nieuws TEKORT HERBOUW MINERVA BIJNA ANDERHALVE TON Leids astronoom bezorgd over ruimte - communicatieplannen BENDER Hoogewoerd 90, Leiden - iel. 20097 Sam Sivaap en de zijnen speelden voor de Warmondse jongeren Revolutionaire veranderingen in de Zuidrhodesische grondwet WOENSDAG 8 FEBRUARI 1961 Zes maanden sluiting is onvermijdelijk Blijkens medelingen in het orgaan van het Leidsch Studenten Corps „Vir tus Concordia Fides" is thans een be drag van f. 2. 053.500 beschikbaar voor de herbouw van Sociëteit Minerva. Dit bedrag omvat reeds ontvangen gelden en toegezegde bijdragen. Er bestaat thans nog een tekort van f. 236.500 aangezien de totale bouwkosten geraamd zijn op f. 2.290.000. Van het tekort wordt f. 100.000 gedekt door een lening op zeer gunstige voorwaarden van het Leidsch Universiteits Fonds. De actie onder het bedrijfsleven heeft in totaal f. 650.000 opgebracht aan bin nengekomen giften en toezeggingen. Door werkzaamheid der leden zelf in individuele vorm en in groepsverband is rond f. 81.000 bijeen gebracht. Men had zich als doel van deze werkzaamhe den een ton gesteld. De bouwcommissie acht het niet ver antwoord, met de bouw te beginnen voordat het totaal benodigde bedrag bij een is, dus het thans nog bestaande F. VAN DISSEL SR. Nam na ruim 40 jaar afscheid van Markt- en Havendienst Vandaag op zijn vijfenzestigste ver jaardag heeft de heer F. van Dissel sr., brugwachter eersteklasse, afscheid genomen van de Markt- en Havendienst. Ruim veertig jaar heeft de heer Van Dissel zijn krachten aan deze dienst ge geven, waarvan de laatste twintig jaar als brugwachter van de Schrijversbrug. Ter gelegenheid van dit afscheid vond hedenochtend in het Waaggebouw in te genwoordigheid van wethouder, mr. J. Drijber, en personeel en gepensioneer den van de Dienst, een bijeenkomst plaats, waarin vele goede woorden tot de heer Van Dissel en diens echtgenote zijn gericht. De directeur, de heer M. Weima, wees er o.m. op, dat zich in deze veertig jaar vele veranderingen in de stad en bij de dienst hebben voltrokken. U was, aldus spreker, meer dan brugwachter. In uw kwaliteit van lid van de dienstcommissie en voorzitter van de personeelsvereni ging hebt gij de belangen van het per soneel op uitstekende wijze behartigd. In beide kwaliteiten hebt gij pioniers werk verricht. Met bijzondere trouw en enthousiasme hebt gij uw werk ver richt! Spreker besloot met het uitspre ken van de beste wensen voor de ver dere toekomst. De nieuwe voorzitter van de perso neelsvereniging, de heer W. C. Nagte- gaal, schonk eveneens aandacht aan het vele werk, dat de heer Van Dissel voor deze vereniging heeft verzet. Gij hebt, aldus spreker, de fundering voor onze P.V. gelegd en daartoe ook vele „stenen" aangedragen. Namens de vereniging bood de heer Nagtegaal de scheidende oud-voorzitter een enveloppe met in houd aan, terwijl er voor zijn echtgenote bloemen waren. De heer J. Wondergem, die namens de afdeling Leiden van de Alg. Bond van Ambtenaren het woord voerde, her innerde er aan, dat de heer Van Dissel reeds in 1918 tot de organisatie toetrad. Naast een trouw, was hij ook steeds een actief lid, die zich geheel aan het bondsleven gaf. Ook de heer Wonder gem had een enveloppe met inhoud voor het trouwe lid. Spreker dankte mevr. Van Dissel voor de gastvrijheid, welke de organisatie steeds in haar wo ning genoot. Een bloemrijke attentie on derstreepte deze dank. Aan het einde van de bijeenkomst sprak de heer Van Dissel een uitvoerig dankwoord. DRIETAL JUBILARISSEN BIJ GROFSMEDERIJ Hedenochtend werden de heren L. W. Albersberg, J. Leyenaar en J. Turen- hout, respectievelijk werkzaam in de gieterij, transportafdeling