Yiciis Orientis wint derby van Algemene RDG wint van LDV Amerika's regering treedt tegen prijs-afspraken krachtiger op „Badspecialist" Karl Chmielewski staat terecht voor 297 moorden MAANDAG 13 FEBRUARI 1961 Rondom de korf De plaatselijke strijd tussen onze beide hoofdklassers is ten gunste van Vic. Oriëntis geëindigd. Vol komen verdiend! Het zag er aan vankelijk naar uit, dat De Alge mene geheel onder de voet gelopen zou worden. V.O. startte n.l. over weldigend. De snelle Wim Meijer was beslist ongrijpbaar voor de verdediging van de thuisclub. Na enkele minuten had deze speler de score reeds geopend (0—1) en uit een strafworp scoorde hij binnen 5 minuten 0—2. Het overwicht van de Kooiclub hield aan. Sjardin was na veertien minuten zijn tegenstander eveneens te snel af (0—3) en na 26 minuten liet deze speler de V.O.-aanihang opnieuw juichen (0-4). In de derde opstelling waren de gasten belangrijk minder gevaarlijk. Er ont stond nu een wat meer gelijkopgaande strijd en kort voor rust kon van Iterson het eerste tegenpunt van De Algemene laten aantekenen (1-4). Ook in de tweede helft was het eerste succes voor de thuisclub. Opnieuw scoor de J. v. Iterson (24). Daarna kwam V.O. weer in het offensief. K. Somme- ling en mevr. Van Polanen voerden de stand op tot 26. De Algemene gaf zich niet gewonnen en het werd weer wat spannender toen A. v. Duijl tweemaal inschoot voor de thuisclub (46). Te meer, daar de derde aanval van V.O. ook nu weer niet bijster gevaarlijk was, hoe wel Zirkzee weinig geluk had. De thuis club zag echter ook geen kans nog wij ziging in de stand te brengen. Einde 4-6. Eeuwige jeugd Fluks speelde tegen Ons Eibernest 2 een goede wedstrijd. De thuisclub ging bijzonder snel van start. De actieve Jo Niesing was in de beginopstelling weer uitstekend op dreef. Na 2 minuten gaf zy Fluks reeds de leiding en na 6 minu ten was het opnieuw deze speelster, die de eeuwige jeugd schijnt te bezitten (zij wordt volgende maand 42!), die inschoot (20). Een Haags tegenpunt na 9 minu ten door de Leeuw gescoord (21), kon de roodwitten nauwelijks verontrusten. Twee minuten later scoorde Piet de Haas weer voor Fluks. Corrie Planje schoot na 20 minuten eveneens zuiver in en na een langdurige aanval werd het na 29 minuten door H. v. d. Steen 51. Daarna verslapte de thuisclub enigs zins. De gasten profiteerden daarvan on middellijk. Met twee afstandsschoten bracht Hartelok de ruststand op 53. Kort na de hervatting werd het even spannend toen De Leeuw de stand op 5—4 terugbracht. Fluks hernam hierna het offensief. Selier en v. d. Steen braohten met fraaie doelpunten weer voldoende afstand in het scoreverschil (74). Elly Oudshoorn, eveneens uit stekend op dreef, stelde de Leidse zege veilig (84). Hartelok had nog eenmaal succes voor de Eibers (85) en aanvoer der Jan de Haas bepaalde de eindstand op 95 Weinig krachtsverschil Zuiderkwartier en Ons Eibernest 3 speelden een aardige aantrekkelijke wedstrijd met weinig krachtsverschil Van verre afstand openden de gasten na 10 minuten de score. J. van der Kaaij zorgde voor de gelijkmaker (1—1). Op handige wijze bracht Gressie de geel- blauwen met 21 voor, doch met de rust was de schaal toch weer in evenwicht (2—2). Direct na de hervatting namen de Hagenaars weer de leiding (2—3), doch met een doorloopbal van Broers werd het andermaal gelijk (3—3). Een misverstand in de Leidse gelederen gaf de geheelonthouders opnieuw een voor sprong (34) en met een ver schot kwa men zij op 35. Gressie miste vervolgens een strafworp, doch W. de Wagen Aar had daarop van achter de paal wel suc ces (4—5). Een Leids slotoffensief om de gelijkmaker te scoren bleef zonder succes. Een doelpunt aan de andere zij de besliste de ontmoeting ten gunste van de gasten (46), want het doelpunt dat Broers In de laatste seconden scoorde was niet voldoende meer (5—6) om de nederlaag te kunnen ontgaan. De Danaiden en DKC speelden een snelle, vlotte party korfbal, waarbij de Delftenaren technisch wel iets beter wa ren. Vooral in