STIJGENDE BROODPRIJZEN IN DE BONDSREPUBLIEK Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 IN het aan sensatie toch al zo ryke Kongolese drama is nieuwe opwinding ontstaan door het bericht, dat ex- premier Loemoemba uit de gevangenis is ontvlucht en zich, in de auto van de bewakers, met twee van zijn getrouwen in de richting van Oostprovincie zou spoeden. Zoals bekend wordt dit gebied beheerst door zijn aanhangers, zodat zijn kans op veiligheid daar groter is dan in Portugees Angola, dat eveneens als doel van de drie ontsnapten werd genoemd. Veel uitzicht om zich aan hun vervolgers te onttrekken zouden zij overigens niet hebben, aangezien de hoeveelheid ben zine niet toereikend zou zyn om grote af standen af te leggen. En de afstanden in Kongo zijn groot en langs de primi tieve wegen bevinden zich géén benzine stations. Geen wonder dus, dat er reeds geruchten de ronde doen over Loemoem- ba's dood dan wel over een spoedig te verwachten aankondiging, dat hy „op de vlucht" het leven heeft gelaten. Hoe dit zy, op dit ogenblik kan in elk geval vast gesteld worden, dat de Kongolese ex- premier een slimme vogel is en dat hy, dit in de tweede plaats, zowel binnen- als buitenlands over trawanten beschikt, die gereed staan zijn party te kiezen, zelfs als er in feite nog niets met zeker heid bekend is. Maar vooral buiten de grenzen „zien" die medestanders dan ook wat in hem: als instrument ter beharti ging van hun duistere bedoelingen.... NIET zonder zorg zal menigeen dezer dagen hebben gelezen, dat zowel de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Hammarskjöld, als de Ameri kaanse regering naar een Kongolese coalitie-regering streven, waarin ook Loe moemba zou worden opgenomen. Dit plan van Hammarskjöld omvat een vyf- tal punten: ontwapening van de verschil lende „legers" (7.500 man onder leiding van generaal Moboetoe, die het stand punt van president Kasavoeboe is toe gedaan, 7.000 man, die Loemoemba trouw zouden zyn, 5.000 soldaten, waarover president Tsjombe kan beschikken en 1.000 gewapende aanhangers van Albert Kolonji in Kasai)vervolgens vryiating van alle politieke gevangenen met inbe grip van Loemoemba; ten derde de vor ming van een „constituante", een grond wetgevende vergadering; verkiezingen als vierde punt en tenslotte de vorming van een nationale coalitie-regering. Of schoon dit plan theoretisch niet verwer- pelyk lukt, schuilt er een adder onder het gras by het tweede punt: Loemoemba op vrye voeten. Deze man heeft zijn kans gehad en die grondig bedorven. De Bel gen lieten hem en zyn mede-ministers een staat achter, die weliswaar niet be antwoordde aan de hysterische vryheids- waan van een aantal heethoofden, maar dan toch een gebied vormde, dat redelyk functioneerde, met een naar omstandig heden bevredigende gezondheidszorg en in elk geval zonder de hongersnood, waardoor op het ogenblik een groot deel van de vri^e wereld in rep en roer is. ELK blikje gecondenseerde melk, dat thans zo trouwhartig door Neder landse schoolkinderen wordt ingeza meld voor de armzalige slachtoffers van de honger in Kongo, is een even compact bewijs voor het absolute politieke onver mogen van de heer Loemoemba. wy weten zeer wel, dat dit niet gezegd mag worden. De kwaal van deze tyd is im mers, dat alle eerbiedwaardige politieke opa's zich laten ringeloren door het ge biedend gedrein van de „kinderkamer". De leiders van de grote Westerse landen ouder maar niet wijzer zitten als het ware gevangen in een atmosfeer van romantische vertedering over het gedoe van het „kleine grut" en verbazen er zich dan achteraf nog over, dat er een chaos ontstaat. Zoals wy de vorige week hier ter plaatse schreven: de „grote" politiek wordt beheerst door gevoelens van negen- tiende-eeuwse romantiek, die volstrekt niet meer by „het harde, onbarmhartige licht der twintigste eeuw" past. Technisch is het Westen up to date, maar politiek leeft het nog in de periode van flakke rend gaslicht. Wat deze tyd eist, is het onverbiddelijk aanleggen van de maat staf van scheppend vermogen. Deze elle- stok wordt immers ook gebruikt in de landen van de vrye wereld en er is geen enkele gegronde reden om de nieuwe Afrikaanse en Aziatische staten, die het recht opeisen als volwaardige partners mee te praten, van deze keur vry te stel len. Wat het Westen is geworden, heeft het bereikt door harde zelfdiscipline. Het geheim van de groei van de moderne arbeidersbeweging was en is energieke aanpak van de mogelijkheden. Een ander