MODERNISTS Zeer oud oorlogsschip komt weer boven water ONS MENU KOKEN Ruwe handen? GLYCA EEN TWEE-MINUTEN MYSTERIE UIT HET ARCHIEF VAN INSPECTEUR S. HERLOK L ZATERDAG 4 FEBRUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 (Op)herging fraai museumstuk kost honderdduizenden kronen Heeft U een speurneus? Spiegeltje, spiegeltje aan de wand EN HUN TOEBEHOREN Britse versie van Franse mode VAN DE WEEK WONDEREN DER NATUUR gen en andere specialisten aan het werk gaan om het schip te conserveren en van modder en vuil te ontdoen. De „Wasa" zou ruim drie eeuwen te rug het vlaggeschlp van de Zweedse vloot geweest zijn. Toen het schip aan zyn „maidentrip" begon, kapseisde het en verging met man en muls. De „Wasa" is helemaal van eikehout gebouwd en alle eeuwen door byna volledig In tact gebleven. Het zal een fraai tentoonstel lingsstuk zijn. Zweden lichten drie eenwen oude „Wasa" Begin mei zal het Zweedse oor- logsschip „Wasa" na 332 jaar en acht maanden weer het daglicht zien. Op 27 april zal het bergingsvaar tuig „Neptun" beginnen met de eerste van een reeks „lifts", die het schip boven water moeten brengen. Reeds vorig jaar werden de eerste lichtingsmaatregelen getroffen, toen het schip onder water naar een min der diepe plaats gesleept werd. waar maar 15 meter water staat, en vanwaar de lichting veel gemakke lijker is. Als alles volgens plan verloopt, zal de „Wasa" op 31 mei in een speciaal gebouwde ponton liggen en naar de ka de gebracht worden vlak bij de kunst zaal Liljevalchs, op het eiland Djurgaar- den. Er wordt op het ogenblik onder water reeds aan het schip gewerkt door dui kers die de achtersteven van het schip repareren om het in staat te stellen te blijven drijven. Als het laatste deel van de lichtingen achter de rug is, zullen oudheidkundi- Reinigings,,fabriek" „Heeft U iets verdachts ontdekt, dokter?" vroeg inspecteur Herlok, toen dokter Hompink opgewonden kwam aanzetten met een karbies vol conser- venblikjes. „Goulash-soep, Herlok", riep de dokter uit, „spotgoedkoop! Tien blikjes voor een tientje. Hoeveel zal 'k er nemen?" „U vergeet, dat we hier alleen zyn om op verdachte dingen te letten, dok!" zei Herloks assistent Harjans hoofdschuddend. Herlok vervolgde zyn weg door de uitgestrekte levensmiddelenzaak, die de laatste tijd het terrein was van ongeregeldheden. Voor Hompink was de winkel een lusthof, voor Harjans een soort wijk die hij lopen moest en voor Herlok een tragi-komische aangelegenheid. Meneer Norringa, de eigenaar van de zaak, had Herlok op een avond opgezocht en uiteengezet waarom hij vermoedde, dat er een laaghartige campagne tegen zyn bedryf gaande was. „Kyk, meneer Herlok, ik kan best tegen een geintje, hoor, ik ben heus de beroerdste niet, met een aardig geintje kunnen ze bij mij altyd aan komen, maar 't moet niet tè ver gaan.... Als U 't my vraagt is iemand erop uit my en m'n zaak te ruïneren Het was begonnen met een doos chocoladerepen. Iemand had kans ge zien deze te verwisselen voor een doos foprepen, vervaardigd van zeep, doch in dezelfde gedegen fabrieksverpakking. Deze grap had meneer Norringa zeven klanten gekost die zich, met de wrange smaak van zeep nog in de mond, driftig beklaagd hadden. Een paar dagen later was een serie conservenblikken onverkoopbaar gebleken doordat de wikkels verwyderd waren. Het winkelpersoneel werd streng verhoord. Maar de schuldige moest een bezoeker geweest zyn die op een onbewaakt ogenblik zyn gang had kunnen gaan. Er werd grover geschut gericht op de zaak. Op een avond sneuvelde een etalageruit. De daders, twee Jongens die hakkelend door de knieën gingèn by hun arrestatie, vertelden, dat een onbekende hun voor het ingooien van de ruit een bedrag van vyftig gulden had toegezegd. Die onbekende was nooit achterhaaldMaar de druppel die het toch al zo kolkende gemoed