Laatste nieuws „Oud-Leiden" legde vorig jaar weer veel activiteit aan de dag M. H. de Reede trad af als penningmeester „Chr. Onderwijs" VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 Schoorsteenmantel uit Groenoord gered „OUD-Leiden" Oud... ouderdom.... verval van krachten. Een onwillekeurige associatie. Maar volkomen onjuist. De vereniging, welke gehukt gaat onder die naam, bruist integendeel van vitaliteit en legt een grote ac tiviteit aan de dag. Dat kon men gisteravond nog eens constateren in de Lakenhal, waar suppoosten in het geweer moesten komen om vele ex tra stoelen en banken aan te slepen. Zo verrassend groot was de belang stelling, wellicht ook voor de algeme ne ledenvergaderingmaar vermoe delijk in grotere mate voor de daar op aansluitende diavertoning. Maar ook de woorden van voorzitter dr. W. C. Braat en secretaris P. L. Gil lissen in zijn jaarverslag getuig den van de activiteit in het afgelopen jaar. Helaas, zo moest dr. Braat con stateren, heeft het waken van de ver eniging voor de schoonheid van de stad niet altyd het beoogde resultaat kun nen bereiken. De moloch van het ver keer heeft weer zijn tol geëist. Een adres aan het gemeentebestuur heeft de dem ping van het laatste stukje Levendaal niet kunnen tegenhouden. Esthetische belangen hebben moeten wijken voor de belangen van het verkeer. „We heb ben nu eenmaal niet veel macht", ver zuchtte hy. Maar gelukkig kon wel een fraaie schoorsteenmantel uit de tijd van Lodewijk XVI in Groenoord gered wor den uit de handen van de sloper. Hij zal te zijnen tijd een nieuwe bestemming krijgen. Een ernstig verlies heeft de ver eniging geleden by het verscheiden van mej. Le Poole, een van de weinige ere leden. Hij bracht haar vele verdiensten voor de vereniging nog eens naar voren. „Wij zullen haar missen", zo besloot hij. De heer Gillissen moest in zijn jaar verslag een teruggang van het aantal leden tot 896 melden. „En dat terwijl wij enige jaren geleden nog meer dan duizend leden hadden", voegde dr. Braat er later aan toe. Hij verzocht de aan wezigen om een extra inspanning om zo het vroegere peil weer te bereiken. Mr. P. de Clercq meldde als penning meester een batig slado van f 292,27, maar helaas kon hem geen décharge worden verleend, daar de leden van de kascommissie verstek hadden laten gaan. De heer A. Bicker Caarten besteedde in zijn verslag van het werk van de commissie .Het Leidsche Woonhuis" veel aandacht aan de restauratie van het zeventiende eeuwse wevershuisje aan de Oranjegracht 83 het werk, waar mede een bedrag van f23.000 is gemoeid, zal in verband met deze hoge kosten, in etappes worden uitgevoerd en aan de restauratie van het zestiende eeuwse gebouw aan de Kloksteeg 2, welke na genoeg voltooid is. De kosten f 18.000 worden eveneens voor een groot deel uit subsidies en premies bestreden. Mej. de Graaf liet weten, dat ook de commissie voor Volkskunde in het afge lopen iaar niet stil heeft gezeten. De bestuursverkiezing leverde geen problemen op. Op voorstel van de voor zitter werden de aftredende leden mej. mr. A. J. Versprille, en de heren A. Bicker Caarten en drs. E. Pelinck bij acclamatie herkozen. Tijdens de rond vraag werd aandacht gevraagd voor het molentje aan de Maredyk, dat nogal beschadigd uit recente stormen is te voorschijn gekomen. Men was temeer verontrust, daar werklieden daarna de wieken gedemonteerd hadden. Ze zullen er echter weer aangezet worden en het molentje zal in de naaste toekomst weer in zijn oude schoonheid temidden van de snel groeiende stad staan te pry ken. Directeur De Gunst van Minerva gehuldigd Gistermiddag werd de directeur van Sociëteit Minerva, de heer P. de Gunst, gehuldigd in verband met het feit, dat hij ruim veertig jaar geleden als hoofd boekhouder in dienst van Minerva trad. De president van de sociëteit de heer J. W. van Beuningen bood de heer De Gunst de „gouden ruit" van Miner va aan, een ereteken dat van origine slechts voor ereleden van de commissie is bestemd, doch dat bü hoge uitzon dering ook aan anderen, die zich