Kou lijden in nieuwe waterpolo-competitie PIJN OF GRIEP! Chefarine .4 Het Kongolese leger is rebels,... maar ook wanorde bij VN-troepen 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één labiel verenigd, ondersteunen zij bovendien el* kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen falen I NELIS OOSTRUM VERSLOEG FRANSMAN MARIO DORI W er eldmuziekconcours Kerkr ade van 20 juli - 15 augustus 1962 DINSDAG 31 JANUARI 1961 Wijziging spelregels De winter- en bekercompetitie van de KNZB zijn dit jaar voor het eerst samengevoegd en het ge volg is geweest, dat in sommige afdelingen aardige wedstrijden ge speeld zijn, zonder dat men op de resultaten nu zo bar veel peil kan trekken. De meeste ploegen immers gebruiken de winter ter voorberei ding van het zomerseizoen en deze winter speelt deze overweging bij vele verenigingen wel een bijzon der grote rol, daar in het a.s. sei zoen de deelnemers aan de drie hoogste klassen der K.N.Z.B. (alweer) een vernieuwing te wach ten staat. Internationaal is namelijk een correc tie in de spelregels aangebracht in die zin, dat in het internationale polo de twee helften vervangen zijn door vier kwart speeltijden. Tussen die kwarten is steeds een pauze, waarin men van spe ler mag verwisselen. Teneinde interna tionaal niet achter te blijven, is besloten dit systeem deze zomer ook reeds in de drie hoogste klassen van de competitie in te voeren. Dat heeft dus tot gevolg, dat binnen afzienbare tijd in de polo wereld niet meer de, zo vertrouwde, term zeventallen zal worden gebruikt, maar het naar groen gras riekende begrip elf tal. Natuurlijk kan niet de totale com petitie in een handomdraai tot een der gelijk, vry revolutionair, systeem omge bogen worden en daarom zal slechts in de hoofd- en eerste-klasse het bovenge noemde systeem van vier speelkwarten (van vijf minuten) toegepast worden. De tweede klasse, waarin de drie Leidse ploegen LZC, de Sleutelstad en de Zylspelen, zal deze zomer in plaats van twee helften drie derden te ver spelen krijgen, met tussen de delen en kele minuten rust. Als wy nu even een bedenking mogen uiten, dan zit deze voornamelijk in de rusttijden. In Neder land wordt gespeeld in water van nau welijks 16° Celsius .terwijl de bovenlucht vaak nog veel kouder is. Doet een der gelijk geval zich voor, dan besluit men vaak geen rust te houden doch maar door te spelen. Het gevolg is dan dat èn door de koude èn door de vermoeidheid het spel steeds trager wordt. Komt nu bij het nieuwe systeem er nog een speelderde bij, dan worat het 6pel dus nogmaals onderbroken, terwijl de totale verblijfsduur in het water nog langer wordt. Dat is niet erg b\j ploe gen die een dergelijke rustpauze verse krachten van ongeveer gelijke kracht te water kunnen brengen, maar daar over beschikken de drie genoemde Leid se ploegen niet, zodat waarschijnlijk de zelfde spelers iets langer moeten kou lijden. Een wat sombere uitspraak .maar bij de hier te lande heersende klimatologi sche omstandigheden beslist geen fictie. De inzet van verse krachten is mogelijk geworden door de spelregel-wijziging, inhoudende de vervanging van zeven tallen door elftallen. Alleen de tweede klassers krijgen nog even respijt. Deze zomer zullen slechts achttallen voor elk eerste zevental geblokkeerd worden, de drie overige, voor het zevental benodigde „spelers" mogen ook nog in een lager zevental spelen. In 1963 zal ook in de tweedeklasse volledig met elftallen ge speeld moeten worden .terwijl dan ook een begin zal worden gemaakt met de lagere klassen. Inschieten Welnu op deze