Minister Korthals opent moderne rijksweg 4A Demarquet verkoos niet langer de vrijheid Moeilijkheden thuis Kruisingvrije autosnelweg van Rotterdam naar de hoofdstad Zilveren medaille van Amsterdam voor 70-jarige acteur Paul Huf Terug in Parijse verdachtenbank Zoekt U een Gero - cassette Staatssecretaris Bot gelooft ook niet in een Indonesische aanval ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 Laatste aquaduct-beletselen weggenomen De minister van Verkeer en Waterstaat heeft vanmorgen de Rijksweg 4a, lopende van het verkeersplein Ypenburg onder Rijswijk naar Burgerveen officieel geopend. Reeds sinds februari 1958 was het stuk tot Hoogmade in gebruik. Door het wegnemen van de laatste beletselen by het aquaduct onder de ringvaart van de Haarlemmermeer is thans de laatste zeventien kilometer van Neerlands modernste, kruisingvrije autosnelweg in gebruik genomen. Voordat minister Korthals naar het te openen traject reed, werd in restau rant Hoornwyck te Rijswijk een bijeen komst belegd, waar de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. J. Klaasesz, de waarnemend commissaris van de Koningin in Noord-Holland mr. H. Westerman, leden van de vaste com missies van verkeer en waterstaat uit de Eerste en Tweede Kamer, gedepu teerden der Hollanden en burgemeesters van de gemeenten op het traject Am sterdamRotterdam aanwezig waren. De minister dankte de provinciale be sturen voor de tijdelijke verbinding tus sen 4a en 4 gedurende de tijd, dat het aquaduct in aanbouw was. In negen jaar tyds werd het grote werk, dat f 60 miljoen vergde, voltooid, inclusief 23 viaducten, een onderdoorgang van de spoorlijn Den HaagPijnacker, een bas- culebrug over de Oude Rijn en het aquaduct. Het traject werd gelegd door dikke, slappe veenlagen van negen tot veertien meter dikte, ontstaan door de grote wouden, die in de omgeving van Leiden tal van plaatsen zoals Zoeter- woude, Woubrugge, Bospolder enz. na men gaven. Deze wouden bestonden 25 eeuwen geleden. Bij de aanleg van de weg zijn er vele sporen met gave stam men van een en twee meter dikte terug gevonden Noviteiten Minister Korthals zei, dat de nieuwe weg reeds een besparing van achttien percent op de rit RotterdamAmster dam zal opleveren, hetgeen ruim f 10 miljoen per jaar betekent. Van de vele technische noviteiten, die bij deze weg zijn toegepast noemde de minister niet slechts het aquaduct met elektrisch verwarmde hellingen, maar ook de toegepaste zand-cementstabili- satie in de bovenlaag van de weg op 15 centimeter dikte. Ook voorgespannen beton ter dikte van 12 centimeter werd in een proefvak toegepast als wegver harding terwijl dezelfde techniek ge bruikt werd bij de bouw van viaducten. Het viaduct bij Roelofarendsveen werd geheel fabrieksmatig vervaardigd. Richtingsborden De minister verklaarde, dat dit jaar de in het reeds opengestelde weggedeelte ontstane golvingen zullen worden weg gewerkt. Hij bracht dank aan de rijks diensten, laboratoria en wegenbouwers, die de aanleg van deze weg mogelijk maakten. In het bijzonder huldigde hij de hoofdingenieur A ir. J. Wever, die het werk geleid heeft. Ook bracht minister Korthals hulde en dank aan de Kon. Toeristenbond ANWB voor de wijze, waarop de weg bebakend werd. De ANWB heeft in enkele weken tyds de rijksweg 4a voorzien van 134 nieuwe richtingsborden. Het grootste GEFINGEERDE GEBOORTE-AANGIFTE In Maastricht heeft vorige week een 41-jarige bouwvakarbeider bii de bur gerlijke stand aangifte gedaan van de geboorte van een dochter, Cornelia. Met het bewijs van deze geboorte-aangifte