MINUTER (ALS SCHEPT BETER KLIMAAT VOOR DE MAMMOETWET Tegemoetkoming aan de bezwaren Recreatiecentrum op Zuiderpier IJmuiden In isolement van bevolking van het platteland lag haar grote kracht Geen sprong in het duister Bevoegdheden van docenten in mammoetwet Geen onoverkomelijke bezwaren Ernst en luim tijdens opgezette dag groots in Hillegom Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 8 februari 1961 Derde blad no. 30275 Memorie van Antivoord aan Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De mammoetwet, die een nieuwe, allesomvattende wettelijke regeling biedt voor het voortgezet onderwijs in al zijn vormen tussen lagere school en universiteit, zou met de oorspronkelijke tekst tot gevolg hebben, dat tientallen bestaande scholen wegens een te laag aantal leerlingen zouden moeten verdwijnen. In de vandaag verschenen Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer heeft minister Cals daarom de opheffingsnormen voor scholen in gemeenten met minder dan 50.000 inwoners verzacht, waarmee hij het vooruitzicht opent, dat in de toekomst misschien geen enkele school moet worden opgeheven. Met deze wijziging en nog vele andere, heeft minister Cals het klimaat in het parlement voor de aanneming van de mammoetwet verbeterd. De mammoetwet bevat geen gedetailleerde regeling van het overgangsrecht naar de nieuwe toestand. Met het oog op het voortbestaan van de bestaande scholen en de financiële gevolgen voor de besturen van die scholen, is het ontbreken van dat overgangsrecht ontoelaatbaar genoemd. Aanneming van de mammoetwet zou aldus een „sprong in het duister" zijn. Teneinde elke onzekerheid weg te nemen heeft minister Cals daarom alsnog in artikel 117 speciaal vermeld, dat in de wet, die de inwerkingtreding regelt, tevens het gedetailleerde overgangs recht zal zijn opgenomen. De leerlingen van een schooltype, dat bij het in werking treden van de wet in een ander type wordt omgezet, zullen voldoende gelegenheid hebben de cursus van het oude schooltype te voltooien. grip. Verkorting van studieduur moet naar zijn oordeel echter eerder worden gezocht bij het universitaire onderwijs dan bij het voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs. Gymnasium B Zoals bekend zal het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (VWO) wor den gegeven in gymnasium, atheneum (nieuw) en lyceum, die elk een cursus duur van zes jaren hebben. De naam hbs is niet gehandhaafd. Een deel van de huidige hbs-opleiding wordt door het atheneum overgenomen, dat het karak ter van voorbereidend universitair onder wijs zal krijgen. De rest van de be staande hbs-opleiding wordt gegeven door de nieuwe vijfjarige school voor hoger algemeen voortgezet onderwijs (Havo-school), die meer op de praktijk van het bedrijfsleven is gericht en de toegang opent tot het hoger beroeps onderwijs. Middelbaar algemeen voortgezet on derwijs (Mavo) komt in de plaats van het huidige ulo. Lavo-scholen (lager al gemeen voortgezet onderwijs) treden in de plaats van de huidige scholen voor vglo. Het atheneum Aan het bezwaar van vele Kamerleden tegen „eenvoudig Latijn" als verplicht Vak op het atheneum is minister Cals tegemoet gekomen door het te schrap pen. Aan het atheneum wordt dus on derwas gegeven in Nederlands, Frans, Duits, Engels, geschiedenis, aardrijks kunde, staatsinrichting, economische we tenschappen, maatschappijleer, wiskunde natuurkunde, scheikunde, biologie, mu ziek, tekenen, handvaardigheid en licha melijke oefening. In de afdeling A staat de studie van de economische en maat schappelijke vakken op de voorgrond; in de afdeling B wiskunde en natuur wetenschappen. Voor het van verschillende zijden ge opperde bezwaar tegen de zesjarige athe neum-opleiding heeft minister Cals be- Drie graden van bekwaamheid (Van onze parlementaire redacteur) In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de mammoetwet deelt minister Cals mee, dat hij zich heeft beraden op het bevoegdhedensysteem, waarvoor in het wetsontwerp een basis was belegd. Naar aanleiding van vele beschouwingen heeft hjj nieuwe bepalingen opgesteld, die de bewijzen van bekwaamheid on derscheiden in bewijzen van de eerste, tweede en derde graad en waarin wordt aangegeven, welke bewijzen van be kwaamheid voor de onderscheidene vor men van onderwijs worden vereist. Voor het VWO (behoudens in het eerste leerjaar), de twee hoogste leer jaren van het HAVO en van het hoger beroepsonderwijs, is een bewijs van be kwaamheid van de eerste graad vereist. Voor de eerste drie leerjaren van het HAVO, het eerste leerjaar van het VWO en verder voor het middelbaar beroeps onderwijs, is een bewijs van bekwaam heid van de tweede graad vereist. Voor m.a.v.o.l.a.v.o. en lager beroeps onderwijs geldt een bewijs van be kwaamheid van de derde graad. Doctoraal-examen en ingenieursge tuigschrift zijn bewijzen van bekwaam heid van de eerste graad. Daartoe be horen ook de akten van bekwaamheid van de eerste graad (B-akten) waar van in het ontwerp is aangegeven voor welke vakken ze kunnen worden verkre gen. Voor de tweede en derder graad zijn er akten van bekwaamheid van de twee de en derde graad, waarvan eveneens is aangegeven voor welke vakken ze kunnen worden verkregen. De akten van bekwaamheid van de derde graad geven in het algemeen een combinatie van vakken. Er zijn tenslotte nog andere bewijzen van bekwaamheid van de eerste, tweede en derde graad, die bij algemene maat regel van bestuur zullen worden aan gewezen. In de wet is vastgelegd, dat een hogere bevoegdheid een lagere be voegdheid insluit en dat deze zich over meer vakken kan uitstrekken. Voor de bevoegdheden der docenten zal overigens een overgangsregeling wor den ontworpen, die de bezitters van oude dipoloma's onderwijsbevoegdheid garandeert op dezelfde of overeenkom stige scholen als aan het bezit van die diploma's was verbonden op de dag voor het inwerking treden van de wet, In de memorie van antwoord gaat mi nister Cals uitvoerig in op de opmer kingen in het voorlopig verslag, die de andacht vestigen op de moeilijkheden waarin de B-richting van het gymna sium geleidelijk is gekomen als gevolg van de handhaving van de beide klas sieke talen naast een zeer zwaar wis kundig en natuurwetenschappelijk pro gram. Voor diepgaande klassieke vor ming zou volgens deze opmerkingen meer concentratie op het Grieks of het Latijn in de laatste studiejaren het gym nasiale karkater van deze richting eer der ten goede komen dan benadelen. De meest radicale oplossing zou zijn Latijn of Grieks voor het gymnasium B geheel te doen vervallen. Minister Cals antwoordt, dat hij zich voorstelt te bevorderen, dat de algemene maatregel van bestuur betreffende de leerplannen voor de gymnasia zodanige voorschriften zal bevatten dat het mo gelijk zal zijn voor het gymnasium B een leerplan te ontwerpen, dat van het huidige slechts weinig afwijkt, terwijl schoolbesturen die een zekere concen tratie het nastreven waard achten, de mogelijkheid zullen hebben aan het gymnasium B het Grieks geheel te laten vervallen dan wel een andere variant te kiezen. De MAVO-school De minister geeft nog eens een schets van de Mavo-school (oud-ulo). Het ver schil met de scholen voor VWO en HA VO ligt niet zozeer in de aard van het onderwijs, doch veeleer in het niveau, dat wordt nagestreefd, het tempo en de wijze waarop de leerstof wordt behan deld. Wil de Mavo-school aan haar doel beantwoorden, dan zal zij zich moeten beperken tot het geven van een zodanige uitrusting aan de leerlingen dat zij, na vervolgens enig beroepsonderwijs te