afdeling der werktuigbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Eindhoven, om onderwys te geven in de werktuig bouwkunde, in het bijzonder in de fyn- mechanische constructie, dr. ir. H. L. Mul ler. Tot en met 31 december 1963 is be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de afdeling der scheikundige technologie aan de Technische Hogeschool te Eindhoven, om onderwys te geven in de anorganische scheikunde, ln het bijzonder in de sili- caatchemie, dr. J. M. Stevels. zyn als men nu uit de gang van zaken in Parys heeft geconcludeerd. De grond- pyler van de Westduitse politiek is im mers de samenwerking met de Verenig de Staten, dus niet een „Europa-als-der de-macht' 'onder Franse leiding. Deze verklaring van het vreemde gedrag van de Bondskanselier klinkt niet onaan- nemeiyk .maar de „kleintjes" (Neder land, België en Luxemburg) hebben dan toch maar de indruk gekregen, dat er een soort Frans-Duitse „as" bestaat: Parys en Bonn maken de dienst uit en de anderen mogen ja-knikken. Zo gezien verdient het verzet van minister Luns de hoogste lofde Nederlandse bewinds man heeft dan wel geen klinkend suc ces behaald, maar in elk geval duidelyk laten merken, dat althans Nederland niet van plan is naar het pypen van de groten te dansen. Het Franse verwyt, dat hy daardoor het communisme in d hand werkte, was weinig minder dan belacheiyk! Voor belangstellenden ligt aan ons Bureau de passagierslijst ter Inzage van het s.s. „Zuiderkruis" van de My. „Neder land", dat 23 februari. a.s. te Amsterdam wordt verwacht. De 60-Jarlge arbeider G. van de Wa ter is gistermiddag op de Handelsweg ln Nijmegen nabij het Maas-Waalkanaal tij dens zyn werk verongelukt. Hy assisteerde een kraandryver by het vervoeren van zware afdekplaten welke met een kraan uit een 6Chip op de wal moesten worden getild. Op een gegeven ogenblik werd de man door de kraan getroffen en zo zwaar gewond dat hij ter plaatse aan de gevol gen overleed Het stoffelijk overschot ls overgebracht naar het Radboudzlekenhuls. Op een ln Parys gehouden conferen tie van Aeroclubs en andere luchtvaart organisaties, die zich o.a. bezig houden met wisseling van luchtvaartgezinde Jongeren, is besloten een permanent secretariaat op te richten van de Internationale uitwis seling van luchtvaartcadetten. Voorts werd besloten dit secretariaat te vestigen ln Den Haag. waar het wordt onderge bracht bij en toevertrouwd aan de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. Gisteravond is ln Vlodrop een Duitse Sersonenauto in een bocht frontaal op een ederlandse personenwagen gereden. Drie Inzittenden van de Duitse personenwagen zijn met ernstige verwondingen opgeno men ln een ziekenhuis te Roermond. De chauffeur van de Nederlandse personen wagen liep een vleeswond op. Vannacht omstreeks kwart voor een zijn twee schepen anderhalve mijl ten noorden van het lichtschip Goeree met elkaar ln aanvaring gekomen. Het zyn het Noorse schip Gerolda en het Engelse Lao- medon. De Gerolda, die op weg was van Rotterdam naar Antwerpen, liep zware schade aan stuurboordzijde op. Het schip heeft geseind dat het naar Rotterdam wfl terugkeren. Geen van belde schepen heeft om assistentie verzocht. BUITENLAND De Zuldvietnamese oppositieleider dr. Phan Quang-dan ls ln de gevangenis over leden. zo heeft de Vietnamese Democra tische party ln Parijs meegedeeld. De partij heeft een ln Parijs wonende arts. dr. Phan Hoeyco. als haar nieuwe leider gekozen. De overledene was kandidaat van de Democratische party by de presidents verkiezing, die voor 9 april ls vastgesteld. H11 werd gevangen genomen na de mis lukte revolte van valschermtroepen tegen president DJem, -ln november j.1. zich honderden nieuwsgierigen samen pakten. Ter hoogte van de Keizersgracht stuitten zij op een radio-auto van de po litie, met twee agenten. Hoewel deze on- middellyk om assistentie vroegen, ston den deze 2 politiemannen voor de moei lijke opgave de demonstranten tegen te houden en links en rechts over de gracht te verspreiden. Ongelijk Omdat de politie opdracht had, niet van pistool of sabel gebruik te maken, moesten zij in de ongelijke strijd het on derspit delven. Eén van de agenten werd de gummistok uit handen geslagen, en men probeerde hem zelfs in de gracht te gooien. Zijn