heeft hü daarna bü het ziekenfonds Zuid-Limburg een kraamgelduitkering van f 55,- geïnd. Dezer dagen raakte die geboorte-aan gifte toevallig bekend en toen lekte uit, dat er van geboorte-uitbreiding in het gezin geen sprake was: de bouwvak arbeider had de gezinsvermeerdering verzonnen en bewust een valse aan gifte gedaan om de 'kraamgelduitkering op te strijken. Donderdagavond werd hij bij de Maas trichtse recherche ter verantwoording geroepen, daar bekende hij zijn valse aangifte. De man had vorige week 2 dagen niet gewerkt, kreeg daardoor niet uitbetaald en had bovendien particuliere uitgif ten gedaan, welke hij voor zijn vrouw- verborgen wilde houden. Het geld was bij zijn aanhouding reeds in de huis houding opgegaan. De man kreeg een dubbel procesverbaal: n.l. wegens het valselijk doen opmaken van een au thentieke acte en terzake oplichting. Hij is gisteren aan de officier van Justitie te Maastricht voorgeleid en in verzekerde bewaring gesteld. Voor Maastricht is dit geval een grote zeld zaamheid gebleken. 41 jaar geleden, dus toevallig juist in het geboortejaar van de arbeider werd in deze stad 'n soort- ge ijk misdrijf geconstateerd. China koopt meer graan dan ooit De regering in Peking heeft in de afgelopen weken een veertigtal schepen gecharterd op de Londense schf^p- vaartbeurs en wel voornamelijk om het in Canada en Australië gekochte graan naar het hongerende Chinese volk te kunnen brengen. Peking heeft grote hoeveelheden graan gekocht in Canada en Australië. Dit duidt wel op de ernst van de toe stand in communistisch China. Na de machtovername door de communisten in 1949 heeft China, dat in normale tijden landbouwprodukten uitvoert, nog nooit zoveel geld voor invoer uit het Westen besteeds als thans. Met Canada is een overeenkomst ge sloten voor de levering van 750.000 ton tarwe en 260.000 ton gerst. De Chinezen zullen hiervoor ruim 180 miljoen gulden moeten betalen. Peking heeft in Austra lië één miljoen ton tarwe besteld voor een totaalbedrag van bijna 220 miljoen gulden. Hiervan was al 300.000 ton door de Chinezen in december aangekocht. Met de V.S.het derde land dat nog een overschot aan tarwe heeft, is geen contact gesloten, daar de V.S. alle han del met communistisch China verboden hebben. China heeft er by Canada en Austra lië op aangedrongen het graan me tde meeste spoed te leveren. daarvan heeft een oppervlakte van zes vierkante meter. Deze grote blauwe borden zfjn uitge voerd in lichtgevend materiaal, zodat zy ook bij duisternis reeds op honderd meter afstand leesbaar zijn. Het nieuwe systeem voor autosnelwegen werd toe gepast. Voor elke afrit werden tenminste vier borden geplaatst. Op andere wegen werden twee dozijn wegwijzers gewijzigd. Om de invalswegen van Voorburg en Den Haag niet te zwaar te belasten wordt by de samenkomst van de wegen 4 en 4a onder Burgerveen het verkeer in de richting Den Haag naar het tra ject over SassenheimHaagse Schouw verwezen, althans voor de bestemmin gen Den HaagCentrum en Schevenin- gen. Voor de route voor Den Haag Zuidwest, Rijswijk en Voorburg wordt er naar de nieuwe weg verwezen. Deze regeling kwam in overleg met Rijks waterstaat tot stand. Tijdens de samenkomst in Hoornwijck voerde ook de commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland het woord. Studentencongres In de slotzitting van het Groot-Ne derlands Studentencongres te Antwerpen heeft de Belgische minister-onderstaats secretaris voor Culturele Zaken, dr. R. van Elslande, gisteren gesproken over: .Perspectieven voor Nederlands-talige studenten