stap over op Oranjeboom Achttien jaar geëist in zaak Lina Feenstra Lof voor onderzoek van politie Europees ruimte-onderzoek met zware satellieten overwogen Europees Parlement oefent druk uit op betrekkingen met Afrika Twee personen verdronken in auto bij Smilde Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 3 februari 1961 Derde blad no. 30271 Rechtbank hield deuren gesloten (Van onze Amsterdamse correspondent) „Eis: 18 jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis, alsmede terbeschikkingstelling^ van de regering". Deze mededeling krabbelde de officier van Justitie, mr. W. P. Bak hoven, hoofd van het parket te Amsterdam, gistermiddag om 13 min. over vijf op de achterzijde van een velletje briefpapier, dat vervolgens door een parketwachter naar de sinds 's morgens half elf kaartende rechtbankverslaggevers in de koffiekamer werd gebracht. Dat was het eerste nieuws in de moordzaak Engelin eFeenstra, dat na bijna 7 zittingsuren van de rechtbank van achter gesloten deuren, naar buiten doordrong. Mr. Bakhoven had zijn requisitoir gehouden, en bewezen geacht, dat een 29-jarige los-werkman schuldig is aan dood slag op het 17-jarige, knappe Friese meisje Engeline Feenstra. „LACHT-ZIEKTE OP NIEUW-GUINEA Spanning gebroken Hoewel de maximumstraf voor dood slag door de wet op 15 jaren wordt ge steld, had de officier het mede in de dagvaarding tenlaste gelegde zedenmis drijf jegens het slachtoffer als verzwa rende omstandigheid opgenomen, waar door de straf tot 20 jaar kan worden opgevoerd. Maar aan de andere kant had hij in zijn overwegingen ook be trokken de conclusie van het psychia trische rapport, dat verdachte een zo danige ziekelijke stoornis van zijn geest vermogens vertoont, dat hij verminderd toerekenbaar moet worden geacht. Zon der deze conclusie zou de eis ongetwij feld hoger zijn uitgevallen. De mededeling van mr. Bakhoven brak de spanning in het Paleis van Justitie, waar men in onwetendheid ver keerde over hetgeen zich afspeelde in dat zaaltje op de eerste verdieping, waar ruim een jaar geleden de wurg- moord op „Magere Josje" voor dezelfde president mr. J. Coninck Liefsting diende als nu de wurgmoord op de jonge Lina Feenstra, het drama dat op 7 april 1960 het gehele land deed op schrikken, omdat een maniak had we ten binnen te dringen in de woning van een hoofd-inspecteur van politie en ongemerkt zijn misdaad had gepleegd. Deze schrik ging over in een angstige beklemming, toen de politie in het duis ter bleef tasten, en de misdadige ma niak nog 22 dagen op vrije voeten wist te blijven. Bewijsmiddelen De behandeling van deze rechtzaak had mede op verzoek van de officier en de verdachte zelf van begin tot einde plaats achter gesloten deuren. Desondanks zat de publieke tribune vol, zy het dan met belangstellende autori teiten van Justitie en politie en met een tiental studenten in de criminilogie. Evenals destijds de leider in het onder zoek, commissaris W. G. T. A. Binnen dijk, heeft de president daarmee voor komen, dat de bijzonderheden van deze afschuwelijke misdaad aan de open baarheid werden prys gegeven. Hoewel het requisitoir, dus evenals de ver horen achter gesloten deuren werd ge houden, heeft mr. Bakhoven na afloop de door hem aangevoerde bewijsmid delen bekend gemaakt. Eén ervan was die, welke op 30 april tot de arrestatie van de man had geleid: de vingerafdruk op de gitaar in de kamer waar de misdaad werd gepleegd. Enkele van de in totaal elf bewijsmiddelen, hadden betrekking op de overeenkomst tussen de eigen verklaringen van verdachte en die van de politiemannen die het stof felijk overschot de ochtend van de 7e april