CHIMPANSEE OVERLEEFDE EEN RUIMTE-TRIP VAN KWARTIER Geen hindernissen voor 't program van Kennedy WEERBERICHT Militaire Samos-satelliet in baan over polen Aap voerde taak feilloos uit „SAMOS" ALS WAAKHOND Ben Goerion neemt ontslag BRAZILIË NAM NOG GEEN BESLUIT OVER SANTA MARIA Regelingscommissie van twaalf op vijftien leden: meerderheid van slechts vijf stemmen HET MES (Due/ leuws s Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 1 FEBRUARI 1961 No. 30269 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. E. vac Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Tivee Amerikaanse successen op één dag De V/2 jaar oude chimpansee „Ham" heeft gis teren een korte trip door de ruimte gemaakt, waar bij hij een hoogte bereikte van 248 kilometer en een maximum snelheid van 8000 kilometer per uur. Het reisje duurde een kwartier, maar eerst vier uur na de lancering visten de Amerikaanse torpe- dobootjager Donner de Mercury-cabine met de chimpansee aan boord uit zee, 350 km ten noordoosten van het grote Bahama-eiland. De chimpansee heeft naar uit de eerste onderzoekin gen bleek de reis goed doorstaan, ondanks het feit dat de snelheid veel groter is geweest dan men tevoren had berekend. Deze proef gold als een voorbereiding voor het eerste bemande raketschot van Amerika, dat in april geprojecteerd is. Het is niet bekend, of de geconstateerde snelheidsafwij kingen tijdens de proef van gisteren uitstel voor een bemand raketschot tot gevolg hebben. Zes van de zeven Amerikaanse astronauten, die in opleiding zijn voor de eerste bemande ruimtevaart, sloegen gisteren de lancering op de basis Cape Canaveral gade. Een tweede ruimte-succes boekten de Amerika nen gisteren met de geslaagde lancering van een Samos-satelliet. Deze Samos II bevat twee camera's, die foto's van de aarde kunnen maken, en zendapparatuur om deze foto's naar de aarde door te seinen. De kunstmaan voor militaire doeleinden werd gelanceerd van de basis Vanden- berg, korte tijd nadat met succes aan de andere zijde van Amerika de chimpansee zijn geslaagde ruimtetrip had voltooid. De 37.5 pond wegende chimpansee was maandenlang voorbereid op deze korte raketvlucht. Hy was getraind om op commando van lichtsignalen in verschillende kleuren om de tien seconden hefboompjes om te halen in de Mercurycapsule waarin hij zijn tocht maakte. Was hij tot deze handelingen niet in staat, dan volgden lichte elektrische prikkels, die hem tot de orde moesten roepen. Tijdens de vlucht legden drie filmcamera's zyn reacties en de werking der instrumenten vast. Achteraf bleek, dat de aap niet één enkele maal gefaald heeft in het uit voeren van zijn taken. Te grote snelheid In zeker opzicht was het uitstekende gedrag van „Ham" merkwaardig, want het dier stond aan aanzienlijk hogere versnellingen bloot dan men had bere kend. De aanjaagraketten produceerden aanzienlijk meer energie dan was ver wacht, waardoor de snelheid binnen enkele minuten niet tot 6400 km per uur maar tot 8000 km per uur werd opge jaagd. Hierdoor kwam de capsule tot 248 km hoog in plaats van 184 km, terwijl de capsule 670 km van de lanceerbasis in zee terecht kwam in plaats van 470 km. Daardoor duurde het bergen van de capsule ook langer dan was voorzien. Handdruk Maar „Ham" heeft zich daar weinig van aangetrokken. Toen hij uit zijn cap sule (waarin hij in een nauwsluitend rubberbed had gelegen) werd bevrijd, schudde hij onmiddellijk de hand van de medicus, die hem wilde onderzoeken. Haatgevoelens jegens het mensdom, dat hem aan dit experiment heeft blootge steld, koesterde hy kennelijk in het ge heel niet! De Mercury-capsule werd de ruimte ingeslingerd door een