nieuwe situatie schie ten de verenigingen zich reeds nu wat Russische ploeg voor schaatskampioenschappen De Russische herenploeg voor de Europese en wereldkampioenschappen hardrijden bestaat uit de Olympische en Russische kampioen Viktor Kositchkin, wereldkampioen Boris Stenin, oud wereldkampioen Oleg Gontsjarenko, Robert Merkulov, de Olympische kam pioen Evgeny Grishin en Valery Kotov. De heren vertrekken vandaag naar Hel sinki, waar zaterdag en zondag de wed strijden om de Europese titel plaatsvin den. CRICKET AustraliëWest-lndië GASTEN LEIDEN MET 27 RUNS Een hattrick van de 26-Jarige Lance Gibbs en prachtig werk van Rohan Kanhai zorgden ervoor dat West-lndië op de derde dag van de vierde testmatch tegen Australië in Adelaide een voor sprong nam van 177 runs met nog negen wickets in handen. Australië, dat bij de stand van 221 voor vier begon, verloor Bobby Simpson zonder dat deze één run aan zijn totaal van 85 van de vorige dag had kunnen toevoegen. Toen de Australiërs op 281 gekomen waren, zette Gibbs met de vijfde, zesde en zevende bal van zijn derde over drie man aan de kant. Richie Benaud (77) en Desmond Hoare (35) boden nog enige tijd tegenstand, maar konden toch niet verhinderen, dat Australië met een achterstand van 27 runs de eerste innings afsloot. Daarna was het de beurt aan West-lndië, dat door prachtig batten van Cammie Smith en Kanhai een wicketstand van 150 voor één opzette. Score: West Indië 393 (R. Kanhai 117, Worrell 71, Alexander 63 n.o., Be naud 5 voor 96) en 150 voor een (Kanhai n.o. 59, C. Smith 46, Hunte 44 n.o.). Australië: 366 (Simpson 85, Benaud 77, McDonald JL Gibbs 3 Voor 67). in, door in de wintercompetitie andere krachten op te lelden en in te zettep dan gewoonlijk. Daardoor zijn de resul taten niet denderend. De Sleutelstad be haalde in de afdeling vier punten en had daaraan genoeg om over te gaan naar de derde ronde, waarin het een derdeklasser zal ontmoeten (SNA, Wils kracht, de Vest of Neptunus-Zaandam) waarvan het zal winnen. In de volgende ronde komt de Leidse ploeg dan tegen de eerste klasser SVH uit Rotterdam e_n daartegen is de ploeg kansloos. De Leid se Zwemclub behaalde eveneens vier punten, maar had daaraan niet genoeg en moet dus opnieuw tegen enkele twee- de-klassers spelen om een plaats in de volgende ronde. De eerste wedstrijd is tegen HPC, een ploeg waarvan al enkele malen gewonnen is. Lukt dat ook nu weer dan is de volgende wedstrijd, die tegen HVGB uit Haarlem, ook een ploeg waartegen al enkele malen dit jaar ge. speeld is. Het parool is ook hier afwach ten. Voetbal in Engeland Loting vijfde ronde Cup Peterborough United, het clubje uit Northamptonshire dat door zijn erkende Cup-fighters-mentaliteit dit jaar werd toegelaten tot de vierde divisie van het Britse voetbal, heeft do kans om in de vijfde ronde van het toernooi om de FA beker op te treden als kampioenen-do der. Als de replay tegen Aston Villa wordt gewonnen, komt Peterborough namelijk zaterdag 18 februari op eigen terrein uit tegen Tottenham Hotspur. Dat kan wat worden: „de Posh" tegen de „Spurs", een nieuweling uit de vierde divisie tegen de aanstaande Britse kam pioen. Het bestuur van Peterborough rekent ai bij voorbaat op een uitverkocht huls. Aston Villa de derde club bij deze kans berekeningen, heeft het resultaat van de loting met gemengde gevoelens be keken, want Peterborough kan wellicht nog verslagen worden, maar Totten - ham...? In de negentien keer dat de beide verenigingen elkaar sinds de oor log hebben ontmoet, is Aston Villa nog geen enkele maai met de winst