de eerste helft lag het tempo hoog. In deze periode hadden on ze stadgenoten wel het beste van het spel, want na een aanvankelijke 10- achterstand, begonnen zy de basis voor de overwinning te leggen. Pasman scoor de met een doorloopbal de gehjkmaker (11). J. Broersma benutte een straf worp (21) Elly van Rhyn, wederom uitstekend op dreef, deed 31 noteren en door Ezendam kwam de rust met een 4—1-voorsprong. Na rust was DKC het meest aan bod. Na een tweede tegenpunt van de Delftenaren wist Pasman welis waar er 52 van te maken, doch de gas ten bleven sterker en kwamen met goe de doelpunten tot 54 terug. Een straf worp kort voor tyd had de geiykmaker 'kunnen zyn, doch gelukkig voor onze stadgenoten werd deze kans niet be nut. Een zwaar bevochten 54-zege voor de scholieren derhalve. Uitslagen Hoofdklasse BHKVRigtersbleek 134; De AlgemeneVic. Oriëntis 46. Zuid-Holland I: Fluks—Ons Eiber nest 2 9—5; Ready—HKV 2 7—7: Zwer versHou Stand 22. Zuid-Holland II A: MerwedeVicus Oriëntis 2 54 (onder protest van V.O.): Wion—HKV 3 2—4. Zuid-Hollan<i rn A: De Danaiden DKC 5—4. Zuid-Holland IIIB KiodCharlois 2—5; ALO—TOV 6—6.' Reserve 1ste kl.Fluks 2—Zwervers 2 74; Regenboog 2—Ready 2 64. Reserve 3A: O. Eibernest 5Phoenix 2 2—3. Reserve 3B: Deetos 4Vic. Oriëntis 3 2—2. LKB, 1ste kl.: Crescendo 2Zuider kwartier 2 3—4; KNS 3—De Danaiden 3 34; De Danaiden 2Fluks 4 46; MorskwartierVic. Oriëntis 4 41. 2de kl.; Vic. Oriëntis 6Fluks 6 61; Vic. Oriëntis 5—Vitesse 2 15—2. 2B: KNS 4Vic. Oriëntis A 213; Crescendo 3—Fluks A (Crescendo n.o.) Fluks 5—De Danaiden A 2—8; Mors kwartier A—KNS A (Morskw. n.o.). Junioren: De Algemene BFluks B 61; Vitesse ACrescendo A 18. MUSEUM OVER PAPOEA'S IN HOLLANDIA (Van onze correspondent) Een museum over Papoea's voor Pa poea's zal gesticht worden in Hollan- dia in Neder. Nieuw-Guinea. Dr. v. de Bruyn („jungle Pimpernel") hoopt, dat fondsen hiertoe zullen worden uitgetrok ken op de begroting voor 1962.. Aan de heer R. S. Wassing, eerste wetenschap- peiyk assistent van het museum voor land-en volkenkunde te Rotterdam, is een onbezoldigd verlof verleend voor een driejarig verbiyf in Nieuw-Guinea op gouvernementscontract. Zodra het besluit inzake het Nieuwguinese muse um definitief is, zal hy zijn ervaring in dienst stellen van de uitvoering van het plan. De heer Wassing is onlangs in Nieuw-Guinea aangekomen. Snel zullen het wereldbeeld en de le- venswyze van de Papoea's zich wyzi- gen. Hun culturen, die in grote trekken waarschyniyk eeuwenlang gehjk geble ven zyn, zullen door de westerse goed deels verdrongen worden. Vandaar de spoed, waarmee volkenkundigen gege vens over deze nu nog levend, oorspron- kelyke culturen verzamelen. Materiële uitingen van deze culturen worden in grote hoeveelheden naar Europese mu sea verzonden. Het Rotterdams Volken kundig Museum heeft daar een belang- ryk aandeel in. Over enkele generaties zou de Papoea het echter als een gemis gaan voelen, als zyn eigen land ontdaan zou zyn van die belangryke middelen ter be studering van het verleden. Vandaar dat de Australiërs in oostelijk Nieuw-Gui nea, in Port Moresby, al een museum over de Papoea-culturen hebben ge sticht. Het Australische gouvernement heeft ook de export van bepaalde, be langryke en zeldzaam wordende mate riële uitingen van cultuur, verboden. Deze maatregel richt zich mede tegen lieden, die uit winstoogmerk en ïnet minder scrupules dan de volkenkundi gen, maskers en andere voorwerpen uit het land weghalen, voorwerpen die in Amerika en in Europa in de kunsthan del hoog genoteerd staan. Lawine bij Lenzerheide: tien slachtoffers De lawine die zoals wy zaterdag reeds meldden vrijdag by de Zwit serse plaats Lenzerheide een groep skiëndo kinderen bedolf, heeft tien slachtoffers geëist: zes meisjes, drie jon gens en de leider van de groep. Zater dagmiddag is het laatste lichaam ge borgen, het zat acht meter onder de sneeuw. De reddingsploegen, die hon ger van Jordanië, komt op 24 maart in de weer geweest. Het „Residentie Dam Genootschap" wist