I GASLANTAARNS DE GEESTEN VAN DARTMOOR DE KOELKAST ZATERDAG 4 FEBRUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 HOE WERKT HET? Lach er om als de ivind door de schoorsteen blaastzal het lachen overgaan in een koude rilling verdwijnen in Wenenmaar komen terugin de V.S. Het kerkhof te Widdecombe met daarachter het uitgestrekte heuvelachtige landschap van Dartmoor. Men kan drie kringlopen onderscheiden: 1° het absorptiemidael (b.v. water). 2°het koelmiddel (bv.ammoniakgas). 3° het neutraal gas (b.v. waterstofgas). 3°KRINGLOOP J Wanneer de vloeibare ammoniak in de verdamper komt I blijft de totale druk gelijk. De druk van de ammoniak zal I dan echter zoveel minder worden als de druk van de waterstof bedraagt. Bij die lagere druk gaat de vloeistof echter koken en verdampt. Het waterstof-ammoniakgas mengsel zakt door zijn groter soortelijk gewicht omlaag in de absorber. Daar lost de ammoniak in het absorptie- middel (water) op. De lichte waterstofdamp stijgt weer op naar de verdamper (3° kringloop De sterke absorptieoplossing (ammoniak in water) wordt in de gasuitdrijver verhit zodat ammoniak gas ontwijkt. De dampbellen sleuren de vloeistof mee naar het boveneinde van de gasuitdrijver en ontwijken dan. De zwakke oplossing zakt terug naar de absorber en absorbeert weer ammoniak (1°kringloop). Het koelmiddel (ammoniakgas) stijgt op naar de koude condenser, condenseert daar en vloeit dan omlaag in de verdamper (2° kringloop). tech'V.dijk beroemdheid van Widecombe. En toch zijn er heel vreemde dingen gebeurd in deze vredige plaats... Op een zondag in 1638 trof een blik. semstraal de kerk tijdens een dienst en vier mensen werden gedood en tweeënzestig gewond. Het oude boek „Worthies of Devon" voegt eraan toe dat van vele slachtoffers het onder goed was verbrand, maar dat hun bo- venklererr niet eens verschroeid waren. Als u door de kerk dwaalt zult u een beschrijving in dichtvorm vinden van dit vreemde ongeluk, gemaakt door de dorpsschoolmeester. Twee eeuwen later geloofde men dat de vicaris van Widecombe en zijn zuster onwettige kinderen waren van de Prins Regent, de latere Koning George IV. De zuster had een dochter, die na haar huwelijk op het landgoed kwam wonen en het dorp regeerde als een excentriek despoot. „Lady" Darke haar man was niet van adel en dus had zij geen recht op deze titel, waar- op zij zeer was gesteld liefhebberde in hekserij, was goedhartig en edel moedig voor sommigen, wreed voor an deren, bedilde haar man, die niet veel meer dan haar slaaf was. Toen zij stierf, tot het einde heerszuchtig, werd in een afgesloten kamer een verba zingwekkende collectie zilverwerk ge streek van Groot-Brittannië! U vindt er ook, in grote tegenstelling met dit woeste land, de dorpen, de groene da len bekend als „combes" en de landerijeri, tussen deze heidevelden. Devon is een gastvrij graafschap met vriendelijke bewoners, vrolijke herber gen, heerlijke room en zwaarbeladen boomgaarden. Dartmoor is en grote oneindige zee van golvende heidevelden, waarover de schapen weiden en de wilde pony's rondtrekken. Over deze uitgestrekt heid wandelend, zult u iets begrijpen van de mysteries, maar let op uw weg, neem een goede kaart en een kompas mee: Er zijn nog gevaarlijke moeras sen en als u er alleen op uit gaat en u in een plotseling opgekomen mist de weg niet meer weet, kan uw tocht verkeerd aflopen! Kenmerkend voor Dartmoor zijn de grote granietformaties of. rotsblokken, „tors" genaamd. Vele hebben speciale namen: Yes Tor, Kes Tor, Sheeps Tor. Hound Tor en, door toeristen 't meest bezocht. Hay Tor. De laatste twee be vinden zich niet ver van Widecombe. Twee goede wegen doorkruisen de „moor": van Moretonhampstead naar Yelverton en van Ashburton naar Ta vistock. Andere wegen leiden om de De geesten van de ,,moor" hebben iets dat veel inheilspellender is dan .witte wieven' en ridders zonder hoofd. Er is b.v. een troep honden, die over de eenzame hoogten rennen en dan zijn er de kleine boosaardige feeën met hun dansende „will-'o-the-wisp" lan- taarntjes, waarmee ze de nachtelijke wandelaar de moerassen in lokken, tenzij hij de voorzorg heeft genomen zijn jas binnenstebuiten aan te trek ken. Verder zijn er de overblijfselen van vroege volksstammen, die hier hebben geleefd voordat de geschiedenis be stond en die hun doden begroeven in grafheuvels. U vindt hun oude jaagpa den. menhirs (soort hunebedden) en stenencirkels de indrukwekkendste cirkels zijn die bij Scorhill, tussen Ghagford en Cranmere en die bij Fernworthy. De tijd valt weg als u tussen deze