Lr xv/ i „Uw i baby en Veehouders, weest op Uw hoede! Bourguiba zou naar Parijs zijn genodigd VOORZITTER H. DE JAGER GAAT NAAR GELDERLAND ♦Modeshow; t T" i Elf slachtoffers geborgen uit de ruïnes van Belgisch gehucht BUISMAN 'ft Straaljagers voor Tsjombe Tunesische president in rol van bemiddelaar Algerijnse rebellen? MAANDAG 6 FEBRUARI 1961 Jaarvergadering BNMOZuid-Holland-N. Als dank voor het vele afdelingsiverk werd hij gedecoreerd met bondskruis Als blük van ztfn grote verdienste voor de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers en de afdeling Zuid-Holland-Noord in het bijzonder, heeft de afdelingsvoorzitter, de heer H. de Jager, zaterdagmiddag in de onderofficierenmes van de Doelenkazerne het zilveren Bondskruis van verdienste ontvangen, welke hoge onderscheiding slechts tweemaal werd verleend in het ruim 15-jarig bestaan van de N.B.M.O. De algemeen secretaris van de N.M.B.O., mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, reikte deze onderscheiding uit tijdens een algemene jaarver gadering van de afdeling Zuid-Holland-Noord, ter gelegenheid van het afscheid van de heer De Jager als voorzitter. Mr. dr. Van Ommen Kloeke wees er in zijn voorafgaande toespraak met na druk op, dat de afdeling tot de allerbeste van de B.N.M.O. behoorde, mede dankzij het 14-jarig voorzitterschap van de heer De Jager, die gerekend mag worden tot een der topfiguren in de bond. „Het be hartigen van de belangen der militaire oorlogsslachtoffers werd een groot deel van zijn levenswerk. Zyn vertrek naar Harderwijk betekent een grote aanwinst voor de afdeling Gelderland", aldus de alg. secretaris namens het hoofdbestuur. Na de plechtige decoratie dankte de heer De Jager de N.B.M.O. voor de onder scheiding, waarbij hij zijn medebestuur ders in de hulde betrok. Uiteraard bestond voor deze jaarver gadering, die evenals de hierop aanslui tende feestavond, voor een groot deel in het teken van het afscheid stond, grote belangstelling. Voor de laatste maal in Leiden gaf voorzitter De Jager een korte terugblik op de activiteiten in het afge lopen jaar, waarbij de viering vari het derde lustrum van de B.N.M.O. in mei en het grote hutspot-volleybaltoernooi, dat op 24 september j.l. in de Stadsge hoorzaal werd gehouden, tot de hoogte punten behoorden. Ook het hiernavolgende jaarverslag van de secretaris, de heer J. Tieman en het jaarverslag van de sportcommissie, bij monde van de heer N. Wassenaar, gaven een duidelijk beeld van een zeer actief jaar, dat ook nu weer werd beslo ten met een groot St.-Nicolaasfeest voor de leden en hun kinderen. De wekelijkse sporttraining kreeg in 1960 ook defini tieve vormen. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer A. F. Laue, gaf met een batig saldo reden tot vreugde, evenals het verslag van de penning meester der sportcommissie, de heer N. Wassenaar, dat eveneens op een batig saldo kon wijzen. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de periodiek aftredende heren A. F. Laue en N. Wassenaar bij accla matie werden herkozen en de heer H. Gouw bij enkele kandidaatsstelling even eens bij acclamatie zijn intrede als nieuw bestuurslid maakte. Selectie wedstrij den EHBO, kring Leiden De onderlinge E.H.B.O.