STOP DE BESCHULDIGINGEN EN INFILTRATIES IN NW.-GUINEA WEERBERICHT Aartshertog Otto van Habsburg in ons lancl De Gaulle zal gesprek hebben met Bourguiba GEWEIGERDE NOTA AAN INDONESIË Geen agressieve bedoelingen strijdkrachten louter defensief Krachtig protest Groot voorstander der Europese integratie spreekt te Hilversum Onderwerpoorlog in Algerije Datum, volgende week zaterdag? (9uc/ <fïiienws~ Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 9 FEBRUARI 1961 No. 30276 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van üisüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken blijkt dinsdag ongelezen een Nederlands protest te hebben geweigerd tegen de landing van twintig gewapende Indonesiërs bij de Etnabaai in Neder lands Nieuw-Guinea. In deze nota, waarmede de Britse ambassadeur Fry een vergeefse reis naar de Indonesische bewindsman in Djakarta maakte, wordt voorts de verzekering gevraagd, dat dergelijke infiltraties in de toe komst niet meer zullen voorkomen en erop aangedrongen, dat er een einde komt aan de herhaalde beschuldigingen aan het adres van Neder land, waarvan de Indonesische regering dient te weten, dat zij ongegrond zijn. „In de laatste paar maanden is de Nederlandse regering van officiële In donesische zijde herhaaldelijk en open lijk beschuldigd van agressieve daden en bedoelingen jegens de Indonesische Republiek. Eén treffend voorbeeld van deze beschuldigingen is de brief van de Indonesische permanente vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties van 23 de cember 1960 aan de secretaris-generaal. In deze brief wordt Nederland onder meer beschuldigd van „van voorberei ding voor een algemene agressie tegen Indonesië", aldus de nota. De Nederlandse regering heeft deze beschuldigingen reeds van de hand ge wezen in haar brief van 4 januari 1961 aan de secretaris-generaal. De Nederlandse regering betreurt het, dat de Indonesische regering blijft door gaan met het spreken van laster over de bedoelingen van de Nederlandse rege ring, ondanks de verklaring van de Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken op 4 oktober 1960 in de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties bij welke gelegenheid hij zei: „Dat mijn land aan agressieve bedoelingen je gens Indonesië zou kunnen denken is een zo fantastisch idee, dat ik mij niet kan voorstellen dat een verstandig mens er geloof aan zal hechten". Verzekering „De Nederlandse regering acht het wenselijk de Indonesische regering de officiële en onvoorwaardelijke verzeke ring te geven, dat zij in het geheel geen agressieve bedoelingen jegens de Indo nesische Republiek heeft. Sedert 1949 heeft de Nederlandse regering de Indo nesische soevereiniteit altijd ten volle geëerbiedigd en zij heeft niet de minste bedoeling inbreuk op haar te maken. Het is onmogelijk één enkel feit te vinden dat deze Nederlandse politiek lo genstraft. In het bijzonder de bewering, dat de aanwezigheid van een beschei den militaire vestiging op Nederlands Nieuw-Guineè. in strijd is met de bo vengenoemde politiek is volslagen onge grond. De eenheden van de Nederlandse strijdkrachten zijn alleen om defensieve redenen op Nederlands Nieuw-Guinea gelegerd. Met het legeren van troepen en vlooteenheden handelt de Nederland se regering in overeenstemming met haar verplichting krachtnes het Hand vest van de Verenigde Naties de bevol king in het gebied te beschermen. Het zal duidelijk zijn, dat deze verplichting de Nederlandse regering het recht geeft de noodzakelijke defensieve strijdkrach ten en uitrusting in het gebied te heb ben. De Nederlandse regering dringt er daarom krachtig op aan dat de Indo nesische regering zich onthoudt van be schuldigingen waarvan zij dient te we ten dat ze ongegrond zijn". Feiten „In verband hiermee moet de Neder landse regering de aandacht vestigen op de volgende feiten: a) een groep van twintig gewapende Indonesiërs is op 