Ons land heeft tekort aan metselsteen West-Duitsland niet meer paradijs voor „declaratie-kampioenen" .Woningbouw wordt er niet door getroffen Ouders Leidse kweekschoolmeisjes lieten zich voorlichten LEIDERDORPSE VROEDSCHAP KEURT BEGROTING GOED Fiscus vaardigde voorschriften uit tenen te weelderig gebruik van rubriek „bedrijfsonkosten ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 (Van onze Arnhemse correspondent) Het tekort aan metselbaksteen, waarop de voorzitter van de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer J. P, A. Nelissen, in zijn nieuwjaarsrede nog eens de aandacht heeft gevestigd, zal naar ons verzekerd wordt in geen geval de woningbouw treffen. Deze sector van het bouwbedrijf wil men wat de voorziening met metselbaksteen betreft, in elk geval veilig stellen. Wel overweegt de minister in bepaalde andere sectoren een voorzichtige beperking van het baksteenverbruik. Voorts zal de industrie zelf een zekere regulering bij de aflevering toepassen, teneinde de continuïteit van de lopende werken te verzekeren. Een en ander betekent, dat de leveranties over een wat langere periode worden uitgesmeerd, gericht op de behoefte van het ogenblik, waarmee een rechtvaardige „distributie", zo men dit woord wil gebruiken, wordt beoogd. Overigens is het tot nu toe niet zo, dat belangrijke werken door een tekort aan metselsteen zouden stagneren, maar anderzyds ziet het er tegelijkertijd niet naar uit, dat de produktie de totale behoefte volledig zal kunnen dekken. vergrote ovencapaciteit aangezien het gebakken produkt eerder gereed is. In teressant zijn in dit verband de uitkom sten, welke in de maand nov. worden gepubliceerd. Men weet dan namelijk zeker dat er geen stenen meer in de openlucht gedroogd kunnen worden en de cijfers over deze maand geven slechts aan, wat er aan ongebakken steen ge produceerd is in fabrieken met een kunstmatige drooginrichting. Uit deze cijfers blijkt dat men in november van het afgelopen jaar, vergeleken met de overeenkomstige periode uit andere ja ren, een flinke sprong omhoog heeft gedaan. De ongebakken produktie be droeg toen namelijk 68,3 miljoen, waar van 65,4 miljoen aan metselsteen. De cijfers over de maand november van de jaren 1955 tot en met 1959 luiden resp. (in miljoenen): 37,9 (waarvan 34,8 aan metselsteen), 52,0 (50,5), 60,3 (55,1), 55,6 (53,7) en 59.6 (56,5). Het cijfer 68.3 (65.4) over de maand novem- De voorziening van de woningbouw sector is echter, zoals gezegd, veilig ge steld. Dat de behoefte hier ruimschoots door de produktie wordt gedekt, blykt uit de volgende cijfers: uitgaande van een bouwproduktie van 85.000 wonin gen in 1961 en (ruim genomen) een aantal van 10.000 stenen per woning, komt men tot een getal van 850 mil joen. De produktie van metselsteen is becijferd op 1620 miljoen. Telt men daarbij de invoer uit België van 40 miljoen, en vermindert men het to taal met de 150 miljoen voor de ex port bestemde stenen, dan komt men tot het eindcijfer van 1510 miljoen, voor de woningbouw meer dan voldoende. De totale binnenlandse behoefte is echter van overheidszijde opgegeven als 1570 miljoen. Er blijft dus een tekort van 60 miljoen. De export is daarbij op vrijwillige basis reeds met 50 miljoen verminderd. In 1960 bedroeg het exportcijfer na melijk 200 miljoen, hetgeen neerkwam op 12,5 procent van de jaarproduktie. Indien er geen exportmarkt was geweest, zou er wat de voorziening van de bin nenlandse markt betreft, geen vuiltje aan de lucht zijn geweest, maar nu deze er wel is dient hiermee ook re kening te worden gehouden, temeer daar langs deze weg een