Zaterdagelftal klopt Haarlem verdiend: 3-2 NIJMEEGS STERRENTEAM NEC VERBLEEKT IN KIKKERPOLDER Sporttoto I an der Grift en Liebrechts reden in Hamar de baanrecords stuk Henk van der Grift's 41.3 op de 500 meter de snelste tijd ooit in Noorwegen gereden Semiprofs Uitstekend voetbal van UVS, maar nog geen doelpunten Opgericht 1 maart 1860 Maandag 13 februari 1961 Vierde blad no. 30279 Form idabele tijden De internationale schaatswed strijden, die dit weekeinde te Hamar zijn gehouden, zijn een grote triomf geworden voor onze landgenoten Henk van der Grift en Rudi Liebrechts. Won Henk van der Grift zaterdag in de prachtige tijd van 41.3 sec. de 500 meter, de snelste tijd ooit op deze afstand in Noorwegen gemaakt, zondag zege vierde hij ook op de 1500 meter in2 min. 11.7 sec., een nieuw persoonlijk- en ook een nieuw baanrecord. Met zijn 8.11.8 op de 5000 meter, eveneens een persoon lijk record, waarmee hij op dit nummer de derde plaats bezette, handhaafde hij zich onbedreigd op de eerste plaats in dc algemene rangschikking en werd hiermee een glorieus winnaar. Maar, al eindigde hij tenslotte als der de, achter Van der Grift en de Franse matador André Kouprianoff, ook Rudi Liebrechts oogstte triomfen. Want zijn zege op de 3000 meter in de bijzondere tijd van 4.40,9 liet hij volgen door een overwinning op de 5000 meter in 8 min. 2.5 sec., waarmee hij Kees Broekman als houder van het baanrecord (8.11.-, da terend uit 1952) onttroonde. Dat deze scherpe tijd voor Liebrechts ook een per soonlijk record betekende, is bijna van zelfsprekend. Op de wereldranglijst op deze afstand heeft hij zich hiermee ge schaard onder de eerste twintig. Kou prianoff, die tot 8.04.6 kwam, wees hij gedecideerd terug, maar door diens be tere resultaten op de korte afstanden moest Liebrechts de Fransman de twee de plaats in de eindrangschikking laten. Zonder weliswaar tot bijzondere pres taties te komen reed Meeuwisse, die in de ploeg voor de wereldkampioenschap pen te Göthenborg Lourens vervangt, op de diverse afstanden toch zo sterk, dat hem in de eindklassering de vijfde plaats ten deel viel, daarmee sterke No ren als Seirsten, Maier en Aas achter zich latende. Het ging als vanzelf „Het ging als vanzelf, zo gemakkelijk. Dit waren omstandigheden die men maar één keer in de tien jaar treft. Het ijs was fantastisch en de weersomstan digheden waren ideaal. De jongens heb ben zich in het geheel niet behoeven te forceren om tot deze bijzonder goede tijden te komen. Als we daarnaar ge streefd hadden, had Rudi Liebrechts bij voorbeeld op de 5000 meter wel onder de acht minuten kunnen komen." Dit was het enthousiaste commentaar dat de coach van de Nederlandse schaatsploeg, Klaas Schenk, ons zondag- EREDIVISIE ADO—PSV 2—1 le DIVISIE A BW—KFC 1—0 le DIVISIE B ZFCExcelsior 00 2e DIVISIE TubantiaLONGA afg. UVS—NEC 0—0 ZwartemeerDe Valk 31 NEC 18 11 4 3 26 47—23 Haarlem 18 10 5 3 25 54—27 Hilversum 18 9 6 3 24 4231 Roda Sport 18 11 1 6 23 44—26 Wilhelmina 18 8 5 5 21 43—39 Zwartemeer 18 5 9 4 19 3830 Baronie 18 8 3 7 19 31—26 Oldenzaal 17 7 4 6 18 27—30 Velox 18 7 4 7 18 36—36 Longa 16 8 1 7 17 44—36 Tubantia 17 7 3 7 17 41—37 Rigtersbleek 17 8 1 8 17 33—37 UVS 17 5 6 6 16 29—35 De Graafsch. 