Laatste nieuws Gemeenteraad beraadde zich over wateroverlast in Wassenaar-Zuid Westdeutsches Tournee Theater bracht Minna von Barnhelm Verband met liet Lekwaterplan op liet ogenblik niet aantoonbaar DONDERDAG 9 FEBRUARI 1961 J oor de Leidse jeugd 5? Succes met goed verzorgde voorstelling Dat de jeugdvoorstellingen, uitgaande van de Leidse Volksuniver- siteit K. en O. en de Leidse Jeugd Actie het pleit hebben gewonnen bleek ondubbelzinnig uit het daverend applaus en luide toejuichingen waarmede de hoogste klassen van het V.H.M.O. gistermiddag het op- treden van: Westdeutsches Tournee Theater „Das Schauspiel" uit Remscheid beloonde. Dit steeds beter voor de dag komende gezelschap gaf een over de gehele linie goed verzorgde voorstelling van „Minna von Barnhelm" Lustspiel in fünf Akten (in deze voorstelling samengevoegd tot twee grote bedrijven) van Gotthold Ephraïm Lessing (17291781). Hy was dchter en criticus en heeft een grote rol gespeeld in de ontwikkeling van het to neel in Duitsland. Behalve .Minna von Barnhelm" (1767) schreef hij daarvóór o.a. „Der junge Gelehrte" (1754) en „Miss Sarah Sampson" (1755), terwijl „Nathan der Weise", zijn meest beken de werk in 1779, twee jaar voor zijn dood werd voltooid. Het stuk speelt zich af tegen het mid den van de 18e eeuw, kort na de zeven jarige oorlog tussen Pruisen onder ko ning Friedrich en Oostenrijk verbonden met de Saksers. In de Pruisische ge lederen streed Major von Fellheim, die uit louter hulpvaardigheid, voor de Saksers een hen opgelegde oorlogs schatting voorschoot. Bij die gelegen heid maakte hij kennis met de adellijke Minna von Barnhelm en verloofde zich met haar. Weliswaar was de vrede ge sloten doch daarmee brak voor de dap pere en onkreukbare von Fellheim een moeilijke tijd aan. Het aan de Saksische staat voorgeschoten bedrag had zijn middelen totaal uitgeput en de Pruisi sche Generalkriegskasse deed hem een proces aan en weigerde de uitbetaling van de Saksers aan hem verschuldigde som onder verdenking van omkoperij en collaboratie. Geheel zonder middelen wacht hy in een Berlijnse herberg de afloop van het proces af. alle financiële hulp van vrienden afwijzend. Hy ont moet daar zijn verloofde, doch ver breekt de band op grond van de op hem rustende verdenking. Eerst als hij geheel en al gerehabiliteerd is zal hij zijn woord gestand doen! Vrijspraak en vol ledig eerherstel kunnen niet uitblijven en niets staat een gelukkig huwelijk meer in de weg. Zoals gezegd was de opvoering een groot succes. Onder de vakkundige regie van Blanca Blacha werd de voor deze tijd nogal wijdlopige tekst groten deels overspeeld, waaraan het snelle tempo meewerkte. Zijzelf gaf bovendien een ontroerende uitbeelding van „Eine Dame in Trauer". Manfred Idem maakte van Major von Fellheim een nobele en karaktervolle figuur, Elisa beth Trebitz gaf Minna von Barnhelm gestalte en geestelijke inhoud zowel in de speelse als gevoelige scènes. Wilhelm Michael Mund presteerde het om in drie kleine rollen drie volko men verschillende types uit te beelden. Verder zagen wij een komische en wel bespraakte herbergier van Günter Stell- macher, van Arnim Servaes een fors- gebouwde, aan zyn majoor verknochte wachtmeester en van Hans Georg Drager een toegewijde bediende. Franziska, kamenier van Minna von Barnhelm, vond in Henny Esser een van humor sprankelende, lichtvoetige en charmante vertolkster. Het stuk speelde zich af in een stijlvol décor ontworpen door Willy-Schulte. OEGSTGEEST Jubileumopvoering van Lekenspelers De toneelvereniging „De Lekenspelers", die gisteren haar 10-jarig bestaan vierde bood ter gelegenheid van dat tweede lustrum haar donateurs een feestavond aan met de opvoering van het blijspel „Het meisje van het schilderij" van Joop Smit. De voorzitter ,de heer E. A. de