aantroffen. Verschillende bloedgroepen De officier heeft ondanks de vol ledige bekentenis van de dader de zaak uitputtend behandeld. Zo heeft hij laten vaststellen, dat het slacht offer tot de bloedgroep O behoorde, en dat enkele van de dader afkom stige bloedvlekken op o.a. de gordij- dijnen ontstaan door de worste ling die aan de wurging voor afging tot bloedgroep A behoor den. Het bloed van verdachte be- Watersnood in België neemt iets af (Van onze Brusselse correspondent) Het water in de streek van Charleroi en Namen begint te zakken en de ergste watersnood schynt voorbij. In de stad Charleroi zelf is het peil van de Sambre in één dag bijna een meter gezakt en ook stroomafwaarts trekt het water weg. In Chatelet, waar het ziekenhuis en honderden bewoners moesten worden ge- evacueerd, is de toestand nog wel kri tiek. De transformatoren van de elek trische leidingen van de spoorwegen heb ben onder water gestaan en kunnen voorlopig niet meer worden gebruikt. Maar met stoomtreinen zal de verbinding binnenkort worden hersteld. De riviertjes Heure en Thuria stromen ook weer binnen hun oevers en in de naburige dorpen is het water wegge trokken. In Maubeuge en omgeving zijn echter weer meer overstromingen voorgeko men als gevolg van de hevige regenval donderdag. Bijna 100 gezinnen heeft men daar moeten evacueren en in fa brieken moesten noodmaatregelen wor den genomen. Zo heeft men in de grote glasfabrieken te Twin de overns moeten doven om ontploffingen te voorkomen. De elektrische centrale van Maubeuge ligt stil, doch er is wel elektrische stroom van andere netten. In Aulmoye nemen de overstromingen af. Alles zal er ver der vanaf hangen of de hevige regenval in de Ardennen zal ophouden. Russisch ruimtesehot? Het observatorium van Bochum heeft gisterochtend 2 uur lang radio-signalen opgevangen op de golflengte die gewoon lijk gebruikt wordt door zenders in Rus sische kunstmanen. Van de zijde van het observatorium is gezegd, dat deze signalen een grote overeenkomst verto nen met die welke 1 en 2 december door het Russische „ruimteschip" no. 3 zijn uitgezonden. Het is niet onmogelijk, dat de opge- seinen door een raket zijn uitgezonden waarvan de neuskegel zou moeten wor den opgevist uit de Stille Oceaan door Russische schepen die zich daar onlangs verzameld hebben, aldus meent men in wetenschappelijke kringen. hoort eveneens tot bloedgroep A, doch dat van de andere bewoners van het huis, de hoofdinspecteur Schipper en diens dochter Elze werd ook tot groep O bevonden. Hiermee is het bewijs geleverd, dat zij geen van beiden als dader in aanmerking konden komen. Verdediging De verdediger, mr. Joh. K. M. Mat- huisen, heeft, betoogd, dat de uitvoe rig behandelde bewijsvoering tot gevolg heeft gehad, dat de bekentenis van de verdachte door alle gebleken omstandig heden en de aangetroffen stille getui gen, volkomen wordt gestaafd. Hij had de hoogste lof voor het volhardend on der zoek van de politie. In een uitvoerig en gedocumenteerd juridisch betoog behandelde mr. Mat- huisen vervolgens de vraag in hoeverre de opbouw van de dagvaardiging al of niet als geheel juist moet worden aan gemerkt. Hij kwam tot de conclusie, dat niet art. 288 Wetboek van Strafrecht (gekwalificeerde doodslag) van toepas sing was, doch dat men het vonnis zou moeten baseren op art. 248 (zware mishandeling, de dood ten gevolge heb bende) en de wettelijke bepalingen over de samenloop (ontuchtelijke handelin gen). Hierdoor zou slechts een beperkte vrijheidsstraf mogelijk zyn. Art. 248 was als subsidiair ten laste gelegd. De recht bank zal over 14 dagen uitspraak doen. i Een stam op