ZEVEN GEMEENTEN BEREIDDEN VORSTIN EEN GOED VOORBEREIDE ONTVANGST Rijnsburg liet zien welk een grote plaats de veiling ..Mora" inneemt 1 Tsjombes troepen in een Baloeba-vesting Toekomstplannen van Noordwijk met maquettes verduidelijkt FORUM BESLUIT VAN DRUKKE DAG Anti-Castro-rebellen op Cuba ontplooien grote activiteit Ook Kalondji spreekt zich uit tegen ontwapening Kongolezen Alarm-rapport van Dajal Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 14 februari 1961 Derde blad no. 30280 KONINGIN BRACHT BEZOEK AAN BOLLENSTREEK werd nog eens extra onderstreept door een pittige mars van de in fraaie uni formen gestoken R.-K. Harmonie „St. Jeanne d'Arc". Burgemeester P. M. M. van der Wed den hield vervolgens in de burgerzaal een toespraak, waarin hij zei het op prijs te zullen stellen de goedkeuring te zul len verkrijgen om in de loop van het na jaar in een van de paleistuinen een bol- lenbeplanting te laten aanbrengen. (Van een onzer redacteuren) Koningin Juliana heeft vandaag een bezoek gebracht aan zeven gemeenten in de bollenstreek. Het werd een ware zegetocht. Met wapperende vlaggen, vrolijke schoolkinde ren en vele, vele vroede vaderen in hun allerbeste pak. De „streek" was geheel gemobiliseerd. Vele maanden van tevoren was men al in de weer geweest om een programma samen te stellen, dat niet alleen klonk als een klok, maar dat ook van goede smaak getuigde en de Koningin een uit stekend inzicht bood van al hetgeen zich in de streek afspeelt. Voorts kreeg zij ook een indruk van de moeilijk heden, waarmee ook deze welvarende streek te worstelen heeft. „Wanneer wij van grote hoogte naar beneden kijken naar dat landschap onder ons dan blijven drie markerende elementen hangen in onze herinnering, alsof het de kaart was van een streek- reclame: de kust, de kleurige velden en het groen van de polder met zijn plassen. Dit is het karakter van deze omgeving. Maar voor ontelbare vreemdelingen is juist dit landschap in deze streek bij uitstek het Hollandse landschap van hun dromen en van hun herinnering". De heer Van Sterkenburg typeerde Noordwijk als het rustpunt en het cen trum in de streek, waar een ieder, die na lang kijken op de bollenvelden en Keukenhof is uitgekeken aan strand en in duin tot zich zelf kan komen. Noord wijk is volgens de inleider als het ware in de wieg gelegd om een centrum te zijn van landelijk recreatief vermaak en een internationaal vakantie-oord, tevens congresplaats bij uitstek. Dat heeft het te danken aan zijn gunstige aardrijks kundige ligging, zijn uitgebreid territoir en aan de in de loop van de jaren ver worven goede reputatie. De Koninklijke stoet, die bestond uit een respectabel aantal wagens, arriveerde al vrij vroeg in de mor gen in Rijnsburg, waar de 10- jarige Gerda van Delft, het doch tertje van de voorzitter van veiling „Flora", Hare Majesteit een fraai boeket bloemen aanbood. Dit eer ste officiële feit geschiedde in de voorhal van de veiling. Daarbij ivas ook burgemeester H. L. du Boeuff van Oegstgeest aanwezig, omdat het veilingcomplex op Oegstgeester grondgebied staat. De Rijnsburgse bloemenkwekers P. v. d. Bosch en P. van Dijk He te de Koningin een praktisch voor beeld van een broeibedrijf zien en verduidelijkten o.m. de bolbehan- deling, het planten en in de kas brengen, het oogsten en het gereed maken van de produkten voor de veiling. Daarnaast had Hare Maje steit ook nog tijd om een groot assortiment bloeiende tulpen, hya cinten en narcissen te bewonderen. Dat zij van deze gelegenheid een ruim gebruik maakte, behoeft eigenlijk geen betoog. Tenslotte kon zij vandaag alleen in Rijnsbug de bloeiende glorie van de bollen streek zien De heren G. van Delft, voorzitter van „Flora" en T. Kralt, directeur, gaven een uitgebreid overzicht van de geschie denis van „Flora". Dat zij aardige details en vele wetenswaardigheden wisten te vertellen