Gezondheid THEATRAAL PICTOGRAM Agenda Met een enkel woord ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 Nu de „Santa Maria" dan eindelijk in Recife „aan de ketting" ligt, is er gelegenheid zich even te bezin nen op deze wonderlijke episode in de moderne scheepvaart. Wat dan wel heel duidelijk naar voren springt is het bi zarre ih dit gebaar -van-protest tegen het Portugese regime van prof. Salazar. Haalt men zich de gebeurtenissen van de afgelopen dagen voor ogen, dan waant men zich verplaatst naar een tijd vak van een of meer eeuwen terug; de gehele onderneming maakt de indruk van een anachronisme, een voorval, dat niet meer in het midden van de twin tigste eeuw past. De rebellenkapltein droeg dan wel geen zwarte lap voor een van zijn ogen en hfj had ook geen hou ten been, maar hij werd als een mense lijk wrak in een rolstoel aan boord ge reden, al was dat niet om tegemoet te komen aan de eisen der romantiek, doch om de speurders van Salazar bij de neus te nemen, waarin hij dan ook wonderwel is geslaagd. De opzet was, zoals nu zon neklaar is gebleken, doelloos of. zoals wij dezer dagen ergens lazen, echt-Portu gees: moedig, roekeloos en theatraal. In derdaad, theatraal is een typerend woord voor dit staaltje van „zeeroof". Het was een gebaar, dat nog eens de aandacht vestigde op de tekortkomin gen van het bewind in Lissabon, maar dat verder, althans voorlopig, zonder uitwerking zal blijven. Misschien 'is dit laatste wat teveel gezegd. Het was nl. opmerkelijk, dat Salazar tegen maandag 3 le den van de oppositie voor een gesprek had uitgenodigd. En al heeft hij die in vitatie intussen weer ingetrokken, dit gebaar (alwéér een gebaar!) mocht zon der overdrijving een zeer ongebruikelijke stap genoemd worden, als men weet, dat die oppositie zich alleen in verkiezings tijd mag laten gelden en dan nog vrijwel geen armslag heeft. De man-op-de-ach tergrond van de rebellie op de Santa Maria, generaal Delgado, kan daarover meepraten. Men herinnert zich deze fi guur wellicht als de Portugees, die op een van de laatste dagen van november 1959 op Schiphol arriveerde, waar hem toen namens de Nederlandse minister van Justitie werd medegedeeld, dat hem een spreekverbod was opgelegd en dat hij zieh evenmin met journalisten mocht verstaan om zijn visie op de toestanden in Portugal toe te lichten. Als motief gold het voorkomen van verstoring van de openbare orde. Dit verbod wekte veel kritiek, waarna het Delgado toch werd toegestaan een persconferentie te hou den. Hij vertelde toen, dat hij het bui tenland wenste te doen beseffen, dat er van politieke vrijheid in Portugal geen sprake is en dat Salazars regime al het mogelijke doet de oppositie de mond te snoeren. Hetgeen overigens geen nieuws was. Na de tweede wereldoorlog zag het er even naar uit, dat er een milde re wind over Portugal zou gaan waaien: in de zomer van 1946 kreeg de oppositie met het oog op de indruk in het buitenland korte tijd gelegen heid zich te ontplooien, maar het was van korte duur. Drie jaar later trok de oppositiekandidaat, de 81-jarige generaal Norton de Matos, zich een dag voor de verkiezingen terug onder mededeling, dat de regering hem en zijn medestan ders van alle bewegingsvrijheid had be roofd. By latere verkiezingen, o.a. in '53, bleek de regering evenmin haar tegen standers een eerlijke kans te geven. In 1958 kwam generaal Delgado op de voor grond, maar deze man, die al eens eer der wegens .landverraad' gevangen had gezeten, werd enkele maanden voor de verkiezingsdatum veroordeeld tot zestien jaar celstraf, wat gelijk stond met de hoogste straf waarboe een moordenaar in Portugal veroordeeld kan worden (het land kent namelijk sinds een eeuw de doodstraf niet meer)Dat was zelfs som mige aanhangers van Salazar te bar. Delgado verdween boen in een psychia trische inrichting, waaruit hij in januari 1959 wist te ontsnappen. Die inrichting behoorde tot het grootste ziekenhuis in Lissabon, dat óók al „Santa Maria" heetHij ontkwam naar Argentinië en heeft zich sindsdien hoofdzakelijk in Zuid-Amerika opgehouden. Het zou intussen niet billijk zijn prof. Antonio de Oliveira Salazar als een keiharde dictator van het type Hitler en Mussolini te bestempelen. Men heeft deze voormalige hoogleraar in de economie wel eens „de vriendelijk ste in z'n soort" genoemd en 'n artikel In de New York Herald Tribune beschreef hem dezer dagen zelfs als „de vervelend ste" in zijn genreSalazar, een 72- jarige vrijgezel, zelf afkomstig uit een arm boerengezin, heeft