RUSLAND EN CHINA STREVEN NAAR WERELDOVERHEERSING Bonn biedt Washington vijf miljard mark aan „Elke clag neemt de crisis in grootte toekomen wij nader tot uur van maximale gevaar Voor één keer „want Amerika's moeilijkheden zijn tijdelijk" Belgische politiek niet enige oorzaak van Spaaks ontslagname Bremer autofabriek Borgward in grote moeilijkheden Jeugdzorg lioort op hoogste sport van gemeentelijke suhsidieladder Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 31 januari 1961 Derde blad no. 30268 PRESIDENT KENNEDY IN BOODSCHAP AAN CONGRES „Wij mogen ons nooit tot het geloof laten verleiden, dat de Sovjet- Unie en communistisch China hun streven naar wereldoverheersing hebben opgegeven", heeft president Kennedy gistermiddag gezegd in zijn eerste boodschap over de „state of the union" (enigszins te verge lijken met onze Troonrede), die hij voorlas aan het Congres. „Nog slechts kortgeleden hebben zij dit streven nog eens nadrukkelijk be krachtigd", aldus de president. Om aan deze uitdaging het hoofd te bieden, moeten de Verenigde Staten hun gehele militaire, economische en politieke arsenaal herzien. Jn de eerste plaats moeten de V.S. hun militaire werktuigen versterken, aldus Kennedy, die eraan toevoegde de minister van Defensie, Mc- Namara, instructie te hebben gegeven de gehele Amerikaanse defensie- Strategie aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. Herziening van de defensie-strategie President Kennedy sneed in zijn bood schap tal van nationale en vooral inter nationale problemen aan. HÜ zei, ook opdracht te hebben ge geven voor het nemen van oiuniddel- lijke maatregelen ter verhoging van de capaciteit der Amerikaanse „lucht brug", opvoering van het programma voor de bouw van met Polarisraketten uitgeruste onderzeeboten en versnel ling van het gehele raketprogramma. „Slechts als onze wapens buiten elke twijfel voldoende zijn, kunnen we er buiten elke twijfel zeker van zijn, dat zü nooit zullen worden gebruikt." Imerika zal zich blijven inspannen om de onafhankelijkheid in Azië „die door China wordt bedreigd" te verzekeren. Over de Navo, zei Kennedy, dat deze door economische rivaliteit en het la ten prevaleren van binnenlandse be langen is verzwakt. Een gemeenschap pelijke doelstelling werd niet bereikt. De hoop op bevrijding van de Oosteuro- pese landen mag nimmer uit het oog worden verloren. Sr moet worden voorkomen, dat de be wapeningswedloop zich uitbreidt tot nieuwe landen en tot in de ruimte. Kennedy zal het congres machtiging vragen voor een doeltreffender hulp- program voor de ontwikkeling van an dere landen. )e president gaf een uiteenzetting over een nieuw programma voor de bevor dering van de welvaart in Latjjns- Amerika. „Ons streven is gericht op een vrij en welvarend Latijns-Ame- rika," aldus Kennedy, die later ver klaarde, dat de VS zich zullen blijven verzetten tegen de vestiging op het Westelijk halfrond van een commu nistische basis zoals die op Cuba. De binnenlandse economische toestand noemde de president verontrustend, maar niet hopeloos. De situatie zal naar zijn mening nog slechter wor den!!) alvorens het getfj gaat keren. Kennedy verklaarde, dat geen enkele stap zal worden ondernomen tot ver hoging van de goudprijs van 35 dollar per ounce. Ook beloofde bU plechtig, dat de regering de waarde van de dol lar in geen enkel opzicht zal verande ren. lan het slot van zijn boodschap zei Kennedy versteld te hebben gestaan, toen hij tijdens de eerste tien dagen van zijn ambtsbekleding op de hoogte kwam van de enorme omvang van 4e beproevingen „die wij in de komende vier jaar zullen moeten doorstaan. El ke dag neemt de crisis in grootte toe. Elke dag wordt de oplossing moeilijker. Elke dag komen wij nader tot het uur van het maximale gevaar, terwijl de bewapening toeneemt en de vijandige krachten sterker worden." ik meen het Congres te moeten mee delen, dat onze analyse van de laatste tien dagen duidelijk heeft gemaakt, dat op elk belangrijk gebied de loop der