Santa Maria in Recife R AI-VERSLAG: 1960 EEN RECORDJAAR Laatste Berichten SERIEUS PLAN IN BRUSSEL VOOR „STADSVERWARMING" WOENSDAG 1 FEBRUARI 1961 AUTORIJSCHOOLHOUDERS KRIJGEN ONGELIJK De president van de rechtbank In Den Haag, mr. S. Witsen Elias, heeft de eis van twee bonden van autorij schoolhouders tegen het Centraal Bu reau voor de afgifte van ryvaardig- heidsbewijzen het C.B.R., afgewezen. De president zei in zyn uitspraak, niet de overtuiging te hebben gekregen dat het C.B.R. buiten zijn bevoegdheden gaat. Volgens de eisers, de Ned. Bond van rijschoolhouders in Den Haag en de Centrale Bond van rijschoolhouders in Amsterdam, zou het C.B.R. onderscheid maken tussen de rijschoolhouders die wel, en zij die niet het Vamor-examen hebben afgelegd. De eersten mogen met de rijexamens meerijden en krijgen de uitslag met de motivering overgelegd, de anderen niet. Dit betekent volgens ei sers een onrechtmatige daad. die hun economische schade berokkent en die een aantasting betekent van de grond wettelijke vrijheid van onderwijs. De president van de rechtbank zei met deze beweringen niet te kunnen meegaan. Het kan volgens mr. Witsen Elias niet zonder meer worden gesteld dat de voorkeur, die eventueel aan in structeurs met Vamor-diploma zou wor den gegeven, economische schade zou berokkenen aan de leden van de eisen de bonden. Hij zei evenmin overtuigd te zijn van de juistheid van het argu ment, dat de onderwijsvrijheid wordt beperkt. De eisende ondernemers worden niet uitgesloten van het recht tot het geven van rijlessen. Het C.B.R., zo stelde hij tevens, is een publiekrechtelijke orga nisatie en is derhalve te beschouwen als overheid. De maatregelen die dit bureau totdusver heeft getroffen, zijn niet in strijd met de volmachten zo als de regering die heeft verleend. Mr. Witsen Elias voegde hieraan toe, dat ook de kwestie van de „Vamor"-diplo- ma's hierbij is inbegrepen. Bij de goed keuring van deze examens heeft de toen malige minister van Verkeer en Water staat zelf te kennen gegeven deze di ploma's te beschouwen als een van de mogelijkheden tot sanering van het autorijschoolbedrijf. Op o.a. deze gronden wees de presi dent de eisen van de twee bonden af en veroordeelde de eisers in de kosten van het geding. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Johanna H.. dr van S. Jansen en J. van Alphen; Ronald A., zn van W. Bronmeljer en M. H. van Kins; Johannes Th. F., zn van J. H. Th. Peer en M. G. Th. Stokman; Winnifred L., zn van C. J. A. Wildenboer en C. C. Kneyboer; Marls- ka W. H. J., dr van J. P. J. Roos en C. W. J. van Veen. Overleden: J. G. P. Fransen, 79 Jaar; P. J. Stikvoort, 67 Jaar, echtgen. van A. W. Vermelj; Z. Mooten, 80 jaar, wed. van J. Re tel. WARMOND Spoorwegovergang wordt verbeterd Reeds geruime tijd staat in de volle belangstelling van de Warmondse inge zetenen, en ook van zeer velen daar buiten, de verbreding en verbetering van de spoorwegovergang. De N.S. hebben ook ingezien, dat deze verbetering een zaak van de eerste orde is, en hebben dan ook aan deze plannen hun volledige goedkeuring gehecht. Velen vragen zich thans af in welk stadium deze plannen thans verkeren. Bij een nadere beschouwing van dit werk hebben wij gezien, dat de spoor rails zyn vernieuwd en verlengd, ter wijl ter plaatse de oude bestrating tus sen de rails is vervangen