heb ben genoten (boekhouden, handelscor respondentie, bedrijfsadministratie, ma- chineschrijven), in staat zijn een func tie in het beroepsleven te vervullen. In het MAVO zal het algemeen karak ter van dit onderwijs in het leerplan tot uitdrukking moeten komen. Talenonder wijs, wiskunde, natuur- en scheikunde, biologie, geschiedenis en aardrijkskunde zullen met de expressievakken (muziek, tekenen, handvaardigheid) en lichame lijke oefening een plaats in het pro gramma moeten krijgen. Daarbij zullen vooral de natuurwetenschappen en de expressievakken meer aandacht krijgen dan zij totnutoe bij het ulo hebben ge had. Brugjaar Na een voor alle leerlingen gelijk brug jaar, zullen de leerlingen van het Mavo kunnen worden onderscheiden in twee groepen. De ene groep zal verder kun nen gaan in een cursus met een totale duur van vier jaren, de andere zal na in totaal drie jaren de school kunnen be ëindigen, beide na het afleggen van een examen. De lessentabellen van het tweede leerjaar zullen voor beide afdelingen vrijwel geen verschillen behoeven te ver tonen. Daarmee blijft het voor leerlingen uit de driejarige cursus wellicht mogelijk nog over te gaan naar het derde leer jaar van de vierjarige cursus. De derde leerjaren van beide afdelin gen zullen wel duidelijke verschillen to nen, wil men tenminste in het laatste leerjaar van de driejarige cursus met vrucht kunnen differentiëren en daar door de overgang naar een of andere vorm van beroepsonderwijs, hetzij mid delbaar hetzij hoger, vergemakkelijken. Het derde leerjaar van de vierjarige cur sus zal nog weinig differentiatie behoe ven. Deze zal pas in het vierde leerjaar nodig zijn. Na vier jaar Mavo zullen leerlingen kunnen worden toegelaten tot de vierde klasse Havo. Degenen, die het driejarig Mavo hebben doorlopen, zullen, voor zover ze daartoe de geschiktheid heb ben, een school voor middelbaar be roepsonderwijs kunnen volgen. De minister heeft zich er over beraden hoe hij de begaafde bezitters van het Mavo-diploma alsnog toegang tot het hoger beroepsonderwijs kan verschaffen, hetgeen in de algemene maatregel van bestuur betreffende de toelatingseisen nader zal worden uitgewerkt. Beroepsonderwijs Zeer vele Kamerledert hebben de wens geuit het beroepsonderwijs (scholen voor technisch onderwijs, huishoud- en land bouwonderwijs, middenstandsonderwijs, economische en administratief onderwijs, opleiding van onderwijzend personeel, sociaal-pedagogisch onderwijs, kunst onderwijs) gedetailleerder in de wet te regelen. Aan die wens heeft de minister voldaan door aan een aantal vormen van het beroepsonderwijs in de wet meer gestalte te geven. Als vorm van beroepsonderwijs zal het landbouwonderwijs worden gegeven op lagere, middelbare en hogere land bouwscholen. De lagere landbouwschool sluit aan bij het zesde leerjaar van de lagere school; in het eerste en het tweede leerjaar van de lagere landbouw school, bestemd voor leerplichtige leer lingen, wordt overwegend algemeen vor mend onderwijs gegeven. Het onderwijs in het eerste leerjaar van de lagere landbouwschool is praktisch gelijk aan dat in het eerste leerjaar van de lagere technische school, zodat na het eerste leerjaar een overgang naar de tweede klas over en weer mogelijk is. De cursusduur van de opleiding voor kleuterleidsters is voor de leidsters drie jaar (in plaats van twee jaar) en voor de hoofdleidsters vier jaar (in plaats van drie jaar) geworden. De kweekschool voor onderwijzers zal een cursusduur van drie jaren hebben, verdeeld over twee leerkringen, of van vijf jaren indien aan deze leerkringen een voorbereidende leerkring voorafgaat. In de voorbereidende leerkring, die uit Stoffelijk overschot onder sintelberg gevonden In Moulin-sous-Fleron is gisteren het lichaam gevonden van een 