BELGISCH GEHUCHT BEDOLVEN ONDER ENORME SLAKKENBERG Galvao gaf Santa Maria aan de Brazilianen over WEERBERICHT As en sintels op 20 huisjes Zeker vijfvermoedelijk zelfs vijfentwintig slachtoffers DE PRAWDA MISGUNT EUROPA VREEDZAAM RUIMTE-PROJECT Regering denkt aan 2 maanden korter dienen Spektakel op Sehiphol Asiel verleend aan kapitein der rebellen en zijn volgelingen ONZE ZUIDERBUREN DOOR WATER EN RATTEN GEPLAAGD (Sucf ?ÏUe, leuivs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 No. 30272 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. Ei. van Dtsboeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Brusselse correspondent) Terwijl in een deel van Wallonië de watersnood aanhoudt, is het land gisteravond door een nieuwe ramp getroffen: in het gehucht Molin bij Fléron, gelegen in de Luikse agglomeratie, is waarschijnlijk als gevolg van de regenval de laatste dagen, een reusachtige slakkenberg van de elektriciteitscentrale in beweging gekomen. De as en de sintels stortten zich op een twintigtal huizen. Reeds zijn vijf doden geborgen en men vreest nog voor het leven van naar schatting twintig inwoners, die zich in de puinhopen van hun huizen moeten bevinden. De grond verschuiving is bijna een kilometer lang; meer dan een miljoen kubieke meter grond, stof en sintels is gaan schuiven, waardoor op verschei dene plaatsen een steenmassa van tien meter hoogte over de huizen heenschoof. Zwakke hulpkreten spoedig verstomd De ramp deed zich gisteravond om half zes voor. Ooggetuigen zagen hoe de grote steenhoop, die sinds jaar en dag werd gevormd met de sintels van de centrale, plotseling onder oorverdovend gerommel en geruis in beweging kwam en zich als een trage vloedgolf over het gehucht stortte. Een hoogspanningsmast knapte af en daardoor viel direct de elektrische stroom uit. Delvaux, de bestuurder van een auto, die juist op de weg van Fléron naar Jupille reed, zag de ramp voor zijn ogen gebeuren. Een vrachtauto, die honderd meter voor hem uitreed, werd bedolven door het gruis. Uit de huizen kwamen mensen aangerend, van wie zich ver scheidene in veiligheid wisten te bren gen. Delvaux zag echter voor zijn ogen hoe anderen werden ingehaald door de naar beneden rollende sintels en werden bedolven. Hevige gevechten tussen Nigerianen en Kongolezen In Kindoe, in de Kongolese provincie Kivoe, zijn hevige gevechten uitgebro ken tussen Nigeriaanse troepen van de V.N.-macht en Kongolese troepen, aldus heeft een woordvoerder der Verenigde Naties in Leopoldstad medegedeeld. Eén Nigeriaanse luitenant werd ge dood, terwijl vier Nigeriaanse soldaten worden vermist. Het aantal slachtof fers onder de Loemoemba-gezinde Kon golese mi^tairen is niet bekend. De Nigerianen, die tegenover een overmacht van zeven tegen één stonden, zijn in hun hoofdkwartier in Kindoe omsingeld. De gevechten begonnen gistermorgen vroeg en duurden volgens de laatste be richten in de middag nog voort. De Kongolezen, wier aantal in Kindoe op 1.500 werd geschat, hebben zowel vanuit Stanleystad als Boekavoe opdracht ge kregen de strijd te staken, doch of zij hieraan gevolg hebben gegeven, is nog niet bekend. De sterkte der Nigeriaanse troepen bedroeg ongeveer 200 man. Het Nigeriaanse contingent is sinds zijn aankomst in Kongo reeds verschil lende malen betrokken geweest in ge vechten met Kongolese troepen. Zij le verden o.m. een gevecht van een dag lang in Boekavoe, toen zij een groep van vijftig Oostenrijkers bevrijdden. Volgens de V.N.-woordvoerder werden donderdagavond zes Kongolezen gedood na een ruzie tussen een dronken Kon golese militair en enige Nigerianen. Ge meend wordt, dat de gevechten van gis teren een gevolg waren van wraakge voelens bij de Kongolezen na het ge beurde van donderdag. Advertentie PHILIPS TELEVISIE v a. f 695.—. persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. ONBESTENDIG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond De komende dagen blijft het weer on der invloed van oceaandepressies waar bij overwegend gematigd zachte lucht wordt aangevoerd. Achter de neerslag zone drong weer zachtere lucht het land binnen. Morgen zal waarschijnlijk de volgende storing weer enige neerslag brengen. (Opgemaakt te 10 uur) 5 FEBRUARI Zon op: 8.15 uur; onder; 17.34 uur. Maan op: 22.46 uur; onder: 10.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.05 en 18.16 uur. Laagwater te 1.51 en 14 09 uur. (6 2 hoogwater te 6.40 en 18.56 uur, laag water te 2.23 en 14.44 uur). Dit blad bestaat alt 16 pagina's en een BijvoegseL Rondom het gehucht en in Fléron ontstond een grote paniek. Het was, zo hebben ooggetuigen later verteld, of de bevolking door ontzetting was verlamd. Zy begreep niet wat er was gebeurd en stond in de duisternis te kijken naar de vlammen, die opstegen uit de ingestorte berg. Omdat het kolengruis zich voort bewoog met een snelheid van iemand die loopt waren sommige bewoners, die de eerste schrik te boven waren gekomen in staat nog tijdig te vluchten. Dramatische vondst De burgemeester van Jupille deed on middellijk een beroep op het leger en op het Nationale hulpkorps, dat bij grote rampen pleegt op te treden. Direct be gonnen de reddingsploegen, eerst bij het spookachtig licht van toortsen en later ook bij dat van schijnwerpers van het leger, te graven. Men stond voor de moeilykheid dat men in België nog nooit een dergelijke ramp, althans in zo'n omvang, heeft beleefd, zodat men uiterst voorzichtig te werk is gegaan. Later is men ook bulldozers van het leger gaan gebruiken. Omstreeks negen uur gisteravond kon den de eerste slachtoffers uit het zwarte gruis worden geborgen: een moeder met haar twaalfjarig jongetje en een baby van familieleden, waarvoor zy zorgde omdat dezen in Kongo verblijven. Onder de vermisten bevinden zich ook de Belgische wielrenner Jean Deliour en zijn vrouw en verder niet alleen bewo ners van de ingestorte huizen, maar ook tien personen, die juist voorbij het ge hucht kwamen, hetzij op de fiets of te voet. Aanvankelijk heeft men uit de gruisberg en de ruïnes nog zwakke kreten om hulp gehoord en klopsignalen. In de loop van de nacht zijn die echter verstomd De Prawda heeft zich tegen een eventuele samenwerking van Oostenrijk, Zweden en Zwitserland met het Europese ruimtèvaart- programma gekeerd. Deze samenwerking kwam ter sprake op de ruimtevaartconferentie die deze week in Straatsburg is gehouden. ,,Is de deelneming aan de verwezenlijking van dit programma verenigbaar met het neutraliteitsbeginsel van deze landen, als men weet, dat het doel ervan is de Navo van ballistische projectielen te voorzien?", zo vraagt deze krant. Deze samenwerking, aldus de Prawda, zou aantonen dat deze landen rechtstreeks deelnemen aan de militaire maatregelen van de Navo. Calmeyer voor tv Staatssecretaris M. R. H. Calmeyer van Defensie heeft er gisteravond voor de televisie nog eens op gewezen, dat diensttijdverkorting alleen mogelijk is, als aan de NAVO-verplichtingen. voor wat betreft de sterkte van de parate strydkrachten, wordt voldaan. Dit bete kent voor de Nederlandse land- en luchtstrijdkrachten een sterkte van 100.000 man. De gedachten van de regering gaan nu uit naar een d-ensttijdverkorting van twee maanden. Hierdoor zouden tiendui zend man aan de parate troepen wor den onttrokken, aldus staatssecretaris Calmeyer. Dit zou kunnen worden opgevangen door langer dienen van