voorbeeld: het Westduitse „Wirtschaft- wunder" is helem£é,l geen „wonder": het is alleen de driftige wil geweest om er weer bovenop te komen. IEDER kent de politici (niet alleen in Afrika, maar ook in Aziëdie hun land naar de rand van de afgrond hebben geholpen. Wel hebben zy gesnuf feld aan de buitenkant van de Westeiyke beschaving en zich door de schone glans laten begoochelen, maar tot wezenlijk begrip zyn zij nooit gekomen. De kern onder de schijn is niets anders dan het onafgebroken najagen van werkelijk res pect afdwingende prestaties. Van com munistische zijde wordt alles gedaan om de nieuwe Afro-Aziatische landen in die misvatting over schyn en wezen te stij ven. In eigen land hanteren zy de zweep van de vijfjarenplannen, maar naar bui ten jongleren zy met de illusies van een luilekkerland onder rode vlag. Met op zet! Want zouden die nieuwelingen be grijpen hoe het werkelyk is gelegen, dan zouden zy zich nauwer verbonden gaan voelen met de vrijheid van het Westen dan met de dwang uit het Oosten. Het wachten is op de man, die dit onver bloemd aan de nog onderontwikkelde wereld durft voor te houden, desnoods „in afleveringen" als dat politiek beslist onvermijdelijk is. En even onverbloemd moet worden afgerekend met figuren als Loemoemba, die hun land in een zee van tragiek hebben gestort. Maar wie durft dat? Eisenhower was daar de man niet naar, Kennedy wel? HET grootste bezwaar tegen openhar tigheid is de vermoedelijke reactie van Moskou. Wat zal Kroesjtsjef er wel van zeggen, is de angst, die de Westeiyke politiek beheerst. Ten on rechte. Kroesjtsjef zal niets zeggen, hij zal alleen begrijpen, dat de beste tyd voor zijn propaganda-gedoe voorbij is, al zal hij dat apparaat aanvankelijk nog tot een laatste krachtsinspanning opzwepen. Wat dan ook voorgoed voorby zal zyn, is het Westerse nalopen van rode initia tieven, omdat de leiding, duideiyker dan tevoren, in Amerikaans-Europese han den zal komen te liggen. Wat met de huidige koers alleen bereikt wordt, is het afgiyden de ellende van een nieuw, veel gevaariyker „Korea". Misschien kan het eerste teken van een nieuwe richting gelezen worden uit de waarschuwing, welke Kennedy tot Moskou gericht heeft, nJ. dat het rode bolwerk elke onrust- verwekkende actie ten aanzien van kri tieke internationale problemen achter wege moet laten zolang de nieuwe Ame rikaanse regering bezig is met het for muleren van haar politiek. De president zou het Kremlin hebben laten weten, dat het nieuwe Amerikaanse bewind krach tiger dan zijn voorganger zal reageren indien de Russen trachten voordeel te Maar de bakkers in de Nederlandse grensplaatsen varen er wel bij (Van onze correspondent in Bonn) De broodprijs in de Bondsrepu bliek vertoont al enige maanden een verontrustende stijgende ten dens, ten gevolge van recente ver hogingen der lonen in de bakkers bedrijven. In de deelstaat Hessen bleek gisteren bijvoorbeeld, dat de prijs van het brood de laatste dagen met niet minder dan 3 tot 10 pfennig per kilo was gestegen. In het algemeen behoort het zoge naamde volksvoedsel brood reeds tot de bepaald dure levensmidde len in West-Duitsland. Een pond brood kost gemiddeld 55 tot 60 pfennig 50 a 55 cent), een waterbroodkadetje 8 pfennig, een melk- broodkadektje 10 pfennig per stuk. Het Westduitse brood kenmerkt zich daarby door weinig variatie: het uitgebreide aantal soorten brood dat men in ons land kent is hier te enen male onbekend. Bovendien staat het Duitse brood kwa litatief ten achter by het Nederlandse. De vrye markt waarop de regering in Bonn van tyd tot tyd overigens menige argwanende blik werpt, maakt het nu mogeiyk dat plotseling zonder- veel controle zich broodprijsstygingen kunnen voordoen. In Rynland-Palts ge beurde dat enige maanden geleden: de broodprys steeg met 10 tot 12 *2 pro cent zonder dat er een haan naar kraai de. De huisvrouwen in het binnenland, toch al gewend aan hoge pryzen voor de elementaire voedingsmiddelen, slik ten de prijsverhogingen ook zonder meer. Nederlands brood Aan de Nederlands-Duitse grens even wel neemt de gemiddelde huisvrouw der- gelijke prijsverhogingen niet zonder meer! Zij stapt toch al geregeld naar Vaals, Venlo en andere Nederlandse grensplaatsen om zich daar van het in haar ogen bijzonder goedkope goede en gevarieerde Nederlandse brood te voor zien. Dat heeft reeds geleid tot een uit gebreide Nederlandse broodexport naar de Bondsrepubliek waarbij tot diep in Duitsland toe brood uit ons land kon worden afgezet. De