RUSSISCHE „MONSTER-SPOETNIK" IN LAGE BAAN OM DE AARDE GELANCEERD WEERBERICHT Gevaarlijk spel rond Guinea van Kroesjtsjef? (9ud Qli Waarschijnlijk niet bemandmaar Moskou heeft nog geen uitsluitsel gegeven Gewicht van negen Volkswagens! TWINTIG DODEN IN ANGOLA BIJ HERHAALDE ONLUSTEN ROMY'S ROEM EEN RUÏNE? Hebt u het adembenemende verslag van Romy Schneiders overtuigende „come-back" gemist? Jammer! Het stond in Bezorgdheid heerst in Australië Ijzige winter eist hoge tol leuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 6 FEBRUARI 1961 No. 30273 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ZES EN EEN HALVE TON IN DE RUIMTE De Russen hebben zaterdag een kunstmaan ge lanceerd van bijna (A/z ton» die in een baan om de aarde gekomen is op betrekkelijk geringe hoogte. Deze kunstmaan is zwaarder dan enig voorwerp, dat ooit door mensen in de ruimte is gebracht. Tot dusver was de Russische „Arknik" met de twee hondjes Bjielka en Strelka de zwaarste kunstmaan. Het enorme gewicht van de nieuwe kunstmaan heeft een golf van speculaties ontketend, culmine rend in de vraag: „Hebben de Russen een of meer mensen in de ruimte gebracht, en daarmee ander maal de Amerikanen in de wedloop naar de ruimte een nederlaag toegebracht?". In het Westen hebben verscheidene deskundigen aanvankelijk gemeend, dat dit inderdaad een be mande kunstmaan was, maar door latere over wegingen en indirecte gegevens is men op deze mening teruggekomen. Officieel is echter van Russische zijde nog geen antwoord op deze vraag gegeven, en zolang dat niet het geval is kan alleen van weloverwogen speculaties maar niet van vaststaande conclusies gesproken worden. De baan van de nieuwe kunstmaan, die door de Russen „Ispolin" (Reus) is genoemd, ligt zo dicht boven de aarde, dat het gevaarte niet lang in om loop kan blijven, Verwacht moet worden, dat de Russen dezer dagen een poging zullen doen, de kunstmaan behouden naar de aarde terug te brengen. Het gewicht van de nieuwe kunstmaan bedraagt 6483 km, dat is het gewicht van negen Volkswagentjes! Tot dusver was de 19 augustus 1960 gelanceerde Arknik met 4650 kg houder van het gewichtsrecord, daarvoor de op 15 mei gelanceerde Spoetnik IV van 4523.6 kg en voordien de op 18 december 1958 in Amerika gelan ceerde Atlas-Score van 3941 kg. De thans gelanceerde Russische kunstmaan doorloopt een baan met als hoogste punt 327.6 km en als laagste punt 223.5 km boven de aarde. De omlooptijd be draagt 89 minuten en 48 seconden. De baan maakt een hoek van bijna 65 graden met de evenaar, een baanhoek die vrijwel steeds door de Russen wordt gebruikt. Is twee ton zwaarder dan die van mei, en derhalve van een geheel nieuw type. SPECULATIES Het enorme gewicht van de „Ispolin" verleidde westelijke deskundigen tot de mening, dat het hier een bemande kunstmaan betrof. Men achtte het on waarschijnlijk dat de Russen heil zou den zien in het lanceren van een in strumentenpakket van deze omvang. Later echter kwamen er commenta ren uit Rusland die er op zouden kun nen wijzen, dat de Russen nog geen mens in de ruimte hadden gebracht. Zo verklaarde de Russische ruimtevaart deskundige Blagonrawof dat het thans nog niet mogelijk is om te voorspellen, wanneer een mens in de ruimte kan worden gebracht met de zekerheid, hem naar de aarde te kunnen terugbrengen. Hij noemde de lancering van de nieuwe kunstmaan een grote stap vooruit in deze richting. Enige zekerheid geeft deze uitspraak echter niet, want indertijd heeft dezelfde geleerde op het ruimte vaartcongres in Stockholm na het lan ceren van de Arknik met twee honden eveneens verklaringen afgelegd, die ach teraf voor tweeërlei uitleg vatbaar ble ken. Belangrijker is de overweging, dat het hier blijkbaar een geheel nieuw type kunstmaan betreft. In mei vorig jaar werd een kunstmaan van ruim 4V2 ton niet een pop aan boord gelanceerd, waarbij het kennelijk ging om een proef voer een bemande kunstmaan. Men slaagde