bui tengewoon verdienstelijk voor Minerva hebben gemaakt, toegekend kan worden. De eerste maal dat dit geschiedde werd de vroegere directeur de heer L. van Bienen hiermede onderscheiden, de heer P. de Gunst is het tweede uitzonde ringsgeval in de geschiedenis. De heer Van Beuningen bood de jubilaris tevens een televisietoestel aan namens de com missie en de oud-commissarissen. Mr. Th. J. Trip, erelid en voorzitter van de commissie van advies voor So ciëteit Minerva onderscheidde in zyn toespraak drie periodes in de veertig dienstjaren van de heer De Gunst: voor de oorlog, in de bezettingsjaren en de laatste jaren als directeur. Hy sprak voorts over de twee branden die de heer De Gunst in zijn diensttijd mee gemaakt heeft, de niet zo bijster ge slaagde brand in de nachtkroeg en de beruchte brand die tot een heel wat opzienbarender resultaat leidde. Een vertegenwoordiger van het Per- soneelsfonds van Minerva bood ten slotte een televisietafel aan. De jubilaris ontving vele bloemstuk ken, fruitmanden en telegrammen, en tijdens de huldiging konden vele ere leden van de commissie hun gelukwen sen persoonlyk overbrengen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Catharina, dr van P. Groenendijk en W. J. Abspoel; Monique Jacqueline Maria, dr van T. C. E. Seebregts en J. H. M. Ruiter; Yvonne, dr van H. J. Dubbeldeman en C. Keyzer; Annetta, dr van P. H. Harmse en T. Hartevelt; Fredericus Johannes Petrus, zn van J. H. Duivenvoorden en H. A. de Groot; Karei Pleter, zn van C. F. Ver schoor en G. Wiekhart; Nlcolaas, zn van N. Bosma en A. P. M. Visser; Hendrikus Johannes Maria, zn van W. J. G. War merdam en C. A. B. van Leeuwen; Monlka dr van W. F. Verduyn en M. S. G. M. Bergman; Evert, zn van W. J. Lancel en G. G. Eijgendaal; Johannes Jacobus, zn van J. G. van den Born en E. J. Roosen daal; Dana, dr van R. A. Dool en D. Jou- bert. GETROUWD J. A. Roobol en M. G. StuiJ; L. Cornet en A. J. Brussee; G de Bruin, en C. C. S. Hansen. OVERLEDEN J. Stouten, 81 laar, man; A. J. Kat, 78 jaar, man; M. Slkklng, 26 Jaar, man; R. Bloemendaal, 87 jaar, wed. van L. Muller. De gelden, die zyn gereserveerd voor opgravingen in de Zwanenburgerpolder te Warmond, zullen vermoedelijk een andere bestemming krijgen, daar het omspitten van de bodem daar wegens gebrek aan arbeidskrachten op de lange baan is geschoven. Na deze jaarvergadering kwam zo als de voorzitter het uidrukte „de clou van de avond" n.l. de vertoning van dia's onder meer van stadsgezich ten, molens, hofjes, bruggen, kerken gezichten op de Kagerplassen en op namen van de op 18 juni vorig jaar gehouden excursie naar Brielle. Zy wer den van toelichting voorzien door mej. A. S. Timmermans en de heren A. Bic ker Caarten, P. van Dorp, J. J. M. Grof- fie, M. van Hoogstraten, P. Jasperse P. van der Sterre, A. G. van der Steur en J. J. M. Taeymans. P. Oudslioorn veertig jaar bij de HCW De heer P. Oudshoorn werd gister middag in de kantine van de HCW ge huldigd. Hij is namelijk veertig jaar in dienst bij dit bedryf. De bedrijfsleider, de heer Nolles, richtte zich als eerste tot de jubilaris. Hij wees op de grote waardering, die bij alle collega's voor de heer Oudshoorn bestaat. „U bent een hard en goed wer ker, die in de veertig jaar bij de HCW veel heeft meegemaakt. U hebt geijverd voor het sociale fonds en daar zijn wij u dankbaar voor", aldus de bedrijfslei der, die ook mevrouw Oudshoorn in zijn toespraak niet vergat. De procuratiehouder van het bedryf, de heer J. J. Epskamp, had veel waar dering voor het werk van de jubilaris in de expeditie. Vervolgens voerden nog de heren Meertens veiligheid-inspecteur, v. d. Linden (namens tekenkamer-personeel), H. Laman (Stalen Band) J. Arkeveld (collega's) het woord. Zy deden hun felicitaties vergezeld gaan van geschen ken. De jubilaris dankte tenslotte voor alle waarderende woorden. In de directiekamer werd de heer Oudshoorn en zijn echtgenote toege sproken door ir. Bongaerts, die een en veloppe met inhoud overhandigde. HONGERENDE KINDEREN IN KONGO Leidse scholieren