Westduitse bakkers, die in de Bondsdag (Tweede Kamer in Bonn) over een invloedrijke represen tant beschikken, hebben hiertegen niet zonder succes geageerd. De recente broodprijsverhogingen in Hessen en Rijnland-Palits zyn in Bonn niet onopgemerkt gebleven. De West duitse regering zegt evenwel dat zy geen invloed heeft om de verandering van die factoren (hogere lonen volgens de c.a.o. voor het bakkerijpersoneel). die de bakkers ertoe hebben gebracht hun pryzen te verhogen. Sinds Jaren, aldus de regering, ls de broodprys vry stabiel geweest en ook thans is er haars inziens geen reden om daarin verandering te brengen. Al leen, haar arm is ten deze te kort! De bakkers en de broodfabrieken re geren, ondanks regeringsvermaningen om in het zicht van de verkiezingen de pryzen toch maar zo stabiel moge- ïyk te houden. Dr. H. J. van Doorne erelid van de J.A.C. De president-directeur van Van Doornes Automobielfabrieken in Eind hoven, dr. H .J. van Doorne, ls gister middag in een buitengewone openbare vergadering benoemd tot erelid van de Jeugd Automobiel Club. Dr. J. van Doorne kreeg deze onderscheiding (an- PRINSES IRENE DIT WEEKEINDE IN MÜNCHEN Omtrent de reis van Prinses Irene naar Mtinchen wordt officieel medege deeld, dat zy dit weekeinde by een be vriende faimilie aan feesteiykheden zal deelnemen. De Prinses keert maandag terug. Om kwart over vier gistermiddag is Prinses Irene in München aangekomen. Zy werd verwelkomd door de Neder landse consul-generaal in München, ir. J. L. H. Ceulen, die haar bloemen aan bood en door de vertegenwoordiger van de KLM in München. Op het vliegveld was voorts aanwezig de adjudant van H.M. de Koningin luit.-kol. W. P. K. Bi- schoff van Heemskerck. die per auto uit Nederland naar München was gereden. De heer Bisohoff van Heemskerck zal met de Prinses de feesteiykheden in München by wonen en gaat dan in Oos- tenryk vakantie houden. dere ereleden zyn o.m. Henry Ford II en Stirling Moss) op grond van zyn ver diensten voor de automobieltechniek. Dr. Van Doorne deelde mee dat hy als tegenprestatie een jaariykse prys wil instellen voor het beste technische ont werp van een der 4000 leden van de J.A.C. Ontluistering en ontmaskering (Van onze t.v.-medewerker) In de herhaling van het journaal was ook de overdracht van de Deltadolken opgenomen. Sinds we weten, dat deze toestellen, geschikt voor weer en wind, in bijzyn van de minister van defensie, veiligheidshalve niet aan ons klimaat werden blootgesteld men zie daarvoor ons vierde blad van gisteren hoeft men ons nooit meer iets te vertellen over objectiviteit in de nieuwsgaring voor de televisie. Nu had er een jour nalist moeten zyn, die onmiddeliyk de commandant van de Amerikaanse lucht macht had dienen uit te vragen, maar die was kenneiyk niet by de hand (in dubbele zin). Ach, dat kan zo gebeuren. Maar dat de NTS die fopverhaaltje ten tweede male uitzendt zonder enig nader commentaar, dat vinden we bar en boos, erger dan de weersomstandigheden. Het nieuws is daardoor ontluisterd en we menen, dat de NTS tenminste verplicht is daarvan openlijk verantwoording af te leggen. Na een vooral uit een toespraak van prof. Banning bestaande terugblik over 15 jaar PvdA, kwam de Spiegel, waarin Carmiggelt een eigen bundeltje nogal uitvoerig introduceerde. Het had voor deze reclamestunt een symbolische titel: „Steentje des aanstoots". De strijders tegen de commerciële t.v. kunnen het zich voor gezegd houden. Verder was er een interview met de omstreden jhr. Sandberg van het Stedelijk Museum met hedendaagse kunst, een goed stuk je documentaire en Henkemans' pen dant ,Daar zit je dan" op Olofs' „Daar sta je dan". Goed geschoten, maar de ten gehore gebrachte compositie zal nog minder mensen hebben aangesproken dan de moderne kunst. In de Ameri kaanse film ontmaskerde een dapper Journalist een bende en Manuel van Loggem deed het met een man af. In zijn éénacter, in opdracht geschreven over het opgegeven motief „Bijna twin tig" hield hy als psycholoog de gemeen schap een spiegel voor, een nogal be slagen spiegel, als men het ons vraagt. Hoe wonderlijke vakdeformatie, indien men op zo'n liefelijke titel zo'n boos stuk schrijft. Dialoog, spel en regie wa ren van goed gehalte, maar een prettig slaapmutsje was het allerminst. Maar misschien heeft het zyn nut. Wie zal en kan het zeggen zonder een zweem van ky kersonderzoek BINNENLAND Een Pipercup van de Kon. Lucht macht heeft gistermorgen een noodlan ding gemaakt ln een weiland aan de Moerdijkseweg te Terheijden (N.