-wedstrijden, die zaterdagmiddag onder auspiciën van de kring Leiden in het Logegebouw aan de Stecnschuur werden gehouden, zullen van groot belang zijn voor de eerstko mende districtswedstrijden. In zijn welkomstwoord richtte de dis trictsvoorzitter, de heer H. van Roon, zich in het bijzonder tot dokter M. v. d. Stoel, die destijds de stoot gaf tot oprich ting van de kring, alsmede tot de leden van de jury, welke gevormd werd door de doktoren P. van 't Woud, Wybe Kort- mann, P. C. Reijkers, J. van Storm, M. P. Hunnik en mevrouw W. van Dam Borst. Aan de wedstrijd namen deel de ploegen van de afdelingen Oegstgeest, Leiden, Voorschoten, Sassenheim, Hille- gom, Lisse en Leiderdorp. Hierna kregen de ploegen, bestaande uit een leider (ster) en twee hepers(sters) de gelegenheid om te demonstreren op welke meest doelmatige wijze de eerste hulp aan een tweetal slachtoffers moest worden verleend. Na afloop gaf dokter Van der Stoel een kort resumé van de verrichte presta ties en de gemaakte fouten. Hy was vol lof voor de prestaties, welke op een bij zonder hoog peil stonden. De resultaten waren: Afdeling Oegstgeest II (193 pnt.), lei der H. v. d. Sleet (68 pnt.)afdeling Lei den I (184pnt.),leider J.Gieter (44pnt.) afdeling Voorschoten (177 pnt.), leidster mevrouw Van Ooyen (48 pnt.)afdeling Sassenheim <138 pnt.), leider H. v. Beek <49 pnt.); afdeling Oegstgeest I (100 pnt.)leidster mevrouw H. Dee (34 pnt.) afdeling Leiden II (88 pnt.), leidster me vrouw H. Verhoeven (32 pnt.); afdeling Hillegom I (84 pnt., leidster mevrouw Oostendorp (32 pnt.)afdeling Hillegom II (80 pnt.), leider H. Warmerdam (37 pnt.); afdeling Lisse (61 pnt.), leider H. de Jong (25 pnt.) en afdeling Leiderdorp (36 punten), leider J. Schenk (27 pnt.). Auto met drie inzittenden te water Omstreeks kwart voor acht gisteravond is een personenauto in het water van de Oude Herengracht gereden. De auto - met drie inzittenden - kwam van de Grote Havenbrug en reed linksaf de Oude Herengracht op. De wagen slipte en kwam in het water terecht. De inzit tenden konden zich uit de auto bevrijden en werden door omstanders op de kant getrokken. De brandweer bracht de auto op het droge. OPDRACHTEN WEGENAANLEG Aan de aanbestedingsmaatschappij Gebrs. Schouls N.V. alhier is gegund door de Rijkswaterstaat bestek 37 dienst 1961, het voltooien van de aarden baan en het aanbrengen van rijbaanverhar dingen van weg nr. Ill onder de ge meente Nieuwerfcerk aan de IJssel voor een bedrag van f. 927.900.— De gemeente Hillegom gunde haar be stek nr. 1, dienst 1960 „de uitvoering van grond-, hei- en rioleringswerken naar 't gemaal aan de Vosselaan te Hillegom voor f. 83.868.De gemeente Lisse gun de haar onderhands de herbestratings- werkzaamheden aan de Gladiolenstraat en een gedeelte van de Oranjelaan. Op de Lager Morsweg is in de nacht van zaterdag op zondag een auto geslipt en tegen een geparkeerd staan de wagen gereden, waarna de afraste ring voor een huis werd vernield. Ook een boompje moest het ontgelden. De beide auto's werden zwaar beschadigd. Als opvolger van de heer De Jager, werd gekozen de heer D. Tegelaar, die al ruim 5 jaar deel uitmaakt van het be stuur. Nadat de heer De Jager zijn op volger had geïnstalleerd, werd op voor stel van de heer L. F. Maas besloten de heer De Jager de voorzittershamer, die hij zo lang had gehanteerd, als aanden ken te geven. Het resterende deel van de vergadering was geheel gewijd aan een aantal benoemingen. Na de gezamenlijke broodmaaltijd volg de een feestavond in de recreatiezaal van de Doelenkazerne, die de plechtige vaan deloverdracht aan de nieuwe voorzitter tot hoogtepunt had. De heer Tegelaar dankte de heer De Jager voor alles wat hij van de oprich ting af voor de afdeling had weten te volbrengen en overhandigde hem na mens alle leden als blijk van waardering een geschenk. MEISJES DANSTEN STUDENTEN SPEELDEN Zaterdagavond was het dan weer zover. Bal van de Meisjes-HBS, een hoogtepunt in het Leidse schoolleven. Het feest