personenauto's caravans naar de nieuwe Kerkdiensten Leiden en omgeving Stimulerend nieuws voor de beurs 'wmm Ruimte-aapje „Ham" overleefde met succes bekroonde mislukking of een bijna mislukt succes Voortgaande expansie van het Nederlandse bedrijfsleven ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 Advertentie 2 FEBRUARI T/M 12 FEBRUARI 10.00-17.00 u en 19.30-22.30 u en zondagen 10.00-18.00 i Toegang II. 2.50. Zondag 5 februari loeiden Hervormde Gemeente. Pieters kerk: 10 uur ds. D. J. Voeaer6. Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. J. W. de Jong te Voorhout. IJeugddienst), 7 uur ds F Kloek. Marekerk: 10.30 uur ds. M. Ottevanger. Ooeterkerk.' 10 uur ds. P. Kloek. Bethlehemke,rk: 10 uur ds. J. de Wit. Maranathakerk: 9 uur dr. K. E. H. Op- penheimer. Bevrijdingskerk: 10.30 uur ds. G. F. Overgauw. Auia Herv. School Asserstraat: 10 uur ds. K. J. H. Burgey te Den Haag, 7 uur ds. D. J. Vossers. Aula School. Marnlxstraat: 10 uur ds. W. J. J. A. Wijchers te Den Haag. Ver. van Vrljz. Hervormden (Leldse Volkshuis)1030 uur ds. J. Heldlnga te Haarlem. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. J. Hin ders te Den Haag. Dlaconessenhuis: 10.30 uur ds. T. Offe- rlnga te KawiJK aa» Zee. Academisch Ziekenhuis: 10 uur de heer C. B. Dekker, vicarl6. Gerei. Kerk Zulderkerk: 10 uur ds. Rot huizen; 5 uur ds. de Boer; Aula school. Tlmorstraat: 10 uur dr. Westerink. 5 uur ds. Rothuizen. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. Heule, 6 uur dr. Dronkert. 7 uur ds. de Boer. Maranathakerk: 10.30 uur ds. de Boer, 5 uur dr. Westerink. Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstraat) 9 uur dr. Dronkert. 5 uur ds. Heule. Chr. Gerei. Kerk: 10 en 5 uur dr. W. H. Velema. Gerer. Kerk (Vrijgemaakt) i 10 en 6 uur ds. W. G. de Vries. Gerei. Gemeente: 10 en 5 uur lees- dlenst. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur dr. 8. L. Verheus. Rem. Gemeente1050 uur dr. P. D. Tjalsma te Den Haag. w wi Evang. Luth. Gemeente: da. M. E. Mln- sees te Amersfoort. Oud Kath. Kerk Zoeterwoudseslngel 50: 9.45 uur Hoogmis; kaarsenultretklng en klnderkerk; woensdag 9 uur H. Mis. Vrije Kath. Kerk (Vreewykstraat 19): 1050 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4): 1050 uur dienst. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste- grachta)10 en 5 uur dhr Dlkkes; maan dag 8 uur JeugdbQeenkomst. dinsdag 8 u. dhr A. P. Polderman te Den Haag. Baptistengemeente: 10 u. dhr H. Schou ten jr.. 550 uur HA., .dinsdag 8 uur b(J- belbespreklng; vrijdag 8 uur bidstond. Leger des Hells: 10 uur Helllglngssamen- komst; 6/15 uur openluchtssamenkomst Gangetje; 7.30 uur Opwekkingssamen komst. O.l.v. majoor W. S. Bakker te Am sterdam. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. E. G. Boesenkool: Geref. Kerk: 9 30 en 650 uur ds. W. J. van Hoek; Chr. Gerer. Kerk: 9.30 en 650 uur Dienst des Woords. Alphen aan den K(Jn Herv. Gem. Jullanastraat: 10 uur ds. J. H. Bogers; 6 30 uur ds. G. J. Geels te Bllthoven; Ge bouw Jonathan: 10 uur ds. M. Hane- maaijer; Kapel Gouwsluls: 6.30 uur ds. M. Hanemaaljer; Kapel Hooltstraat: 9.30 uur I dhr E. L. de Wltt te Noordwljk, 6.30 uur 1 ds. A. Broertje te Moerkapelle; Oudshoorn- seweg- 10 uur ds. G. Cadee; Martha-Stlch- tlng- 10.30 uur ds. J. Veen; Geref. Kerk Maranathakerk: 10 uur ds. D. Hoorns tra te Hoofddorp, 6.30 uur ds. K. H. Schu ring; Salvatot lkerk: 10 uur ds. K. H. Schu ring 650 uur ds. D. Hoornstra te Hoofd dorp; Hooftstr.aat: 10 en 6.30 uur ds. J. C. J Kuiper te 's-Gravenhage; Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. H. Scholte; Chr Geref. Keak Jeruzalemkerk: 9.30 en 5 uur ds. M. s: Rooe (HA. en Dankz Oud Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur de heer Verllnden te Krim pen aan de Lek; Rem. Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 7 uur ds. G. Cadée; Evangelisatie Usbanngebouw: 10 uur Ere dienst. 6.30 uur dd heer B. J. Lugthart te Ede. Bodegraven Herv. Gem. 10 uur ds. C. v. d. Bosch. 6.30 uur ds. J. Haltsma te Woerden; Herv. Evang. 1050 uur ds. C. A. van Harten te Delft; Nleuwerbrug: 6.30 u. ds C. v. d. Bosch; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman; Nleuwerbrug: 9.30 u. ds S. v. d. Koo(J te Woerden; 6.30 uur ds. Griffioen te Woerden; Geref. Kerk (Vrij gemaakt): 9.30 uur lee6dlenst. 3 uur ds. H Scholte; Geref. Gem.: 10 en 6 uur lees- dlenst; Luth. Gem.: 9 uur ds. A. Jense; Evang. Kring: 10 uur Ere dienst, 7 uur Doopdienst. Spr. Jb Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. L. Heljmans. 6.30 uur dr. G. Hulst te Gou da (Jeugddienst); Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene; Chr. Geref. Kerk: 950 en 450 uur ds. P. J. de Bruin; Geref. Ge meente: 9.30 en 6 uur leesdienst; Ver. v. Vrijz. Herv.: 10 uur (in Rem. Kerk): ds. A. Kalis. Hlllegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer (H.D.), 5 uur ds. J. Veenendaal; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krab be; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur drs. A. H. Schippers; Ned. Prot. Bond: 10 uur da. C. Soutendiik te Haarlem; Evangellesatie- samenkomst 3 uur Nutsgebouw. Spr. evan gelist J. Versteeg te Haarlem; Maranatha- samenkomst woensdagavond 8 uur Nuts- gebouw spreker ds. A. Agterreek te Den leider. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Katwijk aan den R(Jn Herv. Gem.: 10 uur ds. A. Makkenze; 5.45 uur ds. H. Be ker te Wassenaar Jeugddienst; Kapel Nieu we Duinweg: 10 uur vie. J. van 't Kruis; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwhk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. D. Bouman (H.D.), 6 u. ds. Jac. de Vos; Oude Kerk: 10 uur ds. P. Moerenhout. 6 uur ds. P. Offerings; Ka- 6el: 10 uur ds. W. A. B. Hagen, 6 uur ds. Bouman; Groen van Prlnstererscbool 10 uur ds. Jac. de Vos; Zeehospitium: 6.45 uur ds. Nawljn; Geref. Kerk: 9 en 10.30 u. ds. J. D. Koers te Den Haag. 5 uur ds. Na- wijn; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. N. de Jong; Geref. Gem. Remisestraat: 10 en 5 uur leesdienst; Geref. Gem. In Ned. Casa Cara: 10 en 5 uur leesdienst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman; Geref. Kerk: 10 uur ds. Van den Berg, 7 uur ds. Kuipers, belden te Sa66enhelm. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. Honnef (H.D.), 650 uur dhr. J. v. d. Hoek; Kerkzaal: 9 uur dhr J. v. d. Hoek; Gebouw: 10 uur Jeugdkerk: Geref. Kerk: 10 uur ds. D»k, 6.30 uur ds. C. N. Impeta te Wolfheze; Kerkzaal: 1050 uur ds. C. N. Impeta. 5 uur ds. D(Jk; Ver. Vr(Jz. Herv. (gebouw Lindelaan 12a): 10.80 uur dhr. j. W. Schneider te Lelden. Lelmulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D H. Gljsbers: Pnlël 7 uur ds. D. H. Gljs- bers; Geref. Kerk: 9 30 en 250 uur ds. H. J Koffrle. Llsse Herv. Gem.: 9 en 1050 uur (H.D.) ds. G. Pettlnga. 7 uur ds. M. Fok- kema te De Kaag. Jeugddienst; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. P. Halntje te Krommenie; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D H. Blesma; Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gllst; (donderdagavond 7.30 Idem); Geref. Kerk (vrygemaaicy10 en 4.30 uur ds J. J. Verleur; Oud Geref. Gem 9 30 en 3 uur leesdienst; donder dagavond 750 uur leesdienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. Joh. Stehouwer te Alphen aan den Rijn. 6.30 uur ds. W. H. de Jong; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. Tom te Alphen aan den Rijn; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. 