gebeurtenissen tegen ons is ge weest en dat de tijd niet met ons is geweest." Nieuwe bezems Onze Amerikaanse correspondent tele- •afeert ons vanuit Washington: Het spreekwoord zegt „nieuwe bezems e?en schoon" en wie de zegswijze ge- wikt, bedoelt meestal, dat beginnelin- en hard van stapel lopen, doch dat hun nergie en ijver na een tijdje wel weer K het normale niveau afzakken. Wash- gton is in deze weken vol nieuwe be- !ms. Kennedy zelf en zijn vitale, jeuï ge medewerkers blaken van lust a de zaken flink en energiek aan pakken. Nieuwe bezems vegen schoon maar deze bezems kunnen lang nieuw ijven, hun hout is veerkraohtig en hun irstels zfjn hard. Op allerlei gebied zoekt men naar een euwe koers, een frisse aanpak. De oude ndgenoten van Amerika zullen nog sleens vreemd opkijken. Met name in loniale kwesties zal men er nog min- r dan tevoren op kunnen rekenen, dat aihington zich aan de zijde van het houd schaart. Toen Kennedy op zijn eerste perscon- entie over Laos sprak, liet hij uitko- n, dat zijn regering hoopte dat dit ld werkelijk onafhankelijk zou wor- a, vrij van overheersing door Oost of «t. Ook in Afrika willen de Amerika- a thans streven naar stabiele en on- hankelijke regeringen. Neutraliteit or John Foster Dulles nog verfoeid thans volkomen respectabel geworden. De mannen, die thans in Amerika aan bewind zijn gekomen, zijn werkelijk iter de indruk van het onstuimig ver- igen naar vrijheid, dat zich in Afrika elders heeft geopenbaard. Zij zien in Kongo, in Algerije, in de Portu- gebieden en bij de negers in Zuid- Hoog tijd voor begrijpende houding I zien een dynamische kracht, waar «voudig geen tegenhouden aan is en tien ook het gevaar dat Amerika, toneer het niet tijdig een begrijpende houding aanneemt, door de Sovjet-Unie wordt uitgerangeerd. Het is hoog tijd, zo zegt men thans in Washington, voor een dynamische politiek en een dynamisch programma. Dat programma moet nog in details worden uitgewerkt, maar voor dat pro gramma en zijn nieuwe tendens zullen Amerika's Navo-bondgenoten niet allen op slag gewonnen zijn. Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft te ken nen gegeven, dat in Kongo geen oplos sing te bereiken is, tenzij Loemoemba daarbij wordt betrokken. De Westelijke mogendheden hebben eohter de laatste maanden de stelling geponeerd, dat Loe moemba volkomen heeft afgedaan. In Washington kan men echter horen, dat de situatie in Kongo opnieuw onder de loep moet worden genomen en dat men ten aanzien van Loemoemba nog geen beslissing heeft bereikt Het „hoe" is belangrijk Bij de nieuwe groep in Amerika's hoofdstad is het besef ook levendig, dat het er niet alleen op aankomt wat men doet voor de nieuwe straten, maar ook dat het van veel belang is hoe men het doet voor de nieuwe staten, maar ook den een economische basis verschaffen, solide genoeg voor verdere ontwikkeling op eigen kracht. Men hoopt, dat een vrijwilligerskorps van jonge Amerikanen bereid zal zijn, samen met de burgers der nieuwe staten letterlijk de handen uit de mouw te steken. Het effect van sober levende, vriende lijke helpende jonge Amerikanen zou van het grootste belang kunnen zijn voor Amerika's betrekkingen met de nieuwe landen. Maar in Washington is men er thans tevens van overtuigd, dat dit ef fect alleen maar blijvend zou zijn, indien Amerika binnenslands belangrijke vor deringen zou maken in zijn rasproble men. Bij zijn benoemingen voor hoge posten heeft Kennedy de negers niet vergeten. Over het stemrecht van de negers sprak de president met vuur op zijn eerste persconferentie en meer dan tevoren wil men er thans voor zorgen, dat de neger diplomaten uit de nieuwe staten die naar Amerika komen, zowel in New York (als zij naar de VN komen) als in Washington, behoorlijk worden gehuis vest. Vurig ongeduld Het is stimulerend om mee te maken hoe Washington in deze dagen de ene vitamine-injectie na de andere ontvangt. De mannen, die Kennedy om zich heeft verzameld, zijn met een vurig ongeduld aan het werk