duurde tot twee uur in de nacht. En geen ogenblik hebben de meisjes, van die de meesten nog net op tijd een nieuw toiletje en een partner konden aanschaffen, verveeld erbij be hoeven te zitten. Daar zorgde het Leidse Studenten Jazz Gezelschap wel voor. De jongens waren onvermoeibaar, want urenlang bliezen, tokkelden en sloegen zij er lustig op los. De ene „hit" volgde op de andere. Ook het danspaar Maas was er weer. Het gaf met veel succes enkele demonstraties en hield bovendien een oogje in het zeil. Orde moet er nu eenmaal zijn, ook op een dansavond! O ja, op het balkon zaten een aantal ouders. Ze keken goedkeurend naar het kleurrijke gewriemel op de dansvloer, die voor dit bal eigenlijk nog te klein is. Overigens was de zaal heel grappig, in Turkse styl, versierd. Advertentie u J Cerzon toont weer wat Mode is J voor Aanstaande Moeders... wat praktisch en charmant, prettig en elegant is in de dagen der verwachtingEn bovendien krijgt u een hartverwarmend overzicht van Gerzon's collectie baby- spulletjes. Alles in rustige sfeer, met een plezierig praatje er- bij... Dinsdag 14 februari a.s., 's avonds 8 uur in Restaurant van der Heijden, Breestraat 83. J GRATIS TOEGANGSKAARTEN bij Gerzon aan de kassa. EEIDEN 5 KELNER DOOR JONGELUI OP STRAAT AANGEVALLEN De 48-jarige kelner C. J. M. Roovers uit de Snellinckstraat te Rotterdam is in de nacht van zaterdag op zondag op de Westzeedijk zonder enige aanleiding door een drietal jongemannen zodanig geschopt en geslagen, dat hij ernstig aan neus en ogen werd gewond en in het Oogziekenhuis moest worden opgenomen. De drie jongelui hadden na sluitings tijd van de café's onderweg al enige ma len voorbijgangers lastig gevallen, waar bij een hunner, een 22-jarige classifi ceerder, inplaats van klappen uit te de len, zelf een pak slaag had opgelopen. Daarover woedend geworden, namen zij zich voor de eerste de beste, die zij op straat tegen kwamen, af te ranselen. De kelner werd hiervan het slachtoffer. De gewaarschuwde politie trok er na het gebeurde onmiddellijk met een overval wagen op uit en mocht erin slagen het drietal op te sporen. Behalve de classificeerder konden nog in bewaring worden gesteld: een 21-ja- rige expeditieknecht en een 18-jariis machinebankwerker. Zij hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. Vorstenpaar bezocht plaats van de ramp en toonde zijn hartelijk medeleven Amsterdamse speurhond bewees goede diensten (Van onze Brusselse correspondent) Na nog een derde nacht van regen en sneeuw in het Belgische gehucht Moulins-sous-Fléron, waar zes huizen en fabriekjes geheel en zes huizen gedeel telijk zyn bedolven onder het schui vende gruis van een sintelberg, heeft men in totaal elf lichamen uit de ruïnes kunnen bergen. Koning Boudewijn en Koningin Fabiola hebben gisteren een bezoek gebracht aan de plaats van de ramp: de jonge vorsten lieten zich in lichten over het gebeuren en over de stand van het opgravingswerk, dat nog steeds voortgaat. De Koning drukte lang de hand van de kantoorbediende Pierre Piette, wiens familie door de lawine bedolven werd en die doosdbleek stond af te wachten wat men vinden zou. Dokter Geubelle verkeerde in dezelfde omstandigheden: ook zijn familie werd bedolven en ook hem drukte Koning Boudewyn de hand, eveneens onder toe voeging van de vraag wat men voor hem zou kunnen doen. Koningin Fa biola was zeer onder de indruk. Zij drukte verscheidene vrouwen de hand en scheen een van de haren. Aanvankelijk heeft men gegraven op de plaatsen waar men stukken van da ken en dergelijke in de brij van modder en as zag steken. Dat was verkeerd, want