18 6 3 9 15 27—37 Zwolse Boys 18 3 7 8 13 2232 PEC 18 5 2 11 12 28—46 Zeist 18 4 4 10 12 28—49 De Valk 18 2 2 14 6 23—60 Bekerwedstrij den LeeuwardenPC 31 Zwolse BoysHeerenveen E22 GermanicusBe Quick 09 GVAV—Veendam 3—2 OldenzaalSpel. Enschede 11 DVC '26—DOS 1—3 VitesseHeracles 22 AGOVVWageningen 60 AjaxRapiditas 100 ZeistVolendam 20 DWS/A—'t Gooi 2—2 HVC—Alkmaar 4—2 VSVAlkmaar 12 RCH—DHC 2—4 SpartaLFC 30 Hermes DVSFortuna VI21 EBOH—RBC 1—3 NAC—DFC 1—0 Willem 2Wilhelmina 53 GemertEindhoven13 WH '16—Rapid JC0—10 Roda SportMVV 32 avond gaf op de verrichtingen van Van der Grift, Liebrechts en Meeuwisse te Hamar „En vergeet niet, dat de tijd van Henk (van der Grift) op de 500 meter de beste is, die ooit op een laag-land-baan is ge maakt Het was fantastisch. En Chris Meeuwisse gaat lekker vooruit." Ofschoon er natuurlijk in het Neder landse kamp naar gestreefd is tot zo goed mogelijke prestaties te komen, vooral nu de omstandigheden zich daar toe zo uitstekend leenden, heeft Schenk met het oog op de wereldkampioen schappen, die zaterdag en zondag a.s. te Göthenborg worden gehouden, de jon gens niet willen forceren. En dan toch deze tijdenKouprianoff moet er wel van geschrokken zijn. Dinsdag vertrekt de ploeg uit Hamar naar Oslo en vandaar reist de Neder landse afvaardiging woensdag door naar Göthenborg. Met vertrouwen ziet men de strijd tegemoet na de successen te Helsinki bij de Europese kampioen schappen en dit weekeinde te Hamar. Uifslagen 500 meter: 1. Van der Grift (Ned.) 41.3 sec.; 2. Gjestvang (Noorw.) en Kou prianoff (Fr.) 42.4; 4. Schoeyen (Noorw.) 43.1; 5. Lundsten (Noorw.) 43..3; 6. Chris Meeuwisse (Ned.) 43.5; 7. Cees Jan Kroon (Ned.) 43.6; 8. Naess (Noorw.) 43.8; 9. Wim de Graaff (Ned.), Wilhelm- sen (Noorw.) en Thorsen (Noorw.) allen 44 sec.; 12. Rudi Liebrechts (Ned.), Roald Aas (Noorw.) en Slott (Zw.) 44.2; 22. Arie Zee (Ned.) 45.4. 3000 meter: 1. Liebrechts (Ned.) 4.40.9; Nuttige oefenwedstrijd HENK VAN DER GRIFT 2. Van der Grift (Ned.) 4.41.9; 3. Kou prianoff (Fr.) 4.45.9; 4. Maier (Noorw.) 4.48.1; 5. Slott (Zw.) 4.48.4. 6. Seiersten (Noorw.) 4.51.2; 7. Gios (It.) 4.51.4; 8. Meeuwisse (Ned.) en Sogge (Noorw.) 4.52.3; 14. De Graaff (Ned.) 4.55.4; 17. Zee (Ned.) 4.57.8. 1500 meter: 1. Van der Grift (Ned.) 2.11.7; 2. Kouprianoff (Fr.) 2.15.4; 3. Lie brechts (Ned.) en Roald Aas (Noorw.) beiden 2.16.6; 5. Meeuwisse (Ned.) 2.16.9; 6. Slott (Zw.) 2.17.4; 7. Sandholt (Noor wegen) 2.18.5; 8. Guttu (Noorw.) 2.18.8; 9.. Gios (It) en Lundsten (Noorw.) bei den 2.19.-; 11. Seiersten (Noorw.) 2.19.5; 12. Gjestvang (Noorw.) 2.19.7; 16. Arie I Zee (Ned.) 2.20.5. I 5000 meter: L Liebrechts (Ned.) 8 min. 2.5 sec.; 2. Kouprianoff (Fr.) 8.04 6 (nieuw Frans record): 3. Van der Grift I (Ned.) 8.11.8; 4. Fred A Maier (Noorw.) 8.13.8; 5. Goran Slott (Zw.) 8.15.-; 6. j Seiersten (Noorw.) 8.20.1; 7. Chris Meeu wisse (Ned.) 8.20.8; 8. Sogge (Noorw.) 8.22.3: 9. Gios (It.) 8.22.5; 10. Zee (Ned.) 8.22.6; 11. Guttu (Noorw.) 8.23.8; 12. Lundsten en Oedegaard (Noorw.) 8.28.8. Eindklassement 1. Van der Grift (Ned.) 181.363 punten; 2. Kouprianoff (Fr.) 183.643; 3. Liebrechts (Ned.) 184.800 4. Goran Slott (Zw.) 187.567; 5. Meeuwisse (Ned.) 188.930; 6. Seiersten (Noorw.) 189.343; 7. Fred A Maier (Noorw.) 189.430 8. Lundsten (Noorw.) 190.013; 9. Gios (It.) 190.050; 10. Aas (Noorw.) 