2 uur ds. M. S. Roos te Alphen aan den Rijn; Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. F. O. van Gennep te Amster dam. Noordwjjk-Blnnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. Meyer te Oegstgeest; 11 uur v. d Berghstlchtlng: ds. Meyer te Oegstgeest; Ned. Prot. Bond (Lindeplein): 10.30 uur ds. H. W. Bloemhoff te Heiloo; Herv. Ger. Evangelisatie (Schoolstraat 2)10 uur dhr. Stolk. 350 uur ds. C. v. d. Bosch te Bo degraven. Sassenhelm Herv. Gem. 9 uur vie. J. Mansvelt te Llsse. 10.30 en 5 uur ds. Wal- vaart; Geref. Kerk: 10 uur ds. v. d. Berg; 5 uur ds. Kuiper; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Den Boer; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur dhr J. P. Hulsbosch. Ter-Aar Herv. Gem.: 10.30 en 6.30 u. ds. Llndenburg; Geref. Kerk; 9 en 250 u. ds. Coumou te Haarlem. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker, 6.30 uur ds. G. Pettlnga te Lisse (Jeugddienst); Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler; Gei *1.15 en 5 uur ds. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. P. Lugtigheld te Den Haag. 7 uur ds. J. W. de Jong. Louis Stotijn wordt dirigent Louis Stotijn, solo-fagottist bij het Re sidentie-Orkest, gaat per 1 oktober dit orkest verlaten om zich geheel aan het dirigeren te wijden. De heer Stotijn is ook dirigent van de orkestklasse van het Kon. Conser vatorium in Den Haag. waar hij speci aal belast is a.s. koordirigenten op te leiden. De laatsten moeten tegenwoordig ook onderricht nemen in de orkestdi rectie. Voorts is de heer Stotijn dirigent van het Philips-orkest in Eindhoven. Noordwyk aan Zee Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. N. J. Cupedo; Geref Kerk: 10 uur ds. T. Ferwerda, o uur ds. B. Bouman Sole Mlo: 10 uur d6. B. Bouman. Oegstgeest Herv. Gem. Groene- of Willlbrordkerk: 10.30 uur ds. J. Veenen daal te Hlllegom; Pauluskerk; 10 uur ds. B. C. Visser (HJ>.). 7 uur ds. W. J. H. Hubeek; Ver. v. Vr(jz. Herv. W. de Zwijger- kerk: 10.30 uur ds. H. Faber te Wassenaar Geref. Kerk Maurltslaan 10 en 5 uur ds. Kappers; Geref. Kerk (Vrhgem.) W. de Zwygerkerk: 8.30 en 3 uur drs. R. Brands. Oude-Wetering Herv. Gem.: 10.30 u. (In de Geref Kerk): ds. A. M. Knottne- rus; Geref. Kerk: 9 en 3 uur ds. A. G. Kornet; Rem. Geref. Gem.: 10.15 uur ds. A. W. Cramer. Rynsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J Baart; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. 2.30 uur ds. M. S. Roos te Alphen aan den Ryn. R(jnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. H. van Gosliga. 5 uur ds. M. C. Groenewoud Bethelkerk: 10 uur ds. M. C. Groenewoud. 5 uur ds. H. van Gosliga; Geref. Kerk (Rapenburgkerk)9.30 uur ds. J. Maas kant te Leiden. 6 uur ds. J. Bijleveld; Pe- trakerk: 950 uur ds. L. van der Linde, 5 uur ds. J. Maaskant; Maranathakerk: 9.30 uur ds. J. Bijleveld, 5 uur ds. L. van der Linde; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman; Geref. Kerk: (Vryeem.) 10 en 5 uur ds. N. Bruin te Rotterdam. Voorschoten Herv. Gem.: (In de Ger. Kerk): 10.30 uur ds. W. G. Meijering, 7 u. ds. E. Saraber; Ryndyk: 10 uur ds. Boon stra te Warmond; Hulp en Heil: 10 uur feen opgave ontvangen; Geref. Kerk: 9 en uur ds. D. J. Modderaar; Geref. Kerk: (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds. I. de Wolff te Enschede. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 mu ds. J. E. Cuperus (H.D.), 6.30 uur ds. P. P. J. Monster te Gouda; Esdoornlaan: 9.30 uur ds. D. J. van Dijk te Nieuwerkerk, 6.30 uur ds. J. E. Cuperus; Stationsstraat: 9.30 en 7 uur ds. E. H. Kalkman. Gezinsdienst. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. SnoelJ; Rem. Geref. Kerk: 10 uur mevr. ds. Van 't Hoff Vlscher; Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.; 10 uur ds. H. J. van Achterberg te Lelden, 7 uur ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur ds. J. T. Wiersma. 