w personenauto's caravans Afro-Aziatisclie landen binden de strijd aan tegen de sprinkhanen naar ae nieuwe Soms miljarden exemplaren per zwermdie per dag 20.000 ton aan groene vegetatie opvreet... Geschiktheid doorslaggevend bij de benoeming van burgemeesters Na reeks moorden hernieuwde roep om doodstraf in Duitsland Zuid-Afrika wil meer immigranten Zes tegen ex-SS-generaal jaar geëist voor een moord uit 1934 Driehonderd miljoen mark extra voor de Westduitse landbouwers Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 9 februari 1961 Derde blad no. 30246 Advertentie f 10.00-17.00 u en 19.30-22.30 u en zondagen 10.00-18.00 u Toegang fl. 2.50. ËKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊt MBHBHBIWHI Dertien landen zijn bezig zich voor te bereiken om een ge.zamenlijke offensief tegen de sprinkhanen, hun eeuwenoude vijand. Met hulp van de Verenigde Naties zullen dertien landen van de Afro-Aziatische groep, van Pakistan tot Mali, zich keren tegen de woestijnsprinkhaan (schistocera gregaria), de veelvraat, die eens het oude Egypte brand schatte. Deze sprinkhaan beperkt zich echter niet tot de landen, die men uit de bijbel kent. Het insekt komt ook voor in streken van Azië, Australië. Nieuw-Zeeland, Zuid-Europa, Zuid-Afrika en Noord- en Zuid- Amerika. Verbreiding van twee soorten min of meer tot staan gebracht In het verre westen van de Ver. Sta ten hebben in de jaren '70 van de vorige eeuw hele zwermen sprinkhanen uit de Rockey Mountains landerijen in wijde omtrek kaal gevreten. Een boer in Kan sas weet zich nog te herinneren, hoe de takken van zijn fruitbomen doorbo gen onder het gewicht van zwermen sprinkhanen, zodat zijn bongerd „een bewegende massa" was. De volgende ochtend zag zijn boerderij er uit uit of er een brand overheen was gegaan. In 1954 werd Marokko het slachtof fer van een sprinkhaneninvasie. Een wolk insekten van driehonderd kilome ter lengte en een breedte van tweeen twintig kilometer kwam op in het oos ten, vrat zich een weg door de nog op het veld staande oogst, vernietigde uit gestrekte sinaasappelplantages en viel zelfs kinderen en dieren aan. Gedurende de afgelopen vijftien jaar hebben internationale bestrijdingsorga- nisaties de verbreiding van twe soorten tot staan weten te brengen: de rode en treksprinkhanen, die eens grote delen van Afrika verwoest hebben, maar waarvan men ontdekte, dat de broed plaatsen beperkt in aantal waren, zodat men, met streng toezicht daarop, een heel eind kon komen. De woestynsprink- haan vermenigvuldigt zich echter over een uitgestrekt gebied en trekt over ont zaglijke afstanden. Daarom is het nodig, dat vele landen samenwerken om de plaag te bsetrijden. Zwermen worden vaak tot stilstand gebracht door vanuit vliegtuigen insektendodende middelen te spuiten en de nieuwe campagne van de dertien bovengenoemde landen is er op gericht deze besproeiingsmethoden nog doelmatiger te maken. Bovendien wil men meer gegevens verzamelen over de levenscyclus van de woestijnsprinkhaan. Een overvloedige vegetatie betekent, dat de woestijnsprinkhaan zich snel vermenigvuldigt. Komt er dan een perio de van droogte, dan gaan de sprink- haangebieden lijden aan overbevolking. Het insekte verandert dan zeer snel van kleur: inplaats van grasgroen wordt het zwart-geel. Zijn vleugels worden langer, de kop zwelt op, de adem gaat sneller en de sprinkhaan wordt rusteloos en begint zich met anderen samen te pak ken tot een zwerm. De insekten lijken tenslotte het kookpunt te bereiken. In warm, droog weer stijgen zy dan op en zwerm na zwerm kiest het luchtruim. Een