een fraaie overwinning op LDV te behalen. Toch is dat alles niet zo vlot verlopen als de cijfers (146) we] zou den doen veronderstellen. Er is zwaar slag geleverd en het moet gezegd wor den dat de LDV-ers, die met niet min der dan drie invallers deze zwaarste strijd van de jaarlijkse competitie in gingen, aan diverse borden prachtig partij gaven en vochten als leeuwen. Het glanspunt was de partij van de Leidse reserve J. B. Janssens tegen de oude damrot, de overbekende kampioen H. F. J. Kinnigen. De party liep na enige tyd niet gemakkelijk voor de LDV-er en doorbraak dreigde. Juist op dat moment bracht deze er een schitte rende variantencombinatie in, die niet alleen de situatie volkomen corrigeerde doch tevens winst gebracht zou hebben indien de routine van Janssens iets groter was geweest. Heemskerk speelde zijn oerdegelijke centrum spel, maar werd verrast door een ingenieuze combinatie naar de dam- lyn die Ivens echter niet meer dan re mise bracht. Praohtig spel leverde ook Slechtenhorst die, zoals altijd, ook nu zijn opmerkelijk randspel speelde dat, hoewel door velen afgekeurd, deze spe ler zelden nadeel schijnt te brengen. Mulder, die pas tegen Keiler een prach tig succes had behaald, dacht een ge- Hooggeplaatste leiders van gerenommeerde firma's kregen een gevangenisstraf (Van onze correspondent in Washington) Verscheidene industriële leiders in de Verenigde Staten zijn tot een gevangenisstraf van dertig dagen veroordeeld, omdat zij eraan hebben meegewerkt, dat hun concerns onderling afspraken maakten teneinde de prijzen hoog te houden. Gerenommeerde firma's zoals Westinghouse en General Electric zijn bij deze zaak, de grootste anti-trust affaire van de laatste veertig jaar, betrokken. Competitie CKB Eindelyk waren de omstandigheden weer eens zo, dat er gespeeld kon wor den, op enkele uitzonderingen na. Zo moest MerwedePernix in de hoofd klasse west en Tonego—Fiks in IA wor den afgelast. In de hoofdklasse west is na de resul taten van zaterdag alle nog aanwezige spanning verdwenen. Terwyl leider VES een gedecideerde 70 zege op Kinder dijk boekte, verloor VEO van R'dam Zuid. Dat gebeurde in Voorburg met 47 en daarmee kunnen de Voorbur gers hun aanspraken op de titel wel laten varen. Ook aan de staart is prak tisch alles beslist. DES verloor met 27 van PKC en er moet wel heel wat ge beuren willen DES en Merwede straks i niet degraderen. Dat Excelsior van j Vr.'schaar verloor (46) was minder belangrijk, maar wel onverwacht. VES 9—18 Pernix 8—8 Excelsior 99 Vr.'schaar 56 VEO 6— 8 PKC 54 Kinderdyk 7— 8 DES 9—1 R'dam Zuid 78 Merwede 50 Door het afgelasten van Tonego Fiks bleven er in IA slechts twee wed strijden over. Het werden evenveel ver rassingen. KVS zorgde voor sensatie door een 7—ICzege op leider Ijsvogels en dat betekend voor Ons Eiland een sterk vergrote kans op promotie. Fluks verraste Excelsior 2 met 93, maar dat zal minder gevolgen hebben. Ijsvogels 1014 Pernix 2 88 VES 2 8—13 Ons Eiland 2 9—7 Ons Eiland 813 Fiks 86 KVS 10—11 Fluks 9—3 Excelsior 2 9—9 Tonego 7—1 De enige wedstrijd in 2A leverde een verwachte zege van leider VEO 2 op tegen hekkesluiter VES 4. Het werd 1—6. Groter is de spanning in 2B. Wel won leider Warmond duidelyk van Excelsior 3 met 7—0, maar het Sassenheimse TOP deed het goed tegen VES 3 met 83 en houdt een dikke vinger in de pap. Warmond 711 'S 3 65 ASSO 6— 9 Excelsior 3 44 TOP 7— 9 ODO 4—0 Volleybalcompetitie PW-dames verloren zeer onfortuinlijk Wanneer Wil Nederlof niet kort na de aanvang van de wedstrijd geblesseerd zou zijn geraakt aan de enkel, en wan neer PW een reserve-speelster zou heb ben gehad, die dus Wil Nederlofs plaats had kunnen innemen, dan zou de winst vermoedelijk niet in Den Haag zyn ge bleven. Nu behoefde PVC de service maar goed te hanteren om punten te scoren. Wil Nederlof moest in het veld biy- ven en omdat zy zich uiteraard moeilijk kon verplaatsen, moest zijn door haar teamgenoten worden afgeschermd. In de eerste en de tweede set lukte dit af schermen niet. PVC