in het kader der Europese integratie". Aan het eind van zijn rede zette hy zijn persoonlijke bezwaren tegen eventuele oprichting van een Europese Universiteit uiteen. Het aantal Nederlands-talige acade mici dat in dienst is van de parlemen taire en uitvoerende organen der Euro pese gemeenschappen geeft reden tot vreugde. Neemt men aan dat, wat de Belgische academici in dienst der Euro pese instellingen betreft, de verhouding tussen Vlamingen en Walen ongeveer 5050 is, dan komt men tot de slotsom dat de Nederlands-sprekenden in beide landen, die samen 10,5 procent der EEG- bevolking uitmaken, 17,2 procent van het aantal academici leveren. Dr. Van Elslande waarschuwde, dat men niet als vanzelfsprekend moet aan nemen. dat deze toestand zo blijven zal. THANS 200.000 WERKNEMERS BIJ PHILIPS In 1960 is het aantal personeelsle den by Philips tot 200.000 gestegen. Wie deze 200.000ste employé is en waar hy zich bevindt kan niet meer worden nagegaan en op die gronden is deze 200.000ste werknemer uitgeroepen tot de „onbekende man van het jaar". Dit staat te lezen in het laatst uitgekomen nummer van de „Philips koerier". In het betreffende artikel wordt voorts ge memoreerd dat in nog geen 70 jaar de internationale Philipsgemeenschap naar dit aantal is toegegroeid. De 100ste pas seerde de Philipspoort in het boekjaar 1896/97, de 1000ste in dat van 1907/08, de 10.000ste in 1927 en de 100.000ste kwam in 1953 binnen. Van de eerste dertig is nog maar een enkeling in le ven. Schilderij van Sch roder voor Schou wbu rg De Amsterdamse acteur Paul Huf heeft gistermiddag ter gelegenheid van zyn 70-ste verjaardag de zilveren medaille van de stad Amsterdam ontvangen. Bur gemeester Van Hall reikte deze onderscheiding aan de jarige uit op een buiten gewoon druk bezochte receptie in de grote foyer van de Stadsschouwburg, die de directie van de Nederlandse Comedie de acteur aanbood. De medaille draagt het opschrift: „aan Paul Huf voor zyn toneelprestaties en trouw aan de stad en zijn schouwburg". De acteur was zichtbaar ontroerd voor deze onderscheiding, die hy kreeg van het gemeentebestuur van zyn geboortestad. De voorzitter van het huldigingscomi- „Uw toneelkunst heeft u op alle mo- té, prof. dr. F. W. S. van Thienen, las j menten uitgedragen", aldus burgemees- een felicitatiebrief van Amsterdams ter Van Hall. Wij zijn u als Amster- wethouder voor de Kunstzaken, mr. A. i dammers en toneelminnaars dankbaar (Van onze Parijse correspondent) Het poujadistische oud-Kamer lid Demarquet, dat twee maanden geleden met Pierre Lagaillarde en het Parijse barricadenproces on danks de eed waarop ze in voor lopige vrijheid waren gesteld de benen nam naar Spanje, zat op de zitting van gisteren weer met een vrolijk gezicht in de bank der be klaagden. Demarquet was 's morgens in Orly met een vliegtuig weer op de vaderlandse bodem teruggekeerd, waar hem al een half dozijn forse de Roos, voor waarin deze Paul Huf voor wat u al die jaren gegeven heeft politie-inspecteurs met rammelende dank bracht voor hetgeen hij als toneel- en wensen dat u het nog zeer lang zult kunstenaar en Amsterdammer voor de i kunnen doen. De burgemeester maakte I handboeien stond op te wachten, stad heeft gedaan. „Iedereen kent u als tot slot bekend, dat het colle ge van B. een onvervangbare figuur in de stads- en W. had besloten aan Paul Huf de zil veren medaille van de stad uit te rei ken. Daarna volgde de receptie waarop collega's, vrienden en bewonderaars uit alle kringen van de hoofdstad de jarige en zyn vrouw kwamen gelukwensen. schouwburg. Er