Wek ker, bracht dank voor de grote steun, die in de afgelopen jaren van de donateurs alsmede van het gemeentebestuur (de jaarlijkse subsidie) werd ondervonden. Hy meende, dat de vereniging haar be staansrecht wel heeft veroverd en het deed hem genoegen te kunnen constate ren, dat de televisie in mindere mate dan voorheen een belemmering vormt om de toneelavonden te bezoeken. De heer E. Massink bood namens de donateurs bloemen en een enveloppe met inhoud aan. Mevr. Smits-Witvliet sprak haar waar dering uit voor de jubilerende vereniging en bood een medaille aan. Na een dankwoord van de heer de Wek ker begon het spel. Er was gezorgd voor aantrekkelijke decors. Men had met dit stuk een bijzonder gelukkige keuze ge daan. De bezetting was namelyk voor treffelijk. Het was een van de beste uit voeringen, die wij van de De Lekenspe lers zagen. Met deze spelerskern moet in de toekomst veel te bereiken zyn. De dames kregen ditmaal bloemen, waarmee tevens hulde werd gebracht aan de andere damesleden, die regelma tig voor het voetlicht komen. Het lustrumbal. dat volgde stond on der leiding van Dick Jansen met muzi kale medewerking van de Syncopaters o.l.v. de heer S. du Prie. Burgerlijke Stand GeborenCornells, zn. van C. van den Oever en M. C. van Vliet; Marcus J„ zn. van M. J. Zaalberg en S. Heddema; Jean- nine L. M„ dr. van P. C. van der Vooren en E. A. M. van Rooden; Eleonora S. A.. dr. van G. van Mameren en E. C. Sas burg; Wllhelmlna M., dr. van W. J. Gin jaar en W. de Boer; Albertus, zn. van A. van der Linden en J. Levison; sMonlque J M„ dr. van Th. Chr. E. Seebregts en J H. M. Ruiter. Ondertrouwd: Th. Spedt, 29 Jr. en W. M. J. J. Kramer. 22 Jr. Overleden: M. Kuljper. WARMOND Bindingsavond B.B. In hotel „De Stad Rome" gaf de Be scherming Bevolking een bindingsavond K. Beumer, hoofd van de B.B., leidde de bijeenkomst. Onder de aanwezigen merkten wy op de heer Gerth van Wijk kringhoofd en burgemeester Von Fi- senne. Het grootste gedeelte van de avond werd verzorgd door een cabaret gezelschap. Er was zang en muziek. Ook trad er een goochelaar en een buik spreker op. In een kort onderhoud deelde de in tendant van het gezelschap, de heer heer Mund ons mee, dat de Nederlandse tournee verreweg de belangrijkste bui ten de Duitse grenzen is; er werden en worden in ruim twintig steden, waar onder Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht bijna veertig voorstel lingen gegeven met in totaal 18.000 toe schouwers. Twaalfde lustrum Ned. Natuurhistorische Vereniging afd. Leiden Het was op 10 februari 1901, dat een aantal jongelui in Leiden, opgewekt door de populaire boekjes van Heimajns en Thijsse, bijeenkwamen om een Vereni ging op te richten met het doel de le vende natuur nader te bestuderen. Deze vereniging kreeg de naam: „Leidsche Zoölogische en Botanische Vereniging Darwin". In andere steden als Amster dam, Den Haag, Gouda, Groningen, Haarlem en Schoonhoven werden in dezelfde tijd dergelijke verenigingen op gericht. Eind december 1901 kwam de Neder landse Natuurhistorische Vereniging tot stand, waartoe de reeds bestaande plaat selijke verenigingen zich als afdelingen aansloten. Bij de oprichting waren dit een negental afdelingen, welk aantal in de loop der 60 jaren aangroeide tot vyf- tig. Vele bekende Leidenaars zyn in de loop der jaren lid geweest. Eén hunner bleef van kort na de oprichting tot heden toe lid: de bekende zenuwarts dr. F. P. Muller. De werkzaamheden der vereniging omvatten excursies en avond- bijeenkomsten, lezingen, films of demon- straties. Het 60-jarig bestaan van de afdelingen zal morgen in besloten ledenkring worden herdacht. Cabaret ten bate van mindervaliden In Nederland bestaat de stichting Franklin D. Roosevelt Fonds. Genoem de stichting draagt, met goedkeuring van mrs. Eleonor