getogen. De grote vraag is natuurlijk nog steeds: zal deze energie aanslaan, za^y overslaan op het hele volk? In de gezapige jaren na 1945 heeft het gevoel voor comfort wel zeer de overhand ge kregen op de overtuiging, dat Amerika een missie heeft te vervullen in de we reld (en nog steeds in eigen huis). Zal dat missie-gevoel, dat zo sterk was in Washington ten tijde van Jefferson, Wilson en Franklin Roosevelt, thans herleven? De nieuwe bezems zjjn begon nen te vegen. Of zij schoon zullen vegen, dat hangt af van het Amerikaanse volk (Van onze correspondent in Bonn) In een speciale vergadering besloot het Westduitse kabinet-Adenauer gisteren om de Amerikaanse regering bij haar betalingsbalansmoeilijk- heden te helpen met een aanbod van in totaal 5 miljard mark. Bonn is ervan overtuigd, dat de Amerikaanse moeilijkheden van voorbijgaande aard zijn en dat het derhalve voldoende zal zijn om hulp voor één keer in plaats van zoals de Amerikanen wensen ieder jaar terugkerend te verstrekken. Financiële toestand Y.S. zou niet zo alarmerend zijn De Westduitse regering gaat ervan uit dat de verslechtering van de Ameri kaanse betalingsbalans een gevolg is van speciale factoren. Als ten eerste de al te grote kapitaal export der Verenigde Sta ten in 1960 (onder meer ten. gevolge van belastingfaciliteiten en het belang bij Amerikaanse industriële vestigingen in de landen van de Europese Economische Gemeenschap of van de kleine vrijhan delszone) en ten tweede de geldvlucht uit Amerika door geruchten over dollar devaluatie en revaluatie van de mark. Voorts meent Bonn dat de Ameri kaanse financiële toestand niet zo alar merend is als men in Washington voor geeft: zo is de handelsbalans der VB actief en had de Amerikaanse begroting 1960 een overschot van 1,5 miljard dollar. Dit alles leidt dan tot de Duitse conclusie dat de Amerikaanse financiële moeilijkheden van voorbijgaande aard zijn. Deze redenering past uitstekend bij de opinie die de ministers Erhard (Econo mische Zaken) en Etzel (Financiën) hebben over het verstrekken van Duitse financiële hulp aan Washington. ZjJ verzetten zich namelijk zeer hardnekkig tegen ieder plan om de Amerikanen over een periode van vier jaar steeds weer geld toe te schuiven, ter directe verlichting van de Amerikaanse begro tingen. De Duitse financiële hulp aan Wash ington za] dan ook niet met begrotings- geild geschieden Etzel heeft al moei lijkheden genoeg met zijn begroting, waarmee op de rand van het deficit wordt gejongleerd! Miljarden en kip-in-blik De Westduitse financiële steun aan Amerika zal dus plaatsvinden met de- viezenhulp voor één keer zoals de Duitse regeringswoordvoerder Von Eckardt gistermiddag op een persconferentie in Bonn meedeelde. En wei met medewer king van de centrale bank, de Bundes bank in Frankfort. Het zal hier gaan om de volgende pun ten: Terugbetaling van de Westduitse na oorlogse schulden aan de VS ter grootte van 2,5 miljard mark, een be drag aan schulden ter grootte van 200 miljoen dollar zou Bonn graag willen ruilen tegen de waarde van de in de oorlog in beslag genomen Duitse ver mogens in Amerika... Vooruitbetaling van 600 miljoen mark voor in de VS nog te kopen wapens; Oprichting van een aparte rekening ter grootte van 840 miljoen mark in de VS, waaruit in de toekomst te kopen wapens zullen worden gefinancierd; Verhoging van de Duitse NAVO-bijdrage voor de infrastructuur (wegen vlieg velden en dergelijke) met een bedrag van 40 a 60 miljoen mark; Overheveling van een bedrag van 1 mil jard mark van de Duitse hulpplannen voor de ontwikkelingslanden naar de Amerikaanse plannen ten deze; Liberalisering van de invoer in Duits land van Amerikaanse vruchtencon- serven en kip-in-blik... Het lukte Spaak niet in de NAVO zijn politieke plannen te veruerkelijken (Van onze Parijse correspondent) Gisteren heeft Paul-Henri Spaak eindelijk officieel zijn ontslag ge nomen als secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorga nisatie. Morgen zullen de