collega, die een waarschu wingsschot loste, werd onmiddellijk te gen de grond geslagen en raakte zyn pistool kwijt. Inmiddels arriveerde versterking van het Bureau Leidseplein, die de menigte slechts op hardhandige wyze wist te be- stryden. De beide agenten van de poli- tie-auto kwamen danig gehavend uit de stryd. zy moesten voor het behandelen van hun verwondingen naar het Binnen gasthuis worden gebracht en zullen zich een nieuw uniform moeten laten aanme ten. Musicus dood aangetroffen Vannacht is op de Dongenseweg in Tilburg de 27-Jarige musicus P. Hey- blom uit Dongen levenloos naast zyn motor aangetroffen. Een onderzoek wees uit, dat de man door totnutoe onbe kende oorzaak met grote snelheid te gen een boom moet zyn gereden en daarby zodanig aan het hoofd werd ge kwetst, dat hy vrijwel onmiddellyk dood moet zijn geweest. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Advertentie Probeer óók die Rheumatiek van U af te schudden. Neem Kruschen - om dat wonder zelf te beleven. Ge zult Uzelf 'n ander mens voelen, jeugdiger, kwiek, vief en weer bly. Want met de onzuiverheden in Uw bloed, door Kruschen's vijf minerale zouten losge maakt en afgevoerd, verdwijnen ook die reumatische pijnen en maakt Uw stramheid plaats voor dat monter lenig gevoel. Liberaal Kamerlid over commerciële tv Het liberale Tweede Kamerlid, mevrouw H. van Someren—Dow ner, is van mening, dat de discussie over de commerciële televisie in ons land zich beweegt op een zeer laag niveau. Met name laakte zij tijdens een gisteravond in Amsterdam ge houden vergadering van de VVD de kortgeleden over dit onder werp gepubliceerde brochure van de federatie van omroepverenigin gen. „Veel van de inhoud doet denken aan hetgeen wy in de oorlog hebben ge hoord", zei mevrouw Van Someren, die het voor de Nederlandse democratie een „zielig verschynsel" vond, dat men met argumenten als in deze brochure ten stryde gaat. „Wanneer men beweert, dat de toegenomen jeugdcriminaliteit in Engeland een gevolg is van de commer ciële televisie, is dat absurd. Geen mens meent dat de toenemende jeugdcrimi naliteit in ons land in de schoenen kan worden geschoven van de N.T.S. Het is een internationaal verschynsel", zo meende spreekster. „Wie een dergelijk argument hanteert, kan moreel niet sterk staan". Tevoren had mevrouw Van Someren betoogd, dat zij evenmin iets voelt voor het Amerikaanse sponsorsysteem. „Wy denken uitsluitend aan het Engelse sy steem met reclameprogramma's tussen de verschillende programma-onderdelen onder toezicht van een breed samenge stelde programmaraad. Voor de smaak- bedervende invloed van de reclame be hoeft, volgens mevrouw Van Someren, geen vrees te bestaan. .Reclame, die slecht is, is geen of anti-reclame". VOOR HEDENAVOND: HUversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Marinierskapel. 19.00 V. d. kind. 19.10 Samen wat kan, apart wat moet, lezing. 19.20 VARA-Varla en gram. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Cabaret. 20.35 Dansmuz. 21.05 Literair forum. 21.50 Stryktrlo. 22.20 Zestig Jaar levenservaring, lezing (20). 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Radiophllharm. Ork. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Het koorzang onder de loep. muzlk. lezing. 18.20 Het Spectrum. 18.35 Leger des Hellsmuz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 gram. 20.50 Bezoek aan het wassenbeelden- kaal ens. en orgel. 21.05 Kamerork. en soliste. 22.00 Gram. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Pla- tennws. 23.55-24.00 Nws. IB*. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 8.15-9.00 Eurovle: De totale zons verduistering. VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30-17.40 De Verrekyker. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Nwe gram. 20.50 Bezoek a. h. wassybeelden museum v. Madame Tussaud te Londen. 21.15 Een man van gewicht, tv-spel. 21.35 Attentie. 22.10 Avondwyding. snatf urjxa :3uissoido PICTOGRAM 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen! Idee: H. Greive, Voorschoten WOENSDAG De Harmonie: Expogé. Kleurenfilms over Denemarken en Zweden. 7.30 uur nam. In den Vergulden Turk: Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plant kunde. 