Bij jacht op Loemoemba is gebied in Katanga geheel „afgegrendeld" BOUWEN IN 1961 Franse verklaring: Rus was in gevaarlijke zone Europa der vaderlanden staat mr. Luns niet aan WEERBERICHT Auto van de vluchtelingen nel gevondenmaar die was leeg. LAWINE BEDELFT GROEP SKIENDE SCHOOLKINDEREN HET VLIEGTUIG-INCIDENT Fa. D. KRET Zn. Nederlander vocht als eenling voor redding integratiegedachte Hebt u al KANGOEROE gegeten? FLIM (§ucf Qlte tiWS Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 No. 30278 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In Kongo hebben Katangese veiligheidstroepen hedenochtend een gebied van ongeveer 70 km. ten noorden van Moetsjatsja afgegrendeld: in deze streek is n.l. een verlaten personenauto gevonden, waarvan men aanneemt, dat die is gebruikt door ex-premier Loemoemba en twee metgezellen, van wie gisteren gemeld werd, dat zij ontvlucht zijn met een auto van hun bewakers. Loemoemba's metgezellen zijn de voor malige minister voor jeugd- en sportzaken Maurice Mpolo en de plaats vervangend voorzitter van de Senaat, Joseph Ikoto. Zij ontvluchtten uit een afgelegen boerderij in zuid-Katanga, waar zij van iedereen afgezonderd werden gehouden. Gisteren werd bekend, dat een Katan- gees verkenningsvliegtuig, dat aan de opsporing deelnam, een personen auto had ontdekt. Later werd medegedeeld, dat soldaten van de Katangese veiligheidsdienst de wagen hadden bereikt. Deze zat vast in een greppel, maar was leeg. nale Kongolese beweging, heeft n.l. ge durende enige jaren reeds het gebied rondom Stanleystad in haar macht. Met de welsprekendheid van Loemoemba, die in staat mag worden geacht om elke twijfelende aanhanger nieuw vuur in te blazen, zou dit een factor zijn waarmee Moboetoe terdege rekening moet houden. Nog geen nieuws over Moboetoe Het nieuws van de ontvluchting heeft voedsel gegeven aan het reeds enige dagen circulerende gerucht, dat Loe moemba zou zijn vermoord, of dat hy zou zijn gestorven aan de mishandelin gen door zijn bewakers. De provinciale premier van Leopoldstad Cleophas Kamitatoe zei tegen de correspondent van United Press International te gelo ven, dat Loemoemba om het leven was gebracht. Hij zei ook ervan overtuigd te zijn, dat de vluchteling nooit zou trach ten te ontsnappen in een gebied, dat wemelt van de mannen van president Tsjombe. Moetsjatsja ligt n.l. in het ge bied waar Tsjombe's eigen stamleden van het Loenda-volk wonen. Over de verrichtingen van generaal- majoor Moboetoe, die nog op weg is met versterkingen en voorraden voor zyn soldaten in de Oostprovincie, werd nog niets bekend. Men neemt aan, dat hij van plan is om een nieuw offensief te beginnen tegen de aanhangers van Loemoemba in deze provincie. De onverwachte ontsnapping van de ex-premier zou overigens Moboetoe's plannen in de war kunnen sturen. Indien Patrice Loemoemba er n.l. in zou slagen om zijn vesting Stanleystad te bereiken, zou generaal Moboetoe zeker op heftige tegenstand stuiten van de Loemoemba- getrouwen. De partij van de ex-premier, de Natio- Dr. v. Roijen besprak K.L.M.-kwestie (Van onze Amerikaanse correspondent) De Nederlandse ambassadeur in Was hington, dr. J. H. van Roijen,heeft gisteren het ministerie van Buitenland se Zaken een bezoek gebracht aan on der-minister Ball, die speciaal belast is met economische aangelegenheden. De Nederlandse vertegenwoordiger maakte van de gelegenheid gebruik om de KLM- kwestie uitvoerig te bespreken, die nog steeds hangende is tussen Nederland en de V.S. Zoals men weet heeft Ame rika nog steeds niet de gevraagde lan dingsrechten in Los Angeles aan de KLM verleend. Dr. Van Roijen bracht naar voren dat Nederland gaarne zo spoedig moge lijk de onderhandelingen over de zaak zou hervatten, doch hij toonde er begrip voor dat de nieuwe regering zeker enige weken nodig zal hebben om zich in deze kwestie in te werken. De vraag is thans: wanneer zal het nieuwe regime bereid zijn de onderhan delingen te hervatten? Dr. Van Royen, die onlangs ook ge sprekken heeft gevoerd met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken Dean Rusk en diens onder-minister Bowles, vertrekt maandag voor een be zoek van veertien dagen naar Neder land. O.m. om de Nederlandse regering en kele indrukken te geven over Amerika's nieuwe regime. De Nederlandse ambas sadeur verklaarde zeer onder de indruk te zijn van de energieke manier, waar op Kennedy en de zynen de situatie reeds in de beginperiode hebben aan gepakt. Advertentie „Bezorgdheid' De permanente afgevaardigden van de VAR, India, Ghana, Guinea en Joego slavië bij de V.N. brachten gistermid dag gezamenlijk een bezoek aan secre taris-generaal Hammarskjöld, tegenover wie zij uiting gaven van hun „zeer grote bezorgdheid" over het lot van Loemoem ba. Zij verzochten hem met spoed in lichtingen te vragen aan de V.N.