zijn functie niet verworven als volksmenner van een scfhore hartstochtelijke volgelingen, maar op grond van zijn bekwaamheid en ka rakter. Tejkenend is, dat deze professor volstaat met een salaris van vijftiendui zend gulden, een bedrag waarvoor Ne derlandse leraren protestvergaderingen in Den Haag zouden beleggen. Als zijn verdiensten kunnen genoemd worden, dat hij erin geslaagd is zijn land een harde munt te geven, de handel te heb ben bevorderd, het wegennet te hebben verbeterd, in sterke mate aan de indus trie te hebben gewerkt en bovenal in de 30 jaar van zijn bewind voor „rust" te hebben gezorgd. Nu kan men wel sma lend zeggen, dat dit de rust van het graf is. maar als men weet. dat er zioh tussen 1910, toen Portugal een republiek werd (door de val van het huis Braganza) en 1926 (het jaar van de militaire staats greep, die de laatste democratische re gering wegvaagde) niet minder dan 24 revoluties en sbaatsgrepen hebben voor gedaan, dan is die rust niet helemaal waardeloos. Op tenminste twee punten heeft Salazar echter gefaald: het on derwijs is gebrekkig, zodat er nog een groot aantal analfabeten in Portu gal is en op het gebied van sociale voor zieningen moet nog ongeveer alles wor den gedaan. Van een moderne staat kan men dus nauwelijks, spreken. Portugal leeft, zo zeggen bevoegde waarnemers, ten dele nog in de vorige eeuw, voor een ander deel zelfs nog in de middeleeuwen. Dat hiertegen protesten zijn gerezen, is een gezond verschijnsel en het moet be treurd worden, dat de hoogste leiding zelfs geen poging heeft gedaan om de krachten, die naar verbetering streven, ten bate van de verdere opbouw des lands aan te wenden. Anderzijds vraagt men zich af, of de oppositie wel de juiste mentaliteit bezit. Zoals in de aanvang gezegd: de rebellie op de Santa Maria is een theatraal gebaar, dat weinig uit haalt. Het getuigt meer van Jongens achtige bravour dan van constructieve aanleg. En tegen een dictatuur als ln Portugal is met wat fantasie, die op de hoogte van deze tijd is, méér te begin nen dan nu bereikt kon worden. Hier openbaart zich dezelfde kwaal als ln tal van Afrikaanse en Aziatische landen, die menen geen minuut langer zonder zelfstandigheid te kunnen: hun roman tisch vrijheidsverlangen wordt ndet ge steund door scheppend vermogen. Loemoemba, de rebellen van de „Santa Maria" en Soekamo zijn „kopij" voor de kranten, maar wat wij liever zien zijn prestaties, die het harde, onbarmhartige lioht van de twin tigste eeuw kunnen verdragen!! Verzameling wonderlijkheden Van onze t.v.-medewerker) Die vrijdagavond is maar een lastig geval voor verschillende televisie-sec ties, want er kennelijk even tijd nodig om hem na het inschuiven van de maandag een eigen gezicht te geven. De NCRV is daarin gisteren niet ge slaagd. Het bleef wat schetsmatig brod delwerk met hier en daar een enkele strakke of gevoelige lijn. „Nou spreek ik van '27" kon ons niet boeien. En waarom het verhaal „De vernedering" zo hoog nodig met een kunstsnor moest worden voorgedragen, is ons onduidelijk gebleven. Tussen haakjes, waarom werd er geen enkel woord van toe- of Inlichting gegeven over de schrijver? Dan was er mis schien nog een basis gevonden, waarop het geheel rusten kon. Nu zweefde het min of meer doelloos tussen de ver schillende programma-onderdelen in. Maar toen ineens gebeurde het. Er kwam tekening, er was sfeer er werd afgestoken naar de diepte van de men selijke ziel. Grote woorden over een pretentieloos filmpje? Misschien wel, maar .het" was er ineens en ons hart sprong op van vreugde en treurde te gelijk om de weemoed van de vergle den liefde. Waarmee we maar zeggen willen, dat het produkt van de stu denten van de Franse Televisieacade mie. sinds kort opgeheven, niet alleen de koppen, maar ook handen en har ten. bezield met een grote liefde voor het ambacht, naar elkaar hadden toe gebogen. We dachten zachtjes in ons zelf „welgefeliciteerd. NCRV" omdat één der makers, de camaraman van net clubje Ruud Keers dezer dagen iOt regisseur van die omroep werd De- noemd. Geef hem een camara in zijn honden en laat hij zwerven door stad en land om te betrappen wat hein treft en we zijn er zeker van. dat naast mislukkelingen, daaronder ook werk zal voorkomen, waarvoor wij gaarne onze hoed zullen afnemen. Een afzonderlijk Advertentie voor Bob/ en kennis voor Moeder, dit alles in een I BABYSET Servatius kan onder vier ogen spreken met Eichmami De Keulse jurist dr. Servatius, die als verdediger van Adolf Eichmann by diens