13 november 1960 ge land in de omgeving van de Etnabaai aan de zuidwestkust van Nederlands Nieuw-Guinea. Onderzoek heeft aange toond dat deze personen deel uitmaak- Dierenbeschermingswet afgekondigd In Staatsblad 19 is heden afgekondigd de wet, houdende wijziging van de ar tikelen 254 en 455 van het Wetboek van Strafrecht en andere voorzieningen op het gebied der Dierenbescherming (Wet op de dierenbescherming). WISSELVALLIG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond aanvankelijk opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Later toenemende bewolking en plaatselijke enige regen. Matige, later weer over wegend krachtige wind tussen west en zuid. Koudere nacht, morgenmiddag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 10 februari Zon op: 8.06 uur; onder: 17.44 urn*. Maan op: 3.24 uur; onder: 12.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.02 en 22.44 uur, laagwater te 5.20 en 18.04 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's ten van het „Korps Irian 17" van het Indonesische leger. b) een Indonesisch vaartuig (de „Singkoean") is in de nacht van 27 op 28 november 1960 onderschept met twaalf Indonesiërs aan boord, van wie er zeven deel uitmaakten van de strijd krachten. Verschillende militaire uit rustingsstukken werden aan boord ge vonden, waaronder een kaart van de hydrografische afdeling van de Indone sische marine, waarop de route van de Aroe-eilanden naar de kust nabij de Etnabaai stond aangegeven. Onderzoek toonde aan dat deze groep van Dobo op de Aroe-eilanden was vertrokken en dat het schip voorraden had voor de bij de Etnabaai gelande groep. De nederlandse regering protesteert tegen deze activiteit van de Indonesische strijdkrachten, waarvoor het de Indo nesische regering verantwoordelijk stelt, en zou het zeer op prijs stellen indien zij de verzekering van de xegering van de Indonesische Republiek zou krijgen dat soortgelijke infiltraties in de toe komst niet zullen voorkomen", aldus de tekst van de nota. De rector magnificus van de Uni versiteit van Munster, prof. dr. B. Koetting heeft gisteren de Joost van den Vondelprijs uitgereikt aan d$ Nederlandse auteur Anton Coolen. Kennedy noemt het Duitse hulpaanbod „onbevredigend" President Kennedy heeft gisteren op zijn persconferentie in Washington ver klaard dat het Westduitse aanbod om met een miljard dollar bij te dragen aan het oplossen van de moeilijkheden met de Amerikaanse betalingsbalans, niet bevredigend is. Hij sprak de hoop uit dat een betere oplossing kan worden gevonden en dat hij een onderhoud zal hebben met de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano, die deze maand een bezoek aan New York brengt. Kennedy herinnerde aan de verplich tingen van de Bondsrepubliek jegens Frankrijk en Engeland, en zei dat het daarom wenselijk is de problemen te be spreken op een hoger niveau dan tot nu toe het geval is geweest. Uit Bonn wordt gemeld, dat Westduit se regeringskringen gisteravond hun te leurstelling hebben uitgesproken over de ontvangst door president Kennedy van het Westduitse voorstel. Zij herhaalden de opmerking van de Westduitse minis ter van Economische Zaken, prof. L. Er- hard, dat het Westduitse aanbod rede lijk was en rekening hield met de eco nomische en politieke situatie van West- Duitsland. LEIDSE CHAUFFEUR (22) BEKENDE TIEN GEVALLEN VAN AANRANDING... Dank zij de vasthoudendheid van een rechercheur van politie, die twee weken achtereen uitgezien heeft naar de da der van een aantal aanrandingen kon deze dader maandagavond worden ge grepen. Er waren de laatste tijd drie mel dingen binnengekomen van vrouwen en meisjes, die in het nog schaars be bouwde gebied van het uitbreidingsplan Zijlwatering te Wassenaar waren las tig gevallen door een man met een bromfiets. De drie gevallen hadden zich alle omstreeks dezelfde tijd voorgedaan. Dat was voor de rechercheur aanlei ding iedere dag