Nieuw-Guinea, die met de naam „Fore" ivordt aangeduid, lijdt aan de zgn. „lachziekte" en wordt er door gedecimeerd. Volgens een mede deling van de Lutherse Wereld federatie bestaat er weinig hoop een geneesmiddel tegen deze vreemde ziekte te vinden, voor dat zij grote verwoestingen on der de leden van de stam zal hebben aangericht. De Lutherse Wereldfederatie doet missiewerk op Nieuw-Gui- nea en heeft onlangs berichten ontvangen over de „lachziekte". In de inheemse taal heet de ziekte „Koeroe". Zij is weinig be kend, maar wellicht erfelijk. De missiedokters vrezen, dat de ziekte zich binnen 20 a 30 jaar over geheel Nieuw-Guinea zal verspreiden, omdat de Foren die er aan lijden, een nomadenbe staan leiden. De „lachziekte" veroorzaakt duizeligheid bij de patiënt, die in de vierde maand zo hevig ivordt, dat er van lopen geen sprake meer is. Daarna kan het slachtoffer niet meer eten en drinken. Het einde komt meestal tegen de negende maand. In dat laatste stadium J begint de patiënt te lachen, het- i geen de naam van de ziekte ver- J klaart. Onder de Fore-stam is de „lachziekte" verantwoorde lijk voor ongeveer de helft van de sterfte onder vrouwen en voor een tiende van die onder 1 mannen. Deskundigen beginnen 1 te geloven, dat de ziekte door 1 a.s. moeders op haar baby's 1 wordt overgebracht. Steeds meer mensen stappen over op Oranjeboom! Huisvrouwen die tracteren willen, mannen die genieten willen: alle mensen! En waarom? Omdat zij niet zómaar bier willen drinken, maar echt bier... Oranjeboom bier... bier dat reeds 3 maal met goud werd bekroond! Help u zelf De premier van Tanganjika, Ju lius Nyere, zit een beetje met een ge schenk van de premier van Noord- Rijnland-W est falen: 300 ploegen. Hij heeft daarom de bevolking van het land verzocht om zorg te dragen voor de levering van 300 ossen, die de ploegen kunnen trekken. De ploegen, een symbool van de Duitse wens om Tanganjika te helpen, moeten ons aansporen onszelf te helpen, zo lichtte hij de situatie toe. Nederlandse bijdrage bijna 20 miljoen Een conferentie van vier dagen welke een inleiding wilde zijn voor nauwe Westeuropese samenwerking op het ge bied van ruimte-onderzoek met behulp van zware aardsatellieten, is gisteren in Straatsburg geëindigd met een besluit om de betrokken regeringen te vragen zo spoedig mogelijk te antwoorden of zij willen samenwerken by de oprich ting van een organisatie welke belast is met de vervaardiging van de draag- raket. Deze laatste zou gevormd worden door de Britse raket „Blue Streak", als eer ste trap, door een Franse raket, moge lijk 'de „Veronique", als tweede trap en een door de continentale Europese lan den gemeenschappelijk vervaardigde ra ket als derde trap. De meeste afgevaardigden zouden het plan, dat van Groot-Brittannië en Frankrijk is uitgegaan, gunstig gezind zyn. Ook andere landen, die niet aan de conferentie deelnamen, zullen zich bij de voorgestelde Europese organisatie kunnen aansluiten. Het project zal ruim 700 miljoen gul den kosten. Engeland heeft aangeboden ongeveer een derde bij te dragen Frankrijk en West-Duitsland zouden vrijwel gelijkelijk eveneens ongeveer een dei de voor hun rekening nemen en de andere landen de rest. Nederland zou volgens de voorstellen ruim 19 Vz miljoen gulden bijdragen. De overige landen zijn Oostenrijk, België, Denemarken, Noor wegen. Italië, Spanje, Zweden en Zwit serland. PRINS CHARLES HEEFT MAZELEN (Van onze Londense correspondent) De 12-jarige Prins Charles heeft ma zelen. Hy wordt in zijn kostschool in Cheam verpleegd. Een aantal andere leerlingen heeft dezelfde ziekte. Van me dische zyde heeft men verklaard