-B.). De piloot, de heer A. de Graaf uit Soester- berg en de inzittende korporaal Spruit, kwamen met de schrik vry. In de leeftyd van 50 Jaar is gister middag te Breda, geheel onverwachts, ge storven brigade-generaal F. E. van Horn, territoriaal bevelhebber Zuid. Doordat een brandende petroleum kachel omviel is gistermorgen brand uit gebroken in de kippenhokken van de landbouwer F. Giessen uit Heel (L.). Hoewel de brand vry snel geblust kon worden en de materiële schade beperkt bleef, trof men niet minder dan 2500 piepkuikens levenloos ln de hakken aan. By K.B. zyn met Ingang van 1 fe bruari 1961 benoemd aan de Landbouw hogeschool te Wagenlngen: tot hoogleraar ln de tropische landbouwplantenteelt dr. ir. J. D. Ferwerda, tot hoogleraar ln de landbouwkundige aspecten van de land- bouwwerktulgkünde ir. A. Moens. Bevor derd is tot hoogleraar in de werktuig kundige aspecten van de landbouwwerk- tulgkunde ir. G. J. Quast, die tot dusver lector was. De Lord Mayor van Londen, sir Bernhard Waley-Cohen, zal op uitnodi ging van de burgemeester van Amster dam, mr. G. van Hall, van 23 tot 26 april een officieel bezoek aan Amsterdam brengen. De recherche van de gemeentepolitie te Groningen heeft een groep van vier Jongelui aangehouden, die ljzerdlefstallen pleegden om autoritjes en dansavondjes te bekostigen. Een van hen stal boven dien geld uit de Sionskerk te Groningen. Gistermiddag 16 het vrachtschip „Zuid-Holland II" 500 ton en geladen met steenkool op weg naar Bremen by Urk gezonken. De „Zuid-Holland II" ls met het voorschip op een steen terecht gekomen. Met een sleepboot werd het vastgelopen schip losgetrokken. Het raakte vlot, maar was lek gestoten, waardoor het water binnen stroomde. De schipper, de heer J. Hulke, zijn vrouw en een knecht wisten nog een groot deel van het huisraad te redden. Daarna zonk het schip. De masten en de kajuit steken nog boven water uit. Het schip ligt iets buiten de gewone route, en levert geen direct gevaar voor de scheepvaart op. By een treinongeluk dat donderdag in de Noordamerlkaanse staat Ohio op ongeveer 160 km. ten zuiden van Cleve land ls gebeurd, ls een Nederlandse pas- sagiere. als de enige van alle Inzittenden, om het leven gekpmen. Het was mevrouw Roemers uit Maastricht, die dinsdag JJ. met haar echtgenoot en hun baby per KLM van Schiphol met bestemming Ca- lifornlë was vertrokken. Het echtpaar be hoorde tot een groep van enkele tien tallen Nederlandse immigranten, die naar Callfornlë op weg waren. De staatssecretaris van Economische Zaken heeft, ln afwijking van het afwy- zende advies dat de commissie adviezen vestlglngsregellngen van de Sociaal-Eco nomische Raad ln april van het vorige Jaar heeft uitgebracht, besloten de tot standkoming te bevorderen van een ves- tlgingsbeslutt voor de kleinhandel ln verfwaren. Dit vestlglngsbesluit ls ln het staatsblad van heden afgekondigd; het treedt maandag 12 februari ln werking. BUITENLAND Premier Kroesjtsjef heeft in Woro- nesj een bijeenkomst bijgewoond van „ac tivisten" op landbouwgebied, aldus be richt Tass. - Marylln Monroe heeft de psychiatri sche inrichting, waarin zij werd verpleegd, weer verlaten. Een woordvoerder van de kliniek verklaarde, dat de gezondheids toestand van de actrice ls verbeterd. trekken uit de omstandigheid, dat hy en zijn naaste medewerkers thans geheel in beslag zijn genomen door het uitstip pelen van de Amerikaanse koers. Dit zou vooral gelden voor Laos enKongo. Indien dit bericht luist is, mag het ver heugend heten, c president Kennedy niet aarzelt de rode profiteurs tot de orde te roepen. In de Paryse Galerie Charpentler wordt een tentoonstelling van tachtig schllderyen van „Rousseau de douanier" gehouden, de grootste expositie die ooit aan het werk van de „vader van het naï- visme" is gewyd. Naar in welingelichte kringen ln Nieuw Delhi wordt vernomen, zal pre mier Nehroe begin maart een ontmoeting met president Nasser van de VA.R. heb ben. Gouverneur Rockefeller van New York heeft gisteren de waterkrachtcen trale van Niagara officieel in werking ge steld. Deze centrale zou de grootste zijn van de Westelijke wereld; 10.000 technici en arbeiders hebben drie Jaar aan de bouw van de centrale gewerkt. De kosten wor den geschat op 740 miljoen dollar. Waarschijnlijk als gevolg van een tekort aan papier zullen de Chinese kranten voortaan zes in plaats van zeven maal per week verschynen. Slechts drie landeiyke bladen verschynen nog elke dag. In Oost-Berlljn