Roosevelt, de naam van wijlen president Roosevelt, die, of schoon hij invalide was, het hoogste ambt in de Verenigde Staten van Noord- Amerika heeft bekleed. Vele invaliden in Nederland streven naar volwaardigheid, doch zij kunnen dit moeilijk bereiken door de handicap, die zij ondervinden, integendeel deze mindervaliden hebben het medeleven van hun medemensen nodig op maat schappelijk- en sociaal gebied. De stichting Franklin D. Roosevelt Fonds, wil trachten om de invaliden ook de gelegenheid te bieden van een ongestoorde vakantie te genieten en stelt zich o.m. ten doel, de bouw en in standhouding van een recreatie- en vakantieoord voor invaliden, dat aange past is aan de bijzondere eisen voor hen. Als start van deze grootscheepse actie organiseert de stichting Franklin D. Roosevelt Fonds een serie cabaret- en amusementsvoorstellingen waarin zeer bekende artiesten uit het cabaret- en amusementsleven zullen optreden. Op enkele avonden zullen t.v.-omroep- sters als gastvrouw optreden. Deze voor stellingen worden ook in Leiden, Bos koop en Alphen aan den Rijn gegeven. Mevrouw G. Lem-Gunning geen penningmeesteresse meer van de huisvrouwen LEDENTAL VAN 556 Na negen jaar achtereen de penningen van de Leidse afdeling van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen beheerd te hebben was mevrouw G. LemGunning gistermiddag verplicht haar bestuurs functie neer te leggen. De penningmeesteresse nam in het huLsvrouwenbestuur een zeer aparte plaats in. Het was dus geen wonder, dat mevrouw C. HagemanVerhagen, de presidente, namens de gehele vereniging woorden van dank en waardering tot haar richtte. Ook bood zy een aardige attentie aan. Tot opvolgster van mevr. Lem werd mevrouw C. Kriestde Haan gekozen. Deze benoeming geschiedde by acclamatie. De dames H. A. van Her waarden—Wildeboer en A. Lubbers Timmer, die ook aan de beurt van aftre den waren, werden beiden herkozen. De secretaresse, mevrouw J. Zitman Schoppen, bracht op deze in de boven zaal van „Het Gulden Vlies" gehouden bijeenkomst haar jaarverslag uit. Uit het verslag bleek, dat het ledental is geste gen tot 556. Mevrouw Lem maakte mel ding van een batig saldo van f. 342.25. Hierna volgden de verslagen van de 46 leden tellende bridgeclub, de 28 leden tellende zangclub en de 20 leden tellende kegelclub. De dames Hageman en Van Hei-waarden zullen de afdeling vertegen woordigen op de algemene vergadering. Eén ingekomen stuk leverde nog al wat stof tot spreken op. Het betreft hier een bijdrage van de huisvrouwen voor een representatief verenigingsgebouw in Den Haag. Tot slot werd op deze jaarvergadering medegedeeld, dat de leden zich kunnen opgeven voor een binnenkort te houden bloemschikcursus. Forum Vereniging van Suikerzieken De afdeling Leiden van de Ned. Ver. voor Suikerzieken heeft gisteren in de grote zaal van 't Logegebouw een forum gehouden over tal van kwesties, die met de suikerziekte in verband staan. Het forum bestond uit de dames J. Terpstra, arts, M. A. M. Schuurs, diëtiste en de heren J. P. Sentel, belastingconsulent en G. Scheltes, verzekeringsinspecteur, ter wijl N. Bloemendaal, algemeen secreta ris van de N.V.S. als voorzitter fun geerde. In zijn welkomstwoord richtte de wnd. voorzitter, de heer G. Rosier, zich in het bijzonder tot de leden van het forum, die hij dank bracht voor hun medewerking aan deze avond. Spreker herdacht hierna het grote verlies, dat de afdeling in januari jl. leed door het overlijden van de afdelingsvoorzitter, de heer J. Heemsbergen, wiens stuwende kracht van grote betekenis is geweest bij de oprichting en de groei van de Leidse afdeling. De heer Bloemendaal noemde het hierna een zeer verblijdend verschijnsel, dat de afdeling Leiden ulti mo december jl. 512 leden telde en in middels weer een aantal nieuwe leden