enkele zwerm bevat dikwijls mil jarden exemplaren, weegt een twintig duizend ton en eet per dag zijn eigen gewicht in de vorm van groene vegetatie. Tenslotte lijkt het of de energie uit de zwerm vloeit. Soms vliegen de sprink hanen naar zee en komen daar om, soms valt een zwerm eenvoudig uit el kaar tot er niets overblijft. De na komelingen worden weer individuele sprinkhanen, totdat de cyclus opnieuw- begint. Advertentie! Een menselijke barometer bent U. als vocht en tocht Uw vijanden zijn. Uw gevoelige spieren en gewrichten waar schuwen U bij elke wisseling in tempera tuur en weersgesteldheid. Tijdelijke lichte pijnen laaien vaak in alle hevigheid op en bederven Uw levensvreugde. Wrijf Uw reu matiek en Uw lendenpijn weg. maak Uw stijve spieren weer soepel met de beroemde Kloosterbalsem (Akker-Balsem), waarvan men al drie geslachten lang zegt: ..Geen goud zo goed." Minister Toxopeus in Eerste Kamer Van onze -parlementaire redacteur) Burgemeesters moeten allereerst goede burgemeesters zijn, dus be kwaam en geschikt voor het ambt. Dit zakelijke standpunt verkondigde minister Toxopeus gisteren in de Eerste Kamer. Het moeilijkste punt, zei hij, is de geschiktheid, omdat daarbij het karakter een rol speelt. Geschiktheid is ook een punt van overweging bij de vraag of iemand past in een bepaalde gemeente. Daarbij is van belang de geloofs overtuiging en de politieke overtui ging De minister wees volstrekt af, dat de politieke richting van de burgemeester moet overeenstemmen met de grootste fractie in de gemeenteraad. Hij wees eveneens af, dat per provincie iedere politieke partij naar verhouding aan haar trek moet komen. Het is wel ge wenst, over het hele land gerekend, een zekere evenwichtigheid te betrachten. Over de benoemingen, die nog niet zijn geschied, kon de minister niet spreken. Investeringen De gemeenten in ons land zijn niet vrij geld te lenen voor de financiering van hun investeringen. Zij zijn reeds vele jaren gebonden aan bepaalde voor- Dank zij-nieuwsgierigheid jonge hbs-er tverd Peter Scliivaiger spoedig gegrepen Publiek wilde de moordenaar lynchen (Van onze correspondent in Bonn) De ontvoering en beestachtige vermoording door de achttienjarige Peter Schwaiger van een zeven jarig jongetje bij Ingolstadt in Beieren, hebben in de Bondsrepu bliek opnieuw stemmen doen op gaan die pleiten voor de doodstraf. Nog temeer, daar het de laatste malen veelvuldig is voorgekomen, dat op uiterst koelbloedige wijze de mensen, vooral kinderen, ver moord werden. De Westberlynse burgemeester, Willy Brandt, verklaarde gisteren te Bad Diirkheim een scherp tegenstander te zijn van de invoering van de doodstraf in de Bondsrepubliek. Dit punt zou op het a.s. S.P.D.-regeringsprogramma ko men te staan. Ook van regeringszijde in Bonn heeft men zich tot dusver nu juist niet geestdriftig voor de herinvoering van de doodstraf getoond. Men wyst in deze op artikel 102 van de Westduitse grondwet, dat in één regel, kort maar zeer krachtig, zegt: „De doodstraf is af geschaft". Dit artikel is in 1948-1949 opgesteld, onder de druk van de ontelbare nazi- moorden in de jaren 1933-1945. Men wil de voorkomen, dat het opnieuw zou kun nen komen tot onherstelbaar door de Justitie gedekt onrecht. De voorstanders van de herinvoering van de doodstraf wijzen op het geval Lindberg, dat in 1932 in de Verenigde Staten leidde tot het instellen van de doodstraf op kidnapping. Zelfs vele verstokte tegenstanders van de doodstraf in Zuid-Duitsland moesten dezer dagen bekennen, dat het geval- Schwaiger zelfs hen had doen wankelen En in Ingolstadt