gaan strijken. Het resultaat van de loting voor de 5e ronde was: Brighton and Hove Albion/Burnley Swansea Town; Newcastle United Stockport CountyStoke City/Aldershot Birmingham CityLeicester City/Bris tol City; Sheffield United Bolton Wanderers/Blackburn Rovers; Norwich CitySunderland; Peterborough United Aston Villa Tottenham Hotspur; Huddersfield Town BarnsleyLuton Town/Manchester City; Leyton Orient Sheffield Wednesday/Manchester Uni ted. Sabotka 1 juli weg bij Feijenoord (Van onze correspondent) Tijdens het weekeinde deden geruch ten de ronde dat de trainer van Feije noord, George Sabotka, deze club op zeer korte termijn zou verlaten. Bij navraag deelde Sabotka ons mee, dat hij per 1 juli as.. de datum waarop zijn contract met Feijenoord afloopt, ontslag heeft genomen. Er is dus geen sprake van „op zeer korte termijn". Hij heeft reeds diverse aanbiedingen gekre gen, maar daarover wilde hij zich nog niet uitlaten. Inhaalprogramma op 12 februari Op zondag 12 februari a.s. is voor het betaald voetbal een inhaalprogramma, aangevuld met bekerwedstrijden, vast gesteld. UVS speelt op die dag de indertijd af gelaste wedstrijd tegen NEC, terwijl LFC voor de beker by Sparta op bezoek gaat. Voor amateurs Is een volledig pro gramma vastgesteld, aldus de Sport kroniek. Badmintoncompetitie Overeenkomstig de verwachtingen wist VEGLO 2 in Rotterdam geen revanche te nemen op het leidende EVA. Het werd ditmaal een 62 nederlaag. VEGLO 1 bracht het er thuis spelend beter af tegen VEDO 2 uit Den Haag. De punten werden hier eerlijk verdeeld V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordl beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.60 VEERTIG MILJOEN SCHADE DOOR OVERSTROMINGEN De overstromingen in West-Java heb ben voor 40 miljoen gulden aan schade veroorzaakt. 225.000 ha bouwland wer den overstroomd. Dit heeft de vice-gou- verneur van de provincie, Astrawinata, meegedeeld. De vice-gouverneur, die het getroffen gebied bezocht, zei dat vermoedelijk 75 van de rljstproduktie daar verloren zal gaan. Voorts zijn wegen, spoorbanen en gebouwen vernield. Bokswedstrijden in Den Haag Het was in de laatste ronde van de hoofdpartij tussen de Neder landse halfzwaargewichtkampioen Nelis Oostrum en de Fransman Mario Dori, dat een enthousiaste Franse supporter zich niet meer kon inhouden. Met klappende sla gen op de schouders van zijn buren uitte hij zijn vreugde over het bok sen van Dori, die in die laatste ronde zelfs even het initiatief tot zich trok. Dat had er overigens niet naar uitgezien, want Oostrum, in een hoogtempo vertrokken, draaide zo snel door de ring, dat het de Frans man bijkans dol voor de ogen moet zijn geworden. Steeds weer werd Mario Dori kandidaat voor een gevecht om de Franse titel ach teruitgedreven en slechts door snel anticiperen wist hij de vaak onbe suisd slaande Oostrum van zich af te houden. Mario Dori, die er niet half zo ge vaarlijk uit zag als hij in werkelijkheid wel was, had uit Parijs een enorme harde rechtse en een vreemde strijd wijze in zijn bagage meegebracht. Een gevaarlijke tactiek voor de Nederlander die, wanneer hij niet beter op zijn qui vive v/as geweest, ongetwijfeld nog vreemde gevolgen had gehad. Iedere keer namelijk als Oostrum door een fanatieke aanval zijn tegen stander met harde linksen en rechtsen naar de rand van de ring had gedreven liet Dori zich in de touwen zakken en kwam daarna als een duveltje uit een doosje met zijn gevechtklare rechtse tevoorschijn, die nog meer aan kracht won door de verende werking van de zwiepende touwen. Dit