heipen Ook de kinderen van de openbare la gere school aan de Zuidsingel „de Scha kel", werden gegrepen door de verschrik kelijke toestanden, die in Kongo heer sen en waarvan zoveel kleintjes slacht offer worden. Zij sloegen de handen in een, vormden een schakel in de keten van hen, die pogingen doen, om de grote nood, die daar heerst, enigermate te le nigen. Zij trokken erop uit en brachten een bedrag bijeen. Ook de kinderen der My- thylschool, die in hetzelfde gebouw ge huisvest is, droegen het hunne by. Zelfs de kleuters bleven niet afzydig, zodat heden aan het Rode Kruis het niet on aardige bedrag van ruim f625 kon wor den overhandigd. In het kader van de actie van het Jeugd Rode Kruis, afdeling Leiden, ter leni ging van de hongersnood in Kongo, werd door de 127 leerlingen van de open bare ulo-school Leiden-Noord aan 4e Sumatrastraat alhier, deze week een be drag van f. 1059,48 ingezameld en aan het Rode Kruis afgedragen. Een mooie prestatie, een gemiddelde van f. 8,34 per leerling! AFSCHEID F. VAN DISSEL Woensdag hoopt de heer F. van Dissel sr., brugwachter, eerste-klasse (Schry- versbrug», afscheid te nemen van de Markt- en Havendienst, by welke tak van dienst hij 42 jaar werkzaam is. 's Morgens om tien uur wordt in het Waaggebouw een afscheidsbijeenkomst gehouden. By zyn veertigjarig arbeids- MISSIE-VLIEGTUIG OP N.-GUINEA NEERGESTORT Gistermiddag (pi. t.) is in Ned. Nieuw- Guinea een eenmotorig vliegtuigje, een Cessna-180 van de missie-luchtvaart- vereniging, neergestort. Het ongeluk ge schiedde kort na het vertrek van het vliegveld Waghete aan de Wisselmeren. De piloot, pater Verheyen (een der twee vliegende paters in Ned. Nieuw- Guinea) en drie passagiers werden ge wond. De gewonden zullen morgenochtend per Beaver worden overgevlogen naar Biak. Het ongeluk zou zyn veroorzaakt door een plotseling optredende valwind. VOETBAL Bondszaterdagelftal tegen Haarlem De wedstrijddata van het toernooi om de „Coupe Chanelle" - het jaarlijkse drielanden-toernooi tussen de zaterdag teams van Nederland, België en Frank- ryk - zyn thans bekend. Op 29 april speelt Nederland in Parys tegen Frank- ryk. De wedstrijd BelgiëFrankrijk is voorts vastgesteld op 13 mei te Gent en voor de ontmoeting NederlandBelgië is zaterdag 27 mei gereserveerd. De wed strijd wordt in Katwyk gespeeld. België moet de wisselbeker verdedigen. Het Nederlands bonds-zaterdapteam zal verder 11 februari op het terrein van Haarlem een oefenwedstryd spelen te gen het elftal van Haarlem, dat momen teel leider is van de tweede divisie. Het bondsteam is voor die ontmoeting als volgt samengesteld: Doel: Woudsma (DES); achter: Visser (Heerjansdam) en Vos Cs Gravenzandse SV); midden: Scherpenhuizen (Zwart Wit '28), Aandewiel en Duyn (Quick Boys); voor: Bout (Huizen), Nieuwstra- ten (Zwart Wit *28), Visser (Huizen), v. Dalfzen (Sportclub Genemuiden) en Slagboom (De Zwerver). Reserves: Den Hollander (Quick Boys), Van Elderen (Zwart Wit '28), Breman (Sportclub Genemuiden) en Verweel (Spijkenisse) INBRAKEN TE VOORBURG (Van onze Haagse correspondent) Vannacht zyn in Voorburg inbraken gepleegd in de r.k. huishoudschool St.- Jozef aan de Sionstraat en in de r.k. kerk aan het Oosteinde. Uit een geld kistje in de huishoudschool worden eni ge honderden guldens vermist, maar uit de kerk schynt niets weggenomen te zyn. Wel is hier grote schade aangericht. De inbreker heeft zich toegang tot de kerk verschaft via de verwarmings kelder. Er zyn tot nu toe geen sporen van de dader gevonden, uitgezonderd voetstap pen, (Duidend op één man). Met behulp van een ladder is hy over een muur geklommen. Door een ruit van de direc trice-kamer te breken kwam hij de huis houdschool binnen. In deze kamer en in die van de administratrice was alles overhoop gehaald. Op de terugweg liet de inbreker de ladder tegen de muur staan. jubileum werd brugwachter Van Dissel onderscheiden met de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden bronzen ere medaille BOTSING OP DE DE SITTERLAAN Op de wegkruising de De Sitterlaan