kwam met 156 en 157 op een 20 set-voorsprong. In de derde set echter konden de Haagse dames, wat zy ook deden, plaatsballen, harde smashes etc., niet van PW weg lopen. Tot 1111 ging de score gelijk op. Toen kwam voor PW mevr. Klinkhamer aan de serve en die bleef daar tot 15-11. Van het overwicht, dat PVC in de eer ste en tweede set demonstreerde, was in de beslissende set totaal niets meer over gebleven. De geblesseerde Wil Nederlof vocht, de tanden op elkaar, met 'n ons hart verwarmend enthousiasme, dat zij de gehele PW-ploeg aJi.w. een morele injectie gaf. Gelyk op ging de stryd tot 1414. Wanneer de arbiter toen niet met zyn beslissingen over „uit"- of „in"-ballen op het publiek zou zyn af gegaan, dan zou er een verdiend ge- lykspel voor PW uit de bus zyn ge komen. Nu werd het een onverdiende nederlaag met 1614 voor PVC. By PW moet het goede spel van Niny Sonneveld zeker genoemd worden, evenals het ver dienstelijke werk van invalster Elly v. d Linden. WIELRENNEN Swift-Combinatie Gisteren hield de Leidse Swift-Com- binatie de achtste rit voor de competitie cycle-cross te Noordwykerhout. De ama teurs reden 20 km. Winnaar werd B. Zoet uit Sassenheim, 2. L. Sikking (War mond), 3. W. de Jongh (Roelofarends- veen). By de nieuwelingen (15 km) werd de uitslag: 1. B. Smit (Sassenheim), 2. v. Engelen (Alphen), 3. v. d. Hulst (Zoe- terwoude), 4. Wolswijk (Alphen). 5. B. Kerkvliet (Alphen), 6. B. Odyk. De adspiranten reden 10 km. Peter de Jong (Roelofarendsveen) werd winnaar voor Beek (Hazerswoude), Wesselman makkelijke party te hebben, doch met het vorderen van de tyd ging het al trager totdat een gelijke remise het slot was. Aan de borden 9 en 10 gaven Van der Stel en Dreef uitstekende centrumaan- vallen te zien, acties waarbij vooral Dreef een overmachtige positie innam. Helaas liet hij zich kort daarop door een lichte doorbraakcombinatie verrassen zodat verlies onvermydelyk werd. Even. zo verging het Dreef, die plotseling ver loren stond. Mertens gaf Van Rooy aan vankelijk zeer goed party, deed echter onverwacht een twijfelachtige zet waar na de rollen spoedig omgekeerd werden. Uittenfoogaard toonde zich ook in deze wedstrijd een dammer van behoorlijk hoofdklasseformaat, wist overwegend spel te krygen doch zette toen op onver klaarbare wijze een verliezende dam open. Nog vreemder was echter dat Van Steyn dit wel zag maar wantrouwde en er niet op inging. Op het moment dat Van Steyn verloren stond, miste Uitten- boogaard helaas de winnende voortzet ting. Kleyn jr. speelde aanvankelijk wat vreemd daar de oud-kampioen van Zuid Holland, Jan van Mill, tijdelijk een schijf in vijandelijk gebied nam. Nadat de balans in de positie was teruggekeerd ging de leiding geheel over naar de Leidenaar die met wit zelfs op de cen- trumvelden 23 en 24 kwam. Door een actie op de korte vleugel wist Van Mill de moeilijkheden te omzeilen en de situ atie in een ..draw" te laveren. Ham, bekend uit de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Ne derland. etc., wist tegen Sladek, ten koste van drie schijven op dam te ko men, maar de LDV-er weerde zich dap per zodat remise ook hier het slot was. Teleng werd volkomen overrompeld door mooi centrumspel van Tims. Toch zat er nog een remisemogelijkheid in die Te- leng helaas verzuimde. De party uitslagen waren: RDG I (Den Haag) LDV I (Leiden) H. F. J. KinnegenC. B. Janssens (res.) 11; A. J. IvensW. Heemskerk 11; Ch. A. Mulder B. Slechtenhorst 11; W. C. van RooyJ. J. H. Mertens 20: Th. J. van Steyn Th. Uittenbogaard 1—1; J. F. H. van Mill—W. J. Kleijn jr. 1—1; J. Tims—I. Teleng 2—0; Ph. J. HamA. Sladek 11; J. Ph. SoparP. van der Stel 20; B. J. C. van Rennes J. Dreef 20. Totaal 146. Woensdag a.s. speelt de Leidse Dam vereniging haar laatste wedstrijd tegen „Het Oosten", kampioen van de afde ling Rotterdam. Maling gehad aan vrije concurrentie De federale rechter in Philadelphia heeft aan de leiders van befaamde Ame rikaanse fabrieken verweten, dat zij ma ling hadden gehad aan Amerika's sys teem van