heeft kunnen boeken. Landelijk zijn thans 19527 diabetici bij de N.V.S. aan gesloten. Toch zijn er in Nederland nog vele diabetici, die niet zijn aangesloten en dus blijkbaar nog niet zijn doordrongen van het feit, dat de N.V.S. ook hun belangen voorstaat en dient. Daar de heer J. Vreeswijk wegens drukke werk zaamheden zijn bestuursfunctie moest neerleggen, waren twee vacatures ont staan en had de hierna volgende be stuursverkiezing tot resultaat, dat de heer H. H. Mulder bij acclamatie tot voorzitter werd gekozen en de heren J. Kranenburg en W. Pijnakker het be stuur zullen completeren. IN DOUCHECEL BEWUSTELOOS GERAAKT Gisteravond omstreeks 7.30 uur is de 37-jarige expediteur P. Groenewegen uit Den Haag tijdens het nemen van een bad in een douchecel van een garage aan het Utrechtse Veer bewusteloos ge raakt. De badcel was voorzien van een goed functionerende gasgeiser. De ven tilatie van het hokje was echter dicht gemaakt met een prop papier, zodat ver moedelijk gebrek aan zuurstof de oor zaak is. De man werd in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. Er bestaat geen levensgevaar. RICHTLIJNEN PREMIEBOUW WONINGBOUWVER. Voor de subsidiering van 5000 premie woningen die door woningbouwvereni gingen met garantie van de gemeenten kunnen worden gebouwd, heeft de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid thans richtlijnen bekend ge maakt. Hierin wordt ojn. het volgende bepaald de woningbouwvereniging moet in het algemeen voor 10% van de netto- stichtingskosten de financiering zelf verzorgen; de gemeente kan een garantie voor rente en aflossing van een op te ne men hypotheek verlenen tot ten hoog ste 90 van de netto-stichtingskos- ten, mits deze geldlening langlopend is en in beginsel in 50 jaar afgelost wordt: de te garanderen geldlening mag op marktvoorwaarden worden afgesloten; de exploitatie van de premiewoningen dient geheel voor rekening en risico van de woningbouwvereniging te blij ven. Een eventueel tekort op de Jaar lijkse exploitatierekening mag der halve niet zonder meer ten laste van de gemeente komen. De 5000 premiewoningen kunnen in het algemeen slechts worden gebouwd door woningbouwverenigingen in ge meenten met een erkende behoefte aan woningen, waarin niet op andere wijze kan worden voorzien. De minister denkt hierbij vooral aan die gemeenten waar, door structurele oorzaken, zonder bij zondere maatregelen geen of slechts zeer weinig premiewoningen voor ver huur tot stand zullen komen. Dit is o.m. het geval in gemeenten met een zeer jonge industriële ontwikkeling en in plaatsen, waar de dominerende bedrijfs tak bijzonder conjunctuurgevoelig is of waar belangrijke werkgevers voor pre- miebouw geen eigen middelen beschik baar kunnen stellen. Begrafenis van ds. J. C. van Apeldoorn In alle eenvoud is gisteren op de ge meentelijke begraafplaats te Zuidlaren ter aarde besteld het stoffelijk over schot van ds. J. C. van Apeldoorn, laatstelyk werkzaam in bijstand van het pastoraat te Kolham en van 1930 tot 1949 hervormd predikant alhier. In „Ons Gebouw" werd een rouw dienst gehouden. De heer W. Ooster- wal, hulppredikant der hervormde ge meente te Zuidlaren, las voor Johannes 15 vers 9-17, speciaal uit vers 16 „Niet Gij hebt My. maar Ik heb U uitver koren". De overdenking had tot tekst Psalm 23 speciaal de woorden,JDe Heer is Mijn Herder". Aan het graf werd de begrafenisformule uitgesproken en het Onze Vader gebeden. De zoon van de overledene, ds. R. H. van Apeldoorn, predikant van de Protestantse gemeen te in Londen, dankte voor de belang stelling. Enkele bloemstukken dekten de baar. BIJBEL VANUIT BIOLOGISCH GEZICHTSPUNT Prof. dr. C. J. v. d. Klaauw spreekt in het zondagmorgenprogramma over het begin van de bijbel vanuit biologisch gezichtspunt. Zondagmorgen heeft