NOORDWIJKER AAN ROORD VAN SANTA MARIA WAS NIET BANG Door ontbreken van komma werd patiënt „zouter dan de Noordzee" Alles ging zijn gewone gangetje De Twentsche Bank Alleen die allerlaatste dag., zegt Paul van Venetien„toen.. procent rente Uw geld bewaren tot max. f. 25.000.- Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 4 februari 1961 Derde blad no. 30272 (Van een onzer redacteuren) De 39-jarige Paul van Venetien uit Noordwijk, agent eerste-klas van de bewakingsdienst van de Shell op Aruba en vroeger agent van politie in Katwijk, heeft, toen hij aan boord stapte van de „Santa Maria" op weg naar Nederland met verlof, niet kunnen vermoe den, dat hem na vele omzwervingen met dit schip een zo grootse, maar ook chaotische ontvangst op Schiphol zou wachten. Het was allemaal zo gewoontjes begonnen. Het Portugese schip had de trossen losgegooid. Er werden serpentines over de reling geworpen. Er heerste een echte feeststemming. Iedereen verlangde naar huis, naar het vaderland en het zo welverdiende verlof. Ze hadden Nederland, Holland al zo lang niet meer gezien Kinderen merkten er niets van Dat de Santa Maria" in Cara cas passagiers aan boord nam, die het schip later op volle zee zouden overmeesterenWat wisten de Nederlanders daarvanDie hadden het te druk met praten over Holland en de familie, die daar op hen wachtte ,,Op een naoht 't was geloof ik half drie ging ik even naar de w.c. Ik liep door de lange corridor toen ik plotse ling het bloed zag. Grote plassen bloed en een dik spoor, dat naar het hospitaal leidde. Bij het hospitaal stonden groep jes bemanningsleden druk Portugees te kakelen. Ik ben toen maar weer naar bed gegaan. Ik had de indruk, dat er een paar bemanningsleden in opstand waren gekomen. Pas de volgende och tend hoorde ik, dat het iets met politiek te maken had. Gewone gangetje .,De Nederlanders zaten er op het schip zo'n beetje tussen. Vooral toen bleek, dat de meeste Portugese en Spaanse passagiers op de hand van Gal. vao waren. Dat ze zijn redevoeringen, die hij vaak hield met gejuich begroet ten". Films en dansen „Verder ach. verder ging alles z'n ge wone gang. Er was genoeg te doen. Films, dansen en verder alles wat ge bruikelijk is op een groot passagiers schip. Alleen werd ons niet verteld, waar we naar toe gingen. Gelukkig was er een Nederlander aan boord, die de route zo'n beetje kon vaststellen aan de hand van de sterren. En 's avonds werd er verduisterd". „Overigens geloof ik niet, dat de rebel, len zelf precies wisten waar ze naar toe zouden gaan. Ik geloof niet, dat ze ooit vastomlijnde plannen hebben gehad. Ik geloof meer, dat hert. een stunt was". Het was een heel avontuur aan boord van de Santa Maria. Of de familie Van Venetien bang is ge weest. Aan de lachende gezichfen op de foto te zien, niet. (Foto L.D./Holvast) Die Portugese opstandelingen wilden bij de escorterende Amerikanen een zo goed mogelijke beurt maken. Daarom vroeg Galvao een Nederlander of hij be reid was te vertellen hoe de passagiers het maakten. .Alles is wel aan boord, maar we willen er verduiveld graag af...", zei hij. Toen pakten ze de boord- megafoon uit z'n handen... VROUW VERDACHT VAN DOODSLAG IN ARREST De recherche in Amsterdam heeft een 28-jarige Amsterdamse vrouw van lichte zeden aangehouden onder ver denking van doodslag of zware mis handeling. Zij heeft aldus de po litie een bezoeker met een limonade- fles en een mes zware verwondingen toe gebracht. De man is opgenomen in het Binnengasthuis, en kon nog niet worden gehoord. De vrouw kreeg in haar woning aan de Oude Zijds Achterburgwal bezoek van een 42-jarige man. Zij beweert uit zelfverdediging te hebben gehandeld omdat de man haar met een mes zou hebben bedreigd. Volgens de politie heeft de vrouw de man op verschillende plaatsen met een mes gestoken. Omstreeks kwart voor vier werd zü aangehouden. PAPOEALEIDER JOUWE TERUG NAAR N.