is geen voorstelling van de Gystoreght zonder u", zo schreef de wethouder. Advertentie Prof. Van Thienen bood de jarige ver_ volgens een lege schilderij lyst aan, daarby mededelend dat prof. Sicrk Schroder een portret van hem zal schil deren. Dit zal aan het gemeentebestuur worden aangeboden ter plaatsing in de stadsschouwburg. Voorts overhandigde hij de acteur een geschenk onder cou vert. De voorzitter van de Ned. Ver. van Toneelkunstenaars, de heer A. Defresne, legde in zijn felicitatiewoord vooral de nadruk op het gevoel voor sociale ver antwoordelijkheid van Paul Huf. In een persoonlijk woord wenste Albert van Dalsum zijn jarige collega toe, dat deze over drie jaar zijn 50-jarig toneeljubi- want zoals wy reeds voorspelden was het Dordrecht won zeer fortuinlijk van LDV Toen te twaalf uur precies de felicita ties loskwamen omdat de Leidse Dam vereniging 51 jaar bestond, had deze zo juist met het kleinst mogelijk verschil verloren van DDV uit Dordrecht. Het was overigens een echte pechavond, leum zal mogen vieren. „Ik ken geen mens, die zo zeer de verworvenheid heeft het woord te beluisteren in al zijn gradaties. Van declamator ben je ge groeid tot een van onze allergrootste ac teurs van deze tijd", aldus Van Dalsum, die als grootste creatie van zijn collega noemde diens „Malvolio" in: „Driekonin_ genavond". Advertentie Goede voorlichting over jaloezieën bij de vakman Off. Dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 bij de Doezastraat TELEFOON 21375 LEIDSE MARKIEZENF ABRIEK. SPORTSPLINTERS De landenzwemweöstrijd tussen de Nederlandse- en de Amerikaanse da- mesploegen zal op 19 en 20 augustus a.s. in het openluchtbad te Zwolle worden gehouden. De KNZB heeft de organisatie van de Nederlandse zwemkampioenschap- pen schoonspringen en zwemmen, die op 4. 5. en 6 augustus a.s. zullen worden gehouden, opgedragen aan de zwemclab Oranje Nassau in Heerlen. De interland waterpolo wedstrijden tus sen de senioren- en juniorenploegen van Nederland en België op 9 juli a.s. worden, zoals gemeld, georganiseerd door de LZC in Leiden. Marianne Heemskerk en Adri Laste- rie, twee zwemsters die het afgelopen weekeinde van zich deden spreken tij dens de internationale zwemwedstrij den in Bremen, zullen maandag te Naarden een poging doen om de Neder landse records in 25 meterbaden scher per te stellen. Voor de internationale kampioen schappen van Nederland badminton die op 11 en 12 februari a.s. in het Kre- lagehuis in Haarlem worden gehouden hebben in totaal 52 buitenlanders in geschreven, namelijk 18 Denen, 22 Duitsers, en voorts spelers en speel sters uit Malakka 4, België 2, Indone sië 2, Thailand 2 en Engeland 2. De bondsraad van de Nederlandse Volleybal Bond heeft de commissie ad hoe benoemd, die de gang van zaken rond de kwestie Re va zal onderzoeken. De commissie bestaat uit de heren F. M. van Dorst (Breda), G. Bottir.ga (Apeldoorn) en A. Wedemeyer (IJmui- den). Leidse tiental ruimschoots opgewassen tegen de Dordtenaren, zelfs met inscha keling van twee reserves. Mertens, aan bord vier, deed wat hem nog nooit is overkomen en gaf reeds bij de zesde zet een schijf weg, terwijl re serve Teleng een waarlijk schitterende partij speelde tegen Huizer .die tot ieders verbazing tenslotte won omdat Teleng tegen het einde de draad onbegrijpelij ker wijze plotseling geheel kwijt raakte. Van Leeuwen, die als captain aan bord één speelde, wist een schijf te veroveren, kon daarna ook gemakkelijk de partij winnen, doch zag alles door een niets betekenende kettingdreiging zo donker in dat