v. d. Waalsstraat zyn gistermiddag om streeks kwart voor vier een personen auto en een vrachtwagen tegen elkaar gebotst. De vrachtwagen reed in de Van der Waalsstraat in de richting Melchipr Treublaan, terwyi de personenauto in de De Sitterlaan reed komende van de Burggravenlaan. De aanryding ont stond doordat de bestuurder van de per sonenwagen geen voorrang zou hebben verleend. De EHD moest de chauffeur van de auto met een bloedende hoofdwond naar het Academisch Ziekenhuis vervoeren. De voorzyde van de auto werd ver nield, terwyl de vrachtwagen schade kreeg aan de treeplank, het linkerpor tier en een bandenbak. Na bijna 25 jaar Blijft evenwel in toekomst belangen Leids onderwijs behartigen In de laatste bestuursvergadering der Vereniging voor Chr. Onderwijs heeft d« heer M. H. de Reede sr medegedeeld, dat hy, in verband met zUn leeftyd, niet meer voor een herbenoeming tot penningmeester in aanmerking wil komen en in een volgende vergadering het beheer der financiën aan zyn opvolger wenst over te dragen. Het bestuur kon dit besluit billijken en heeft notaris N. W. Holtkamp tot pen ningmeester gekozen, die deze benoeming ook heeft aanvaard. Gisteravond is in „Het Gulden Vlies" in een byeenkomst, waarin nagenoeg alle bestuursleden en hoofden der bij de Vereniging aangesloten scholen, met hun dames, tegenwoordig waren, op een buitengewone hartelyke wijze van de scheidende penningmeester afscheid ge nomen. De voorzitter der Vereniging, ds. D. J. Vossers, memoreerde, dat de heer De Reede in 1930 tot bestuurslid en in 1937 tot penningmeester is benoemd. De Vereniging heeft veel aan hem te dan ken. Het aantal scholen heeft zich in die tyd aanmerkelijk uitgebreid. De administratieve beslommeringen zyn verveelvoudigd en de contacten met de inspectie, het departement en de af deling Onderwys der gemeente zyn veel intensiever geworden. De heer De Reede laat bij zyn afscheid niet alleen een financiëel gezonder vereniging achter maar ook een administratie, die aan de eisen van de moderne tijd voldoet. De heer De Reede is echter, aldus ds. Vossers. meer dan penningmeester geweest. Hij schonk aandacht aan alle zaken, die het onderwys betroffen: de benoemingen, het onderhoud der gebou wen en de uitbreiding van het werk. De Vereniging zal vermoedeiyk nooit meer een penningmeester krygen, die zoveel tijd aan deze arbeid kan geven als de heer De Reede heeft besteed, aldus spre ker. Het bestuur heeft dan ook besloten om in de toekomst het werk, dat de heer De Reede heeft gedaan, over ver schillende commissies te verdelen. De heer De Reede heeft zyn taak verricht uit Liefde voor het christelyk onderwys, waarvan hy in zyn jeugd de zegen ondervonden heeft. In zyn omgang met het bestuur en met de hoof den sprak hij eerlijk en onbewimpeld zyn mening uit. Maar daarna trad hy ook hen, met wie hy van mening ver schild had, onbevangen en hartelyk te gemoet, zodat er in de regel geen ver wijdering ontstond. Het bestuur is dankbaar, dat de heer De Reede zich bereid verklaard heeft als bestuurslid aan te blijven en deel te biyven uitmaken van de commissie- onderwijs. Namens de hoofden der scholen sprak het oudst aanwezige hoofd, de heer M. I. de Jonge, zyn waardering uit. Ook uit deze woorden bleek hoe de accura tesse, de trouw en de toewyding van de penningmeester op prys zyn gesteld. De heer J. Kalsbeek voerde het woord na mens de oud- hoofden der scholen en haalde nog enkele huhioristische voor vallen op. Mevr. Gathier-Blanken sprak enkele sympathieke woorden namens haar man, die tot zijn spyt niet tegen woordig kon zyn. De administrateur getuigde van zyn dankbaarheid Jegens de penningmeester voor alles, wat hy op administratief en organisatorisch gebied van hem heeft geleerd. Deze toespraken gingen gepaard met het aanbieden van enkele stoffeiyke blij ken van waardering en dankbaarheid. Aan het slot der byeenkomst dankte de heer De Reede voor de hartelyke samenwerking, die er met alle aanwezi gen heeft plaats gehad. LEIDERDORP Raadsvoorstellen Ter realisering van het