de meeste slachtoffers bevonden zich in de benedenverdiepingen van de huizen en die zijn niet meegesleurd. Voordat men die kon vinden moest men echter eerst het kadaster raadplegen en daarmee zijn kostbare uren verloren ge gaan. Een speurhond van de Amsterdamse Politieschool, heeft bij het vinden van de stoffelijke overschotten goede dien sten bewezen. Men zal door blijven gra ven tot men alle vermisten heeft ge vonden en men zal verder de gehele naar beneden gekomen massa van de slakkenberg roet, zand en gruis sonderen om na te gaan of er wellicht nog slachtoffers onder bevinden. Natuurlijk zoekt men ook naar de oorzaak van de ramp en naar de ver antwoordelijkheid daarvoor. De as is, zo blijkt, steeds heet neer gestort uit de vrachtauto's die dag in dag uit af ena an reden tussen de stortplaats en de elektrische centrales van Bres- soux. De deskundigen menen, dat hitte en vochtigheid in de jaren waarin dat storten is gebeurd hebben samengewerkt om een of meer grote „gasbellen" in de duizenden kubieke meters slakken te doen ontstaan. Die gasbellen zyn op een gegeven ogenblik, vrijdagmiddag dus, trapsgewijs ontploft en dat heeft de grondverschuiving ten gevolge gehad. Een andere veronderstelling zegt, dat het water van een beek de bergen heeft ondermijnd en dat de grond als gevolg van de hevige regenval van het vorige jaar is gaan verschuiven. Men vreest dan ook voor het neerkomen van dat deel van de slakkenberg, dat nog in de vallei verspreid ligt en dat overal ge vaarlijke spleten en kuilen vertoont. Hoe lang de opruimingswerkzaamheden nog zullen duren, weet men niet. Men schat op zijn minst een maand nodig te heb ben om het kleine dal weer enigermate te hebben verlost van de glibberige, grijsgroene massa. Dan zullen de doden reeds zijn begraven en het leven zal zijn loop hebben hernomen. OPSTANDELINGEN GEVEN ZICH OVER Volgens in Djakarta ontvangen be richten heeft voor het eerst sinds de opstand op Sumatra begon en op dat eiland een „tegenregering" werd geves tigd, een grote groep opstandelingen zich vrywillig gemeld by de autoriteiten. In de berichten werd gesproken over 218 opstandelingen, die 244 handwapens inleverden. Voorts meldden zich 100 bur- ger-amtenaren, die zich eerst bij de op standelingen hadden aangesloten. De groep werd geleid door de voor malige majoor Iskander Martawidjaja. Zy werden verwelkomd door de com mandant van de Indonesische strijd krachten in dit gebied, kolonel Soerjo- soempeno. Advertentie! I i I i I i ij SS» koffiebus bey'are!\. 'n handje helpen voor koffie op z'n best! T Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker) De gebruiksveehandel is bij even rui mere aanvoeren in de laatste week in totaal zeer kalm geweest en de gemid delde noteringen waren iets aan de la gere kant. We willen erop wijzen, dat het ver standig is van de veehouders om, nu de tyd is aangebroken het vee spoedig te laten inenten tegen het gevaar van mond- en klauwzeer, dat vooral dicht buiten onze landsgrenzen op vele boer derijen heerst en ook in ons land op en kele plaatsen, met name op de Zuidhol landse eilanden en in Brabant, naar ver luidt is uitgebroken. Het gevaar is dus lang niet denkbeel dig dat de ziekte zich zal uitbreiden met alle schadelijke gevolgen van dien. Ook onze vee-export - die zo belangrijk is - zou gevaar lopen voorlopig geheel stop te komen liggen en de gewone markt- handel zou gestremd kunnen worden. Met tijdig inenten kan men dit alles voorkomen. In Engeland, waar niet wordt geënt, moesten naar verluidt in een maand tijds plus minus 16000 run deren worden afgemaakt. Ons land