7-8 uur dr. Th. G. Frederlkse; Klevietkerk: 9 uur Jeugdkerk. 10.30 uur dr. Th. C. Frederlkse; Deylerhuls: 9 uur Jeugdkerk; 10.15 uur ds. H. Beker; Geref. Kerk Bloemcamplaan: 10 en 5 uur ds. J. M. van Krimpen te Rotterdam; zyliaan: 10 en 5 uur as. A. Vos ('s middags open- deur-dlenst; Ned. Prot. Bond Lange Kerk- dam: 10.35 uur mevr. C. W. den Herder: Brugman (Dg) te Den Haag; NP.B./Rem. Gem./Doopsgez. Gem. Johannahuis: 10.30 uur ds. O. T. Hvlkema (Dg.) te Den Haag Soefibeweging wald. Pyrmontlaan 6: 11.00 Niemand steekt een lamp aan en zet die in de kelder of onder de korenmaat, maar op de standaard, opdat wie binnentreden het licht zien". Joh. 11 33. (De fraaie kope ren kroon in de hervormde gemeen te Woubrugge) (Foto Leldsch Dagblad) uur universele eredienst; Herv. Evangeli satie Dorpshuls: 10 en 5 uur J. Matze te Hazerswoude. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 uur onbekend; 6.30 uur ds. G. F. Over- gaauw; Geref. Kerk: 9.30 en 6 30 uur ds. W. Wijma te Alphen aan den Ryn. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verwey; De Hoef: 7 uur ds. W. Ver- weij; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. P. Helner te Ter-Aar. Zuammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. van den Broeck; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar; Rem. Ger. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer te Nieuw koop. Ervaring en verivachting klopten geenszins De technici en andere wetenschapsmensen van Cape Canaveral staan voor een moeilijk probleem. Zij weten niet goed, hoe zij de raketvlucht over de drempel van de ruimte van de chimp-usce Ham moeten noemen: een met succes bekroonde mislukking of een bijna mislukt succes. Ham heeft de vlucht goed overleefd, maar het blijkt wel, dat zijn beproevingen groter geweest zijn dan verwacht was. Dat kwam hoofd zakelijk, doordat de proef technisch enigszins uit de hand gelopen is. Het staat wel vast, dat er nog verschillende proeven van deze aard genomen zullen worden, voordat de Amerikanen er toe over zulten gaan, een korte bemande raketvlucht te ondernemen. Men moet er namelijk eerst zeker van zijn, dat alles tot in de puntjes verloopt zoals men zich heeft voorgenomen, en dat er zich geen verrassingen zullen voordoen zoals bij de vlucht van de chimpansee Ham, toen de raket veel meer presteerde dan was berekend en toen andere technische details niet kloppen met de verwachtingen. Vele vragen opgeworpen Vele elektronische rekenmachines en meetapparaten zijn geraadpleegd om een volledige analyse te verkrijgen van de ruimtevlucht, die eigenlijk verkeerd ging maar toch goed afliep. Toen de geleerden „Ham" zijn ruim- tepak aantrokken en in de cabine ver zegelden hoopten zij het antwoord te krijgen op hun vraag of een mens deze reis zou kunnen maken. Het antwoord dat zij kregen, bracht hen meer proble men. dan zij hadden voordat de reis begon. Al die vroegere problemen be staan in feite nog en door de vreemde reis van „Ham" zijn er nog een paar bij gekomen. Het is wel zo. dat er een vage bevestiging ligt in de resultaten van de reis. op de vragen of een mens de reis zal kunnen maken. Het is ook zo. dat gebleken is. dat zo'n trip veel minder een plezierreisje is dan men dacht, want „Ham" heeft het bijzonder zwaar te verduren gehad, door het on correcte gedrag van de raket. De elektronische rekenmachines in de raket hebben een klein foutje niet kunnen ondervangen en Ham was daarvan het slachtoffer. De resultaten kunnen samengevat worden in de vol gende problemen: NA V O-manoeuvres in Zuid-Duitsland (Van onze correspondent in Bonn) In Zuid-Duitsland begon donderdag de NAVO-oefening „Winterschild