is begrijpelijk. Zij immers, heb ben vele, vele jaren de groei van „Flora" op de voet kunnen volgen Vele risico's Zo vernam de Koningin, dat aan het winterbedrRf vele risico's zijn verbonden en dat de RRnsburgse kwekers daarom belangrijke hoeveelheden andere bloemis- terRgewassen produceren, zoals Ameri kaanse anjers, freesia's, chrysanten, lathyrus en anemonen. Deze teelten zijn erg arbeidsintensief, minder riskant en door betere exportmogelijkheden meer rendabel te maken. Bovendien is de kwaliteit van deze produkten uitstekend te noemen, wat vooral voor de export een groot winstpunt betekent. De Koningin vernam voorts, dat de binnenlandse handel grotendeels in Rijnsburgse handen is. Zeventig procent van de in Rijnsburg geveilde bloemen wordt in het binnenland omgezet. Voorts kon Hare Majesteit zich op de hoogte stellen van het verpakken van tulpen, hetgeen zich in een experimen teel stadium bevindt en dit jaar voor het eerst op grote schaal wordt toege past. Hierna stelde het Koninklijk gezel schap zich op de hoogte van de stand van zaken by de opgravingen in Rijns burg, waarover wy onlangs uitvoerig be richtten. Dat prof. dr. W. Glasbergen hier op sympathieke wijze de boventoon voerde laat zich begrijpen. Een rondrit door Rijnsburg, Noord- wijk-Binnen en Noordwijk aan Zee voerde tenslotte naar hotel Rembrandt, waar vertegenwoordigers van de 7 ge meentelijke VW's, de Horeca Noordwijk, de Horecaf Noordwijk, de Keukenhof, de demonstratietuin Hillegom, het corso comité bollenstreek en Rijnsburg zich aan het Koninklijke gezelschap presen- teerden onder het motto „Het toerisme in de bollenstreek stelt zich voor". Toerisme De vice-voorzitter van de Stichting VW Noordwijk, de heer L. van Sterken burg vertelde met behulp van kaarten en maquettes het een en ander over de betekenis van het toerisme en de recrea tie in „de streek". De heer Van Sterken burg begon zijn toespraak met een har telijke opmerking aan het adres van Koningin Juliana. „De blijdschap over Gemakkelijker bune uitvoerden. Aan zowel de regie als de aankleding was de uiterste zorg besteed. Tot slot vulden enige kinderen een enorme vaas met de prachtigste bloemen voor de Ko ningin. In Sassenheim trof de Koningin de directeuren van 33 industriële bedrijven uit de streek. Dit gebeurde in Sikkens Lakfabrieken N.V., waar tevens de be groeting plaats had. Drs. A. M. Mees, directeur van Sik kens Groep NV, Sassenheim, voorzitter van de Kring Bedrijven Bloembollen streek wees er in een toespraak op, dat de streek van oorsprong zuiver agra risch is. Immers van de 6500 hectare, die de streek groot is wordt ongeveer 3000 ha. voor de bollenteelt gebruikt. Voor 1930 draaiden alle activiteiten om de bloembollencultuur. Aanverwante bedrij ven maakten toen de industrie uit. De enige onafhankelijke industrie sinds 1902 was de Kalkzandsteenfa briek. Maar zelfs dit bedrijf had nog een zekere band met de bloembollen cultuur. Door het ontginnen van de zandlagen, waaronder goede cultuur grond aanwezig is, heeft de kalkzand steenfabriek van het begin af aan bij gedragen tot het beschikbaar komen van additionele bollengrond. De beroepsbevolking in 1930 bedroeg 16.100, van wie 3100 werkzaam waren in de nijverheid. In 1947 was het beeld wel enigszins gewijzigd. De beroepsbevolking was toen 19.300, waarvan 4.000 aan de nijverheid deelnamen. De bestaande nijverheidsbedryven zijn zich gestadig gaan uitbreiden. Deze uit breiding is voor een belangrijk deel te danken aan de groei van de bollenhan- del. maar ook doordat de bedrijven zich buiten de bollenstreek zijn gaan oriën teren. De sterkste groei ligt bij de me taalnijverheid. Van de totale beroepsbevolking van 24.500 blijken thans ongeveer 6500 perso nen in de nijverheid te werken, 7400 in de bollenteelt en 10.600 in de handel, vrye beroepen en diensten. De industrie is in de laatste periode