Redstone-raket, waarmee mettertijd ook de eerste be mande raketvlucht zal worden uitge voerd. Na de vlucht door de ruimte ont plooiden zich by terugkeer van de cap sule in de atmosfeer twee parachutes, de eerste op 6800 meter hoogte, de tweede op 3300 meter hoogte. Plasticzakken zor gen voor verzachting van de schok, toen het een ton wegende ruimtevaartuig op het water terecht kwam. Licht- en radio signalen maakten het de wachtende NIEUWE DEPRESSIE De Bilt vex-wacht van heden- tot mor genavond: Aanvankelijk opklaringen, tot overwegend matig afnemende en naar zuid krimpende wind. Later toenemende bevolking, gevolgd door regen en tot krachtig of stormachtig toenemende wind tussen zuid en zuidwest. Iets la gere temperaturen, voornamelijk in de nacht en ochtend. Opgemaakt te 1.15 uur). 2 FEBRUARI Zon op: 8.20 uur; onder: 17.29 uur. Maan op: 19.30 uur; onder: 8.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.31 en 16.37 uur; laagwater te 0.19 en 12.36 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's schepen mogelijk, de positie van de cap sule snel te bepalen en de chimpansee behouden aan boord te brengen. De Amerikanen hebben aan het Mer- curyproject tot dusver ongeveer anderhalf miljard gulden uitgegeven, de proefne ming van gisteren kostte enkele tiental len miljoenen guldens. In april een bemande vlucht Slaagt in april a.s. een proef met een bemande raketvlucht van even lange duur, dan is het niet uitgesloten, dat tegen het einde van het lopende jaar een bemande kunstmaan van het type Mer cury in een baan om de aarde wordt ge bracht om na enkele omwentelingen weer naar de aarde terug te keren. Het tweede Amerikaanse ruimtesucces van gisteren was de lancering van een Samos-satelliet. Op 11 oktober van het vorig jaar werd vergeefs getracht een dergelijke kunst maan voor militaire doeleinden in een baan om de aarde te brengen. Ditmaal gelukte de lancering uitstekend. De kunstmaan is uitgerust met foto apparatuur en andere instrumenten, die kunnen registreren wanneer op aarde zware raketten worden afgevuurd. Daar door kan Amerika in staat worden ge steld, onmiddellijk gewaarschuwd te wor den wanneer Rusland een verrassings aanval met raketten opent, waardoor de tijd voor het nemen van tegenmaatrege len tot een maximum wordt verlengd. De Samos, die zeven meter lang is en anderhalve meter in doorsnee, volgt een baan over de polen, maximaal 560 km en minimaal 480 km boven de aarde. De omlooptijd bedraagt 1 uur en 35 minu ten. De lancering van gisteren betekent nog slechts een proefneming. Mettertijd wil men een aantal satellieten lanceren in zodanige banen, dat het Russische ge bied voortdurend onder controle van een dezer manen staat. Onderscheppingsraket De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren met succes de eerste tactische ,3omarc-B" onderscheppingsraket ge lanceerd. Overeenkomstig het plan pas seerde de raket rakeling een andere ra ket, een .Regulus II" die met een snelheid van 1320 km. per uur en op een hoogte van bijna elf km over het proefterrein vloog. Genoeglijk grijnzend ligt „Ham", die gisteren een korte ruimtetrip maakte, in zijn bed, waarin hij tijdens zijn vlucht in de Mercury capsule verbleef. In Jeruzalem verwacht men. dat het Israëlische kabinet vandaag in zijn geheel zal aftreden nu premier Ben Goerion gisteren zijn ontslag heeft ingediend naar aanleiding van de kwestie-Lavon. Het kabinet zou de minister van Financiën, Levi Sjkol, opdracht hebben gegeven de aftreding van het kabinet aan het parlement be kend te maken. Het ontslag van Ben Goerion houdt automatisch in, dat het kabinet zijn voorbeeld volgt, hoewel het nog aan zal blij ven