190.070. (Van een onzer verslaggevers) In een de omstandigheden in aanmerking genomen vrij aantrek kelijke wedstrijd is het bonds zaterdagelftal er in geslaagd een verdiende 32 zege te behalen op „Haarlem", een der topclubs uit de 2e divisie. We hebben stellig wel eens betere oefenwedstrijden ge zien van een zaterdagploeg, maar als men weet, dat vele spelers sinds eind november nog maar spo radisch hebben gespeeld, viel het nog allemaal mee. Het tempo, dat vrij hoog lag, kon gedurende de gehele wedstrijd constant worden gehandhaafd. De thuisclub telde slechts één invaller, voor haar doelman, maar reserve Kroone deed knap werk en heeft aan de nederlaag geen enkele schuld. Het was dus een nuttige oefenwed strijd, maar dat wil beslist nog niet zeggen, dat alle problemen zijn opgelost. Linksback Vos b v. speelde al heel zwak, speciaal in de eerste helft en ook v. Elderen op rechts is, hoewel beslist niet onverdienstelijk, een speler zoals er zo- velen zijn. De middenlinie was het beste deel van de ploeg met stopper Visser, die de geblesseerde Aandewiel verving, als de grote uitblinker. Toch waren v. Duijn en ook Scherpenhuizen voor rust niet in hun beste vorm en vooral de kleine Katwijker tastte nog al eens mis. De voorhoede had tal van goede momen ten. maar de samenwerking vlotte niet altyd helemaal en vooral aan het plaat sen zal toch meer zorg moeten worden besteed. Linksbuiten Slagboom, die na zijn goede debuut in Leiden een nieuwe kans kreeg, gebruikte deze niet ten volle. Wel deed hij vaak goed werk, maar zij zouden in een volgende wedstrijd toch wel eens graag Marijt aan het werk willen zien. Doelpuntloze draw na boeiende strijd (Van onze sportredacteur) De glans van de dure Nijmeegse „sterrenploeg" NEC is gistermiddag in de Leidse Kikkerpolder ietwat verbleekt. De koplopers uit de Goffert hebben weliswaar het stuk nog in zoverre kunnen redden, dat zij een 00 spel aan de boeiende strijd overhielden maar tot bijzonder imponerende daden hebben zij het niet weten te brengen. Meer dan goed was voor hun „standing" hebben zij het initiatief uit handen moeten geven en dat zij in het laatste kwar tier van de wedstrijd, toen UVS wegens een blessure van Duwel met tien man moest spelen, hun defensieve houding niet durfden laten varen misschien kwam hier ook wel wat onmacht om de hoek gluren leverde bijzonder veel stof tot overpeinzing op. Tj verbetering. Overigens werd Coen met ll002 tCllipO de allerbeste kans geconfronteerd. Na ruim twintig minuten spelen, nadat hy de voortreffelijke Nijmeegse stopper Koopman met een listig doorgespeelde boogbal had verschalkt, kreeg hij een vrij veld voor zich. Maar Rijshouwers eindschot was te slap en te slecht gericht, zodat doelman Ruys het leer vrij ge makkelijk corner kon werken. In zijn goede jaren zou Coen zo'n prachtige kans nooit gemist hebben UVS mag intussen met tevredenheid op een zeer goede wedstrijd terugzien. Wij hebben al eerder opgemerkt, dat de blauwwitten wat veldspel betreft tot de beste ploegen van de tweede divisie behoren. Zij hebben dit gistermiddag nog eens duidelijk onderstreept In de eerste helft onderhielden zij een bijzonder hoog tempo hetgeen overigens toen nog door NEC werd gepareerd zy trokken lange perioden het initiatief naar zich toe en kregen, door de bank genomen, ook de beste kansen. Die werden, zoals men aan de hand van de uitslag al heeft kunnen constateren, niet benut. Weliswaar werkte de rechterwing Van Kampen-Verhoeks zeer hard en ver dienstelijk, en