vijftien ambassadeurs van de permanente raad van Spaaks besluit of formeel verzoek in kennis worden gesteld. Volgt Noor Lange de Belg op? Van de vier kandidaat-opvolgers de Noorse minister van Buitenlandse Za ken Lange, het Nederlandse lid van de raad Stikker, de Canadees Pearson en de voormalige Britse ambassadeur in Parijs Gladwyn Webb schijnt mo menteel Lange de beste kansen te ma ken Spaaks post in Parijs over te mogen nemen. Spaaks voornemens waren in Parijs bij geruchte al enige dagen bekend. Dat de Belgische staatsman zijn beslissing niet eerder wereldkundig heeft gemaakt, wordt hier vooral toegeschreven aan de nogal stroeve onderhandelingen met zijn socialistische partijgenoten wie Spaak zyn rentree in de binnenlandse politiek duur moet hebben willen laten betalen. Zo zou Spaak als voornaamste eis hebben gesteld bij een overwinning van zijn partij opnieuw minister-president te mogen worden. De lichte neusver- koudheid waarvan vorige week. toen we ons tot hem voor nadere inlichtingen wendden, Spaaks kabinetschef ook te gen ons gewaagde, zou, zo meent men nu achteraf, ook wel van overwegend dwiplomatieke aard zijn geweest. Intussen weet men in de wandelgan gen van de NAVO-zetel in Parijs te ver tellen dat de beweegredenen van Spaaks vertrek hem niet uitsluitend door de Belgische binnenlandse politiek werden ingegeven. Het is Spaak niet gelukt de plannen door te zetten die hh in 1957 bij zijn komst naar Parijs lanceerde en waardoor hy van de in opzet militaire organisatie een werkelijk politieke alli antie hoopte te zullen kunnen maken. Herhaaldelijk conflicten Herhaaldelijk is de scheidende secre taris-generaal, die zijn taak „motorisch" opvatte, in heftig conflict met verschil lende regeringen gekomen. Met de Scan- Opvangmaatschappij opgericht (Van onze correspondent in Bonn) De Bremer auto-fabriek Carl Borg ward G.m.b.H., geheel eigendom van de 70-jarige self-made-man Carl Borgward verkeert op het ogenblik in groter moei lijkheden dan ooit. De regering (Senaat) van de deelstaat Bremen heeft gisteren tenminste in Bonn een plan bekend gemaakt tot oprichting van een zoge naamde opvangmaatschappij met een kapitaal van 50 miljoen mark, waarmee de financieel zeer moeilijke positie van de Borgward-fabrieken moet worden op gevangen, wil deze onderneming niet op op korte termijn volkomen aan de grond komen te zitten. Het is Borgward in 1960 niet voor de wind gegaan. De onderneming, waar bij 20.000 man werkzaam zijn, heeft een jaaromzet van 650 miljoen mark (vergelijk met Daimler-Benz 3,4 mil jard, Volkswagen 3,6 miljard). ZU slaagde er ln 1060 niet in haar nieuwe model Arabella op redelijke wij ze af te zetten. Er moesten prijzen verlaagd worden, er moest geld bij. Borgward ging daarop over tot de opstelling van een plan tot concentra tie van de produktie van zijn al te rijke assortiment aan auto's en moto ren in één grote onderneming, die een n.v. zou worden - hetgeen dan weer gepaard zou gaan met grote belasting- moeilijkheden! Schuld van 200 miljoen Borgward heeft de laatste maanden vooral grote moeilijkheden met zyn ex port, terwijl zyn aandeel in de West duitse automarkt op slechts 9 procent is blijven 6taan. Dit alles is gepaard gegaan met een vergroting van de schulden tot een to taal bedrag van 200 miljoen, welke wel iswaar gedekt worden door de inves teringen en dergelijke, maar die het aan de andere kant noodzakelijk maken op niet al te lange termijn geld op tafel te krijgen. Dat geld zal de deelstaat Bremen thans te voorschijn toveren vla een „opvangmaatschappij". In Bonn vond gisteren overleg plaats tussen het Westduitse ministerie van Financiën en Bremen over de 50 mil joen mark, benodigd om Borgward uit de eerste ellende te helpen. Men hoopt mee te kunnen werken by de noodzake lijke rationalisering van deze voor Bre men zo belangrijke onderneming. Spaanse arbeiders komen naar ons laiul VERMOEDELIJK 1200 In Madrid is op 27 januari een voor lopige akkoord geparafeerd, dat voor ziet in het