van meneer Norringa had doen overlopen, was de verdwyning van juffrouw Stiens, één der winkelmeisjes, geweest. „Een smakeloos geintje, meneer Herlok, 't arme kind was er helemaal kapot van, 't zal je ook gebeuren, dat ze je op een avond in een auto sleuren en blinddoeken en naar een of ander gehucht brengen waar Je dan maar moet zien hoe je weer thuis komt, nou my niet gezien, hoor, ze is er nou gelukkig weer, maar ze durft hier niet te biyven, want ze hebben gezegd, dat ze 't weer doen als ze hier blijft en nou ben ik zo bang dat „Verdenkt U iemand buiten het bedryf?" had Herlok gevraagd. Herlok kon zich voorstellen, dat meneer Norringa louter vyanden had. Hy was wantrouwig en onverdraagzaam tegenover zyn ondergeschikten en al te spraakzaam tegen mensen die hy nodig had. Een maand geleden had hy zich laten scheiden van zyn vrouw, de vrouw die ondanks zyn tegenwerking zyn aanvankelijk kleine zaak groot had gemaakt. „Nee, 'k zou echt niet weten wie 'k zou moeten verdenken, hoor!" Nadat er een stinkbom in de diepvriesbox was ontploft, waardoor de klanten wekenlang wegbleven, had Herlok beloofd, dat hy eens een kykje zou komen nemen. Zyn laatste rondgang door de winkel werd afgesloten met een zuinig kopje koffie in de keuken. „En?" vroeg Norringa, zyn snor opwrijvend; het was een verwaarloosde snor, die aan zyn verzuurde trekken iets melancholieks gaf. Herlok loerde door de kier van de deur naar de klanten, allemaal dames die de verkoopsters beurtelings lastig vielen met hun besognes. „Ik heb laatst een pak lucifers gehad, dat kostte maar veertig cent, en nou kosten ze vierenveertig cent, hoe kan dat nou?" „Dat was een tydelyke aanbieding, mevrouw, die is voorbyEn U, mevrouw?" Plotseling weerklonk er een gegil dat zelfs Herlok, die toch al heel wat mensen in doodsnood had horen verkeren, deed verbleken. „Muizen!" „Nee, ratten!" „Help!" Blikjes buitelden over de grond en stoelen kraakten onder het gewicht van corpulente huisvrouwen; grote, witte muizen, ver rast knipogend tegen het schelle neonlicht, bewogen zich omzichtig voort, als passagiers op vreemde bodem na een lange vliegreis. Een paar vrouwen wilden naar buiten vluchten, maar Herlok beval: „Knip op de deur, juffrouw Stiens!' Nadat hij zich had losgemaakt uit de knellende omhelzing van een dame die versteend scheen van schrik, zei hy: „Maar goed dat niemand de kans heeft gekregen te ontsnappen, meneer Norringa. Ditmaal kan ik U de dader uitleveren Vraag: WIE WEET VOLGENS INSPECTEUR HERLOK MEER AP VAN DE MUIZEN? •uaBuuds 3} ua6uoAipa6 sinui a}S)BB[ ua apua6au ap }sin( jpioM Buiua^a; ap dQ *sbj ap uba rnapoq ap ui 6uiuado uaa bia ^uaddojp" ai az si 6izaq ua pjaoAa6aain ijaaq ojjs uba sbj uaa ui uazintu ap (sjqaaj uba apjfiA ap ^fqauiEu) ^UBquoo} ap fiq satuBp ap uba uaa }Bp 'ubb6juo ïaiu ^opajq si jajq rpjooAquY De geleerden van de reinigings .fa briek" die speciaal by de „Wasa" ge bouwd zal worden, zullen het oude vaar tuig weer goeddeels in zyn oude pracht kunnen herstellen. Er is sprake van een speciale „Wasa- dag" in de komende zomer, hoewel in officiële kringen hierover nog niets ge zegd is. Deze dag zou bedoeld zyn om Zweden en toeristen aan te trekken, die een aanzieniyke bron van inkomsten kunnen betekenen voor het Wasa-co- comité, dat al het geld nodig heeft, dat binnenkomt. Speciaal museum Van de Zweedse regering ontving het comité reeds een bedrag van 300.000 kronen. Daarvan werd het speciale pon ton gebouwd, waarop de „Wasa" zal worden geplaatst, en daarvan zal de „schoonmaakfabriek" worden betaald, maar er moet nog een speciaal „Wasa- museum" worden gebouwd. Het comité heeft de Zweedse regering om nog 1.200.000 kronen gevraagd. Ook de berging kost nog het een en ander, hoewel vele Zweedse bedryven van hun belangstelling hebben laten bly ken, door speciale