proces in Israël zal optreden, heeft zich tevreden betoond met de schikkingen die ten behoeve van zyn contact met zyn cliënt zyn getroffen. Hy kan nu onder vier ogen met Eich mann spreken, in een aparte afdeling van de gevangenis, waar hy en zijn cliënt door kogelvry glas van elkaar zyn gescheiden maar door middel van een microfoon-installatie gesprek ken kunnen voeren. Servatius heeft de verzekering dat zijn gesprekken niet worden afgeluisterd aanvaard. De politie heeft Servatius een volle dig verslag, vierduizend pagina's groot van Eichmanns verklaringen ter hand gesteld. Ook tot de stukken van het parket heeft Servatius toegang gekre gen. De medewerker van Servatius, de ju rist Dieter Wechtenbruch uit München, wordt in de gelegenheid gesteld om de gesprekken met Eichmann bij te wo nen. Volgens dr. Robert Kempner, die des- tijd als Amerikaans hoofdaanklager optrad bij het proces in Neurenberg tegen Hitiers ministerie van Buitenland se Zaken en een bezoek aan Israël heeft gebracht, zal Eichmann er misschien met levenslange gevangenisstraf van af kunnen komen. Het proces tegen Eich mann zal volgens hem meer een docu mentenproces zijn waarbij het zwaarte punt niet zozeer bij de getuigenverkla ringen zal liggen. De documenten die de aanklager ter beschikking staan zijn grotendeels uit het ministerie van Bui tenlandse Zaken van Von Ribbentrop of van de Gestapo afkomstig. Er Is ver der een lijst van 39 getuigen opgesteld. woord van waardering verdient cie gevoelige commentator Ab van Eyck. Ook hij leverde prima werk. Na deze schok hervond het program ma zijn rustige, gedegen vorm in „At tentie" van Peter van Campen, ale maar niet blijmoedig zijn kan, maar zwaar tilt aan al zijn (veelal goede) vondsten. Wij hadden overigens graag geweten, waarom die jongens bepaald niet in militaire dienst blijven wilden. Dit had toch niets te maken met jour nalistieke vrijheid, zoals werd gean nonceerd. Dit was braaf gepraat, zon der kraak of smaak. Hekkesluiter was de dichter Schulte Nordholt, leraar in Wassenaar, maar hier als letterkundige, meer speciaal ais religieus dichter present. Niet voor iedereen, maar voor sommige fijnproe vers ongetwijfeld een gebeuren van be lang. Hoewel wij ons daartoe niet dur ven rekenen, willen we gaarne verkla ren, dat er werk was, dat sterk boeide door zuivere menselijkheid en gevoelig dichterschap. Na een uur wachten, niet geheel zon der welwillende vulling, kwam om klok ke half 12 voor de Nederlanders het eind van het gekke gebeuren met de Santa Maria, niet zonder dat de we reld op een wel zeer ongebruikelijke manier werd ingescherpt, dat het in Portugal niet alles botertje tot de boom is door een piratendrama ofwel een modern kapersverhaal. Dollarpositie in korte tijd zeer sterk vooruitgegaan In financiële kringen in Washington constateert men, dat de positie van de dollar in de twee weken, nadat presi dent Kennedy het bewind heeft over genomen, op opzienbarende wyze voor uit is gegaan.. Men vestigt er in deze kringen de aandacht op, dat de goudaf vloeiing uit de Verenigde Staten aan zienlijk langzamer is geworden. In de derde week van januari bedroeg de goud afvloeiing nog 60 miljoen dollar, maar in de vierde week nog slechts 9 mil joen dollar, terwijl zij in de eerste helft van januari een omvang van 257 mil joen dollar had gehad. Reisbeurs letterkundigen De staatssecretaris van O. K. en W. mr. Y. Scholten, heeft in de prijsvraag reisbeurzen letterkundigen 1960 in ae rubriek poëzie een reisbeurs toegekend aan Sybren Polet in Amsterdam en een reistoelage aan Chris van Geel m Groet. Aan de auteurs Marga Minco en R. Blijkstra, beiden in Amsterdam, en Belcampo in Groningen heeft de staatssecretaris in de rubriek proza, elk een reistoelage verleend. De jury's die de staatssecretaris van advies hebben gediend bij de toeken ning van deze reisbeurs en toelagen be stonden uit Max Nord, lid en voorzitter. Hans Andreus en ,Adr. Morrien, leden (voor rubriek poëzie). Adr. van der Veen. lid en voorzitter, dr. G. W. Huygens en dr. F. Veenstra, leden (voor rubriek proza). Soekarno naar West - Duitsland De Westduitse waarnemend minister van buitenlandse zaken, Von Merkatz, heeft zijn bezoek aan Indonesië be ëindigd. Voor zijn vertrek had hij een onderhoud van een uur met president Soekarno, de Indonesische president heeft een uitnodiging van Bondskanse lier Adenauer om West-Duitsland te bezoeken, aanvaard. Er is echter nog geen datum vastgesteld. In een gemeenschappelijk communi que is meegedeeld