tot een nieuwe regering is ge vormd. Volgens welingelichte kringen zou de 74-jarige premier, die zijn land sinds de onafhankelijkheid in 1948 heeft geleid, volgende week de besprekingen met de leiders van de politieke partijen begin nen. Intussen zal Ben Goerion waar schijnlijk voor een korte vakantie naar Tel Aviv vertrekken. Op een receptie die ter gelegenheid van het 12-jarig bestaan van de Knes- seth (het parlement) werd gehouden, werd Ben Goerion gevraagd of hij een verzoek tot vorming van een nieuw kabinet zou aannemen. Hij zei: „Ik geef er de voorkeur aan op het ogenblik er niet aan te denken wat de toekomst zal brengen. Ik ben nog steeds met ver lof en ik zou het graag willen voltooien". Bij het aanbieden van zijn ontslag verklaarde Ben Goerion de verantwoor delijkheid voor het besluit van het kabinet niet te kunnen dragen. Het kabinet had vorige maand zijn goedkeu ring gehecht aan de zuivering van de voormalige minister van Defensie, Pinhas Lavon. Men gelooft dat twee dingen de pre mier ervan weerhouden hebben zijn ont slag eerder aan te bieden. Het uitstel zou zijn veroorzaakt door de conferentie van het Wereldzionistencongres, dat in Israël werd gehouden en de protesten die door Amerika zyn geuit tegen de constructie van de atoomreactor in de Negev-woestijn. Amerikaanse schout-bij-nacht Smith had onderhoud met kapitein Henriipie Galvao Mislukte sprong van twee journalisten Hoewel kapitein Henrique Galvao in een radioboodschap heeft toegezegd vandaag het Portugese passagiersschip Santa Maria de havenstad Recife te laten binnen lopen, heeft de nieuwe Braziliaan se regering zich nog niet uitgelaten over haar plannen met betrekking tot het schip. De Amerikaanse schout-bij-nacht Allen Smith, die gisteren geduren de drie uur aan boord van de „Santa Maria" een onderhoud heeft gehad met Galvao, verklaar- (Van onze correspondent in Washington) De regering-Kennedy heeft zijn eerste krachtproef in het Huis van afgevaardigden doorstaan, doch slechts met de hakken over de sloot: met 217 tegen 212 stemmen verklaarde het Huis zich vóór het voorstel van Speaker Rayburn om de regelingscommissie van twaalf op vijftien leden te brengen. Tot dusverre fungeerde deze commissie als een partijdige verkeersagent, die bepaalde wetsvoorstellen niet liet passeren. De regeringscommissie bepaalt namelijk welke wetsvoorstellen wèl en welke niet in stemming gebracht zullen worden in een Algemene Ver gadering van het Huis. Zes leden van de oude commissie vier Republikeinen en twee conservatieve Democraten hadden het in hun macht om het voor het Huis moeilijk te maken zich uit te spreken over wetsvoorstellen, die hun niet aanstonden. Krappe marge Het is overdreven om te zeggen, dat deze zes leden de sluisdeur hermetisch konden sluiten, maar zij konden de commissie in elk geval gebruiken als rem, als zeef of als sabotagemiddel, Ho ward Smith, de conservatieve Democra tische voorzitter in de commissie, trok zich soms terug op zijn boerderij in Vir ginia, terwijl het zijn plicht was een bijeenkomst van de commissie te be leggen! De commissie is thans echter vergroot en acht van de vyftien leden zijn bereid de wetsvoorstellen, die Kennedy noodza kelijk acht, zonder onnodige vertra ging door te geven aan het voltallige huis. „Laten we Kennedy's programma ten uitvoer leggen", riep de oude Sam Rayburn in een kort maar dramatisch en krachtig pleidooi uit. Vele Democra ten in het Huis, maar ook velen op de stampvolle tribunes, gaven de man, wiens prestige op het spel stond, een burns voorstel slechts een meerderheid van vyf stemmen: 195 Democraten en 22 Republikeinen stemden voor en 148 Republikeinen en 