34-jarige vrouw, die bij de verschuiving van een geweldige hoop sintels vrijdag j.l. om het leven is gekomen. Arrestaties in Durban Gisteren zijn in een inheemse woon wijk in de buurt van Harding (Zuid-Na- tal) 23 Afrikanen garresteerd. De razzia van de politie volgde op een gevecht tussen twees elkaar vijandig gezinde in heemse groepen; twaalf personen wer den hierbij gedood en 3000 hutten wer den in brand gestoken. twee leerjaren bestaat, wordt hoger al gemeen voortgezet onderwijs (Havo) ge geven. Deze voorbereidende leerkring zal daarom worden afgesloten met het af nemen van het Havo-examen. Overgang Teneinde de overgang van het ene schooltype naar een ander mogelijk te maken, wanneer zich aanleg in een be paalde richting openbaart, is voor het eerste leerjaar van alle scholen voor voortgezet onderwijs, zoals bekend, een zekere gelijkheid ten aanzien van het leerplan in de mammoetwet vastgelegd. In verband met vluggere leerlingen is echter een onderscheiding gemaakt tus sen de scholen voor vwo, havo en mavo enerzijds, en de lavo-scholen anderzijds. Het zogenaamde brugjaar zou tot ge volg hebben dat het Latijn in de eerste klas van het gymnasium vervalt. Daar tegen hebben vele Kamerleden bijna on- overkomenlijk bezwaar. Door wijziging van artikel 11 heeft minister Cals nu de mogelijkheid opengelaten dat de school besturen, indien zij dat wensen, op hun gymnasia aan de vakken van het brug jaar Latijn toevoegen. De opzet van het brugjaar is, dat de leerlingen, die van schooltype verande ren, zonder tijdverlies kunnen overstap pen in het volgende leerjaar van een andere school. De vakken die in het brugjaar aan de scholen voor vwo, havo en mavo moeten worden gegeven, zullen volgens minister Cals moeten zijn: Ne derlands, Engels, Duits, geschiedenis, aardrijkskunde, wiskunde, biologie, mu ziek, tekenen, handvaardigheid en licha melijke oefening, waarbij dan aan by- zondere scholen nog godsdienstonderwijs zou kunnen worden toegevoegd. Facultatieve vakken Wat de toevoeging van facultatieve vakken aan het onderwijs in de onder scheidene schooltypen betreft, is het desbetreffende wetsartikel gewijzigd in die zin, dat naast een opsomming van facultatieve vakken in een algemene maatregel van bestuur, aan de scholen in een beperkt aantal wekelijkse lessen over de gehele cursus gerekend de moge lijkheid wordt gelaten facultatieve vak ken naar eigen keuze aan de reeks van vakken toe te voegen. Het onderwijs in deze vakken zal voor subsidiëring in aanmerking komen. Een onderwerp van studie vormt nog de verplaatsing van een van de vuurtorens te IJmuidenwelke noodzakelijk zal worden in verband met de navigatie bij het binnenlopen van schepenna de verplaatsing van de haveningang van IJmuiden. Verder doorgevoerde mechanisatie bij de thans gevolgde werkmethoden voor de vergroting van de haringhaven is gewenst om het werkschema te kunnen volgen voor de verbetering van de toegang van het Noordzeekanaal. De belangstelling onder particuliere ondernemers voor een recreatiecentrum op een van de IJmuider pieren is groot. Behalve een viertal schriftelijke ver zoeken, zijn telefonisch vele andere vragen om inlichtingen bij Rijkswater staat binnen gekomen. De verwachting is, dat zich nog meer liefhebbers zullen aanmelden. Van zeer deskundige zijde werd ons mede gedeeld, dat de bouw van een platform-restaurant op de Zui derpier van IJmuiden technisch zeer wel mogelijk zal zijn. Er zijn bepaald geen onoverkomelijke moeilijkheden te verwachten, zo werd ons verzekerd. Er kan echter geen spra ke zijn van verpachting van de gehele pier, zoals een particuliere ondernemer had voorgesteld. Uit veiligheidsoverwe gingen alleen al zal Rijkswaterstaat hier nooit in kunnen toestemmen. Een der gegadigden heeft plannen voor een