Achterwielen raakten los van vrachtwagen Begroting 1961 goedgekeurd! Archeologische vondst hij aanleg begraafplaats in Voorschoten Automobilist uit Oegstgeest kreeg schrik van zijn leven A.V.R.O. zoekt nieuwe praeses Schooljeugd zag Vastenavondspel Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 14 februari 1961 Tweede blad no. 30280 Ged. Staten houden rekening met invoering van rioolbelasting (1 juli 1961) Bij het gemeentebestuur is be richt binnengekomen, dat Ged. Staten van Zuid-Holland de Leidse gemeentebegroting voor het jaar 1961 hebben goedgekeurd. Bij deze goedkeuring zijn Ged. Staten van de veronderstelling uitgegaan, dat de ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën, overeenkomstig het voorstel van G.S., zullen besluiten het voor Leiden geldende basisbedrag van de algemene uitkering van het Gemeente fonds, ingaande 1959 en 1960, zodanig te verhogen, dat door de hieruit voor 1961 voortvloeiende hogere uitkering, het tekort van de begroting 1961 deels zal kunnen worden gedekt. Het tekort zal echter eerst geheel zijn gedekt indien ook Leiden overgaat tot het heffen van een rioolbelasting. Ged. Staten verwachten, dat deze belasting per 1 juli 1961 wordt ingevoerd. Voor het tweede halfjaar van 1961 zijn de inkom sten uit deze belasting geraamd op f. 400.000. De wethouder van Financiën, de heer S. M. Stolp, die ons hedenochtend op dit voor Leiden belangrijke besluit een toe lichting verstrekte, zeide zeer verheugd te zyn, dat Ged. Staten zo snel hun fiat aan deze begroting hebben gegeven. Het is ruim tien jaar geleden in 1950 dat een begroting voor het lopende jaar in februari werd goedgekeurd. In het algemeen werd zij de laatste jaren pas goedgekeurd op het moment, dat het jaar nagenoeg of geheel verstreken was. Zo werd b.v. op 12 december 1960 de begro ting voor1960 goedgekeurd. Thans krijgen wij, aldus de wethouder, een veel gezonder beeld van de gemeentelijke huishouding en kan binnen het gemeen telijk apparaat met deze begroting wor den gewerkt. Belangrijk achtte de wethouder het voorts, dat Ged. Staten by hun besluit tot goedkeuring van deze begroting reke ning houden met een subjectieve verho ging, welke voor 1959 en volgende jaren neerkomt op een bedrag van f. 580.000 en tevens met een saneringsbjjdrage van f300.000 per jaar. Rioolbelasting Hoewel de wethouder nog niet in details kon treden over de maatstaven, welke zullen worden aangelegd bij de invoering van een rioolbelasting binnenkort is een voorstel aan de raad te verwachten zal deze belasting ongeveer neerkomen op f. 25.per jaar per perceel. Voor veel waterverslindende bedrijven zal deze be- Lezing voor Vola over reis naar Tasmanië Gisteravond hield de heer D. Scheer een causerie voor de „Vereniging van Oud-leerlingen der Ambachtsschool" over zijn reis naar Tasmanië. Aan de hand van dia's maakten de aanwezigen de reis mee. Aan het begin van de avond heette de voorzitter, de heer C. L. de Bree, de aan wezigen hartelijk welkom. De heer Scheer vertelde hierna wat het doel was van zijn lange reis. De trip begon in Londen met een En gelse toeristenboot. De bootreis eindigde in Australië. Hier stapte men over in een vliegtuig naar het eiland Tasmanië. Op het vliegveld werden zij door fami lieleden afgehaald. Tijdens het verblijf op het eiland werden verschillende toch ten gemaakt. Aan het einde van de reis dankte de voorzitter de heer Scheer voor het gebo- dene en de aanwezigen voor hun be langstelling. VAL VAN BALKON Gistermiddag omstreeks drie uur is de 43-jarige ijzervlechter L. Schild tijdens werkzaamheden bij de nieuwbouw achter de Da Costastraat van een balkon ge vallen. Het balkon bevond zich op vijf meter hoogte. De val van de man werd gebroken door een stenen muurtje. Met een