en als hamer drijver in de smederij, gehuldigd in ver band met dienstjubilea by de Kon. Ned. Grofsmederij. Eerstgenoemde twee jubilarissen heb ben veertig en de laatste vijfentwintig dienstjaren achter de rug. Nadat de jubilarissen met hun familie door de di rectie in de vergaderzaal waren ontvan gen, sprak de directeur, ir. M. C. de Jong hen toe. Na uitvoerig stilgestaan te hebben bij de prestaties van het drie tal, dankte spreker hen voor het vele werk, dat zij in een lange reeks van ja ren hebben verricht. Aan het slot van zijn toespraak over handigde ir. De Jong elk als blijk van. waardering een enveloppe met inhoud en bovendien het vererend getuigschrift van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel met bijbehorende zilveren draaginsigne. Vervolgens boden gelukwensen aan de heren: A. Katz, be drijfsleider smederij, ir. J. B. Postel, bedrijfsingenieur gieterij, J. G. Reijken namens de collega's gieterij, A. Visser, werkmeester smederij, P. Barendse als lid van de ondernemingsraad, D. de Haan namens de personeelsvereniging en F. Olthof namens de werkmeesters. De verscheidene sprekers deden hun toespraken vergezeld gaan van geschen ken. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 7 februari C.C. Cen trale Aalsmeerse Veiling G.A.: Snijbloemen dagprijzen: Euphorbia 90-140, Calla 50-75, Forsythia 35-57, Prunus triloba 45-80, per stuk. Amaryllis 50-80 per kelk. Seringen: Stepman 4 kop 75-105, idem 2 kop 40-61, Legray 4 kop 35-54, idem 2 kop 25-37, per stuk. Fresia 150-220, Cyclamen 100-185, Iris 350-510, per bos. Anjers: rood 30-47, roze 30-48, wit 25-43, per stuk. Rozen: Better Times 45-72, Rosalandia 40-69, Parel van Aalsmeer 40-65, Geh. Duisberg 85-120, Pechtold 45-76, Verschuren 40-62, Towny Gold 45-75, Mad. Ofman 50-90, Edith elen 95-120, Montezuma 25-44, Stok man 75-115, Pink Sensation 90-120, per stuk. POTPLANTEN: grote pot, kleine pot: Adianthum 70-80; Anthurium 250- 650, 120-165; Azalea 100-150, 25-35; As- plenium 45-55; Azalea 350-950, 100- 200; Bladbegonia 30-40; Cactussen en vetplanten 12-30; Cissus 180-250,40-50, Craton roO-400, Cyclamen 300-450, 100-240; Cinneraria 150-175, 50-105; Cal ceolaria 90-115; Euphorbia splendens 100-165, 35-160; Ficus 250-400, Gem. planten 80-115; Hedera bont 200-300, 55-65; idem groen 100-150, 30-40; Kalan- choë 90-115; Marantha 50-53; Ne- phrolepis 300-660, Primula Acanlis 40-60; idem Malacoïdes 40-80; idem Obconica 80-120, 60-110; idem Sinensis 45-55; Philodendron 300-700, idem Scandens 50-65; Platycerium 200-500. 100-150; Sansevleria 200-380, 100-165; Scindapsus groen 60-75; idem bont 100-125; St.-Paulia 135; Tradescantia 60, 12-30; Varens gemengd 30-50. WOERDEN, 8 februari Kaasmarkt: aanvoer 3 partijen. Noteringen: 2.-0-2.18. Handel kalm. tekort van bijna anderhalve ton is aan gezuiverd. Gebeurt dit binnenkort, dan is het niet uitgesloten dat eind mei of begin april een aanvang met de eerste werkzaamheden kan worden gemaakt. Het gehele herbouwwerk zal naar schatting twintig maanden in beslag nemen. Voor een periode van ongeveer zes maanden zal de sociëteit niet ge bruikt kunnen worden, zodat voor deze periode een onderdak elders gevonden zal moeten worden, zodat voor deze periode een onderdak elders gevonden zal moeten worden, om het sociëteits leven zo normaal mogelijk voortgang te laten vinden. Definitieve beslissingen hieromtrent kunnen echter thans nog niet worden genomen. Gevonden voorwerpen In de maand januari zijn de volgende voorwerpen gevonden; motorwanten, bankbiljet, portefeuille, kinderschoenen, ringetje, muntbiljet, leesbril, herenporte monnee, petticoat, kinderbril, heren- handsohoenen, dameshandschoenen, pa raplu, sjaal, kindertasje, capuchon, sleu tels, vulpen, autostep, armband, tas, da meshoed, coat, kinderwanten, wieldop, passerdoos, dameshandtasje, badhand doek, badbroekje, damespolshorloge, aktentas, foto's, kinderpantoffels, jon gensbroek, militaire baret, damesschoe nen, korset, toilettasje, rozenkrans, rij wieltas, breiwol, pakket, schaats, regen- broek, spa, pet herenpolshorloge, school boekje, ballpoint. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8 te Leiden, in gang poort, op woensdag- en zaterdag middag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden ver strekt. Gevaar voor optische en radio-sterrenkunde (Van onze correspondent) Prof. dr. H. C. van de Hulst, Leids hoogleraar in de sterrenkunde, heeft tij dens een bijeenkomst van het natuur kundig gezelschap te Utrecht met grote nadruk aangedrongen op internationale samenwerking bij het gebruik van de ruimte rond de aarde voor telecommu- nicatiedoelen. Speciaal noemde de Leidse sterrenkun dige in de grote college zaal van de Fysisch Laboratorium, sprekend over „de interplanetaire materie" de plannen van de Amerikaanse onderzoeker Westford, die het idee gelanceerd heeft rond de aarde een gordel van metalen naaldjes in een baan te brengen. Die naaldjes, stuk voor stuk werkend als kleine spie gels, zouden een ideaal reflexiepunt kun nen zijn voor radiogolven van vier cen timeter. LEIDERDORP Jubilaris bij de T ouwf abrieken Kreeg zilveren medaille orde Oranje Nassau De N.V. Vereenigde Touwfabrieken in Leiderdorp had gisteren de eerste jubi laris in het nieuwe jaar in haar midden. Het was de heer P. H. Kerkvliet, maga zijnmeester van de staalkabelfabriek, die veertig jaar geleden bij de Touw fabrieken in dienst trad. Hoofdingenieur D. J. v. d. Moortel ontving de jubilaris met zijn echt genote en zoons ontvangen in het directiekantoor. De heer Kerkvliet is een man van weinig woorden, die niet van uiterlijk vertoon houdt. Desondanks kon ir. v. d. Moortel het niet nalaten de jubilaris te prijzen voor de accurate wijze waarop en de toewijding waarmee hij zijn functie als magazijnmeester ver richtte. De jubilaris kreeg het vererend getuigschrift van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel, het daarbij be horende zilveren draaginsigne, een gou den horloge en een geschenk onder couvert. Burgemeester K. van Diepeningen speldde de jubilaris de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst. Van de directeur, de heer H. B. Haan appel, kreeg de jubilaris een schriftelijke gelukwens, evenals van de gepensioneerde chef, de heer F. Weil. Voorts nam de jubilaris nog gelukwensen in ontvangst van zijn afdelingschef, de heer H. J. Dingjan, de maatschappelijk werkster, de personeelschefs en enige medewer kers van de staalkabelfabriek en het centraal administratiekantoor. OEGSTGEEST ER CHARMANT UITZIEN Als een vrouw er charmant wil uit zien is dat geen kwestie van oud of jong zijn, maar bovenal van ds kunst om een verzorgde indruk te maken. Al is haar kleding nog zo eenvoudig, het accent moet gelegd worden op de gelaatsver zorging. In restaurant Van der Heijden te Leiden werd gisteravond onder auspi ciën van Salon de beauté „Charme", Nassaulaan 48, een lezing met demon stratie over algehele schoonheidsverzor ging gehouden. Na een inleidend woord van mevrouw M. E. Veerman-Cière, wees mevrouw Cora Valesco, schoonheidsspecialiste, er met nadruk op hoe noodzakelijk een ge laatsverzorging voor vrouwen van alle leeftijden is. De meeste dames gebruiken alleen maar make-up", doch een des kundige gelaatsverzorging is onontbeer lijk voor de ondergrond van de make up. Volgens mevrouw Valesco is een schoonheidsbehandeling