remise het resultaat werd. Bewonderenswaardig waren de partyen van Heemskerk en W. J. Kleyn jr. De Leidse kampioen Heemskerk wist Van Dijk zo volkomen te overspelen, dat deze meteen bord vol schijven moest opgeven. Kleijn jr. brak dermate overheersend naar het centrum door dat er ook hier van f 40.of f 400. v. d.' WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De GERO-specialist. Ter zitting vertelde Demarquet dat hy twee maanden geleden uit de vlucht van Lagaillarde de conclusie had getrokken, dat er in Algerye wel weer spoedig ge vochten zou worden. En omdat hy vond dat hy daarby niet ontbreken mocht, volgde hy Lagaillarde toen dus eveneens in zuidelyke richting. De laatste weken was hem echter ge bleken dat de Fransen in Algerije nu zelf bij de pakken waren neer gaan zit ten. Onder die omstandigheden had het voor hem ook geen zin meer, zo con stateerde hij nogal zakelyk, zijn bloed nog langer voor het Franse Algerye veil te houden. En zo stond hy dus nu weer voor de rechters om de laatste twee dagen van de verhoren nog mee te kun nen maken. voor zyn Dordtse partner geen houden aan was. Ook Uittenbogaard, die aan- vankelyk vreemde capriolen maakte won tenslotte op overtuigende wyze. Aanvan kelijk liepen de cijfers in deze wedstryd op uiterst geflatteerde wijze omhoog naar de scorezyde van Dorcit; zelfs zó, nadat de borden vier, acht, tien en 7 hadden verloren, dat de stand voor de partner op zeker moment zelfs 91 werd. Toch was in werkelijkheid geen sprake van minderheid in kwaliteit en LDV ziet dan ook de ontmoeting tegen de eerst volgende partner, het Residentie Dam- genootschap uit Den Haag. met vertrou wen tegemoet. Deze wedstrijd wordt ge speeld op vrijdagavond 10 februari a.s. in het Schaakgebouw aan de Van Speyck- straat te 's-Gravenhage. De gedetailleerde uitslagen tegen Dordt: J. H. van Leeuwen (LDV 1. Leiden) C. van der Ven (DDV 1, Dordrecht) 11, Wim HeemskerkM. van Dijk 2-0, B. SlechtenhorstF. van Vloten 11. J. J. H. Mertens (reserve)L. den Hartog 02. Th. UittenbogaardC. de Wit 20. W. J. Kleijn jr.—P. van der Sluis 2—0, I. Teleng (reserve)J. Huizer 02. A. SladekA. Romijn 02, P. van der Stel D. Meyers 1—1, J. Dreef—H. J. van Marle 02; Uitslag totaal 911. Militair hebben ivij situatie in de hand 99- Evenals luitenant-admiraal Pröpper gelooft ook Staatssecretaris, mr. Th. H. Bot niet in een gewapend Indonesisch optreden tegen Nieuw-Guinea. Nu niet en in de toekomst niet. „In de eerste plaats, omdat dit zou in gaan tegen de herhaalde verzekeringen van Indonesië zelf, dat het niet zyn toe vlucht zou nemen tot geweld om het ge schil op te lossen. Bovendien zou zulk een actie een duidelyk geval van agressie zyn tegen een niet-zelfbesturend gebied, dat wordt voorbereid voor zelfbeschik king in overeenstemming met het V.N.- Handvest". Aldus zei de staatssecretaris in een onderhoud met de Haagse cor respondent van Reuter. Mr. Bot voegde hieraan toe, dat een Indonesische aanval op Nieuw-Guinea ook „een duidelyke schending" zou zyn van de beginselen van de V.N., die be palen, dat geschillen niet behoren te worden opgelost door gebruik van geweld. „Wanneer Indonesië Nieuw-Guinea opeist, kan het zyn eis laten toetsen. Wy hebben aangeboden het geschil voor te leggen aan het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag, maar Indonesië heeft dat geweigerd". Na een vraag over Indonesische ge wapende infiltraties in Nederlands Nieuw-Guinea, legde mr. Bot er de na druk op, dat er geen enkele infiltratie meer was voorgekomen sinds het beken de geval van november