vrije concurrentie. Het betrof hier grote fabrieken van elektrische in stallaties en apparaten. Deze bedrijven hadden achter de schermen overleg gepleegd over de prijzen, die zij zouden bedingen bjj in schrijvingen. In Amerika hecht men officieel grote waarde aan het systeem van vrye con currentie, omdat deze aan het publiek ten goede moet komen. Men wil aan de wereld tonen, dat er een alternatief bestaat tegenover het systeem van de de volkomen geleide econ., maar wan neer de bedrijven heimelijk gaan bedis selen over de prijzen, die zij zullen vra gen, komt er van vrije concurrentie na- tuurlyk niets terecht. Vroeger legde men wel boetes op aan bedrijven, die men betrapte op derge- lyke praktijken, maar die boetes kon den nauwelijks imponerend zyn voor in dustrieën, die een omzet van vele mil joenen hadden. Thans kregen onder an deren een vice-president van Westing house en een vice-president van Gene- tal Electric een gevangenisstraf van der tig dagen, plus een boete. Ook aan de bedrijven werden boetes opgelegd. Vooral die gevangenisstraf kan indruk maken. De zaak is voorbereid onder Eisenho wers bekwame minister van Justitie Ro gers en de regering van Kennedy gaat volkomen akkoord met deze manier van aanpakken. Kennedy trachtte echter wel het juiste midden te houden, toen hij op zyn jongste persconferentie de hoop uitsprak, dat zowel de vakbeweging als de bedrijfsleiders zich een code zouden vormen van ethisch gedrag en zich daar naar zouden gedragen. Kennelyk wilde de nieuwe president ervoor oppassen de indruk te wekken als of hy onetisch gedrag alleen by de werkgevers veron derstelde. In de vakbeweging in Ameri ka is inderdaad ook nog heel wat onge rechtigheid op te ruimen. Overheid betaalde teveel Negentwintig maatschappyen en vier enveertig employés zyn by deze zaak betrokken. De federale regering en grote steden als New York hebben door prijs-fixatie achter de schermen aan merkelijk teveel betaald voor zwaar elek trisch materiaal. Tezamen bedroegen de transacties bijna anderhalf miljard dol lar. Fiks 2 5— 6 DES 2 5—01 (Roelofarendsveen) en Bakvis (Leiden). Schermzaal werd operatiekamer Nicholas Muray, die in 1932 deel uit maakte van de Amerikaanse Olympische schermploeg, is zaterdag door de tegen woordigheid van geest van een jonge chirurg aan een zekere dood ontsnapt. Tijdens een schermwedstrijd in New York kreeg de 67-jarige Muray een ern stige hartaanval, die fataal zou zijn ge weest wanneer een jonge chirurg, de 26-jarige Barry Paul Pariser, niet di rect had ingegrepen. Pariser, die in de zelfde zaal schermde, opereerde Muray terplaatse met een gewoon zakmes. Hij maakte een incisie tussen de vyfde en zesde rib en nadat hy een uur lang het hart gemasseerd had terwyl een van de andere schermers kunstmatige adem haling toepaste, begon het hart opnieuw te kloppen. Aanvankelijk zwak maar ge leidelijk sterker. Met een ziekenwagen werd de scher mer tenslotte naar een hospitaal over gebracht. Hij is buiten levensgevaar. Gerard Duwel: zware hersenschudding Gerard Duwel, die gistermiddag in de wedstrijd tegen NEC de stryd moest sta ken, blijkt een zware hersenschudding te hebben opgelopen. De UVS-er is op eigen kracht naar zijn woning in Hille- gom gegaan. Na de maaltijd werd hij onwel en verloor het bewustzijn. Nu de grote maatschappijen schuld hebben bekend, krijgen de staat en de betrokken steden de kans om schade- vergoedings-procedures te beginnen. De regel daarbij is, dat men het drievoudi ge mag vragen van de schade, die men heeft geleden. Sommige deskundigen zijn van mening, dat die schadevergoe ding de betrokken bedrijven in totaal wel een miljard kan kosten. Boetes mo gen dan niet zo afschrikwekkend zijn voor grote industrieën, maar een derge lijke schadevergoeding moet wel dege lijk imponerend zyn. Minister Cals en dr. Reinink naar de V.A.R. Op uitnodiging van de minister voor culturele zaken en nationale oriëntatie van de Verenigde Arabische Republiek, dr. Saroite Okacha, zullen mr. J. M. L. Th. Cals, minister