geen luxe, doch een levensbehoefte. Zo wordt b.v. in de Engelse ziekenhuizen een schoonheids behandeling toegepast, waarbij psychisch goede resultaten worden bereikt. Zelfs wordt in Amerikaanse gevangenissen aan vrouwen gelegenheid gegeven zich te masseren en op te maken. Mevrouw Veerman gaf deze avond de monstraties van massage en make-up, waarvan het resultaat verbluffend was. Mevrouw Valesco beantwoordde de vele gestelde vragen op leerzame wijze. Voor de 75ste maal wordt dit jaar over de gehele wereld de wereldgebeds dag voor vrouwen gehouden. Op 17 fe bruari vindt des avonds om acht uur in de Zendingshogeschool te Oegstgeest een bijeenkomst plaats, 's-Middags is er een bijeenkomst in het bejaardencentrum „Hofwijok". WARMOND Wit-Gele Kruis akkoord met contributieverhoging Onder voorzitterschap van dokter H. A. G. M. Walenkamp hield het Wit-Gele Kruis een extra ledenvergadering. Het nieuwe wykgebouw is bijna gereed en zal over een week of vier geopend worden. Het belangrijkste agendapunt vormde de contributieverhoging. Reeds in vorige vergaderingen is meegedeeld, dat na de bouw van het nieuwe wijkgebouw een contributieverhoging onontkoombaar zou zijn. De penningmeester, de heer C. Zoe temelk, maakte de verhoging duidelijk met enkele cijfers. De lasten zullen een f. 1400 per jaar meer gaan bedragen. Ook meende hij, dat deze noodzakelijke contributieverhoging, hoewel een flinke sprong, toch niet komt te liggen boven het gemiddelde van de omliggende ge- I meenten. De contributie zal voortaan Hoewel prof. van de Hulst wel de gelijk de noden van het radioverkeer ziet, vond hij het toch nodig te waar schuwen voor de gevolgen voor de we tenschap. Vooral de waarnemingen op het gebied van optische en de radio- sterrenkunde worden door dergelijke in grote hoeveelheden verspreide naaldjes in gevaar gebracht, zo bleek uit de woor den van prof. van de Hulst. Militair vliegtuigje stort neer: één dode Bij Kornwerderzand aan het einde van de Afsluitdijk in Friesland is van middag een Piper „Cub"-vliegtuigje van de Koninklijke Luchtmacht, dat onder weg was van Vlieland naar zjjn basis Leeuwarden, vermoedelijk door slechte weersomstandigheden neergestort. Bjj dit ongeluk is de militaire piloot om het leven gekomen. De enige passagier een burger is ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Wen Uw kind aan een goede aanslag en een mooie klank. Een kostelijke piano hoeft beslist niet kostbaar te zijn! Bet of schrijf om onze foto-brochure nr 60 A Amsterdam - Arnhem - Breda - Rotterdam Mariette van Wijk: soliste op beroepspeil De ambitie om over een eigen cultureel centrum te beschikken, begint reeds vele gemeenten „op het land" in de greep te krijgen. En waar zich dit in déze streek van Zuidholland voltrekt, mogen we bijna als wet aannemen, dat daar öf het Westnederlands Symfonie-Orkest öf het Nederlands Kamerkoor ten tonele ver schijnt. In het begrip „cultureel centrum" willen we bewust insluiten de wil tot geestelijk reveil, de wil om bij de-gemeentenaren kunstzin te ontwikkelen of om hem voor alsnog met de levende kunst in aanraking te brengen. De koorcultuur heeft in de dorpen de merkwaardige is dat deze nergens ont- >etO nonioran- Ha 1ÜJ4- L1 Spoedig Amerikaan in de ruimte De Amerikaanse geleerde War ren J. Hook heeft in Sydney ver klaard, dat Amerika over ongeveer zes weken een mens in de ruimte zal hebben. Hij wist ook mede te delen, dat de astronaut driemaal om de aarde zal draaien op een afstand van 250 km. Hook is vertegenwoordiger van de afdeling radio van de Bendix Corporation. Hij werkt op de raketbaan te Woomera. Heinz Kaminski, hoofd van het sterren kundig instituut