is tydens de verplichte enting vrijwel ge heel vry van besmetting gekomen, waar door ook de export van fokvee en van vlees tot grotere bloei is gekomen. Het is dus wel zaak om het enten zo snel mogelyk te doen plaats hebben. De slachtveehandel is deze week even als de gebruiksveehandel nogal traag verlopen. Het aanbod was niet eens zo ruim, doch de vraag nog niet geheel vol doende om de prijzen te kunnen hand haven. Alleen de bovenste klasse kon goed geplaatst worden, omdat deze in verhouding schaars blijft aangeboden, De in Londen verschijnende krant „Daily Mail" bericht vandaag, dat de Katangese president Tsjombe in Frank rijk vier straaljagers van het type „Mystère" heeft gekocht. De toestellen zouden hem in totaal 357.000 pond ster ling hebben gekost. Hjj zou dit bedrag hebben betaald met geld hem ter be schikking gesteld door het Belgische bedrijf in Katanga de „Union Minière". De straaljagers zouden nog deze week naar Katanga worden gevlogen. Het Zuidafrikaanse blad „Rand Daily Mail" meldt vandaag dat een ver tegenwoordiger van president Tsjombe in Zuid-Afrika is aangekomen om vlie gers te ronselen voor de straalvlieg tuigen. De vertegenwoordiger, de Brit Finlay- Bissett, zei zes straaljagerpiloten en elf goed opgeleide mensen voor het grond personeel nodig te hebben om Franse straaljagers in de lucht te houden in dien er in Kongo een burgeroorlog zou uitbreken. De vliegers zullen 1.600 gulden belas ting vry per maand krijgen. De leden van het grondpersoneel krijgen evenveel maar zij zullen wel belasting moeten betalen. De Nigeriaanse troepen van de V.N. en de Kongolese troepen, die vrijdag in de provincie Kivoe de hele dag met el kaar gevochten hebben, hebben vrijdag avond een „wapenstilstand" gesloten. In welingelichte kringen in Brussel is verklaard dat er met de autoriteiten in Leopoldstad contact is opgenomen over hervatting van de diplomatieke be trekkingen tussen Kongo en België. Mo gelijk zou binnen betrekkelijk korte tijd reeds een soort van „verbindingsmissie" tot stand kunnen komen zonder dat er alsnog van diplomatieke of consulaire betrekkingen sprake zou zijn. Een beeld van het reddingswerk in Moulin-sous-Fléron. Een bedol ven huis wordt uitgegraven in de hoop onder de puinhopen nog over levenden te kunnen aantreffen. doch de oudere koeien brachten minder op: f. 2.70-f. 2.80 en soms nog minder. Een beste B koe f. 2.90 en de jonge bees ten van goede kwaliteit tussen f. 3.- en f. 3.20 per kg. geslacht gewicht. Dubbel A boven notering, doch gering aanbod. De vette kalveren waren deze week ook niet best te plaatsen. Het aanbod was in de centra, waar er veel worden gehou den, aanmerkelijk ruimer. Bij een tikje minder vraag voor export liepen onze noteringen gemiddeld 15 cent beneden die van de vorige week: f. 2.20-f. 3.20 per kg. De nuchtere kalveren, waarvan het aanbod eveneens ruimer was, onder gingen hetzelfde lot en kwamen ook on geveer 15 cent per kg. omlaag in prijs: f. 1.20-f. 1.60 per kg. levend gewicht. Fokkers tot ongeveer f. 2.- per kg. le vend gewicht, volgens schatting. De wolveemarkt was echter aanmerke lijk minder bezet. Hoewel de handel even minder vlot was, werden toch vrijwel de zelfde prijzen betaald f. 90.f. 135.- per stuk als gemiddelde. Extra beste brach ten wat meer op. Donderdag j.l. werd op de verkooping van lammeren van de Zwaantjeskerk te Hazerswoude voor een 20-tal extra beste lammeren zelfs f. 149 per stuk betaald. Gemiddeld kwamen deze partijen op f. 134 per stuk. De varkenspryzen zijn deze week wat opgelopen - in hoofdzaak tussen f. 2.