uitbreidings plan „Zyllaan en Meyepolder" heeft de gemeente reeds diverse percelen grond aangekocht. B. en W. zyn thans ook met de heer C. Brussée tot overeenstemming geko men over de aankoop van zyn grond, gelegen in voornoemde polder. De groot te bedraagt 1.71.90 ha. De gemeente zal, ingevolge het taxatierapport f. 118.927.76 moeten betalen, alsmede de belasting- schade. De begrotingscommissie heeft in haar rapport enige nadere inlichtingen ge vraagd o.a. over de niet op het investe ringsprogramma vermelde nieuwe Ryn- brug. B. en W. zeggen, dat de plannen voor de bouw van een nieuwe Leiderdorpse brug nog niet geheel „rond" zyn, om dat Prov. Staten zich thans nog niet over het voorstel van Ged. Staten heb ben uitgesproken. Niettemin acht het college het niet noodzakelyk de investe ring thans nog op het investeringspro gramma 19611965 te vermelden. De be tekenis van het programma is meer daarin gelegen, dat daarop vermelde uit gaven vermeld worden waarvan nog geen definitieve plannen bestaan of waarvoor de te investeren bedragen niet of nage noeg niet bekend zyn. Dit geldt niet voor de nieuwe brug. Overigens is dit plan de finitief voor wat de gemeente betreft. Reeds enige malen is de verkeerssi tuatie by de Doesbrug in de raadsverga deringen ter sprake gebracht. Na over leg met de groepscommandant der Rijks politie komen B. en W. thans met het volgende voorstel: het hoogst toelaatbare gewicht zal volgens de uitslag van ge dane test, moeten worden gesteld op 4.8 ton. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 3 februari. Kaasmarkt. Aangevoerd 8 partyen Goudse kaas. No teringen: Goudse extra kwal. geen; Goud se le kwal. f 2.15-2.21; Goudse 2e kwal. f 2.08-2.14. Handel matig. LEIDEN, 3 februari. Veemarkt. Aan voer: stieren 6; melkkoeien 75; vette koeien 260; vare koeien 38; pinken 20; graskalveren 15; vette kalveren 47;; nuch tere kalveren 146; fokschapen 40; vette lammeren 1487; varkens (zeugen) 26; schrammen 279; biggen 599; gelten 2; zuig- en weldelammeren 14; totaal 3034. Noteringen: melkkoeien f 825-1175 per stuk; vette koelen f 2.85-3.25 p. kg. schoon gewicht; vare koeien f 500-925 per stuk; pinken f 450-625 per stuk; graskalveren f 375-500; vette kalveren f 2.20-2.70 per kg. levend gewicht; nuchtere kalveren f 1.20-1.60 per kg levend gewicht; fokscha pen f 130-160 per stuk; vette lammeren f 90-130 per stuk; varkens (zeugen) f350- 425 per stuk; schrammen f 85-105; biggen f 50-55-62. Handel: melkkoeien matig, vette koeien ld.; vare koeien kalm; pinken en graskal veren kalm, vette kalveren lui, nuchtere kalveren stroef; fokschapen rustig, vette lammeren goed en duur; varkens (zeu gen) redelyk, schrammen redelyk, biggen idem. AALSMEER. 2 februari. C.V. Cen trale Aalsmeerse Velling G.A. Snybloe- men dagpryzen: Euphorbia per 100 stuks 100-140; Calla 75-100; Forsythia 35-54; Prunus Triloba 45-80; Amaryllis per kelk 65-90; Seringen: Stepman 4 kop per stuk 80-120; ld. 2 kop 45-65; Legray 4 kop 40- 67; ld. 2 kop 25-45; Fresia per bos 150- 215; Cyclamen 100-180; Iris 350-460; An jers: rood per stuk 30-46; roze 30-46; wit 30-43; Rozen: Better Times 75-100; Parel van Aalsmeer 85-120; Geh. Dulsberg 100- 145; Verschuren 45-75; Towpy Gold 70- 110; Baccarat 95-120; Edlth Helen 100-140; Pink Sensation 100-140. POTPLANTEN: grote pot; kleine pot: Adianthum 60-75; Anthurium 300-750 100-165; Aralea 100-150 20-35; Asplenium 45-55; Azalea 350-10.00 100-190; Cac tussen en Vetplanten 10-20; Cissus 150- 220 30-45; Croton 300-400 70-100; Cycla men 250-400 100-220; Clnneraria 125-250 60-90; Calceolaria 80-90; Euphorbia Splendens 100-150 35-55; Ficus 250-400 Gemengde Planten 80-110; Hedera bont 160-180 60-70; id. groen 100-125 30-45; Kalanchoë 60-90; Marantha 40-52; Nephrolepis 300-550 35-45; Primula Acau- lls 50-60; id. Malacaïdes 60-90; idem Obconica 80-125 60-90; ld. Sinensis 35- 60; Phllondendron 250-550 ld. Scan- dens 50-65; Platycerlum 200750 60- 120; Sansevleria 250-400 60-120; Selndap- sus groen 60-75; ld. bont 80-120; St- PaullaTradescantla 12-20; Va