in Bochum, heeft van daag verklaard in de ochtend signalen van de nieuwe Russische Spoetnik te hebben opgevangen en, toen deze zwak ker werden, fragmenten van wat hem Russische woorden toeschenen te hebben gehoord. Hij was er niet zeker van dat de woorden van de Spoetnik kwamen. De frequentie was 19,994 megacycles. LID VAN DE „LADIES GANG" PLEEGDE AANRANDINGEN Een lid van de Rotterdamse jeugd bende „Ladies Gang", die zich bezig hield met inbraak, straatroof en wilde fuifjes, heeft bekend, geprobeerd te heb ben in Hillegersberg een 18-jarige apo thekersassistente aan te randen. De jon gen is 17 jaar oud. De politie kreeg verdenking tegen hem, omdat na het oprollen van de „Ladies Gang" de reeks van aanrandingen in het noordelijke stadsgedeelte plotseling op hield. Na langdurig recherchewerk en een reconstructie, waarbij ook de rech- ter-commissaris en de officier van Justi tie aanwezig waren, bekende de jongen. De aanranding van de apothekers-as sistente was een der brutaalste gevallen, die bjj de politie werden aangegeven. Het meisje zat 's avonds als babysit bjj kennissen, toen plotseling alle lichten in het huis uitgingen. Zij dacht dat de stoppen waren doorgeslagen en liep naar de achterkamer. Daar werd zjj overval len door een jongeman, die haar bjj de keel greep en op de grond wierp. Er volgde een hevige worsteling, waarna de jongen het huis verliet. Het meisje kreeg door de gebeurtenissen een shock. De politie surveilleerde maandenlang in burger in het stadsdeel. Zonder suc ces. De jongen ontkent andere aanran dingen te hebben gepleegd. beste papieren; de orgelcultuur lydt overal een kwijnend bestaan, waar zij niet drijft op een paar lievelingen van een eenzijdig publiek; fanfares en har monieën hebben cultureel nog een hele strijd te strijden, daar ze zonder aan sluitend amusement in de steek worden gelaten. De kamermuziek „op het land" had tot voor kort zelfs helemaal geen be staan. Daarin komt, schuifelend, een keer ten goede. Geruggesteund door wat vrijgekomen subsidie, zijn de burge meesters gretig om de gerezen kansen te grijpen. Zij behoeven daartoe mede werkers, organisatoren en cultuurdragers bereid om de zorgen te dragen, en het VOORZITTER A.N.W.B. AFGETREDEN Naar wij vernemen heeft de heer P. F. Zimmerman, voorzitter van de Kon. Ned. Toeristenbond ANWB, zijn functie neergelegd. Het algemeen bestuur heeft in zijn plaats benoemd mr. W. A. Offer- haus, commissaris van de Koningin in de provincie Groningen. De heer Zimmerman is op eigen voor stel wegens het bereiken van de 70- jarige leeftijd afgetreden. Teneinde de continuïteit in het bestuursbeleid van de ANWB te verzekeren heeft hij zich op algemeen verzoek bereid verklaard nog enige tijd als vice-voorzitter de bond te blijven dienen. Verdachl-e van aanranding in arrest genomen De Rotterdamse recherche heeft van nacht op Katendrecht gearresteerd een 21-jarige jongeman uit Dordrecht, die ervan wordt verdacht in de nacht van vrijdag op zaterdag een 78-jarige we duwe in haar woning aan de Lenghen- hof te Dordrecht te hebben aangerand en haar vervolgens te hebben beroofd van haar portefeuille en haar huishoud geld, samen ongeveer f.500. De jonge man is vanmorgen naar Dordrecht ver voerd, waar hem heden een verhoor is afgenomen. VARIA Uw sigaret op tijd Een Zwitserse horlogefabrikant brengt een sigarettenkoker op de markt met een ingebouwd uurwerk. De eigenaar kan zelf bepalen hoe lang zijn koker gesloten zal moeten blijven. Het uur werk kan op sluitingstijden van tien minuten tot één uur ingesteld worden. De fabrikant heeft hiermee de ket tingroker, die zijn sigarettenverbruik wat wil verminderen, een hulpmiddel bij de