er toen niet in, de cabine met pop te bergen. Er ging iets mis met de werking of de richting van de remra- ketten, en de kunstmaan verbrandde. De zaterdag gelanceerde kunstmaan Arrestaties op Cuba Bij een zuiveringsoperatie in de bergen van Escambray in midden-Cuba, waar tegenstanders van Fidel Castro bepaalde gebieden beheersen, zijn onlangs ruim honderd verzetsstrijders, onder wie vier leiders, aangehouden, zo is zondag in Havanna bekendgemaakt. Het besluit van de regering-Kennedy een bedrag van 4 miljoen dollar uit te trekken voor hulp aan „contra-revolu tionairen" heeft alle hoop op betere be trekkingen tussen Cuba en de Verenigde Staten de bodem ingeslagen, aldus heeft president Dorticos op een bijeenkomst in Havanna verklaard. De Cubaanse regering heeft gisteren opdracht gegeven om de waterleiding maatschappij, welke de Amerikaanse marine-basis Guantanamo bedient, over te nemen. Bovendien heeft zjj de Cubaanse parochie-scholen er van beticht een „tegen de regering gerichte samenzwering te beramen met de Ame rikaanse president". Volgens de jongste berichten zou de regering echter nog geen opdracht hebben gegeven om de watervoorziening van de marine-basis geheel stop te zetten. De Amerikaanse marine heeft reeds aangekondigd water door haar personeel te zullen aanvoeren door middel van tankvaartuigen. Op de basis zelf heeft men reeds zonder succes naar water geboord. De Cubaanse president Dorticos heeft gedreigd alle parochie-scholen te zullen „nationaliseren", omdat zij tegen zijn regering zouden samenspannen. VEEL WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Aanvankelijk zwaarbewolkt met regen, later opklaringen en enkele buien. Min. der zacht. Krachtige tot stormachtige wind tussen zuidwest en west. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 FEBRUARI Zon op: 8.11 uur; onder: 17.38 uur. Maan op; uur; onder: 10.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.21 en 19.39 uur; laagwater te 2.57 en 1522 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's Waarnemingen in het westen hebben aangetoond, dat Rusland geen andere ruimtevoorwerpen hebben gelanceerd dan zjj officieel hebben bekend ge maakt, en daarbij was niet een zo zware kunstmaan. Het lijkt onwaarschijnlijk, dat de Russen het zouden wagen, een geheel nieuw type zonder voorafgaande onbemande proef met een mens de ruimte in te schieten. Onderzoek van atmosfeer? Overigens zijn de technici in het Wes ten vol lof voor de enorme Russische prestatie, om een zo zwaar voorwerp in een baan om de aarde te brengen. De Russen hebben weer onofficieel medegedeeld, dat het doel van de kunstmaan is, de bovenste lagen van de atmosfeer te onderzoeken. Een derge lijk onderzoek en de korte tijd waarin dit kan worden verricht (de kunstmaan kan geen langer leven beschoren zijn dan 10 dagen) rechtvaardigen echter niet het grote gewicht van de kunst maan. Verschillende radiostations hebben de signalen van de kunstmaan opgevan gen, doch zij waren van iets andere aard dan de gebruikelijke. Ook over die signalen ontstonden reeds spoedig na de lancering geruchten: men zou steu nen gehoord hebben, halve Russische woorden, geluiden die op de hartslag van een mens leken e.d. doch deze waarnemingen bleken hoogst on betrouwbaar te zijn. Snel bekend in Washington Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging had reeds mededeling over de lancering gekregen voordat zij door de Russen werd gemeld. Rusland maakte bekend, dat de satelliet zater dag is gelanceerd. Vrijdagavond werd Kennedy echter reeds van de lancering op de hoogte gesteld, nadat Amerikaanse waarnemingsstations de lancering had den waargenomen. Tussen Washington en Moskou be staat een tijdverschil van 8 uur. Wan neer de lancering zaterdag voor 8 uur v.m. Moskouse tijd geschiedde, kon men daar dus in Washington reeds vrijdag avond van op de hoogte zijn. De Rus sen hebben de lancering eerst zater dagmiddag