-GUINEA De 38-jarige Papoealeider Nicolaas Jouwe uit Hollandia, die in Nederland als voorzitter van de „mamta" studie commissie gepoogd heeft opleidingsmo gelijkheden te scheppen voor jonge, in telligente Papoea's, is gisteren van Schiphol naar Nieuw-Guinea terugge keerd. De heer Jouwe liet zich o.a. uit over de voorgestelde mogelijkheid de kwestie Nieuw-Guinea te laten beoordelen door de V.N. in verband met de moeilijkhe den met Indonesië. „Dat Indonesië zich zo fel tegen dit voorstel kant, houdt voor ons in", aldus de heer Jouwe, „dat de hele zaak voor Soekarno cn de zijnen slechts een sen- timents-kwestie is. Ik hoop van harte, dat alle suggesties de zaak te interna tionaliseren op niets zullen uitlopen. Nederland kan Nieuw-Guinea niet als een vondeling aan de voeten van de V.N. leggen, want dat zou een belediging voor de Papoea's zijn". SCHADEVERGOEDING NAZI-SLACHTOFFERS Commissie ingesteld Ingesteld is onder voorzitterschap van Staatsraad dr. \V. Drees een com missie om de regering te adviseren over de verdeling van de 125 miljoen mark, die de Bondsrepubliek Duitsland zal be talen aan Nederlandse slachtoffers van het nazi-regime. Van deze commissie maken voorts deel uit mevrouw dr. G. H. J. van der Mo len, hoogleraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, en mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag. Ambtelijke adviseurs zullen ter be schikking van de commissie worden ge steld. op een depositoboekje bij De Twentsche Bank is gemakkelijk en rentegevend. U kunt de bedragen ook per giro storten. 160 kantoren in Nederland Bijna geen angst Plannetje „Het leven aan boord ging overigens zijn gewone gangetje. Je merkte alleen dat er iets aan de hand was door die paar mannen met machinepistolen. Ze waren erg aardig en vertelden, dat Gal. vao bij de vorige verkiezingen 25% van de stemmen had gekregen, maar dat er geknoeid was bij die verkiezingen. Ze wilden, dat het in hun land net zo werd als in Nederland... Nu heb ik wel in al die jaren zo'n beetje mensenkennis op gedaan. Ik geloof dan ook, dat die men sen meenden wat ze vertelden. Ik geloof ook, dat ze het goed meenden, dat het geen boeven waren". „Of het waar was, dat de mensen van de derde klasse niet genoeg te eten en te drinken kregen? Ik reisde zelf tweede klas en heb vaak met mensen van de derde klas gesproken. Ze hebben nooit een kik gegeven over het eten. Ik geloof, dat het fabeltjes zijn". Even heeft een vriend van mij nog het plan gehad om de rebellen het gezag te ontnemen. Ze vertrouwden ons. We mochten zelfs foto's van elkaar maken met hun machinepistolen op de borst... Het was te doen geweest. Maar toen zei iemand: wat zijn de politieke ge volgen ervan als we dat doen. Toen was de kous al af". „Mijn zoontje Paul van acht liep long ontsteking op. Hij werd uitstekend be handeld. De medische verzorging was prima. Ik heb geen ogenblik in angst gezeten. Het ergste was geiloof ik toen de pers aan boord probeerde te komen", merkte de heer Van Venetien schertsend op. En in ernst: „op d« allerlaatste dag heb ik 'm wel even zitten knijpen. Ik was bang, dat Galvao het schip zou laten i zinken als hij z'n zin niet kreeg. Vooral toen er een paar grote kisten aan boord werden gehesen. Ik dacht, dat er dyna miet in zat..." „Of de kinderen enig benul hadden van wat er aan boord gebeurde? Nee, Alleen Paul van acht had iets door". Maruschka (6) en Natascha (4) kijken ernstig naar pappie, die steeds weer opnieuw aan opdrin gende radio- en dagbladjournalis ten zijn verhaal vertelt. De jongste, Rubischka (3) trekt zich van de drukte niets aan en kruipt wat rond onder de tafel. Onder een tafel in de afgestampte Europa-hal van Schiphol. En mevrouw Van Venetien; „Moe? Helemaal niet. Ik vond