AL TE BRUISEND CARNAVAL IN EEN BROEIERIG RIJNDAL Radio-Y er onica begint Engelse uitzendingen Luidruchtig, van grote materiële welvaart getuigend Duits feest INBOEDEL N. DEN BESTEN BRACHT 12.000 GULDEN OP Nieuwe Spaanse perswet drijft wig tussen regering en Kerk Climielewsld beweert gevangenen te Vuglit te hebben geholpen.... Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 15 februari 1961 Vierde blad no. 30281 (Van onze Haagse correspondent) Radio „Veronica" begint morgen met het uitzenden van Engelse programma's. Als gevolg daarvan zullen de Nederland se uitzendingen met ingang van die da tum in de ether zijn van één uur 's mid dags tot acht uur 's avonds. Het ligt in de bedoeling dit programma in de maanden maart en april te verlengen tot middernacht. De Engelse uitzendingen, waarover in Engeland al enige protesten zijn ge rezen, zullen plaats hebben van acht uur 's morgens tot 's middags één uur en van middernacht tot twee uur in de ochtend. Voor de Nederlandse uitzending is een nieuwe programmering vastge steld. LUSTRUM S.S.R. De viering van het vijftiende Unie lustrum van de Societas Studiosorum Reformatorum is gisteren in Utrecht begonnen met een plechtige herden kingsbijeenkomst, die o.m. werd bijge woond door de voorzitter van de A.-R. Partij, dr. W. P. Berghuis, de voorzitter van de A.-R. Tweede Kamerfractie, dr. J. A. J. S. Bruins Slot, de president van de Hoge Raad, prof. mr. dr. J. Donner, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, en vertegenwoordigers van de verschillende S.S.R.-afdelingen en andere studenten verenigingen, het Gereformeerd Jeugd- verbond en het Christelijk Nationaal Vakverbond. De herdenkingsrede werd uitgesproken door het erelid van S.SR., prof. dr. J. P. A. Mekkes, hoogleraar aan de Leidse Universiteit en aan de Economische Ho geschool te Rotterdam. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de unie is een gedenkboek samengesteld, dat de titel „Vier glazen" draagt. Het beschrijft de vier periodes van het bestaan van S.SR. Het boek werd door de voorzitter van de redactie commissie, ir. H. van Harten, aange boden aan de voorzitter van de Unie, de heer T. van den Hout. PROVINCIE KOOPT HUYS TE WARMONT VOOR f. 100.000 In de vergadering van Provinciale Staten van Zuid-Holland op 8 februari j.l. dienden 10 leden een initiatiefvoor stel in tot aankoop door de provincie van het kasteel „Huys te Wannont". Een commissie heeft over dit voorstel advies uitgebracht en is tot de conclusie gekomen, dat het voorstel moet worden overgenomen. Ged. Staten hebben dit gedaan en stellen nu voor het kasteel van de gemeente Warmond (die inmid dels eigenaresse is geworden) te kopen voor de som van f. 100.000. Vanmiddag zou over dit voorstel in de vergadering van Prov. Staten worden be slist. Hoog peil in Mainz De honderdduizenden die men er in Keulen en Düsseldorf tegenaan heeft ge gooid, bereikten in de verste verte dan ook niet het echte plezier en de jolijt, die de waarachtige amateurs van de veel kleinere stad Mainz met enkele tiendui zenden en daarnevens spontane onder linge hulp hebben geschapen. Mainz vier- 1 (Van onze correspondent in Bonn) Bij temperaturen van 15 tot 20 graden, een stralende zon en een uit bundigheid die er geen twijfel aan liet bestaan, trokken de gigantische en peperdure carnavalsoptochten door Keulen en DüsseldorfHonder den Nederlanders, Belgen en Amerikanen brulden geestdriftig met de Keulenaars alaafen met de Düsseldorfers helaumee. Zij allen deden mee aan de drie dolle dagen, die het broeierige