prof. dr. C. J. v. d. Klaauw, oud-hoogleraar in de biologie aan de Leidse Universiteit, een groot aandeel in de bijeenkomst van het Bij zonder Kerkewerk der Leidse herv. ge meente in het Luxor theater voor bui tenkerkelijke belangstellenden. Het begin van de bijbel, het schep pingsverhaal, geeft aan velen moeilijk heden. Populair worden èn bijbels èn biologisch vele vergissingen gemaakt. Prof. Van der Klaauw wil zijn visie uit eenzetten, waarna gelegenheid wordt gegeven tot discussie. Dit dient niet zozeer ter verdediging van de bybel als wel ter verheldering. De moderne wetenschap is vaak beschei dener dan „men" in gangbare, alge meen geldig geworden voorstellingen. Een groep jonge instrumentalisten zal voor muziek zorgen. PRINSES IRENE DOOPTE DE „ONDINA" Ik geef u de naam Ondina en wens u een behouden vaart". Ernstig, maar hel der klonken de woorden van Prinses Irene over de werf van de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij NV aan de Heyplaat ,toen zij daar vanmorgen de doopceremonie van 't toekomstige vlag- geschip van de Nederlandse Shell-tank- vloot verrichtte. Even later barstte een fles champagne open tegen de scheeps wand en gleed het grote, 48.000 ton me tende schip onder Instemmend gefluit van de boten op de river in het woelige water van de Nieuwe Maas te Rotter dam. Geen kernproeven in Sahara meer Van gezaghebbende zijde wordt in Parys vernomen, dat Frankrijk geen kernproeven meer in de Sahara zal nemen. Vorming van nieuwe regering in Kongo (zonder Loemoemba) Naar in Leopoldstad verluidt heeft president Kasavoeboe ingestemd met de vorming van een nieuwe regering, die zowel figuren uit het kabinet-Ileo (sa mengesteld door Kasavoeboe) als de „studentenregering" van generaal-ma- joor Moboetoe omvat. Er zijn geen aanwijzingen dat het parlement zal worden bijeengeroepen om de nieuwe regering goed te keuren. De houding van Moboetoe, die thans in het grensgebied tussen de Oostpro vincie en de Evenaarprovincie verblijft, is niet bekend. Albert Delvaux, minister zonder por tefeuille in de door Kasavoeboe benoem de regering, verklaarde dat de nieuwe regering zal worden geleid door Joseph Heo, premier van de huidige (Kasavoe- boe-regering. Justin Bomboko, minister van Buitenlandse Zaken in de „studen tenregering", zou ook zitting hebben in het nieuwe kabinet. Delvaux heeft het ontslag van Loemoemba als premier ge contrasigneerd. Het Kasavoeboe-gezinde blad „Cour- rier d'Afrique" noemde het nieuwe Ame rikaanse plan voor Kongo ontwape ning van het Kongolese leger, het bij eenroepen van het parlement, vrijlating van Loemoemba en terugtrekking van alle Belgen „gewaagd, zo1 niet vol slagen krankzinnig". Ontwapening van de Kongolese strijdkrachten zou leiden tot oorlog, waardoor alle hoop op sa menwerking tussen de Verenigde Naties en de Kongolezen de bodem wordt in geslagen. Marilyn Monroe in kliniek opgenomen De Amerikaanse filmster Marilyn Monroe verblijft sinds 5 december van het vorig jaar in de psychiatrische kliniek van het Cornell-ziekenhuis te New York. Zy bevindt zich daar in observatie, en voor behandeling van een ziekte waarvan men de aard nog niet kent. Dit is gisteravond te New York meegedeeld. Een woordvoerder van de kliniek noemde de toestand van Marilyn „bevredigend". Hij weigerde nadere me dedelingen te verstrekken. De hoge stand van het grondwater in het zuidelyk deel van de gemeente, waar door kelders vollopen en tuinen blank komen te staan is gisteravond in de ver gadering van de Wassenaarse gemeenteraad onderwerp geweest van een uitvoerige gedachtenwisseling. Aanleiding daartoe waren de vragen, die mevrouw I. H. EernstmanSteghgers (VVD) in december gesteld had over de oorzaak van dit euvel, en over de maatregelen, die genomen zouden kunnen worden om de overlast te beperken. In