proportioneel sterk gegroeid en is boven dien qua karakter ingrijpend veranderd. Inplaats van lokale toelevering zien we meer en meer nationale en zelfs inter nationale activiteiten. Naast de gelei delijke groei van de bestaande bedrijven zijn het vooral ook de nieuwe, die een extra impuls aan de groei geven. Snelle groei Ook wanneer men deze ontwikkeling vergelijkt met die van Zuid-Holland in zijn geheel en de verschillende onderde len daarvan, blijkt, dat de bollenstreek De totstandkoming van de provinciale weg nummer 1 zal de plaats voor de vloed van gasten nog makkelijker toe gankelijk maken. Die vloed van gasten zal door de realisering van het centrum bij de vuurtoren dan ook gemakkelijker kunnen worden verwerkt. Als iets bijzonders kenschetste de heer Van Sterkenburg het bad- en j strandbedrijf voor dagtoeristen, dat in i overleg met het provinciaal bestuur ver, in het noorden tegen de grens van; Noord-Holland komt. N HET GRIJS GEKLEED Koningin Juliana zag er tijdens het bezoek aan de bollenstreek bij zonder charmant uit. ZR was ge kleed in een granietgrRze soepel wollen mantel zonder kraag. Daar onder droeg de Koningin een licht- i grijze japon. Een zwarte hoed en i zwarte schoentjes completeerden het geheel. Toen de Koningin vanmorgen in Rijnsburg arriveerde mistte het, maar later op de dag was het één en al zonneschijn! in In het zuidelijke deel van Noordwijk, dat hoofdzakelijk blijft bestemd voor die gasten, die lang blijven, komt een door het particuliere initiatief gecreëerde en een door buitenlandse ervaring geïnspi reerde „swimmingpool", dat volgens de heer Van Sterkenburg zijn gelijke in Nederland niet zal vinden. Na deze interessante uiteenzetting voerde de tocht naar Voorhout, waar burgemeester P. M. F. Smolders de Koningin in het raadhuis begroette. Bloemenspel Veel waardering toonde Hare Ma jesteit voor het grote bloemenspel, dat een 30-tal schoolkinderen op de tot toneel omgebouwde publieke tri- zaal gaf drs. A. F. G. Slootweg, planten- ziektekundige. na een welkomstwoord van de directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek, prof. dr. ir. J. P. H. van der Want, een uiteenzet ting over de aanpak van actuele cultuur problemen in dit laboratorium. Lastig aaltje Bij aankomst op Oegstgeester grondgebied werd H.M. aan de ge meentegrens begroet door burge meester H. L. du Boeuff. (Foto L.D./Holvast) Mooi geschenk Namens de zeven gemeenten bood de burgemeester vervolgens een ver kleind model aan van een kist, die gebruikt ivordt voor de export van bloembollen. Het zilveren kleinood is voorzien van de wapens van de zeven gemeenten. Deze aardige geste werd onderstreept door het gezamenlijke optreden van de zangverenigingen „Rokazano" en „Con cordia" O.I.V. dirigent Jan Postma. Het bezoek van Hare Majesteit aan Noord- wijkerhout werd afgesloten met het door de kinderen gezongen Wilhelmus met begeleiding van „De Harpe Davids". Hoe klein Noord wij kerhout dan ook mag zyn de muzikale huldiging, die het onze Vorstin bereidde vond in de andere dor pen haar weerga niet! In Lisse concentreerde het bezoek zich op de wetenschappelijke zyde van de bloembollencultuur. In de demonstratie- Uiteraard sprak de heer Slootweg nog uitvoerig over het lastige tulpestengel- aaltje. Ook in Engeland kent men deze ziekte, die daar in korte tijd onrustba rende normen heeft aangenomen. Grote oppervlakten bloembollenland zijn door de aaltjes besmet en ongeschikt om een gezond produkt te leveren. Aangetaste tulpen of gezonde bollen op geïnfecteerd land geplant geven onvolwaardige plan ten, die sterk misvormde bloemen kun nen voortbrengen. Ook andere bolge wassen kunnen door het aaltje worden aangetast. De heer Slootweg zette uiteen, dat men zich bij de bestrijding van het aaltje op twee punten moet concentreren, namelijk de bestrijding van het aaltje en het ge zond maken van