(STENO)-TYPISTE BOSKOOPS GRONDGEBIED IS WELDRA AANZIENLIJK GROTER Grenswijzigingsplannen Rijnstreek hebben nu grote kans van slagen Nauwere banden tussen Rood-China en Rusland secretaresse JONG MEISJE Kerkelijk Leven Bach-Zelewski veroordeeld tot 41/2 jaar gevangenisstraf Grootscheepse viering van het elf ja rig vriendschapsverdrag MEUBELMAKERS en TIMMERLIEDEN ADMINISTRATIEVE KRACHT ervaren automonteurs Laboratorium Holland N.V. Holland's Bloembollenhuis te Lisse HAGENDIJK's BIERHANDEL Ie chauffeur-bezorger 2e Bijrijder ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 Zoals wij gisteren reeds melden hebben alle gemeenten gistermor gen het wetsontwerp ontvangen over de grenswijzigingen zoals de minister zich voorstelt in de Rijn streek met ingang van 1 januari 1962 tot stand te brengen. Er be hoeft niet aan getwijfeld te wor den, dat in de komende raadsver gaderingen van de betrokken gemeenten dit ontwerp van wet een belangrijk deel van de bespre kingen zal uitmaken. Natuurlijk zal de ene gemeente zich meer tevreden tonen dan de ander en kunnen wij ons voorstellen, dat men in de gemeenten die zullen worden opge heven helemaal niet te spreken is over dit wetsontwerp. In Zwammerdam, dat naar bekend volgen* het wetsontwerp ook zal worden opgeheven, spraken wij hierover gister middag burgemeester C. G. van Dobben de Bruljn, die van een opheffing van NED. HERV. KERK. Beroepen te Hasselt (toez.) J. van Wier te Putten. Te Harkema-Opeinde A. Nach tegaal. kand. te Beverwijk. Te Wijngaar den W. C. Hortus, kand. te Haarlem. Aangenomen naar Oldenikeppel W. J. J. van der Waad, legerpredlikant te Amers foort. OEREF. KERKEN. Beroepen te Pesse D. J. Hesllnga, kand. te Groningen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT). Beroepen te Zwljndireohit-Grote Llndt G van Atten, kand. te Zaandam. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Garinchem L. S. den Boer te Sassenhelm. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Gorinchem, Nieuw-Beier land en te Nleuwerkerk (Zld.) Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Te Benthuizen A. Vergunst te Rotterdam-centrum. Tweetal te Tholen Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid en A. Vergunst te Rot terdam-Centrum. Missie en zending op Nieuw Guinea Tjjdens de samenkomsten van ver scheidene Rome-reformatieconventen in Friesland is men herhaaldelijk gestoten op de verhouding missie en zending in Nieuw-Guinea. Een vruchtbaar gesprek over dit onderwerp bleek echter niet mogelijk bij afwezigheid van de leiding gevende personen. Het bezoek dat mgr. dr. M. Staverman, apostolisch vicaris van Hollandia, op het ogenblik aan Neder land brengt, bood gelegenheid tot het beleggen van een conferentie over dit onderwerp in het vormingscentrum „Vi- nea Domini" te Witmarsum. Daar vol gens het oordeel van de inleiders deze samenkomst wel eens het begin kan zijn van een nieuwe verhouding tussen missie en zending, hebben de drie organiseren de conventen in een uitvoerig communi qué verslag uitgebracht van het verloop der conferentie. Behalve dat men elkan der vond in het onderling gesprek was de belangrijkste conclusie wel, zo blijkt uit dit communiqué, dat vele problemen op dit gebied zouden worden opgelost als Nederland meer gelden beschikbaar stel de voor de ontwikkeling van het land. De 95 miljoen gulden op de begroting zijn beslist te weinig, aldus was unaniem het standpunt. Het zou van groot be lang zijn wanneer missie en zending deze taak bij regering en volksvertegen woordiging zouden bepleiten. Van de zijde van de missie waren te genwoordig: mgr. dr. M. Staverman en twee missionarissen, pater P. H. Tette- roo en pater dr. L. v. d. Berg. De Raad van de Zending van de Ned. Herv. Kerk was