dat dit een mazelenjaar is. Sinds het einde van de oorlog heerst de ziekte in he viger mate in de oneven jaren, waar voor geen verklaring bestaat. In de eerste drie weken van dit jaar waren er meer dan 42.000 gevallen van ma zelen tegen slechts 3500 in dezelfde pe riode van vorig jaar. Snelle ontwikkeling van de politieke en economische band met geassocieerde staten (Van onze Haagse correspondent) Het ziet er naar uit, dat van de vorige week te Rome gehouden voorbereidende byeenkomst van vertegenwoordigers van het Europese Parlement met afgevaardig den van de Parlementen uit de Afrikaanse geassocieerde staten een sterker druk op de toekomstige verhouding tussen Europa en Afrika zal uitgaan dan op grond van de oorspronkelijke opzet het ontwerpen van een agenda voor een in juni te Straatsburg te beleggen conferentie van het voltallige Europees Parlement met de Parlementen van de geassocieerde Afrikaanse landen kon worden verwacht. Preferentie Het tweede vraagstuk dat een flink stuk van deze vertrouwelijke en vrij blijvende besprekingen in beslag heeft genomen had betrekking op de voor keursbehandeling welke de handelspro- dukten van de geassocieerde staten in hun oorspronkelijk moederlanden (voor namelijk Frankrijk) genieten. Van Afri kaanse zijde werd gesteld dat deze pre ferentie bepaald niet minder mocht worden en zelfs tot alle zes landen van de Euromarkt moest worden uitgestrekt. Uiteraard kwam daarbij de vraag aan de orde of deze voorkeursbehandeling zich dan moest beperken tot de vroe gere koloniën van EEG-staten of dat men ook andere Afrikaanse staten daar in moest laten delen. Hierover bleken de Afrikaanse afgevaardigden verdeeld. Er waren er die een dergelijk beleid als een premie op het niet-geassocieerd zijn beschouwden wel de lusten, maar niet de lasten van de associatie aanvaar den waarbij vrees voor concurren tie een stevig woord meesprak en er waren er ook die voor een zo open mogelijke associatie pleitten om verdere splitsing van Afrika in twee of meer blokken te voorkomen. De socialistische vertegenwoordigers van het Europees Parlement waren, ongeacht hun natio naliteit, die menftig eveneens toege- Dit vormde de conclusie van de sa menvatting welke het socialistische lid van het Europees Parlement, de heer G. M. Nederhorst, op een in Den Haag gehouden persconferentie verstrekte. De heer Nederhorst was de enige Neder landse afgevaardigde die deze voorbe reidende byeenkomst bijwoonde. De an dere zou de heer C. P. Hazenbosch zijn geweest. Na diens overlijden zou mr. P. A. Blaisse als vervanger zyn opgetreden, deze is echter niet in Rome verschenen. De heer Nederhorst verklaarde, dat op de besprekingen in Rome is geble ken, dat de Afrikaanse staten de asso ciatie wel na 1962 willen voortzetten, zij het op een basis welke beter strookt met hun onafhankelijkheid. Zij willen met name op gelijke voet meespreken in het beheer van het ontwikkelings fonds van de EEG voor de economisch achtergebleven gebieden waartoe zij dan ook in verhouding tot hun nationale in komen willen bijdragen. Zij wensen hun betrekkingen met de EEG te normaliseren door het aanwij zen van bijzondere vertegenwoordigers bij de Europese commissie en een recht streeks contact onderhouden met het Europees parlement. Dc heer Nederhorst vond dergelijke betrekkingen een duide lijk winstpunt voor West-Europa ten opzichte van de om de gunst van de Afrikaanse landen dingende communis tische staten, waar een dergelijke ver tegenwoordiging op gelijke voet moei lijk denkbaar is. Het derde punt waaraan de Afri kaanse parlementariërs veel gewicht De eerste dames, die in Amster dam