omstreeks die tijd eens rond te kijken. Maandagavond had hij succes. Hij zag een bromfietser naar het bruggetje rijden in het verlengde van de Zijllaan bij de jachthaven „Princehaven" en daar zijn brommer aan de karnt zetten. De rechercheur maakte een praatje en kreeg al spoe- uig het sterke vermoeden, dat hij de ge zochte dader gevonden had. De man werd overgebracht naar het politiebu reau. Gisteren heeft hij bekend in tien gevallen meisjes en vrouwen te heb ben lastig gevallen De man is een 22- jarige chauffeur uit Leiden, werkzaam bij een Wassenaars expeditiebedrijf. Weer sintelberg in België verschoven: arbeider gedood (Van onze Brusselse correspondent) Juist op het tijdstip, waarop de slacht offers van de sintelbergverschuiving te Jupille ter aarde werden besteld, heeft zich te Seraing aan de Maas een derge lijke verschuiving voorgedaan. Drie werklieden werden bedolven onder een deel van een 15 meter hoge berg van sintels en stenen, die in beweging kwam. Kameraden konden twee van hen snel bergen; zij hadden bijna geen letsel be komen. De derde was echter onder ton- Honderd medewerkers van Eieliniann lopen nog vrij rond Ruim 120 voormalige medewer kers van de jodenvervolger Adolf Eichmann lopen op het ogenblik nog vrij rond in Zuid-Amerika, de Arabische landen en West-Duits- land. Dit kan men lezen in het boek van de Israëlische arts dr. Dworo- jetski, dat handelt over de oorlogs misdaden tegenover kinderen en onder de titel Europa zonder kin deren" verschenen is. Onder de medewerkers bevin den zich onder meer scheidene artsen, die onder het bewind van Hitier misdadige proeven op men sen hebben genomen. Ken n au ambassadeur van V.S. in Belgrado President Kennedy heeft George F. Kennan, oud-ambassadeur in Moskou en een deskundige in com munistische zaken, benoemd tot ambassadeur in Joego-Slavië. Livingston T. Merchant, onder minister van staat voor politieke zaken, wordt ambassadeur in Canada. Kerman is thans hoogleraar aan de universiteit van Princeton. In 1957 ont ving hij de Pulitzer prijs voor het eerste deel van zijn geschiedenis van de Sovjet- Unie, „Russia leaves the war". Slagersjongen wegens roofmoord opgehangen De 21-jarige slagersjongen Georgv Ri- i ley is hedenochtend opgehangen wegens roofmoord op een 62-jarige weduwe. Aan de terechtstelling in de gevange nis van Shrewsbury is een campagne om hem te redden voorafgegaan. Een petitie waarin de mogelijkheid van een gerechtelijke dwaling was gesteld, werd afgewezen. Een groep Labourleden van het parlement poogde eveneens afstel van executie te verkrijgen. Zij zeiden dat de bewijsvoering tegen Riley voor namelijk was gebaseerd op zijn eigen bekentenis, die hij later echter introk. Twee Labour-parlementsleden willen wijziging van de bepalingen aangaande bekentenissen van moord, die tegenover de politie zijn afgelegd. In tegenstelling tot een aantal andere vormen van moord is roofmoord strafbaar met de dood. Een zwijgende menigte van ongeveer 150 mensen verzamelde zich buiten de gevangenis voordat Riley werd terecht gesteld. Er was geen demonstratie. nen stenen bedolven geraakt en ondanks het feit, dat men direct met uitgraven begon, kon men hem niet van de ver stikkingsdood redden. Generaal De Gaulle wil volgende week zaterdag (18 februari) een ontmoeting met president Bourguiba om de oorlog in Algerije te bespre ken, aldus is in Parijs vernomen. De Gaulle heeft gisteren een uur lang gesproken met de Tunesische minister van Voorlichting Mohammed Masmoudi. Men verwacht dat Masmoudi, oud-ambassadeur in Parijs, vandaag naar Tunis zou terugkeren om Bourguiba rapport uit te brengen. De president vertrekt bin nenkort naar Zwitserland voor zijn jaarlijkse kuur, maar zal naar verluidt voordien nog een onderhoud hebben mef de premier van de Algerijnse regering in ballingschap, Ferhat Abbas. Abbas keert vandaag of morgen van een bezoek aan zuidoost-Azië in Tunis