schenkingen en gunsten. De „Neptun"-ondememers byvoorbeeld, re kenen vrywel niets voor de moeilyke berging. Men verwacht, dat de Koning van Zweden van zyn belangstelling zal la ten biyken, als de „Wasa" eenmaal fraai opgepoetst staat te pronken. Men ver wacht dat dan ook „Eurovisie" een kykje zal komen nemen. Zodra het schip boven water is zal voorts in geheel Zweden een collecte worden gehouden om de kosten van de berging te bestryden. Londen, februari 1961 Indien U jong bent van hart, van jaren of anderszins indien U met uw tyd (die van de ouderen of die van de jongeren) meegaat, dan verandert U niet alleen geregeld van modesty 1 en maniertjes, van gezelschap*pel en parfum, van sigarettenmerk, wasmiddel en lievelingsdrank, maar ook verandert U uw vocabu laire: U bent eenvoudig wel verplicht om aan de bestaande geregeld nieuwe woorden, termen en begrippen toe te voegen. Daar zyn byvoorbeeld de tech nische en semi-technische, die mèt nieuwe en nieuwere apparaten en toestellen uw huis (of dat van benijde buren en vrienden) binnenkomen. Daar zyn die waarmee U als aankomend „doe het zelf-er" geconfronteerd wordt. Daar zyn de onschuldige krachttermen der teenagers, waarmee opgroeiende zoons en dochters pit en afschuw in uw huiskamer brengen. En daar zyn de modetermen, die, één dag oud, U al net zo vertrouwd voorkomen als het jeugdportret van vader en moeder, dat sinds negentienzoveel een ereplaats aan de muur heeft gehad. Zo spreekt U vandaag van „flats" en „slippers" en morgen doodleuk over „flippers" (een kruising en samentrekking van de twee). Zo „crepeerde" U gisteren uw haar tot een „chignon" en draait U vandaag liefdevol uw „guiches". Ja, U weet zelfs het een en ander over modezaken en -verschijnselen, die onze douanehalls niet doorkomen. En vroeger of later heeft U het over „winkle-pickers" en „nek-niks", weet U wat „kooky" is en wie de „Modernists" zyn. De „Modernists" zyn nee, niet de vertegenwoordigers van een nieuwe kunststroming, tenzy het zich zonder ongelukken voortbewegen op „winkle- pickers" als een kunst aangemerkt zou kunnen worden „Modernists" zyn die jonge Engelse lieden, die zichzelf zo noemen en door buitenstaanders onmiddellyk als zodanig te herkennen zyn. Dies ontzetten ze de werkgevers, fa scineren ze de sociologen, brengen ze de inkopers van modezaken tot wan hoop en zijn ze de risée van al wie niet zo modern is als zij. Overigens verschuilen zich achter die niet zo erg moderne naam van „Modernisten' vreedzame jonge mensen, die nu eens niet gappen of de boel kapot slaan, die geen bepaalde filosofische richting volgen, geen bepaalde kunstzinnige neigingen hebben en geen andere pres taties leveren dan de prestatie-zon- der-meer om er als „Modernist" uit te zien, d.w.z. modern naar alle kanten een beetje overdreven. De meisjes met hun enorm hoge kapsels, hun ultra korte rokken, hun fantastische „win kle-pickers", het sterke geslacht met zijn heel korte haar, zijn heel nauwe broekspypen om ei-benen (variatie op „Een witte kool uit Noordscharwou nog immer wachtend op de kou, las in een krant de pry zen van de sla; de kool erkende zuchtend: „Tja, my lusten ze niet rauw". Nu, die kou die is er inmiddels wel geweest, maar de kool is er wat z'n verzuchting betreft toch wel een beetje naast. Heel fyn gesneden, vermengd b.v. met wat fyne reepjes rauwe knol- seldery en aangemaakt met mayonai se, is zo'n knapperige rauwe koolsla beslist verrukkelijk. Hetzelfde geldt voor rauwe zuurkool, aangemaakt met wat room. Geef zuurkoolsla eens met aardappelpurée en braadworst, rol pens of casselerrib en witte- of groene- koolsla met ryst en goulash. Ze vor men maaltyden die zeker in de smaak zullen vallen! ZONDAG: grapefruitcocktail; kalfsoesters, schorseneren, aardappelen; hopjes pudding. MAANDAG: ramequin, aardappelpurée, spruitjes; appelmoes (pruimen in de week zet ten). DINSDAG: rijst, goulash, kooksla; griesmeelpud ding met compote van gedroogde pruimen (bonen in de week zetten). WOENSDAG: bruine bonen, spek, aardappelen, ge stoofde uien; citroenryst met vanil lesaus. DONDERDAG: hutspot met klapstuk; coupe yoghurt met bessengelei. VRIJDAG: ovenschotel prei met kaas of oven schotel met gehakt, aardappelen, to matensaus; Jan in de zak. ZATERDAG: kaasbouillon; RAMEQUIN In een beboterde vuurvaste schotel worden laagsgewys 150 gr. dunne sneetjes brood en 200 gr jong belegen in plakken gesneden kaas gelegd. 3 eieren worden met zout, peper en noot losgeklopt, Vz liter melk erby gedaan en over het brood gegoten. Zodra het vocht erin is getrokken wordt wat pa- neermaal over het brood gestrooid, een paar klontjes boter erop gelegd en de ramequin in plm. 30 min. in de oven gaar en lichtbruin gebakken. JAN IN DE ZAK 150 gr bloem, 10 gr gist, 1 el, 10 gr suiker, 1 dl lauwe melk, iets zout, 75 gr krenten, rozynen en sukade. De gist met de suiker roeren, een kuiltje in de bloem maken, de gist hierin schenken, het losgeklopte ei, de melk en het zout toevoegen, alles goed dooreen mengen en beslaan tot zich luchtblazen gaan vormen. De gewas sen krenten, enz. toevoegen en het deeg toegedekt op een lauw warme plaats laten ryzen. Het gerezen deeg in een, in warm water uitgespoelde en met bloem bestoven, doek binden, zó dat er voldoende ruimte overblijft voor het ryzen en 3 uur in een pan met ruim kokend water (met op de bodem een schoteltje om aanbranden te voorko men) laten koken. De doek verwyde ren, de koek even laten uitdampen en met een stevig draadje in plakken snyden. Opdienen met stroopsaus of bruine basterdsuiker. Het doet ons genoegen, dat onze mode-mederwerkster me vrouw Joke Whltt-Versteege, die geruime tijd door verschillende omstandigheden haar taak niet heeft kunnen verrichten, thans daartoe weer wel instaat is en vanaf heden wekelijks op deze pagina's over de belangrijkste wederwaardigheden in het ryk der mode zal rapporteren. o-benen) en zyn laaggehakte versie van de „winkle-picker". De Moder nisten hebben hun eigen kledingsvoor schriften en die voorschriften zyn zo strikt als die voor Het Engelse school uniform, waarin ze groot gebracht zyn. Hun kleding heeft niets met Pa- rys of Londen uitstaande, althans vol gens hen zelf. En weinig met de sei zoenen. Waar de rest van de Engelse bevolking zich mèt april (en niet nood- zakeiyk met de komst van goed weer) hult in de katoentjes van verleden jaar, gemoderniseerd met het kantje of de ruche van dit jaar, daar worste len de Modernisten zich zelfs in het hartje van de zomer in een rok zo nauw, dat hy niet over het hoofd kan of in een pantalon, zo nauw dat de knieën niet op te trekken zyn. De meisjes verafschuwen katoen. En wan neer de rest van de wereld de con- fortabele zomersandalen voor de dag haalt, versagen de Modernisten niet waar het him geliefde „winkle-pickers" betreft, een voetbedekking die ze voor ettelyke tientjes laten maken en die een karikatuur is, de beste, maar ook de leiykste karikatuur, die we in Jaren hebben gezien. „Winkle-pickers", met hoge hak voor het zwakke en platte hak voor het sterke geslacht, hebben een smalle, vlymscherpe neus. waarvan het wyd- ste gedeelte vyf tenen byeenklemt en de rest ettelyke centimeters voor de voet uitsteekt. De „winkle-pickers" van de heren hebben een hoogopgewerkt wreef blad, meestal met band en gesp; ze zyn zwart of, als concessie aan de zomer, wit. De vrouweiyke Moder nisten dragen geen broches, geen han gers, geen oorknoppen, hoogstens enke le rangen kristallen kralen om de hals. Hun make-up is bleek, hun kousen zijn donker. Hun partners dragen de „nek-nik", de Modernisten-das, dewel ke zoveel is als een reep fluweel, drie vier centimeter breed, iets