onder nor male omstandigheden functionerend ap paraat veilig werd gesteld. Niemand had daarbij verwacht, dat de binnen landse behoefte op het ogenblik zo'n grote omvang zou aannemen. Het zou teveel gevraagd zijn de reeds lang als noodzakelijk erkende en moeizaam ver worven verruiming van het afzetge bied op te offeren of te verwaarlozen teneinde het tijdelijke binnenlandse te kort op te vangen. Het offer van 50 miljoen metselstenen is reeds niet ge ring en wint nog aan betekenis door de omstandigheid dat momenteel wel licht het dubbele van het huidige kwan tum baksteen buiten de landsgrenzen zou kunnen worden afgezet tegen prij zen, welke niet door prijspolitieke fac toren, maar door het zakelijke „vraag en aanbod" worden bepaald. Opvoering van de produktie Wat nu te doen om het bestaande tekort in te halen? Het enige antwoord op deze vraag is: opvoering van de produktie. Hier wordt trouwens reeds aan gewerkt. Steeds meer steenfabrie ken gaan daarbij over tot het kunst matig drogen van het gevormde pro dukt. Nog altijd bestaat namelyk 60 pro cent van de steenfabrieken uit seizoen- bedrijven, waar het vormen en dro gen van de steen alleen plaatsvindt in de zogenaamde campagnetijd, van maart/april tot begin oktober. Het dro gen gebeurt hier in de open lucht. Daar deze fabrieken echter toch het gehele jaar door bakken, dient de gehe le jaarproduktie aan ongebakken ste nen in die zes tot zeven maanden van de campagne te worden vervaardigd. Treft men een vochtig jaar, waardoor het drogen wordt bemoeilijkt, dan on dervindt de produktie hiervan uiter aard de weerslag. De kunstmatige droog inrichting voorziet wat dit aangaat dus in een reële behoefte. Bovendien werkt zij produktieverhogend door een De kunstmatige drooginrichting, welke de continuïteit van de bak- steenproduktie verzekerten tege lijk produktieverhogend werkt. ber 1960 ligt hier dus een flink eind boven. Blijkt uit het voorgaande, dat het aantal kunstmatige drooginrichtingen in het afgelopen jaar beduidend is toe genomen, ook voor de komende jaren bestaat de bereidheid verder in de steen fabrieken te investeren, aangezien een blijvende, vry hoge vraag wordt voor zien. De mogelijkheden hiertoe houden echter voor een groot deel verband met het toekomstige prijsbeleid. Voor de steenfabrieken, hoofdzakelijk familiebe drijven, is het namelijk moeilijk geld van buiten te trekken. De investerin gen moeten daarom veelal geschieden uit de winst. Dit zou wat gemakkelijker gaan, in dien de steenprijs iets verhoogd zou kunnen worden. Het zou onjuist zijn te beweren, dat hierdoor de totaalprijs van bouwwerken in belangrijke mate zou stijgen. De steenprys maakt name lijk, wat een woningwetwoning betreft, slechts vier procent van de totale bouw prijs uit. Een verhoging van de steen- prijs met tien procent, waardoor hij op 4,4 procent van de totale bouw prijs zou komen te liggen, komt per woning op een bedrag van omstreeks honderd gulden. Men hoopt wat de mo gelijkheid van een dergelijke prijsver hoging aangaat op enige soepelheid van de zijde van de regering. Het gaat hier om de realisering van een verdere uit breiding van de produktie. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Moniek Marjan, dr van B. H. ter Kuile en E. M. van Eek; Theodoras Cornells An- tonlus Maria, zn van H. P. van Werkho ven en A. P. A. Braun; Nlcolaas Johannes zn van J. N. Vervoorn en M. G. Kuhl; Johanna Christina, dr van C. J. Brokaar en G. W. E. van der Neut; Willemina Hin- drika, dr van J. van Leeuwen en J. R. Bouman; Johannes Pranclscus Leonardus Maria, zn van L. A. J. Kooljman en G. M. E. Greve; Marguerite, dr van M. N. van der Heijde en M. van Erven Dorens; Ja cobus, zn van J. Noort en A. A. M. de Rid der. ONDERTROUWD U. C. van den Berghe en M. M. Bron- meijer; J. P. P. A. M. Ossenblok en M. I. V. Forger; H. Mink en A. Sloos; N. Riet kerken en M. S. Kamphues; A. Hillebrand en H. P. van Polanen; A. C. M. Tognl en J. G. M. Devilee; J. H. Rotteveel en E. F. Fallaux; W. J. Moenen en E. M. Verkuij- len; J. Verwer en G. G. Salentijn; J. Kraaljkamp en M. E. van den Heuvel; D. M. Bakker en A. J. Arends; W. Moesman en D. Hiemenz. OVERLEDEN G. van Heest, 63 Jaar, man; L. Barn- hoorn, 69 Jaar, e.v. J. van der Wiel; G. v. Wingerden, 55 Jaar, man; L. W. vom Hofe 91 Jaar, vrouw; J, H. Spijker, 63 jaar, man. De woningbouw: geen stagnatie. Plaats en taak van een kleuterleidster Vele ouders hadden gisteravond ge volg gegeven aan de uitnodiging van de directrice van de Kweekschool voor Voorbereidend Onderwijs, mej. H. M. ter Beek, om te luisteren naar een aan tal uiteenzettingen van de achtergron den van het toekomstige beroep van hun dochters en van de opleiding die daartoe nodig is. Er werden op deze bij zonder genoeglijke avond drie inleidin gen gehouden. Mej. W. de Jager sprak over „Het werk van een kleuterleidster in de kleu terschool", de heer E. Leeflang over „De toekomstige situatie van de leerlingen als zelfstandig kleuterleidster in de maatschappij" en mej. Ter Beek over „De verschillende aspecten van de be roepsopleiding aan de Kweekschool". Mej. De Jager schetste de activiteiten, die in een kleuterschool worden bedre ven, terwijl zij tevens vertelde hoe de kleuterleidster daarbij betrokken is. Met nadruk stelde zy, dat het een groot ver schil maakt of de kleuteronderwijzeres tegenover peuters van vier jaar staat of tegenover kleuters, die een of twee jaar ouder zijn. Wat de allerkleinsten betreft moet de kleuterleidster er voor zorgen, dat deze een gevoel van veilig heid over zich krijgen, wanneer zij op school zyn. Zij moet vooral scherp ga deslaan hoe de peuters met het spelma teriaal omgaan. Voorts biedt zij hulp wanneer zulks nodig is. De kleuterleidster dient met de kleu ters van vijf en zes jaar,die op school min of meer uitgeëxperimenteerd zijn, anders om te gaan. Zij zegt op welke wijze de kleuters met het materiaal om moeten springen, geeft dus raad. De arbeid, die zij onder wat oudere kleu ters verricht, is constructiever, want deze kinderen willen meer horen, meer zien en meer leren. De heer Leeflang wees er in het bij zonder op. dat het hoofd van een kleuterschool al op zeer jonge leeftijd een maatscbapelijke verantwoordelijk heid heeft te dragen .Uitvoerig en af en toe op humoristische wijze zette spreker uiteen hoe deze verantwoorde lijkheid ligt. Een moeilijkheid is, dat de meeste kleuteronderwijzeresjes hoe wel volwassen naar leeftijd, dikwijls nog niet geheel klaar zijn met zich zeif. Op de kweekschool doet men uiteraard zoveel mogelijk om de a.s. kleuterleid ster goed voor te bereiden op haar ver antwoordelij kli eden Mej. Ter Beek ging later op de avond op dit laatste nader in. Zij vertelde dus wat de leerkrachten met de meisjes van zestien, zeventien jaar, die op de school aan de Vliet komen, doen. Niet alleen de vaktechnische training is belangrijk, maar vooral ook de persoonlijkheidsvor ming. Het leiding geven op een kleuter school moet het jonge onderwijzeres je immers doen met geheel haar persoon lijkheid. Wij vragen inderdaad veel van de leerlingen. Wij vragen nl. een maxi male prestatie, een prestatie, die ze met hun hele persoonlijkheid geleverd heb ben, aldus de directrice. Tot