Verlichting nabi j de Lammebrug en de Voorschoterweg Kunstschilders materialen Verdachte beging zelf de overtreding niet.... Onteigening van percelen aan Stationsweg en omgeving SAINT LVCAS SOCIETY Zou zich in Italië bevinden.... Nederlandse helikopterpiloot vertelde van expeditie in Iran Vier (Franse?) gangsters stelen Brusselse juwelierszaak leeg K erkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 31 januari 1961 Tweede blad no. 30268 Voorstellen aan Leidse raad Reeds geruime tyd wij herinneren aan het dodelyk ongeval in deze omgeving Red. wordt de behoefte gevoeld aan een openbare verlichting van de Kanaal- weg en de Voorschoterweg. Deze wegen zijn in beheer en onderhoud by de provincie Zuid-Holland, die echter geen verlichting op de bij haar in onderhoud zijnde wegen pleegt aan te brengen. In bepaalde gevallen zyn Ged. Staten dezer provincie echter bereid voor door de gemeente aan te brengen verlichting op provinciale wegen een subsidie in de aanlegkosten, variërende van 25% tot 50% te verlenen. In verband met een en ander hebben B. en W. een verlichtingsplan doen ontwerpen. Het plan omvat het aanbrengen van een openbare verlichting op een gedeelte van de Kanaalweg nabij de Lammebrug en op de Voorschoterweg, voorzoveel gelegen tussen de Churchilllaan en de Zoeterwoudseweg. B. en W. hebben intussen het plan door tussenkomst van de Directeur- Hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland aan Ge deputeerde Staten toegezonden met verzoek mede te delen, of hun Col lege zich daarmee kan verenigen en verder om te bevorderen, dat aan de gemeente een provinciale subsidie wordt verleend in de kosten, welke in totaal op f. 66.550 worden begroot. Een beslissing is hierop nog niet ge nomen. De op de Kanaalweg nabij de Lam mebrug te plaatsen lichtmasten zul len te zijner tijd bij de aanleg van het verkeersplein ter plaatse kunnen worden gehandhaafd, zij het ook, dat er enkele zullen moeten worden verplaatst of bijgeplaatst. De kosten van het aanbrengen van een ver lichting aldaar, welke in het bedrag van f. 66.550 zijn begrepen, zullen 28.000 bedragen. De kosten van het aanbrengen van een verlichting op de Voorschoterweg. welke zijn geraamd op f. 66.5501.28.000 f38.550, kunnen, voorzoveel zij ten laste der gemeente komen, worden be streden uit reeds door de raad beschik baar gestelde kredieten, en wel f. 13.878 uit dat, beschikbaar gesteld bij raads besluit van 21 januari 1957, voor het bouwrijp maken van terreinen in Zuid west V, en f. 24.672 uit dat, beschikbaar gesteld bij raadsbesluit van 19 januari 1959, voor het maken van de aansluiting van de Churchilllaan aan de Haagweg en aan de Voorschoterweg. In overeenstemming met het advies van de Commissie voor Openbare Wer ken en Financiën geven B. en W. de raad in overweging om hiertoe het ont brekende bedrag van f. 28.000 beschik baar te stellen. Bezwaar tegen onteigening Zoals bekend heeft de raad In zijn zit ting van 11 oktober jl. besloten tot ont eigening van percelen, gelegen aan de Morssingel en aan het Pieter Huiberthof teneinde voor dit gebied de uitvoering van het Wederopbouwplan Leiden-Sta- tionsplein en omgeving mogelijk te ma ken. De procedure tot onteigening moest met spoed worden aangevangen in ver band met de uitvoering van een bouw plan ter plaatse. Nagenoeg alle in dit onteigeningsplan gelegen percelen zijn Inmiddels langs minnelijke weg in eigen- dom bij de gemeente gekomen. Thans leggen B. en W. de raad een plan voor tot het, met toepassing van het bepaalde in artikel 10, eerste lid, onder le, der Wederopbouwwet, onteige nen van de overige ter realisering van het Wederopbouwplan nodige percelen. Overeenkomstig het bepaalde in arti kel 10, lid 3, der Wederopbouwwet. heelt het plan tot onteigening met de vereiste stukken met ingang van 8 september 1960 gedurende de wettelijke termijn ter inzage gelegen. Er is echter bezwaar ingediend door J. J. H. van Ree, eigenaar-bewoner van het perceel Rijnsburgersingel no. 3. De heer Van Ree verzoekt de grens van de ter onteigening voorgedragen percelen zodanig te verleggen, dat zijn pand kan worden gehandhaafd. Reclamant voert aan ,dat zijn woning op medisch advies in 1956 is verbouwd en dat het in deze tyd van woningnood oneconomisch is een nieuwe woning te slopen. Tegen het onteigeningsplan zelf heeft de reclamant geen bezwaren kenbaar gemaakt. B. en W. merken op, dat hij, toen de gelegen heid daartoe werd opengesteld, tegen de in het Wederopbouwplan aan de gron den langs