meer dan de halsmaat van de drager lang, en voorzien van een parel op het ene en een knoopsgat in net andere uiteinde. Haal de parel door het knoopsgat, werk de emden van de das onder de boord weg en zet ze vast met een paperclip, als je die by de hand hebt, en klaar is de „nek-nik". Waar kleden ze zich, de Modernis ten? Hun „winkle-pickers" worden speciaal gemaakt, door een Italiaanse schoenmaker in Londen, die er for tuin mee heeft gemaakt, want, immers, zelfs de hyper-lange en scherpe schoenneuzen, die in de Engelse hoofd stad momenteel een gevaar zyn voor de winkelramen van welhaast alle nor male schoenenzaken, zyn voor de No- dernisten niet lang en scherp genoeg. Ilun haar wordt gekapt door kleine kappers en barbiers, die ver van het modieuze West End hun bedryfje heb ben. Hun jurken worden door welwil lende moeders in elkaar gezet of, zo zegt de inkoper van een grote modezaak ietwat spijtig, „als ze ze al kopen, dan kunnen ze ze niet aan voordat er dit of dat aan veranderd is. Byna al onze mantels hebben een kraag, zy halen hem er byna zeker af. We hebben niets dat goed voor hen is, ze zyn nu eenmaal karikaturen van de mode en wij brengen de mode de laatste, heet uit Parys recht toe recht aan". „Ze geven gewoon niet toe", voegt een collega er aan toe, „wij brachten een hele serie zyden Victoriaanse blouses uit, maar ze hebben ze nooit gedragen. Het is voor ons reuze moeilijk. Je weet gewoon niet wat ze hierna zullen dra gen. We proberen met hen mee te gaan, maar ze veranderen zo snel. En zo onverwacht". J. V. Zullen we vandaag Iets byzonders maken? Ja!! Dan eerst Inkopen doen; één grote knolselderie of twee kleintjes halen en meteen zeven plakken heel dun gesneden kaas, of een ons geraspte kaas. gi'X En nu aan de slag! Brr, was is die knol zanderig; eerst maar goed was sen Kok en schillen voordat je hem 5 minuten kookt. Dan in 14 dunne schijven snyden, op elke schyf een plakje kaas en daarop weer een selde rie schyf. We bewaren het kooknat voor soep. boerenomelet. D R. Alléén helpt direct E. J. SWAAB' S VERENIGDE FABRIEKEN Waar is de koekepan? Ha. die heeft Jan al op het vuur gezet met wat boter erin. maar goed warm laten worden hoor. voordat Wolf er voorzichtig de zeven schyven in schuift. Tot de wonderiykste levensvormen in de plantenwereld kunnen de zogenaamde korstmossen gerekend worden. De benaming is misleidend; met mossen in de strikte beteke nis van het woord hebben de kostmossen niets uit te staan; evenmin zyn zy er aan verwant. Het merkwaardige is, dat zy eigeniyk uit twee verschillende soorten organis men bestaan: bepaalde schimmels, nauw samenwerkend met wieren. Rotsgesteente, verdroogde plekken in het bos, boomstammen worden vaak overwoekerd door de korst mossen, die dan zulke bizarre vormen kunnen aannemen, dat het volksgeloof er in vroeger tyden allerlei vreemde verhalen aan ontleende. Laten we nu eens zien hoe de korstmossen er in slagen een harde rotsbodem vruchtbaar te maken, want dét is ten slotte de taak, die de natuur voor hen weggelegd heeft. Eerst lossen de schimmels met behulp van een zuur, dat zij afscheiden de bodem gedeelteiyk op, zodat de wieren voor hun ontplooiing de nodige voedingsstoffen kunnen betrekken, en tevens organische stoffen bereiden voor de schimmels. Doordat de oudere planten afsterven, breiden de korstmossen zich ringvormig over de rotsen uit. Op de hei of aan de rand van het bos doen zich dikwyis soort- gelyke ringen voor, zgn. heksenkringen, vroeger toege schreven aan dansende heksen en elven. Laat ze vlug aan beide kanten bruin bakken. Wolf? Moet er soms nog wat boter by? Annemieke heeft al zeven bordjes op tafel gezet er. als we daar de schijven over verdeeld hebben, gaan we Mammie en Pappie roepen, om me* te smullen!

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 19