beroepspersoneel en vrijwillig bijtekenen van dienstplich tigen. De regering hoopt, dat een deel van de dienstplichtigen voor vier jaar zal willen bijtekenen. Ais compensatie voor de langere diensttijd van deze categorie dienstplichtigen, stelt de regering zich voor hun een taak in het leger te geven, overeenkomstig hun burgerlijke taak. Bij beëindiging van het korte dienst verband zal een premie worden ver strekt van 25 procent van het genoten jaarinkomen als militair. Ook bestaat de mogelijkheid tot het geven van een ren teloze lening, terwijl de „kortverbanders" bovendien gelegenheid krijgen door stu die tijdens hun diensttijd, zich voor te bereiden op hun taak in de burgermaat schappij. Het blad trekt anderzijds de oprecht heid van het doel dat door de confe rentie wordt nagestreefd in twyfel en betoogt, dat „een poging om kunstma nen te lanceren weliswaar heel vrede lievend is, maar dat men daarvoor toch machtige raketten nodig heeft waarvan het militair belang zelfs voor een kind duidelyk is". De Prawda levert verder ernstige kritiek op de houding van West-Duitsland, dat zijn eventuele deel neming aan een Europees ruimtevaart programma als voorwendsel zou willen gebruiken om het recht op een mach tige rakettenindustrie te verkrijgen. Ergerlijk en leerzaam Het zal waarschijnlijk voor de meeste van onze lezers niet nodig zijn erop te wijzen, dat een dergelyke ergerlijk-bru tale bemoeizucht geen enkele reële grond heeft. Niet in de laatste plaats de Sovjet-Unie heeft steeds hoog opge geven van haar intensieve arbeid bijv. voor de vreedzame toepassing van kern energie. In de gedachtengang van bo venvermelde kritiek van de Prawda past ook, dat neutrale en andere Europese mogendheden niet de zo hooggeroemde vreedzame toepassingen van de kern energie deelachtig mogen worden, om dat bijv. vele types van kernreactoren voor energieopwekking ook gebruikt kunnen worden voor de vervaardiging van splijtbaar materiaal voor kern wapens. Het lykt ons aanbevelenswaardig te genover een dergelijke instelling, die uitgaat van kwade wil bij de ander, een politiek te volgen, waarbij vreedzaam ruimteonderzoek en vreedzaam gebruik van kernenergie in de vrye wereld zó «orden georganiseerd, dat zij een maxi mum aan militaire nevendoelen kunnen dienen. PRINS BERNHARD NAAR DE SOEDAN Prins Bernhard zal maandag a.s. naar de Soedan vertrekken om zich op de hoogte te stellen van de huidige economische en sociale ontwikkeling in dit land en de daardoor geschapen mogelijkheden voor Nederlandse initiatieven in beschouwing te nemen. Na een kort verblijf in de hoofdstad Khartoem zal de Prins op uitnodiging van de Soedanese regering naar het zui delijk deel van het land gaan. Daarna zal hij in Tanganyika de grote boerderij bezoeken, die daar voor een Nederland se combinatie, waarvan de Prins deel uitmaakt, wordt geëxploiteerd. De Prins zal reizen met de Fokker- Friendship, die ter beschikking van de Koninklijke familie is gesteld. Van dit type vliegtuig heeft de regering van de Soedan onlangs enkele toestellen aan gekocht. KUSTVAARDER LIEP OP DE ROTSEN Gisteravond is de Groninger kust vaarder „Eddystone" tien mijl ten wes ten van het „He de Glenan' 'op de rot sen gelopen. Er zouden negen opvaren den aan boord zijn, van wie er vier, 'n vrouw, een kind en twee matrozen het schip reeds hebben verlaten. Er zijn twee reddingboten bij de kustvaarder en er zouden er voorts twee sleepboten onderweg zijn om eventueel te trachten het schip vlot te krijgen. De „Eddy stone", die 475 ton meet, zou geladen zijn met ijzer. Gisteren is de 38-jarige Papoea leider, Nicolaas Jouwe uil Hollan- dia, die in ons land de mogelijk heden heeft onderzocht voor stu diegelegenheid voor intelligente jonge landgenoten, naar Nieuw- Guinea teruggekeerd. De heer Iouwe met echtgenote en zoontje op de trap van het vliegtuig, dat hem terugbracht naar Hollandia, waar hij kandidaat gesteld is voor de Nieuw-Guinearaad. 