vertegenwoordigd door de secretaris dr. G. P. H. Locher, de emeritus-zen dingspredikant ds. S. I. Kjjne en de zen dingspredikant ds. H. Woldendorp. De leider van de conferentie was pater dr. J. Kobessen. Aan beide zijden bleek een oprechte behoefte om eikaars standpunt ten aan zien van allerlei principiële en prakti sche kwesties te leren kennen en in het bijzonder, om alle geschillen, die in de loop der laatste jaren op Nieuw-Guinea ontstaan zyn, openhartig en grondig te bespreken. zyn gemeente nog niets wilde weten. „Wij hebben het raadhuis toch niet voor niets zo grondig laten restaureren" aldus Zwammerdams (laatste?) burge meester. „De raden hebben nu de komende weken weer stof om over te praten, waarna de diverse op- en aan merkingen wel weer naar Den Haag gezonden zullen worden en men er daar weer over kan gaan praten. Neen het zal heus nog wel even duren voor de zaak rond is", vond de burgemeester. Dezelfde mening bleek ook de gemeen tebode van Zwammerdam toegedaan, die wij buiten het gemeentehuis spraken. Hij zei, dat er nog niets aan de hand was en de gemeenteraden weer drie weken de tijd hebben voor het indienen van bezwaren. Oud plan Uit het wetsontwerp blijkt, dat in hoofdzaken het oude eerste grenswijzi gingsplan is aangehouden. Bodegraven krijgt er in westelijke richting een stuk bij van Zwammerdam, dat loopt tot aan de Bobbenbrug. De woning van de heer J. Kok is dus straks de laatste woning op Bodegravens grondgebied. De brug zal de verbinding gaan vormen tussen Alphen en Bodegraven, omdat de kom van de gemeente Zwammerdam aan Alphen aan den Rijn is toebedacht. In oostelijke richting gaat het wets ontwerp geheel mee met de voorstellen van de gemeente Bodegraven. De kom van Nieuwerbrug komt tot aan de Rijks straatweg geheel aan Bodegraven. Boskoop is ongetwijfeld de gemeente Een beeld van het „dorp" Zwam merdam dat volgens het wetsont werp geheel aan Alphen zal komen. Onze fotograaf stond op Alphens gebied toen hij deze foto maakte. (Foto Leidsch Dagblad) die de grootste gebiedsuitbreiding krijgt. Van Alphen wordt aan het tuindersdorp toegev:oegd het gebied tot aan de Toe- gangse wetering halverwege het Goudse Rijpad. De Loete en de Roemer wordt Boskoop en de polder Middelburg van Reeuwijk en Spoeldijk van Zwammer dam eveneens. Het Boskoopse grondge bied wordt hierdoor bijna verdubbeld. Alphen krijgt er nog een stukje bij aan de Lage Zijde, dat thans nog Bodegra vens grondgebied is. Daar zal de Ziende de natuurlijke grens tussen Alphen en Bodegraven worden. Vergevorderd Natuurlijk heeft de Kamer straks weer het laatste woord en bestaat in theorie de mogelijkheid, dat dit ontwerp niet wordt aangenomen. Dat is echter maar een kleine kans. Men is er in de ver schillende gemeenten wel van overtuigd, dat de grenswijzigingsplannen in de Rijnstreek zich nog nooit in een zo ver gevorderd stadium hebben bevonden. Men ziet dit ontwerp dan ook als een bewijs, dat het de minister ernst is met zijn plannen de verscheidene grenswijzi gingsplannen met spoed nu eindelijk af te handelen. I i :rn Vrijheid en Blijheid" doopte de heer Jelle Kok zijn kruiser, die hij in de Wetering nabij de Dobben- brug meerde. Het is ons niet be kend of dit slaat op de wil tot zelf- I de Bodegraaf se wal ligt. op welk behoud van Zwammerdam. Vast grondgebied trouwens ook zijn wo- staat echter wel. dat de heer Kok, ning staat. zoals hij nu gemeerd ligt straks aan (Poto Leidsch Dagblad) Moordenaar jammerde: laat me mijn eer Pekings behoeften Maar meer processen zullen nog volgen (Van onze correspondent in Bonn) De 61-jarige ex-SS-generaal en nachtwaker Erich von dem Bach- Zelewski werd gisteren in Neuren berg tot 4Yz jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld wegens het bevel