uitvoering van dit besluit willen geven. De koker vrijwaart zijn eigenaar niet tegen de verleiding van aangeboden si garetten tenzij het gebruik zo al gemeen wordt, dat zelfs de vrijgevige nog een uur moet wachten voor hij zijn koker kan openen. breken. Evenmin in Warmond! Nieuw in de Leidse contreien was een jeugdconcert door een beroepsorkest. B. en W. hadden tot dit doel Sam Swaap en de zijnen uitgenodigd en zelfs een soliste bleek beschikbaar. We zullen ons thans echter niet verdiepen in het plus en min van de kwaliteiten van dit or kest. We deden dat al ettelijke malen. Of de Warmondse schooljeugd, die de zaal volledig vulde, goed heeft geluis terd? De orde bleef behoorlijk bewaard. De meesten leken bezig, een bepaalde onwennigheid of een nerveuze ver strooidheid te overwinnen, maar de fi guren die „er helemaal in" waren, ge- interesseerd en geconcentreerd, ont gingen ons allerminst. Deze jeugd heeft dan mogen luisteren naar orkeststukken en naar toelichtin gen, die de dirigent erbij verschafte. Mozarts .Kleine Nachtmusik" leent zich uitstekend voor een explicatie. En goed ook als keuze was Haydn's Finale van de „Jachtsymfonie", die a.h.w. voor zichzelf sprak. Met Mozart's pianoconcert in d (KV 466) stond het een beetje anders. De hierop betrekkelijke toelichtingen moe ten het begripsvermogen van het gemid deld elfjarige gehoor te boven zijn ge gaan. Maar aan de andere kant zal voor hen het feit stellig boeiend zijn geweest, dat voor de grote Steinway-vleugel een meisje zat te spelen van maar een vijf jaartjes ouder. Dat spelen deed zij niet op kindermanier, zodat men zou kun nen zeggen: haar leeftijd in aanmerking genomen, héél verdienstelijk". Neen, dit spel is positief op beroepspeil volwas sen, al zal het uiteraard in wasdom groeien. Dit meisje, Mariette van Wyk van Noordwjjk, heeft talent en een voorbe schikking voor een pianistische loop baan. zy staat ook onder een superieure leiding, o.a. van Casadesus. Haar spel in het Concerto lag, met al de gewenste zekerheid, volkomen vast en zü vertolkte haar aandeel betrouwbaarder dan het orkest! Want dit bood slechts een redelijke, maar geen onwrikbare basis voor een stimulerend en inspirerend samengaan. Desondanks liet de pianiste zich niet uit het veld slaan. Haar aanslag heeft al subtiliteit en is technisch zeer geculti veerd. De haar gestelde opgave een opgave van de grote concertpraktijk! gelukte volledig en op gave wijze. BEURSOVERZICHT Vaste stemming onder leiding van Aku Amsterdam, 8 februari. Aku was vanmiddag favoriet. Onder leiding van deze aandelen waren alle internationale waarden aan de vaste kant. Er was over de gehele linie lichte buitenlandse vraag, waartegenover zeer weinig aanbod aanwezig was. De koers voor de rayonaandelen liep op van 534 tot circa 539, tegen een voorgaande slot- koers van 525. Zoals reeds meerdere ma len neergeschreven, verwacht de beurs een bonus van het Aku-concern voor aandeelhouders in verband met het hon derdjarig bestaan. Hoofdzakelijk daar om blijft men vast voor dit fonds. Ge durende de gehele beursduur was de handel in de Aku-hoek actief. In de overige afdelingen van de hoofdfondsen viel weinig handel waar te nemen. De stemming was echter vast. Philips haalde op 1143 niet alleen het gehele koersverlies van gisteren in, doch deed er nog een paar punten bovenop. Uni levers openden op 876% en liepen op tot 878, tegen een voorgaande slotkoers van 869%. Kon. Olies lagen goed in de markt op f 147,20, bijna een gulden ho ger vergeleken met het "-vorige slotni- veau. Hoogovens vielen een tikkeltje tegen op 897, na een opening op 895. Het fonds boekte op deze koers een winst van circa drie