Rijndal tot en met gisteren in een bruisende feeststemming hebben gebracht, waarin veel, wel haast al te veelmag Nog nooit, zo verzekerden de carnavalkenners, is men op Rosenmontag zo t keer gegaan als dit jaar. In Keulen was de optocht van goed dertig wagens drie kilometer, in Düsseldorf met bijkans 60 wagens wel vijf kilometer lang. Kosten per optocht: minstens een half miljoen mark! Aantal toeschouwers: 350.000 tot 500.000! Keulen-Diisseldorf: harde wedijver De schoen van Kroesjtsjef en de tita nenstrijd tussen Adenauer en Brandt, de welvaartsmystiek van Erhard en het kind van de Sjah van Perzië, wijlen Loemoem- ba en Fidel Castro vormden de niet klein zielig uitgebeelde hoofdpersonen van de optochten. De „Narren" en de „Jecken" zongen vrolijk alsof zij geïnspireerd wa ren door de partij van Adenauer: „Es bleibt alles beim alten". De „Funken- mariechen" en de carnavalsprinsen, de „Büttenredner" en de carnavalspresiden ten zij allen strooiden ijverig met schone woorden en honderden kilo's lek kers, alsof het niets kostte. Het gewone leven stond dan ook volkomen stil. Zelfs de Bonner politiek verkeerde in een Doornroosjesslaap. „Doodgelachen" In Keulen en Düsseldorf hebben de in gewijden zich ondanks de grootste uit gelatenheid van de laatste dagen be droefd afgevraagd of het carnaval zich zelf heeft doodgelachenWant in Dü- ren moest een vrouwelijke „prins" het veld ruimen voor een politiek gevecht in de gemeenteraad en op bevel van het in Keulen zetelende opperbestuur van de Duitse carnavalsbond. Waarop de Düs seldorfers ijlings het gracieuze Dürense meisje uitnodigden om dan maar in de optocht in Düsseldorf mee te doen! Nabij Aken scheelde het een haar of een Indiër, die tot Prins Carnaval in een dorpje was gekozen, moest wegens ras- sennijd voortijdig aftreden.... De rivaliteit tussen Keulen en Düssel dorf, maar ook tussen andere kleine en grote steden is op zichzelf een carnavals- grap, waarover de echte carnavalsvrien- den evenwel grote tranen plengen. Men heeft zelfs gemeld dat tussen Düsseldorf en Keulen de rivaliteit zo ver is gegaan dat men elkaar de loef wilde afsteken met „de verste gast uit het buitenland". Düsseldorf won met een gast uit Zuid- Afrika, vermoedelijk omdat Keulen net te laat was om een Vuurlander te invi teren! de geen carnaval maar „Fassenacht" en wel op een wijze waarvoor kenners van dit volksfestijn de hoed diep afnemen. Geen Keulse commercie, geen Düssel- dorfer beroepslachers, maar de tandarts om de hoek en de student van driehoog plus de loodgieter met zijn knecht! Het peil van Mainz was qua optocht en qua voordracht zo hoog dat de West- duitse televisie het hoogtepunt van het jaar bereikte door deze festijnen uit te zenden. De miljoenenstad München bleef bij dit alles met Beierse vreugde niet ach ter: de optocht, de zogenaamde Gaudi- wurm, kostte een ton, bevatte dertig muziekkorpsen en 2000 deelnemers onder wie talloze Amerikanen! Naast de vreugde doemt onvermijde lijk de donkere schaduwkant van dit uit gelaten Rijnlandse en Beierse bedrijf op. In Noordrijn-Westfalen stierven bijvoor beeld de eerste de beste nacht van het carnaval zeven mensen door verkeers ongelukken, veroorzaakt door dronken chauffeurs. Er werd voorts zo vaardig in allerlei plaatsen in de propvolle café's gevochten dat de cellen der politiebureaus in korte tijd overbevolkt waren. Kortom, het Duitse carnaval was op nieuw een luidruchtig, niet altijd van de beste smaak, maar wel van grote mate riële welvaart getuigend feest. Het bier stroomt dan