LOEMOEMBA EN METGEZELLEN DOOR DORPELINGEN GEDOOD WEERBERICHT Binnen twee uur twee branden in Rotterdam Katangese minister Moenongo wijst bij voorbaat alle inmenging van de Ver. Naties van de hand Moskou spreekt van een misdaad van de Belgische kolonisators Vlammen lekten uit het dak van liet stadhuis PROJECTIEL NAAR VENUS SNELT VOORT (9m/ Qli t letllVS Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 14 FEBRUARI 1961 No. 30280 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. vao Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Kongo's ex-premier Loemoemba en zijn metgezellen Okito en Mpolo zijn zondag door de bewoners van een dorpje vermoord, aldus deelde de Katangese minister van Binnenlandse Zaken, Moenongo, gisteren aan de pers mede. Hun lichamen zijn door drie Katangese ministers herkend en werden begraven op een plaats, die geheim zal worden gehouden. Ook de naam van het dorp en van de stam, die daar woont, zullen niet onthuld worden. Moenongo zei zeer wel te beseffen, dat men zal zeggen, dat de drie door de Katangese overheid zijn vermoord, Dat is onvermijdelijk, zei hij. Moenongo verklaarde verder: „Wij willen niet, dat het graf een bedevaartplaats wordt en ook niet, dat de bevolking van het dorp moeilijkheden krijgt. Zij is misschien wat overijld tewerk gegaan, maar is vergeeflijk, omdat men kon aannemen, dat de vluchte lingen gewapend waren". De minister zei, dat het dorp de beloning zal ontvangen, die voor het aanhouden van de vluchtelingen was uitge loofd. „Ik zou liegen", aldus ging Moenongo voort, „indien ik zei, dat de dood van Loemoemba mij bedroefd maakt. II kent mijn gevoelens in deze: Loemoemba was een misdadiger, die de dood van duizenden in Katanga en tienduizenden in Kasai op zijn geweten heeft, zonder nog te spreken van de vervolgingen en slachtpartijen in Oostprovincie en Kivoe. In een gerechtelijk vonnis zou hij ter dood zijn veroordeeld". Herinneringen Minister Moenongo had overigens lie ver gewild, dat de drie hadden kunnen worden berecht. Tot degenen die de Katangese regering nu van moord be tichten, zei Moenongo: ,3ewijs dat maar". Aan de Ver. Naties ontzegt Ka- tanga bij voorbaat het recht zich met deze kwestie te bemoeien. Ik herinner U hier aan de zaak van Sacco en Vanzetti, Julius en Ethel Ro senberg, Caryl Checcman, in de Ver enigde Staten. Ik zal hen niet vergelij ken met Loemoemba en zijn medeplich tigen, noch een verklaring afleggen over hun onschuld of schuld. Ik wil U er slechts aan herinneren dat bij deze „causes celèbres" de opinie van de ge hele wereld en de hoogste religieuze autoriteiten om genade voor de veroor deelden vroegen. Maar vergeefs. De Ver enigde Staten sloegen er geen acht op en beschouwden de kwestie als hun eigen zaken. Zou U ons dit recht ont zeggen. Alleen omdat wij zwart zijn en een jonge natie? De jonge naties van Afrika zullen een dergelijke stap tegen de soevereiniteit van een Afrikaanse natie niet begrijpen", aldus minister Moenongo. Andere voorbeelden „Ik zal U andere voorbeelden geven", aldus ging Moenongo voort. „Hebben de Verenigde Naties ooit enige aandacht geschonken aan de oppositieleiders, die periodiek in het een of andere land in Zuid-Amerika werden terechtgesteld. Hebben de Verenigde Naties aandacht geschonken aan de dood van Koning Feisal van Irak? Wat hebben zij gedaan om de tienduizenden Baloeba's in Kasai, die door de Loemoembisten werden uit geroeid. te beschermen? Hebben zij een onderzoek ingesteld naar de gifmoord op de Kameroense leider Moemie in Zwitserland? Hebben de Volkenbond en de Verenigde Naties zich ooit bezig ge houden met de vraag, wat gebeurd is met de miljoenen Russen die in de con centratiekampen van Rusland werden uitgeroeid? Wat deden de Verenigde Naties om de levens te beschermen van de dappere generaal Maleter en van Imre Nagy van Hongarije? De bondgenoten die de Verenigde Na ties hebben geschapen, hebben zij niet hardvochtig toegestaan dat hun Joego slavische wapenbroeder, generaal Mi- chailowitsj, door zijn rivaal Tito werd geëxecuteerd? Er is geen einde aan vragen van deze soort, die gesteld kunnen worden. Maar die, welke ik heb opgesomd, zyn vol doende om de Verenigde Naties te be schamen, die niets zeggen wanneer het een grote natie betreft, maar graag hun vermeend gezag opleggen wanneer zij met een