punten. De laagste koers gedurende de niet- offlciele ochtendhandel van vandaag was voor Aku 527, Kon Olie f. 147,—, Philips 1139, Unilevers 874 en voor Hoogovens 895. Na vanmorgen aarzelend te zijn begonnen kwam er plotseling wat buitenlandse vraag los, waardoor de koersen snel opliepen. Op dit hoogste niveau opende de officiële beurs. De beurs sloot voor de internationale waarden op vrijwel het hoogste peil van de dag. Aandelen KLM werden een gulden hoger op f. 103,— geadviseerd op de nauwe samenwerking van dit concern met de Venezolaanse luchtvaartmaat schappij. Evenals de beide vorige beurs- dagen bleven ook vandaag de koers fluctuaties gedurende de officiële beurs binnen nauwe grenzen. Het damrak werd tot aankopen mede gestimuleerd door de vrij vaste tendentie op -de Westduitse beurzen. Wall Street gaf gisteren ge ringe koersverliezen te zien. De Neder landse hoofdfondsen ondergingen weinig verandering. De vaste stemming van gisteren voor de scheepvaartaandelen werd vandaag, op bescheiden schaal, verder voortgezet. De omzetten leken van een geringere omvang, vergeleken met die van de vo rige dagen. De koerswinsten beliepen doorelkaar 1 tot 5 punten. Van de lei dende cultures werd Deli hoger geadvi seerd. Staatsfondsen onveranderd tot iets hoger in een kalme markt. WISSELKOERSEN Amsterdam, 8 februari Londen 10.59%-10.60V8; Montreal 3.81%- 3.81%; Brussel 7.57%—7.57%; Stockholm 73.20%73.25% Milaan 60.83%-60.88%; Oslo 52.91%—52.96%; Lissabon 13.19%— 13.21; New York 3 78%—3.78%; Parijs 77.17—77.22; Frankfort 90.62%—90.67%; Zürich 87.6787.72; Kopenhagen 54.75 V.54.80; Wenen 14.51%—14.523/4. BEURS VAN AMSTERDAM Ook de A frikaanse nationalisten hebben in een compromis toegestemd Alle politieke partijen van Zuid- Rhodesië met uitzondering van de rechtse gemenebestpartij heb ben besloten tot revolutionaire ver anderingen in de grondwet, aldus is in het slotcommuniqué van een conferentie over de grondwet van Zuid-Rhodesië meegedeeld. De regeringen van Engeland en Zuid- Rhodesië zullen, zo nodig in overleg met de deelnemers aan de conferentie, de details van een nieuwe ontwerp-grond- wet uitwerken. Geen der partijen heeft al haar ver langens zien inwilligen. Maar zelfs de Natonale Democratische Party (Afri kaanse nationalisten) die algemeen kiesrecht eiste, stemde toe in een com promis, overigens zonder geheel afstand te doen van haar oorspronkelijk stand punt. zyn: f.12 voor man of vrouw met gezin met minderjarige kinderen f. 4.20 voor gezinsleden boven 18 jaar en f. 6 voor alle anderen boven 18 jaar. Nadat de vergadering met algemene stemmen akkoord was gegaan met deze contributieverhoging werd de vergade ring gesloten. Burgerlijke Stand Geboren: René M., zn. van Ph. F. van Gijzen en C. Dlssevelt; Constant A., zn. van W. A. van Belkum en W. C. M. van Winsen; Elsbeth, dr. van P. J. Luttervelt en A. N. Hartlng. Getrouwd: C. G. J. Beljk, 24 jr. en J. A. C. van Rijn, 21 Jr. De conferentie in Salisbury stond on der voorzitterschap van de minister voor Gemenebestzaken Duncan Sandys. Nieuwe stemprocedure Het aantal zetels in het parlement van Z.-Rhodesië zal van 50 tot 65 worden verhoogd. Krachtens een nieuwe stem procedure zullen tenminste vijftien ze tels worden ingenomen door Afrikanen. Geen kandidaat kan echter worden ge kozen met de stemmen van kiezers van uitsluitend een ras en geen lid kan als vertegenwoordiger van een bepaald ras worden gekozen. De Britse minister nam vrybiyvend kennis van een verzoek aan de Britse regering om voor Zuid-Rhodesië geen wetgevende besluiten te aanvaarden, tenzij de Zuidrhodesische regering hier om vraagt. Een dergeiyke afspraak be staat reeds enkele