aanvalswapen had echter in de zesde ronde een ave rechtse uitwerking. Wéér veerde Dori op, maar hij miste en de linkse directe van de Nederlandse kampioen haalde de rechter wenkbrauw van de Fransman open. Het was het enige wapenfeit van Oostrum. In de eindfase wreekte zich het hoge tempo en het was Dori, die in de tiende ronde met enkele rechtse en linkse hoeken in de maagstreek het initiatief overnam, zonder evenwel Ooslrum in ernstige moeilijkheden te brengen. De zege van Oostrum op pun ten was overigens ruim verdiend. Geen versterking De revanchepartij tussen welterge- wichten Chris Kok (Amsterdam) en de Arubaan Curley Ko eindigde, evenals Tijdens internationale bokswed strijden in de Haagse Dierentuin versloeg de Nederlandse hall zwaargewicht kampioen Nelis Oos trum de Fransman Dori op punten. Op de foto: Oostrum (links) hee[t Dori in de touwen gedreven het eerste gevecht, in een overwinning voor de kampioen van Nederland Kok, die een half jaar geleden tot het pro fessionalisme is overgegaan. Een ver sterking voor de profrijen betekent Kok echter niet. Want hoewel fysiek sterker, was zijn strijdwijze tegen Curley Ko niet afdoende om zijn overwicht in een groot verschil tot uiting te brengen. Onbegrijpelijk was het, dat Kok met zijn langere reach telkens weer de clinch zocht. De Nederlandse kampioen bantam- gewicht Sugar Ray won in een gevecht over acht ronden op punten van de Duitser Fritz Rings, die geldt als kan didaat voor het Duitse vedergewicht- kampioenschap. Het was een gevecht van matig ge halte. Acht ronden lang was Sugar Ray, met wisselend succes, in de aanval, maar de krachten om een harde, zuivere stoot te plaatsen ontbrak. Het kostte Sugar Ray veel moeite de rechts voor staande Rings te benaderen, maar naar mate het einde van de strijd naderde, werd toch wel duidelijk, dat Sugar Ray een ruime voorsprong op punten had opgebouwd. Boeiend slot De weiter Jan de Vos en zijn Duitse tegenstander Karl Heinz Rauen zorg den voor een boeiend slot. De agressieve Nederlander, die vooral door zijn hoge tempo vrijwel voortdurend het initiatief had, slaagde er echter aanvankelijk niet in de Duitser in moeilijkheden te bren gen. Rauen bleek namelijk over een zeer groot incasseringsvermogen te be schikken, hetgeen hij onder andere de monstreerde in de derde ronde, toen hij zonder een spier te vertrekken een rechtse hoek op de lever, gevolgd door een flitsende linkse op de kaak, nam. Tegen het einde van de vijfde ronde trok De Vos wederom alle registers open. Rauen wankelde onder een harde linkse op de maag en werd vervolgens in een hoek gedreven. De gong spaarde de Duitser echter. In de zevende en voor laatste ronde brak De Vos tenslotte de weerstand van Rauen. Een linkse op de kaak vormde de inleiding. De Duitser ging voor acht tellen neer, kwam dizzy overeind en werd vervolgens door een spervuur van stoten genoodzaakt op nieuw acht tellen te nemen om zich te herstellen. Maar De Vos was onver biddelijk. Weer daalde een regen van slagen op Rauen neer en toen deze voor de derde maal naar het canvas ging. maakte de scheidsrechter een einde aan de ongelijke strijd. BESCHONKEN IN AUTO Amsterdammer zwaargewond (Van onze correspondent) Op de brede Hilledijk te Rotterdam is gisteravond een auto met twee be schonken inzittenden driemaal over de kop geslagen. De bestuurder een 21- jarige zeeman uit Amsterdam was niet in het bezit van een rijbewijs. Waar schijnlijk heeft hij met de wagen het verhoogde middengedeelte van de weg geraakt. Een naast hem zittende 24- jarige man eveneens uit