door vlakke betonplaten. De waarschuwingsseinen en knipper lichten zijn reeds aangebracht en aan gesloten op het kabelnet, terwijl ook de nieuwe halve bomen reeds zijn gemon teerd. Zodra de weersgesteldheid dit toe laat, kan er van gemeentewege een be gin worden gemaakt met de aanleg van de verkeersgeleiders in de Oranje Nassau- laan en de Herenweg en de doortrekking van het trottoir van de Oranje Nassau- laan over de spoorbaan naar de Swei- landstraat. De op- en afritten naar en van de spoorbaan zullen aanzienlijk wor den verbeterd en zoveel doenlijk onder een vloeiender beloop worden gebracht. De uitgang van het los- en laadperron wordt verplaatst van de Hereweg naar de Padoxlaan, waardoor een hinderlijke kruising van het verkeer wordt verme den. Eenmaal voltooid zullen de lange wachttijden voor de gesloten spoorbo men kunnen worden verkort tot maxi maal negentig seconden. De verwach ting is dat, behoudens onvoorziene om standigheden. het werk omstreeks 15 maart gereed zal zijn. Toestemming voor bouw negen woningwetwoningen Aan Warmond is thans toestemming verleend voor de bouw van 9 woning wetwoningen en 19 premiebouwwonin- gen. De bouw van de 9 woningwetwo ningen is reeds gegund terwijl nu wordt gewacht op een financieringsplan voor de bouw van 19 woningwetwoningen welk plan reeds in een ver gevormd stadium verkeert zodat mag worden aan genomen, dat binnen zeer korte tijd tot realisering van beide projecten zal worden overgegaan. WASSENAAR Willy Moret voor Het Nut Op de zevende Nutsavond in dit sei zoen, die dinsdag in het Verenigings gebouw gehouden werd is de voordracht kunstenares Willy Moret opgetreden. Het aantal belangstellenden voor deze avond bleef ver beneden de verwachtingen. Maar zij die gekomen waren hebben ongetwijfeld een goede avond gehad. Want Willy Moret wist haar gehoor bijzonder te boeien, niet alleen door de inhoud van Paul Galileo's novelle, die zy voordroeg, vooral ook door de wijze van voordracht. De novelle „De liefde van de zeven poppen" is het boeiende verhaal van een meisje, dat in contact komt met een poppentheater. Niet al leen met de eigenaar van het theater en zijn helper, maar ook met de ze ven poppen, die geen dode dingen van hout en lappen zijn maar levende wezens met een eigen karakter. Wat de voordracht betreft, Willy Mo ret weet aan elk van de 12 figuren die in dit verhaal voorkomen, een eigen stem, en door gebaren en mimiek een eigen gestalte te geven. Er was tydens het optreden van de kunstenaresse een gespannen aandacht en na afloop een hartelijk applaus. MEISJE SPEELDE MET LUCIFERS Huis te Enschede uitgebrand (Van onze correspondent) Het 7-jarig dochtertje van een fami lie aan de Hessenweg te Enschede kreeg vanmorgen lucifers in handen. Zij wist een stuk papier te pakken te krijgen, dat zjj aanstak en wierp het vervolgens onder de divan in de achterkamer. Het gevolg was dat er brand ontstond, die zo snel om zich heen greep dat aan blussen niet meer viel te denken. Alleen de muren zyn overeind blijven staan Toen de brand werd ontdekt, om on geveer kwart over acht. lag de moeder met vier andere kinderen nog in bed. Zij kon bijtijds uit het brandende huis komen. Het jongste kind. dat ongeveer een jaar oud is, werd door een over buurman naar buiten gebracht. Van de inboedel kon niets worden gered. De to tale schade