dubbel recreatiecentrum op de Zuiderpier: beneden een eenvoudig res taurant met een zg. visring, waar ama teurs-hengelaars hun sport kunnen be oefenen, en daarboven een min of meer exclusieve gelegenheid, waarvoor hij een vergunning hoopt te krijgen, die open stelling gedurende de gehele nacht toe staat. Het ligt voor de hand dat bij het creëren van een recreatiecentrum op de Zuiderpier te IJmuiden (terrein van de Rijkswaterstaat dus) overleg zal worden gepleegd met de gemeente Velsen en V.V.V. Wanneer eenmaal de werkzaam heden aan de pieren en de haveningang zullen z;ijn voltooid, zal dit een enorme verbetering betekenen voor, in de eerste plaats de binnenkomende schepen. Be langrijk grotere en dieper stekende Oce aanreuzen zullen onder alle omstandig heden kunnen worden binnengeloodst. Ofschoon theoretische studie van de straks veranderde omstandigheden be langrijk is, zal de praktijk het aller belangrijkst blijken voor de loodsen. Theorie en praktijk zullen ook hier on getwijfeld verschillen. Vooral in de pe riode van de aanleg der verlengstukken van de pieren, zal een grote wissel moe ten worden getrokken op de bekwaam heid van de loodsen, die om zo te zeggen, bijna dagelijks en soms zelfs meer dan een keer per dag met weer andere om- Verklaring van minister Cals: Parlement krijgt meer inzicht in de oprichting nieuwe scholen Mammoetwet betekent grote verbetering (Van onze parlementaire redacteur) Wanneer een in de wet genoemd aan tal leerlingen wordt aangemeld voor lager onderwijs, dan bestaat er voor de nieuwe school automatisch een recht op vergoeding van de kosten door het Rijk, ongeacht of het een openbare of bij zondere school betreft. Het voortgezet onderwijs telt echter zoveel verschillende schooltypen, dat er alleen met de eis van een zeker minimum-aantal leerlin gen veel te veel kleine, dure scholen zouden ontstaan. Daarom heeft minister Cals als voorwaarde voor de vergoeding van kosten voorgesteld een combinatie van getalsnormen en de wenselijkheid de nieuwe school in te passen in een Gisteren zijn vele Land- en tuin- bouwjongeren uit Noord- en Zuid- Holland naar het Hillegomse Treslonggetrokken om de win- ter-jongerendag te vieren. Er werd aan meer dan 1000 jongeren een gevarieerd programma geboden van ernst en luim. Voor de ernst zorgde de voorzitter, de heer Joh. de Veer jr. uit Schagen, die sprak over Le ven op het veranderende platte land". „Eeuwenlang leefde de plattelands bevolking in een isolement. De hoeve „Nooitgedacht", aldus spreker, „was eens het thuis van onze voorvaderen. Neder land was allereerst agrarisch ingesteld en de opbrengsten „van het platteland" bereikten via een keten van tussenhan delaren de stedeling. Van contact tussen producent en consument was geen sprake. Na 1820 vond de omschakeling van landbouw naar industrie plaats. Industriën vragen om toe- en afvoer- wegenons land werd ontsloten. Aanvan kelijk in gezapig tempo, vooral na 1900 in vlugger tempo. Landhonger doet zich voor de opgroeiende plattelandsbevol king gevoelen. Zij treedt uit haar isole ment: de jongerenbeweging neemt in de samenleving haar plaats in. Overal ten plattelande verenigt men zich in organisaties. Het leven buiten de hoeve laat de plattelands jeugd niet meer onberoerd. Wanneer de openbare vervoersmiddelen en de wegenaanleg op gang komt, ligt de wereld voor ons open. De heer Joh. de Veer jr. wees daarna uitvoerig op de karaktereigenschappen ten gevolge van de tientallen jaren in isolement levende bevolking". Nieuw geslacht Daarna wijdde spreker uitvoerig aan dacht aan de problemen, waarvoor de hedendaagse jeugd zich op het platte land gesteld ziet. Het onderwijs in al haar geledingen vormde mede een nieuw geslacht. Nieuwe werkmethoden braken na 1945 volledig baan en frank