stonden reeds direct na de arrestatie van Schwaiger honderden opgewonden mensen voor de gevangenis, die de uitlevering van de moordenaar eisten: men wilde hem lynchen! Snippers opgeraapt De moord van het afgelopen week einde op de zevenjarige Hans Knaupp te Friedrichshofen bij Ingolstadt is een ge volg van Peter Schwaigers poging via een ontvoering geld te bemachtigen. Hij had aan vader Knaupp eerst 2000 mark, later 500 mark gevraagd, overigens toen hij het kind reeds vermoord had. De ontvoerder-moordenaar wilde wat „ge makkelijker leven" Zijn arrestatie dankt men in hoge mate aan de nieuwsgierigheid van een twaalf-jarige hbs'-er Günter Wiefel. Het was deze jongen op 25 januari opgeval len, dat Peter Schwaiger op het post kantoor van Ingolstadt van een rijbewijs een stuk afscheurde, en daarop notities maakte. Kort daarop verscheurde Schwaiger het briefje. De hbs-er volgde Schwaiger, no teerde het nummer van diens bromfiets, en raapte de stukjes verscheurd papier op, die de latere ontvoerder tijdens het wegrijden, rondstrooide. De twaalfjarige Günter legde de ver scheurde papiertje thuis bij elkaar, en had toen een complete brief voor zich; daarin vroeg schrijver van dit epistel 2000 mark voor het terugbrengen van een vrouw; het woord zoon was doorge streept Na de ontvoering van Hans Knaupp in het afgelopen weekeinde, rende Günter Wiefel direct naar de politie, toonde de brief van 25 januari en gaf het signale ment van deze Schwaiger. Peter Schwai ger zou de bedoeling hebben gehad, me vrouw Knaupp te ontvoeren en wellicht te vermoorden. In het telefoongesprek hield de heer Knaupp de ontvoerder aan de praat, en wist hy het bedrag van 2000 mark tot 500 mark te verlagen. Inmiddels hadden politie en PTT. uitgevonden, in welke telefooncel de moordenaar telefoneerde Hij kon nog tijdens zyn gesprek met de heer Knaupp gearresteerd worden, o.m. dank zij de aanwijzingen van een 12- jarige hbs-er. schriften, die per circulaire zijn mee gedeeld. In de Eerste Kamer heeft mi nister Toxopeus echter verklaard, dat zowel hij als de minister van Finan ciën er behoefte aan gevoelt de beper king van de gemeentelijke investerin gen te regelen door middel van een in te dienen wet. Omtrent de bestuurlijke voorzienin gen voor het Rijnmond-gebied (Rotter dam en aangrenzende gemeenten) is een wetsontwerp met toelichting opge steld, waarover minister Toxopeus thans overleg pleegt met zijn ambtgenoot voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid 'ruimtelijke ordening). Dat overleg is bijna klaar en dan kan het wetsont werp naar de ministerraad ter discus sie. Bestuursvoorzieningen Er wordt aan de bestuursvoorzienin gen voor de agglomeraties gewerkt, maar het zal een minister nooit geluk ken tegen de wil van de gemeenten een bepaalde oplossing op te leggen. Daarom is het beter naar overeenstem ming te streven. Voor resultaten op het gebied van de decentralisatie is vooral van belang de gezindheid. Het is overigens volstrekt niet de bedoeling lasten van het Rijk af te schuiven op de gemeenten. De verbetering van de salarispositie van de politie, heeft op de aanmelding voor een betrekking bij de politie geen gunstige invloed gehad. De minster stak een pluim op de pet van de Rotterdamse politie voor de efficiënte wyze. waarop zij de snelheid van auto's controleert. In weerwil van het tekort aan perso neel wordt op die manier de politie taak toch goed vervuld. Grote wervingsactie Nadat onlangs door de regering van de Unie van Zuid-Afrika een ambte lijk en volwaardig departement voor Immigratie ingesteld is, heeft