kleine, zwakke natie te doen hebben. Laten de Verenigde Naties voor hun ogen de portretten houden van Michai- lowitsj, Maleter en Imre Nagy en zovele anderen, wanneer zjj een schijnheilig protest willen laten horen in het geval van personen, die in tegenstelling tot eerder genoemden, het niet waard zijn om over te spreken". Veiligheidsraad komt morgen weer bijeen Het hoofdkwartier der Verenigde Na ties in Elisabethstad heeft aangedrongen op volledige medewerking bij zijn on derzoek naar de omstandigheden rond om de gevangenhouding, ontsnapping en dood van oud-premier Loemoemba. In een communiqué werd gezegd, dat van de dood van Loemoemba met grote be zorgdheid is kennisgenomen en dat het daarom allernoodzakelijkst is dat de RUSTIG WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog weer met opklaringen in de nacht en ochtend ook plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 februari Zon op: 7.56 uur; onder: 17.53 uur. Maan op: 7.55 uur; onder: 18.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.13 en 15.27 uur, laagwater te 11.16 en 23.41 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's V.N. de grootst mogelijke medewerking bij het onderzoek wordt verleend. De bijeenkomst van de Veiligheidsraad is verdaagd tot morgen om de leden in staat te stellen de situatie, zoals die door de moord op Loemoemba is ontstaan, te bestuderen. Hammarskjöld noemde de dood van Loemoemba „ernstig en tragisch". Aard en betekenis van deze zaak maken een volledig en onpartijdig onderzoek nood zakelijk. Kennedy geschokt President Kennedy toonde zich giste ren „zeer geschokt" toen hij het nieuws van Loemoemba's dood vernam. De Amerikaanse vertegenwoordiger bij de V.N., Stevenson, sprak van „ontmoedi gend en betreurenswaardig". Hij zei deze „jongste tragedie" te betreuren, „maar nu moeten wij ons alle verenigen, niet om te wreken, maar om te verzoenen". De Veiligheidsraad moet alles doen om een constructieve oplossing te vinden en vrede en orde te herstellen. Radio-Moskou sprak van een „bloe dige misdaad" van de kolonisators" en Zorin, de vertegenwoordiger van de Sov jet-Unie bij de V.N. sprak in gelijke trant. Hij beschreef Loemoemba als een nationale held van de volkeren van Kongo en Afrika. „De Belgische koloni sators en hun bondgenoten dragen de volledige verantwoordelijkheid. Ham- marskjölds voorstel om een onderzoek in te stellen is huichelachtig. Na hetgeen in Katanga en Kongo is gebeurd hebben wij niet het minste vertrouwen in de se cretaris-generaal en zyn staf". In het hoofdkwartier van de Verenigde Naties circuleren geruchten dat de Sov jet-Unie, en mogelijk ook Joego-Slavië en de Verenigde Arabische Republiek, thans overwegen de regering van Gizen- ga in Stanleystad als de wettige regering van Kongo te erkennen. Enkele waarne mers menen dat een dergelijke verkla ring overbodig is, omdat Gizenga vice- premier in het kabinet-Loemoemba was, en de Sovjet-Unie en een aantal neu trale landen dit kabinet - en niet dat door Kasavoeboe is gevormd - nog steeds als de wettige regering van Kongo be schouwen. De Cubaanse regering heeft drie da gen officiële rouw afgekondigd in ver band met de dood van Loemoemba. Het vakverbond wil een dag staking in de gehele wereld uit protest tegen deze „moord, bedreven door de imperialisten en hun lakeien". De federatie van stu denten veroordeelde het „Yankee-impe- rialisme, de voornaamste verantwoorde lijke" (voor de dood van Loemoemba). Koning Mohammed van Marokko zond een telegram aan Hammarskjöld waarin hij uiting geeft aan zijn verontwaardi- diging over de „moord op premier Loe moemba". Het prestige der V.N. heeft hierdoor een zware klap gekregen. Hij spreekt van een misdaad die tegen het Afrikaanse nationalisme is gericht. Nacht der lange messen In de Europese hoofdsteden vreest men dat het doden van Loemoemba een golf van haat en geweld tegen de blan- Gisteren is minister Cals in ge zelschap van de directeur-generaal voor de buitenlandse betrekkingen naar Egypte vertrokken om de Nijl- tempels bij Philae in ogenschouw te nemen. De Unesco voert een actie voor internationale maatre gelen om deze tempels te bescher men. Zij worden met overstroming bedreigd door de bouw van de Assoeandam. H.M. Koningin Julianarondge leid door het Veilingbestuur, be wondert de bloemenpracht in het Rijnsburgse ..Flora Achter H.M. burgemeester B. H. Koomans. (Foto L-D./Holvast) Eenheidswet aanvaard in Belgische Senaat De Belgische Senaat heeft gisteren het ontwerp-eenheidswet met 97 tegen 63 stemmen bij 6 onthoudingen aan vaard. Het wetsontwerp zal nu voor on dertekening naar Koning Boudewijn worden gezonden. Hierna zal de wet in de staatscourant worden gepubliceerd. De stemming in de Senaat had oor spronkelijk reeds vorige week vrijdag moeten plaatshebben. Het debat sleepte zich vrijdagavond en -nacht echter moeizaam voort. Om vier uur zaterdag morgen besloot de voorzitter de stem ming uit te stellen tot maandag. De regering heeft reeds aangekondigd, dat zij voorschriften zal uitgeven, waar in de voornaamste punten van de wet, welke bedoeld is, om het economische en financiële herstel van het land te bevorderen zijn opgenomen. Dit zal nog geschieden voordat het parlement wordt ontbonden, hetgeen binnen de komende twee weken wordt verwacht. ken tot gevolg zal hebben in Afrika en misschien ook in Azië. In hoge Britse kringen gaf men toe bang te zijn dat een krachtig Russisch protest naar aanlei ding van Loemoemba's dood niet alleen geweld tot gevolg zou kunnen hebben maar ook een „gevaarlijke kettingreac tie" op politiek gebied zou kunnen ver oorzaken onder de Afro-Aziatische lan den. Onder de Belgische bevolking in Eli sabethstad was de reactie op het nieuws er een van schrik. Vele Belgen gaven uiting aan hun vrees dat het nieuws van Loemoemba's dood hevige reacties on der de Loemoembisten in de Oostpro vincie en Kivoe, die zjj in hun macht hebben, zou teweegbrengen. De gedach ten gingen allereerst naar de acht Bel gische soldaten die zich thans in de ge vangenis van Stanleystad bevinden. „Dit nieuws zal bijna zeker hun dood vonnis betekenen", zei een Belgische di plomatieke functionaris. „Wij, Belgen, hadden niets te maken met de gevan genhouding en dood van Loemoemba, maar de wereld en vooral de Loemoem bisten zullen dit nooit geloven. God helpe de Belgen - en de andere Euro peanen - in Kivoe en de Oostprovincie. Nu is de tijd voor de nacht van de lange messen voor hen gekomen". In geheel Kongo heerste vandaag een gespannen toestand. Iedereen scheen te wachten op het moment dat de Loemoembisten hun haat zouden afreageren in gewelddadig heden. Alle V.N. troepen zijn in staat van paraatheid gebracht. Men vreest, dat er wraak geoefend zal worden op de blanken in de Kongo en de anti-Loemoemba gezinden, die in gevangenissen zijn opgesloten in door Loemoembisten beheerste stre ken. Castro naast vier Philipsbedrijven Naar ons van de zijde van het Philips- bedrijf in Eindhoven wordt bevestigd, heeft de Cubaanse regering de leiding van vier handelsondernemingen van Phi lips in Cuba overgenomen, vermoedelijk als eerste inleidende stap tot inbeslag neming. In deze vier ondernemingen werkten ruim 200 personen, onder wie slechts enkele Nederlanders. In deze be drijven is circa drie miljoen gulden ge ïnvesteerd. Eerder was een verzoek ingediend om twee der ondernemingen te mogen slui ten wegens onvoldoende werk. Dit als gevolg van de invoerbeperkingen, die de Cubaanse regering heeft afgekondigd en de grote orders die ztf in het buitenland plaatst. (Voor meer nieuws over Cuba zie men elders in het blad). Miljoenen schade in duinploodsen Tweemaal kort achtereen werd voor de Rotterdamse brandweer gisteren in de namiddag groot alarm gegeven. Omstreeks vijf uur deed het bijzondere alarmerende bericht „het stadhuis staat in brand" de ronde in Rotterdam. De brandweer rukte met groot materieel uit. De zware wagens gierden door het spitsuur- verkeer. Op de Coolsingel stroom den duizenden samen. Maar geluk kig vipl het mee. Er stegen wat rookwolken op uit het dak, er waren heel even vlammen te zien, In juiste baan met goede snelheid Gistermiddag om twaalf uur Moskou-tijd bevond het ruimte vaartuig op weg naar Venus zich op een afstand van 488.900 kilo meter van de aarde, dat is aanzien lijk verder dan de maan. Volgens Russische gegevens bevond het zich precies in de uitgestippelde baan met de juiste snelheid van 4.05 kilometer per seconde. Deze snelheid neemt nog geleidelijk af onder invloed van de aantrek kingskracht van de aarde, doch deze invloed zal binnenkort zo zwak zijn, dat de snelheid niet meer noemenswaard kleiner wordt. De snelheid zal hoogstens