is gisteren de pre mière gegaan van de film „Mutter Cou rage", vervaardigd naar het gelijknamige toneelstuk van Berthold Brecht. De hoofd rol wordt gespeeld door Brechts weduwe Helene Weigl, die in deze rol reeds meer dan 400 maal op de planken heeft ge- s taan. De volgende week wordt in Norfolk (Virginia, V.S.) een conferentie van de chefs van staven van dertien NAVO-lan- den (Luxemburg en IJsland zün niet ver tegenwoordigd) gehouden. Onderwerp van de besprekingen, die worden geleld door de Amerikaanse admiraal Robert Denni- son. is de duikbootvloot van de Sovjet- Unie. Naar in Washington verluidt zal de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dean Rusk, de bijeenkomst van de ZOAVO-raad bijwonen, die van 27 tot 30 maart ln Bangkok wordt gehouden. Rusk zou eveneens een bezoek aan Tokio brengen voor besprekingen met Japanse staatslieden. Adolf Berle, voorzitter van het mi nisterscomité voor Latijns-Amerlka, heeft gisteren in Los Angeles een beroep op alle Amerikaanse republieken gedaan om een einde te maken aan de propaganda, gebaseerd op „leugens en goedkope leu zen", die „niets anders dan tweedracht kunnen scheppen". HIJ verklaarde voorts dat de V.S. zich niet bang moet laten maken door de revolutionaire bewegingen ln Latyn6 Amerika, omdat dergeiyke be wegingen volstrekt geen nieuw verschyn- sel zyn op het Amerikaanse continent. President Bourgulba van Tunesië ls gisterochtend ln Zürlch aangekomen voor behandeling van een chronische keelaan doening. Hij zei. dat in beginsel tot een gesprek van hem met president De Gaulle van Frankrijk was besloten. Hy zal ver scheidene weken in Zwitserland verbiy- ven. In Zweden ls verleden Jaar het al coholgebruik verschoven van sterke drank naar wijn en bier. In de vier Jaren na 1956 toen de wet op de alcoholica werd ver zacht, ls het gebruik van spiritualiën ge daald van 57,7 miljoen liter tot 43 mil joen liter per Jaar. Tussen 1954 en 1960 steeg het cyfer voor wyn van 14 miljoen tot 24,5 miljoen liter per Jaar. In 1960 werden 28,9 miljoen flesjes bier gedron ken, in het Jaar daarvoor 26 miljoen. De burgemeester van Colmar, ln Frankryk, heeft woensdagmiddag aange wezen als de „middag der stilte". De ambtenaren van het stadhuis zullen dan op de tenen door het gebouw lopen, de deuren zacht achter zich sluiten en slechts fluisterend spreken. De reden van deze stilte: de burgemeester wil minder lawaai en meer werk! Nepal en China hebben een overeen komst gesloten over de afbakening van hun gemeenschappeiyke grenzen, aldus het Nepalese ministerie van Buitenland- Zaken. De Amerikaanse televisiemaatschap pij „National Broadcasting Cy" is bezig met de opnemingen van een nieuwe film, gewyd aan het leven van Vincent van Gogh. De film zal „Vincent van Gogh: a self-portrait" heten en ln kleuren wor den opgenomen ln Engeland, Frankrijk, België en natuuriyk ook ln Nederland. De historische en artistieke supervisie is in handen van de Belgische kunstgeleerde Den Burcht (grote zaal): Carnaval „Nut en Vermaak". 9 uur nam. Restaurant Van der Heyien: Grunneger veurdracht-oavond. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond Har moniekapel T. en D. 8 uur nam. ZONDAG Luxor-tehaterByz. Kerkewerk Herv. Gem. Spr. prof. dr. C. J. v. d. Klaauw. 10.30 uur voorm. Stadszaal (grote Trom. 2 uur nam. Jeugdfilm Dik Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 9 uur voorm. Steenschuur 6. Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. Wassenaar: Verenigingsgebouw. „De Vriendschap" met „En op een nacht". 8 uur nam MAANDAG De DoelenLeidse Amateurfotografen- vereniging. 8 uur nam. Leger des Hells (Hooigracht)By bel ten toonstelling. Jeugdsamenkomst 4.15 uur nam., filmvoorstelling. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Lenteshow weekblad „Libelle". 2.30 uur nam. Zomerzorg: Vola Film „Op reis naar Tasmanlë". 8 uur nam. Wassenaar: Verenigingsgebouw. - Carnavalsfeest Kath. Vrouwengilde. 7.45 uur nam. DINSDAG Gulden Vlies: Demonstratie van Pola- roldland camera's. 10 uur voorm.5 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdconcert Mij. voor Toonkunst. Tsjechisch Nonet. 2.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Concert My. voor Toonkunst. Tsjechisch Nonet. 8 uur nam. Zulderkerk: Leids Kamerkoor en Resi dentie-Kamerorkest „Johannes Passion". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. De Harmonie: Expogé. Kleurenfilms over Denemarken en Zweden. 7.30 uur nam. In den Vergulden Turk: Kon. Ned. Maatechappy voor Tuinbouw- en Plant kunde. 