het antwoord op deze vragen stelde wethouder E. M. Schade (WD), dat in het huidige stadium geen gefundeerd oordeel kan worden uitgesproken over de vraag of de infiltratie van water in de duinen (Lekplan) bij dit euvel een rol speelt. Daarvoor is een onderzoek, dat zich over een lange reeks van jaren uit strekt, noodzakelijk. B. en W. menen, dat als voornaamste oorzaak moet worden gezien de abnormaal overvloedige regenval in de laatste maand van het vorige jaar. Toen zich in 1958 ook klachten over wateroverlast voordeden hebben B. en W. een nauwkeurig onderzoek laten instellen. Toen bleek, dat de verbinding tussen de vyver op „De Wittenburg" en de Zylwatering die voor afvoer van het water moet zorgen onklaar geraakt was. De verbinding werd hersteld en het resultaat was, dat de grondwaterstand met ongeveer 25 cm. daalde. Een oplossing voor de moeilijkheden zou kunnen zyn het maken van een nieuw drainagesysteem in dit deel van Wassenaar. De vraag is echter gewettigd of daarmede de betrokkenen niet voor al te hoge kosten worden geplaatst. Boven dien een nieuw drainagesysteem kan averechts werken in tyden van droogte. Meningen verdeeld De meningen over de oorzaak van het euvel bleken in de raad verdeeld te zijn. De heren W. Boender (P.v.d.A.) en L. G. Oosteling (Prot.Chr.) hielden het er op, dat de regen de oorzaak is. Als enkele voorzieningen getroffen wor den aan sloten en dergelijke kan het euvel wellicht verholpen worden. Mr. C. A. van Gorcum (P.v.d.A.) vroeg een diepgaand onderzoek, ook in verband met de bodemstructuur van Wassenaar. Omdat het in de praktijk niet moge lijk blijkt het waterpeil in de Zylwa tering te verlagen zou bezien moeten worden of een sluis in deze watering wellicht een oplossing zou kunnen bren gen. Ook mr. A. van Vuure (VVD) zag geen aantoonbaar verband tussen de Lekwaterinfiltratie en de hoge grond waterstand. Men zou kunnen beginnen met het verbeteren van de afvoermo- gelijkheden van het overtollige water naar de Zylwatering. De heer C. E. van den Berg (K.V.P.) toonde zich ervan overtuigd, dat het Lekwater wel direct of indirect de oorzaak is van de moei lijkheden. Als tengevolge van het Lek water de minimum-grondwaterstand ver hoogd is en de grond dus van water verzadigd, kan het overtollige water niet weg. Tal van factoren Wethouder Schade merkte nog op, dat Rijnland tydelyk het waterpeil in de Zylwatering met 25 cm heeft ver laagd. Er is tussen het peil van de straten in Nieuw Wassenaar en het waterpeil van de watering nu een ver schil van 1 meter, groot genoeg dus om in normale omstandigheden het wa ter af te voeren. Na overvloedige regen val blykt dit evenwel niet voldoende. Spreker herhaalde het standpunt van Burg. en Weth., dat over een eventuele invloed van het lekwaterplan niets te zeggen valt. Er spelen in dit vraagstuk tal van factoren een rol. Hoe wel indertijd na de klachten in 1958 een nauwgezet onderzoek Is ingesteld, beloofde de wethouder de suggesties, die door de leden van de raad zyn gedaan, nader te bezien. Het zal echter nog wel, zo meende spreker, tot het einde van het jaar du ren, alvorens een rapport over deze zaak kan worden uitgebracht. Mevr. Eernstman zei het te betreuren, dat niet eerder een oordeel over deze kwestie gevormd zal kunnen worden. De voorzitter, loco-burgemeester mr. dr. J. Hazenberg zegde toe, dat het college het onderzoek, waarbij gebruik gemaakt zal worden van adviezen van deskundigen, zoveel mogelijk zal bespoedigen. Verder weinig stof De overige 18 punten van de agenda leverden weinig stof tot spreken op. Er waren nogal wat bedenkingen tegen nieuwe straatnamen, die door de burge meester en wethouders waren voorge steld. De heer C. E. van den Berg vreesde verwarring van de nieuwe van der Bouchorstlaan met de reeds bestaan de van