dat West-Duitsland meer economische steun aan Indonesië zal verstrekken voor zijn ontwikke lingsplan. MALAKKA HELPT INDONESISCHE SLACHTOFFERS De Federatie van Malakka zal voed sel en kleding zenden naar Indonesië, ter verstrekking aan de slachtoffers van de overstromingen in het Krawangse in West-Java. Vele mensen zijn uit hun huizen verdreven. De goederen zullen 250.000 mensen uit de grootste problemen redden, aldus een mededeling van premier Tengkoe Abdoel Rahman. PONNY'S EN PAARD DOOR AUTOMOBILIST GEDOOD De 30-jarige heer J. van de Veen uit Apeldoorn is gistermorgen op de Rjjksw-eg Hoevelaken-Apeldoorn ter hoogte van Terschuur met zijn auto op drie pony's en een paard ingereden. De automobilist werd vrij ernstig ge wond overgebracht naar het Juliana- ziekenhuis in Apeldoorn. De pony's zijn door de botsing op slag gedood; het paard had zulke verwondingen op gelopen, dat het ter plaatse moest wor den afgemaakt. De echtgenote en het dochtertje van de chauffeur, die eveneens ln de auto zaten, kwamen met de schrik vrij. De auto werd grotendeels vernield. De die ren waren losgebroken uit een welland. De automobilist heeft de dieren, die plotseling de weg opliepen, door de mist niet opgemerkt. lonogjaAO :8rnssoido znf 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezenl Idee: C. Hakkert, Leiden ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Schouwburg Dies-toneel „Banja. 20 uur. Leiderdorp: De Kleine Burght. Feestavond „De Munnlk". 8 uur nam. Oegstgeest (Het Witte Huls) Viering eerste lustrum Federatie van Ned. Organisaties voor het personenvervoer. 4-5 uur nam. Warmond: Trefpunt. Feestavond C.E.V. 8 uur nam. ZONDAG Luxor-theaterBijzonder Kerkewerk. Spr. dr. P. J. Schoonheim over „Het sa mengaan van mensen". 10.30 uur voorm. Stadsgehoorzaal Studium generale dles-vierlng; spr. prof. dr. C. J. Gorter over Vijftig jaar supergeleiding". 15.15 uur. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm Zuiderkerk Dies-bijeenkomst Chris ten Studenten Raad; spr. prof. dr. R. van Dijk en dr. J. J. A. van Iersel. 12.15 uur. MAANDAG De Doelen: Genootschap Nederland - Engeland. Spr. Rev. Ingram HUI over de Kathedraal van Canterbury. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. dhr J. de Lange. 8 uur nam. Harmonie: Ledenvergadering 3-October Ver. over viering 75-Jarig bestaan. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing mevr. Eta Harlch-Schneider over Japanse rituele muziek. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Verg. Plaatselijk Comité Bevolkings onderzoek t.b.c. 8 uur nam. Steenschuur 6: Splrltlsch Genootschap. 8 uur nam. Wassenaar Huize Den Deyl: Kienavond voor Dierenbescherming. 7.30 uur nam. DINSDAG Restaurant v. d. Heyden: Lezing over schoonheidsverzorging. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Bevrijdingskerk: Int. evangellsatlesamen- komst. Spreker dr. P. L. Schoonheim en ds. G. van Duinen. 8 uur nam. BINNENLAND De Haarlemse politie heeft met de aanhouding van twee Jeugdige Amster dammers een goede vangst gedaan. Bel den worden ervan verdacht liefst 40 brom fietsen te hebben gestolen en verkocht. Het zyn een 22-Jarige slager en een 15- jarige autowasser. De jongelui zijn aan de Amsterdamse politie overgegeven. De algemene Jaarvergadering van de Nederlandse Christelijke Relsverenlglng zal 11 februari ln restaurant Esplanade in Utrecht worden gehouden. Op de tweede dag van de automo bieltentoonstelling ln net nieuwe RAI- gebouw te Amsterdam bezochten 17.621 personen de expositie. De Britse ambas sadeur Sir Andrew Noble bracht gisteren een bezoek aan de RAI. Dezer dagen zijn 225 Nederlanders uit Oost-Java met de Zuiderkruis uit Soera- baja naar Nederland vertrokken. De Maastrichtse carnavalsoptocht van dit Jaar op zondag 12 februari zal de grootste vastenavondstoet worden, welke deze stad ooit heeft zien doortrekken. Af gezien van een reclamestoet van 35 wa gens, allemaal ln carnavaleske sfeer, zal de elgeniyke optocht niet minder dan 55 groepen met praalwagens omvatten. De nele binnenstad wordt gedurende 3 dagen voor de vastenavond versierd en geïllu- muneerd voor de regering van Prins Carnaval, die zaterdagmiddag daaraan voorafgaand, door burgemeester mr. baron Mlchlels van Kessenig, officieel ln het stadhuis wordt ontvangen en geïnstalleerd Zondagmorgen barst dan de „boonte stoerren" ln alle hevigheid los en zal drie dagen lang de carnavalspret duren, ook ln het straat-carnaval, dat alleen nog ln Maastricht wordt gehandhaafd. - Curatoren van de Vrije Universiteit te Amsterdam hebben mr. P. Borsth. die reeds als buitengewoon hoogleraar aan de V.U. verbonden was. benoemd tot gewoon hoogleraar ln de functies der econoroo- mlsche wetenschappen voor het gever, ven onderw(Js ln burgeriyk recht en het han delsrecht. De 75-Jarlge weduwe Van Hees en haar 46-Jarlge zoon zhn gisteravond leven loos aangetroffen in hun woonwagen aan de Achterstraat ln Oss. Het ls gebleken dat zij door kolendampvergiftiging om het leven zijn gekomen. Op de Blarlcumstraat te Hulzen (N.