stenen staat, want de „moor" is nu nog even ongetemd en woest als in vroeger tijden. Het is makkelijk lachen over boven natuurlijke verhalen als men in de ge zellige atmosfeer van een herberg ver keert. En toch, de wind die door de schoorsteen blaast, kan het lachen doen overgaan in een huivering die men voelt langs de ruggegraat... Dart moor heeft veel geheimen, die men met zijn logica niet kan verklaren. De fabrieken bevinden zich in een gebied, dat zich uitstrekt van New England naar Texas, van South Da kota naar Honoloeloe. Ook worden gaslantaarns en gaslampen uit Enge land ingevoerd. Geen opstekers meer Tot de steden, die in bepaalde dis tricten opnieuw gaslantaarns hebben laten neer zetten behoren o.m. Pitts burg. New York City en wel in het beroemde textieldistrict van Worth Street Lake George (N.Y.) en Lit tle Rock. Er zijn echter ook enkele gebieden in Amerika, waar het tijdperk van de gaslantaarn nooit heeft opgehouden te bestaan. Maar hoewel de gaslantaarn in Amerika in ere wordt hersteld, zal men de oude vertrouwde figuur van de lantaarn-opsteker, die met de lad der op de schouder door de stad trok niet meer terug zien. Die „goede oude tijd" is voorbij. De ontsteking geschiedt thans automatisch. Aan die goede oude tijd denkt de lantaarnopsteker George Ritter in We nen echter nog heel vaak terug. Hij oefent reeds 45 jaar lang zijn beroep in de Donaustad uit. Hij herinnert zich de tijd nog goed, dat hij met zijn collega's van lantaarn tot lantaarn liep, de ladders tegen de lantaarn neerzette en het gaslicht onder de tweekoppige Oostenrijkse adelaar ont stak. Bij het aanbreken van de dage raad trokken de mannen er dan weer op uit om de lampen een voor een te doven De dagen, dat Ritter echter met de ladder op de rug liep behoren ook voor hem hoewel hij nog een van de weinige lantaarnopstekers in Wenen is reeds lang tot het verleden. Geor- Tom Pearse. Tom Pearselend me your gray mare All along, down alongout along, lee. For I want for to go to Widecombe Fair. With Bill Brewer. Jan Stewer, Peter Gurney, Peter Davy Daniel Whiddon, Harry Hawk, Old Uncle Tom Cobleigh and all! Iedereen in Groot-Brittannië kent dit oude lied uit Devonshire en het droeve verhaal van de grijze merrie; van hoe het vrijdag werd, en zaterdagmiddag, en ze nog niet naar huis kwam draven met haar vrachtje van acht feestvierders. Hoe Tom de top van een heuvel be klom, om te zien hoe de oude merrie een laatste poging deed zich uit het moeras te worstelen en toen stierf. En als nu de koude wind 's nachts over de ,,moor" (het moeras) blaast, verschijnt Tom Pearses oude merrie spookachtig wit, met rammelende botten, en men hoort haar de hele lange nacht kreunen en kermen. Half grappig, half spookachtig, vér- telt het lied iets van de vreemde sfeer van Dartmoor. Als u op een zomerse dag in Widecombe-in-the-Moor komt, zult u niet veel merken van de angst wekkende kant van het moeras. U ziet een dorp gelegen in een groen dal, dat een mooie oude kerk bezit, welke, na het lied. het meest bijdraagt tot de vonden, waarop de wapens van vrien den van de Prins Regent waren aan gebracht. Woest en lieflijk Trek over de „Moor" en u zult de werkelijke betekenis van Dartmoor leren kennen. Tweehonderd vierkante mijl van de ongereptste, mooiste land- heidevelden heen. Maar om Dartmoor te leren kennen moet u gaan wande len, b.v. naar het hart, naar Cran mere Pool. Hier ontspringt het ri viertje de Okehemt en dichtbij nog 4 andere rivieren, die naar alle kanten stromen als de richtingen op een kom pas. U zult waarschijnlijk Cranmere als een anticlimax beschouwen, maar de routes er naar toe laten u het prachtigste landschap zien dat u zich maar denken kunt en onthullen soms ook iets van de verraderlijke stemmin gen van de „moor". Er zijn een aantal kleine steden en dorpen die u als ver blijfplaats kunt kiezen: Okehampton, Chagford. Moretonhampstead. Hex. worthy, Tavistock en anderen. Geest van moordenares Waar de geesten zijn, vraagt u? De geesten van Dartmoor zijn zelden van een individueel soort, hoewel er wel enige zijn, zoals de geest van Lady Howard, die twee van haar vier echt genoten vermoordde en die thans ronddwaalt door Okehampton Castle in de vorm van een jachthond... Twintig fabrieken maken gaslampen! ge Ritter heeft het nu veel gemakke lijker, maar of hij het prettiger vindt, is een tweede. Hij is iemand van de oude stempel, zijn hart klopt nog warm voor romantiek. Het aansteken en doven van de nog resterende gas lantaarns in Wenen gaat thans ook automatisch. In elke lantaarn