Bronckhorstlaan. De heer A. C. Duyvestyn (K.V.P.) vreesde moeilijkhe den door de aanleg van een stuk Ja gerslaan, dat nog niet op het reeds bestaande deel van deze laan aansluit, zodat mensen die hier een adres zoe ken tot een zeer lange omweg gedwon gen worden. De heer H. L. J. van Dillen (K.V.P.) toonde zich niet gelukkig met de naam „Domineeslaan" in de kom van het dorp, maar de heer L. G. Oosterling (Prot. Chr.) wees erop, dat deze naam al heel lang in Wassenaar bestaat. Ver schillende sprekers pleitten voor het zoeken naar korte namen. De voorzitter zegde toe, de opmer king nog nader in beraad te zullen ne men. De raad stelde gelden beschikbaar voor verbeteringen aan de verwarmings installatie in het raadhuis, voor meu bilair ten behoeve van de tweede wet houderskamer. voor voorzieningen aan een dienstwoning aan de Pieter Twent- laan en voor de aanschaffing van een tweede surveillance-auto voor de politie. Tot hoofd van de openbare school aan de Bloemcamplaan werd benoemd de heer H. Bolland uit Den Haag. De bij drage aan de gemeente Leiden voor de vleeskeuringsdienst werd verhoogd tot f. 7500.- per jaar. Snelle groei van het luchtverkeer In e«n vandaag verschenen beknopt jaaroverzicht over 1960 maakt de direc tie van de N.V. Luchthaven Schiphol bekend, dat het passagiersvervoer het vorig jaar tot bijna 1 miljoen is ge stegen (26 procent meer dan in 1959). De groei van het luchtverkeer blijkt voorts duidelijk uit de overige cijfers: de vracht nam met 20 procent toe tot ruim 46 kg, het postvervoer met 11 procent tot bijna 5 miljoen kg. Er werden 45.608 geregelde vluchten uitgevoerd (stijging 13 procent) en de chartervluchten stegen met 27 pro cent tot 5436. In de zomerdienst wer den per week gemiddeld 112 van de 1040 vluchten uitgevoerd met straalverkeers- vliegtuigen, ofwel bijna 11 procent. Opvallend is het aantal betalende be zoekers van de luchthaven, dat de 1% miljoen Juist overschreed, maar dat dus ongeveer overeenkomt met het aantal luchtreizigers. BEURSOVERZICHT Philips favoriet Amsterdam, 9 februari. De markt kenmerkte zich vanmiddag bij de opening door een vaste tot zeer vaste stemming voor de internationale waarden onder leiding van de Philips- aandelen, die favoriet waren. Deze pa pieren boekten op 1159 een koerswinst van circa 20 punten, vergeleken met de slotkoers van gisteren. De elektro- aandelen werden hoofdzakelijk voor Amerikaanse rekening door de arbi trage uit de markt genomen. Unilevers en Kon. Olies lagen zeer goed in de markt. Hoogovens en Aku deden het vandaag iets kalmer aan. Wall Street sloot gisteren vast. Hierbij kwam de gunstige tendentie die de Westduitse beurzen en Parijs vandaag te zien gaven. De internationals hadden dus van alle kanten de wind in de zeilen. Toch ble ven de omzetten gezien de aanvankelijke behaalde koerswinsten, beneden de ver wachtingen. Aku's ontmoetten opnieuw goede belangstelling. De hoop op gratis aandelen in verband met het a.s. jubi leum (50-jarig bestaan) houdt de gemoe deren ter beurze nog steeds bezig. Na een opening op 541 daalde de koers ge durende de verdere beursduur tot rond het vorige slot op 539. Hoogovens 2 pun ten hoger op 899. Unilevers bereikten een koerswinst van circa 11 pun ten op 889. Kon. Olies bijna f. 2,— ho ger op f. 148.30. Het hoogste niveau kon gedurende de verdere beursduur voor alle internationale waarden niet behou den blyven als gevolg van gering aanbod in een vry lege markt. Scheepvaarten wederom hoger. Dat er de laatste tijd in deze afdeling flink wat omgaat bewijst de omzet van giste ren. Aandelen Scheepvaart Unie stonden voor woensdag als tweede geklasseerd op de lyst van de grootste omzetten met nominaal f. 227.000. KNSM bereikte een omzet van f. 133.000 en Van Nievelt re gistreerde een omzet van nominaal f. 