wordt geraamd op ongeveer f 6000, waarvan f 2000 aan meubilair, beddegoed enz. AUTOPON MOET ZAKEN DOEN MET KOST De firma Autopon, hoofddealer in Amsterdam voor de volkswagen, zal aan het hoofdstedelijk garagebedrijf N.V. Kost, ex-dealer van de volkswagen, op dezelfde wijze moeten leveren als aan derden. De president van de rechtbank in Amsterdam, mr. H. J. Hutschler, die vanochtend uitspraak deed in het kort geding dat Autopon tegen garage Kost had aangesponnen, zag geen aanleiding om de eis van Autopon alle betrek kingen met de garage Kost te mogen verbreken in te willigen. Eiseres werd tevens veroordeeld tot het betalen van de kosten van het ge ding. Dit was het derde korte geding, dat Autopon en Kost binnen een jaar voor de Amsterdamse rechtbank bracht. Vrij dag JJ. werden voor het gerechtshof te Amsterdam in een civiele procedure tussen beide partijen de pleidooien ge houden. Het Hof zal daarin op 9 maart a.s. uitspraak doen. Kost eist in deze zaak gelyk gemeld Autopon het telefonisch contact met hem moet on derhouden. Bij de rechtbank in Utrecht lopen nog twee zaken tussen Autopon en Kost. CRICKET VIERDE TESTMATCH EEN DRAW Dank zij een meesterlijke stand aan het laatste wicket van Ken Mackay en Lindsy Kline, die de Westindische aan val bijna twee uur lang trotseerden, heeft Australië een draw kunnen halen in de vierde testmatch tegen West-In die. De eindscore was: West-Indië 393 en 432 voor zes (gesloten), Australië 366 en 273 voor negen. Toen het laatste paar kort na de thee samen kwam bij de score 207 voor negen leek de Australische nederlaag onaf wendbaar. Maar toen gingen Mackay en Kline zo taai verdedigen, dat er voor de Westindische bowlers geen doorkomen aan was. Aan het einde van de dag was Mackay, die al in vorige testmatches roem verwierf door zijn onbuigzaam vol houden en zichzelf thans in dit opzicht nog overtrof, 62 nl. Kline was 15 n.o. De stand in de robber is nu weer ge lijk. De eerste match eindigde in een draw, Australië won de tweede en West- Indië de derde. In de vierde testmatch leek het als elders in dit nummer ge zegd, alsof West-Indië gewonnen stond, maar toch ontging de zege de gasten nog. De vijfde match, die op 10 februari in Melbourne begint, kan de beslissing brengen in de reeks. rt:1* - m^ÊÊÊIÉÊSÊÊÊMstÊiiti^êm^Êèti, STILTE DOOR DE STORM De Nieuwe Waterweg bood vanmor gen een ongewoon beeld. Normaal va ren dagelijks ruim honderd zeeschepen de rivier op en af, maar nu heerst er een complete rust. Sinds acht uur heeft geen schip de haven verlaten, even min is er een binnengelopen. De ge zagvoerders nemen namelijk geen enkel risico in verband met de noordwester storm op de Noordzee. De loodsdienst bij Hoek van Holland werd vanmorgen om vijf voor half zeven gestaakt. Commissie psychopatenzorg De minister van Justitie heeft van morgen geinstalleerd de commissie psy chopatenzorg. De commissie zal aan de minister ad vies moeten uitbrengen na bestudering van de vraag langs welke lijnen de ont wikkeling van de psychopatenzorg zich zal dienen te voltrekken binnen de gren zen, die de handhaving van de open bare orde dient te stellen, en welke plaats aan het instituut van de terbe schikkingstelling der regering toekomt in het geheel der strafrechtspleging. In het bijzonder zal de commissie de behandelingsmethoden bestuderen. In de commissie