- en f. 2.10 per kg. levend gewicht. Tenge volge hiervan werd de heffing op uitvoer weer verhoogd; er zal nu f. 40 per varken worden geheven. De Utrechtse beurs gaf daarop zaterdag een kleine reactie. De lichtere soorten waren even lager, doch voor de zwaardere soorten boven de 150 kg., die krap voorradig zijn, bleven de oude prijzen gelden. We noteerden voor de fyne varkens in het geslacht gewicht van 70-90 kg f. 2.47 f. 2.49. Van 91-100 kg. f. 2.45-f. 2.46 van 101-110 kg. f. 2.40- f. 2.42 per kg. le vend franco slachthuis. De zwaardere soorten boven 150 kg. levend gewicht deden f. 2.02-f. 2.05 per kg. levend gewicht met 4 kg. tarra. Slachtzeugen f. 1.70-f. 1.80 idem. Zou ters f. 1.88-f. 1.92 per kg. Magere var kens voor de mesterij rond f. 2.50 en biggen rond f. 3 - (naar schatting) per kg. levend gewacht. De paardenmarkt verliep vrywel prijs houdend met een overwegende vraag naar Jonge exemplaren. (Van onze Parijse correspondent) Volgens het weekblad Afrique-Action, dat in Tunis verschijnt, zou generaal Cahrles de Gaulle de president van Tunesië, Habib Bourguiba hebben uitgenodigd in Parijs met hem te komen praten. Het onderwerp van gesprek is niet nader aangeduid. De invitatie is in Tunis en in Parijs officieel tegengesproken noch bevestigd. Er zijn vooral wel twee motieven denikbaar die De Gaulle deze uitnodiging kunnen hebben ingegeven. De betrek kingen tussen beide landen zijn nog al tijd tamelijk gespannen en de weder zijdse ambassadeurs hebben hun posten sinds geruime tijd verlaten. Het is dus mogélijk dat De Gaulle het initiatief wil nemen die relaties nu weer door middel van een ontmoeting op het hoogste ni veau te normaliseren. Een normalisatie die dan tevens en dat zou dan de tweede en voornaamste reden zijn de weg kan banen voor het herstel der vredesonderhandelingen met de Algerijnse nationalisten die in de voorzomer te Melun zijn vastgelopen. Bourguiba heeft zijn goede diensten voor het leggen van dat contact meer- R.A.I. en Ajax V erkeersknopen in AMSTERDAM R.A.I. brak records In het zuidelijk deel van Amsterdam hebben zich gisteren een flink aantal verkeersopstoppingen voorgedaan als ge volg van het samentrekken van grotere aantallen auto's dan men in de hoofd stad ooit op zondag heeft meegemaakt. De meeste wagens zochten een weg naar het nieuwe RAI-gebouw, waar in de naaste toekomst parkeerplaatsen voor tienduizend auto's zullen komen, maar thans kunnen er nog slechts 2000 geborgen worden. Niettemin heeft de olledig gemobiliseerde verkeerspolitie byna 10.010 automobilisten aan een par keergelegenheid moeten he'.pen. Velen waren hierdoor gedwongen hun wagen ver van het tentoonstellingge bouw neer te zetten. By de politie kwa men tientallen telefoontjes binnen van personen, die last hadden van de op hun trottoir geparkeerde auto's, maar het bleek ondoenlijk om deze wagens te ver wijderen. Bij al die drukte vestigde de RAI twee nieuwe records. Gisteren brachten 45.803 personen een bezoek aan de tentoonstelling. Sinds de opening zijn er nu reeds 103.427 bezoekers de toegangspoorten gepasseerd. Tot nu toe beleefde de RAI de beste eerste zondag vorig jaar, toen men ruim 36.000 bezoekers trok. Na de eerste vier dagen was het record tot nu toe 79.000 personenVan gistermorgen tien uur tot drie uur 's middags heefteen onaf gebroken ry wachtenden voor de glazen toegangsdeuren van het gebouw gestaan. In de ochtenduren stonden daar vele Rotterdammers by, die een bezoek aan de autotentoonstelling koppelden aan het by wonen van de voetbalwedstryd- van-het-jaar: AjaxFeyenoord. Deze sportieve stryd trok 3.500 auto's naar het zuidoosten van de hoofdstad. Om