vorig jaar toen „een handvol bewapende mannen" aan wal gingen en dezelfde maand nog een g- jep infiltranten werd onderschept. Gevraagd naar de „dreigende Indone sische taal", waarover Nederland zich be klaagde, en de Indonesische wapenaan kopen in Moskou, zei mr. Bot, dat wat ook de Indonesische plannen zouden zyn, „in de Indonesische politiek altyd met het element van psychologische oorlog voering rekening moet worden gehou den". „Militair gesproken hebben wy de situatie geheel in de hand en alles wat wij moeten doen is waakzaam blyven". Staatssecretaris Bot ontkende, dat Nederland graag V.N.-waarnemers naar Nieuw-Guinea wil laten komen omdat hun aanwezigheid een Indonesische aan val zou voorkomen. Nederland had Dag Hammarskjöld uitgenodigd een waarne mer te zenden, opdat deze zelf zou kun nen zien hoe ongegrond de Indonesische beschüidigingen zyn dat de Nederlanders de Papoea 's „onderdrukken" of zich voor bereiden Nieuw-Guinea als springplank voor agressie tegen Indonesië te gebrui ken. Hy hoopte, dat Hammarskjöld zou besluiten aan de uitnodiging gehoor te geven. Mr. Bot vertelde, dat Nederland een tienjarenplan voor de ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea heeft, dat is afgestemd om de bevolking gereed te maken „zo spoedig mogehjk haar eigen zaken te behartigen". De installatie van de Nieuw-Guinea- raad begin april zal de Papoea-bevolking in staat stellen .rechtstreeks een stem te hebben by het bestuur en haar politieke toekomst op het hoogste niveau". Verstandige zet Demarquets advocaat liet na de zitting tegenover journalisten doorschemeren, dat zyn cliënt er wel verstandig aan had gedaan op het laatst nog eieren voor zijn geld te kiezen. Zyn dossier inzake de barricaden was op zichzelf niet erg dik. maar zyn vlucht tydens het proces dreigde Demarquet nu in een lelyk par ket te zullen brengen. Demarquet werd door zUn gezwollen pseudo-heroïek vanaf de eerste dag van het proces zelfs door zyn mede-beschul digden al niet helemaal .ernstig geno men, en gisteren deed zelfs het gerucht de ronde, dat zijn advocaten zouden voorstellen hem aan psychiatrisch on derzoek te onderwerpen. Ook de vroegere adjudant van generaal Massu in Algiers kolonel Trinquier trad gisteren nog even voor het hekje om als getuige décharge weer veel goeds van Lagaillarde te komen vertellen. Trin quier had zich wel veel moeite getroost voor dit getuigenis waarvoor hy speciaal uit Katanga, de Kongolese deelstaat, was overgevlogen. De Hollandse Schouwburg te Am sterdam, waar in de bezettings jaren de joden samengebracht wer den voor transport naar de vernie tigingskampen, wordt omgebouwd tot een herdenkingspiaats. Een deel van de muren blijft staan en in het midden wordt een herinnerings pilaar geplaatst. INDONESISCH VLIEGTUIG WORDT VERMIST Een Indonesische Dakota met 21 pas sagiers en vüf bemanningsleden wordt vermist op een vlucht van Soerabaja naar Balikpapan. Het laatste contact met het toestel kwam tot stand, toen het ongeveer een half uur onderweg was en boven het eiland Bawean in de Java- zee vloog. Ontslag schout-bij-nacht H. Tichelman By KB. is met ingang van 1 maart 1961 aan schout-bij-nacht H. Tichel man op zyn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend ter zake van langdurige dienst, onder dankbetuiging voor de vele goede en langdurige diensten, door hem aan de koninkiyke Marine bewezen. Advertentie Ver koudheidsbacillen zijn als d« dood voor doosje betekent: protektie tegen infektia Onze bridgerubriek Bridgevraag van deze week: Noord gever, allen