64 Democraten stem den tegen. Twee Republikeinse tegenstanders van Rayburns voorstel waren zelfs uit het ziekenhuis gekomen teneinde een poging te doen de regering-Kennedy na een bewind van tien dagen een neder laag toe te brengen, die niet slechts prestige-verlies had betekend voor Ray burn, doch ook voor Kennedy en daar mede voor de Verenigde Staten! Kennedy heeft de overwinning be haald, maar de krappe marge wijst er op dat de coalitie van conservatieve Democraten en reactionaire Republikei nen in het Congres nog steeds sterk is. Misschien zou de zege iets groter zyn geweest indien de president in zijn rede over de toestand des lands de steken op Eisenhowers Republikeinse bewind achterwege zou hebben gelaten In elk geval heeft Kennedy wel een aanwij zing gekregen dat de uitvoerende macht haar betrekkingen met de wetgevende krachtig applaus. Toch behaalde Ray-lichamen dient te verbeteren. de gisteravond op een persconfe rentie aan boord van de Ameri kaanse torpedobootjager „Gearing" dat Galvao er nog steeds op rekende vandaag te Recife aan land te kunnen gaan, maar in onzekerheid verkeerde over de ontvangst die hij zou krijgen. „Wy spraken met verscheidene pas sagiers van de Santa Maria en zij waren zeer nerveus enbezorgd", zei Smith. De passagiers hadden aan leden van de Amerikaanse Marine, die met Smith de Santa Maria hadden betreden, ver teld, dat vrouwelijke leden van de be manning soms op zeer nerveuze wijze een beroep om hulp op hem hadden gedaan, daar zij bevreesd waren dat de Portugese Marine tot de aanval zou overgaan als de passagiers eenmaal van boord waren gegaan. Naar verluidt zou een Portugese oorlogsbodem op weg zyn naar Brazilië. Te Brasilia, waar hij gisteren is ge- installeerd weigerde de nieuwe Brazi liaanse president Janio Quadros te ver klaren of hij toestemming aan het schip zou geven te meren. „Door de inaugu ratieplechtigheden heb ik mij nog niet op de hoogte kunnen stellen van de toestand", deelde Quadros mee. „Ik heb de zaak overgedragen aan de minister van Buitenlandse Zaken, Alfonso Arinos. Alleen hij kan iets zeggen. Ik weet er niets van". Arinos verklaarde na ver scheidene besprekingen met de Portu gese ambassadeur in Brasilia. Manoel Rocheta. ,Er is nog niets besloten Er zün verschillende mogelijkheden en een ervan zullen zij moeten kiezen". Terwijl Kapitein Galvao en de Ame rikaanse admiraal Smith op de Santa Maria in conferentie waren, spron gen twee Franse fotografen boven het schip met valschermen uit een een vliegtuig. Ze vielen beiden in zee, maar één van hen wist aan boord te klaute ren. De andere werd opgepikt door de Amerikaanse torpedobootjager Gearing, zeer tot zijn ongenoegen. „Ik heb mijn leven gewaagd om op de Santa Maria te komen en niet op deze torpedoboot jager", zei hij boos. Ter gelegenheid van de verjaar dag van Prinses Beatrix heeft de brigade van de Kon. Marechaussee in Den Haag. van welke brigade Prinses Beatrix schutsvrouwe is, enkele stukken aangeboden voor het miniatuur stad je Madurodam. Uit een van de miniatuur-patrouille wagens haalde de locoburgem.ee - ter van Madurodam een gelde' te gift voor het Ned. Studenten S<> .a- torium. De Nederlandse film 3 maart in roulatie Regisseur Fons Rademakers legt op het ogenblik de laatste hand aan „Het Mes", de nieuwe film van de Neder landse filmproduktie Maatschappij. Het scenario voor deze speelfilm van eigen bodem werd geleverd door Hugo Claus. Verantwoordelijk voor de fotografie is evenals bij „Makkers, staakt uw wild geraas" Eddy van der Enden. Han Rust verzorgde opnieuw de mon tage en Pim Jacobs zorgde voor de muzikale omlijsting. „Het Mes" zal op 2 maart zijn we