het een leuk avontuur. Leuk ook, dat ik nog een stukje van Brazilië heb gezien (Van onze correspondent in Bonn) De 31-jarige assistent dr. Frie- drich Flemming uit Bad Segeberg in Noord-Duitsland is over het ontbre ken van een komma in een dik me disch handboek gestruikeld. Het niet opmerken van deze kleine leemte in een Zwitsers standaardwerk kostte een patiënt van de jonge arts zijn gezondheid en kwam de assistent medicus zelf te staan op een boete van 300 mark. Op 13 januari 1960 kreeg dr. Flemming een 34-jarige politieagent in behandeling die na een verkeers ongeval klaagde over een meer dan normale dorst. Per dag dronk hij 6 tot 7 liter waterhij zou lijden aan „diabetes insipidus". De jonge assistent hield zich bij zijn diagnose aan de tekst van het handboek van de Zwitserse profes sor Hegglin „Differential Diagnozen der inneren Medizin", zesde druk. Het boek schreef voor dat een in jectie van een keukenzoutoplossing van 25 pet. op een totale hoeveelheid van 630 kubieke centimeter moest worden toegediend. In deze 25 pet. zat de fatale zetfout: het moest 2,5 pet. zijnFlemming vond die 25 „Zo kind, dat hebben we weer gehad", schijnt Paul van Venetien uit Noordwijk tegen zijn jongste dochtertje te zeggen. „Eindelijk vakantie Macmillan in begin april naar Kennedy (Van onze Londense correspondent) Premier Macmillan zal begin april een bezoek brengen aan president Ken nedy in Washington voor een informele gedachtenwisseling. Dit is de eerste maal dat Macmillan en Kennedy elkaar ont moeten. Macmillan hoopt dat zich tus sen hen dezelfde vriendschappelijke ver houding zal ontwikkelen als tussen hem en president Eisenhower heeft bestaan. Premier Macmillan en Kennedy zijn vreemden voor elkaar. Bovendien is Mac millan 23 jaar ouder dan de president. In parlementaire kring in Londen wordt beweerd, dat het eerste contact tussen beiden ietwat ongelukkig zou zijn geweest. Kennedy zou nogal in zijn wiek geschoten zijn door de neerbuigende toon van Macmillans felicitatietelegram bij de bekendmaking van de uitslag der pre sidentsverkiezingen. Kennedy reageerde daarop nogal koel en dat zat Macmillan op zijn beurt weer dwars. De premier zou er bittere opmerkingen over heb ben gemaakt. Hoe het ook zü, Macmil lan. een ervaren politicus en een hof- felük man, zal het onder vier ogen wel weer goed maken. pet. ook nogal veel en reduceerde het percentage tot 20, hetgeen nog veel teveel ivas. De patiënt werd, na het toedienen van het grootste deel van de injectie, al gauw bewusteloos en moest naar de Hamburgse universiteitskliniek worden overgebracht. Twee maan den lag de agent in het ziekenhuis, waarbij bleek dat hij aan een ern stige geheugenstoring leed. De namen van zijn kinderen ver gat hij bijvoorbeeld, hij moest ge heel opnieuw de verkeerswetgeving, waarin hij zich tevoren als een vis in het water had bewogen, gaan le ren. Ook thans is hij nog niet in staat normaal te werken. Zijn psy chische toestand is namelijk totaal veranderd: van een vrolijke man is de agent een ontevreden prikkelbare mopperaar geworden Tijdens het dezer dagen te Bad Segeberg gehouden proces tegen de assistent-arts bleken zijn superieu ren over zijn medische kennis opge togen te zijn. Zij zeiden dat het ziek tebeeld van de agent uiterst zelf- zaam was en dat de tekst van het Zwitserse handboek de meeste medi ci alleen uit de literatuur bekend is. Het noodlot voor dr. Flemming was dat de zesde druk van het stan daardwerk, dat hij gebruikte, toeval lig nog een zetfout bevatte die er bij de zevende druk van 1960 niet meer in voor komt. De rechter van Bad Segeberg ken de geen genade. Op gezag van een medische deskundige die zei dat er toch niet zoveel kennis voor nodig was geweest om de fout te ontdek ken, veroordeelde hij de arts tot een geldboete. De deskundige legde