kwart over vier was de stryd ge streden en dit was tevens het beginsig- naal voor een gigantische stryd, die de politie moest leveren. De honderden van het Ajax-stadion komende auto's liepen vast op de enorme stroom huiswaarts- kerende RAI-bezoekers. Opstoppingen konden niet uitbiyven. Moeilijkheden waren er vooral by de toegang tot de Ryksweg naar Utrecht en op het ver keersplein by het Amstelstation (uitvals weg naar het Gooi). Daar zat het ver keer byna drie kwartier muurvast malen ook in het openbaar aangeboden. In een interview met de Tunesische pre sident dat in hetzelfde nummer van Afrique-Action werd afgedrukt heeft Bourguiba trouwens nogmaals met na druk zyn vertrouwen in de goede bedoe lingen van De Gaulle onderstreept. De generaal speelt een spel, zo zei Bourguiba, waarvan de gevaren voor Frankryk niet te onderschatten zyn. Hy moet alles in het werk stellen om een breuk in het leger of zelfs in het Franse volik te voorkomen. Daarom neemt hy voorzorgsmaatregelen, die in de ogen van sommigen misschien weieens over bodig kunnen schynen. Catastrofe Het zou, aldus de Tunesische presi dent, een „catastrofe" zijn wanneer De Gaulle te grote risico's nam of zyn onderneming op een mislukking uit moest lopen. Bourguiba kondigt tenslotte aan dat er binnen drie of vier weken groot nieuws te verwachten is. Wanneer dan de besprekingen echter nog niet zyn ge opend zou men, zo waarschuwt het Tu nesische staatshoofd, echter eveneens van een catastrofe kunnen spreken. Bij de termijn die Bourguiba noen\£, zal de Tunesische president ongetwyfeld hebben gedacht aan de Verenigde Naties die op 7 maart a.s. de Algerynse kwestie opnieuw in behandeling zouden kunnen nemen. Van de zyde van het FLN. het Algerynse bevrydingsfront. neemt men intussen nog altyd een byzonder voor zichtige om niet te zeggen wantrouwen de houding aan. Ferhat Abbas die nog steeds op reis is in het Verre Oosten heeft opnieuw in een redevoering te kennen gegeven dat Frankryk nu de eerste stap moet doen en dat zyn vertrouwen in de persoon van De Gaulle de laatste weken niet was gestegen. Men verwacht in elk geval niet dat voor de terugkeer van Abbas in Tunis het „belangrijke nieuws" zal af komen waarop Bourguiba in zyn boven genoemd interview gezinspeeld heeft. Culturele adviezenraad voorziet in behoefte De eerste vergadering van de zaterdag geïnstalleerde Culturele Adviesraad voor het Koninkrijk is zaterdag in het minis terie van O. K. en W. in Den Haag be ëindigd. Op deze driedaagse bijeenkomst, onder voorzitterschap en de Nederlandse mi nister van O.K en W., mr. J. M. L. Th. Cals, is bepaald dat de raadsadviezen aan de betrokken regeringen in het by zonder betrekking zullen hebben op de coördinatie van het culturele verkeer tussen de drie Koninkrykslanden, op de meerjaren-plannen voor deze culturele activiteit, het ondernemen van deze ac tiviteiten in West-Europa, het Carai- bisch gebied en Latjjns-.Amerika en op de vertegenwoordiging van het Konink- ryk in internationale culturele organi saties zoals de Unesco. Na deze besprekingen hebben wy nog meer de overtuiging gekregen dat deze raad in een behoefte voorziet, zei minis ter Cals. Zyn ambtgenoot uit Suriname, de heer A. J. Morpurgo verklaarde: „Doordat het I overleg en de coördinatie nu op rege- i ringsniveau worden gevoerd en bespro ken, is de zelfstandigheid van de drie Ryksdelen duidelyker gesteld Minister I. C. Debrot van de Neder landse Antillen meende, dat de feite- ïyke activiteiten in de samenwerking nu op concreter wyze hun beslag kunnen krygen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5