zieke bollen. De klas sieke en totnutoe meest effectieve be strijding geschiedt volgens de zogenoem de warmwaterbehandeling. Deze metho de werd nog door prof. Van Slochteren, „de bollendokter". ontwikkeld. Hierbij worden de zieke bollen gedurende 4 uur in water van graad C. gezet. Voorlopig rust op door tulpestengelaal- tjes besmette gronden een teeltverbod van tenminste twee jaar voor bepaalde bolgewassen. Wetenschappelijk onder zoek zal moeten uitmaken hoe dit in het bestaan van de gedupeerde kwekers diep ingrijpende verbod verkort kan worden en of deze „wachttijd" lang genoeg is om er zeker van te zijn, dat dergelijke besmette percelen weer gezonde oogsten kunnen opleveren en geen gevaar meer voor de omgeving vormen. Dr. J. J. Beijer gaf een interessante uiteenzetting over de bloei van bloembol len en de wijze waarop de groei van de bol door temperatuurwisselingen ver traagd of versneld kan worden. Hierna volgde een bezichtiging van de mi croscopische preparaten ten behoeve van het onderzoek van het tulpestengelaal- tje. Mevrouw M. E. Koster-Bijlo is de la borante, die deze preparaten maakt. Laatste gemeente De laatste gemeente, die de Koningin laat in de middag bezocht was Hillegom. In „Treslong" ontmoette de Koningin vertegenwoordigers van het bloembollen- bedrijf. Dit geschiedde tijdens een re ceptie, waar bijna alle topfiguren uit het „vak" aanwezig waren. Een waardige afsluiting, waarbij de vele problemen van „het vak" uitvoerig werden belicht en onder zocht, was het bloembollenforum, waarin jonge vakgenoten - voor namelijk leden van de studiegroe pen van Theorie en Praktijk - zit ting hadden. Het bloemenspel in Voorhout was een van de alleraardigste momen ten van deze bijzonder geslaagde dag. Niet alleen was de tekst bij zonder poëtisch en humoristisch, ook de aankleding en het optreden van de kinderen was allerleukst en charmant. Hoewel de kinderen wel ietwat onder de indruk waren, ga ven zij blijk van een grote rolvast heid. En toen de Koningin ten slotte echt-moederlijk met hen sprak en zei, dat ze erg van het spel genoten had, was het Ijs al spoedig gebroken. Snelle onverhoedse overvallen De rebellen in het Escambray-gebergte op Cuba beginnen een ernstig probleem te worden voor de regering-Castro. Gis teren werd bericht, dat zij op verschil lende plaatsen door de omsingeling van de regeringstroepen waren gebroken en snelle onverhoedse aanvallen hadden ge daan op dorpen in het midden van het eiland. Naar verluidde zou de regering-Castro zich ernstig bezorgd maken over de capa citeiten van de rebellen, wier sterkte werd geschat op ongeveer 2.000 man, die toch in staat bleken om door een omsin geling van ongeveer 30.000 soldaten en leden van Castro's gewapende burger wacht te breken. De schaarse berichten die van het strijdtoneel in Havanna binnenkwamen Uw aanwezigheid doet ons vergeten, dat maakten melding van een grote activi- het winter is", hetgeen de Koningin een teit van de opstandelingen. Gedurende glimlachje ontlokte. I het weekeinde zouden zy verschillende dorpen hebben overvallen en slaags zijn geraakt met leden van de gewapende burgerwacht. Volgens nog onbevestigde berichten zouden aan beide zijden verliezen te be treuren zyn. De gewonden zouden zyn overgebracht naar het ziekenhuis van Tope Fe Collan- tes, een voormalig sanatorium. Britten trekken weg In de stad Cienfueges, waar zich reeds geen Amerikaanse burgers meer bevon den, zouden de Britse onderdanen thans ook wegtrekken, nadat zij in winkels en op straat zouden zyn mishandeld door leden van de gewapende burgerwacht. Premier Fidel Castro en de leden van zyn kabinet kwamen gisteren in Havan na terug, nadat zij gedurende het week einde op een suikerplantage hadden ge werkt by het binnenhalen van de oogst. Castro, die een grote strohoed en een witte sweater droeg, zou 364 arrobas (vier ton) suikerriet