slot gaf zij een opsomming van alle vakken, die op de school worden ge geven: pedagogie en psychologie, mu ziek, tekenen en handenarbeid, biologie, spreekkunst, gezondheidsleer, letterkun de, maatschappijleer en talen. Er werd op deze avond ook gelegen heid gegeven het werk van de meisjes, dat in verschillende lokalen was ten toongesteld, te bezichtigen. Medische dienst Leiderdorp: dokter G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. Warmond: dokter H. A. G. M. Walen kamp, tel. 01711—220. Wijkverpleging: zuster Konijn, Dorpsstraat 68, tel. 01711 —250. Wassenaar: dokter J. A. Romer, Lange Kerkdam 56, tel. 2501; dokter J. C. de Neef, Wilhelminaplein 1, tel. 8303. Apotheken: Was se naar se Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Voorschoten: dokter Van Schaik, Jhr. van Stolberglaan 62, tel. 3344. Wijkver pleging: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Oegstgeest: dokter Meissner, tel. 24865; dokter Reterink, tel. 20394. GEEN ALGEHELE AFGELASTING Het ligt niet in de bedoeling van de KNVB het programma voor morgen semiprofs en amateurs in zyn geheel af te gelasten. Hoewel bekend is, dat vele terreinen zullen moeten worden afge keurd in verband met de slechte gesteld heid, wil de bond pogen zoveel mogelijk wedstrijden te laten spelen. „De compe titie is reeds te ver achter op het sche ma", aldus een bondsbestuurder. „Iedere wedstryd, die gespeeld kan worden, be tekent winst". TSJECHISCH NONET VOOR „TOONKUNST" Voor de Maatschappij voor Toonkunst zal op dinsdag 14 februari a.s. optreden het Tsjechisch Nonet. Dit ensemble be staat uit viool, altviool, cello, contrabas, fluit, klarinet ,hobo, fagot en hoorn. Het werd opgericht in Praag in 1923. De combinatie van bovengenoemde instrumenten biedt een grote rijkdom aan toon, kleur en nuance, die wel zeer bijzonder genoemd mag worden in de sfeer van de kamermuziek. Het ensemble trad op tijdens de internationale muziek festivals in Parijs, Londen, Edinburgh, Florence en andere steden. Opvallend is het grote aantal composities, dat speci aal voor dit Nonet is geschreven. Het be draagt thans 110 werken. Er zullen wer ken worden gespeeld van Beethoven, Haba en Nova. Sted. gymnaasium bracht ruim f. 663 voor Kongo bijeen De leerlingen van het Stedelijk Gym nasium hebben ook hun beste beentje voorgezet voor de actie Kongo. Op ini tiatief van de rectrix, mej. A. M. Smit, werd besloten truffels te gaan maken. In zakjes van vijf stuks werden deze heerlijkheden verkocht. De totale op brengst bedraagt f. 663.57. Dat betekent voor een school van nog geen 300 leer lingen, meer dan f.2.— per leerling. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht mej. M. Drabbe (Bloemendaal) en de heer A. E. Kellerman (Den Haag); kand. ex. Franse taal- en letterkunde, de heer W. Jager (Rotterdam); kand.- ex. gen. II mej. T. C. van den Berg (Baarn), mej. A. L. Locher (Oegstgeest), mej. J. Smeulders (Rijswijk) en de he ren H. W. Jens (Amsterdam), R. J. Kroon (Voorburg) en D. G. Lammerts van Bueren (Rotterdam)doet. ex. gen. II de heren H. Th. F. Landman (Roer mond), H. F. Lunsingh Scheurleer (Den Haag), W. J. Peek (Schiedam) en Y. J. Stelma (Bloemendaal); semi-artsex. de heren K. H. Teng (Den Haag) en N. C. T. de Vries (Zeist)artsex. mevr. E. M. L. MargonoDe Neef (Leiden) en de heren O. A. M. Langezaal (Leiden), H. Vis (Leeuwarden) en P. M. de Vries (Rotterdam) OEGSTGEEST Toezegging van beroep aan ds. J. Irik Door de uitbreiding van Oegstgeest is kortgeleden een derde wijkgemeente ge sticht door de hervormde kerk. Thans is men erin geslaagd een toezegging van beroep te krijgen van ds. J. Irik, te Heerlertieide. Ds. Irik, geboren in 1925, werd in '50 beroepbaar ges-teld na enige tijd wericzaam geweest te zijn als hulp prediker te Nieuw-Vennep en Abbenes. i Hii werd in het ambt bevestigd in apr:l j 1951 te Twisk (N.