van O.K. en W.en dr. II. J. Reinink, directeur-generaal voor de Kunsten en voor buitenlandse culturele betrekkingen, een bezoek bren gen aan de Verenigde Arabische Re publiek. Minister Cals vertrekt maan dag 13 februari a.s. per KLM. De uitnodiging houdt verband met de initiatieven die van Nederlandse zijde zijn genomen in het kader van de Unes- co-actie tot het behoud van de Nubische monumenten. Minister Cals heeft tijdens de laatste Uneco-conferentie een in zijn opdracht door de Nederlandse deskundigen opge steld rapport aangeboden, waarin een plan werd uitgewerkt voor de aanleg van dijken die de beroemde tempels van het Nyl-eiland Philae kunnen bescher men, wanneer door de aanleg van de nieuwe dam ten zuiden van Aswan het peil van het Nyl-water sterk zal stijgen. Minister Cals hoopt met zijn ambtge noot te spreken over de uitvoering van het onlangs gesloten cultureel akkoord. In hoofdzaak zal het bezoek voorts wor den benut voor het in ogenschouw ne men van de bedreigde monumenten. Weer'n proces tegen SS-moordcommandant SPORTSPLINTERS De Nederlandse ploeg voor de jeugd wereldkampioenschappen schermen, die zondag 2 en maandag 3 april a.s. in Duisburg worden gehouden, is als volgt samengesteld floret dames: Elly Botbijl (Den Haag). Marion Crawfurd (Amsterdam) en Ingrid Heydenrijk (Amsterdam), floret Heren: Jos Kars (Amsterdam), degen: Max Dwinger (Amsterdam), Ferry Godhelp (Amsterdam) en Rudi van Oeveren (Amsterdam). sabel: Boudewijn Heydenrijk (Amster dam). Jan Kluitenaar (Breda) en Robby van Oosten (Schiedam). Gisteren zegevierde Hein Cujé ech ter in Blankenberghe in een wedstrijd over 9000 meter in 34 min. 59.6 sec. Op de tweede plaats eindigde zijn clubge noot Hans Bostelaars met 45 sec. ach terstand. De Nederlander Hein Cujé is zater dagmiddag in de internationale cross van St.-Lambrecht Woluwe, een wed strijd over 12 km op de vierde plaats geëindigd. Winnaar werd de Marokkaan Abdesselem Rhadi in 37 min. 14 sec., tweede werd de Belg Van de Wattyne en derde diens landgenoot Clerckx. Zaterdagmiddag zijn te Eindhoven en te Zwolle districtswedstrijden hockey (heren) gehouden. Oost won te Zwolle met 42 (rust 21) van Noord en te Eindhoven behaalde West een overwin ning met 30 (rust 00) op Zuid. De tennisontmoeting tussen de in ternationale clubs van België en Neder land, die zaterdag jl. in Brussel zou worden gehouden, is tot latere datum uitgesteld. De oorzaak hiervan is, dat de Belgen door buitenlands verblijf van verschillende topspelers er niet in ge slaagd zijn een sterke ploeg samen te stellen. Waarschijnlijk zal de wedstrijd nu op zaterdag 18 maart in Brussel worden gespeeld. Een week voor het wereldkampioen schap cycle-cross, dat in Hannover zal worden gehouden, toonde de huidige wereldkampioen, de Duitser Rol Wolfs- hohl zijn vorm door in een wedstrijd in Stuttgart met veel vertoon van over macht en een sterk veld te winnen. De 23-jarige wielrenner uit Keulen nam reeds bij de start de leiding. Hy stond deze niet meer af. Zijn tijd over het 23 km lange parkoers, dat enige moeilijke afdalingen en beklimmingen telde, was 1 uur 11 min. 23 sec. De Italiaan Eugenio Monti heeft dit weekeinde te Lake Placid (New York) voor de vijfde maal het wereld kampioenschap tweepersoons bobslee veroverd. Monti werd ditmaal bijgestaan door zijn landgenoot Sergio Siorpaes als rem mer. In de internationale wielerronde van Monte Carlo is onze landgenoot Jo de Roo gisteren tweede geworden achter de Italiaan Nino Defilippis, door wie hy met een banddikte werd verslagen. Lex van Kreuningen plaatste zich derde. De wedstrijd werd gehouden op een stra- tencircuit in de omgeving van de haven, dat 70 maal moest worden afgelegd. Het Amsterdamse REVA zal zaterdag 18 maart in de Apollohal in Amsterdam voor de eerste ronde van de strijd om de Europese volleybalbeker voor heren teams uitkomen tegen de Roemeense kampioen Rapid Boekarest. De return wedstrijd wordt eveneens in ons land gespeeld, waarschijnlijk op 19 of 20 maart in