rens gemengd 35-52. Aanklacht tegen Eichmann aan Servatius overhandigd De Israëlische procureur-generaal Gi deon Hausner heeft de verdediger van Eichmann, Servatius, een tenlasteleg ging van 16 punten tegen Hitiers „de finitieve oplosser van het jodenvraag stuk" overhandigd. De beschuldigingen tegen Eichmann luiden: misdaden te gen het joodse volk en tegen de mens heid, oorlogsmisdaden en het deel uit maken van misdadige nazi-organisaties, aldus meldt de „stem van Israël". In het eerste punt van de aanklacht wordt Eichmann beschuldigd van mil- joenvoudige moord op joden in vernie tigingskampen in de door Duitsland be zette oostelijke gebieden alsmede in ar beidskampen waarvan de geïnterneer den werden gefolterd en verhongerden. Eichmann is volgens dit punt van de tenlastelegging ook verantwoordeiyk voor het plan, dat onder de naam „definitie ve oplossing" de vernietiging van het joodse volk ten doel had. Onder punt zeven wordt Eichmann deportatie en het tot slavernij brengen van een half miljoen Poolse burgers ten laste gelegd. Verder wordt onder dit punt melding gemaakt van het zenden van tienduizenden zigeuners naar ver nietigingskampen, de deportatie van 14.000 Slowenen en de moord op 100 kinderen uit het Tsjechische dorp Li dice. Ben Goerion komt terug De leiders van de Israëlische Mapai- party hebben de afgetreden premier Ben Goerion verzocht de leiding van een nieuwe regering op zich te nemen. Vol gens kringen uit deze party zouden de Mapai-leiders er by Ben Goerion op hebben aangedrongen in te stem men met de vorming van een nieuwe coalitieregering, volgens hetzelfde pa troon als dat van de afgetreden regering. Hierdoor zouden nieuwe verkiezingen niet nodig zyn, terwyl de nieuwe rege ring geen verantwoordelykheid zou dra gen voor de besluiten van het vorige kabinet in de „affaire Lavon". Ben Goerion zou een beslissing in beraad hebben gehouden, vermoedeiyk in afwachting van het resultaat van een vergadering can het centraal comité van de Mapai-party op morgen, waarin een motie van wantrouwen tegen de ex-minister van Defensie Lavon in be handeling zal worden genomen. Lavon is thans secretaris-generaal van de machtige vakbondsfederatie Histadroeth. President Ben Zwi van Israël zal eerst de volgende week zyn formele be sprekingen over de vorming van een nieuwe regering aanvangen. De breedte van de brug van staander tot staander bedraagt 3.20 maar aan bei de zyden moeten 15 cm. gerekend wor den als speelruimte voor het rydend ver keer. De Doesbrug dient daarom geslo ten te worden verklaard, in beide rich tingen, voor voertuigen, die met inbe grip van de lading breder zyn dan 2.90 meter. De brughoogte gemeten van het punt liggende 15 cm. naast de staander lood recht omhoog tot aan het boogdeel be draagt 3.58 meter. B. en W. willen ook dit punt betreffende beperkingen nl. de Doesbrug gesloten voor verkeer van bei de richtingen verklaren voor voertuigen die, lading inbegrepen, hoger zyn dan 3.58 meter. De kosten voor het treffen van deze maatregelen worden geschat op f. 600, met inbegrip van het aanbren gen van borden, die een maximum-snel heid aangeven van 6 km per uur. Op het ogenblik geldt voor de brug een maximum snelheid van 50 km. per uur, omdat de brug gelegen is in de be bouwde kom. Gezien echter de toestand waarin de brug verkeert en het verkeer dat dagelyks van de brug gebruik maakt, vindt het college het niet verantwoord deze situatie ongewyzigd te laten. De eerste brug over de Does was van hout. Deze werd in 1596 vervangen door een stenen brug, die in de jaren 1886- 1887 werd verlaagd en vernieuwd. In 1884 werd door het gemeentebestuur van Leiderdorp besloten van de Does brug een beweegbare brug te maken. De gemeente zou zich met de bediening be lasten en de brug in eigendom en be heer overnemen. De overdracht van het „kunstwerk de Doesbrug" vond plaats op 28 december 1886 door de Hoogheem raadschap Rijnland aan Leiderdorp. By de overdracht werd bepaald dat door Rynland een bedrag van f. 1465.50, zynde het gekapitaliseerde bedrag