58Q30K»CSöK8CSc«<80ScKg0S0^ClSaM (Van een onzer redacteuren) Zelden zijn er zoveel journa listen, radio-reporters, camera mannen en persfotografen bij- eengeweest als gisteravond laat 2 op Schiphol. Zowel op het plat form als in de Europa-hal was het een gedrang van jeivelste. Tientallen film- en televisieca mera's stonden er naast en te genover elkaar, terwijl het op de grond één onontwarbare knoop was van meterslange microfoon draden. Men hoorde er behalve Nederlands ook Engels, Spaans en Papiamento spreken. TJit heel West-Europa waren de verslag gevers naar Schiphol gekomen om een niet alledaagse aan komst bij te wonen, namelijk die van de Nederlandse „Santa-Ma- ria"-passagiers. Precies om half twaalf bracht l gezagvoerder T. M. J. Verhoeven het door de Shell gehuurde KLM toestel PH-DFH, dat vijf minu ten tevoren was geland, tot stilstand. Met het felle licht van de schijnwerpers op zich ge- richt daalden de passagiers één voor één de trap af. Gehuld in warme winterjassen en wollen dekens, die grondstewardessen in het vliegtuig hadden uitge deeld, moesten zij talloze malen voor de luid schreeuwende foto grafen, poseren. In de vertrek- hal van het vliegveld was het nog veel erger. Daar leverden de journalisten en radio-verslagge vers - het waren er honderden - strijd om zoveel mogelijk inter views. De televisiekijkers hebben een gedeelte van deze chaos zelf kunnen aanschouwen. Er was geen plekje te vinden of er wer den mannen, vrouwen en kin deren ondervraagd. De meeste passagiers zagen er opgewekt uit en waren onmiddellijk be reid om hun belevenissen aan boord van het Portugese rebel- lenschip aan de publiciteitsmen- sen te vertellen. De belangstel ling voor de aankomst van het toestel in Lissabon - omstreeks half zes in de middag - was uiteraard groot, maar het was niets vergeleken bij het spekta kel, dat omstreeks het midder nachtelijk uur op Schiphol plaatsvond. De passagiers waren er heel erg van onder de indruk De wachtmeester van de Mare chaussee, met wie we over deze enorme drukte even spraken, was het trouwens ook. „Sinds de aankomst van Bertha Hertog, nu alweer zolang geleden, heb ik een dergelijk rumoer op het vliegveld niet meegemaakt" zei hij. (Men zie ook elders) &PSQS>PSDê>PöQê>PS^ De diepe rust, die het haventje van Vee re de laatste tijd kenmerkt, zal spoedig 'voor korte tijd weer verbroken worden. De visserssche pen, die naar elders vertrokken zijn omdat de vangst op de Zeeuwse wateren niet meer loont, keren bin nenkort terug. Dan zal de cineast Bert Haanstra hier opnamen maken voor een film over de afsluiting van het Veer se Gat. Kapitein Henrique Galvao, de leider van de rebellen aan boord van de „Santa Maria", heeft het schip gisteravond om kwart over tien Ned. tijd plechtig overgedragen aan de Braziliaanse schout-bij-nacht Fer nandez Diaz. De nieuwe regering van president Quadros heeft het schip thans ter beschikking van de eigenaars en de Portugese regering gesteld. In de salon van de eersteklas overhandigden de opstandelingen hun wapens: geweren, machinegeweren en machinepistolen, aan Braziliaanse mariniers. De regering-Quadros heeft gisteren aan kapitein Galvao (die vandaag 66 jaar is geworden) het recht van asiel verleend. Dit recht is ook aan de andere opstandelingen ten deel gevallen. Hiermede is het avontuur van Galvao voorbij. Er zouden volgens de jongste berichten niet 70, maar slechts 30 rebellen aan boord