-ver- tegenwoordigers in Kongo. Ook Ceylon, Indonesië, Libië, Mali en Marokko hebben tegenover Hammar skjöld uiting gegeven aan hun bezorgd heid. Volgens de tien landen zou „liqui datie" van Loemoemba de ergste gevolgen voor Kongo en het optreden van de V.N. in dat land hebben. De afgevaardigde van de Sovjet-Unie, Zorin, heeft Hammarskjöld verzocht zich door zijn vertegenwoordigers in Kongo, in het bijzonder die in Katanga, op de hoogte te laten stellen van het lot van Loemoemba. Zorin heeft gisteren de toestand in Kongo ook met de vertegenwoordiger van de Verenigde Staten Stevenson be sproken. In Amerikaanse delegatiekrin gen werd na afloop van dit onderhoud nadrukkelijk verklaard, dat, in tegen stelling tot bepaalde berichten in de pers nooit sprake is geweest van een Rus- sisch-Amerikaans „compromis" ten aan zien van Kongo. Beide partyen hebben slechts hun standpunt uiteengezet. Reeds vier, vermoedelijk zelfs tien doden Met man en macht was men vanmorgen nog aan het graven in een enorme hoop sneeuw, die gisteren in de bergen bij Lenzerheide in Zwitserland neergestort is op een groep van zeventien schoolkinderen tussen de 14 en 16 jaar, een skileraar en een jeugdleidster, die daar aan het skiën waren. Men heeft tot nu toe de lichamen van twee jongens en twee meisjes kunnen bergen. Twee jongens en een meisje werden zwaar gewond onder de sneeuw vandaan gehaald. En tenslotte heeft men nog een jongen kunnen uitgraven, die slechts licht gewond bleek te zijn. Vier kinderen en de jeugdleidster groep ervoor gewaarschuwd niet hoog op werden door de randen van de lawine geraakt en wisten zichzelf te bevrijden. De skileraar en vyf kinderen lagen vanmorgen nog steeds onder de sneeuw hoop. Mannen van de reddingsploegen hebben de politie vannacht meegedeeld, dat zij maar weinig kans hadden om het er levend af te brengen, daar zy toen al ruim acht uur bedolven liggen. De kinderen zijn afkomstig uit Glarus in centraal-Zwitserland. Men had de de hellingen van de bergen het Scalettagebergte te gaan skiën. Toch klommen de kinderen tot vlak onder de top. Zij waren op hun ski's op weg naar beneden toen zij door de lawine (enorme blokken bevroren sneeuw) getroffen werden. In het dal zag men de lawine. Onmid dellijk gingen reddingsploegen op weg naar de plaats van de ramp. Helikopters, die men uit St.-Moritz en Zürich had laten komen, brachten „lawine-honden" mee. Duitse „Al Capone" nam tie benen bij reconstructie De justitiële autoriteiten van Rijnland- Palts hebben Interpol om medewerking verzocht bij de jacht op de voortvluch tige Bernhard Kimmel, die als „Al Ca pone" bekend staat en zyn vriendin Tilli Dohn, ook wel „Revolver-Tilli" genaamd. De twee gezochten zouden zich waar schijnlijk niet meer in de Palts ophou den. De 24-jarige wever Kimmel wordt ver dacht van moord. Hij was al drie weken lang in voorarrest maar wist zich don derdag bij een gerechtelijke plaatsopne ming uit de voeten te maken met mede neming van zyn vriendin, een fabrieks meisje, dat als getuige bij de plaatsop neming aanwezig was. Nadat hem op de plek, waar hy een geheime bergplaats zou aanwijzen, de boeien waren afgedaan, haalde hij plot seling uit de bergplaats een machine pistool te voorschijn, vuurde op de vol komen verraste politiemannen, trok zyn vriendin met zich mee een helling af en verdween. Hij zou over nog wel een honderd schoten munitie beschikken en mogelijk hier en daar in de bossen reserves aan wapens, munitie, geld en levensmiddelen hebben liggen. Politie en gendarmes hebben gisteren vruchteloos de omgeving uitgekamd. Kimmel wordt ervan verdacht in de nieuwjaarsnacht de 49-jarige letterzetter Karl Wertz uit Hassloch in het Palser woud doodgeschoten te hebben. Het perspectief voor Leiden en omgeving De brug over de Merwede bij Koningin Juliana zal worden ge- Gorinchem. die medio maart door opend. In Algiers is een officiële Franse verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat het Russische