Amsterdam is zwaar gewond naar het Bergwegzieken huis overgebracht. HU had wel een rU- bewUs. Groots van opzet! Talrijke speciale galaconcerten op komst „Grote gebeurtenissen werpen haar schaduw ver vooruit", was het motto waar onder het stichtingsbestuur van het wereldmuziekconcours te Kerkrade gisteren een groot aantal binnen- en buitenlandse journalisten naar Kerkrade nodigde om voor hen de plannen met betrekking tot het vierde wereldmuziekconcours te ontvouwen. Burgemeester drs. Th. J. M. Gijsen, die de vertegenwoordigers van de publiciteitsmedia ten stadhuize ontving, sprak in vier talen een welkom tot alle deelnemers aan de conferentie. Voor het vierde concours, dat alle vo rige zal overtreffen, zijn nagenoeg alle representatieve amateurgezelschappen waar ook ter wereld uitgenodigd. Alhoe wel het nog 18 maanden zal duren vooraleer het muziekfeest in Kerkrade kan beginnen. Voor het concours dat zal worden gehouden van 20 juli t.m. 15 aug. 1962 - zUn de plannen nu reeds volledig uitgewerkt. Het concours zal drie secties omvatten: harmonie, fanfa re en symfonie-orkesten. Elke sectie wordt onderverdeeld in drie divisies, na- mehjk le divisie (de vaandel- of su perieure afdeling), de 2e divisie (de ere- afdeling) en de 3e divisie (de afdeling uitmuntendheid.). Twintig composities Voor iedere divisie is door de muziek- commissie van de gezamenlyke Neder landse muziekfederaties een lUst van 20 composities vastgesteld van welke com posities de partituren aan de deelnemen de orkesten worden toegezonden. De or kesten zyn verplicht drie van deze com posities op het concours ten uitvoer te brengen. Niet minder dan 5000 dozen met par tituren staan ter verzending klaar in het gemeentelUke administratiekantoor te Kerkrade. De hjst van composities bevat hoofdzakelijk oorspronkelijke ori ginele blaasmuziek. Er is ook naar ge streefd een behoorlUk aantal Nederlandse composities in de lUsten op te nemen. Hierdoor zou dus ook nog een grote propaganda voor de Nederlandse toon kunst kunnen worden gevoerd. Juryleden De jury voor dit wereld-muziek con cours zal bestaan uit Frank YY right, ad viseur bij het Festival of Brittain, uit Londen, ïr. Henk Badings, bekend Ne derlands componist en oud-directeur van het Conservatorium te Den Haag en prof. Paui YY'alter, dirigent van de Volks- oper te YVenen. Naast deze concours wedstrijden zullen in de periode dat het concours duurt tal van concerten wor den gegeven, die voor de tienduizenden bezoeuers een bijzondere attractie zullen >rmen. Zo zal op de dag der opening het Concertgebouw Orkest van Amsterdam een gaia-concert geven. De reeks gala concerten wordt voorgezet door het Don- dens Filharmonisch Orkest, het Hon- kong Politie Muziekkorps uit de Britse Kroonkolonie aan de Cninese kust, het nationaal jeugdorkest Israel de Kon. Mil. Kapel, Nederland en tenslotte de Ko- Zeldzame postzegels bracuten j lO.öUu op Het zeldzaamste en meest waaiuc«oi genoemue iiiaiehstiscue siuk m JNeaer- lana een ïuxe oiok van uen 5 cenis- zegeis uu ifiou met de ueeiuenaar van Auiiiug vvuiem iü heen gistermia- uag op een veiling in Den naag 1 lö.oOU upbeu>acnt. uu snin, aiaomsug van een orief van een Uarnnger houtnandei en veizonucii naai' ue ivUssiscne piaata Narva, ma a a te deel uit van de Dyna 2uuo zeluzame postzegels teuenae ver zameling, die wijien ir. D. J. Kiink neeit uageia«.en. uct Wc.u na luieusiei opuieuen van enkeie gegadiguen gisier- uiiuuag verworven uoui jm. ing. C. C. Hora bicama uit Wassenaar. Voor deze verzameinig, die series be vat van ue eerste rueucrianase pustze- gets (.uitgegeven op i januari looz na- uac in loou de pustwet was uitgevaar digd) bestond grote belangstelling, on der meer van Kopers uit Diigeiana, vVest- jjuusiand en uenemarKen. ue eerste 112 stuKKen Draenten gezameniyK 1 y4.00u.