II", waaraan 60.000 soldaten, voornamelijk Amerikanen, maar ook Duitsers en Fransen deelnemen. De Amerikanen willen hierbij onderzoeken hoe groot de kracht van hun troepen in Europa is en hoe de samenwerking met Duitse en Franse eenheden verloopt. De manoeuvres vinden plaats in mid den- en noord-Beieren en zijn een ge trouwe kopie van de NAVO-oefening van februari 1960 in dit gebied. Bij de huidige oefening, waarvoor de schema's tot in kleinigheden zijn uitgewerkt, gaat het er ook om lagere bevelhebbers voor tactische gevechten te scholen. Gisteren vielen „rode" troepen aan, staken de Donau over en baanden zich een weg naar het noorden, waarbij Amerikaanse en Duitse tankcolonnes de spits vorm den. Maandag gaan de zogenaamde echte NAVO-troepen tot een tegenaanval over; in drie dagen tijds zullen zy de aanvallers naar hun uitgangspunt terugdrijven, waarbij bijzondere aan dacht zal worden gewijd aan het tac tisch gebruik van hefschroefvliegtuig- infanterie, onbemande waarnemings vliegtuigen en andere elektronische ap paratuur. Ook wensen de NAVO-leiders een zo realistisch mogelijk voorstelling van de gang van zaken achter het front, vooral waar het de verzorging van gewonden en gevangenen aangaat. Diverse moedgevende dividenduitkeringen (Van onze financiële medewerker) Als men kennis neemt van de berichtgeving over het Nederlandse bedrijfsleven en van de nevenfactoren, welke de effectenbeurzen beïnvloeden, is het eigenlijk geen wonder, dat de aandelenmarkt opnieuw een hoger niveau heeft bereikt, ook al treedt dan ook af en toe een natuurlijke reactie in. Want de Nederlandse economie blijkt nog steeds in een periode van groei en bloei te verkeren, die voor het lopende jaar goede resultaten doet verwachten, terwijl de toevloed van nieuw geld naar de kapitaalmarkt (meer dan 6 miljard inschrijvingen op de nieuwe staatslening!) uiteraard ook aan de aandelenmarkt ten goede komt en de New- yorkse beurs ook deze week, althans in het begin, voor een onverwachte hausse heeft gezorgd. Wat de Nederlandse conjunctuur be treft. heeft allereerst het hoge index cijfer van de Nederlandse industriële produktie in november 1960 indruk ge maakt. Op basis van 1953 100 bedroeg het in die maaand 157 tegen 142 in dezelfde periode van 1959. Ten aanzien van een verdere bedrijfsexpansie is er in vele kringen thans blijkbaar een minder grote gereserveerdheid dan enige maanden geleden het geval was, voor al wat de grote concerns betreft. Men heeft in dit verband kunnen lezen van belangrijke nieuwe investeringen bfj de Kon. Ned. Zout. de Kon. Ned. Hoog ovens. de Ned. Kabelfabriek. de A.K.U., de Machinefabriek „Breda", de Demka. de Indola en Scholten's Foxhol, welke laatste, behalve een dividend van 20 (waarvan de helft in aandelen uit de agio-reserve) de uitgifte van ruim f2 miljoen aandelen 400 en eenzelfde bedrag 4H obligaties A pari heeft aan gekondigd. Ook de Fokkerfabrieken ko men met een emissie (f326 miljoen aandelen 170%), waardoor het kapi taal wordt verdubbeld, terwijl voorts de Tapijtfabriek H. Desseaux te Oss haar familiekarakter prijsgeeft en met f 1 miljoen aandelen h pari naar de beurs komt. Dit is nog lang niet het einde van de opwekkende berichten, waarmee de beurs deze week werd verblijd. Zo heb ben de Nederlandse fabrieken van pak papier (Berghuizer, Vromen en Papier) hun pryzen met 3 ct. per kg. kunnen verhogen. zijn tien Zaanl&ndse hout- handelbedrijven, ter verkrijging van een grotere efficiency naar binnen en naar buiten, tot de vorming van een stichting overgegaan en wordt ook in andere bedrijfssectoren nog steeds naar verdere concentratie en samenwerking gestreefd om de positie van de Neder landse industrie grotere concurrentie mogelijkheden te geven. Voor zover er thans