8 uur nam. Rehoboth: Ver. tot bev. der belangen van Slechthorenden. Spr. mevr. O. C. D. IdenburgSlegenbeek van Heukelom over een reis door Frankryk. 8 uur nam. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Lezing dr. P. H. Pott over: „Musea en techni sche hulpverlening". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedle „Familie Genoegens'. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Uitvoering Leidsch Politie Muziekgezelschap. 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Natuur vriend". 8 uur nam. DONDERDAG Casino-theater: K. en O. "Le ballon rouge" en „Het dal van de vrede". 7 en 9.30 uur nam. Het Gulden Vlies: Jaarvergadering WD. Spr. dr. J. P. Duyverman over „Beroem de Leldse raadsleden". 8.15 uur nam. Herv. Wijkgebouw 't Boshuis: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. ds. I. S. Kijne over Nieuw-Guinea. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Ned. Chr. Relsver. Spr. Wlm Hornman over Zuid-Amerika. 8 uur nam. VRIJDAG Antonlusclubhuis: Feestavond S.R.O., m.m.v. Sempre Avantl. 8 uur nam. Dlaconessenhuis: Afscheid zuster Mies (Hogeboom). 34.30 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-cursus planten en bloemen o.l.v. W. R. Oudshoorn. 8 uur nam. Marekerk: Wereldgebedsdag. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed prof. dr. H. Berkhof, m.m.v. Gijs Reyns, hobo. 7.15 7.50 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Spr. ds. J. Th. Mac kenzie „De mens en zyn verantwoorde lijkheid". 8 uur nam. OegstgeeBt: Zendingshogeschool Wereldgebedsdag voor vrouwen. 8 uur nam. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10-11 uur voorm., bybelstudie; 11 uur ds. B. Slond van Den Haag. Schouwburg: Kon. Ver. „Litterls Sacrum" „Bomen sterven staande". 8 uur nam. StadsgehoorzaalLustrumviering „De Stalen Band". 7.30 uur nam. Zoeterwoudseweg 1 (recreatiezaal H.C.- W.)Receptie vierde lustrum „De Stalen Band". 2.304.30 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht 84)Huma nistisch Verbond. Spr. mevr. mr. H. Sin ger-Dekker 10.30 uur voorm. MAANDAG Stadszaal (foyer)K. en O. Causerie Simon de Waard over Tsjecho-Slowaklje. 8 uur nam. Zomerzorg: Jaarvergadering Vola. 8 uur nam. DINSDAG Stadszaal (grote zaal)Concert Rob. Alexander Bohnke voor L.K.K. „Voor Al len". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Ars Aemu- la Naturae" Werkd.: 104 uur; 's zon dags 14 uur (t/m 20 februari). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 2-4 u Zon- en feestdagen 2-4 u BIOSCOPEN Luxor „Psycho". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. VOOR DONDERDAG 16 FEBRUARI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. de kleuters. 11.00 Hulshoudeiyke zaken, praatje. 11.15 Strykork. 12.00 Lich te muz. 12.30 Land- en tulnbmeded. 12.35 Lichte muz. 12.50 Uit het bedryfsleven. lezing. 13.00 Nws. 13.30 Lichte muz. 14.00 Bariton en plano. 14.30 V. d. vrouw. 15.05 'n Odyssee met z'n twee. hoorsp. (deel 5 en slot). 15.50 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Lichte muz. AVRO: 18.00 V. d. Jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Omr. ork. en solist. 21.10 De taak van de overheid inzake de Ne derlandse taal. toespr. 21.45 Tenor en plano. 22.15 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Discotarla. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewyde muz. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.04 Pianospel. 12.25 wy van het land, praatje. 12.35 Land- en tulnb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Verlopend getij, dia loog. 14.30 Herdenking 75-Jarlg bestaan Socletas Studlosorum Reformatorum. 15.15 Gram. 15.35 Vocaal ens. 16.00 Verken ningen in de Bybel. 16,20 Oude muz. 16.50 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Milit. ork. NCRV: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Koper- ork. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Óp de man af, praatje 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieken parade. 22.00 Kerkorgel. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondover denking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.25 De muziek der volkeren, muzlk. le zing. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Joum. VARA: 20.20 Ach ter het nws. 20.30 Nieuws uit de dieren tuin, 21.00 Dood van een handelsreiziger, TV-spel. Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Voor dracht. 15.00 Schoolradio. 16.00 Lichte muz. 16.45 Kritieken. 17.30 Intervleuw. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Reconstructie van een beroemde rechtzaak. 21.30 Gram. 22.00 Lezing. 22.30 Cabaret. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 15.00 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Muz. 13.00 Gevar. muz. 13.31 Progr. v. arb. 14.00 Gevar. muz. 14.45 V. d kleu ters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Gevar. muz. 16.45 Muz by het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races. 17.48 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en journ. 20.25 Sport. 20.31 Quiz. 21.00 Samenzang. 21.31 Brie- venbeantw. 22.00 Gevar. progr. 22.31 Lich te muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Jazzmuz. 0.31 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Lich te muz. 16.00 Filmmuz. 16.45 Amus. muz. 17.00 Nws. 17.35 Gevar. muz. 19.00 Nws. 21.45 Nws. 23.30 Planorecital. 24.00 Nws. 0.10 Dans- en amus muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Opera- en operettemuz. 14.05 Solistenconc. 17.10 Gram. 17.15 Or- gelrecital. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 20.00 Tk. conc. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.53- 24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.02 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Beur ber. 16.06 Franse les. 16.21 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.20 V d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 1940 Gram. 19.50 Pol. kron. 20.00 Voordr. v. gedichten. 20.30 Gram. 21.00 Jazzmuz. 21.30 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Radio-Universiteit. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 12.30 Ham mondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.13 Kamermuz. 16.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.07 Chansons. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.25 Instr. sextet. 18.30 Jazz. 19.30 Nws. 20.30 Hoorsp. 21.00 Jazzmuz. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. Trianon „La verité". 18 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Studio „Een glas water". Al. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Jonge liefde, grote gevaren". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „Het mysterie van de mis maakte vrouwen". 18 Jaar. Vrijdag, maandag, dinsdag en donderdag 2.30 uur. Werkdagen 7 en 9.15 uur. Zondag 4.45, 7 en 9.15 uur. Voor de Jeugd: Za terdag, zondag en woensdag 2.30 uur „Vier rakkern en een oude jeep". Rex „Straaljagers ln de aanval". 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Don derdagcyclus „De ongenaakbare". Astra-theater Wassenaar Van vrydag t/m. woensdag 8 uur. Zaterdag en zon dag 7 en 9.15 uur: „Slaapkamergehelm- pjes". 18 Jaar. Donderdag 8 uur: „Van het westeiyk front geen nieuws". 14 Jr. Zondag en woensdag 2.30 uur „All Baba en de 40 rovers", elke leeftyd. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend Apotheek Centraal Breestraat 74, tel. 20552. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 oor) aft u S c *5 8 ÉS S3! Amsterdam onbew. zzw -3 14 5 0 Den HeldeT onbew. zw -6 11 6 0 Ypenburg Vllssingen licht bew. onbew. zw zw -2 -2 15 12 4 6 0 0 Eelde licht bew. zzw -4 8 4 0 De Bilt onbew. zzw -2 15 4 0 Twente licnt bew. zzw -4 14 7 0 Eindhoven onbew. zw -4 17 6 0 Z.-Limburg onbew. z -6 17 7 0 Helsinki regen nw -5 3 2 1 Stockholm gen. bew. w -3 7 4 0 Oslo licht bew. n -2 4 1 0 Kopenhagermist zzw -4 8 2 0.2 Aberdeen geh. bew. windst. 11 6 0.6 Londen mist wzw -2 17 7 0 Brussel onbew. z -2 18 7 0 Luxemburg onbew. ozo -1 12 4 0 Parys onbew. o -1 19 4 0 Bordeaux mist ozo -2 18 6 0 Grenoble onbew. windst. 16 1 0 Nice onbew. nnw -5 14 6 0 Berlijn mist z -2 9 -0 0 Frankfort mist w -2 5 1 0 München onbew. windst. 10 -3 0 Zlirlch mist nnw -1 13 -0 0 Genève mist w -1 8 -1 0 Locarno onbew. O -1 11 -1 0 Wenen zwaar bew.zo -3 9 1 0 Innsbruck mist windst. 8 -6 0 Belgrado mist windst. 8 -4 0 Athene licht bew. no -9 13 4 1 Rome onbew. windst. 16 1 0 AJaccio onbew. ono -2 16 3 0 Madrid licht bew. windst. 19 3 0 Mallorca licht bew. windst. 17 6 0 Lissabon mist nno -2 8 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2