aan twee SS-onderofficieren om op 2 juni 1934 de Pruisische landgoedbezitter Von Hohberg und Buchwald dood te schieten. Tegen de ex-SS-generaal was zes jaar tuchthuis met verlies van de burgerlijke rechten voor de tijd van drie jaar geëist. Bach-Zelewski is, aldus de rechtbank in Neurenberg, schuldig aan doodslag. Er is geen twijfel aan, zeiden de rech ters gisteren, dat hij aan de beide SS- onderofficieren Zummach en Deinhardt in 1934 ten tijde van de beruchte Röhm- putsch het bevel heeft gegeven om Von 1 Hohberg te vermoorden omdat deze de praktijken van het Hitler-systeem af wees. Zummach heeft dit in 1958 vlak voor dat hij zelfmoord pleegde, openlijk I gezegd. De rechtbank geloofde niets van Bach-Zelewski's verweer: deze had be toogd dat hij van de SS-leiding in Ber lijn de opdracht had gekregen om Von Hohberg uit de weg te ruimen omdat deze een „verrader" zou zijn geweest. De voormalige SS-generaal had zelf vrijspraak wegens bewezen onschuld gevraagd waarmee hij in krasse tegen stelling stond tot zijn verdediger,, die had gepleit voor vrijspraak wegens ge brek aan bewijs. In een laatste woord voor de uitspraak ging de ex-SS-er te keer tegen de eis van de officier van Justitie betreffen de de drie jaar eerverlies. Bleek van woede en met sidderende handen ver klaarde Bach-Zelewski in een uiterst verwarde, geëmotioneerde speech: „Van daag is mijn leven vernietigd. Een mens die geen eer heeft, heeft ook geen va derland meer. Sluit u mij tien jaar op, ik wil immers helemaal niet meer uit de gevangenis, maar laat u mij myn eer. Mijn leven is ten einde", zei hij pathe tisch waarna hij geheimzinnig sprak over een bepaald document, waaruit zijn onschuld zou blijken. Medelijden. De rechtbank vond termen aanwezig om een zeker medelijden met de man te hebben, die tijdens het Hitler-bewind bekend stond als een harde uitroeier.. Hij heeft zich, aldus de rechters, na 1945 goed gedragen en staat reeds dertien jaar lang onder de psychologische druk van het onderzoek, dat tot dit proces leidde. Bach-Zelewski mocht dan ook zijn „eer" behouden. Maar eerstdaags zal er opnieuw aan deze bijzondere eer van de ex-SS-gene raal worden geknaagd. Hij zal namelijk nog enige processen moeten doorstaan wegens zijn optreden als bevelhebber van de SS-benden die de opstand van War schau in 1944 neersloegen, van de zoge naamde Einsatztruppen, die Poolse jo den hebben geliquideerd en van SS- groepen die Poolse en andere Oost- europese partisanen op weerzinwek kende wijze hebben behandeld. Nieuwe uitgaven Vrouw ln 't spel, door N. Clarasó en Hamburg na middernacht, door Frank Arnau. Uitg.: Nijgh Van Ditmar, Den Haag. I>e grote klim. Roman over de beklim ming van de Mount Everest, door W. En- zinck. Uitg.: H. P. Leopold, Den Haag. Goed zo Toyon, door N. Kalashnikoff. Jeugdboek. Uitg.: Van Holkema Waren- dorf, Amsterdam. Triptiek voor moord, door J. van Gent. l>e vüfde trede. Zwarte kunst, en Afrikaanse Venus, door W. H. van Em- landt. Pockets, verschenen in de Anti- lope-Reeks bij uitgeverij Het Wereldven ster, Baarn. Amsterdamsche Bank klacht wegens smaad Naar aanleiding van de inhoud van een door dr. I. J. Ippius Fockens voor de algemene vergadering van aandeel houders van de Amsterdamsche Bank N.V. uitgereikt geschrift, waarin twee functionarissen van de Amsterdamsche Bank worden genoemd, alsmede de door hem in die vergadering gedane uitlatin gen, wordt door de Amsterdamsche Bank en de twee genoemde functiona rissen een klacht wegens smaad bU de justitie ingediend, zo wordt van de zijde der bank meegedeeld. In vorenbedoeld geschrift stelde de heer Ippius Fockens dat door twee functionarissen van de' Amsterdamsche Bank in hun functie van vermogens beheerders van zijn 78-jarige moeder, wonende