reeds over het afgelopen boekjaar dividenden zijn aangekondigd, vallen ze niet tegen, terwijl meer en meer on dernemingen statutenwijzigingen voor stellen, waarbij het aandeel in de winst van commissarissen ten voordele van aandeelhouders wordt' verminderd. Geen wonder dus dat grote en kleine beleggers in Nederlandse industriële aandelen nieuwe aantrekkelijkheid ont dekken, al bestaat hier het gevaar dat door het beperkte materiaal, dat voor handen is en wordt aangeboden, over waardering plaats vindt. Dit temeer, nu het buitenland op de Amsterdamse beurs ook weer als koper optreedt. Het verbod in de V.S. om goud aan te kopen, heeft zowel op de Newyorkse. als op de Amsterdamse beurs nieuwe kopers in de markt gebracht en be halve van Amerikaanse, werden deze week ook van Zwitserse en Engelse zijde aankopen gesignaleerd. Van laatstge noemde kant richtte men zün aandacht vooral op onze scheepvaartwaarden, die bovendien een nieuwe prikkel vonden in de aankondiging van een verhoogd dividend door de K.N.S.M., voor welke aandelen reeds enige tijd meer vraag bestond. Niet alleen is het dividend van 9 tot 10 verhoogd, maar de helft hier van kan in aandelen worden opgeno men. Dit duldt niet alleen op een be vredigend resultaat over 1960, maar be tekent vermoedeiyk ook dat men in de naaste toekomst over een vergroot ka pitaal een goed dividend zal kunnen uitkeren. Hiermee wordt de verwachting gesteund dat de jongste verbetering in de situatie op de vrachtenmarkt niet slechts een tijdelijke opleving is. Moedgevende conclusies worden ook getrokken uit het besluit van de Twent- sche Bank om het dividend van 12 over 1960 geheel in aandelen uit te keren, omdat daartoe niet zou zijn over gegaan, als men niet van mening was dat voor het lopende jaar over een vergroot kapitaal eenzelfde percentage zal kunnen worden uitgekeerd. Scheepvaartwaarden hebben deze week met een indexcijfer van 195.65 hun hoogste stand van verleden Jaar (189.08) dan ook overschreden, hetgeen trouwens ook by de Nederlandse industriële aan delen het geval is (332.69-359.66.-) Door de jongste daling voor aandelen Philips en Unilever ligt het indexcijfer van internationale aandelen (ca. 600) nog beneden de hoogste stand van 1960 (661.29, hoewel het door de koersstij ging van aandelen Hoogovens en Ko ninklijke, zomede door het koersherstel van aandelen Unilever in januari met ca. 35 punten is vooruitgegaan. Met name de hernieuwde vraag naar aan delen Koninklyke heeft de notering van f120 (600%) enige maanden geleden, al weer op f142 (710 gebracht, in over eenstemming met de betere stemming voor oliewaarden in de V.S. als gevolg van de gunstige resultaten over het af gelopen jaar, welke echter voor een deel aan de hoge invoerrechten moeten wor den toegeschreven Tenslotte heeft Wall Street ook in het begin van deze week tot de terug keer van een meer optimistische stem ming op de beurzen bijgedragen. Ter- wyi Eisenhower min of meer een struis vogelpolitiek volgde, heeft Kennedy in na zyn beëindiging als president van de V.S. de wereld verrast met een gezond realisme, dat de economische en mone taire moeilijkheden, waarin het land ver keert scherp en zonder enige reserve onder de ogen ziet Er wordt van een Engelsman gezegd dat h(j eerst goed De raket is van de grond gekomen. Het is vaak genoeg gebeurd, dat dat niet lukte, dus in zeker opzicht was dit een succes. De op een snorkel lijkende veillg- heidssluiting van de cabine is niet automatisch dichtgegaan op een hoogte van 9000 meter, zoals het behoorde. Daardoor stroomde de lucht uit de ca bine en hing het leven van de chim pansee af van de bescherming van zyn ruimtepak. De brandstof van de raket brandde te snel op. Daardoor werd Ham bloot gesteld aan een