omstreeks vijf uur bekend gemaakt, zodat zij kennelijk hebben af gewacht, hoe de lancering was verlopen en de kunstmaan zich tijdens de eerste omwentelingen gedroeg. In Den Haag werd zaterdag de afscheidsreceptie gehouden van Sir Mohammed Zafroella als vice-pre sident van het Internationale Ge rechtshof. De scheidende rechter bood zelf verversingen aan. maar de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken. mr. Luns scheen al voldoende versterkt te zijn. Advertentie! Gevangenissen en radiostation bestormd vreemdelingen onder rebellen gesignaleerd Tsjechische wapens (Van onze Londense correspondent) Volgens de diplomatieke correspondent van de „Sunday Telegraph'' zouden de Russen, terwijl de aandacht van de wereld op andere dingen is gevestigd, thans een gevaarlijk spel van zins zijn inzake Ned. Nieuw- Guinea. In Londen bestaat de vrees, dat de Sovjet-Unie verder gaat dan alleen maar Soekarno aanmoedigen om Nieuw-Guinea te bevrijden en dat de Russen hem voor deze taak op belangrijke schaal wapens leveren. De Australische regering deelt de bezorgdheid van de Neder landse regering en heeft de Australische ambassadeur in Djakarta naar Canberra laten komen voor een rapport uit de eerste hand. Geloofd wordt dat Kroesjtsjef vorige maand in Moskou Indonesië twee Sov jet kruisers, vijf torpedobootjagers, een aantal twee-motorige bommenwerpers en enkele duikboten heeft aangeboden. De totale waarde van de wapenleveran ties zou elf miljoen gulden bedragen. De Nederlandse Marine-strijdkrachten in Nieuw-Guinea zijn reeds zwakker dan die van Indonesië. De toevoeging van slechts een kruiser aan Soekarno's strijdmacht zou reeds betekenen dat hij in staat zal zijn bü een landing wat vuurkracht betreft zijn tegenstanders uit te schakelen. Toen Kroesjtsjef In donesië bij zijn bezoek aan Djakarta een Russische kruiser aanbood, aarzel den de Indonesiërs nog wegens gebrek aan voldoende technisch personeel. De vraag is thans of Moskou Indonesië de VAR laaf Engelse spion vrij „uif dankbaarheid" De Engelsman James Zarb, die op het ogenblik in Egypte een gevangenisstraf uitzit wegens spionage, zal over drie da gen in vrijheid worden gesteld, zulks „uit erkentelijkheid voor de geest van recht vaardigheid, die de Britse historicus Ar nold Toynbee aan de dag heeft gelegd ten aanzien van de rechten van het Palestijnse volk". Zarb, een op Malta geboren zakenman, was in 1956 wegens spionage in Egypte veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Een andere Engelsman, James Swinburg, die tegelijk met Zarb werd veroordeeld, werd in 1959 vrijgelaten na de helft van zijn straftijd te hebben uitgezeten. nodige adviseurs heeft aangeboden om aan het bezwaar tegemoet te komen. Men gelooft niet, aldus de correspon dent, dat de Indonesiërs voldoende lan dingsvaartuigen bezitten voor een in vasie op grote schaal, maar deze zou onnodig zijn indien Soekarno de toe gangswegen ter zee volledig zou beheer sen. Zijn tactiek zou dan waarschijnlijk bestaan uit het laten landen van Guerrilla en sabotagetroepen waartoe hij reeds een gedeeltelijk geslaagde po ging deed om Nieuw-Guinea op de zelfde manier te veroveren als Fidel Castro dit deed met Cuba. Lawines in Europa, stormen in Amerika Grote gebieden van Europa en Amerika zijn in de ban van een ijzige winter gekomen. Lawines en sneeuwstormen hebben het afgelo pen weekeinde een hoge tol aan mensenlevens geëist. Een zware lawine heeft in Rochemolles een dorpje aan de Frans-Italiaanse grens, heeft naar schatting 35 huizen bedolven en vernield. Gisteravond wa ren vier lichamen geborgen, maar het is niet uitgesloten dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. Een andere lawine trof een kamp waar arbeiders verbleven die bezig zijn met het aanleggen van een tunnel bij de Italiaanse plaats Aosta. Twee lichamen werden na lange tijd uitgegraven. Twee mannen worden nog vermist. Bjj Davos, in Zwitserland, kwam een skiër