zijn ge weest. Bij beschikten over 400 kg. ontplofbare stoffen. De wapens waren in Venezuela aan boord gebracht in een doodkist, begeleid door wenende vrouwen. Portugese klacht De Portugese rederij van de Santa Maria heeft kapitein Maia opdracht ge geven, bij een Braziliaanse rechtbank een klacht tegen Galvao en de zynen in te dienen wegens diefstal van het schip, moord, vernieling en vryheids- beroving. Ook zou hy een klacht moeten indienen tegen de Portugese oppositie leider Delgado, die heeft meegedeeld de actie te hebben georganiseerd. De „Santa Maria" ligt nog steeds binnen de haven hoofden van Recife, op enige afstand van de kade. Het schip maakt lichtelijk slagzij, hetgeen geweten wordt aan het onvermogen van de opstandelingen om met behulp van de lenspompen het kiel water op gelyk peil te houden. President Quadros heeft zijn minister van Buitenlandse Zaken Alfonso Arinos geluk gewenst met de „tact, omzichtig heid en vastbeslotenheid", waarmede hij de zaak van de „Santa Maria" heeft Noord-Frankryk en België worden nog steeds geteisterd door hevige overstro mingen als gevolg van zware regens en stormen, die in het byzonder bet wa ter in de Sambre tot de recordhoogte van 8,45 meter deden stijgen. In het gebied van de Franse plaatsen Haumont, Maubeuge. Marpent en Jeumont zyn 1.500 huizen in het water komen te staan. Honderden personen zijn geëva cueerd, terwyl ongeveer tienduizend ar beiders voorlopig tot werkloosheid zijn gedoemd, omdat een tiental fabrieken wegens waterschade de poorten moesten sluiten. Uit andere Franse departemen ten zijn in ijltempo genietroepen naar de bedreigde gebieden gedirigeerd. Het overstroomde gebied in België wordt thans door een nieuw gevaar be dreigd. Gisteren zyn namelijk horden ratten, waaronder vele die wel zo groot als een kat waren, de overstroomde dor pen langs de Sambre by Charleroi bin nengevallen. Zij waren door het woe dende water uit hun holen aan de oe vers gedreven en renden de trappen op en de kamers in van de huizen, waar de bevolking op hulp wacht. Er ont stond een paniek onder de vrouwen en kinderen. De autoriteiten zijn bang voor een epidemie, daar niets veilig is voor de opgejaagde en hongerige ratten. behandeld. Hy verklaarde in zyn bood schap aan de minister o.m. „dat de passagiers en het schip behouden zyn gebleven, stemt tot voldoening. Een ver loren gaan van de „Santa Maria" zou een groot verlies voor de internationale scheepvaart hebben betekend". Russen ontcijferen Maya-geschriften met een rekenmachine De Sovjetrussische geleerde Sobolef heeft in een rapport over een geslaagde proef tot ontcijfering van geschriften met een reken machine gezegd, dat in de komen de drie of vier maanden alle Maya- geschriften in de Sovjet-Unie ontcijferd en gepubliceerd zullen worden. Volgens het rapport is het drie leden van de Sovjetrussische Academie voor Wetenschappen gelukt met behulp van een elektronisch brein ongeveer veertig procent van de zogenaamde Madrileen^ë en Dresdense Maya-teksten te ontcyfe- ren. De apparattuur heeft in twintig werkuren ongeveer een miljoen reken- operaties verricht. Volgens Sobolef zijn nog tien tot elf miljard berekeningen nodig om alle schriftelijke getuigenissen van de vroegere Indiaanse hoge Maya cultuur te kunnen ontsluieren. Uit Het Leidsch Dagblad van 6 Februari 1861: f (Advertentie). Tentoonstel- i ling te Noordwijk-Binnen. Op j den 8en, 9en, lOen en llen Febr. 1861, zal door de leden der Ver- f eniging ,Jlora van Noordivijk" in het Hof van Holland aldaar j gehouden worden eene Ten- f toonstelling van bloeijende Hya- cinten. Tulpen en verdere Bolge- wassen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1