vliegtuig, dat donderdag ten noorden van Algerije door Franse jachtvliegtuigen is verdreven, in een gevaar lijke zone was, waaruit het beslist moest verdwijnen. Het bevond zich ten zuiden van de aangekondigde route. Het optreden van de Franse luchtmacht was nodig wegens „verschei dene onregelmatigheden en inbreuken", door de Russische bemanning Degaan. „Dit was gewone manier van doen" LOODGIETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 AANHOUDEND ZACHT Blijkens het weeroverzicht, dat het KNMI te De Bilt om 10 uur verstrekte, -uilen depressies nu en dan regen of iiotregel brengen. Tussen de depres sies bevinden zich zwakke ruggen van hoge luchtdruk, die vergezeld gaan van opklaringen. Bij de overheersende zuid westelijke winden blijven de temperatu ren boven normaal. 12 februari Zon op: 8.02 uur; onder: 17.48 uur. Maan op: 5.35 uur; onder: 14.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.10 en 12.42 uur; laagwater te 8.11 en 20.51 uur. (13/2 hoogwater te 1.22 en 13.44 uur; laagwater te 9.22 en 21.55 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's en een bijvoegsel (Van onze Parijse correspondent) De topconferentie van Klein-Europa in Parijs heeft gisteren een kwalijke wending genomen voor de denkbeelden van de integratie en van het federalisme, waardoor sinds een tiental jaren de ontwikkeling van ons werelddeel nog werd geleid en geïnspireerd. Een gevaarlijke keer, die moet worden toegeschreven aan het feit, dat De Gaulle daags tevoren er in was geslaagd de Westduitse Bondskanselier Konrad Adenauer te verleiden zich op het Franse standpunt te plaatsen. En wat De Gaulle voorstaat is een „Europa der vaderlanden". De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft als een leeuw gevochten om van het federalisme te redden wat er nog te redden was. De Italiaanse premier Fanfani heeft daarna, niet zonder succes, als bruggenbouwer gefungeerd tussen de twee uitersten Frankrijk en Nederland, zodat de conferentie tenminste niet op een formele mislukking behoefde uit te draaien. Tweede samenkomst Vandaag hebben de gemeentebe sturen in Zuid-Holland hun wo ningtoewijzing voor dit jaar ontvangen. Elders in dit blad schrijven wij uitvoerig, waaraan iedere gemeente toe is. op 19 mei in Bonn Er is besloten dat op 19 mei aanstaan de een tweede samenkomst der staats lieden en regeringsleiders in Bonn zal plaatsvinden. Die nieuwe conferentie zou worden voorbereid door een commissie ad hoc, die uit hoge ambtenaren der zes ministeries van Buitenlandse Zaken wordt samengesteld. De conferentie heeft dus een bultenge- voon teleurstellend verloop gehad, in het bijzonder voor de kleinere Europese lan den. Speculaties op 'n verslapping van de Frans-Duitse band of zelfs op ver breking van de as Parijs-Bonn zijn ge bleken op weinig concrete gegevens te rusten. In feite hadden De Gaulle en Ade nauer de hele zaak donderdag al bekok stoofd, zodat, na een korte discussie gis termorgen, de verschillende delegaties een communiqué kon worden voorgelegd, dat de heren maar hadden te onderteke nen. Scherpe bewoordingen Het is toen vooral de Nederlandse de legatieleider, mr. Luns geweest, die deze opzet tenminste wist te ontzenuwen. In vry scherpe bewoordingen sprak de Ne derlandse minister zijn verbazing uit over de gang van zaken, die lijnrecht in druiste tegen de beginselen die tot dus verre de Nederlandse staatkunde hadden beheerst en die hij dan ook weigerde met zijn handtekening onder het aangeboden document plechtiglijk af te zweren. De Nederlandse bewindsman vroeg zich eveneens af waarom, nu de integra tie dan blijkbaar had afgedaan, Enge land niet werd uitgenodigd zich op de nieuwe basis bij de Zes aan te sluiten. In het oorspronkelijke Frans-Duitse document was bovendien sprake van verschillende ministeriële commissies voor buitenlandse zaken, voor defensie, voor economische zaken, voor de cul tuur en tenslotte voor de algemene poli tieke oriëntatie, die dus door de staats hoofden of regeringsleiders zou moeten worden bepaald. Het is de Nederlandse minister gelukt trots de zware pressie, die in een discus sie die ruim drie uren duurde, door de generaal en de kanselier gezamenlijk op hem werd uitgeoefend verschillende van deze voornemens ondtr de tafel te wer ken. Verzwakking Het Franse staatshoofd wierp de Ne derlandse minister tegen dat hy niet be greep dat hij na zes maanden beraad, nog niet