8 uur nam. Rehoboth: Ver. tot bev. der belangen van Slechthorenden. Spr. mevr. O. C. D. IdenburgSiegenbeek van Heukelom over een reis door Frankryk. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing dr. P. H. Pott over: „Musea en techni sche hulpverlening". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Uitvoering Leidsch Politie Muziekgezelschap. 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Natuur vriend". 8 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (foyer)Ned. Chr. Relsver. Spr. Wim Hornman over Zuld-Amerika. 8 uur nam. VRIJDAG Antonlusclubhuls: Feestavond S.R.O., m.m.v. Sempre Avanti. 8 uur nam. Marekerk: Wereldgebedsdag. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed prof. dr. H. Berkhof, m.m.v. Gys Reyns, hobo. 7.15 7.50 uur nam. Remonstr. Kerk: Spr. ds. J. Th. Mac kenzie „De mens en zyn verantwoorde- ïykheid". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Ars Aemu- la Naturae" Werkd 104 uur; 's zon dags 14 uur (t/m 20 februari). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 204 m. VARA: 14.05 V. d. Jeugd. 14.40 Ama- teur-ork. 15.00 De zinloosheid der ruim tevaart, lezing. 15.15 Gram. 15.45 Ge mengd koor. 16.00 Boekbespr. 16.20 Ham mondorgelspel. 16.40 Streekuitz. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout by gaslicht, lezing. 19.40 Evangelisten vertellen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20 00 Nws. 20.05 Ge- var. progr. 21.15 Soc. comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 De banknoot van een miljoen gond sterling, hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 evar. progr. 23.10 Gram. m. comm. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 Fanf.-ork. 14.25 Instr. kwart. 14.45 Jazz-Express 15.10 Franse les. 15.30 Metropole-ork. en solist. 16.00 Gregoriaan se zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sport- periscoop. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Kunst- kron. 18.30 Volksmuz. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Lichte muz. 19.50 Lichtbaken, godsd. lezing. 20.00 Kamerork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de party?, lezing. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij lul den de zondag ln. 23.00 Religieuze muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Act. 21.00 Gevar. progr. 22.00 T.v.-film. VOOR ZONDAG 12 FEBRUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 V. d. kind. IKOR: 10.30 Gezinsdienst. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11 45 Berichten uit de kerken. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Verz.progr. v. d. sold. 14.00 Boekbespr. 14.20 Kamer koor. 14.35 Filmpraatje. 14.50 Radlophil- harm. ork. en solist. 15.45 Kris-kras door Spanje's volksmuziek, muzikale lezing. 16.05 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars, lezing. 17.15 De Mammoetwet, lezing. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Amus. muz. 18.55 Journalistenforum. 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Nederlandse muz. 20.45 'n Odyssee met z'n twee, hoorsp. (5e en laatste deel). 21.30 Dansmuz. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.45 Act. 23.00 Volksliederen. 23.15 Sportuitsl. 23.20 New York calling, praatje. 23.25 Met de Franse slag. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 in. NCRV: 8.00 Nws. en weeroverz. 8.15 Koorzang. IKOR: 8.30 V. d. jeugd. 9.00 Kerkd. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.50 Kamerork. 10.40 Inleiding Hoogmis. 10.45 Pontificale Hoogmis. 12.15 Gram. 12.25 Bultenl. comm. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Strijk- ork. 13.50 Boekbespr. 14.00 V. d. jeugd. 14.30 Piano, viool en cello. 15.15 De vlie gende Hollander, praatje. 15.25 Bariton en piano. 15.50 Gram. 16.00 Sport. 16.30 Godsd. uitz. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Kerkd. NCRV: 18.30 Verz.progr. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 Weg en werk der kerkhervormers: Melanchton, Luther's vriend en mede werker, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Cabaret. 20.30 Act. 20.35 Promenade-ork. en sol. 21.30 Liefdesperikelen in kaart ge bracht, hoorsp. 22.05 Gram. 22.30 30 Jaar bestaan Radio Vaticana, rep. 22.30 Nws. 22.40 Avondcollege: radiolessen. 23.00 Avondgebed. 23.15 Stedelijk ork. v. Utrecht en soliste. 