bracht de come-back van Coen Rijshouwer de blauwwitte aan- valslinie wel wat meer in „balans". Maar deze „oude rot" is meer vóórbereider dan afwerker en als zodanig was Rijshou wers terugkeer dan ook geen volledige Uitstekend voetbal Ook NEC speelde voor rust uitstekend voetbal. De Goffert-ploeg hanteerde de switch voortreffelijk en jongens als Slijk huis, Kick en de soepele Bicentini ga ven er blijk van het „vak" zeer goed tb verstaan. De leiders van de tweede divisie speelden echter wat te behou dend en zochten het net iets te vaak in shortpassing, waarmee zij de in uit stekende vorm stekende UVS-defensie in het bijzonder Van Leeuwen en Filip- po vielen op in de kaart speelden. Natuurlijk, Frits van Duyl kreeg wel enkele lastige schoten te verwerken van v. d. Dungen, Slijkhuis en Kick maar van zulke sterren had men toch meer vuurwerk mogen verwachten. Geen terugslag De vrees, dat UVS na de hervatting de terugslag zou ondervinden van het hoge tempo van de eerste helft, werd niet bewaarheid. Integendeel, het was NEC, dat de teugels moest laten vieren. Steeds feller werden de UVS-aanvallen en steeds meer terrein moesten de Nij meegse vedetten prijsgeven. Twee kop ballen van Freek Philippo, na een vrije trap. brachten doelman Ruys wel in de benauwdheid, maar succes leverden zij niet op. Evenmin een inzet van Ge rard Devilee, waar Rijshouwer handig over heen stapte. Ook het hart van de Leidse aanhang kreeg het nog eenmaal zwaar te verduren, toen bij een Nij meegse aanval een schot van v. d. Box tel, de rechtshalf, via Van Duyls lichaam tergend langzaam naar de UVS-doellijn rolde. Een zichtbaar opgeluchte Van Duyl kon het leer echter nog op tijd onder controle krijgen. Een kwartier voor tijd raakte Duwel. die overigens door zijn lage tempo wat uit de toon viel. bij een kopduel geblesseerd. Groggy liet hij zich door trainer Piet Kantebeen naar de kleedkamer brengen. Maar ook met tien man zette UVS haar offensief on verdroten voort en NEC waagde zich nog maar zelden kon dan waarschijn lijk ook niet uit haar defensieve stel ling. Het boterde trouwens niet erg best in de Nijmeegse ploeg. Aanvoerder Koop man was bijzonder slecht te spreken over de prestaties van rechtsbuiten v. d. Dungen. Hjj wilde zijn ploeggenoot naar de kleedkamer zenden, hetgeen echter werd verhinderd door de Nijmeegse of ficials langs de kant. Er werd even flink geruzied, maar de prima leidende arbi ter Verkerk maakte daaraan een einde door alle officials en reserves naar de tribune te sturen. Beste deel De eerste helft is het beste deel ge weest en het vrij talrijke publiek heeft in die periode aantrekkelijke momen ten gezien. Verschillende levensgrote kansen, waarvan met name de bonds ploeg er enkele kreeg, werden echter gemist. Nieuwstraten b.v. kwam na knap werk eenmaal geheel alleen voor Kroone, maar zijn te zachte schot ging nog langs de verkeerde kant van de paal ook. Na dat beide doelen beurtelings in gevaar hadden verkeerd, nam Haarlem de lei ding uit een strafschop, wegens hands veroorzaakt door v. Duijn. Berendregt schoot onhoudbaar in, maar lang had de thuisclub geen plezier van deze voor sprong. Vyf minuten later benutte v. Dalfzen met een klimmend schot een moeilijke kans en by die 1-1 bleef het tot aan de rust. Daarna pakte Haarlem de zaken steviger aan en gedurende korte tijd, kwam het doel van de