der gemiddelde onderhoudskosten, geduren de de laatste zeventien jaren, zou wor den betaald aan de gemeente Leiderdorp. De huidige Doesbrug dateert dus van 1886-1887 waarby, dit is gebleken by na lezing van het bestek door wethouder C. Meerburg, het „oude fundament" werd gehandhaafd; dit fundament dateert dus van 1596. De begroting van het vernieuwen der Doesbrug in 18861887 was f. 2800 OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Ronald J., zn van M. S. Schlemper en C. A. M. Meiis; Qulryn, zn van A. C. Jöbsis en A. M. van Roljen; Hans P.. zn van J. W. Netto en C. van Soest; Marlt W. A., dr van J. A. F. Jonas en J. Zeldenrust. Ondertrouwd: C. Nijhoff, 28 Jr en P. H. Abbestee, 20 Jr. Getrouwd: L. de Winter, 24 Jr en C. P. J. van Rheenen, 17 Jr; P. Koenen, 30 Jr en C. Merbls, 27 Jr. Overleden: A. M. van Dam, e.v. J. C. Smit. By de Rijkspostspaarbank in Oegst- geest werd in januari f. 111.259 ingelegd en f. 86.296 terugbetaald. VOORSCHOTEN Derde Prinses-Beatrix-tocht WSV „Nieuw-Voordorp" Zaterdag 4 februari a.s. organiseert de WSV „Nieuw Voordorp" (Voorscho ten» haar derde .Prinses Beatrix Wan deltocht", waarvan de baten ten goede komen aan de ontspanning van de kin deren van het kinderhuis „Nieuw Voor dorp". De afstanden bedragen 5, 7 en 10 km naar keuze. De start vindt tus sen 2 en 3.30 uur plaats by het kinder huis. Zy die voor de eerste maal aan deze toch deelnemen ontvangen een speciaal ontworpen herinnerings-medaille. De overigen ontvangen het bronzen jaar- cyfer. Inschryfadres: W. de Zwyger- laan 74, Voorschoten, of zaterdagmid dag aan de start. WARMOND TAFELTENNIS TTV „Steeds Vooruit" De uitslagen van de voor de competitie gespeelde wedstryden luiden: Tweede klasse; Steeds VooruitDTS I 82; Vierde klasse: Steeds Vooruit II Tonido I 28; Steeds Vooruit EUTo- nido II 28. WASSENAAR Burgerlijke Stand Geboren: Diana M J.. dr van I. van Vuren en J. A. M. Albera; Johannes Th„ zn van J. H. Fokke en A. J. H. Voorham. Ondertrouwd: H. L. Mor Ié en T. E. J. van der Ham; P. J. C. l'Amle en G. J. Laarman; H. M. Tielman en M. E. van der Linden; Getrouwd: J. J. van der Peet en G. A. M. Wisse; H. J. H. van der Hulst en C. M. Looyenstein. Overleden: W. van Uffelen, 3 Jaar: A. Jorna, 82 Jaar. e.v. C. Diederlk; P. C. Ste kelenburg, 73 Jaar; M. Hofstee. 78 Jaar, e.v. J. P. Groen: Ch. J. Hermer, 78 Jaar. Ds. G. van Duinen neemt op 5 maart afscheid Op zondag 5 maart zal ds. G. van Duinen in de Bloemcampkerk af scheid nemen. Zoals bekend heeft ds. van Duinen na een ambtsperiode van byna 40 jaar, waarvan ruim 14 in Was senaar, emeritaat gevraagd. De af- scheidsdienst zal des avonds 7 uur wor den gehouden. In diezelfde week zal aan de leden van de gemeente gele genheid worden gegeven van de predi kant afscheid te nemen. De voorlopige datum van dit afscheid is bepaald op 10 maart. Op zondag 4 juni zal de nieuwbe noemde predikant, ds. E. Pylman zyn intrede doen. Deze dienst zal waar- schyniyk niet in de Bloemcampkerk plaats hebben in verband met een ver bouwing. die aanstaande is. BEURSOVERZICHT Internationals gevraagd Amsterdam, 3 februari De laatste dag van deze beursweek gaf een vaste stemming te zien voor de in ternationale waarden. De omvang van de handel bleef binnen beperkte gren zen, mede in verband met het naderende weekeinde. In de Aku-hoek ging nog wel het een en ander om. De lokale specula tie voert in deze hoek nog steeds de bo ventoon. Ook vandaag was West-Duits land met de rayonaandelen, zy het in geringe mate. aan de markt, die gezien de hogere koersen, zeer goed was. Kon. Olie en Philips lagen in Wall Street goed in de markt. Dit was voor Amsterdam een goede stimulans. Vooral de Phillps- aandelen profiteerden hiervan; op 1141 circa 9 punten boven het vorige slot- niveau. Van Amerikaanse zyde bestond wat belangstelling voor deze aandelen Kon. Olies een halve gulden hoger od f. 146,30. Aku's liepen op van 529 tot 532De rayonaandelen boekten op deze prys een koerswinst van ruim 4 punten, vergeleken met de voorgaande slotkoers. Unilevers werden