-H.) ls gisteravond de 66-jarige vls- venter W. Spilt, met zijn motor-carrier omgeslagen en overreden door een per sonenauto. HIJ was op slag dood. De commissie van de E.E.G. heeft een plan tot luchtkartering van Nleuw- Gulnea goedgekeurd, te financieren door het Europees Ontwikkelingsfonds voor landen en gebieden overzee. Een bedrag van f 11.775.000 zal ter beschikking wor den gesteld om 80 procent van het totaal oppervlak of 328.000 km van het gebied te fotograferen. Men schat, dat het project drie jaar zal vergen. Op een niet beveiligde overweg ln Gorssel aan de spoorlijn Deventer-Zutphen ls gisteren een bestelauto tegen de trein uit Arnhem opgereden. De bestuurder van de auto, de winkelier J. Grotenhuls uit Bathen werd gedood. Z(jn auto werd 400 meter meegesleurd. Prof. Ir. H. I. Waterman, oud-hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft ls gistermiddag op 71-Jarlge leeftijd ln zijn woning ln Delft, onverwacht over leden. BUITENLAND Ten gevolge van sneeuwstormen uan de oostkust van de Verenigde Staten, met name In Virginia en de Nieuw Engeland- staten, zijn tenminste 23 personen omge komen. In New York wordt de scheepvaart op de Hudson belemmerd door dryfljs. Koning Hoessein heeft een olieraffi naderij ln de nabijheid van Amman ge opend. Deze werd door een Italiaanse maatschappij gebouwd en zal ln het eer ste Jaar ongeveer 300.000 ton kerosine, benzine en teer produceren. De raffinade- rU zal haar ruwe olie krygen vla een zH- tak v&r. de TranB&rabische olieleiding, die de olievelden van Dahran aan ds Perzi sche Golf verbindt met de haven Sldon aan de Middellandse-Zeekust van Libanon. Overeenkomstig de verwachtingen heeft president Kennedy David Bruce tot Amerikaans ambassadeur ln Londen be noemd. Hy ls een briljante diplomaat, die onder Truman zyn land ln Parys verte genwoordigde en onder Elsenhower ln Bonn. Bruce draagt Engeland een warm hart toe. Gedurende de „blitz" was hy de Londense vertegenwoordiger van het Ame rikaanse Rode Kruis. Zyn echtgenote ls een gevierde gastvrouw en een groot ta- lenkenster. Bruce ls een groot voorstan der van de NAVO. De Amerikaan Donald McDonald ls een hongerstaking begonnen uit protest tegen de gevangenschap van mevr. Olga Iwlnskala en haar dochter Irina in de Sovjet-Unie. Volgens deze hongerstaker ligt de enige hoop van de wereld ln het aanmoedigen van de democratische krach ten die ln Rusland sluimeren. In Brazilië is door zware regenval en aardverschuivingen een gedeelte van de weg van Rlo de Janeiro naar Bahla af gesneden. Naar schatting 5.000 auto's en ca. 9000 Inzittenden zyn geïsoleerd. De politie heeft het plaatsje Murlale tot ver boden gebied verklaard om te voorkomen dat het door de automobilisten wordt ge plunderd. In Sweetsburg. ln de Canadese pro vincie Quebec. Is gisteren het proces be gonnen tegen Abel Vosburgh, ervan ver dacht zyn vrouw en elf van zyn vyftlen kinderen te hebben vermoord door zyn woning in brand te steken. Vosburgh's achttienjarige zoon getuigde o.m. zijn vader te hebben horen zeggen dat hy zyn vrouw „uit de weg zou ruimen". De nieuwe Braziliaanse president, Quadros, heeft gisteren verklaard dat zyn regering weliswaar ln de nieuwe hoofd stad Brasilia zal zyn gevestigd, maar dat hij twee dagen per week ln Rlo de Janei ro, de oude hoofdstad, zal doorbrengen omdat daar nog talryke overheidsinstel lingen zyn gevestigd. Dit Jaar zullen voor het eerst de deelnemers aan de opstand van 20 Juli 1944 tegen Hitler worden herdacht door het uithangen van de vlag van alle openbare gebouwen ln West-Duitsland en West-Ber- ïyn. De ministers van Binnenlandse Zaken van alle Westduitse staten hebben giste ren in Hamburg hiertoe besloten. De fe derale minister van Binnenlandse Zaken, Schroder «ooadF 6c bijeenkomst bjj VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 14.05 Voor de Jeugd. 14.40 Pro- menade-ork., omr. koor en sol. 15.30 Boek- bespr. 15.50 Omr. ork. en soliste. 16.40 Van de wieg tot het graf, lezing. 