Doetinchem. Kamp-boekhouding iverd zijn noodlot (Van onze correspondent in Bonn) Met taaie volharding werkt de Westduitse Justitie de laatste jaren het ene SS-proces na het andere af. Te Ansbach in Zuid-Duitsland begint bijvoorbeeld vandaag een proces tegen de thans 57-jarige voormalige SS-officier en ex-com mandant van het concentratiekamp Gusen, Karl Chmielwski. Het is overigens de vraag met derge lijke processen, waarover zeker in de nabuurlanden van Duitsland voldoening bestaat, of zij in de Bondsrepubliek zelf de nog altijd bitternoodzakeiyke weerklank vinden. Eerder krijgt men hier weieens de idee dat allerlei Duit sers, ten onrechte, de tijd gekomen ach ten om „er een streep onder te zetten". Karl Chmielewski staat terecht we gens moord op 297 gevangenen van het Kamp Gusen I. dat behoorde tot het complex van het beruchte concentratie kamp Mauthausen. Talrijke deskundi gen en bijna honderd Duitse, Oosten rijkse en Poolse getuigen zullen tijdens het waarschijnlijk drie maanden duren de proces gehoord worden. Na 1945 was Chmielewski erin geslaagd onder te dui ken; onder de naam Karl Eilerman en als konijnenfokker leefde hij dertien jaar lang vrij rustig tot men hem in 1958 op het spoor kwam. Boekhouder des doods Het noodlot van Chmielewski is het dat de S.S. de vermoorde gevangenen van Gusen op pedant nauwkeurige wij ze heeft „geboekt". Van 10.000 mensen, die allen in Chmielewski's kamp zijn vermoord, hielden de S.S.-commandant en zijn kornuiten deze „boekhouders des doods" naam, het adres, het ge loof en de leeftijd bij in dikke boeken; alleen over de doodsoorzaak waren zij minder nauwkeurig Deze boeken zijn in 1959 gevonden. Van de 297 moorden, waarvoor Chmielewski is aangeklaagd, werden de meestenmet zyn „specialiteit" begaan. Chmieleiwski liet namelijk by voorkeur gevangenen, die niet meer tot werken in staat waren, midden in de winter naakt in 'n openluchtbad met koud water be spoten tot zjj omvielen en in 't water verd ronken. Rondom het bad stonden bewapende S.S.-ers die iedere ontvluchtingspoging verhinderden. In de zomer liet Chmie lewski de gevangenen met knuppels be werken, waarna zjj verdoofd in het water vielen en verdronkenDoor dit systeem steeg het dodencijfer in Gu sen in de jaren 19401943 van circa 30 tot 2000 per maand. De verschrikkingen die zich onder lei ding van Chmielewski in Gusen hebben afgespeeld, worden als onvoorstelbaar afgeschilderd. Daarby zou hy verschei dene keren medewerking hebben gekre gen van de beroepsmisdadiger Jung, die thans eveneens terecht staat, maar zo berucht is als uitbreker dat men hem niet in de gevangenis van Ansbach, maar in die van Neurenberg heeft opge sloten. Gruwelijke wandaad in midden-India Bij Koebbeolpore in midden-India hebben vrijdag in het conflict tussen Hindoes en Mohammedanen leden van de ene groep veertien mensen in een huis opgesloten en het pand in brand gestoken. Alle veertien mensen kwamen om het leven. Het aantal doden in het conflict, dat acht dagen geleden uitbrak, is hiermee tot 31 gestegen. Masmoedi zal verslag aan Bourguida uitbrengen Mohammed Masmoedi, de Tunesische minister van Voorlichting, die enige da gen in Parijs is geweest om een moge lijke samenkomst van president Bour- guiba en generaal De Gaulle voor te bereiden, is gisterochtend uit Parijs naar Tunis vertrokken. Voor zijn vertrek zei Masmoedi, waar schijnlijk in de loop van de volgende week naar Parijs te zullen terug keren en dan een onderhoud met generaal De Gaulle te zullen aanvragen. Masmoedi zal enige tijd in Tunis blij ven en daarna in Zurich president Bourguiba verslag uitbrengen over zijn missie in Parijs. Sadek Mokaddem, de Tunesische mi nister van Buitenlandse Zaken, is gis terochtend uit Beiroet naar Zwitserland vertrokken. Hij zal in Zurich bespre kingen voeren met president Bourguiba. Op de Arabische conferentie van Bag dad heeft hij namens Bourguiba aan bevelingen gedaan voor een oplossing van het Arabisch-Israëlische vraagstuk. President Bourguiba wil in het bijzon der een zeer