is een klok aangebracht, die acht dagen lang blijft lopen, zonder dat deze opgewon den behoeft te worden. Stad krijgt ander aanzien Het enige wat Ritter nog te doen heeft Is: die klok geregeld te controle ren en de glasplaat schoon te houden. Hij Is het er helemaal niet mee eens, dat de gaslantaarns moeten verdwij nen. „Het Is een schande" morde hij, toen hij het bericht vernam. „Er wordt beweerd, dat de grote moderne straat verlichting nodig is met zoveel verkeer, maar ik blijf het een verlies vinden. De elektrische lampen kunnen immers nooit het zachte schijnsel evenaren, dat een gaslantaarn uitstraalt". HIJ vervolgde: „Ik voel mij verbon den met de oude gasverlichting, het is een deel van mijn leven geworden. Gelooft u mij, Wenen zal een geheel ander aanzicht krijgen als de gas lantaarns verdwenen zijn. Onze stad zal veel van haar romantiek verliezen en veel nuchterder en zakelijker wor den!" Ook de Amerikanen, die zeer zake lijk zijn ingesteld, hebben echter be grepen, dat men de romantiek niet on gestraft kan uitbannen. Zij 'zijn „ge deeltelijk" teruggekeerd tot de oude romantiek, die een gaslantaarn om geeft. In „zakelijk Amerika" branden er thans tweemaal zoveel als in bet topjaar 1914 Het romantische tijdperk van de gaslantaarn behoort voor vele Europese landen al tot het verleden. In de afgelopen decennia hebben ze geleidelijk het veld moeten ruimen voor moderne, elektrische straat verlichting. Ook Wenen, de vrolijke stad van de Strauss-walsen, waar roman tiek nog recht van bestaan heeft, móet helaas een van de tradities prijs geven ten behoeve van de moderne tijd. Over twee jaar zal in geheel Wenen geen enkele gaslantaarn meer te vinden zijn, tenzij misschien in een museum Een opmerkelijk feit is echter dat, hoewel in het oude Europa de gaslantaarn langzaam maar zeker verdwijnt, in het moderne, zakelijke Amerika vandaag de dag de gaslantaarns weer in ere worden her steld! In de afgelopen vier jaren zijn er in Amerika meer gaslantaarns in de straten neergezet dan in het topjaar van het gastijdperk 1914 in de straten van Amerika brandden!! Het waren er toen 300.000 thans is het aantal gaslantaarns in de Amerikaanse steden twee. maal zo groot. In Wenen wordt reeds hard gewerkt aan het verlangen van de nog reste rende 2000 gaslantaarns, die onder meer het beroemde Burgtheater, het operagebouw alsmede de even beken de Rlngstraese verlichten. Maar Cape May, in het zuiden van de staat New Jersey, is de laatste stad van deze staat, waar men op het ogenblik bezig is de elektrische straat verlichting, in het uit vier huizenblok ken bestaande zakendistrict, te ver vangen door de oude, traditionele gas lantaarns. Het stadbestuur van Cape May heeft om esthetische rede nen 30 gaslantaarns besteld. De gas lantaarns harmoniëren met de Victo riaanse bouwstijl, die in dat gebied overheerst, en die men wil bewaren. Daar past nu eenmaal geen elektrische straatverlichting bij! Het nieuwe gastijdperk In Amerika begon ln 1957 ln de oude, aantrekke lijke toeristenplaats Albuquerque. De elektrische verlichting moest plaats maken voor de gaslantaarns, want het gaslicht verhoogde de charme van de stad. Vele gaslampen werden uit verzamelingen opgediept of uit oude warenhuizen en opslagplaatsen. De vraag naar gaslampen is zo groot, want ook in woonhuizen begint men hier en daar weer in bepaalde kamers gaslampen te gebruiken dat er op het ogenblik niet minder dan 21 fabrieken aan de produktie van gas lampen bezig zijn! MET ABSORPTIE In de absorptiekoelkast wordt koude geproduceerd door het verdampen van een koelmiddel onder toevoer van warmteener- gie. Wanneer zich in een ruimte twee gassen j bevinden, zat de totale druk de som zijn jj/an de drukken van elk der gassen. I ammo niakgas vloeibaar ammoniak verwar ming koel ribben zwakke oplossing CONDENSER, Warmteoverdracht aar» (gekoeld) omgevingslucht. sterke oplossing I GASUIT DRIJVER (verwarmd) r|ABSORBER j Warmte over. jdrachtaan j omgevingslucht VERDAMPER (koellichaam) Warmte opname van het koellichaam (koude productie). rijk gasmengsel (zwoor) jf Een hoeveelheid koelmiddel doorloopt een kringproces in een afgesloten cir cuit waarvqn- de delen, verdamper, absorber, gasuitdrijver en condenser met elkaar in open verbinding staan. Een neutraal (inert) gas, dat zelf geen deel neemt aan het proces, zorgt voor de circulatie. In tegenstelling met de com- pressiekoelkast zijn hierbij geen kleppen of pompen nodig en heerst in het genele systeem dezelfde druk.'

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 20