jaren tussen Enge land en de Rhodesische federatie als geheel. Volgens het slotcommuniqué was de meerderheid het er over eens, dat En geland bereid zal zijn, van de meeste bevoegdheden die het op grond van de tegenwoordige constitutie bezit, afstand te doen, als bepaalde waarborgen waar over men het ook eens was, in de nieuwe grondwet worden opgenomen. Noord-Rhodesië De Engelse minister van Koloniën Iain Mcleod heeft gisteren in het La gerhuis verklaard dat de conferentie over een nieuwe grondwet voor Noord- Rhodesië zal worden voortgezet, on danks de boycot van de regerende, en door Europeanen geleide, Verenigde Fe derale Party. Woensdag 8 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 101% 101% Ned '59 4% 101A 101A Ned '60-1 4% 101A 101A Ned '60 II 4% 101A 101A Ned. '59 4% 100% 100ft Ned. '53 33/4 95% 96 Grootboek obi. 3% 81% Ned. '47 3% (3) 94% 94% Ned. '51 3% 97% 97AGB Ned. '53 (3%) 94% 94% Ned. '56 3% 94A 94% Ned. '48 3% 90% 90% Ned. bel cert. 3% 89% Ned. '50 3% 90% 90% Ned '54 3% 90% 903/4 Ned. '55 I 3% 90% 9011 Ned. '55-n 3% 92% 92% Ned. *37 3 91% 92 Ned. grtbk obi. '46-3 92A 92% Ned. doll. In. '47 3 89H 90GL Ned. Inv. cert. 3 99A 99A Ned 62-64 3 99fJ 9911 Indië '37 3 99 Indië *37 A 3 94% 95B Ned. won. b.l. '57 6 109% 1093/4 Ned. won.b.l '58 4% 100% 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 35% 39% Nat. Handelsbank 238% 240% Ned. Handelmy329% 333% Amst. Rubber 130% 132 H.VA141 140% Senembah530 530 AK.U524% 538% Berkel's Patent (v.) 368 365 GB Calvé Delft cert. 860 862 Dell My.en (Ver.) 172.10GB 174.— Kon. Pap Gelder 356 %GB 357% Hoogovens cert894 897% Mtiller en Co. NR 496 493 Ned. Kabelfabr682GB 684 GB Philips 1131 1139% Philips pref319 318 Unilever 869% 877% Wilton Feyenoord 273 275 Biliton 2de r458% 530 Dordtse Olie gew. 679% 680 Kon. Olie (f20.—) 148 147,— idem (50 A f. 20.—146.45 14650 Holl. Amer. Ujn 160% 161% Java China Paket 175GB 177 <.LM. 102 133.— Kon Ned. Stmv My 238% 243% Kon Paket My 160 163 Stoomvaart My Ned 192 194 Nievelt Goudr cert 167 170% v. Ommeren cert. 341 341 Kot Rott. Lloyd 176 177% Ned Scheepv Unie 173% 175% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% Idem '48 (3%) 96% 96% R'dam '52-1 (4%) 99% 99% id id "37 I-n (3%) 95% 95% Z.-Holland '56 (4%) 9911 koers v. heden Vorige Slotkoers Bank N.G. '58 (5%) 105% 105% id. N.WJB. '52 (4%) 100 99% BVG rspbr f. 500 175% 176 BVG rspbr *52 132 132 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 93 93% Premieleningen 104% A'dam '51 12%.. 85% 85% A'dam '56 I 2% 85% 85 A'dam '56 II 2% 93% 93% A'dam '56 III 2% 92% 92% Eindhoven '54 2% 82 82% Enschede '54 2% 82% 82% Den Haag '52 I 2% 92 93 R'dam '52 I 2% 88% 88% 94% 92% 100 100 Utrecht '52 2% 91L 89 Z.-Holl 1957 2% 97% 97% Z.-Holl 1957 2% 102 102 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 24750 247.50 Amst. Bank 401% 402 H.B.U. eert217% 218% Rott. Bank 344 349 Twentsche Bank 361 360 Industrie Ondernemingen Albert Heyn435 429% Borsumy46 45 Electrolasmy360 Kon. Ned. Grofsm. 210 210 Holl. Constructie 550 553 Ing. bur. v. Bouwnyv. 273 Internatio 180 182 Int. Kunststof! Ind. 65% 65 v. Kempen en Begeer 123% 124 Leidse Wolspinnerij 548 Rott. Droogdok My. 538 542 Sikkens Groep 900 907 Ver. Touwfabrieken 367 369 Walvisvaart 115 115 Wernlnk's Betonmy 174% 174 Van wyk en Heringa 133% 134 Zaalberg 127% 125L Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 23% 23% Intern Nickel 59% 61% Anaconda 50% 51% Bethlehem Steel.... 45fj 45tt Cities Service 52% 59% General Motors 43A 69% Kennecott83% 84% Republic Steel 60% 60% Shell OU 85% 84% Union Pacific 29H 29H Un. States Steel 83 V* 82%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11