-H.), waarna hij zich i aan zijn tegenwoordige gemeente ver- 1 bond. Ds. Irik is gehuwd en heeft 3 kin-1 deren. De vroedschap van Leiderdorp is gisteren akkoord gegaan met de ontwerp-begroting voor 1961 na er bijna de gehele avond over gespro ken en gedebatteerd te hebben. De heer L. Bos van de A.R.-fractie mocht de spits afbijten. Hij betreur de het, dat nog steeds niet begon nen was met de voor vorig jaar aangekondigde bouw van een gymnastieklokaal. Over de woningbouw zei hij: „Als de voortekenen ons niet bedriegen, krijgen we nog een contingent woningen en is plan VI in 1961 gerealiseerd. Dan is er geen bouwrijpe grond meer voor de goedkopere woningen. Wij vragen uw college of de mogelijkheid bestaat in andere delen van onze gemeente we denken aan het terrein ten noordwesten van de Berkenkade en omgeving op korte termijn gronden bouwrijp te ma ken, zodat de bouw van woningwetwo ningen of andere goedkope huizen niet daardoor zal stagneren." Op het investeringsprogramma wordt de bouw van kleuterscholen in twee etappes aangekondigd. De heer Los vroeg of het. gezien de bedragen die hiervoor geïnvesteerd worden, niet mo gelijk zou zijn de scholen ineens af te bouwen. De heer Los zei in het slot van zijn betoog onder meer: „Een verlanglijstje in de vorm van nieuwe plannen en der gelijke hebben we ditmaal niet. De in vesteringsprogramma's van vorige ja ren en de ook nu aan de raad voor gelegde leveren het bewys, dat uw col lege een open oog heeft voor de behoef ten van een groeiende gemeente". Onderhoud voortuinen Voor Gemeentebelang sprak de heer Lolling. Hij vroeg onder meer, hoe de toeloop naar de openbare lagere school in de komende vier jaar zal worden opgevangen. Het onderhoud door de ge meente van 275 voortuinen zal, vond hy, door de gemeente moeilijk vol te houden zijn, en hy zou die dan ook liever door de eigenaren zelf onderhouden zien. De heer Lolling twijfelde aan het nut van een urgentieverklaring, als men toch niet kan beginnen aan de scholenbouw of uitbreiding. Ongevallen op straat en in huis Gistermorgen omstreeks kwart over acht is de 49-jarige mevrouw A. van Beek, wonende aan de Formosastraat, op de hoek Lage Rijndijk - Herensin gel met de fiets gevallen. Zij brak haar linkerenkel. De EHD bracht het slacht offer over naar het Academisch Zieken huis. Tijdens werkzaamheden in een woning aan de Rijnsburgerweg is de 38-jarige mej. L. van Berkel uit de Groenesteeg met een trap uitgegleden. Zij brak haar rechterbeen. De EHD vervoerde ook dit slachtoffer naar het Academisch Zie kenhuis. Op de Lammermarkt achter molen De Valk heeft gistermiddag om streeks kwart over vijf een aanrijding plaats gehad tussen een personenauto en een fietser .De wielrijder, een 41-jarige Leidse matrassenmaker, reed op de Lammermarkt in de richting Scheistraat en verleende volgens de politie geen voorrang aan de in de richting Mare rij dende auto. Tengevolge van de aanrij ding brak de fietser zijn linkersleutel been. De EHD zorgde voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. Op de Valkbrug is gisteravond een personenauto tegen een bromfiets ge reden. De bromfietser moest afremmen om voorrang te verlenen aan het ver keer op de Rijnsburgersingel. De achter hem rijdende auto remde eveneens, maar slipte door de gladheid door. De cp de duo zittende 22-jarige typiste E. v. d. Groenenkamp kreeg een linker- er-ielfractuiw. De EHD bracht haar naar het St.