ook minder dan de wijn en de élite-drank Sekt de Duitse cham pagne voor een gulden per dun glas! is gemeengoed geworden.... Hoewel dit niet op het officiële programma ivas vermeld, bracht de Koningin ook nog een bezoek aan het echtpaar J. A. Kool- Vernimmen, dat 60 jaar getrouwd is. Op de foto ziet men hoe het diamanten bruidspaar de Vorstin begroet. In het midden de burge meester van Lisse. (Foto L-D./Holvast) De Koningin ontving bij haar bezoek aan Noordwijkerhout een verkleind zilver model van een bol- lenkist met de wapens van de zeven gemeenten, waaraan zij gisteren een bezoek bracht. (Foto L.D./Holvast) Grote belangstelling bij de veiling (Van onze Amsterdamse correspondent) De miljoenenschuld in het faillisse ment van de Socrates-directeur Nicolaas den Besten is na de verkoop van het meubilair, dat eens zijn woning aan de Prins Hendriklaan te Amsterdam heeft gevuld, slechts met een fractie gedaald. De grote stukken, die gisteren in het veilinglokaal „Odeon" aan het Singel te Amsterdam onder de hamer kwamen, brachten nauwelijks f. 12.000.- op, een bedrag dat vandaag nog iets zal oplo pen als de stoffering wordt geveild. Aan veilingmeester Chr. Bolle heeft het niet gelegen. Hy doorspekte de aan kondigingen van de nummers met tal van kwinkslagen om het in het zaaltje opeen gepakte publiek warm te krijgen. „Op deze tafel kun je miljoenen uittel len", riep hij uit. Maar het tafeltje bereikte na lang trekken tenslotte een prijsje van f. 45.-. Op de banken za ten uiteraard de handelaren, die men in alle andere Amsterdamse veilinglo kalen tegenkomt, maar daarnaast een paar honderd nieuwsgierigen, van wie er enkelen wellicht uit curiositeit beslag legden op een paar kleine spullen, waar van ze later tegen kennissen kunnen zeggen: „Dat stond in de kamer van Den Besten". Niet antiek Handelaren zijn nuchtere lieden, die zich door een veilingmeester niet la ten opjagen en zij telden aarzelend f. 350, -neer voor een fraai gebeeld houwde Vlaamse kast, die als zoveel meubelen van de Socrates-directeur niet antiek doch pseudo-antiek was. Een houten scheepsmodel, dat werd omschreven als „de Santa-Maria, echt iets voor een kaper" bracht het tot f. 200.- De herenkamer van Den Besten ging voor ln totaal nog geen f.1000.- van de hand. In verhouding de hoogste prijs bracht het dagobertstoeltje op (f. 200.-), waarop de miljoenengoochelaar achter zijn bureau placht plaats te nemen. Het bureau zelf werd verkocht voor f. 250,- en de boekenkast voor f. 460,- Goede prijzen werden gemaakt voor enkele antieke ladenkastjes (f. 200,- per stuk) en voor 'n wortelnotenhouten por seleinkast die f. 1050 opbracht. De hoog ste prijs werd geboekt voor een antieke staande klok, compleet met maan- en zonnestanden en datum. De veiling meester zette laag in- „dan kunnen we allemaal meebieden" zei hij met een hint aan de uit sensatielust gekomen kijkers maar toen hij tenslotte af hamerde was er f. 2000,- geboden. De antieke ijzeren geldkist van Den Besten bracht het slechts tot f. 220,- maar er zat dan ook niets meer in. lefs meer De schuldeisers van zyn boekhouder, die evenals Den Besten in het huis van bewaring zit wegens oplichting van zyn werkgever van enkele tonnen, za gen iets meer terug van hun geld. Hij bleek een goede en in tegenstelling tot Den Besten een moderne smaak te heb ben en hij liet zijn herenkamer door een vooraanstaand meubelontwerper ver vaardigen. Zijn prachtige boekenkast, die f. 4000,- heeft gekost en er als nieuw uitzag, haalde echter ter nauwer- nood f. 500,-. Enkele