bloedende hoofdwond werd de ijzer vlechter naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Na verbonden te zijn, kon hij op eigen kracht naar huis gaan. VAN DE WAL IN DE RIJN Een 69-jarige inwoner van Leiderdorp, die zich van een café in Leiden met een taxi naar de Van der Valk Bouman- weg liet rijden, in plaats van zijn huis binnen te gaan de Rijn ingelopen. De taxichauffeur wist de man op het droge te brengen. Hij verloor hierbij zijn pols horloge. In „Het Gulden Vlies" werden van daag polaroid landcamera's en toebeho ren gedemonstreerd. Deze 1 minuut ca mera's zijn speciaal geschikt voor be- drijfsopnamen bijvoorbeeld oscillograaf fotografie, microscoop-opnamen, mode- en ontwerpfotografie, schade en ongeval lenfotografie, reclameopnamen enz. De show werd georganiseerd door de firma Ober. ROBERT-ALEXANDER BOHNKE VOOR DE „KUNSTKRING" Het buitengewone succes, dat de pianist Robert-Alexander Bohnke verleden jaar bij zijn optreden voor de „Kunstkring voor Allen" heeft behaald, is aanleiding geweest hem ook dit jaar in de serie concerten op te nemen. Het ook nu weer zeer gevarieerde pro gramma voor zijn concert op dinsdag a.s. in de Stadsgehoorzaal, bevat werken van Chopin, Schumann, Skrjabin, Bohnke en Béla Bartók. Ir. H. de Groot, hoofd van de tech nische dienst van het Hoogheemraad schap van Rijnland is benoemd tot lid van de commissie van onderzoek naar het afvalwatervraagstuk in het zuidelijk deel van de randstad Holland en het aangeven van mogelijkheden ter oplos sing van dit vraagstuk. DAMCLUB LEIDEN Er begint al aardig tekening te komen in de bordenwedstrijden. Aan de kop gaat W. v. d. Reyden met 20 punten uit 14 wedstrijden. Enkele uitslagen: Hakemulderv. d. Putten 20, Vink- Nyenhuis 1-1, Zeegersv. d. Reyden 0-2, Ligtvoet—Stravers 1—1, Brouwer—Sjar- dijn 02, F. LaterveerJ. Dubbelde- man 11, v. d. ReydenW. Blom 02, P. OuwerkerkH. de Wit 11, W. F. OlivierZeegers 20, v. d. Putten Vink 0—2, Ligtvoeb—Hakemulder 0—2, De Wit— Sjardijn 0—2, P. Olivier—Ha kemulder 2—0, Blom—Laterveer 2—0, v. d. ReydenVermeer 2—0, P. Ouwerkerk P. Olivier 2—0, De Wit—P. Zeegers 0—2. Wethouder S. M. STOLP Goed nieuws voor Leiden!" lasting ongetwijfeld hoger liggen. Of de belasting op de eigenaar of de huurder verhaald zal worden, kon de wethouder ons nog niet zeggen. Bouwmarkt bepaalt Uitvoering objecten De heer Stolp, die hierna nog aan dacht schonk aan enkele financiële as pecten, maakte ons duidelijk, dat thans bij de uitvoering van grote objecten niet zo zeer meer de financiën, dan wel de krappe bouwmarkt een rol speelt. Als voorbeeld noemde hij het nog steeds uit blijven van de rijksgoedkeuring voor de bouw van een zwembad, waarvoor de financiën reeds lang aanwezig zijn. OEGSTGEEST Dansexamens Leerlingen van het Dansinstituut „Style" hebben onder auspiciën van de Ned. Bond van Dansleraren de dans- proef afgelegd in de moderne dansen. Brons: de dames G. Hassefras, W. Passchier, H. Flim, H. de Vries, D. Bouwman en C. Admiraal, de heren W. C. Uphoff en F. Kamer. Brons met lof: de dames V. Geelkerken, A. Weima, M. v. d. Meij, M. Bouwman, A. v. d. Heide, A. van Rijn en mevr. J. Heemskerk, de heren J. Overduin en M. Durieux. Zilver: de dames R. Scholten, B. Bo- gaards, H. de Vries, M. Klerk, mevr. E. van Veen, L. Huizinga, Th. van Kap pen, S. Leswuillier, M. Krom, A. Kuin- dersma en A. van Muijen, de heren C. Remmelzwaal, D. van Duivenbode, R. C. Kramer, R. van Veen, C. Guijt, A. Tim mermans en C. v. d. Marei. Goud: mej. E. Veerman. WARMOND Burgerlijke Stand Geboren: Juliana H., dr van M. C. Kool en C. E. Rakers; Theodorus H„ zn van Th. H. Mourlts en M. M. C. van der Beek; Marcel H., zn van D. J. van der Beek en G. Vijlbrief. Getrouwd: N. A. van Vliet, 21 Jr en J. C. A. Tersteeg, 19 Ir; G. J. ter Beek, 22 Jr en J. Bek. 20 Jr. VOORSCHOTEN Secretaresse R.