hebben gekapt. Het ge middelde van een arbeider in de rietwin ning ligt omstreeks de 250 arrobas. De 10-jarige Gerda van Delft, een dochtertje van de voorzitter van de Veilingver. „Flora" te Rijnsburg biedt H.M. een boeket bloemen aan. (Foto L.D./Holvast) tot de industrieel relatief snelst groeien de gebieden kan worden gerekend. Hierna werd een aantal dia's, opgeno men in de diverse bedrijven, getoond. Het vertoonde werd verduidelijkt door commentaar van Jan Goderie. Na een rondleiding door het be drijf nam Koningin Juliana afscheid van de 33 „captains of industry" om heel geivoontjes in de kantine het menu van de dag, dat haar op het vertoon van een kantinekaart werd verstrekt, te gebruiken. Namens de industrieën werd Hare Majesteit een chèque aangeboden, die zij voor een liefdadig doel in de streek bestemde. 's Middags werd koers gezet naar Noord wij kerhout, waar de Koningin staande op het bjrdes van het raadhuis een grootse zanghulde werd bereid. Ruim 2000 kinderen zongen onder leiding van dirigent A. L. Glotzbach een feestelijk welkomstlied. Dit muzikale evenement De troepen van de Katangese president Tsjombe rukken steeds ver der naar het noorden op. Na Loeena hebben zij gistermiddag Boekama, een vesting van de Baloeba 600 km ten noordoosten van Elisabethstad, veroverd. In een officieel Katangees communiqué wordt gezegd, dat de opstandelingen op het ogenblik in wanorde vluchten. Driehonderd ge wapende Baloeba zouden zich hebben overgegeven. Tsjombe heeft kolonel Crèvecoeur, de Belgische bevelhebber van zijn troepen met zijn overwinning gelukgewenst. Albert Kalondji, leider van de Kongolese MRnstaat Zuid-Kasai, heeft aan de Veiligheidsraad een telegram gezonden waarin hR zich uitspreekt tegen de V.N.- plannen voor ontwapening van de Kongolese strijdkrachten. Alle strijdkrachten in Zuid-Kasai zullen worden gemobiliseerd om op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn. Hij schaart zich hierdoor achter Tsjombe en Moboetoe, die de „reorgani- satie"-plannen van Hammarskjöld reeds eerder hebben veroordeeld. De vertegenwoordiger van Hammars kjöld in Kongo, de Indiase diplomaat Dajal, heeft in een rapport aan de secre taris-generaal gewe/en on 'Je „ernstige burgerloorlog" in Katanga en aanwij zingen voor „op handen zijnde overeen komstige ontwikkelingen" in andere pro vincies. „De Ver. Naties hebben voortdurend, met hulp van plaatselijke leiders, pogin gen gedaan Noord-Katanga te pacifi ceren". „Ondanks deze onderhandelingen heb ben de Katangese autoriteiten thans een offensief ingezet tegen de bevolking van Noord-Katanga. In de ochtend van 11 februari heeft een groep van 300 400 Katangese gendarmen onder commando van kolonel Crèvecoeur, voorzien van automatische wapens en zestig vracht wagens, een aanval gedaan op het dorp Moekoelakoeloe, tussen Loeboedi en Loe ena". I Het aantal slachtoffers is niet bekend. Het dorp is geheel platgebrand en de inwoners zyn gevlucht. Na deze operatie trok de gendarmerie op naar Loeena, waarby alle dorpen op de weg naar deze stad werden verbrand". Waarschuwing De bevelhebber van de VJJ.-troepen in Leopoldstad heeft president Tsjombe er voor gewaarschuwd, dat hR „volledig verantwoordelijk zal zyn voor de gevol gen", als de Katangese troepen bR hun offensief tegen de Baloeba in Noord- Katanga op de troepen van de V.N. mochten stoten. Waarnemers in Leo poldstad trekken hieruit de conclusie dat de troepen van de volkerenorganisatie zich zullen verzetten tegen een even tuele poging van Tsjombes leger om de linies van de V.N.-troepen te overschrij den. President Bourguiba heeft Hammars kjöld een telegram gezonden waarin hR zegt dat de Tunesische troepen in Kongo wellicht zullen worden teruggetrokken „wanneer zR niet meer in staat zRn hun oorspronkelijk* opdracht uit te voeren".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5