in opleiding zijn als verkeers- assistente, krijgen hier onderricht van adjudant Wesseling, wiens eer ste taak was om ze wegwijs te maken in de hoofdstad. hechtten betrof de opleiding van kader voor hun landen. Daarbij kwam een (begrijpelijke) Afrikaanse gevoeligheid om de hoek kijken: de schroom om voor de opleiding op het vroegere moe derland aangewezen te zijn, waardoor men zich toch weer daarvan afhanke lijk zou voelen. Vandaar dat de Afri kaners veel belangstelling toonden voor de oprichting van een Europese univer siteit. Uit de hand De heer Nederhorst verklaarde, dat, toen het gesprek eenmaal op gang was, de gedachtenuitwisseling zo snel zoveel perspectief kreeg, dat het gevaar dreig de dat de zaken de parlementariërs uit de hand zouden gaan lopen. Immers: het Europees Parlement bezit slechts beperkte bevoegdheden en het zou niet minder dan een politeke ramp worden wanneer in Afrika verwachtingen zou den worden gewekt welk* door de raad van minister van de EEG niet zouden worden vervuld. De heer Nederhorst gaf op een door ons gestelde vraag toe, dat er bijv. in Nederland nogal wat afstand bestaat tussen de inzichten van de leden van het Europese Parlement en die van de regering over deze vraagstukken. De re gering heeft zich by herhaling nogal terughoudend betoond ten aanzien van de voortzetting van de associatie ook al met het oog op de Nederlandse be langen in de vroegere Engelse koloniën en staat ook bepaald niet te dringen om de Europese universiteit op te rich ten. Uit een en ander volgt dan ook, dat er voor op 18 juni de Eurafrikaanse conferentie in Straatsburg begint, heel wat samensprekingen tussen het Euro pees Parlement en de regeringen van de zes moeten plaatsvinden, opdat het tempo van de raad van ministers niet teveel achterblijft bij de stormachtige wyze waarop door de parlementariërs thans initiatieven zijn ontwikkeld. Bestelauto's botsten één dode, 4 gewonden De 61-jarige heer Koers en zyn 58- jarige echtgenote uit Amersfoort zyn gisteravond om het leven gekomen, toen hun auto in de Drentse Hoofdvaart raakte. Het ongeluk gebeurde onder Hy- kersmilde, waar de rijksweg langs de Drentse Hoofdvaart loopt. Omwonenden hebben wel getracht de portieren van de auto te openen, maar dat lukte niet. Toen een kraanwagen het voertuig had opgetakeld, bleken de inzittenden over leden. Mogelijk is de mist oorzaak van het ongeluk. Op de nieuwe Hemweg in Amsterdam west, tussen de elektrische centrale en de Hemwegpont, zyn gistermiddag om streeks vijf uur op de middenbaan van deze driebaansweg twee bestelauto's op elkaar gebotst. De gevolgen waren ver schrikkelijk; één persoon werd gedood en vier gewond. In de richting pont reed op de rechtse baan een trekker met oplegger, die werd ingehaald door een bestelauto. Deze kwam frontaal in botsing met een uit de richting van de pont op de middenbaan aanstormende andere bestelauto. De ravage was enorm. Beide bestelauto's werden aan de voorzijden geheel inge drukt. Bij het ongeluk is de heer P. Duiker uit Amsterdam die in de bestelauto zat, welke uit de richting Hempont kwam omgekomen. De andere drie inzittenden van deze wagen, A. J. H. van Dyk en vader en zoon L. Huisman, allen werkzaam in het bouwvak, zyn evenals de bestuurder van de andere bestelauto, P. P. J. Beentjes uit Uitgeest, ernstig gewond in het Wil- helminagasthuis ter verpleging opgeno- Op rijksweg 13 (Den Haag—Rotter dam) heeft zich gisteravond onder Delft een reeks van botsingen voorgedaan als gevolg van het glad worden van de weg door de regen. Het begon tegen zes uur, toen de bestuurder van een personen auto, rijdende in de richting