- op. De meeste aanbiedingen werden ver- koent tegen pryzen, cue de cataiogus- pryzen overtiorien. De firma xxcyzer verwierf een noogst zeiazaam DIok van 25 exemplaren voor f53U0, nadat f. 1250. was ingezet. De veiling bij &e Haagse makelaar J. ii. van j_»ieten worui vttnaaag voort gezet. De oporengst van de collectie, uie ook verscnnienue aistempeiingen De- vat, was aanvankelijk geschat op I iz'ó.OUo,- maar gezien de prys noog- ten van de gisteriniduag aigewerkte ka- veis, wordt net einduedrag beiangryk noger gesteld. ir. Kunx, die de collectie gedurende tientallen jaren bijeen braent, leidde van 1921 tot 1928 net graalwerk aan het Juliana kanaal en was van 1929 tot 1934 directeur-generaal van de Oranje Nassaumynen. ninklijke Muziekkapel der gidsen uit Brussel. Voorts zullen verschillende buiten landse koren een concert geven, o.a. het Straatsburger Domkoor, de Wienersan- gerknaben, Capilla Polifonica Barcelona, terwUl tydens het concours ook voor het eerst in Nederland het ballet van de Weense Staatsoper zal optreden. Nog slechts één groot ideaal koestert het stichtingsbestuur en met haar ge heel Kerkrade: namelijk dat voor de 20ste juli 1962 Kerkrade de beschikking zal hebben over een grote muziekhal. En als de goedkeuring van het Rijk tijdig komt zal het aan de Kerkrade naars niet liggen of ze zullen hun vele gasten ook in een hiertoe passend ge bouw kunnen ontvangen. Kernwapenproeven in de ruimte of anders onder de grond Hoewel kernwapens door labo ratoriumwerk verbeterd kunnen worden, lijken grote vorderingen niet mogelijk zonder het nemen van kernwapenproeven, aldus de Ame rikaanse Commissie voor Kern energie in een uitgebreid rapport. De commissie erkent, dat de radio activiteit als gevolg van kern wapenproeven voor velen een bron van ongerustheid is, onverschillig of deze vrees wetenschappelijk gerechtvaardigd is of niet. Daarom stelt de commissie voor, dat even tuele nieuwe proeven onder de grond worden tot stand gebracht of in de ruimte boven de damp kring, zo dat zij geen radio-actieve neerslag kunnen veroorzaken. De commissie is het geheel eens met de Amerikaanse politiek, die gericht is op het staken van kernwapenproeven op grond van een verdrag, dat voorziet in afdoende internationale waarborgen. Niettemin is de commissie vervuld van een diep verantwoordelijkheidsgevoel met het oog op de noodzakelijkheid om de aandacht te vestigen op de gevaren voor de hegemonie van de vrUe wereld op het gebied van kernwapens, die schuilen in het handhaven van een niet-gecontroleerd moratorium voor kernwapenproeven. In het rapport wordt verder opge merkt, dat de vervaardiging van kern wapens geen statische wetenschap is en dat belangrijke vorderingen in het ont werpen van wapens mogelyk zyn. De Amerikaanse technici zijn ervan over tuigd. dat nieuwe proeven dergelUke vorderingen mogelyk maken. De opstel lers van het rapport zUn van oordeel, dat het op het ogenblik technisch mogelyk is kernwapenproeven onder gronds zodanig te verrichten, dat er weinig of geen kans op ontdekking is. Dit geldt ook voor kernwapenproeven in de ruimte. Zweedse antisemiet tot drie maanden veroordeeld De zeventigjarige Zweed Einar Aaberg is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens antisemitische pro paganda in een vUftal geschriften. HU had, aldus de