bijpassende eike houten boekenrekken eohter werden tot over de f. 200,- opgeboden. Ook de rest van de inboedel waaronder televisie toestellen, bankstellen, slaapkamerameu blementen, een 20-tal kostbare fauteuils en een moderne boekenschat bracht hoge pryzen op. Eén vrouw werd hem noodlottig De Rotterdamse recherche heeft een 48-jarige man ingesloten, die huwelijks advertenties plaatste of op dergelijke annonces schreef, de vrouwen met wie hy in contact kwam van andermans geld fêteerde, totdat één vrouw hem noodlottig werd en de leveranciers om geld kwamen vragen. In de advertenties, die hy plaatste, prees hij zichzelf aan als „strikt eerlijk, financieel onafhankelijk en met goede positie". In feite oefende hij niet eens een beroep uit. De dames, met wie hij kennis maakte, stak hij in het nieuw, hij kocht voor haar b.v. een televisietoestel. 1 liet in een ander geval de kamer behan- gen, bestelde voor honderden guldens aan drank en beloofde voor weer een ander een flat te zullen kopen. Maar niets werd door hem betaald. Totdat een van de dames aan 's mans welge steldheid hij zou van een vroegere werkgever nog f 95.000,te vorderen j hebben, maar was er slechts magazijn- bediende geweest begon te twijfelen en de zaak aan het rollen kwam. Bij zijn j arrestatie vond de recherche een serie lege schrijfmappen en leeggeschreven ballpoints, allemaal opgebruikt bij het schrijven op huwelijksadvertenties en van z.g. liefdesbrieven. De recherche acht het niet onwaarschijnlijk, dat de man nog meer slachtoffers heeft ge- maakt dan hy opbiecht. DE „EDDYSTONE" IS VLOT GEKOMEN De 475 ton metende Nederlandse kust vaarder „Eddystone" van de redery H. Schothorst in Groningen, die enige da gen geleden in stormweer strandde op lie des Glenans aan de Bretonse kust, is gisteravond vlot gebracht. De zee sleepboot „Titan" van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden, die contract op basis „lloyds' open form" had om het schip te bergen, bracht in het begin van deze week een sleepverbinding tot stand en kon het schip bij het hoogwa ter van gisteravond vlot brengen, nadat een klein deel van de 530 ton lading ijzer was gelost. De „Titan" sleept de „Eddy stone" naar Lorient. Het schip heeft geringe lekkage in de machinekamer, maar het binnendringende water kan met behulp van bergingspompen wor den verwüderd. De kwestie van de persvrijheid heeft een nieuwe wig gedreven tussen de rooms-katholieke kerk van Spanje en de regering-Franco. De persvrijheid is weer op het tapijt gekomen tijdens de voorberei dingen tot het doen aannemen van een nieuwe perswet. Spanje heeft nog altijd de „noodwet op de pers", die in 1938 tijdens de burgeroor log werd aangenomen. De nieuwe wet, die er voor in de plaats moet komen, vindt geen genade bij de Spaanse bisschoppen, zij achten be paalde clausules daarin „ideologisch onaanvaardbaar en onverenig baar met de leerstellingen der kerk". Deze uitspraak was vervat ln een nota aan het adres van de nationale persraad, het lichaam dat belast is met het redigeren van de nieuwe perswet. Voorzitter van de persraad is de minis ter van Inlichtingen Gabriel Arias Sal- gado en de andere leden komen voort uit kerkelijke en regeringskringen, de pers en enige particuliere organisaties. De verhouding tussen Kerk en Staat is doorgaans uitstekend geweest, nadat Franco in 1936 de macht had overge nomen, maar op het stuk van de pers vrijheid heeft men reeds eerder wrijving gekend. Een groep priesters in Noord- Span je begon te protesteren tegen het gebrek aan