bonds- ploeg onder hevige druk te staan. Maar Visser, nu goed gesecondeerd door Scher penhuizen en Van Duijn, verijdelde elke poging om tot Woudsma door te drin gen. Verrassing Dat dit toch gebeurde en met succes, was een verrassing. Na een zeer gevaar lijke aanval van de bondsploeg, waarbij de bal door een schot van Nieuwstraten tegen de paal belandde en toen kon wor den weggewerkt, kwam het leer via de snelle linksbuiten bü de geheel vrij staande Berendregt, die van dichtbij Woudsma kansloos sloeg. Maar toen was het gelijk afgelopen. Fel kwam het za terdagelftal opzetten en na vijf minuten al betekende dat de gelijkmaker, die door Visser bekeken werd gescoord. Hij kreeg de bal via Nieuwstraten, die hem geheel vrij had gespeeld en de Haarlem defensie uit haar verband had gerukt. Steeds feller kwam de bondsploeg op zetten en zo halverwege leidde dat tot het winnende doelpunt. Haarlem s tech nisch beste speler, Vreken, wilde op eigen helft een shownummertje wegge ven, maar de goed volhoudende Slag boom ontfutselde hem de bal. Snel ging de Kinderdijker ermee van door en precies op tijd volgde een pass op maat naar de vrijgelopen Nieuwstraten, die via de binnenkant van de paal met een diagonaal schot Kroone geen schijn van kans gaf. v. Duijn en Scherpenhuizen hadden daarna ook nog bijna succes en een schot van Nieuwstraten sprong via de paal weer uit het doel. Ook Haar lem kwam nog enkele malen voor Woudsma's doel, maar verandering kwam er toch niet meer in de stand. Zodoende won het zaterdagelftal na een nuttige oefenwedstrijd verdiend met 3-2. Schietschijf Voor de Volewijckers zal het wel een eer zijn geweest zaterdagmid dag vriendschappol ijk tegen Feye- noord te mogen spelen. Of de Am- f sterdammers, die aspiraties hebben f voor de eredivisie, er na afloop nog l zo over dachten, staat te bezien. f Het score-bord wees toen 11—2 aan. f Moulqn was met vier doelpunten i topscorer. Coen Dillen (PSV) scoort het eerste (en enigedoelpunt van de Eindhovenaren in de wedstrijd tegen ADO. Flat met uitzicht op het zuiden.... „Sovjetski Sport", het bekende Russische sportblad heeft dezer da gen een aanva] gericht op de „zelf genoegzame houding" van de Rus sische topvoetballer. „Onz® voetballers hebben maar al te vaak meer interesse voor het sleuteltje van een Pobeda (een Russische auto), dan voor de sleu tel van het succes. En als ze dat niet krijgen, willen ze een andere sleutel: die van een flat met uit zicht op het zuiden", schrijft het blad. Zoals elk jaar aan het begin van het seizoen, heeft ook nu weer de kwestie van de transfers de Rus sische gemoederen in beroering ge bracht. Het recht van een voetballer om te spelen voor welke vereniging hij wil, is nauwkeurig vastgelegd in het Russische spelers-charter, maar er staat tevens by, dat men de aan vrage om van club te veranderen, moet voorleggen aan de machtige Russische voetbalbond. Nu voeren de sportjournalisten van de grote bladen geen actie te gen deze beperking van de persoon lijke vryheid. maar zij beschuldi gen de bond ervan, te veel aanvra gen in te willigen. De voetbalbond is het daar niet mee eens en wijst vol trots op het feit. dat van de 600 A-spelers slechts 17 toestemming kregen van ver eniging te veranderen. De belangrijkste voorwaarde is, dat de transfer het betreft ama teurs in het belang moet zijn van het vaderland. Rusland