openbare aanklager, se dert 1946 antisemitische publikatles naar Duitsland en Engelstalige landen gezon den. Kortgeleden waren een Duitser en een Brit tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het verspreiden van Aabergs geschriften in hun land. In het weekeinde is een joodse Ame rikaanse student in een café in Inns bruck ontvangen met geschreeuw van „er uit, varken van een jood", aldus meldt het onafhankehjke dagblad „Ti- roler Tageszeitung". De student riep de hulp van de politie in. Het blad her innert er aan dat kortgeleden ook een joodse student werd lastig gevallen en dringt erop aan dat politie en unl- versiteits-leiding maatregelen nemen te gen dergelUke praktUken. Drie maanden geleden heeft Rajeshwar Dajal, hoge vertegenwoordiger van de V.N., het Kongolese leger een wanordelyke bende genoemd. De discipline is sindsdien niet belangrUk verbeterd. Er is een probleem bijgekomen: ook in de VN-poIitiemacht ontbreekt hier en daar de discipline. Al twee weken hebben de Nigeriaanse VN-troepen, ge legerd te Boekavoe, geen res pect meer voor hun officie ren. Zij tonen zich openlyk ontevreden en feitelyke in subordinatie komt dikwijls voor. De blanke en Afrikaan se officieren zijn het niet eens over de middelen er tegen, zodat de soldaten rus tig voortgaan. Er schijnt thans enige verbetering te zUn ingetreden. De Ghanese soldaten te Tsjikapo in de provincie Kasai hebben onder elkaar op de vuist maar ook met de vuurwapens gevochten. Ge neraal Alexander, opperbe velhebber van het Ghanese leger, moest uit Accra over komen om de orde te her stellen en de oproerkraaiers naar huis te sturen. De Marokkaanse soldaten in Katanga hebben gestaakt toen zU hoorden dat zy niet, zoals ze hadden gedacht, naar huis zouden worden gestuurd. Voor er sprake was van een Kongolese crisis, werd in subordinatie gestraft met opsluiting of desnoods het vuurpeloton. Gekankerd is er altijd, in elk leger. Maar het feit dat de crisis is ontstaan is van groot be lang. De V.N.-troepen moeten de orde handhaven in een land waar geen orde heerst, en mogen slechts uit zelf verdediging de wapens ge bruiken. Het is een toestand van frustratie voor zeer veel militairen. Daarbij komt dat gebrek aan discipline besmetteiyk is. Men heeft het V.N.-leger met de Kongolezen laten samen werken in de hoop dat het Kongolese leger wat extra discipline zou opsteken. Doch dikwyls is het tegendeel het geval geweest en nam de in subordinatie in vele V.N.- detaehementen hand over hand toe. Nu is het V.N.-leger nog lang geen wanordelijke bende. En tot dusver is in subordinatie uitzondering, in- plaats van regel zoals bij de Kongolezen. Maar het pro bleem is zeer groot. Het is vergroot omdat de voormalige Force Publique opgesplitst is in een aantal privé-legertjes, die zelfs tegen hun eigen politici hebben ge rebelleerd en zich aan de eigen officieren weinig gele gen laten liggen. Aan alles zou een eind ge maakt worden als het Kon golese leger ontwapend werd en als vanaf zyn eerste op treden is deze gedachte be sproken by de V.N.-politie- macht. Maar het mandaat van Hammarskjöld laat deze ontwapening op dit ogenblik niet toe. Er zyn politici die menen dat de werkopdracht van de V.N. in Kongo de ont wapening wel toelaat als on derdeel van het handhaven van orde en vrede. Voor- en tegenstanders van de ontwapening hebben nog geen overeenstemming be reikt en dus blijft de toestand in Kongo zoals deze gisteren nog was een rebels Kongo lees leger, tegenover een on tevreden V.N.-leger.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4