de rege ring nu besloten om jaarlijks een be drag van 30 miljoen gulden voor im migratiedoeleinden aan dit departement ter beschikking te stellen. Dit is uit be trouwbare politieke bron te Kaapstad vernomen. Volgens de zegsman is een schema van het departement, om 30,000 immi granten per jaar naar Zuid-Afrika te brengen, reeds uitgewerkt. Naar ver wacht wordt, zal dit plan kort na af handeling van de begroting op 15 maart afgekondigd worden. De voorzitter van de „Gefedereerde Kamers van nijverheden", de oud-Ne derlander Leslie Luloffs, heeft naar aan leiding van het plan gezegd dat het opnemen van meer dan 30,000 immi granten per jaar in de Zuidafrikaanse industrie en handel geen problemen op levert. Uitvoering van dit plan zou de huidige economische welvaart van Zuid- Afrika vergroten. Door de staat ondersteunde wervings organisaties hebben reeds de afgelopen drie maanden een intensieve wervings campagne in Nederland en Vlaanderen gevoerd. De komende maanden zal nog groter actie ontplooid worden in Neder land, Vlaanderen en Duitsland. Minister Van Aartsen op de Rai Met een toeloop van 38.954 personen gedurende één dag is gisteren het totale bezoekersaantal van de autotentoonstel ling in het RAI-gebouw te Amsterdam gekomen op 203.463. Ook minister mr. J. van Aartsen maakte gisteren, verge zeld van zijn echtgenote en twee zoons, een rondgang door het gebouw. Bach-Zelewski gaf twee ondergeschikten opdracht Pruisische edelman te doden Nog altijd aanhanger van Hitier (Van onze correspondent in Bonn) Zes jaar tuchthuis eiste gisteren de officier van Justitie in Neuren berg tegen de 61-jarige ex-SS- generaal Erich von dem Bach- Zelewski wegens doodslag op de Oostpruisische landgoedbezitter Anton von Hohberg und Buchwald, in 1934! Het staat, aldus de officier, vast dat Bach-Zelewski in de zomer van 1934 zijn SS-onderge- schikten Zummach en Deinhardt de opdracht heeft gegeven om de Pruisische edelman dood te schie ten. Hetgeen deze lieden dan ook op hondse wijze deden! In dit proces heeft men kennis kun nen maken met een heel bijzonder soort nazi. Bach-Zelewski noemt zich nog al tijd een aanhanger van Hitler, van wiens onschuld hy overtuigd is. De ex-generaal die de afgelopen jaren ztfn brood moest verdienen als nachtwaker, hoorde met genoegen dat allerlei getuigen van hem zeiden: „Hy was een streng en trouw volgeling van Hitier". Maar hij ontken de stijf en strak Zummach en Deinhardt het bevel te hebben gegeven om Von Hohberg dood te schieten. Von Hohberg was bij de SS-ruitery gegaan alleen in verband met zijn func tie in de ruiterwereld; hij had tegenover legerofficieren gepraat over bepaalde SS-geheimen. hetgeen voor de SS-lei- ding in Beriyn voldoende was geweest om Bach-Zelewski tijdens de zogenaam de Röhmputsch van Hitler in 1934 de opdracht te verstrekken: „Laat Von Hohberg uit de weg ruimen". De moordenaar Deinhardt is in 1945 gesneuveld; Zummach evenwel kon in 1958 gearresteerd en met Bach-Zelewski geconfronteerd worden. Zummach pleegde zelfmoord na een uitvoerige bekentenis. Göring giftablet gegeven Tijdens het proces bleek dat Bach- Zelewski een bijzonder specimen Is van de SS-generaal in het algemeen. Als 18- jarige was hij reeds officier, daarna werd hij snel SS-er, klom op tot gene raal, leidde de SS-acties tegen de War- schauer opstand en gaf na de oorlog in het Neurenbergse proces de tot de strop veroordeelde Hermann Göring een gif tablet, zodat deze zelfmoord kon plegen. Desondanks is hij voor de gehele Duit se ex-SS-wereld thans een soort ver rader omdat hy in Neurenberg uit de school