tot iets minder dan 4 km per seconde teruglopen. De temperatuur in het ruimtevaartuig wordt automatisch binnen bepaalde grenzen gehouden op een gemiddelde van 20 graden celsius, teneinde de wer king der instrumenten zo goed mogelijk te verzekeren. De elektriciteit, nodig voor de waarnemingsinstrumenten en voor het radiocontact met de aarde wordt verkregen uit chemische en uit zonne- batterijen. Tot dusver is van de aarde af twee maal contact met het ruimtevaartuig opgenomen voor het ontvangen van de geregistreerde wetenschappelijke waar nemingen. Het instrumentarium bleek daarby perfect te functioneren. Het ligt in de bedoeling, dat voortaan eenmaal per week mededelingen worden gedaan over de vorderingen en positie van het ruimteschip en eventueel over de ontvangen wetenschappelijke gege vens, aldus heeft het Russische pers bureau Tass medegedeeld. Ook naar Mars? Verschillende Russische geleerden hebben verklaard, dat by slagen van het Venus-experiment ook binnen af zienbare tüd een schot naar Mars te verwachten is. Over Mars Is veel meer bekend dan over Venus, maar ook de planeet die buiten de baan van de aarde om de zon draait heeft nog vele raad selen voor de sterrenkundigen. maar binnen het uur was men de brand meester. De schade bleek beperkt te blijven tot dak en zol derverdieping. Weer alarm Nauwelijks waren de brandweerwa gens weer binnen of opnieuw rinkelde de alarmschei in de kazerne. Al spoedig werd het aanvankelijke middelalarm ge wijzigd in groot alarm. Twee opslag loodsen aan de Stadionweg in Rotter dam-Zuid stonden in lichterlaaie. In korte tijd waren de loodsen volkomen verteerd door de enorme vuurzee, waarin de vlammen zo hoog opjoegen, dat de gloed zelfs in Zwijndrecht en Dordrecht te zien was. Het vuur vond gretig voed sel in de enorme voorraden dumpgoed, zoals olie- en benzinevaten. kisten met vet en jerrycans. Voorts stonden er in de loodsen nog leervet en onderdelen van motorfietsen, auto's, radio's en le dikanten. Steekvlammen De brand werd ontdekt door de be heerder van de personeelskantine, de heer M. Zevenbergen, die kort nadat de 45-man tellende personeelsbezetting naar huis was gegaan plotseling de steekvlammen omhoog zag schieten. Er was toen al geen redden meer aan. Bin nen een half uur was de oppervlakte der loodsen over een lengte van 100 meter en breedte van ruim 50 meter een massale vuurzee, waaruit dikke zwarte rookwolken omhoog kolkten. Met de regelmaat van de klok deden zich ontploffingen voor, die metershoge zui len omhoog spoten. Ze verspreidden een verzengende hitte, waardoor het vrijwel onmogelijk was de brand op korte af stand te naderen. Massa's water De brandweer was uitgerukt met drie Arend-Fox-spuiten, maar alle water massa's konden niet verhinderen, dat de deels houten loodsen geheel afbrand den. Een blusboot van de havendienst weerde zich geducht aan de achterzijde. De politie had druk werk met het afzet ten van de Stadionweg, bereden politie drong de duizenden nieuwsgierigen, die waren toegestroomd om het spectacu laire schouwspel gade te slaan, terug. Volgens ons verstrekte gegevens is er voor miljoenen guldens schade aange richt. Onder meer gingen honderddui zend jerrycans verloren, alsmede 30.000 kilo verf in vaten. 300 motorfietsen, en tien ton leervet. Over de oorzaak tast men alsnog in het duister. (Van stadhuisbrand zie men elders) Uit Het Leidsch Dagblad van 15 februari 1861: De Leidsche Manufacturen- hal. Tilburg en Leiden zijn bei- den fabriekplaatsen, maar in i aard en uitgestrektheid zeer i verschillend, zoodat een vergelij king van hetgeen hare behoef ten, belangen en omstandighe den betreft, niet gedoogt, dat i gevolgtrekkingen ivorden ge maakt uit maatregelen, die voor beiden toepasselijk zijn. Zijn de i fabrieken te Tilburg algemeen tevreden over de goede regeling en over de niet te hoog opge voerde kosten aaar ter plaatse, er volgt nog niet uit. dat de Leidsche fabrikanten daarmede evenzeer kunnen en zouden ge noegen nemen Ten einde de spaarzaam heid onder de arbeidende en min gegoede volksklassen te be vorderen, wil het Engelsche gou vernement haar de gelegenheid geven, om bij ieder postkantoor geld aan het rijk in bewaring te geven tegen een rente van min stens twee ev een halve percent in het jaar.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1