ten gevolge van een lawine om het leven. In de omgeving van Sion werden drie arbeiders door een lawine bedolven, maar twee slaagden erin zich uit te graven. Sinds woensdag j.l. heb ben lawines in verschillende delen van Zwitserland reeds acht doden veroor zaakt. Sneeuwstormen in het oosten van de Verenigde Staten hebben in het afge lopen weekeinde tenminste zeventig mensenlevens geëist. Het luchtverkeer met New York is totaal ontwricht. (Voor meer nieuws over de lawines in Europa en de sneeuwstormen in de V.S. zie men elders in het blad. Jongeman verdronken Zaterdagavond is de 21-jarice F ümans uit Deuteren (N.-Br.) in de Binnen- Dieze gevallen en verdronken. Hij was omstreeks negen uur met nog twee vrienden een gebouw op de markt aan de achterzijde binnengedrongen met de bedoeling hier zonder entreegeld Carna val te vieren. Zij werden verjaagd en de 21-jarige ümans vluchtte via *»en brand trap naar een aangrenzend terrein, waar oor de Binnen-Dieze stroomt. Door onbekendheid ter plaatse en d-x>r de duisternis is hij te water '.raakt Nadat twee duikers vnn de Bossche brandweer meer dan een uur gezocht hadden, slaagden zij erin het stoffelijk overschot te bergen. Bij gevechten, welke zich vrijdag avond en -nacht alsmede in het weekeinde hebben voorgedaan in Loeanda in de Portugese kolonie Angola, zijn twintig slachtoffers gevallen. Een politiekazerne, een radiostation en burgerlijke en militaire gevangenissen werden be stormd door opstandelingen, onder wie zich vreemdelingen zouden hebben bevonden, die de Portugese taal niet machtig waren. Intussen is de orde hersteld. Een aantal rebellen is gearresteerd, onder wie vijf blanken van Portugese natio naliteit, die hun gezichten zwart hadden gemaakt om niet op te val len, onder de Afrikaanse aanval lers. Bij de begrafenis van enige slacht offers van de ongeregeldheden kwam het gisteren weer tot een vechtpartij, welke toen aan vier mensen het leven kostte. Vele van de arrestanten zouden alleen Frans spreken. Het Portugese rooms - katholieke blad „A Voz" schreef zondag over genoeg gegevens te beschikken om zjjn overtuiging te staven, dat „de com munisten en hun bondgenoten van alle schakeringen een offensief tegen Portu gal organiseren van de Caraibische Zee tot Loeanda. Het internationale com munisme wil de wereldmening er van overtuigen, dat wij gereed staan om massa's van de inheemse bevolking van Angola en Mozambique af te slachten". Het persbureau „Lusitania" meldde zaterdagavond uit Loeanda dat de aan vallers klaarblijkelijk gebruik hebben gemaakt van Tsjechoslowaakse wapens. Donderdagavond j.l. waren radioberich ten in Angola gehoord, die mogelijk voor de leiders der aanvallers waren be stemd. „Lusitania" meldde verder, dat men in Loeanda meent, dat de aanval len bedoeld waren als steun aan kapitein Galvao en zijn volgelingen. Deze hebben indertijd verklaard, dat zü met de „Santa Maria" naar Angola wilden varen. ZEEMILICIEN IN N.-GUINEA OMGEKOMEN De commandant strijdkrachten Nieuw- Guinea heeft meegedeeld, dat de mari nier derdeklasse de zeemiliciën Frits Jozef Vogt op 5 februari door een on geval tydens een patrouille in het gebied van de Zuidgeelvinkbaai is omgekomen. De 20-jarige zeemiliciën was afkomstig uit Drachten. Hü is vandaag met militaire eer begraven. Duidelijk is op deze foto te zien. hoe massaal de gruisberg was. die zich met zo rampzalige gevolgen op het Belgische dorpje Moulin-sous Pléron stortte. Uit Het Leidsch Dagblad van 7 Februari 1861; Toen na 's Konings komst op het Loo. de latere onheilen bekend werden, maakte Z.M. zich oogenblikkelijk gereed om naar de nieuwe ramptooneelen te vertrekken. Men gaj den Ko ning in ov~rweging, dat er, naar een verkregen wenk, geen gele genheid ww tot voegzaam nachtverblijf. ,J)an ben ik nog sterk genoeg (wac het ant woord) om des noods een nacht op den dijk door te brengen". 1

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1