zijn benoemd als leden: prof. dr. L. van der Horst, te vens voorzitter.; prof. mr. P. A. H. Baan.; prof. mr. Ch. J. Enschede.; dr. E, J. E. Hogewind.; mr. E. J. Hoogen- raad.; mr. A. W. baron van Imhoff.; mr. G. E. Langemeijer.; mr. E. A. M. Lamers; dr. L. Ph. Schreinemachers.; mr. U. W. H. Stheeman.; dr. P. J. Piebenga. Extra-uitkering spoorwegpersoneel 1 Vz De N.V. Ned. Spoorwegen heeft van het ministerie van Verkeer en Water staat en het College van Rijksbemidde laars de mededeling ontvangen, dat zij het verzoek van de directie en de per- soneelsraad, om aan het N.S.-personeel Om 12.45 uur (Ned. tijd) werd In de grote Amerikaanse haven Norfolk (aan de oostkust) bericht ontvangen, dat de Santa Maria de Braziliaanse haven Refice is binnengelopen. Radio-Recife meldde intussen, dat de passagiers zouden worden ontscheept, zodra de Braziliaanse regering officieel toestemming had gegeven. Er zijn vol gens de Radio drastische maatregelen genomen om incidenten te voorkomen. Twee hoge functionarissen van de Por tugese ambassade in Buenos Aires zijn vanochtend in Recife aangekomen. Franse priester Davezies in Lyon gearresteerd De Franse politie heeft bekendge maakt dat zij zondag in Lyon de 37- jarige r.k. priester Robert Davezies heeft gearresteerd. Davezies was bij verstek tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij gewerkt had voor het Alge rijnse Bevrijdingsfront (FLN). Robert Davezies, die priester-arbeider bij de „Mission de France" is geweest, is sinds november 1958 voortvluchtig ge weest. Hij was clandestien Frankrijk binnengekomen en werd zondag aange houden, toen hij met een uitgever sprak over de uitgave van zijn boek „Le Front" in Zwitserland. Dit boek is in Frankrijk in beslag genomen. op grond van de resultaten van 1960, een extra uitkering van 1Mi% te mogen toe kennen, hebben goedgekeurd. Het voorstel, zo is meegedeeld, past in het kader van de gedifferentieerde loonpolitiek. 1960 is een record jaar voor de Neder landse autohandel. Ruim 100.000 nieuwe personen- en combinatieauto's ver schenen op onze wegen tegen 76.800 in het voorafgaande jaar. Met dit „opval lende feit" begint het thans verschenen jaarverslag van de RAI (Nederlandse Vereniging „de Rijwiel-automobiel industrie") over het verenigingsjaar dat loopt tot oktober 1960. In het verslag wordt hieraan een beschouwing ver bonden over de groei en de vooruitzich ten van het motorwegverkeer in de komende tien jaar. Geciteerd worden enkele nieuwe voor spellingen voor 1970: Zo heeft de com missie „Het verkeer in Nederland" van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel als naar verwachting uitgesproken dat het voertuigenbestand in 1970 zal bestaan uit ruim 1 miljoen automobielen (waaronder 785.00 per-: sonenauto's), alsmede 300.000 motorrij wielen en scooters en 1,9 miljoen brom fietsen. drs. L. Becker heeft (in „Eco- nomische-statische Berichten" van fe bruari 1960) voor 1964 een personenauto park van 800.000 a 900.000 stuks voor speld. Voor 1970 luidt zijn voorspelling 1,4 1,8 miljoen. Deze prognose betekent een verrievoudiging van het autopark in tien jaren tijds. Het accepteren van de auto is iets „dat erbij hoort", als waar men eigenlijk niet langer buiten kan, heeft een groei van het autopark ten- egvolge los van factoren als welvaarts- en bevolkingstoename. Dit is, aldus