persvrijheid en daarna kwam het conflict over de school voor de journalistiek, die aan de rooms-katholie ke universiteit van Pamplona werd ge sticht. De Kerk heeft in Spanje het recht haar eigen scholen en universiteiten te bouwen en de studenten aan die instel lingen behoeven na afloop geen staats examens af te leggen. Zij zijn dus ge heel gelijkwaardig aan degenen, die aan staatsinstellingen studeren. Toen echter de kerkelijke school voor de journalis tiek in Pamplona werd opgezet, decre teerde de regering, dat de studenten ook nog eens examen moesten doen aan een staatsinstelling, voordat zij het be roep in konden gaan. De kerk pro testeerde hiertegen en achtte het decreet een schending van haar rechten. Het tegenwoordige conflict speelt zich thans af in de boezem van de nationale persraad. De raad heeft reeds twee ver gaderingen moeten uitstellen, omdat de kerkelijke vertegenwoordigers, de bis schoppen van Malaga, Siudad Real en Lugo, zich „ziek" hadden gemeld. Zy hadden <1 s een nota aan de persraad gericht, waarin zy protesteer den tegen elke poging een censuur op de rooms-katholieke pers in te stellen. In dien de regering censuur wenste op wat in de „algemene" pers werd gepubli ceerd, aldus de bisschoppen, hadden zy daartegen geen bezwaar, maar de rooms- katholieke pers censureren was tegen de beginselen van de Kerk. De bisschoppen verzetten zich in het bijzonder tegen een clausule in het voorgestelde wets ontwerp, waarby het verboden zou zyn aanvallen te doen op individuen, de strijdkrachten, de staat of ambtenaren van de staat. De pers in Spanje staat onder voort durend toezicht en alle kranten moeten aan de censor worden voorgelegd alvo rens gepubliceerd te worden, kranten en tijdschriften uit het buitenland wor den eveneens door de censor gelezen en indien de censor bezwaar heeft te gen enigerlei artikel, dan wordt de be treffende editie van krant of tijdschrift niet in het land toegelaten. In het algemeen laat de censor vrij wel alles door behalve aanvallen op Spanje als land, op de regering en op Franco persoonlijk. De nieuwe perswet zou deze situatie uiteraard niet gemak kelijker maken, maar een gehele reeks voorschriften behelzen, waaraan alle uit gevers in het land zich zouden dienen te houden. Ook op tweede dag van zijn proces blijft SS-moordenaar alles ontkennen Door collega's een beul genoemd (Van onze correspondent in Bonn) De 58-jarige voormalige con centratiecommandant Carl Chmie- lewski ontkende gisteren, op de tweede dag van zijn proces te Ansbach in Zuid-Duitsland, alles wat hem ten laste gelegd is. Van geen van de 297 moorden, waar van hij wordt beschuldigd, wil hij iets weten! Ook niet wat hij in het nazi-kamp in ons land, Vught, heeft misdaan. Chmielewski behoort tot de wreedste maar ook tot de meest bijzondere figu ren onder de S.S.-beulen, die de laatste jaren voor de Westduitse rechtbank zijn verschenen. De man heeft bijvoorbeeld een opleiding tot beeldhouwer genoten en was in de dertiger jaren technisch tekenaar, declamator, grafcius en ver tegenwoordiger in levensmiddelen. Hij mislukte in de crisistijd, werd in 1933 lid van de nazi-partij en kwam in datzelfde jaar al bij de S.S. In 1936 deed hij dienst in het kamp Sachsen- hausen, in 1940 in Mauthausen, in 1943 behoorde hij tot de toonaangevende S.S.-figuren in het concentratiekamp Vught bij Den Bosch. Na 1945 dook hij onder, nam een valse naam Karl Eiermann aan, werd konijnenfokker en kwam pas voor de rechtbank toen bleek dat hy een bigamist was Verzetsdaden In het proces te Ansbach bleek gis teren dat Chmielewski in de oorlog door een S.S.