en vrij eist de plattelandsbevolking haar eigen rechten op. Steeds blijkt behoefte aan nieuwe inzichten. De inhoudsvolle en doorvoelde toe spraak werd onder grote aandacht be luisterd en daarna onderstreept door een enthousiast applaus van meer dan 200 handen. Ontspanning Hierna werd een ontspanningspro gramma geboden, dat geheel door de leden van de jongerenorganisatie van de Hollandse Maatschappij van Landbouw werd verzorgd. Daar concerteerde op het rijk met bloemtoeven versierde po dium allereerst de muziekgroep „Voorn's Red Eyes" leden der afdeling Voorne Negen musici 5 dames en 4 heren brachten calypso en cool jazz. Men moet daarnaast waardering hebben voor Hamy van der Waal uit IJsselmonde die onbevangen en charmant decla meerde. Lachstormen ontketende „het Duo Hij en ik" dat clownesk met een geestige parodie op de sterren der he dendaagse kleinkunst oren, ogen en harten stal. De vier fraaie wisselbekers waren respectievelijk voor ploegen, melken (2 maal) en vee-beoordelen voor A. van Dorsser, H. Layendjjk en G. de Groot. In de zaal van Treslong was een grote fraaie expositie ingericht met bloem- sierkunst, handwerken, boetseer de ingezonden foto's zowel zwart als kleur als volgt beoordeeld: De eerste prijzen gingen naar A. Schot, D. Ooms en A. Vrij. Bij de afdeling handwerken ging de eerste prijs naar A. Ciggaar te Nieuw-Vennep. Voor het maken van eigen kleding waren eerste prijzen weg gelegd voor A. Monster te Haarlemmer meer en K. Ballegooi, Castricum. Toneel De leden van de afdeling Wieringer- waard werden gistermiddag gepresen teerd door de eigen toneelgroep. Om precies 4 uur flitsten de toneellichten aan voor dit spel in 4 bedrijven van J. J. W. Willemsen. Ruim iy2 uur wis ten de jongeren met dit stuk, dat zich afspeelt in het landhuis van de auteur Cyril Grainger aan Amerika's oostkust ten zuiden van New York de aanwe zigen kostelijk te amuseren. Terwijl de bezoekers aan deze Win- terjongerendag zich elders verpoosden, schikten nijvere handen van het Tres long personeel de honderden bestekken op de sneeuwwitte lakens die tientallen meters tafel overdekten. In de beurs- en televisiezaal werd de gezamenlijke broodmaaltijd compleet met tafel- speeches gehouden. Dat gezelligheid geen tijd kent bleek ook gisteravond tijdens het zeer ge varieerde feestprogramma van de land- bouwjongeren. Het dansorkest „The Toplyners" bracht er al gauw met een openingsshow de stemming in. Het dans- festijn in de Beurszaal werd begeleid door het orkest van „The Toplyners", terwijl dit werd afgewisseld door het optreden van Greetje Kauffeld. Freddy Kenton met assistente gaf staaltjes van jongleurschap weg, die de overvolle zaal in hun ban hielden. Een verrassend ele ment was een Haagse vendelzwaai- demonstratie. Tot omstreeks het mid dernachtelijk uur toe heerste er zowel in de grote zaal als in het Treslong restaurant, waar het duo Van der Heeft de entre-acte en dansmuziek verzorgde, ,In ons isolement lag onze kracht", fotokunst. Bij deze laatste stand werden een opgewekte stemming. voor het hele land op te stellen plan voor de stichting van scholen. Zowel de voorstanders van het open baar als van het bijzonder onderwijs zien in dit systeem bezwaren, omdat de wet dan geen garantie biedt voor de oprichting van een school en de ver goeding van kosten. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer zegt minister Cals, dat het parlement, juist dank zij het scho lenplan, veel eerder en veel beter dan thans, inzicht zal krijgen in het beleid van de regering en dat zulks een grote verbetering betekent in vergelijking met de huidige toestand. Getal niet beslissend De minister vestigt er met nadruk de aandacht op, dat het niet voldoen aan de getalsnonnen geenszins betekent, dat de betreffende school niet opgericht, resp. niet gesubsidieerd zou kunnen worden. Ook andere factoren spelen een rol, zoals de behoefte aan een bepaald schooltype. Elke nieuwe schoolstichting wordt bezien tegen de achtergrond van wat bestaat en van wat, gelet op de be langen van het geheel, noodzakelijk moet worden geacht. Bovendien is de rechts zekerheid gewaarborgd doordat tegen de voornaamste beslissingen van de minis ter beroep op de Kroon openstaat. Het nationale driejarenplan voor scho lenstichting wordt gebaseerd op deel- plannen (Voor een gemeente, streek of provincie) dië worden opgesteld door of vanwege organisaties, gemeente- of schoolbesturen, die zich de bevordering van het voortgezet onderwijs ten doel stellen. Op grond van de deelplannen stelt de minister het nationale plan op, waarin hij tevens aangeeft van welke scholen hij voornemens is te bevorderen (door plaatsing op de begroting) dat zij in het eerste jaar na de vaststelling van het plan zullen worden opgericht of aanspraak op subsidie zullen krijgen. Voor 1 oktober van ieder jaar wordt het plan in de Nederlandse Staatscou rant gepubliceerd. Het parlement kan er dan tijdig bij de behandeling van de begroting van Onderwijs over discus siëren. Automatisme te duur Met een systeem van louter stichtings normen zonder planprocedure, zoals in de lager onderwijswet, kan voor het voortgezet onderwijs niet worden vol staan, aldus minister Cals. Dan zouden de getalsnormen veel hoger moeten zijn, want het voortgezet onderwijs bevat vele schooltypen die niet te klein mogen worden. De veel duurdere uitrusting van de meeste scholen voor voortgezet on derwijs doet alleen een intensief gebruik ervan verantwoord zijn, hetgeen tevens in de hoogte van de normen tot uit drukking moet komen. Het komt de minister voor dat de huidige normen voor ulo en vglo in de lager onderwijswet voor de huidige tijd veel te laag zijn. Deze waren wellicht op hun plaats in een tijd waarin de be volkingsdichtheid en de verkeersmoge- lijkheden geringer waren dan thans. Voor de toekomst dient meer naar streeksgewijze voorzieningen dan naar strikt plaatselijke te worden gestreefd. De Kamerleden, die er niet gerust op zijn of de planprocedure in overeen stemming is met artikel 208 van de standigheden geconfronteerd zullen wor den. Bezwaarlijk wordt dit evenwel niet geacht. De twee vuurtorens van IJmuiden liggen thans onder IOV/2 graden recht wijzend in elkaar. Dit zal niet langer het geval zijn, nadat de haveningang is verlegd. Het binnenkomende schip zal dan namelijk een nieuwe richtlijn nodig hebben en zodoende zal het nood zakelijk zijn, dat een der vuurtorens de kleine op het Semavoorduin, of de grote vuurtoren aan het einde van de Mid denhavenstraat, te verplaatsen. Een andere oplossing, een derde licht op een van de havenhoofden, wordt minder gunstig geacht. Voor de lucht vaart, die de grote vuurtoren van IJmuiden bij het overvliegen uit en naar Nederland als een duidelijk baken gebruikt, is een eventuele verandering van de positie van de grote vuurtoren niet bezwaarlijk. Het ligt in de bedoeling, dat het loodsenkorps (een kleine 70 man sterk) in de gelegenheid wordt gesteld bij het proefmodel van de nieuwe ha ven van IJmuiden in de Noordoostpol der en in Delft, de nodige theoretische kennis van de te verwachten verande ringen op te doen. De X-15 driemaal sneller dan geluid De Amerikaanse majoor Robert White heeft gisteren met het experimentele raket-vliegtuig, de X-15, op de lucht machtbasis Edwards, Californië, een snelheid bereikt welke driemaal die van het geluid overtrof. De vlucht duurde 11 minuten. White bereikte een snelheid van bijna 3400 km per uur. Hij vloog op een hoogte van bijna 23.5 kilometer. Leidse Watervrienden Tal van meisjes en jongens namen in de