terug. Bourguiba zou de mening zijn toegedaan, dat zyn ontmoeting met De Gaulle zo spoedig mogelijk moet plaats hebben. Uitstel zou van fatale invloed kunnen zijn op eventuele onderhandelingen tussen Frankrijk en de Algerijnse opstandelingen. Ferhat Abbas in moeilijke positie Van onze Parijse correspondent ver nemen wij over de besprekingen tussen De Gaulle en Masmoudi nog het volgen de: Het is zowel in Parijs als in Tunis natuurlijk de bedoeling, dat de keten van ontmoetingen van De Gaulle met Masmoudi en Bourguiba tenslotte met een onderhoud tussen de generaal en Ferhat Abbas zal kunnen worden ge sloten. Een laatste schakel van het voor overleg derhalve, waarmee dan tevens de werkelijke Frans-Algerijnse onder handelingen zouden kunnen worden heropend Het is zover intussen nog lang niet en het is voor geen enkele waar nemer een geheim, dat zich nog altijd vele imponderabilia en ook voetangels en klemmen bevinden tussen dat eerste tête-a-tête van gisteren en het uitein delijke doel van een hersteld contact tussen het F.L.N. en het Franse staats hoofd. In de kringen van het F.L.N. in Tunis schynt men nog altyd net te doen of men met deze Frans-Tunesische bespre kingen eigenlijk weinig of niets te ma ken heeft. Een houding die wel ver klaard zal moeten worden uit een diep wantrouwen tegen Frankrijk, dat vooral in de radicale vleugel van het F.L.N. nog altijd heerst. Ferhat Abbas staat nu in de positie, zo gelooft men in Parijs, waarin De Gaulle jaren heeft verkeerd, zodat het nu de beurt aan de Algerijnse leider zou zijn te bewijzen, dat ook hij zijn activisten in toom weet te houden. De Gaulle ingelicht Intussen neemt men in Parijs aan, dat Masmoudi generaal De Gaulle, die veel sympathie voor de Tunesische mi nister moet gevoelen, gisteren heeft in gelicht over de interne verhoudingen bij het Algerijnse bevrydingsfront en de persoonlijkheden der voornaamste lei ders, die het Franse staatshoofd de ko mende weken vermoedelijk voor zich zal kunnen zien verschijnen. Na zfjn bezoek aan Bourguiba in Zwitserland wordt Masmoudi zaterdag weer in Parijs terugverwacht. De Tu nesische minister zal dan vermoedelijk door zijn Franse collega van Buiten- Aartshertog dr. Otto v. Habsburg, de 48-jarige oudste zoon van de laat ste Oostenrijkse keizer, die reeds en kele jaren lang -pogingen doet om naar zijn land terug te keren, is gis termiddag met een KLM lijnvliegtuig uit München op Schiphol aangeko men, waar hij met Weense zwier en hartelijkheid zijn gastvrouw en gast heren begroette. De Oostenrijkse kroonpretendent schudde mevrouw E. van Assendorp-Kis- jokai de echtgenote van de Hilversumse kantonrechter, de hand. Zy is het ge weest, die burgemeester Boot van Hil versum het idee aan de hand deed de Aartshertog uit te nodigen voor een lezing. In januari is nl. in Hilversum onder voorzitterschap van de burgemees ter een organisatie-comité opgericht, dat zich ten doel stelt vooraanstaande per sonen voor het houden van lezingen naar het Gooi te brengen. Twee leden van dit comité waren op Schiphol aan wezig: mr. ir. A. W. Quint, voorzitter van de Gooise afdeling van het Bene- lux-comité, en mr. A. W. Groote, voor zitter van de Gooise afdeling van het Nederlandse genootschap van interna tionale zaken. „Keizerlijke hoogheid, ik heet u na mens de burgemeester van Hilversum, die door drukke ambtsbezigheden op dit moment niet hier kan zyn, van harte welkom in Nederland", zo sprak even later mr. F. Peters, chef kabinet van de burgemeester, in de ontvangstkamer van de Europawachtkamer. Hier poseer de de Aartshertog voor de vele persfo tografen en beantwoordde hem door ver slaggevers gestelde vragen. Hij vestigde met nadruk, dat hij met zijn familie uit Duitsland naar Oostenrijk wenst terug te keren, zodra hem dit wordt toegestaan. Of de door hem inmiddels getekend loyaliteitsver klaring die de grondwet van Oosten rijk tot voorwaarde stelt voor zijn