23.55-24.00 Nws. Radio Bloemendaal 9.30 uur drs. F. R. M. Elders te Amsterdam; 11 uur ds G. Toornvliet - uitzending van dienst voor belangstellenden op 5-2-1961; 12.15 ÜBV-I319A :SuiSSOldO PICTOGRAM BH 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen l dr. Mare. E. Tralbaut, de leider van het 1%™" 2-4 u. Zon-en feestdaeen 2-4 u befaamde Antwerpse Van Gogharchlef. en 24 u' Zon' en "estdagen 2-4 u. BIOSCOPEN Luxor „Psycho". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „La verité". 18 Jaar. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Studio „Een glas water". A.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Jonge liefde, grote gevaren". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „Het mysterie van de mis maakte vrouwen". 18 Jaar. Vrijdag, maandag, dinsdag en donderdag 2.30 uur. Werkdagien 7 en 9.15 uur. Zondag 4.45, 7 en 9.15 uur. Voor de Jeugd: Za terdag. zondag en woensdag 2.30 uur „Vier rakkers en een oude Jeep". Rex „Straaljagers ln de aanval". 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Don derdagcyclus: „De ongenaakbare". Astra-theater Wassenaar Van vrijdag t/m. woensdag 8 uur. Zaterdag en zon dag 7 en 9.15 uur: „Slaapkamergeheim- pjes". 18 Jaar. Donderdag 8 uur: „Van het westelijk front geen nieuws". 14 Jr. Zondag en woensdag 2.30 uur .All Baba en de 40 rovers" elke leeftyd. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden ls geopend Apotheek Cen traal, Breestraat 74, tel. 20552; tevens ge opend tot zaterdagmiddag 6 uur: Doeza- Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlna- park 8, tel. 26274 is 's zondags geopend van 1213 en 's avonds na 18 uur. WEEKEINDEDIENST DER TANDARTSEN Voor spoedgevallen neemt waar tand arts Van Leeuwen, tel. 23868. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. Voor spoedgevallen zijn van hedenmid dag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur be reid waar te nemen: de doktoren H. Jas- gerse. tel. 26371; Roodenburg Vermaat. ;1. 26655; Hartman, tel. 26371: Pleiter, t«l. 31337 en Coutinho, tel. 30363 Te Oegstgeest de doktoren Van Wal- chren, tel. 22030 en Lanen-Baron tel. 21610. uur ds. L. J. Boeijinga te Rijswijk - uit zending Jeugd-appeldienst Amsterdam, ge houden op 11 december 1960, aan het orgel: Piet van Egmond; 2.45 uur Klnder- dienst; 3.30 uur ds. G. Toornvliet. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.45-15.45 Eurovisie: Carnaval- rep. AVRO: 20.00 Televizier. 20.15 Kunst grepen. 20.45 Spel-show. NTS: 22.00-22.30 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.35 Verz.progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 praatje. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork.conc. (16.30-16.45 Lezing). 17.15 Rep. koninklijke reis naar Pakistan. 17.45 Gram. 18.00 V. d. kind. 18.50 Lezing. 18.55 Weer ber. 19.00 Nws. en Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Gods dienstig programma. 21.25 Llefdadlgh.- oproep. 21.30 Hoorsp. 22.00 Hoorsp. 23.00 Nws. 23.10 Recital. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.47 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 in. 12.30 Kerkd. 12.55 Progr.overz. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar. progr. 14.46 Hoorsp. 15.15 Hoorsp. 15.45 Hoorsp. 16.15 Film- progr. 20.00 Nws. 20.05 Hoorsp. 20.35 Ver- zoekprogr. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Zangrecital. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.50 Meditatie. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.10 Amus. muz. 15.00 Carnavalsmuz. 15.30 Carna valsliederen. 16.30 Dansmuz. 18.15 Amus. muz. 18.30 Pianorecital. 19.00 Nws. 20.00 Victoria und Ihr Husar. operette. 21.45 Nws. 2.15 Gevar. muz. 23.00 Dansmuz. 23.15 Moderne amusmuz. 24.00 Nws. 0.05 Symf.conc. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12.10 Ork.conc. 13.40 Hoorsp. 17.45 Ork.conc. 19.35 Lichte muz. 20.00 Hedendaagse Franse musici. 21.00 Hoorsp. 22.45 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Verz.progr. 12.15 Amus.ork. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.30 Voetbalrep. 17.00 Sportber. en nws. 17.15 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 21.00 Koor- en orkestconc. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.55-24.00 Nieuws. 484 in.: 12.20 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Ork.conc. 18.40 Gram. 19.00 Godsd. halfuur. 19.30 Nws. 20.30 Gram. 20.33 Lichte muz. 21.45 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.35 Brussel bij nacht. 22.55 Nws. 23.00 Jazz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 13 FEBRUARI Hilversum I, 402 ni. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. oudere luisteraars. 9.10 De groenteman .15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwy- ding. 10.00 Gram. 11.00 Kamerork. en sol. 11.45 Voordr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. plat teland. 12.43 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.30 Promenade-ork. 14.00 Sopr. en plano. 14.30 Gram. 14.50 Afrikaanse trekmleren, lezing. 15.05 Gram. 16.30 Metropole-ork. 17.00 V. d. padvinders. 17.15 Gram. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Koper-ork. 19.00 Pianorecital. 19.25 In leiding tot muziekbegrip, muzikale lezing. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Radio- scoop. 22.30 Nws. 22.45 Act. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. enSOS-ber. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Theologi sche etherleergang. 11.00 Alt-mezzo en piano. 11.30 Quiz (herh.). 12.05 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder, praatje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.52 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gevar. progr. (herh.). 15.35 Gram. 16.00 Bybeloverdenking. 16.30 Pianorecital. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Studentenliederen. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Op zoek naar Nieuw- Guinea's mineralen, door dr. H. Th. Ver stappen. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Kamermuz. 20.15 Het teken van de valk, hoorsp. 21.30 Viool en plano. 22.00 Volk en staat: pari. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Muzlk. lezing. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e iyn, van 1820 uur) I. Wolfgang Amadeus Mozart. Serenade voor 13 blaasinstrumenten in bes gr. t. KV 361. Largo. Allegro molto. Minuetto. Adagio. Minuetto. Allegretto. Romanza. Adagio. Tema con Variazioni. Rondo. Al legro molto. Rlas Kamermuziekvereniging, Berlijn. II. Joseph Haydn. Sonata nr. 52 ln es gr. t. Allegro (moderato). Adagio. Finale. Presto. Ingrid Haebler, piano. III. Franz Schubert. Octet ln f gr. t. op. 166 voor 2 violen, alt-viool, cello, con tra-bas, klarinet, hoorn en fagot. Adagio. Allegro. Andante un poco mosso. Scher zo. Allegro vivace. Andante. Minuetto. Al legretto. Andante molto. Allegro. Kamer- muziekvereniging van het Beriyns Phll- harmonisch Orkest. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.30 Filmkron. 20.55 Televisiebiografie v. e. landgenoot. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.65 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.30 Zangre cital. 17.45 V. d. oudere luisteraars. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Ge var. progr. 21.30 Hoorsp. 23.45 Parl.overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Piano recital. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Lichte muz. 13.00 Gram. 13.31 Gevar. muz. 14.00 Gevar. progr. 14.45 V. d. kleu ters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16 45 Muz. by het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Uitsl. races. 17.48 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Vragenbeantw. v. teenagers. 2100 Gevar. progr. 21.31 Boksen. 22.00 Gevar. progr. 22.31 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Car- navalsprogr. 16.30 Carnavalsmuz. 17.00 Nws. 17.05 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.15 Carnavalsprogr. 21.45 Nws. 22.00 Dans muz. 24.00 Nws. 0,05 Dansmuz. 1.00 Weer ber. 1.15 Dansmuz. 3.00 Gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.10 Ork.conc. 13.30 Gram. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Gewyde muz. 15.00 Gram. 15.30 Ork.conc. 16.00 Gram. 18.05 Kamermuz. 20.00 Ork.conc. 23.10 Sollsten- conc. 23.55 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landbouwers. 12.42 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.50 Gram. 16.00 Beursber. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Protestantse uitz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 21.00 Kunstkaleldoscoop. 21.30 Amus.ork. 22.00 Nws. 22.15 Sopr en plano. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 481 m.: 12.02 Lichte muz. 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.20 Kamerork. 15.25 Gram. 16.07 Hoorsp. 16.52 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Kamermuz. 19.30 Nws. 20.00 Populaire klassieken. BU geen gehoor t>y Uw hulsuri* ,oonir specialist (of diens waarnemers), bel op 21.45 Gram. 22.00 Wereldnws. 22,10 Jazz! dokterstelefoon 22222. I 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2