het verslag, een hoogst belangrijke conclu sie omdat hiermee de weg wordt gebaand naar een beter begrip van het verschijn sel „auto". De groei van het automobi lisme c.a vormt een uitdaging, een sterke prikkel voor een ieder die met de problemen van het wegverkeer te maken heeft. Zowel voor de overheid als voor het particuliere bedrijfsleven het automobiel- en het garagebedrijf in het bijzonder. Onderschat Uit tal van recente publikaties blykt aldus het verslag dat men in ons land de groei van het automobilisme en met name de aantrekkingskracht van een eigen vervoermiddel voortüiurend heeft onderschat. Daardoor zijn ook de prognoses over de omvang van het ver keer en het voertuigenpark bij de feite lijke ontwikkeling ten achter gebleven. De laatste tyd komt hierin echter ver andering. Het gevolg daarvan is dat ook de „planning" van de toekomstige wegenaanleg enz. zal moeten worden herzien. Ook in de sector van de tweewielers maakt het verslag melding van een sterk gestegen verkoop, met name van de bromfietsverkoop die een toeneming toonde met niet minder dan 30r,< waar mee 1960 het vorige recordjaar 1955 in de schaduw stelt. Voor de rij bielbranche was 1960 eveneens een bevredigend Jaar. De motorrijwiel- en scooterverkoop boekte een geringe achteruitgang. Kon de oorzaak van de achteruitgang in de motorhandel, aldus het jaarverslag, in de jaren 19571958 nog worden toege schreven aan de bestedingsbeperking, voor het verslagjaar ging deze verkla ring niet op. „Men zal de dieper lig gende oorzaken van de stilstand elders moeten zoeken o.a. in de zware fiscale heffingen en in het op de markt komen van de zwaardere uitvoeringen brom fietsen". Een deel van de haven van Re cife in Brazilië, waar vermoedelijk de passagiers van de „Santa Ma ria" zullen worden ontscheept. Thans lialf miljoen voor de Kongo Reeds meer dan een half miljoen gulden is thans bjj het Rode Kruis bin nen ter leniging van de hongersnood in de Kongo. Het gironummer 777 van het Rode Kruis in Den Haag gaf van ochtend een totaal aan van f. 540.000.- Wederom heeft het Rode Kruis dan ook via de Liga van Rode-Kruisvereni gingen in Genève telegrafisch een be drag overgemaakt teneinde dit beschik baar te stellen aan de vertegenwoordi ger van de Liga in Leopoldstad. de heer J. Thelen. aan wie is opgedragen ter plaatse of in de onmiddellijke om geving van de Kongo zulks in sa menwerking met de vertegenwoordigers van de Unoc de meest noodzakelijke levensmiddelen aan te kopen. Het be drag, dat vandaag telegrafisch werd overgemaakt, was f. 300.000.-. zodat de Nederlandse bevolking met hetgeen in het midden van de vorige week op de zelfde wijze werd verzonden, thans daad werkelijk voor een half miljoen gulden heeft bijgedragen in de anti-hongerac tie in de Kongo. De inzamelingsactie van blikjes melk door de Ned. Jeugd Rode Kruis ten behoeve van de hongerende Jeugd in de Kongo, heeft reeds meer dan 700.000 blikjes opgeleverd. De actie, die gisteren werd besloten, wordt thans afgewikkeld. De verwachting is, dat in de komende dagen nog vele duizenden blikjes by het bureau van het Jeugd Rode Kruis in Den Haag zullen binnenkomen. Reeds honderdduizenden blikjes zijn naar de havenstad Matadi in de Kongo ver scheept, of liggen ter verzending gereed. IN I960 83815 NIEUWE WONINGEN Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is