16.55 Jazz- muz. 17.25 Eur. kamploensch. schaatsen. Helsinki. 17.35 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Jazzmuz. 18.35 Zigeunerork. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Passepartout by gaslicht, lezing. 19.40 Evangelisten ver tellen, lezing. 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Soc. comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Cecil Rhodes en de haal, hoorsp. 22.20 Eur. kamploensch. schaatsen Helsinki. 22.30 Nws. 22.40 Licht progr. 23.05 Oude gram. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewyde muz. 7.30 Voor de Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgenge bed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12 50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Platennleuws. 13.30 Lichte muz. 13.50 Voor de Jeugd. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 13.55-15.00 Eurovisie Bad-Gasteln: Intern. Hahnenkammrennen voor dames. VARA: 17.00-17.30 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Act. 20.50 TV-Toto. VOOR ZONDAG 5 FEBRUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. 8 18 Voor het platte land. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelyk leven, toespr. 10.00 Pianorecital. 10.30 Ge var. progr. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Gram 12.55 Europ. kamploensch. schaatsenryden te Helsinki. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Meded en gram. 13.25 Knip perlicht. 14.00 Boekbespr. 14.20 Kamer- ork. en sol. 15.10 Toneelbeschouwing. 15.25 Kamermuz. 16.00 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gevar. progr. 17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Nws.. sport- uitsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Oud- Kathol. Kerkdnst. IKOR: 19.00 Voor de jeugd. 19.30 De open deur. lezing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.25 'n Odyssee met z'n twee. hoorsp. 21.10 Muzik. bio grafie. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Journ. 23.00 Lichte muz. 23.15 Sport- ultsl. 23.20 New York calling. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. IKOR: 10.00 Kerkmuz. 10.10 Flitsen uit het weekeinde van de Landeiyke Oecu menische Jeugdraad in Rotterdam. 10.20 Kerkd. 11.30 Vragenbeantw. 11.45 De kerk ln de spiegel van de pers. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Buitenl. comm. 12.25 De kerk zijt Gij, lezing. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13 30 Lichte muz. 14.50 Eur. kamp. hardry den op de schaats ln Helsinki. 14.00 Voor de kind. 14.30 Viool en plano. 14.55 Wat ons bezig houdt, le zing. 15 05 Limburgs symf.-ork. 15.30 Mu zikale aspecten, muzikale lezing. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. Convent van Ker ken: 17.00 Geref. kerkd. 18.15 Gesprek met de Jeugd. NCRV: 18.30 Kamermuz. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.10 Geestelijke lie deren. 19.30 Weg en werk der kerkhervor mers. lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Lichte muz. 20.30 Act. 20.35 Promenade-ork. en solist. 21.30 Lawine, hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Avondcollege. 23.00 Avondgebed. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Radlo-Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet; 11 uur ds. G. Toornvliet - uit zending dienst van belangstellenden op 29.1.1961: 2 45 uur kinderdienst; 3.30 uur ds. G. Rang te Haarlem. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO, KRO. VARA en VPRO: 12.25- 13.15 en 13.55-14.45 Eurovisie: Int. Hah nenkammrennen voor dames te Bad-Gas teln. KRO: 20.00 School voor volwassenen, TV-spel (IV). 20.40 TV-film. 21.05 Am sterdams kunstmaandorkest. 21.40 Film meditatie. 22.00 AVRO. KRO, VARA en VPRO: Sport ln beeld. Gulden Vlies: Jaarvergadering Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 2.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Herdenking Stichting Leidse Universiteit door prof. mr. J. V. Rijpperda Wlerdsma. 2 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentie-orkest o.l.v. Dean Dlxon Solist Herman Krebbers. 8 uur nam. Gerecht 10: Viering 60-jarig bestaan afd. Lelden Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. Pieterskerk: Avondgebed o.l.v. ds. J. Wlersma. m.m.v. Gij6 Reijns, hobo. 7.15- 7.50 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus letter kunde o.l.v. Ad den Besten. 8 uur nam. Leiderdorp (Dorpshuls)Le denvergadering IJsclub Leiderdorp-Zoeter- woude Ryndyk. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling van werk van Wlm Bors, Johannes van Hoften en dada-documenten (tot 5 februari). Lakenhal: Tentoonstelling „Ars Aemu- la Naturae" Werkd.: 104 uur; 's zon dags 14 uur (t/m 20 februari). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 2-4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. BIOSCOPEN Casino: „Voor wie de klok luidt". 18 Jr. Werkd.: 2.30 en 7.30 uur; zondag: 2. 5 en 8 uur. Donderdagcyclus „Gij zult niet begeren". Lldo: „De Commissaris ln moeilijkheden" 18 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. I.uxor: 'The captain's paradise". 14 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „De Maagdenbron". 18 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2 30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Een stem in de mist". 18 jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Fort Yuma". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. zondag: 2.30. 4.45 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Bittere rijst". Astra-Theater Wassenaar Vrijdag 8 uur - zaterdag 7 en 9.15 uur; "Sink the Bismarck". 14 Jaar. Maandag - dinsdag woensdag 8 uur "Seven Thiefs". 18 jr. Donderdag 8 uur „Het lied van Berna- dette". Elke leeft. Zondag en woensdag 2.30 uur „April love". Elke leeft. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden ls geopend Zulder-apotheek Lammenschansweg 4. telef. 23553. Boven dien geopend tot zaterdagmiddag 6 uur Apotheek Van Drlesum, Mare 110, telef. 20406. De Oegstgeester Apotheek. Wllhelmina- park 8, telef. 26274 ls 's zondags geopend van 12-13 en 's avonds na 18 uur. Weekelndedlenst der tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tandarts Fllippo, telef. 30926. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren: Postel, telef. 23089; Jansen, telef. 31024; Lange- zaal. telef. 24855; Verhoef, telef. 32505 en Pleterse, telef. 24403. Te Oegstgeest de doktoren Meissner, tel. 24865 en Reterlnk, telef. 20394. BU geen gehoor by (Jw hnlsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op aokterstelefoon 22222. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.20 Verz. progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Lezing. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork. conc. (Om 16.30-16.50 lezing). 17.15 Relsbeschr. 17.45 Gram. 18.00 Voor de kind. 18.50 Lezing. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. en Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Liefdadigh.oproep. 21.30 Hoorspel. 22.00 Asking the world. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.10 Recital. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.50 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 ni. 12.30 Kerkd. 12.55 Progr. overz. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Hoor spel. 15.15 Hoorspel. 15.45 Hoorspel. 16.15 Filmprogr. 17.00 Gevar. muz. 18.00 Gevar. progr. 19.00 Lichte muz. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Hoorsp. 20.35 Verz. progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. pro gram. 23.00 Bas en plano. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.50 Meditatie. 0.55-1.00 Nws. Nordvvestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Sol. conc. 13.00 Nws. en weerber. 13.10 Amus. muz. 14.30 Oude muz. 15.00 Mlddagconc. 16.30 Gevar. muz. 18.15 Ork. conc. 18.50 Liederen. 19.00 Nws. en weer berichten. 21.00 Popul. muz. 21.45 Nws. en weerber. 22.15 Dansmuz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.05 Ork. conc. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.40 Hoor spel. 17.45 Ork. conc. 19.35 Lichte muz. 20.00 Hedendaagse Franse musici. 21.00 Hoorsp. 22.35 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Verz. progr. 12.15 Amus. muz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Voor de sold. 14.00 Gram. 15.30 Sport. 17.00 Sport en nws. 17.10 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ge var. muz. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 16.00 Voetbalrep. 16.45 Verz. progr. (verv.). 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Ork. conc. 18.55 Gram. 19.00 Kath. halfuur. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 20.30 Gram. 20.33 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Wereld- nws. 22.35 Brussel bij nacht. 22.55 Nws. 23.00 Jazz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 6 FEBRUARI Hilversum I. 402 ni. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. en Hammondorgelspel. 8.35 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Morgenwyding. VARA: 10.20 Gram. 11.15 Voordr. 