reldpremière beleven in het City-Thea ter te Amsterdam. De dag daarna zal de film ih vele steden in ons land ook in Leiden in roulatie worden gebracht. De hoofdrollen worden gespeeld door de 14-jarige Reitze van der Linden uit Amsterdam en de 13-jarige Marie-Loui- se Videc uit Brunssum, bieden „ont dekkingen" van Fons Rademakers. Voorts worden belangrijke rollen ver tolkt door Ellen Vogel voor de twee de maal in een film van Rademakers de Belgische acteur Paul Cammer- mans die deze maand een gastrol zal vervullen bij de Nederlandse Co- medie te Amsterdam en door Elly v. Stekelenburg, Hetty Beck, Mia Goes- sen en tenslotte Cor Witschge, die in middels als Pipo de clown nationale vermaardheid heeft gekregen. DOOR DRIJFRIEM GEDOOD Gistermiddag vier uur had op de N.V. Exportmouterij te Wageningen een on geval plaats, dat aan een arbeider het leven kostte. De 34 jarige gehuwde Th. J. Striekman was op de derde verdie ping bezig met het reinigen van een stoffilter, die hij voor dit doel had stilgezet. Kort nadat hij de filter weer in werking had gesteld moet hij door een drijfriem zijn gegrepen en op slag gedood. Omdat Striekman alleen werkte en de machine normaal doorliep, heb ben zijn collega's van het ongeval niets gemerkt en vonden zij Striekman pas na enige tijd. De politie heeft het onge val nog in onderzoek. Formosa in staat China te helpen De „Vrye Chinese hulporganisatie" heeft in Taipeh (Formosa) meegedeeld, dat nationalistisch-China via het In ternationale Rode Kruis 100.000 ton rijst aan communistisch-China wil be zorgen tot leniging van de hongersnood. Als Peking het aanbod afslaat, willen de natonalisten de rijst of gedroogd voedsel met vliegtuigen boven het vasteland uitwerpen. Kennedy is ongerust over gebrek aon lichaamsbeweging President Kennedy heeft zijn land genoten aangespoord beter op hun ge zondheid te letten. „We leven in een ge vaarlijke tijd en we hebben vijanden die alles zullen proberen om ons te vernie tigen," zei hij. „Bij recente proeven is gebleken, dat de lichamelijke conditie van de Amerikaan gestadig slechter wordt in vergelijking met de Europeanen en anderen en daar maak ik mij zorgen over." Als een van de oorzaken noemde de president het gebrek aan lichaamsbe weging. De mensen moeten in hun jonge jaren actief aan het leven deelnemen en niet louter als toeschouwers. De president zei dit in een televisie gesprek ter gelegenheid van het 150- jarig bestaan van een ziekenhuis. Zes Amerikanen op Cuba veroordeeld De militaire rechtbank van Havanna heeft zes Amerikanen die een inval in Cuba wilden doen tot dertig jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De procureur- fiscaal had de doodstraf geeist. De mannen waren in Mami, Florida, aan boord van het jacht „Aries" ge gaan en wilden op Cuba een comman do vormen. Zij werden echter door de kustwacht opgemerkt, waarna zij niets beters wisten te doen dan hun wapens in zee te werpen en naar Havanna te varen. Daar werden ztf gearresteerd. Waarnemers zien in bet feit dat de rechtbank drie dagen heeft gewacht met het uitspreken van het vonnis een aanwijzing dat de Cubaanse regering geen nieuwe spanning met de Verenig de Staten wil teweegbrengen. u- f Uit Het Leidsch Dagblad van i 2 Februari 1861: i Het saisoen van het carna- f i val is dit jaar zeer somber te t Parijs. De bals der opera, vroe ger zoo schitterend, verbasteren ieder jaar meer en meer en het jatsoenlijke deel der maatschap pij heeft ze geheel verlaten. De faubourg St. Germain opent zijn salons niet: zij blijven gesloten r als een protest tegen de rampen, J welke het Pausdom ondervindt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1