Den Haag om onbekende redenen plotseling afrem de. De bestuurder van de achter hem rydende auto kon niet snel genoeg rem men. met als gevolg een botsing en daar na verscheidene andere botsingen over een afstand van twee kilometer. Toen na een goed uur de Delftse politie de balans kon opmaken, telde zij 28 min of meer beschadigde auto's, waarvan er zes moesten worden weggesleept. Wonder boven wonder was er slechts één licht gewonde. Een 47-jarige Amsterdamse koopman had enige gekneusde ribben en enige schaafwonden. Hy kon. na in het ziekenhuis te Delft verbonden te zyn, naar huis gaan. NVV-secretaresse voor vrouwenwerk Het verbondsbestuur van het NW heeft mej. P. J. C. Tegelaar uit Den Haag benoemd tot secretaresse voor het vrouwenwerk. Haar taak zal bestaan uit het bestuderen van problemen die samenhangen met de activiteit van de vrouw in het bedrijfsleven. Hiervoor zal zij o.m. contact houden met alle by het NW aangesloten organisaties. Tot instelling van deze nieuwe functie werd op het in 1959 gehouden NVV-congres besloten. Mej. Tegelaar, die enige tyd aan de universiteit van Cambridge studeerde en achtereenvolgens werkzaam was in het particuliere bedrijf en bij een interna tionale organisatie, is thans nog in dienst van de Nederlandse emigratiedienst. Hart Nibbrig gaat 1111 ook O.M.-diesel assembleren De N.V. DKW Automobiel- assemblage Hart Nibbrig en Gree- ve te Sassenheim gaat nu ook O.M.-diesel uit Italië assembleren. Voor dit doel werd een grote hal (lengte 105, breedte 35 en hoogte 10 meter) gebouwd, die verbonden is met het bestaande gebouw. De hal is enkele dagen geleden gereed gekomen. Het arbeiderspotentieel van de N.V. zal worden uitgebreid. Hoe groot de uitbreiding van het arbeiderspotentieel en hoe groot de capaciteit zal zijn kon de directie ons nog niet meedelen. WERKLOOSHEID NAM TOE De geregistreerde arbeidsreserve is in januari met ruim 9000 mannen toegeno men. Volgens een opgave van het Mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid was de geregistreerde arbeids reserve eind januari 1961 58.299 tegen 49.042 einde december 1960. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 4.362 tot 4.475. Het aantal openstaande aanvragen was eind januari voor mannen 55.327 (eind december 55.395) en voor vrouwen 36.358 (35.528). Mr. Blaisse vice-voorzitter Europese Parlement Mr. P. A. Blaisse, Tweede-Kamerlid voor de KVP, is wijlen de heer C. P. Hazenbosch opgevolgd als vice-voorzitter van het Europese Parlement, dat de poli tieke controle uitoefent over de EEG, EGKS en Euratom. De christen-demo cratische fractie van het Europese Par lement had de heer Blaisse als opvolger van de onlangs overleden heer Hazen bosch in het bureau van de Assemblée voorgedragen. Deze kandidatuur is door het comité van presidenten van het Par lement bevestigd. De opvolging geldt voorlopig tot maart. Dan zal in de voltallige vergadering de jaarlijkse verkiezing van het bureau bestaande uit voorzitter en acht vice- voorzitters aan de orde komen. Zeven Afrikaanse invitaties aan premier Kroesjtsjef Door de uitnodiging van Koning Mo hammed van Marokko is het aantal Afrikaanse landen dat Kroesjtsjef heeft geïnviteerd gestegen tot zeven. De eerste uitnodiging, in mei 1958. was afkomstig van president Nasser van de Verenig de Arabische Republiek. Daarna kwam Keizer Haile Selassie van Ethiopië in 1959, en Guinee, Liberia, Ghana en Togo volgden. Kroesjtsjef heeft alle uitnodigingen aanvaard, maar data zyn nog niet vast gesteld. De Russische premier heeft tot op heden nog geen bezoek aan Afrika gebracht.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5