bereid was een stap verder te doen. De Westduitse kanselier hamerde ook op het Russische aambeeld en waar schuwde Nederland, Moskou niet de vol doening te schenken dat de Europese conferentie opnieuw op een mislukking uit zou lopen. Waarop de heer Luns rus tig antwoordde, dat de Russen alleen maar baat zouden vinden bij een ver zwakking en zelfs splitsing van de At- Als het Russische vliegtuig radiocon tact met de Franse jagers had opge nomen. aldus de verklaring, had het een juiste route opgekregen. Een van de Franse toestellen had opdracht tot vu ren gekregen om de Rus zodoende op zijn fout te wijzen. „Dit was de gewone manier van doen bij zulke gelegen heden". In de verklaring wordt voorts gezegd, dat in het door de Russische luchtvaart autoriteiten aan de Franse autoriteiten gezonden vliegschema in tegenstelling met het gebruik geen bijzonderheden werden gegeven over de status van de passagiers. Russen: „compleet verzinsel" De Russische ambasade in Rabat heeft in een gisteren uitgegeven verklaring ontkend, dat het vliegtuig met de Rus sische president Brezjnef uit de koers zou zyn toen het door de Franse jagers werd onderschept. Volgens deze ver klaring zou de gezagvoerder van het vliegtuig de Franse lezing van het inci dent een „compleet verzinsel" hebben genoemd. Het toestel, aldus de Russische ver klaring verder, heeft nauwkeurig de route boven internationale wateren ge volgd, die de ambassade in Parijs te voren aan de Franse regering had op gegeven. Toen het zich op 130 km ten noorden van Algiers bevond, kwam een Frans straalvliegtuig rond de Iljoesjin cirkelen, waarbij het tweemaal vuurde, hoewel het Russische vliegtuig reeds radiocontact had opgenomen met het vliegveld van Algiers. De Franse zaakgelastigde in Moskou, Jean de la Grandville, heeft gisteravond gedurende een kwartier op het Sovjet- russische ministerie van Buitenlandse Zaken met de Russische onderminister Sobolof over het incident met het vlieg tuig, waarmee president Brezjnef op weg was naar Marokko, gesproken. De la Grandville zou vanochtend een onderhoud hebben met minister van Buitenlandse Zaken Gromiko, die giste ren afwezig was. Griepepidemie in Engeland: in twee weken 1900 doden De griepepidemie, die op het ogenblik in Groot-Brittannië heerst, heeft in de vorige weck in Engeland en Wales aan 1.219 mensen het leven gekost. In de daaraan voorafgaande week stierven in dit gebied 699 mensen aan deze ziekte. In Londen overleden vorige week 37 griep- patiënten, tegen zeven in daaraan voor afgaande week. lantische Gemeenschap die volgens hem onherroepelijk moest volgen op een af zonderlek militair comité der zes lan den. Het verhaal was nog niet rond op het ogenblik dat we dit verslag moesten doorseinen. De complete zege van de Frans-Duitse voornemens en de totale nederlaag van de federalistische princi pes zullen voor het moment vermoedelijk nog voorkomen kunnen worden. Doch men moet zich afvragen of mr. Luns als eenling in mei in Bonr. een tweede maal eenzelfde weerstand zal weten te bieden nu het overduidelijk is geworden dat bui ten Frankryk en West-Duitsland, die op voorlopig nog onbekende basis hun een- he-'' hebben hervonden, de overige vier landen maar bitter weinig meer in de Europese melk hebben te brokken. Ai enkele maaoden probeert een ongewone emigrant zich een plaats je te veroveren op het Nederlandse menu. En niet zonder succes! De kangoeroe, het rappe buideldier uit Australië, blijkt over achterbonten te beschikken, die de tong van ie dere wildliefhebber strelen. Menig een zal aan kangoeroebout de voor keur geven boven ander wildbraad. Wilt u meer over dit nieuwe en beslist niet dure gerecht aan de weet komen, leest dan Libelle van vol gende week. Daarin vindt u een smakelijk verhaal, compleet met een aardig recept voor kangoeroe- hachee. Natuurlijk m Libelle, want.— is nu eenmaal beter) Advertentie PHILIPS RADIO v.a. f 83.—. persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. Uit Het Leidsch Dagblad van 13 februari 1861: Door een Commissie uit de Rederijkerskamer Vondel en de Vereeniging van Musici uit het Leidsch Orchest, is aan H. H. Burgemeester en Wethouders ter hand gesteld de som van f. 551.50; zijnde de zuivere op brengst der 11. Donderdag door die Vereenigingen ten behoeve der noodlijdenden door den Wa tersnood gehouden vergadering.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1