-K. E.H.B.O. 25 jaar in het bestuur Tijdens de feestavond van de r.-k. EHBO huldigde de heer F. J. M. Tonino, arts, de secretaresse-instructrice mevr. T. Stikvoort-van Veen, die 25 jaar als secretaresse de EHBO heeft gediend. Spreker noemde mevrouw Stikvoort de ruggegraat van de Vereniging. De voor zitter bood de jubilaresse een blijvende herinnering aan. Een vrolijke film was de hoofdschotel van het gezellige gedeel te van deze avond. bij Bestuurswijziging St.-Laurentius" De harmonievereniging „St.-Lauren tius' hield gisteren haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer H. Lelieveld, bleek zeer tevreden over de laatste uit voering. Hoewel het gehele aftredende bestuur herkiesbaar was, werden er enige tegen kandidaten gesteld, waardoor een twee tal leden niet herkozen werd, n.l. de he ren D. de Bruin en J. den Hollander. Het bestuur bestaat, mede na voor ziening in enkele vacatures, uit de heren H. Lelieveld, voorzitter A. van Bohee- men, Jac. Roodakkers, N. v. d. Geest, H. Zonneveld en Jac. Vogelaar. In Voorschoten zyn bü werkzaamhe den voor de aanleg van een nieuwe be graafplaats muurfragmenten gevonden, die deel uitmaakten van het verloren ge- gane 17e eeuwse huis, dat ongeveer op de plaats van het vroegere kasteel Roo senburg heeft gestaan. Reeds in 1281 werd het kasteel Roosenburg in de ge schiedenis genoemd. Volgens een oude gevelsteen zou het gesticht zyn in 1200 Uit een 17e eeuwse beschrijving weet men, dat dit- slot ongeveer 68 meter van het nu ontdekte huis lag. De muren waren bijna twee meter ditk. Dergelijke zwaar muurwerk wijst in de regel op het bestaan van een rechthoekige of vier kante donjon, een verdedigbare woon- J oor de Leidse kantonrechter Een automobilist uit Oegstgeest, die op een sombere dag in november op de provinciale weg onder Leiderdorp onverwacht twee flinke solide achterwielen van een vrachtwagen linea recta op zijn auto zag afrollen, kreeg de schrik van zijn leven. Sterk remmend en een uithaalmanoeuvre mochten niet baten; de beide wielen, vast aaneen verbonden gelijk een Siamese tweeling, weken niet van hun koers en boorden zich frontaal met onweerstaanbaar geweld in de motorkap van de auto en richtten een grote ravage aan. De automobilist kwam wonder boven wonder met de schrik vrij! De beide rollende wielen bleken afkom- j stig te zijn van een zeswielige vracht- j auto, die bestuurd werd door een 24- jarige chauffeur uit Zaandam en het eigendom was van een 35-jarige direc-1 teur uit Zaandijk. Beiden stonden nu in de verdachtenbank, omdat bij nader on- derzoek was gebleken, dat de achterwie len slechts niet één bout bevestigd zaten en de overige bouten door breuken of versleten schroefdraad slechts tot deco ratie dienden. De tenlasteleggingen aan beide verdachten spraken van grove schuld. De directeur voerde aan. dat de vrachtauto in onderhoud was bij een ga ragebedrijf en aldaar regelmatig werd nagezien. Hij vertrouwde volkomen op het deskundig oordeel van genoemd be drijf, dat overigens met het onderhavi ge schadegeval een bijzonder slechte re clame maakte. De chauffeur sloot zich bij het ver weer van zijn werkgever aan. Ook hij bemoeide zich niet met het onderhoud, dat immers deskundig geschiedde en •hem dus op de bedrijfszekerheid van zijn auto deed vertrouwen. Beiden loofden het feit, dat persoonlijke ongelukken uitbleven. Maar ja volgens de wet droe gen beiden nu eenmaal de verantwoor ding en daar deze voor de een wat meer •bedroeg dan voor de ander, eiste de of ficier tegen de directeur f. 60 boete subs. 12 dagen en tegen de chauffeur f.40 subs. 8 dagen. Beide verdachten hadden hierop niets te zeggen en werden ver oordeeld tot resp. f. 75 boete subs. 