klapte van de SS-gruwelen. Dat zou verklaren waarom Bach-Zelewski na 1945 nooit meer op behoorlijke wyze aan de slag is gekomen: blykbaar weigerden zijn vroegere SS-vriendjes hem de hel pende hand toe te steken. Onderaan de maatschappelijke ladder verdiende hy de laatste jaren een zeer dunne boter ham. Maar met trotst vertelde hy in het proces dat een van zyn zonen na de oor log Amerikaan is geworden en thans in het Amerikaanse zevende leger in Duits land dient Tijdens het proces lieten de meest des kundigen geen twyfel bestaan aan de zonderlinge motieven van deze ex-SS- generaal. Zy zeiden dat Bach-Zelewski, de man met de vele gezichten, in dit en enkele komende processen vele pogingen zal doen om met fraaie woorden over eer en trouw als een echte generaal en niet als een nachtwaker de geschieden!» in te gaan. Repliek In de tweede instantie verklaarde de socialistische mej. mr. Zeelenberg nog eens, dat naar haar mening het aller eerste is, waarnaar men moet kijken, de geestverwantschap van de burgemees ter met de leidende groep in de gemeen te. Daarentegen zei de liberale mr. De Vos van Steenwyk het geheel eens te zijn met minister Toxopeus, dat het aankomt op bekwaamheid en geschikt heid voor het ambt. De grootste fractie (van de zes bijvoorbeeld in de ge meenteraad behoeft niet altijd de meest vooraanstaande in de gemeente te zijn. „Dat is nu echt oud-liberaal", inter rumpeerde mej. Zeelenberg. Daarmee kon mr. De Vos van Steen wyk akkoord gaan, als zy „oud" er wilde aflaten. Minister Toxopeus noemde het theore tische voorbeeld, waarin een P.v.d.A.- lid niet beslist burgemeester hoeft te zyn als de P.v.d.A. de grootste fractie, wanneer A.R. en C.H.U. samen meer raadsleden tellen, „Neem dan een „doorbraakman" in terrumpeerde mej. Zeelenberg weer. Minister Toxopeus kon niet zeggen, dat een „doorbraakman" by alle par ty en in de smaak zou vallen. Hij was niet bereid aan het verzoek van mej. Zeelenberg te voldoen een lijst op te stellen met de politieke kleur van alle burgemeesters in Nederland, omdat de politieke overtuiging bij hem slechts een onderdeel is by de beoordeling van de geschiktheid. De grootste drie gemeenten in ons land (Amsterdam. Rotterdam en Den Haag) acht de minister nog voldoende bestuurbaar met de bestaande bepa lingen van de gemeentewet. We zyn in Nederland nog niet toe aan een eigen status van deze gemeenten, die ertoe zou kunnen leiden de burgemeesters er van „stadhouders" te noemen. :.Lw r' Toezicht bejaardenzorg in Zuid-Holland Prov. Staten van Zuid-Holland heb ben besloten een verordening op de be jaardenhuizen en verpleeghuizen in het leven te roepen. De provincie zal een inspectrice voor het toezicht op deze huizen aanstellen. De gemeenten die nog niet over een plaatselyke verordening beschikken zul len tot 1 januari 1962 in de gelegen heid zyn een eigen regeling vast te stellen. Is regering boeren terwille in verband met de naderende verkiezingen, vragen critici (Van onze correspondent in Bonn) Het kabinet-Adenauer heeft gisteren besloten een bedrag van 300 miljoen voor één keer extra uit te keren ter ondersteuning van de West duitse landbouw, zo deelde de Westduitse minister van Landbouw, Schwarz, zelf een boer uit Neder-Saksen, gistermiddag op een pers conferentie in Bonn mee. Daardoor moest de regering reeds gisteravond kritiek incasseren, dat zij opnieuw de boeren ter wille is in verband met de naderende verkiezingen, waarbij de landbouwstemmen van groot belang zullen zijn. De 300 miljoen mark komen bovenop het enorme pakket van 1,6 miljard mark aan subsidies, die in