het definitieve aantal wo ningen, dat in het afgelopen jaar in ons land is gereedgekomen 83.815. In december I860 werden 8.618 wonin gen voltooid. Daarvan werden er 1.136 als systeem woning gebouwd. In het ge hele jaar 1960 werden 10.249 systeem woningen voltooid. Gerekend tot en met het jaar 1960 werd na de bevrijding 853.042 nieuwe wo ningen gebouwd, waarvan 89.017 sys teemwoningen. Onwettige republiek' De Koning van Roeanda heeft giste ren bekendgemaakt, dat de zaterdag in Roeanda uitgeroepen republiek „onwet tig" is en „niet bestaat". Mwami (Ko ning) Kigeri V verliet Roeanda, het noordelijk deel van het beheerschaps- gebied Roeanda-Oeroendi, na een ge schil met het Belgische bestuur. De vorst heeft een tijdlang in de woning van Loemoemba. de eerste Kongolese premier, in Leopoldstad vertoefd en ver blijft thans in een hotel in Brussel. De secretaris van de Koning heeft op een persconferentie een verklaring voor gelezen, waarin gezegd wordt, dat de Koning wacht op een verklaring van de Belgische regering over de proclamatie van de republiek in zyn land alvorens een beslissing te nemen over verdere stappen. Volgens de Koning heeft het besluit van Belcië de verkiezingen voor een wetgevend lichaam in Roeanda, die deze maand gehouden zouden worden, tot maart uit te stellen, „een onwettige daad uitgelokt". Zaterdag heeft een vergadering van het merendeel van Roeanda's 3.000 bur gemeesters en gemeenteraadsleden een verklaring aangehoord, volgens welke het bewind van de Mwami „ten einde" was. Zij kozen Arop Dominique Mbo- nyoe Moetwa. kandidaat van de anti- monarchistische Parmehoetoe-party, tot president van de republiek. Commissie voor vertvarming-op-afstand van op te richten administratief centrum (Van onze Brusselse correspondent) Sedert 1937 bestaan er in Brussel plannen voor stadsverwarming, die echter nooit tot uitvoering zijn gebracht. Het ziet er naar uit. dat de Belgische hoofdstad thans toch binnenkort ook een dergelijke instelling zal krijgen. Op zeer kleine schaal bestaat al reeds een soort ..verwar ming van de verte". Het grote Paleis van Justitie namelijk heeft zo'n uitgebreide verwarmingsinstallatie van node. dat men enige gebouwen in de buurt ervan laat meeprofiteren. Zo lopen de buizen via het Con servatorium voor muziek en het Museum voor Schone Kunsten naar het Albertineum. de nieuwe Staatsbibliotheek, maximaal een afstand van juist een halve kilometer. Ook elders wordt dit twijfelen er niet aan of dat rapport zal pleiten voor het instellen van een stads verwarming. systeem toegepast In Charleroi profiteren eveneens een paar gebouwen, zoals het Paleis van Schone Kunsten en het stadhuis, van de uitgebreide verwarmingsinstallatie van het grote complex van de nabije ten toonstellingshallen. In Linkebeek by Brussel heeft een bouwmaatschappij een vijftiental villa's gebouwd, die van een centraal punt uit worden verwarmd. Een wijk, in aanbouw by Wette, een Brussels voorstadje, die villa's, flatge bouwen van 15 verdiepingen, scholen en een kerk omvat, wordt ook van één punt uit verwarmd. Maar de eigeniyke stadsverwarming, zoals by ons Rotter dam en Utrecht die kennen en zoals in Parys bestaat, heeft Brussel nog niet. Daarin zal nu hoogstwaarschyniyk verandering komen. De Belgische staat is nameiyk bezig met het oprichten van een „administratief centrum", dat on geveer 14.000 vierkante meter zal be slaan tegen de heuvel, waarop zich de Congreszuil (ervóór is het graf van de onbekende soldaat) bevindt. Daarin zullen alle diensten van de staat wor den ondergebracht; ze zyn thans ver spreid over 57 afzonderlijke aan de staat toebehorende panden en in nog 139 an dere. welke zf|n gehuurd. Dat admini stratief centrum, waaraan thans wordt gebouwd, zy het in niet al te koorts achtig tempo, zal ook twee torens van 14 verdiepingen bevatten. Voor dat grote complex zou een gigantische ver warmingsinstallatie nodig zyn en die zou weer met zich brengen het oprich ten van een of twee grote schoorstenen, die hun rook over de stad zouden ver spreiden. Vandaar dat men op de ge dachte is gekomen de verwarmings installatie van het centrum buiten de stad op te richten! Van dat idee naar de gedachte van een stadsverwarming is maar één stap geweest, temeer daar er belangstelling voor het probleem be stond bij Interbrabant, de grootste elek trische centrale van de provincie, die vaak een overschot aan stoom heeft en bij andere grote instellingen, die wel voelden voor het idee van een openbare verwarmingsdienst. Er is thans een ge mengde commissie benoemd, die het vraagstuk zal onderzoeken en die bin nen zeer afzienbare tyd rapport aan de Doodstraf in Israël Het Israëlische parlement heeft een wetsontwerp aangenomen, dat het mo gelijk maakt oorlogsmisdadigers op te hangen. Deze maatregel is genomen ln verband met de zaak-Eichmann. die wegens oorlogsmisdaden in Israël zal worden berecht. BEURSOVERZICHT Aku's vast, Philips en Unilever lager Amsterdam, 1 februari In de AKU-hoek was het vanmiddag zeer druk. De arbitrage gaf stukken af voor Westduitse rekening; daarnaast vonden winstnemingen plaats. Aan de andere kant werden de stukken voor re kening van het publiek uit de markt ge nomen. De beroep6handel stond aan de koopzyde. Al met al had de vraag flink de overhand. De rayonaandelen open den op 512, tegen een vorige slotkoers van 510%. Door de aanhoudende vraag liep de koers snel op tot 521; de aande len sloten op vrywel het hoogste punt van de dag. De rayonaandelen werden gekocht op (voor de zoveelste maal) bo nusgeruchten. In de hoeken van de ove rige internationals viel weinig te bele ven. Wall Street, dat maandag vast was op de gepubliceerde „State of the Union "-boodschap van Kennedy, deed gisteren een stap terug. Aandelen Phi lips en Unilever noteerden er lager, daarentegen was KLM hoger. Ingevolge Wall Street noteerden Philips en Unile ver op het Damrak beneden de vorige slotkoersen. Hoewel Philips opliep van 1112 tot 1117, bedroeg het koersverlies toch altyd nog circa 10 punten. Unile vers ondergingen een gezonde koersre- actie van circa 12 punten op 878. Kon. Olie een paar dubbeltjes lager op f. 142.20. Hoogovens verbeterde 3 pun ten tot 872. In de scheepvaarthoek moesten de aandelen geringe koersverliezen incasse ren. In de cultuursector brokkelen Am sterdam Rubbers verder af tot 128% (131 1/4). HVA en certificaten Dell wer den iets lager geadviseerd. De nieuwste 4 1/4 Staatslening 1961 was, evenals de overige Staatsfondsen, iets gemakke lijker. Door lokale vraag in een lege markt liepen Kon. Olies tegen het slot op tot f. 143.40, tegen een slotkoers van gisteren op f. 142.50. WISSELKOERSEN Amsterdam, 1 februari 1961 Londen 10.59%—10.60%; New York 3.77%3.78%Montreal 3.81**—3.811»; Parijs 77.10%—77.15%; Brussel 7.58%— 7.58%; Frankfort 90.52—90.57; Stockholm 73.17%—73.22%; Zürich 87.66—87.71; Milaan 60.81%—€0.86%Kopenhagen 54.76%—54 81%; Oslo 62.90-52.95; Wenen 14.51%—14.52%Lissabon 13.20% —13.21%. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 1 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '58 4% 101 %GB 101% lOlftGB 101 ft 101A GB 101 ft Ned. '60 II 4% lOlftGB 101 ft 100ft 100% Ned. '53 3% 95 lè 9514 Grootboek obi. 3% 81%GB Ned. '47 3% (3) 94% GL 94% 97% 97% 94 ft 94% Ned. '56 3% 94% 94ft Ned. '48 3% 90 ft 90% Ned. bel. cert. 3% 89 V4 90% 90% Ned. '54 3% 90% 90% 90% 90% Ned. '55-11 3% 92 ft 92% Ned. *37 3 91% 91% Ned. grtbk obi. '46-3 92%GL 92% Ned. doll. ln. '47 3 89 89% Ned Inv. cert. 3 99% 99% Ned. 62-64 3 99 t* 99 ft Indië *37 3 98 U 98% Indië *37 A 3 94% 94 ft Ned. won. b.l. '57 6 109% 109% Ned. won.b.l. '58 4% 100 ft 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 42% 41% Nat. Handelsbank 239 Ned. Handelmy 329 329% Amst. Rubber 131% 128% H.V-A 141% 140% 520 525 AJK.U 510% 523% Berkel's Patent (v.) 374 371GB Calvé Delft cert. 860 855 Deli My en (Ver.) 178.50 176 Kon Pap v. Gelder 358 355 Hoogovens cert 869 870 Müller en Co. N.B. 500 493 Ned Kabelfabr. 684GB 685GB 1126% 1117 318 315% 890% 878 Wilton Feyenoord 265 GB 261 454% 453% Dordtse Olie gew. 659% 658% Kon. Olie (f. 20.—) 142.10 143 10 idem (50 f 20.— 142.50 143 40 Holl. Amer. lyn 158 156% Java China Pakét 175GB 170 KLM 103.50 103.40 Kon Ned Stmv My 224% 224% Kon Paket My 157 158%GB Stoomvaart My Ned 190% 187 Nievelt Goudr eert 161% 160% v Ommeren eert 343GL 342 Kot. Rott Lloyd 175 173 Ned Scheepv Unie 169% 167% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE l'rov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 96% 96% idem 48 (3%) 96% 96% R'dam '52-1 (4%) 99% id ld 37 I-IJ (3%> 96% 96% Z.-Holland '56 (4%) 99% koers v. heden Vorige Slotkoer» Bank N.G. '58 (5%) 105 id. N.W.B. '52 (4%) 99% BVG rspbr f.500 174% BVG rspbr '52 131% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 91% Premieleningen A'dam "53 8 105% A'dam ïl 12% 85% A'dam '56 I 2% 84 A'dam '56 II 2% 92% A'dam '56 III 2% 92% Eindhoven '54 2% 82% Enschede '54 2%82% Den Haag '52 I 2% 92 Idem n 2% 92 R'dam '52 I 2% 90 Idem n 2% 90% Idem '57 2%99% Utrecht "52 2% 91 Z.-Holl. 1957 2% 97% Z.-Holl 1957 2% 102 L 175 131% 91% 85% 84% 93% 92% 82 81% 92 100 91% 97% 102 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 248 247.50 Amst. Bank 400 400 H.B.U. eert219 219% Rott. Bank 345% 345% Twentsche Bank 361 360 Industrie Ondernemingen Albert Heyn439% 435 Borsumy45% 48 Electrolasmy362B Kon Ned Orofsm 210 209 Holl. Constructie 550 Ing bur v Bouwnyv 286 Internatlo 174% 174% Int. Kunststoff. Ind 69 67 v. Kempen en Begeer 124 125 Leidse Wolsplnnery 538 540 Rott. Droogdok My. 525 Slkkens Groep 880 880 Ver. Touwf abrieken 360 364 Walvisvaart 115 114 We mink'a Setonmy 174% 172 Van Wyk en Heringa 135 135 Zaalberg 127% Amerik. fondsen Canadian Paclflo R 23% 23% Intern Nickel 61% 61% Anaconda 49% 49% Bethlehem 8teel.... 46ft 46 Cities Service 53 53 General Motors 44 43% Kennecott 81% 83% Republic Steel 60% 60% Shell OU 85% 85 Union Pacific 29*è 29% Un. 8tatea Steel 81% 82%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9