15 da gen en f. 25 boete subs. 5 dagen omdat de kantonrechter de verhouding t.a.v. de verantwoording iets scherper afgetekend wilde zien. toren. Men wil nu proberen de funda menten van deze middeleeuwse toren op te sporen en uit te graven. Roosenburg heeft, een roemruchte his torie. Tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten kreeg de toenmalige eigenaar. Jacob van den Binckhorst, moeilijkhe den met de Graaf van Holland. De graaf besloot het kasteel te belegeren en bracht op 28 maart 1351 een be trekkelijk kleine legermacht voor de mu ren. De dertig tot veertig belegeraars beperkten zich aanvankelijk tot inslui ting. De standvastige belegering maakte echter een krachtiger aanpak nodig. Na een maand arriveerde de eerste blijde waarmee men in staat was stenen tot 300 pond over de muren te slingeren. Om dit werktuig van munitie te voor zien. brak men zelfs enkele straten in Leiden op. Dat bleek echter in de toestand geen verandering te brengen. De graaf liet toen een stormram aanrukken. Op een zaterdagmiddag begonnen de knechten te rammeien en ze hielden het vol tot „des zonnedaghe ten avonde toe". Hoe wel deze actie een week werd voortgezet zonder dat men enige vooruitgang boekte bracht, de graaf op de 15e mei zijn ba nier voor Roosenburg ten teken, dat hij van plan was de belegering tot het bit tere einde voort te zetten. En toen gebeurde wat in die tijd een ongekend verschrikkelijke uitwer king moet hebben gehad. Voor de eerste maal in onze geschiedenis werd gebruik gemaakt van buskruit. Uit de grafelijke rekeningen is namelijk gebleken, dat een zekere Jan van Meursen zijn geld be schikbaar stelde om kruit te kopen ten einde „Roosenburgh te barnen". Men trachtte met „donrebussen" (vuurmon den) de burght in brand te schieten. Voorzover bekend was een hevige con sternatie het enige gevolg. Doch dat was voldoende. Aan het einde van de week gaven de belegerden zich over. Ze werden gevangen gezet, maar nergens blijkt dat het kasteel daarna werd ver woest. Bij verstek Hoewel de zaak tegen een 60-jarige aannemer uit Noordwijk drie weken ge leden al op de rol prijkte, kon de aan nemer toen direct rechtsomkeert maken, omdat de raadsman van de mede-ver dachte in deze zaak om uitstel van be handeling had verzocht wegens verblijf in het buitenland. Toen de raadsman en diens cliënt, een 26-jarige buschauffeur uit Haarlem, gis* teren wederom verstek lieten gaan ditmaal zonder enige voorkennis en wederom uitstel van behandeling het al ternatief dreigde te worden, had de aan nemer vanzelfsprekend bezwaar. De kantonrechter, mr. W. de Koning, deel de het standpunt van de aannemer vol komen en verleende derhalve verstek tegen de buschauffeur c.s. Beide ver dachten was tenlaste gelegd, dat zij op de Nieuwe Zeeweg te Noordwijk in een bocht onvoldoende rechts hadden gehou den met het gevolg, dat de door hen be stuurde voertuigen bus en auto in botsing kwamen. Het onderzoek ter zit ting duurde slechts kort. De aannemer verklaarde, dat hij uiterst rechts had ge reden, doch de chauffeur van de bus daarentegen in de bocht op het linker weggedeelte kwam. Een getuige a dé charge verklaarde eensluidend, dus volg de, conform de eis, een vrijsprekend vonnis. De buschauffeur werd, even eens conform de eis, bij verstek veroor deeld tot f-25 boete subs. 5 dagen. Levensgevaarlijk Toen een 21-jarige wielrijder uit Noordwijkerhout in de late avond van 6 september jl. bij het linksaf gaan in de Dorpsstraat aldaar geen voorrang verleende aan een hem tegemoetrydende vrachtauto bleven ernstige gevolgen niet uit. De wielrijder werd tegen de straat geslingerd en liep een zware hersen schudding op, terwijl de vrachtauto bij een uithaalpoging een paaltje ramde en grote schade opliep. Verdachte kon