107.600. De koerswinst voor vandaag beliep voor deze afdeling doorelkaar 2 tot 4 punten. De buitenlandse belang stelling voor de scheepvaartaandelen blijft aanhouden. De Cultures lagen iets vriendelijker. Staatsfondsen aan de vaste kant met de nieuwste 4%% staats lening even boven pari. De vaste stem ming voor de staatsfondsen is hoofdza kelijk een gevolg van de overvloedige ruimte op de geldmarkt. WISSELKOERSEN Amsterdam, 9 februari Londen 10.59%-10.60%; New York 3.78A-3.78A; Montreal 3.81H-3.81Ü; Brussel 7.57%-7.57%Parijs 77.19-77.24: Stockholm 73.22%-73.27%Frankfort 90.66-90.71; Milaan 60.85%-60.90%ZU- ridh 87.69%-87.74%; Oslo 52.94-52.99; Kopenhagen 54.76%-54.81 Lissabon 13.20-13.21%; Wenen H.52%-14.53%. BEURS VAN AMSTERDAM Donderdag 9 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101% 101% Ned. '59 4% 101ft 101ViGB Ned. '60-1 4% 101ft 101%GB Ned. '60 n 4% 101 rV 101%GB Ned. '59 4% IOOiV 100A Ned. '53 3% 96 96 Grootboek obl. 3% 81% Ned. '47 3% (3) 94% 94% Ned. '51 3% 97,6GB 97% Ned '53 (3%) 94% 9411 Ned *56 3% 94% 94 A Ned. '48 3% 90% 90% Ned. bel. cert. 3% 89% 89% Ned. '50 3% 90% 90% Ned. '54 3% 90% 90% Ned. '55 I 3% 90lè 90% Ned. '55-H 3% 92% 92 ft Ned. *37 3 92 92% B Ned. grtbk obl. '46-3 92% 92,V Ned. doll. In. '47 3 90GL 90% Ned. Inv. cert. 3 99,V 99% Ned. 62-64 3 991J 99% Indië "37 3 99 99% Indië *37 A 3 95B 95% Ned. won. bJ. '57 6 109% 109% Ned. won.bJ. W 4% 100% 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 39% 40 GB Nat. Handelsbank 240% 241% Ned. Handelmy333% 339 GL Amst. Rubber 132 131% HVA140% 140% Senembah530 530 AX.U538% 537% Berkel's Patent (v.) 365 GB 364 Calvé Delft cert. 862 872 Deli My.en (Ver.) 174.— 175.20GB Kon Pap Gelder 357% 359 %GB Hoogovens cert 897% 897 Miiller en Co. N.B 493 497 Ned Kabelfabr 684 GB 690 Philips 1139% 1158 Philips pref.318 324% Unilever 877% 888 Wilton Feyenoord 275 278 Biliton 2de r 530 456 Dordtse Olie gew. 680 685 Kon Olie (f.20.—) 147.— 147.10 idem (50 f 20.—146 50 148.20 Holl. Amer. lijn 161% 164% Java China Paket 177 175 KLM133— 104 Kon Ned Stmv Mij 243% 248% Kon Paket Mij 163 162 Stoomvaart Mjj Ned 194 195 Nievelt Goudr eert 170% 173 v. Ommeren eert 341 340% Kot Rott Lloyd 177% 176 Ned Scheepv Unie 175% 177% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% idem '48 (3%) 96% R'dam '52-1 (4%) 99% id. id "37 I-n (3%) 95% 95% Z.-HoUand *56 (4%) 991} 99ft koers v. heden Vorige Slotkoers Bank N.G. *58 (5%) 105% id. N.W.B. '52 (4%) 99% BVG rspbr f.500 176 BVG rspbr. "52 132 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 93% Premieleningen A'dam "53 3 104% A'dam "51 I 2% 85% A'dam '56 I 2% 85 A'dam '56 n 2% 93% A'dam *56 III 2% 92% Eindhoven '54 2% 82% Enschede "54 2%82% Den Haag '52 I 2% 92 Idem n 2% 93 R'dam *52 I 2% 88% Idem n 2% 92% Idem '57 2%100 Utrecht "52 2% 89 Z.-Holl. 1957 2% 97% Z.-Holl 1957 2% 102 105% 176% 132% B 93% 105 B 85% 85 93 92% 92% 93 92% 101 97 H 102 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 247.50 249 Amst. Bank 402 402 H.B.U. eert218% 218% Rott. Bank 349 350 Twentsche Bank 360 361 Industrie Ondernemingen Albert Heyn429% BorsumiJ 45 ElectrolasmU 360 Kon Ned Grofsm 210 Holl Constructie 553 Ing bur v Bouwnilv 273 Internatlo 182 Int Kunststof! Ind 65 v Kempen en Begeei 124 Leidse Wolspinnerii 548 Rott. Droogdok Mij 542 Sikkens Groep 907 Ver. Touwfabrieken 369 Walvisvaart 115 WernInk's Betonmy 174 Van Wijk en Heringa 134 Zaalberg 125L Amerik. fondsen Canadian Pacific R 23% Intern Nickel 61% Anaconda 51% Bethlehem Steel 45tè Cities Service 59% General Motors 69% Kennecott84% Republic Steel 60% Shell OU 84% Union Pacific 29 fè Un. States Steel 82% 427 44% 215 554 277 182% 124 559% 549% 908 372 113% 174% 134% 125 24 61% 51% 46 54 43% 85% 60% 84% 30% 33%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7