in Zurich, z.i. ontoelaatbare handelingen zijn gepleegd. Zonder enige noodzaak zouden zij, zonder overleg, zonder enige informatie en zonder een officiële taxatie, alle agrarische eigen dommen van zyn moeder hebben ver kocht, na aan zijn moeder hiervoor een volmacht te hebben gevraagd. Toen in de jaarvergadering van de Amsterdam sche Bank de heer Ippius Fockens zijn memorandum over deze aangelegenheid wilde voorlezen, maakte de voorzitter hiertegen bezwaar, aangezien het naar zijn mening een individuele klacht be trof. die NIET in de aandeelhoudersver gadering thuishoorde. Hoger dividend Robeco In de gisteren gehouden vergadering van de raad van commissarissen van Rot- terdamsch Beleggingsconsortium N.V. is besloten aan de begin maart bijeen te roepen algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen het contante dividend op f. 9.25 per aandeel van nomi- maal f.50.— vast te stellen. Over het boekjaar 1959 bedroeg het f9.— per aan deel. Daar in oktober 1960 een interim dividend van f4.betaalbaar is gesteld zal het slotdividend derhalve f. 5.25 be dragen. Voorts wordt voorgesteld ten laste van de agioreserve wederom 2% in aandelen uit te keren. Zoals bekend is zulk een uitkering vry van inkomsten belasting. nog steeds enorm O In China worden voorbereidingen ge troffen om het elfjarig bestaan van het Chinees-Russische vriendschapsverdrag op grootscheepse wyze te vieren, aldus valt uit berichten van het persagent schap Nieuw China op te maken. Op 14 februari zullen in Peking en de andere grote steden massa-byeenkom- sten en culturele manifestaties worden gehouden. Reeds nu worden de straten met spandoeken en leuzen versierd. Deze voorbereidingen en de hartelijke ontvangst van de Sovjetrussische dele gatie onder leiding van Fedor Konstan- tmof, doen vermoeden dat de onderhan delingen die president Lioe Sjao-Tsji in november in Moskou heeft gevoerd niet zonder resultaat zyn gebleven. Weliswaar bestaan er nog verschillen in toon, zoals blijkt uit de commentaren op het eerste optreden van Kennedy, maar de ideo logische polemieken, in het byzonder over het leerstuk der vreedzame coëxi stentie, behoren tot het verleden. Er zyn redenen om aan te nemen dat Konstan- tinofhoofdredacteur van het blad „Kom- munist" en een der meest vooraanstaan de theoretici van de Sovjet-Unie, tot taak heeft de akkoorden van Moskou te consolideren. Skelet te Leersum gevonden Op de nieuw aangelegde weg „De Wildbaan" te Leersum is tijdens graaf werkzaamheden een schedel van een mens gevonden. Bij verder zoeken zijn beenderen ontdekt, die met de schedel een geheel geraamte vormen. Draad nagels rond de beenderen wijzen erop, dat het lichaam, vermoedelijk van een vrouw, in een kist begraven is geweest. Men schat dat het skelet ongeveer 200 jaar oud zal zijn. Over een vroegere be graafplaats zijn geen gegevens bekend. Het vermoeden bestaat dat het geraam te een overblijfsel is van een Leersumse ingezetene uit de 18e eeuw. Het lichaam was begraven met het hoofd in weste lijke richting. Deskundigen zullen een nader onderzoek instellen. Het accent van de betrekkingen tus sen de Sovjet-Unie en China is verlegd naar Economische Zaken. De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjen Ji, sprak gisteren in aanwezigheid van de leider van een Russische economische missie, Koemykin enthousiast over de Russische hulp aan de industriële ont wikkeling van China. Tussen 1950 en 1960 heeft de Sovjet-Unie China machi nes en goederen geleverd ter waarde van 10 miljard roebel (bijna 11 miljard gul den) en complete fabrieken en installa ties tot een bedrag van 5 miljard roebel (ca. 5.5 miljard gulden). In 1959 ging meer dan de helft van de uitvoer van de Russische mechanische industrie