nauwe economische sa menwerking tussen alle staten van de Arabische Liga als inleiding tot een ge meenschappelijke actie tegen Israël, al dus Mokaddem. Zuid-Afrika gaaf over op het decimale muntstelsel Morgen gaat Zuid-Afrika, na zestien jaar van onderzoekingen en voorberei dingen, officieel van het sterling-stel sel over op het decimale muntstelsel. De nieuw munteenheid is de „rand", onderverdeeld in 100 centen. Het Inter nationale Monetaire Fonds heeft de pari. teit vastgesteld op 10 shilling sterling, hetgeen de helft is van de waarde van het Zuidafrikaanse pond. Voor de verwisseling van oud tegen nieuw geld zijn de banken in Zuid-Afri ka bevoorraad met 40 miljoen munten en biljetten. Naar verwachting zullen er vijftien tot twintig maanden verlopen zijn, voordat de verwisseling geheel tot stand gekomen is. In deze periode zullen beide soorten geld in betaling worden aangenomen. Een groot aantal technici is reeds be gonnen met het aanbrengen van veran dering in telmachines, kassa's, benzine pompen en andere geldapparaten in ge heel Zuid-Afrika. Binnenkort zal de re gering een begin maken met de beta ling van 6 7 miljoen sterling als schadevergoeding aan de eigenaren van genoemde apparaten. Mijnongeluk bij Lnik eist 5 mensenlevens (Van onze Brusselsche correspondent) Wederom heeft de Waalse aarde tol geëist van degenen die haar willen be dwingen: een mijningenieur en vier mijnwerkers zjjn zaterdagmiddag omge komen tjjdens een overstroming in de mijn Patience-Beaujonc. gelegen in de gemeente Glain bij Luik. Het ongeluk heeft zich afgespeeld op 775 meter diepte, tijdens werkzaamhe den voor het aanleggen van een nieuwe schacht. Vijf mijnwerkers waren onder leiding van de ingenieur bezig met de voorbereidende werkzaamheden en zij wisten dat zij rekening hadden te hou den met een waterloop; vandaar dat werd gewerkt met pompen om de gang droog te houden. Op een gegeven ogenblik is echter een damwand bezweken en een vloed golf stortte zich op de zes mensen. De Belgische ingenieur en vier mijn werkers. één Belg en drie Italianen, werden meegesleurd naar het diepe ge deelte van de gang en daar zyn zij verdronken. Eén van de mijnwerkers slaagde erin, zich vast te houden aan een ijzeren ladder en zo kon hy de waterstroom over zich heen laten gaan. Hij sloeg alarm en ogenblikkelijk is men met de reddingspogingen begonnen. Die werden zeer bemoeilijkt doordat de mijngang over een lengte van 30 meter onder water was komen te staan. Ondanks de heldhaftige pogingen van de vrijwilligers van de reddingsbrigade kon er geen van de vijf meer worden gered. De slachtoffers waren allen ge huwd, 16 kinderen zijn door de ramp vaderloos geworden. Iljoesjin hield zich niet aan vliegschema De Franse regering heeft gisteren in een nota aan de Sovjet-Unie laten we ten, dat zij .zekere uitdrukkingen" in het Russische protest van 11 februari over het incident met het vliegtuig van president Brezjnef „ontoelaatbaar" acht. Zij herinnerde er aan. dat zij reeds in een nota van 10 februari had mee gedeeld, dat er een onderzoek naar het gebeurde werd ingesteld en dat het re sultaat ter kennis van de Sovjetrussi- sche regering zou worden gebracht. Het is inderdaad juist, aldus heet het verder in de Franse nota, dat de Russische regering het vliegschema van de Iljoesjin-18 van tevoren naar Parys heeft gestuurd. Maar uit het onderzoek, dat nog niet is afgesloten, is gebleken, dat het Russische toestel zich niet hele maal aan dit schema heeft gehouden en naar het zuiden is afgezwenkt. In deze omstandigheden was de Franse luchtmacht gedwongen het Russische toestel te identificeren. De Iljoesjin werd tweemaal aangeroepen op de in ternationale golflengte, maar gaf geen antwoord. In tegenstelling tot de ver klaring in de Russische nota heeft geen van de Franse toestellen „het vuur op het Russische vliegtuig geopend". Er zijn slechts twee waarschuwingssalvo's gelost, die geen gevaar opleverden voor de Iljoesjin.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7