het z.g. „groene plan" voor de Westduitse boeren vervat zyn. In feite kunnen de boeren dit jaar dus rekenen op een kleine 2 miljard mark aan subsidies van staatswege. De 300 miljoen, die gisteren werden toege wezen, zullen voor 2 3 deel bestemd zijn voor zuivere ondersteuning, vooral in verband met de melkproduktie, en voor 100 miljoen bestaan uit kredieten voor rationalisering en verbetering der boe- renbedryven Volgens minister Schwarz heeft de Westduitse landbouw in de periode 1959- 1960 slechter geboerd, dan daarvoor. Het aandeel van de landbouw in het na tionale inkomen bedraagt thans nog slechts 7 pet (14 miljard mark op een totaal van 215 miljard). Vergelykt men de groei van het na tionale inkomen tussen 1950 en 1960 'met 202 pet) met de groei van de landbouwopbrengsten (76 pet) dan blijkt dat de landbouw verre ten achter is gebleven by andere bedryfstakken in de Bondsrepubliek, aldus Schwarz. Het verschil der lonen in de landbouw en de andere economische takken be draagt thans 27 pet. Een jaar geleden nog 24 pet. Dit alles leidt dan tot het argument voor meer steun aan de Westduitse landbouw omdat deze volstrekt ten ach ter zou zyn gebleven by de normale Westduitse economische groei. Toch vertrouwen Maar de critici van Schwarz en van de landbouworganisaties die al weken lang hameren op verhoogde subsidies, zeggen dat het de Westduitse boer hele maal niet slecht gaat! Zy wyzen erop, dat de onrust in de landbouw niet zo zeer wordt veroorzaakt door de lagere opbrengsten, als wel door het wegtrek ken van de landarbeiders naar industrie, door bepaalde moeilyke oogstomstandig- heden, de noodzaak meer te investeren, en de psychologische druk, die de Euro pese landbouwplannen op de Bondsrepu bliek uitoefenen De Westduitse boeren aldus de critici, hebben het dan ook niet zo slecht Er wordt door de boeren meer geïnvesteerd dan ooit, hetgeen duidt op een zeker vertrouwen in de toekomst. Zo zien de wegen bij New York er uit na de zware sneeuwstormen, die deze omgeving hebben geteis terd. Het verkeer was volkomen verlamd. ANTON COOLEN ONTVING VONDELPRIJS TE MUNSTER De Joost van den Vondelprys, 10000 mark Is gisteren in Munster uitge reikt aan de Nederlandse schryver An- toon Coolen en de Belgische cultuur-filo- soof prof. Max Lamberty. Het was de eerste maal dat deze prys werd uitge reikt. De Vondel-plaquette voor bijzon dere culturele prestaties in het Vlaams- Nederlands-Nederduitse kader werd door de rector van de universiteit van Münster, prof. Bernhard Koetting, over handigd. De prys is in de zomer van 1959 ge sticht door de FVS-stichting in Ham burg. die haar naam heeft afgeleid van die van de dichter Friedrich von Schil ler en de Pruisische staatshervormer Freiherr Von Stein. Coolen ontving de prys, aldus wordt in de oorkonde omschreven, voor de hoge kunstwaarde van zyn literaire werk waarin het geloof aan de overwinning van de menselyke goedheid tot uitdruk king komt. Van prof. Lamberty zei prof. Koetting dat hy zyn wetenschappelyke werk gro tendeels aan het ondersoek naar het Vlaamse volkseigene heeft gewyd. De voorzitter van het prys-curato- rium en gouverneur van Antwerpen ir. Richard Declerck zei dat de stichting er zeker toe zou by dragen het geestelij ke en culturele werk uit het Vlaams- Nederlands-Nederduitse cultuurgebied in bredere kring dan tot nog toe bekend tc maken. By de prysuitreiking waren ook leden van de Nederlandse en de Belgische ambassade in Bonn aanwezig, terwyi ook de r.-k. universiteit van Nymegen vertegenwoordigd was.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9