te rugkeer naar het vaderland, reeds aan de regering is overhandigd, zeide hij niet te weten. Dit werd eergisteren door zijn advocaten uitgesteld, omdat Bonds kanselier Julius Raab wegens suikerziek te is het ziekenhuis is opgenomen. Volgens de Habsburgerwet van 1919 mag een lid van de Habsburg-familie slechts dan naar Oostenrijk terugkeren, wanneer hij afstand doet van zijn troonrechten en uit zijn familie treedt. In dit verband werd hem gistermid dag gevraagd of hy de privileges van zijn geslacht wenste over te dragen aan zijn op 11 januari j.l. geboren zoon Karei, maar de Aartshertog moest hier om lachen en zei verontschuldigend: „hij is pas 3 weken oud". Vanavond zal dr. Otto van Habsburg, wiens terugkeer naar zyn vaderland na 40 jaren ballingschap volgens berichten uit Oostenrijk voornamelijk door de ra dicale vleugel der socialististen wordt be moeilijkt, in de Burgerzaal van het Hil versumse stadhuis een lezing houden over politieke en economische problemen van Europa. landse Zaken, Couve de Murville, wor den ontvangen om het verdere scenario samen nader uit te werken. En generaal De Gaulle, die gisteren tijdens de zitting van de regering ook tegenover zyn ministers al wat over zyn eerste indrukken van het gesprek met Masmoudi en misschien zelfs over zijn e-derc plannen moet hebben los- gelat -. zou binnen een dag of tien Bourguiba al graag in Parjjs zien vcr- schynen. Aartshertog Otto van Habsburg, de 48-jarige zoon van de laatste keizer van Oostenrijk, is gisteren op Schiphol aangekomen voor een ver blijf van drie dagen in ons land. De aartshertog op het vliegveld met de bloemen, die hem door een Neder landse schrijfster van Hongaarse afkomst werden aangeboden. Op Schiphol lichtte hfi ziin visie hier op met enkele woorden toe: „hy is een groot voorstander van de Europese inte gratie, die volgens hem zo snel mogelijk tot stand moet komen, wil Europa zijn vooraanstaande plaats in de wereld hand haven. Dat Europa nog verdeeld is in zes landen van de EEG en de zeven van de Europese vrijhandelsassociatie (EVA) achtte hij slechts tydelijk. „Kijk eens naar de kaart van Europa", zei de aartshertog, „dan is het duidelijk, dat de landen van de gemeenschappelij ke markt, die een centrum vormen, waaromheen de zeven andere landen als een buitenring gegroepeerd zijn, verre weg de beste kansen hebben." Hij verwachtte, dat de zes op den duur zouden overheersen en hoopte, dat er tussen de zes en de zeven een samen smelting zou komen. Of de Aartshertog nog naar het pa leis Soestdijk zal gaan, stond nog niet vast. „Prins Bernhard. die ik in Brus sel weer gezien heb, heeft mij gevraagd hem zodra ik hier zou zijn aangeko men op te bellen," zeide hij. Mevrouw Van Assendorp-Kisjokai. die burgemeester Boot had voorgesteld de Aartshertog uit te nodigen, is zelf van Hongaarse afkomst en beschouwt dr. Otto van Habsburg als haar legitieme Koning. Zij had hem in Brussel in het Congrespaleis een redevoering ho ren uitspreken. De Aartshertog heeft thans zijn in trek genomen in hotel De Hooge Vuurse in het Gooi. Morgen zal de Aartsher tog zijn verblijf in ons land besluiten met een bezoek aan de Philips-fabrie- ken in Eindhoven. Van daaruit reist hij dan verder naar Brussel. Uit Het Leidsch Dagblad van II februari 1861: Als een bewijs van de snel heid, waarmede de telegraphie in Frankrijk werkt, wordt ge meld, dat de Troonrede der Ko ningin van Engeland, waarvan het eerste woord Dingsdag ten 1 uur 40 minuten werd geseind, ten 2 uur 15 minuten geheel was overgebragt. De Troonrede des Keizers werd ten 1 ure 15 minu ten naar Brussel geseind en vóór 4 uur gedrukt in de straten ver kocht. Z.M. heeft eervol ontslag verleend aan Mr. L. N. baron van der Goes als lid van den Hoogen Raad van Adel; alsmede tot lid van dien Raad benoemd: Dr. R. C. Bakhuizen van den Brink, archivaris van het Rijk.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1