Overdekte deel aan het diploma- zwemmen van de Leidse Watervrienden. Het diploma B werd uitgereikt aan: Angenitha Poots, Rietje v. Tongeren, Wilma Vermeer, Joke Mostert, Suze Vreeken, Corrie v. d. Weiden, Jos van Hattum, Bep Hoefenagel, Wilma Fran ken, Annelies Ruhrwiem, Suuske Ver mond, Astrid Roman, Rinske Miedema, Elly Horree, Carin de Cler, Joke Fucks, Joke v. d. Kwaak, Janneke Ravensber- gen, André Lucieer, Jan Kienjet, Peter van der Holst, Wim Urban, Henry de Zwijger, Rudi Zijlstra, Hans v. Dam, Harry v. d. Pluym, Anton Zierkzee, Leo Link, Stefke v. Haastrecht, Bram Beek man, Arie Haasnoot en Chris Hogenes. In Leiden bestaat al een school voor kinderen met leer- en opvoedingsproblemen In ons verslag van de maandagavond in „Het Gulden Vlies" gehouden bijeen komst van de afdeling Leiden van de Vereniging van Pedagogiek tijdens welke de heer J. de Lange uit Rotterdam een uiteenzetting gaf over het werk op een school voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden schreven wij, dat er ook in Leiden plannen bestaan om tot oprichting van een dergelijke school over te gaan. Het betreft hier een open bare school. De indruk zou nu gewekt kunnen worden alsof er in onze stad nog geen L.O.M.-school gevestigd is. Dit laatste is bepaald niet juist. Er bestaat n.l. al vijf jaar een L.O.M.-school in de Sleutelstad, de St.-Janschool aan het Rapenburg. Deze L.O.M.-school is een r -k. school, die echter, juist omdat het de enige L.O.M.-school in Leiden is. ook kinderen van andere gezindten heeft opgenomen. Gedurende vijf jaren van het bestaan van deze school zijn er in totaal 215 leerlingen ingeschreven of ingeschreven geweest. grondwet en naar wier mening het ju ridisch aanvechtbaar zou zijn het zoge naamde automatisme ten aanzien van het ulo en vglo te negeren, antwoordt minister Cals, dat het zevende lid van artikel 208 van de grondwet slechts vastlegt dat het bijzonder algemeen vor mend lager onderwijs, dat aan bij de wet te stellen voorwaarden voldoet, „naar dezelfde maatstaf als het open baar onderwijs uit de openbare kas" wordt bekostigd. Welke deze maatstaf is wordt ter bepaling aan de wetgever overgelaten. In de grondwet zelf is ner gens sprake van „automatisme". Tegemoet Teneinde tegemoet te komen aan be zwaren van de voorstanders van het openbaar onderwijs, heeft minister Cals in de mammoetwet een nieuwe bepa ling opgenomen, die aan Gedeputeerde Staten de verplichting oplegt ten minste eenmaal in de drie jaren de behoefte aan openbaar onderwijs vast te leggen. Ook is de bepaling opgenomen dat een (openbare) Rijksschool als noodzakelijk geldt als er behoefte aan openbaar on derwijs is, maar de gemeente geen ver zoek voor de bekostiging van een ge meentelijke school indient. Minister Cals meent, dat de mam moetwet de verschillen tussen openbaar- en bijzonder onderwijs onaangetast laat en dat de grondwettelijke vrijheden van het bijzonder onderwijs volledig zijn ge ëerbiedigd. Wat betreft het onttrekken van be slissingen aan het oordeel van het par lement. waartegen bezwaren bestaan, merkt de minister op dat verreweg het grootste aantal delegaties overdracht van bevoegdheden betreft aan de Kroon. Slechts in een drietal gevallen is regel gevende bevoegdheid gedelegeerd aan de minister In vergelijking met het oor spronkelijke wetsontwerp vertoont het gewijzigde wetsontwerp belangrijke ver schillen op het gebied van de delegatie. Nergens is de beslissing omtrent es sentiële aangelegenheden aan de Kroon overgelaten, doch slechts de nadere re geling van onderwerpen, waarvan de wetgever heeft uitgemaakt in welke zin deze zullen worden geregeld. Met name geldt dit voor de inrichting van het onderwijs en de gedifferentieerde eind examens.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5