is al bezig met de voorbereidingen voor het wereldkampioenschap 1962 en heeft zesentwintig spelers uitver koren voor een intensieve centrale training In verband daarmee heeft de voetbalbond onthuld, dat spelers die in aanmerking komen voor het nationale team transfers „toegewe zen" hebben gekregen, zodat zij in de hoogste regionen kunnen spelen om te wennen aan de speelwijze van de andere „sterren". Maar toch heeft de Russische voetbalbond het nodig geacht een waarschuwing te doen uitgaan, dat aanvragen voor een transfer, die een beter en comfortabeler leven beogen, aan een ernstig onderzoek zullen worden onderworpen. In dit verband memoreert een blad een sterk staaltje van deze „sterren-ziekte": het schrüft over de bekende eersteklasser Edward Tsitsija, dat deze regelmatig met „blessures" het veld verliet. Toen de club-officials hem vroegen wat er aan de hand was, zei de brave Edward dat hij zo verlangde naar een nieuw flatje. „De club" zo vertelt het blad, „schonk hem de nodige materialen voor de bouw van een huis. Maar nog was Edward niet tevreden. Hij stond er op dat hij zoveel onder delen kreeg, dat ook zijn broer een huis kon bouwen". Over amateurs gesproken Gijs Re wijk bewees nogmaals zijn klasse Een sterke ploeg atleten van De Bata ven trok gisteren naar Den Haag, waar veldloop-wedstrijden werden geor ganiseerd. De successen stapelden zich op! Gijs Rewijk, bijvoorbeeld, bewees nogmaals een atleet te zyn geworden van nationale klasse. Bij de A-lopers, die plus minus 5100 m. aflegden, ein digde. hij op de alleszins vermeldens waardige derde plaats achter specialis ten als Dick de Bruin (Minerva) 18.15.4, en Joop Evers (Celebes) 18.358. Rewijk hield o.m. achter zich de Rot terdammers Bertus Velthoven (Metro), die tot 19 38.. kwam, terwijl de Leide- naar al na 19.24.. over de eindstreep was. De Alphenaar Rein Verkade (AAV 36) bleek de sterkste in de B-klasse 18.26 1 Zijderlaan (Gouda), die tweede werd, had precies negentien minuten nodig. WEER HENK KRAAN Won Henk Kraan verleden week te Leiden, gisteren voegde hij nog een overwinning toe aan zijn prestatie reeks: 1934.6. Van Steenhoven (PP) rukte op naar de tweede plaats 19.49.2 En de nummers drie en vier waren ook ai Ba- (Van onze Haagse redactie) De toto blijkt deze week moeilijk ge weest te zijn, want totnutoe z(jn bij het Bondsbestuur in Den Haag geen mededelingen binnengekomen van deel nemers met 15 of 14 punten. De eerste prijs van 103.355 gulden wordt voorlopig gedeeld door drie deelnemers, die 13 punten bijeengaar den. En zolang er zich niemand met 15 of 14 punten meldt is de tweede prys even groot als de eerste voor de deelnemers met 12 punten. In totaal zetten deze week 553.290 deel nemers een bedrag van 689.037 gulden in. taven! Joop Rewijk noteerde 19.57.6 en werd derde en Leo van de Poel werd in deze C-klasse vierde: 20.13 - TWEE. DRIE EN VIER Bij de A-jongens 3400 m even eens Leidse successen, al ging de eerste plaats dan naar de Trekvogel C. Groe- neweg (13.18.4). De tweede, derde en vierde plaats werden alle bezet door Ba- tavenleden. van wie Peter Brugman dit maal de sterkste was: 13 20 4. Toon Hom an moest zijn clubgenoot laten gaan 13.23.2, terwij; Adri Brugman de rij sloot, dat wil hier dus zeggen dat hij derde werd, met een tijd van 13.28.-.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11