-rechtbank tot gevangenisstraf is veroordeeld omdat hy in Vught edel stenen en andere goederen van gevange nen had gestolen. In het boek „Tausend Tage in K.Z." wordt geschilderd hoe Ohmielewski ni de SB.-kantine van DAG VOL VERRASSINGEN Het bezoek var\ de Koningin aan de bollenstreek kenmerkte zich door twee verrassingen. De Rijksvoorlichtingsdienst was er zelfs pas heel laat van op de hoogte, waaruit wel blijkt hoe spontaan onze Vorstin kan handelen. Zij bracht namelijk gisteren vrij onverwacht een bezoek aan het diamanten echtpaar Johannes Jacobus Adrianus Koot-V er- nimmen. Het werd een heel hartelijk en vooral ongedwon gen bezoek. Een bezoek, dat en tikkeltje verdrietelijk tintje kreeg toen de Koningin vertelde dat haar ouders omstreeks deze tijd ook hun diamanten hu welijk hadden kunnen vieren Het tweede onverwachte be zoek, dat de Koningin gisteren afstak was, dat aan het bejaar dentehuis in Hillegom. Dit ge beurde nadat het officiële ge deelte in Treslong ten einde was. In de vroege morgenuren zag het er nog niet naar uit, dat de tocht, die de Koningin door de streek zou maken, begunstigd zou worden door een stralend zonnetje, zelfs door meer dan een voorjaarstemperatuur. De tocht was even stralend als het zonnetje. Duizenden en duizenden stonden langs de route. Zij juichten, klapten en lachten. En verdrongen zich om een glimp van Koningin Juliana op te vangen. Overal stonden ze langs de route. De met koks muts getooide bakkertjes van de Bisschoppelijke Nijverheids school; het jonge bruidspaar; de blinde man, die met zijnstok zwaaide; de stoere mannen van de reddingboot Kurt Carlsen; de onvermoeibare mannen van de Rijkspolitie. Zij stonden er om de Koningin te zien en toe te juichen. En intussen kronkelde de Ko ninklijke stoet zich door de stralende streek. In die karavaan was de wagen van de Leidse journalisten op genomen. En in die wagen een vrouwelijke collega, die tijdens de rit herhaaldelijk voor een van de prinsessen werd uitge maakt Zij was er groots om Haar collega's noemden haar al gauw „de Prinses". De wagen met de Leidse jour nalisten arriveerde als een van de eerste bij Treslong. En iedereen in Treslong stond op, omdat men dacht, dat de Ko ningin was gearriveerd Het was een dag vol verras singen. Een dag, waarover de bewoners van de streek nog tang zullen praten. Vught vrouwelijke gevangenen afschu welijk mishandelde. Toen de officier van Justitie te Ansbach dit Chmie lewski voor de voeten wierp, antwoordde deze: „Dat is een grove leugen", waarna hij een sprookje vertelde over zyn „ver zetsdaden" in de oorlog! Mag men Chmielewski geloven dan heeft hy in Nederland tydens de orlog van joodse families geneesmiddelen en van Nederlandse vrouwenverenignigen levensmidolen aangenomen en ook door gegeven aan de gevangenen te Vught! Zelfbewust en met een stem alsof hy nog concentratiekampgevangenen staat te commanderen, treedt Chmielewski voor de Ansbacher rechtbank op. De man, die eens ivoorsnyder was en die na de oorlog wegens, meineed, bigamie en bedrog is veroordeeld, vertelt zonder blikken of blozen dat hy een verzets man is geweest. Dat hy gevangenen als beesten heeft behandeld, zelfs door collega's een beul werd genoemd!!) en tenminste 297 men sen eigenhandig heeft vermoord „das 1st eine grobe Luge", zegt deze ex-S.S.- er, die ln de jaren 1940—1943 in het kamp Gusen by Mauthausen „onbe perkt heer over dood en leven" was.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11