tewerkstellen in ons land van Spaanse arbeiders. De parafering geschiedde door de voorzitter van de Nederlandse delegatie, de directeur-ge neraal voor de arbeidsvoorziening dr. Ir. D. R. Mansholt enerzijds en de directeur-generaal van consulaire zaken, de Spanjaard F. Iturrlaga, anderzijds. Het akkoord behoeft nog de goedkeu ring van het Nederlandse en het Spaan se parlement. Het Franse persbureau A.F.P. weet te melden, dat het aantal Spaanse arbei ders waar het hier om gaat ongeveer 1200 bedragen. Zoals bekend werd reeds eerder een verdrag met de Italiaanse regering ge sloten over de werving van Italiaanse arbeidskrachten voor het Nederlandse bedrijfsleven. Minister Van Rooy deel de in zijn memorie van antwoord op de begroting 1961 van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. dat een overeenkomst was aan gegaan voor de tewerkstelling van 2000 Italiaanse arbeidskrachten in ons land. Ten tijde van het verschijnen van de memorl? "an antwoord waren er van die 2000 ongeveer 1150 in ons land ge arriveerd. Naar wij van het ministerie vernamen, bedraagt dit aantal thi ongeveer 1450 dinavische landen die de .linkse vleugel' in de NAVO vormen, had de toekomstige socialistische lijsttrekker in Brussel het doorgaans het zwaarste aan de stok, doch ook Amerika en Engeland heeft de heer Spaak meermalen in felle be woordingen verweten tekort te schieten in hun Atlantische solidariteit Toen in december op de laatste mi nistersconferentie in Parijs ditzelfde principe naar aanleiding van de Kongo- crisis opnieuw ter sprake kwam, moet dit conflict zelfs zo hoog zijn gestegen dat Spaak op dat moment zijn porte feuille al op de groene tafel wierp. Onder de algemene aandrang van de confererende ministers heeft Spaak zyn ontslag toen weer ingetrokken. Maar zijn onmiddellijke medewerkers wisten niettemin dat Spaak zijn geloof in een NAVO, die hij, evenals generaal De Gaulle, ingrijpend gereorganiseerd wilde zien, toen wel definitief had ver loren. Men schrijft hem in Parys nu de ambitie toe de „De Gaulle van België" te willen worden. Op een overweg in Nootdorp tussen Zoetermeer en Voorburg werd gisteren een oplegger waarop een graafmachine werd vervoerd door een trein verpletterd. De wa gen was op de overweg blijven ste ken. De chauffeur kon zich in vei ligheid stellen. Het wrak van de auto. VRACHTAUTO REED TEGEN GOEDERENTREIN Een dode en twee gewonden Gisteravond om half zeven ls in de Lier een vrachtauto met drie inzittenden tegen een goederentrein van de West- landse Stoomtrammaatschappij gereden. Een van de inzittenden werd op slag gedood, een werd zwaar gewond en de derde inzittende werd licht gewond. Het ongeluk gebeurde op de Burge meester Crezeelaan, op een punt waar de tramrails juist in een scherpe bocht de weg kruisen. Men neemt aan, dat de bestuurder van de vrachtauto ondanks de signalen van de machinist de trein niet heeft horen aankomen. De cabine van de vrachtauto werd door de loco motief geheel tegen de grond gedrukt. Bij dit ongeluk is om het leven geko men de 28-jarige E. van Gent uit Zoe termeer. Deze was getrouwd en vader van een kind. Zwaargewond werd de ongehuwde L. in 't Veer, eveneens uit Zoetermeer. De chauffeur R. van Mill, uit Zoetermeer, werd licht gewond. Beide gewonden zijn naar een ziekenhuis ln Delft vervoerd. Ontwikkeling recreatie in snel tempo Meer aandacht voor de eigentijdse cultuur „De jeugdzorg behoort op de hoog ste sport van de gemeentelijke subsi dieladder te staan". Dit is de mening van burgemeester J. Hoekstra van Nijkerk en hij ver kondigde deze opvatting als waar nemend voorzitter van de Vereniging van Christelijk-Historische leden van gemeentebesturen in Nederland tijdens een Utrecht gehouden alge mene vergadering van deze vereni ging. Trouwens volgens hem dient de recreatie in de ruimste zin van het woord in zeer snel tempo de ontwik keling van de vijfdaagse werkweek te begeleiden. Hy wees er in zijn toespraak op, dat de culturele behoefte van de mens b.v. ook