11.35 Cello en plano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 voor de middenstand. 13.20 Plano duo. 13.45 Wikken en wegen, praatje. 14.00 Zangrecital. 14.30 Een lafaard, hoorspel. 15.45 Zestig minuten voor boven de zes tig. 16.45 Oude liedjes. 17.00 Jazzmuz. 17.25 Hammondorgelspel. 17.50 Millt. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Poli- tiekapel. 18.50 Act. 19.00 Pari. overz. 19.15 Regeringsultz.: De Zilvervloot met het Leedytrio en Meneer Jakob. 19.30 Gevar. progr. -21.30 Lichte muz. 21.55 Act. progr. 22 30 Nws. 22.40 Concertgebouwork. 23.46 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram 9 00 Voor de zieken. 9.35 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Fluit en piano. 11.30 Quizprogr. 12.05 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Kon. Mil. Kapel. 13.55 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gevar. program. 15.30 Gram. 16.00 Bybeloverdenklng. 16.30 Pla notrio. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.: Bestrydlng van analfabe tisme in Suriname, door H. C. Slengard. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.05 Twee oude dames openen het vuur, hoor spel. 21.30 Gram. 22.00 Parlementair comm 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondover denking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Muzikale lezing. 23.40 Het Evangelie ln Esperanto. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP A (Over de 4e iyn van 1820 uur) I. Hector Berlioz „Harold en Italië" op. 16 Harold in de bergen. Mars van de pel grim, die hun avondgebed zingen. Sere nade van een bergbewoner in de Abruzzn en aan zyn geliefde. Banket van de rovers. Philharmonlsch Orkest van Beriyn o.l.v. Igor Markevitch (Altvioolsolo: Heinz Kirchner) II: Camllle Saint Saëns: 1. Concert v. piano en orkest nr. 2 ln g kl. t. op. 22: Andante sostenuto. Allegretto scherzando. Presto. Gina Bachauer, piano. The London Orchestra o.l.v. Alec Sherman; 2. Concert voor cello en orkest nr. 1 in a kl. t. op. 33 Gaspar Cassado, cello. Symphonie Orkest van Bamberg olv. Jonel Perlea. Ill: Ernest Chausson. Symphonie ln bes gr. t. op. 20. Lent - Allegro vlvo. Trés lent Anlmé. l'Orchestre de la Société des Con certs du Conservatoire de Paris olv. Ro bert F. Denzier. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Act. 20.30 Cabaretprogr. 20.55 TV- film. 21.20 Int. Journallstenforum. 22.05 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 1200 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Schoolradio. 16.00 Hoorspel. 17.30 Recital. 17.45 Voor de oudere luisteraars. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Gevar. progr. 21.30 Hoorsp. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 ni. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Lichte muz. 13 00 Gevar. muz. 13.31 Gevar. muz. 14.00 Gevar. progr. 14.45 V. d kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.45 Gevar. muz. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races. 17.48 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en journ. 20.25 Sport. 20.31 Vragenbeantw. v. teenagers. 21.00 Gevar. progr. 21.31 Boksen. 22.00 Gevar. progr. 22.31 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12 00 Jazzmuz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Mlddagconc. 16.00 Ork. conc. 17 45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.30 Ork. conc. 2145 Nws. en weerber. 22.15 Jazz muz. 22.30 Lichte muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12.10 Ork conc. 13.30 en 13.50 Gram. 14.25 Gram. 16.00 Orgelmuz. 16.15 Ork. conc. 18.15 Kamermuz. 19.00 Nws. 20.00 Ork. conc. 23 10 Sol. conc. 23.35 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Voor de landb. 12.42 Gram. 12.42 Gram. 12.50 Koersen. 13 00 Nws. en weerber. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16 06 Voor de zieken. 17.00 Nws. en weerber. 17.10 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Gram. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. en weer ber. 19.40 Gram. 20.00 Vlaamse muz. 20.45 Kunstkaleldoscoop. 21.00 Gram. 21.30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.45 Liederen. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelleden. 484 ni.: 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.20 Kamermuz. 15 05, 15.15 en 16.07 Gram. 17.00 Nws, 17.10 Gram. 17.20 Moderne muz. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Populaire klassieken. 21.15 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2