voor Westduitse reke ning uit de markt genomen op aldaar circulerende bonusgeruchten. De marga rinewaarden noteerden op 884 circa 7 punten hoger. Hoogovens zette de vaste stemming van gisteren vandaag verder voort met een koerswinst van circa 7 punten op 893. Dit als nawerking op de gepubliceerde dividendverhoging van Dortmund Hörder. De Westduitse beur zen waren doorelkaar 5 punten lager. Vergeleken met de slotkoers van vorige week vrijdag boekte Aku deze beursweek een koerswinst van ctrca 25, Unilever 18 en Hoogovens 35 punten. Philips daalde 2 punten. Kon. Olies tenslotte ruim 6 gulden hoger. De internationale waarde^ sloten op vrywel het hoogste niveau van de dag. In de scheepvaartihoek was het. evenals gisteren, rustig. De stemming was over vrywel de gehele linie goed pryshoudend tot iets beter. In de cul tuursector gebeurden geen dingen vap enige betekenis. Ook de staatsfondsen- markt was kalm en pryshoudend zonder meer. BEURS VAN AMSTERDAM Vrydag 3 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 101V* 101 >4 Ned. '59 4% 101A 101ft Ned. '60-1 4% 101 ft 101 ft Ned. '60 n 4% 101ft 101ft Ned. '59 4*4 100ft 100 %GL Ned. '53 3% 95}* 95V4 Grootboek obi. 3% 81%GB Ned. '47 3% (3) 94% 94% Ned. '51 3% 97% 97% B Ned. *53 (3%) 94% 94% Ned. '56 3% 94ft 94ft Ned. '48 3% 90ft 90% Ned. bel. cert. 3% 89% 89% Ned. '50 3% 90% 90% Ned. '54 3% 90% 90% Ned. '55 I 3% 90% 90% Ned. '55-11 3% 92ft 92% Ned. *37 3 91% 91% Ned. grtbk obi. '46-3 92%GB 92% Ned. doll. In. '47 3 89% 89% Ned. Inv. cert. 3 99% 99% Ned. 62-64 3 99}* 99% Indië *37 3 99 Indië *37 A 3 94ft 94% Ned. won bd. '57 6 109% 109% Ned. won.bd. '58 4% 100ft 100ft ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 41% 40 Nat. Handelsbank 239 239 Ned. Handelmy330 329% Amst. Rubber 135 GB 134% H.VA140% 140% Senembah525 525 B A.K.U528% 532% Berkel's Patent (v.) 370 GB 370 L Calvé Delft cert. 863 861 Deli My.en (Ver.) 176.50 176.— Kon Pap. v. Gelder 355 GB 356 GB Hoogovens eert886% 893% Müller en Co. N.B. 494% 494% Ned. Kabelfabr690 GB 692 GB Philips H32 1142 Philips pref319% 321% Unilever 877% 884% Wilton Feyenoord 263 265 Bill ton 2de r456 469% Dordtse Olie gew. 670 677 Kon. Olie (f.20.—) 146.10 147.10 idem (50 A f.20.—) 145.90 146.30 Holl Amer iyn 156% 158% Java China Paket 171 173 {.LM102 101.50 Kon Ned. Stmv My 223% 225% Kon Paket My 186 159 GB Stoomvaart My Ned 185 190 Nievelt Goudr eert 160% 160% v. Ommeren eert 333 337 Kot Rott Lloyd 171 173 Ned Scheepv Unie 168 169% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 95% 96% idem '48 (3%) 95% 96% R'dam '52-1 (4%) 100% id id "37 I-II (3%) 96% 96% Z.-Holland '56 (4%) 99% 99% koers v. heden Vorige Slotkoers Bank N.G. "58 (5%) 105% 105% ld. N.WB. '52 (4%) 99% BVG rspbr f.500 175% 175% BVG rspbr. "52 131% 131% Industr. Obligaties Philips Dollarlng "51 92 92% Premieleningen 105% A'dam SI 12% 85% 85% 85 A'dam '56 I 2% 84% A'dam '56 n 2% 93% 93 A'dam "56 m 2% 92% 92% Eindhoven '54 2% 82 Enschede *54 2% 81% Den Haag '52 I 2% 92% 90 Idem H 2% 92 94 R'dam '52 I 2% 89% 90 L 92 100 100 Utrecht *52 2% 94 94 L Z.-Holl. 1957 2% 97% 97% Z.-Holl. 1957 2% 101*1 102 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 248.50 248 50 Amst. Bank 400 403 H.B.U. eert219% 219% Rott. Bank 345 345 Twentsche Bank 355 358 Industrie Ondernemingen Albert Heyn430 L Borsumy48 Electrolasmy362 B Kon. Ned. Grofsm. 206 Holl. Constructie 550 Ing. bur. v. Bouwnyv. 278 Internatlo 176 Int. Kunststoff. Ind. 64% v. Kempen en Begeer 124 Leidse Wolspinnerij 543 Rott. Droogdok My. 520 Sikkens Groep 880 Ver. Touwfabrieken 363 Walvisvaart 114 Wernlnk's öetonmy 168% Van wyk en Heringa 132 Zaalberg 127 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 23% Intern Nickel 62% Anaconda 50*1 Bethlehem Steel.... 46% Cities Service 53% General Motors 42% Kennecott83% Republic Steel 60% Shell Oil 85% Union Pacific 30% Un. States Steel 83% 435 47 208 280% 178% 65 123% 544% 524 365 116 170 133 128 62% 52% 46 ft 53% 43% 84% 61 85% 29% 85%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11