kwetsbaar, viertallen- wedstrijd. De zuidspeler heeft: Sch. H 7 6 Ha. A 10 3 Ru. V B 9 7 4 KI. A B De partner (noord) past oost past zuid 1 ruiten west past noord 1 Sansatout oost past wat moet zuid bieden? Antwoord elders op deze pagina. Dc vorige week zondagavond hebben omstreeks 4000 Nederlan ders thuis gróte moeilijkheden ge had. Gelukkig waren het slechts bridge-moeilijkheden die avond stond namelijk de jaarlijkse radio- bridgedrive, georganiseerd door de Nederlandse Bridge Bond, op het programma. Zowel in de groep A als in de groep B (minder moeilijk) waren er 16 spellen, door mij samengesteld, te spelen. Dit pro bleem uit groep A vond ik zelf één van de moeilijkste: Sch. 8 4 3 Ha. V B 10 9 Ru. H 7 KI. A V 8 3 Sch. V B 10 Ha. A 7 2 Ru. A 8 6 KI. B 7 5 4 N Sch. A H 6 Ha. H 8 5 Ru. V B 10 9 4 Sch. 9 7 5 2 Ha. 6 4 3 Ru. 5 3 2 KI. H 9 2 Oost gever, allen kwetsbaar. Men kan natuurlyk op véle manieren bieden, doch een redeiyk biedverloop waarby ow het meest kansryke eindbod bereiken, is: oost 1 ruiten west 2 Sansatout oost 3 Sansatout. Niemand zal de uitkomst van noord een probleem geacht hebben: harten vrouw is de normale, goede start. Oost (de tafel) wint de eerste slag met har tenheer in slag 2 wordt ruiten vrouw gespeeld, west snijdt en noord maakt ruitenheer. Noord wéét nu, dat ow al beschikken over 4 slagen in ruiten, 2 slagen in har ten (west heeft zeker hartenaas i en (zichtbaar op tafel) 2 slagen in schop pen is totaal 8 slagen. Het is zéér aan nemelijk, dat west voor zyn 2 SA-bod beschikt over schoppenvrouw, wat de 9e slag voor ow betekent. Noords kans is, dat west niet meer dan klaverenboer-vierde had en daarom moet noord (na ruitenheer) als volgt voortzetten: noord spele in slag 3 de klaverenaas (of vrouw) en zuid, die zich de positie en noords wanhoopsoffensief moet reali seren, behoort de klaveren 9 by te spe len; dan spele noord klaveren 3, zuid wint met klaverenheer en als zuid in de volgende slag de klaveren 2 speelt, zit de klaverenboer7 van west precies in de knip van de klaverenvrouw8 (Aas8) van noord. Wanneer zuid niet de klaveren 9 by- speelt, kan west het contract toch win nen door, wanneer zuid in de 3e klave renslag de klaveren 9 speelt, in eigen hand (west) niet de klaverenboer doch een kleine by te spelen. De klaveren- kleur van nz is dan „geblokkeerd" en nz zullen géén vierde slag meer in klaveren kunnen maken. Ik stel my zo voor. dat slechts zéér weinigen van de A-groep dit moeilyke tegenspelprobleem tot een goed einde hebben gebracht. Grappig is, dat wanneer noord in slag 1 afwijkt van de normale uitkomst (hartenvrouw) en begint met een kleine klaveren, de westspeler het contract niet meer kan verliezen. In dat geval name lijk zal de klaverenboer niet in de knip genomen kunnen worden, daar oost in slag 2 de klaveren 10 nog heeft. Antwoord op wekelykse bridgevraag: De zuidspeler heeft 15 punten, de noordspe ler heeft er maximaal 9 maar misschien ook slechts 6). Als noord in twee bied- ronden niet verder kan komen dan een maal passen en daarna 1 SA antwoor den, moet zuid niet verder bieden. Een bod van twee ruiten dreigt het verkeer de contract te bereiken een bod van 2 SA inviteert op te weinig kracht tot een manchebod. In de praktijk bood zuid 2 SA noord verhoogde terecht tot 3 SA en ging kansloos down. Zuid was moeiiyk te overtuigen, dat 2 SA over- boden was. Ik wil het daarom hier nog wat sterker zeggen2 SA is een slecht bod, waarby de verlieskansen véél groter worden dan de winstkansen. H. W. FILARSKI.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11