alle nadruk op de erbarmelijke toestand van de agent die van de jonge assistent arts een injectie van praktisch 80 gram zout, in plaats van 12,5 gram had gekregen. De agent was „zouter dan de Noordzee" (zoutgehalte 4 a 5 pet.) geworden! Het gehele menselijke li chaam bevat slechts 120 gram zout; per dag neemt dennens ongeveer 12 gram zout op. Ongewoon hoge zout- toevoer verandert de mens psychisch volkomen, zei de deskundige. „Langdurige oorlog" De premier van de Algerynse rege- ring-in-ballingschap, Ferhat Abbas, heeft tydens een persconferentie in Colombo meegedeeld, dat het nationale bevrydingsfront (FLN) zich op een langdurige oorlog voorbereidt. Wij vertrouwen de Fransen niet voor zover het eerlijke en loyale toepassing van het zelfbeschikkingsrecht betreft, zo zei Abbas. Dit betekent niet dat wij geen vreedzame oplossing voorstaan. Maar juist omdat het FLN zich op een langdurige oorlog voorbereidt, heeft het een delegatie naar Azië gezonden om diplomatieke en materiële hulp te ver krijgen. Wanneer de Franse regering blijft weigeren te onderhandelen over garan ties voor de uitoefening van het zelf beschikkingsrecht zal deze kwestie op de volgende zitting van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties wor den besproken. TIENDUIZEND GULDEN TE AKKRUM VERDUISTERD Het Friese dorpje Akkrum was in opschudding toen bekend werd dat door de Rykspolitie aldaar was ge arresteerd een 51-jarige man die er van verdacht werd gelden te hebben verduisterd van de gemeente en andere instellingen, waarvoor hü als incasseer der werkzaam was. Er is een tekort geconstateerd van ongeveer f 10.000. De gearresteerde was huurophaler van de gemeente en van bouwverenigingen, agent van een levensverzekeringsmaat schappij en van een brandverzekering en collectant van de staatsloterij. Hij beging de fout om alle kassen door el kaar te laten lopen, zodat hij nimmer een juist overzicht had van de stand van zijn financiën. Wanneer iemand geld moest hebben betaalde hij uit de verzamelkas. De man stopte het ene gat met het andere en wist zelf niet hoe veel dit tekort bedroeg. De incasseerder en zijn echtgenote staan overigens in het dorp gunstig bekend; buitensporige dingen hebben zij nooit gedaan. Nie mand begrijpt dan ook waar het geld is gebleven. De man heeft bekend en is ter be schikking van de officier van Justitie te Leeuwarden gesteld. 1 M „Niets bleef me bespaard" I Van de vrouw van een Ameri- m I kaanse marineman verscheen I een ingezonden stukje in de l „Japan Times". Zij onderteken- de haar stukje met „niets bleef me bespaard". Zij vertelde hoe, binnen een J week na aankomst van het ge- 5 I zin in Japan: l Haar hond het buurmeisje l beet, m haar zoontje de buurjongen J l een blauw oog sloeg, en zij zelf de wagen van de j buurman in elkaar reed. i Nu was dat misschien nog niet I zo erg geweest, maar de buur- l man was de basis-com- I mandant van haar man! Schadevergoeding voor Monfgomery's burgemeester De New York Times en vier neger- predikanten moeten wegens smaad een boete van 500.000 dollar betalen aan de burgemeester van Montgomery, Earl Ja mes, aldus een jury, die uitsluitend uit blanken bestond. James werd het volle bedrag toegekend, dat hij geëist had. Het proces is aangespannen naar aan leiding van een artikel in de New York Times van 29 maart verleden jaar, waar in kritiek werd uitgeoefend op het op treden tegen demonstraties van neger studenten in Montgomery in het begin van het vorige jaar. De advocaten zul len tegen de uitspraak in beroep gaan. Verleden jaar is eveneens 500.000 dol lar aan een ambtenaar van Montgomery toegewezen, namelijk aan politiecommis saris Sullivan die ook wegens smaad een eis tot schadevergoeding tegen de New York Times en de vier negerpre-

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5