naar China. De behoefte van China is echter enorm en aangenomen wordt, dat de onderhandelingen die thans in Peking worden gevoerd ten doel heb ben de Russische industriële uitvoer naar China te vergroten. C.A.O. Meubelindustrie en premie. Éénmaal per 14 dagen vrije zaterdag. Aanmelden aan het kantoor tot 6 uur. Fa. A. KORENHOFF OUDE VEST 187 B LEIDE Crediet Registratiebureau Dezer dagen kwamen de leden van het Crediet Registratie Bureau, Leiden uitgaande van de Vereniging van Cre diet gevende detailhandelaren, afdeling Leiden en omstreken, bijeen. Besproken werden de resultaten van het afgelopen jaar. Er waren ruim 400 inlichtingen verstrekt aan zaken die in formeerden naar de betrouwbaarheid kredietwaardigheid van a.s. kopers, die krediet verzochten. In meerdere geval len kon geadviseerd worden geen krediet te verstrekken. In enkele gevallen kon den wanbetalers worden voorkomen. Het bureau C.R.B. bleek een succes te zijn voor de deelnemers. Besproken werd om meerdere uitbreiding aan het werk te geven door aantrekking van nieuwe deelnemers. Er staan nu ca. 2500 adres sen genoteerd w.o. ook overkreditering. Het bestuur bleef in de zelfde samen stelling gehandhaafd, t.w. de heren Ligt- voet, Langezaal, Zijp en van Ooy uit Leiden en Vesseur uit Roelofarendsveen. De heren Ligtvoet, Van Ooy en Van den Berg werden afgevaardigd naar de algemene vergadering op woensdag a.s. in Utrecht. Na vaststelling van de contributie voor i 1961 sloot de voorzitter deze vergadering.1 gevraagd op klein kantoor, voor boekhouding en andere adm. werkzaamheden. Na inwerkperiode zelfstandige positie. Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 39561. Uw adres voor BRANDSTOFPEN EN OLIE Reeds 60 jaar het meest vertrouwde adres... Even 2 5 9 5 6 bellen en U kunt bestellen. Firma SYBRAND ZEILSTRA KLOK STEEG 5 - LEIDEN - TELEFOON 25 95 6 De LECTOR in de KINDERPSYCHIATRIE aan de Leidse Universiteit roept sollicitanten op voor de functie voor VEREIST: gymnasiumopleiding, goed kunnende stellen, be hoorlijke kennis van de moderne talen, vlot kunnende typen en stenograferen. Salaris volgens Rijksregeling. Eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan de Lector in de Kinderpsychiatrie, Paedologische Kliniek „Curium", Rhyngeesterstraatweg 32, Oegstgeest. Persoonlijke aanmeldingen uitsluitend na oproep. Op NOTARISKANTOOR in de omgeving van Leiden wordt gevraagd een geroutineerde Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 39621. Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Mij. N.V. In verband met de uitbreiding van ons autobuspark vragen wij voor het rayon HAARLEM en LEIDEN Kennis van dieselmotoren strekt tot aanbeveling. Naar gelang scholing en ervaring vindt aanstelling plaats als monteur II of monteur I. Gegadigden dienen bereid te zyn eventueel vroege-, late- en zondagsdienst te verrichten. GEBODEN WORDT: Goed loon, vermeerderd met een toeslag van 6% voor ploegendienst; toelage voor bepaalde diploma's; gunstige sociale voorzieningen o.a. opname in pensioenregeling vrij vervoer op het gehele lynennet, ook voor het gezin; vrye dienstkleding. Sollicitaties te richten aan de afdeling personeelszaken Leidsevaart 396 te Haarlem. GEVRAAGD: voor lichte kantoorwerkzaamheden, by voorkeur kunnende typen. PRINSES IRENELAAN 10 VOORSCHOTEN TELEFOON 0 1717—3330 zal op woensdag 22 februari a.s. des v.m. te 10 uur precies in haar gebouwen te LISSE een grote materialen- en boedelveiling houden. Inbreng kan van heden af geschieden. DE DIRECTIE. REMBRANDTSTRAAT 12—16 LEI1 heeft plaats voor: in bezit van rijbewijs B-E. Leeftyd plm. 2230 jaar. leeftijd 1718 Jaar. Aanmelden dagelijks van 9—12 en 2—5 uur REMBRANDTSTRAAT 12—16.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 10