in de nieuwe industriekernen be leefd moet kunnen worden. Zo noemde hij de toneelspreiding minstens even be langrijk als de overbrenging van de in dustrie naar andere delen van het land. Woningbouw Sprekende over de woningbouw merk te ae heer Hoekstra op, dat woningbouw vereniging, gemeenten en particulieren dit jaar precies evenveel mogen bouwen als vorig jaar. Van een uitbreiding van de particuliere woningbouw is derhalve geen sprake. De particulieren bouwers zouden volgens hem echter in voldoen de mate kunnen bouwen indien van de kant van de overheid door middel van het huur- en subsidiebeleid de moge lijkheid daartoe wordt geschapen. Limitering van het aantal betekent dus een rem op de vergrote activiteit. Deze beperking stagneert in ernstige mate de particuliere of eigen woning- voorziening. De individuele bouwonder nemer kan niet voldoende planning ma ken, omdat het tijdstip der premietoe kenning absoluut onzeker is. Voor de gemeentebesturen, die de gronden voor deze particuliere bouw beschikbaar stel len, betekent dit tevens een aanmerke lijk renteverlies, dat niet altijd in de exploitatie van het project is opgeno men. Culturele zaak Staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Y. Schol ten constateerde daarna, dat er nog geen duidelijke, scherp omschreven cul- turele-taakomschryvlng voor de ver schillende overheden bestaat. Toch la het bemoedigend, dat men zich steeds meer op de culturele taak bezint, waar door zich wel een feitelijk beleid vormt. Mr. Scholten acht de subsidies aan or kesten, balletgroepen, operagezelschap pen, toneelverenigingen, koren, harmo nie- en fanfarekorpsen, monumenten zorg, musea en dergelijke verantwoord, want als men kunst en cultuur terzijde schuift verarmt ons land ln geestelijk opzicht. Hij pleitte voorts voor meer aandacht voor de eigentijdse cultuur en noemde het een taak van de overheid aankopen te doen van werken van hedendaagse kunstenaars. Nederland, zo zei hy, is ten opzichte van andere landen spaar zaam bedeeld met beelden en fonteinen. In rangorde van de wensen, die Rijk, provincie en gemeenten hebben, mogen die op cultureel gebied stellig niet het sluitstuk zijn, zo besloot mr. Scholten. Waren de Italiaanse arbeiders die naar ons land kwamen vrijwel allen ongeschoolden, de Spaanse arbeiders zullen blijkens de mededeling in ge noemde memorie van antwoord, dat con tact is opgenomen nW He ^r.arin^ „vr- held om te onderzoeken of daar ge schoolde arbeidskrachten kunnen wor den aangetrokken vermoedelijk ge schoolde krachten zijn. Zorgelijke toekomst voor amateurtoneel Een vernieuwing noodzakelijk Het aantal bij de Nederlandse Ama teur Toneel Unie aangesloten vereni gingen is blijkens het jaarverslag in 1960 gestegen van 1215 tot 1247. Desondanks ziet het hoofdbestuur de nabije toekomst niet zonder zorg tege moet. Enerzijds meent het, dot over heidssteun aan het amateurtoneel min der een gunst en meer een recht dient te worden, maar anderzijds zal het amateurtoneel dienen te beseffen, dat het wil het zijn positie voor de toe komst veilig stellen de platbetreden paden van heden zal moeten verlaten om naar wenzen en verschijningsvorm tot een noodzakelijke vernieuwing te komen. Nieuwe verdachte in zaak van „moord-autobussen" De openbare aanklager van Hanno ver, dr. Dietrich Oötz, meent In Arthur Nebe, die hoofd van de criminele poli tie in het Derde Rijk was, de initia tiefnemer tot de zogenaamde „gaswa- gen-octle" of „moord-autobussen" ge vonden te hebben. Zoals gemeld zijn bU deze actie meer dan honderdduizend joden ln Polen, Rusland, Letland en Joego-81avlë ver moord. Dit geschiedde door motor-uit laatgassen in het Interieur van auto bussen te leiden waarin de slachtoffers zaten opgesloten. Nebe zou eens op een nacht dronken in zUn auto in de garage ln slaap ge vallen en toen door de uitlaatgassen bedwelmd zijn. Dit zou hem op het idee van de „gaawagen" gebracht heb ben, aldus meent Gotz.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7