ongelooflijke versnel- lingsdruk. Het „gewicht" van de aap, 37 pond. nam toe tot 700 pond gedu rende een kort ogenblik. Het ontsnappingssysteem werkte. Dit is het mechanisme, waarop de ruimte vaarder zijn laatste hoop kan vestigen als er iets fout loopt in de aandrijf- raketben. De capsule keerde met te grote snel heid naar de aarde terug. Het schijn bare gewicht van de aap nam toen toe tot bij 600 pond. 25 procent meer dan was voorzien. De capsule landde met een veilige snelheid. De radiobakens werkten, de knipperlamp werkte en de kleurstof liep ook goed in het. zeewater. Een astronaut zou een vlotte kans maken, het leven erdoor te behouden. De capsule landde 130 mijl te ver in zee. De afstand tot de bergingsvloot was daarvoor te groot. Als er water door de veiligheidsklep zou zijn gelopen zou de cabine gezonken zijn. De zuur stofvoorziening zou er bovendien door defect kunnen raken. Na nederlaag blijft Brandt in Berlijn (Van onze correspondent in Bonn) De Westberlljnse burgemeester en SPD-kandidaat voor het Bondskanse lierschap Willy Brandt verklaarde gis teren in het Westberlynse parlement dat er voor hem na de Westduitse Bondsdagverkiezingen in september a.s. maar twee mogelijkheden kunnen zfjn: 1) by een SPD-zege zal hy Adenauer opvolgen als kanselier; 2) bij een SPD-nederlaag blijft Brandt burgemeester van West-Berlyn. Deze verklaring was uitgelokt door de Westberiynse CDU. die samen met de SPD de Westberlijnse regering vormt en die indertijd ook haar steun bij de verkiezing van Brandt tot burgemees ter heeft gegeven. Er waren de laatste weken allerlei geruchten in omloop, vol- eens welke Brandt ook bij een SPD- nederlaag in september van plan zou zijn af te treden als burgemeester van Berlijn om in de Bondsdag te Bonn als opvolger van Ollenhauer SPD-frac- tieleider te worden. De machtige vice- voorzitter van de SPD, Wehner, zou zich daarentegen verzet hebben. Brandt heeft tot voor enkele dagen in tweestrijd gestaan. Zijn naaste me dewerkers zouden hem hebben gead viseerd ook bij een SPD-nederlaag in september niet in Berlijn te blijven, maar dan van de positie van fractieleider in Bonn uit te trachten bij de verkie zingen in 1965 het kanselierschap te veroveren. Zij menen dat het verba zend moeilijk is om van Berlijn uit de hoogste positie in Bonn in de wacht te slepen. Een opinie-onderzoek door het West berlijnse blad Morgenpost over de vraag of Brandt na een SPD-nederlaag in Berlijn moet blijven of niet, heeft ten slotte de doorslag gegeven. Hoewel de uitslag van dit onderzoek, dat Brandts onbehagen heeft opgewekt, nog niet ver staat. rekent men er op dat de ge middelde Berlijner de verzekering van Brandt wil hebben, dat deze na een SPD-nederlaag Berlijn trouw zal blij ven. Voor de uitslag van het Morgen- post-onderzoek echter is bekendgemaakt hakte Brandt de knoop door. Hij wil de Westberlyners niet de indruk geven dat hy zich tot burgemeester heeft laten kiezen om Berlyn te gebruiken als springplank naar Bonn. wordt als het hem slecht gaat. Zo kan ook de openlijke erkenning van de eco nomische recessie in de V.S. door de nieuwe president de aanloop zijn tot een nieuwe krachtsinspanning zowel voor de verbetering van de toestand in het land zelf, als ten aanzien van de posi tie der V.S. tegenover de buitenwereld, met name de communistische landen. Men zal moeten afwachten welke de concrete maatregelen zijn, waartoe de Amerikaanse regering in de naaste toekomst zal overgaan. De pertinente verklaring dat onder geen beding tot de valuatie van de dollar zal worden beslo ten, zal in elk geval tot vermindering van de onrust rondom de valutaire ver houdingen in een groot deel van de wereld kunnen bijdragen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4