-Elizatoethziekenhuis. De heer Nievaart van de PvdA-fractie vroeg vooral de aandacht voor de wo ningbouw. Per jaar worden 70 tot 80 woningzoekenden ingeschreven, terwijl men slechts vijftien woningen krijgt toe gewezen. Hij pleitte voorts voor een tweede centraal gymnastieklokaal. De nestor van de raad, de heer C. de Graaf, merkte op, dat als de raad niet in de gelegenheid wordt gesteld het uit breidingsplan te realiseren, dit voor hem reden zou kunnen zijn om als raadslid heen te gaan. Burgemeester Van Dlepenlngen zei ln zyn antwoord met betrekking tot de woningbouw dat het moeilijk is aan de vraag te voldoen by de gebruikelijke toewijzingen. Nu zyn wel 21 woningwet woningen toegewezen, maar het wach ten is toch weer op premie-toewijzing. De nieuwe openbare school zal pas in het nieuwe uitbreidingsplan kunnen worden gerealiseerd. Wat betreft het gymnastieklokaal vond de burgemeester de gang van zaken zeer treurig. Er Is al een aanbesteding gehouden, maar bet wachten is nog steeds op ministeriële goedkeuring. Hierna werd de begroting goedge keurd. De raad ging akkoord met de voorge stelde verkeersmaatregelen bij de Does- brug. Voor de versterking van deze brug werd een krediet van 7.300 gulden gevo teerd. Het voorstel betreffende de hon denbelasting werd aangehouden tot een volgende vergadering. De vroedschap zag liever een verordening voor bezitters van honden waarbij zy verplicht wor den hun viervoeters aan de lijn te hou den. LEIDERDORP Chr. Plattelandsvrouwen hielden jaarvergadering De Chr. Plattelandsvrouwen- en Meisjesbond heeft ditmaal ln het Dorps huis te Leiderdorp haar jaarvergade ring gehouden, waarbij ook mevrouw van Diepeningen aanwezig was. De secretaresse, mej. N. Dorrepaal, gaf een overzicht van het afgelopen jaar en zei, dat het een goed jaar was geweest. Thans telt de bond 38 leden. De penningmeesteresse vermeldde een klein batig saldo. De leden van de CJBTB Hazerswoude-Koudekerk ver zorgden het feestelijke gedeelte van de avond met het toneelstukje „Meier en Zonen". COV had rustig jaar De Chr. Oranjevereniging hield gis teravond in het Dorpshuis haar jaar lijkse ledenvergadering. De secretaris, de heer J. de Dood zei in zijn Jaarver slag o.m., dat de COV dit jaar eigenlijk ndet zo veel naar buiten was getreden. De tweede voorzitter, de heer L. van der Sijs was aftredend en had zich niet herkiesbaar gesteld. Ook in de vacature van de overleden tweede penningmees ter, de heer P. van der Kwaak moest nog worden voorzien. Gekozen werden de heer N. Kret en P. Vervark. De aftredende secretaris, de heer J. de Dood werd herkozen. Een ingekomen brief van enige leden, waarin stond, dat zij meenden, dat het beter zou zün de vereniging een alge meen karakter te geven, door het „christelijk voor de naam niet meer te bezigen, zal na bestudering ln een op nieuw bijeengeroepen ledenvergadering worden behandeld. Geen synode in Oost-Berlijn SPREEKVERBOD VOOR „VERTEGENWOORDIGERS NAVO-POLITIEK" De synode van de Evangelische Kerk mag niet meer in Oost-Berlijn verga deren, aldus heeft de staatssecretaris, voor kerkelijke kwesties in de Sovjet- russische zone, Seigewasser, doen we ten. De Oostduitse regering wil de „ver tegenwoordigers van de Navo-polltiek" geen vrijheid van preken" in Oost-Ber lijn toestaan, aldus verklaarde hij. Zoals bekend hebben de Oostduitse autoriteiten enige tyd geleden reeds het houden van de Evangelische- kerkdag deze zomer in Oost-Berlijn ver boden. 