zich als gevolg van zijn hersenschudding niets meer van het geval herinneren, ook niet of hij destijds als antwoord op een vraag van de officier niet geheel nuchter meer was. Een drietal getuigen verklaarde, dat verdachte destijds le vensgevaarlijk had gemanoeuvreerd. Re kening houdende met de gevolgen, die verdachte reeds had ondervonden, eiste de officier, mr. E. v. d. Schans, slechts f.20 boete subs. 4 dagen. Verdachte vroeg uiterste clementie, daar behalve zijn non-activiteits-schade ook de scha de van de vrachtauto geheel voor zijn rekening kwam. „Volgens de getuigen en de verbalisant rook u zeer opvallend naar alcohol", repliceerde de kanton rechter, die in dit feit een verzwarende omstandigheid zag en derhalve vonniste met f30 boete subs. 6 dagen. „Geschepte" schapen „Ik verzorg die beesten uit liefdadig heid en zij mogen bij mij gratis in de wei lopen, dus vind ik het wel erg, dat ik door hun toedoen nu f30 boete moet betalen," aldus het beklag van een 71- jarige veehouder uit Zoeterwoude die te- reoht stond omdat een vijftal schapen uit zijn wei was ontsnapt en daarna Rijksweg 4a onveilig maakte. Onder het motto: wat één schaap kan, kunnen de andere ook" doemden de schapen achter elkaar plotseling voor de auto's op met het gevolg dat twee van hen werden „ge schept" en twee auto's werden bescha digd bij diverse uithaalpogingen. De twee „geschepte" schapen benutten hun vacht als stootkussen en hadden der halve tot ieders verbazing het avontuur zonder noemenswaardige letsels over leefd. Uit het onderzoek bleek, dat de beestjes inderdaad het eigendom waren van een naburige inriohting en dat verdachte de dupe was geworden van zijn goedheid. Hengelaars, die in zijn sloten mochten vissen, lieten het hek nogal eens open staan met alle gevolgen van dien. De kantonrechter was het met de officier eens, dat Rijksweg 4a wel een mooie weg was voor auto's, maar niet voor schapen, doch gezien genoemde omstandigheden vond hij f. 10 boete subs. 2 dagen zeer redelijk. Waarmee verdachte het wel eens kon zijn. Rijp-voor-de-sloop Het grote aantal rijp-voor-de-sloop- autobezitters, dat dagelijks de wegen onveilig maakt, werd ditmaal vertegen woordigd door een 21-jarige „autombi- list" uit Zoeterwoude, die zijn vehikel had gekocht voor een prijs waarvoor hij zich ook een solide fiets had kunnen aanschaffen. Een gebroken handrem en een voetrem, die nauwelijks functioneer de al trapte verdachte het pedaal tot op de plank toe in, behoorden tot de op vallendste gebreken. De officier eiste t.a.v. de handrem f.20 boete subs. 4 da gen en f.40 boete subs. 8 dagen voor de defecte voetrem. Verdachte verklaarde nog, dat hij het vehikel voor de sloop had verkocht. Dit stemde de kanton rechter wat milder en kreeg verdachte middels een vonnis van f. 50 subs. 10 da gen in totaal f10 korting. VOORSCHOTEN Ouderavond u.l.o.-school De hoofdschotel van de ouderavond van de openbare ulo-school was een lezing door de voorzitter van de ouder commissie, de heer A. C. Leenders, over land en volk van Zuid-Afrika. De aanwezigen hebben ten zeerste ge noten van de fraaie door de heer Leen ders zelf vervaardigde dia's, waardoor men een uitstekende indruk kreeg van de levenswijze der inheemse bevolking, alsmede van de flora en fauna van dit land. Vooral de opnamen betreffen de de dierenwereld in het Kruger Na tionaal Park oogstten grote bewonde ring. De woorden van dank, die het hoofd der school, de heer J. H. Brust, na af loop namens de aanwezigen tot de heer Leenders sprak getuigden hiervan. In het huishoudelijk gedeelte van de ouderavond werden enkele interne za ken behandeld. Tot nieuwe leden van de oudercommissie werden gekozen me vrouw A. de Vries-Kramer en de heer J. H. van Eist. De heren H. M. Bronder en J. G. A. Smorenburg, aftredende leden, werden door de voorzitter hartelijk dank ge bracht voor het in de commissie ver richte werk. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren G. Kruyt en K. P. Wegener. Tot slot van de avond bood de voor zitter van de oudercommissie aan de heer Brust in verband met diens 25- jarig ambtsjubileum, dat hij de vorige maand vierde, een serie langspeelpla ten aan. (Van onze correspondent) Jhr. Röell zal volgend jaar de functie van voorzitter van de AVRO neerleggen. Reeds speurt men in de boezem van deze omroepvereniging naar een werkelijk kundig opvolger. In dit verband wordt reeds de naam genoemd van mr. E. Stutterheim te Laren. Er zijn evenwel ook bestuursleden, die graag zouden zien dat de voorzittershamer wordt toever trouwd aan de heer E. de Jong, te Leid- schendam, die al jarenlang zitting heeft in het dagelijks bestuur van de AVRO. Zij achten de heer De Jong zeer zeker capabel voor de moeilijke functie. Reeds geruime tijd is men het in het algemeen bestuur onderling niet eens over de gang van zaken in de AVRO. Er is een groep bestuursleden, die uitermate ontevreden is over wat men noemt het slappe beleid van de meerderheid van het dagelijks bestuur. Deze leden - vertegenwoordigers van de gewesten Noord- en Zuid-Holland en Utrecht - hebben sinds kort elkaar ge vonden en de handen ineen geslagen. Hun streven tot verbetering van de min der gelukkige situatie zou van invloed zijn geweest op de beslissing van jhr. Röell om in 1962 te willen aftreden. Ook hebben zij bewerkstelligd - ten einde een betere doorstroming van jon gere krachten te verkrijgen -, dat zit tende bestuursleden bij het bereiken van de 70-jarige leeftijd voor hun bestuurs functie moeten bedanken. Goede première van „Arena Ditmaal waren het de scholieren van de hogere klassen van het u.Lo., u.t.s. en nijverheidsonderwijs die door de Com missie Jeugdvoorstellingen, uitgaande van K. en O. en de Leidse Jeugdactie in de gelegenheid werden gesteld maan dagmiddag en -avond te genieten van de opvoering van de 17de eeuwse vasten avondklucht van Michiel de Swaen „De verheerlyckte Schoenlappers of de Ge croonde Leersse" door de Toneelgroep „Arena". Michiel de Swaen (16541707) oefen de aanvankelijk in zijn geboorteplaats Duinkerken een heelmeesterspraktijk uit. Hij was tevens een vaardige rederij ker en een van de belangrijkste schrij vers van zijn tijd. „De gecroonde Leersse", in 1688 vol tooid. is toneeltechnisch gezien zijn beste werk. Het werd in 1686 voorafgegaan door „Menschwordingh", gevolgd door „Catharina" in 1701, „Mauritius" in 1702 en „De zedighe Doot van Carel den Vijf den" in 1704. „De gecroonde Leersse" geeft een be knopte episode uit „De heerelijcke ende vrolycke Daeden van Keyser Carel den Vijfden", een volksboek uitgegeven in 1674. Op knappe wijze vlecht de schrijver twee intriges dooréén: de viering van Vastenavond door Carel den Vijfden te midden van een schoenlappersgezin en zijn onverwachte, en ontsteltenis bren gende ontbieding van dit gezin ten pa- leize. En daarnaast de potsierlijke strijd van de schoenlappersgezellen Joren en Kosen om de gunst van meesterschoen- maker Teunis' sohone dochter Jacque line. „De georoonde Leersse" behoort onge twijfeld tot het genre dat de Toneel groep „Arena", gezien de beschikbare en nog jeugdige spelers wel bijzonder goed ligt. De regisseur Eric Vos is schier on uitputtelijk in het aanvaarden van ko mische en kluchtige vondsten, die door de executanten met overtuiging en rap heid worden weergegeven. Zonder tot uitzonderlijke prestaties of opvallend treffende typering te komen, vormden de spelers op gelijk niveau een sluitend geheel. Joop van der Donk presenteerde een aanvankelijk eigenwijze, later tot inkeer komende Teunis de schoenlapper, die in Truus Dekker als .sijn wijf" een vaardi ge partner vond. Jacquelijne, hun doch ter, werd met opmerkelijke frisheid en MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 februari. Vette varkens- markt. Aanvoer 119 varkens. Noterin gen (in f per kg levend gewicht) zware varkens geen notering; lichte varkens f 1.93-1.98; slagersvarkens f 1.98-2.02; zeu gen f 1.70-1.75. Handel slepend. LEIDEN, 14 februari. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: andijvie 88-117, kroten 8-11, Idem Sekookt 17-25, boerenkool 25-37, rodekool -13, prei 38-47, stoofsla 44-65, spruiten 35-51, uien 10-17, waspeen 30-35, winter peen 6-9, witlof 50-76; per 100 stuks: sla 16-30.60. ROTTERDAM. 14 februari. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 3872. Weektotaal 5674. Vette koelen en ossen 250; gebrulksvee 877; vette kalveren 472; graskalveren 207; nuchtere kalveren 1769; varkens 6; big gen 55; paarden 77; veulens 5; schapen of lammeren 147 weide/zuiglammeren 6; bokken of gelten 20. PrUs ln cents per kg: vette koelen le kw. 300-330, 2e kw. 270-300, 3e kw. 250- 265; vette kalveren 295-305 270-290. 240- 270, slachtpaarden 265 245 225. Prijs ln guldens per stuk graskalveren le kw. 440 2e kw. 330, 3e kw. 240; nuch tere kalveren 70, 60. 50, exportvarkens lopers 130, 100, 80; biggen 75. 65. 55; schapen 150, 120, 90; lammeren 130, 100, 90; kalf koelen 1290, 1140, 950; melkkoeien 1290, 1140, 950; vare koeien 850, 750, 650; vaarzen 920, 720, 620; pinken 560, 460, 400. originaliteit door Els Cornelissen ver tolkt, terwijl Peter van der Linden de blijmoedige, luchthartige, maar dood arme knecht Joren en Paul van Gorcum diens tegenstelling, de saaie, gierige, maar niet geheel van middelen ontblote knecht Kosen alle relief gaven. Van John Kelly zagen wij een wat we ke Keyser Carel en van John van Kas- teren een strakke, krachtige uitbeelding van de lijfwacht Ambroos. Zijn wij goed ingelicht, dan aanschou- den wij maandagmiddag de première. Wy bedoelen het als een compliment aan regisseur en spelers als wij erken nen dit in geen enkel opzicht te hebben bemerkt. De jeugd heeft inderdaad volop ge noten wat zowel tijdens de opvoering als na afloop overduidelijk tot uitdrukking kwam. B. H. BEURSO VERZICHT Internationals lagen onder leiding van Philips Amsterdam, 14 februari. De internationale waarden vertoonden vanmiddag over de gehele linie lagere koersen. De afbrokkeling geschiedde on der leiding van de Philipsaandelen. Nu de dood van Loemoemba is bevestigd, was men op het Damrak terughoudend. De kopers gaven er de voorkeur aan de kat eerst wat uit de boom te kijken en af te wachten hoe Wall Street zal rea geren op de dood van Loemoemba. De Newyorkse beurs sloot gisteren lager, ook voor de Nederlandse hoofdfondsen. De zeker niet ongunstige stemming op de Westduitse beurzen was vrijwel de enige stimulans voor het Damrak. Dit verhinderde echter niet dat er in Am sterdam koersverliezen moesten worden geïncasseerd. Niettegenstaande dat. viel de schade heel erg mee. Philips lag gis teren nabeurs reeds zwak in de markt, omdat Amerika de stukken niet wilde hebben. Vandaag kwam daar het bericht bij, dat Cuba vier handelsondernemin gen van Philips in Cuba heeft overge nomen. De aandelen Philips reageerden hier dan ook op met een koersverlies van circa acht punten. De elektrowaarden liepen op van 1154 tot 1158, tegen een voorgaande slotkoers van 1165 1/4. AKU's, die maandag negen punten daalden, voegden aan dit verlies vandaag twee punten toe op 527. Unile vers gleden verder weg tot 876, min zes punten, terwijl Hoogovens zich goed hielden door slechts drie punten lager te noteren op 892. Kon. Olies daalden van f. 143.90 tot f. 143.50. De olie-aandelen verloren op deze prijs twee gulden of wel tien punten. De handel had over het gehele internationale front op het Dam rak weinig om het lijf. De scheepvaarten moesten vandaag een veertje laten. Op de aanhoudende vaste stemming van de voorgaande beursdagen volgde een lichte koersreac- tie, welke als gezond werd gekenmerkt. Doorelkaar bedroegen de koersverliezen een tot drie punten. Van de Cultures brokkelden Amster- dem Rubbers verder af tot 128%. HVA's werden twee punten lager op 137 gead viseerd. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 14 febr. Londen 10.60% 10.61%, New York 3.78ft—3.78f|. Mon treal 3.82%—3.82%, Brussel 7.58%—7.59, Parijs 77.2577.30, Stockholm 73.19%— 7324%, Frankfort 90.75—90.80, Milaan 60.88%—60.93%, Zürich 87.71—87.76, Oslo 52.97%53.02%, Kopenhagen 54.7952.84, Lissabon 13.20%—13.22%, Wenen 14.52% 14.53%. BEURS VAN AMSTERDAM Dinsdag 14 februari 1961 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden 101% 101% 101% 101% 101% 101% Ned. '60 II 4% 101% 101% 100ft 100% 96 GB 96 Grootboek obl. 3% 81% Ned. '47 3% (3) 94 H 94ft Ned. '51 3% 97% 97%GB 94% 94% 94H 94} 3 90% 90%GB Ned. bel. cert. 3% 90 y4 Ned. '50 3% 90% 90% 90% 91 GB 90 i| 91 Ned. '55-n 3% 92% 92% Ned. *37 3 92% 92% Ned. grtbk obl. '46-3 92% 92ft Ned. doU. ln. '47 3 91 91% B Ned. Inv. cert. 3 99% 99 ft 9913 9918 99% 99% 95% 95% Ned. won. b.l. *57 6 110 110% Ned. won.b.l -58 4% 100H 10018 ACTIEVE AANDELEN 39% 38 Nat. Handelsbank 243 Ned. Handelmij 340 GB 334 129% 128% 139% 138 530 530 AX.U 529 527% Berkel's Patent (v.) 355 352 Calvé Delft cert. 862 866 Deli Mij .en (Ver.) 173.60 173GB Kon. Pap Gelder 359 GB 356 y4 Hoogovens cert 894% 893% Müller en Co. NJ. 500% 500 Ned. Kabelfabr 675 L 665 1165% 1156% 325% 323% 882% 876% Wilton Feyenoord 285 283 452% 453 Dordtse Olie gew. 677 658 Kon Olie (f.20.—) 145.30 143 Idem (50 A f.20.—) 145 60 143.40 Holl. Amer. lijn 165% 161 Java China Paket 182 179 (LM 102 101.90 Kon Ned. Stmv Mi) 248% 287% Kon Paket Mi) 167 GB 164GL Stoomvaart MÜ Ned 201 199 Nievelt Goudr eert 177% 172% v. Ommeren eert. 3444 343GB Kot. Rott Lloyd 177% 174 Ned Scheepv Unie 177% 174% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 8 96 idem '48 (3%) 96% R'dam '52-1 (4%) 99% 100% id ld. *37 ï-n (3%) 95% 95% Z.-HoUand '56 (4%) 99ft Bankwezen Bank N.G. *58 (5%) id. N.W.B. *52 (4%) BVG rspbr f.500 BVG rspbr. '52 koers v. heden Vorige Slotkoers 105% 105% 99% 100 176% 177 133% B 133% B Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 93% Premieleningen A'dam *53 3 105 b A'dam '51 12%.. 86% A'dam '56 I 2% 85 A'dam '56 II 2% 94 A'dam '56 III 2% 93 Eindhoven '54 2% 82% Enschede '54 2%82% Den Haag '52 I 2% 92% Idem II 2% 93 b R'dam "52 I 2% 9114 Idem n 2% 93 b Idem '57 2%102% Utrecht '52 2% 89 Z.-Holl 1957 2% 98 Zuid-Holland '59 2% 102 A 93% 86% 85% 94% 93% 82% 83 L 92% 93% 91% 94% 103 102ft NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 248 50 248 Amst. Bank 388 388 H.B.U. eert218% 218% Rott. Bank 352 352 Twentsche Bank 360 360 Industrie Ondernemingen Albert Heyn425 427 BorsumiJ44% Electrolasmij380 Kon. Ned Grofsm 218% 219 Holl. Constructie 554 558 Ing. bur. v. Bouwnyv 280 268 Internatio 183 182 Int. Kunststoff. Ind 64 64% v. Kempen en Begeer 124 125 Leidse Wolspinnerij 552 551% Rott. Droogdok Mij 549 540L Sikkens Groep 909% Ver. Touwfabrieken 380 372 Walvisvaart 113 114 Wernlnk'8 öetonmlj 174 176 Van Wijk en Heringa 137 138 Zaalberg 121 120 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 23 V4 23% Intern Nickel62 61% Anaconda 50% 49fi Bethlehem Steel.... 45 44% Cities Service 53f| 53% General Motors 42% 42% Kennecott83% 83% Republic Steel 58% 58ft Shell OU 83 83 Union Pacific 30 ft 30% Un. States Steel 82 81

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3