59 (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse ministerie van Financiën heeft officieel de belasting kantoren in de Bondsrepubliek aangespoord de strijd op te nemen tegen de „Spesenritter", de declaratie-kampioenen. De belastingkantoren zullen in 1961 volgens de nieuwe voorschriften nauwkeurig te onder zoeken hebben of er niet al te weelderig gebruik wordt gemaakt van de rubriek „bedrijfsonkosten", die in werkelijkheid overbodige represen tatie, geschenken, reiskosten en in dure auto's rondrijden inhouden. Een overbodigheid, die ondernemingen en particulieren dan graag op hun belastinguitgaven plegen af te schuiven. jachthuizen in de onmiddellijke omge ving van de onderneming liggen! Controle is soepel, maar gecompliceerd In de Bondsrepubliek hebben de „Spe senritter" het de laatste jaren vrij bont gemaakt. Het Westduitse „Wirtschafts- wunder" verleidde grote ondernemingen en zakenlieden er toe om zich golflinks en tennisbanen aan te schaffen, maar ook visgronden, jachtterreinen en een compleet autopark. En dat alles zoge naamd voor de zakenvrienden en op kosten van de belasting. De nieuwe maatregel zegt nu dat, wanneer de waarde van geschenken aan relaties e.d. een bedrag van 100 mark per jaar te boven gaat, het totale bedrag niet meer zonder meer van het te belasten inko men mag worden afgetrokken. Uitga ven voor, tot een onderneming beho rende luxueuze „bezoekersvilla's" mogen alleen nog van het inkomen worden af getrokken wanneer dergelijke villa's en Aparte uitgavenlijst Het betalen van reiskosten en feesten voor zakenvrienden een normale be zigheid bij de grote Duitse onderne mingen zal eveneens niet meer zonder meer aftrekbaar zijn. Ook niet al te weelderig inrichten van directie-kamers en vergaderzalen. Maar de fiscus wil de grote ondernemingen toch ook wel de thans blijkbaar grootse en peperdure ontvangsten van gasten het gaat hier om buitenlandse ministers en vorstelijke personages! toestaan als het beslist noodzakelijk is. Dan moeten de betref fende ondernemingen een aparte uit- gavenlyst bijhouden van de uitgaven, j verbonden aan het geven van dure ge- j schenken aan gasten, het houden van grote villa's voor dergelijke gasten, van I jachtvelden, viswaters, zeil- en motor boten. Kortom, de Westduitse fiscus meent toch ook, dat grote ondernemingen met omzetten van miljarden zoals zy in de Bondsrepubliek voorkomen, haar bui tenlandse gasten en mogelijke klanten op vorstelijke wyze moeten kunnen ont vangen. Maar diezelfde fiscus wil dat alles nauwgezet aan de hand van aparte boekhoudingen, waarin theoretisch niets vergeten mag worden, controleren en er voor zorg dragen dat de Bondsrepubliek niet het „declaratie-paradijs" blijft dat zij thans blijkbaar is. De belastingambtenaren, die met dit nieuwe bijltje moeten hakken, zijn al les behalve te benijden: die nieuwe voorschriften zijn namelijk uitermate gecompliceerd! Waar voor de ene on derneming of grote zakenman het ten nisveld-voor-zakenvrienden veel te gek zou zijn, daar kan voor een andere even grote onderneming of zakenman de veel duurdere golflinks-voor-zaken vrienden best aanvaardbaar zijn! De arme belastingambtenaar die nu moet uitzoeken wannéér een declaratie-kam pioen hetzij een onderneming, hetzij een grote of middelgrote zakenman werkelijk geld uitgeeft voor overbodige dikdoenerij voor eigen plezier en het geld dan maar door de belasting, dat wil zeggen de gemeenschap, laat be talen Het Leid9ch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. iiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiinniiiiüiiiiniiiimuiiiiuinniiiiiiininmiiinniiiniuiniiniiiiiüiri

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13