de Rijnsburgersingel gegeven bestemming, waarmede de huidige be stemming van de eigendom van recla mant niet in overeenstemming is, geen bezwaren heeft ingediend. Wanneer aan het verzoek zou worden tegemoet gekomen, zou de beoogde weg- verbreding van de Rijnsburgersingel niet kunnen worden uitgevoerd en een onbe vredigende stedebouwkundige situatie ter plaatse worden verkregen. Omtrent het bezwaarschrift hebben B. en W. het advies ingewonnen van de hoofdingenieur-directeur van de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid in de provincie Zuid-Holland. Deze heeft bij schrijven van 11 januari 1961 bericht, dat hij het bezwaar ongegrond acht. Met dit advies kunnen B. en W. zich vereni gen. Zij geven de raad dan ook in over weging om het verzoek van de heer Van Ree ongerond te verklaren en over te gaan tot onteigening van de percelen. Aan- en verkoop In het belang van de volkshuisvesting wensen B. en W. over te gaan tot de aankoop van de huizen en erven, staan de en gelegen aan de Langestraat 21/21a, 23/23a, 25/25a en 25b/25c voor de prijs van f. 23.550; idem van het huis met erf staande en gelegen aan de Oranjegracht 11, voor de prijs van f.3825.idem van het perceel bouwterrein, gelegen aan de Boerhaavelaan voor de prijs van f.2775, en het perceel bouwterrein, eveneens ge legen aan de Boerhaavelaan voor de prijs van f. 2867,50; idem van de huizen met erven aan de Binnenlaan 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16 en 18 en het toegangspad tot deze panden (ge naamd de Binnenlaan)aan de Juliana- straat 1. 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15 en 17 en het huis met erf aan de Maresingel 78, voor de prijs van in totaal f. 30.325. Voorts stellen B. en W. de raad voor om over te gaan tot aankoop van de percelen Waardgracht 60 en 68 en Oos terkerkstraat 2 (f. 15.225, het perceel Waardgracht 165 (f.2075) en no. 17 (f.3085). Naast al deze aankopen is er een voor stel om een perceel bouwterrein, groot 530 m2 en gelegen aan de Kanaalweg, te verkopen aan mr. H. P. Degens voor de prijs van f.35 per vierkante meter; idem van een perceel bouwterrein, groot 657 m2 en gelegen aan de Uhlenbeck- kade, aan de heer J. Ravestein (f. 32,50 per vierkante meter). Aanschaffing materiaal t.b.v. Sportstichting Het bestuur van de Sportstichting heeft B. en W. verzocht een extra krediet van f.7000 te verlenen voor de aanschaffing van een lichte trekker met maai- en andere bijbehorende werktui gen. waaraan bij de stichting grote be hoefte bestaat. De tractoren, waarover de stichting beschikt, zijn namelijk £e zwaar voor het gebruik op de zachte grond van sommige grasvelden. Het ge vraagde materiaal is voorts nodig voor het onderhoud van de halfverhar de oefenvelden en zal te zijner tijd ook kunnen worden gebruikt op de sportvelden in Leiden-Noord, die thans in aanleg zijn. B. en W. geven de raad in overweging om hiertoe te besluiten. Verder komen in de maandagmiddag a.s. te houden vergadering de volgende voorstellen aan de orde: aan het bestuur van de Stichting R.-K. Scholen mede werking te verlenen voor de aanschaf fing van leermiddelen wegens uitbrei ding van het aantal leerlingen en in verband met de invoering van het vak muzikale vorming, een en ander ten be hoeve van de school voor uitgebreid la ger onderwijs aan het Vrouwenkerkhof 1idem aan deze stichting voor het aan schaffen van leermiddelen voor de school voor gewoon lager onderwijs aan de Bos- huizerlaan; het verlenen van een voor schot in de exploitatievergoeding voor het jaar 1959 aan het B.L.O. aan slecht horende en spraakgebrekkige kinderen, het oninbaar verklaren van ontvangsten inzake de gemeenterekening-1959 (in totaal f. 711,61); het verstrekken van een aanvullend bedrag t.b.v. de inventaris van enkele bijzondere kleuterscholen, idem van een huurvergoeding aan het bestuur van de Rudolf Steinerschool en het vaststellen van de exploitatievergoe ding-1958 aan bijzondere scholen voor b.l.o. aan kinderen met leer- en opvoe- Advertentle (in de opruiming restant Rowney, lino en aquarelverf voor halve prijs) RAPENBURG 83 TELEFOON 25514 - LEIDEN dingsmoeilykheden, aan lichamelijk ge brekkige kinderen en aan woonwagen- kamp-kinderen. Benoemingen en ontslagen In een tweetal vacatures in het onder wijzend personeel van de Lucas van Leydenschool en de Pestalozzischool zouden B. en W. willen voorzien door be noeming van de heer J. F. van den Wijngaard, tijdelijk onderwijzer aan eerstgenoemde school, en mej. M. de Vlieger, onderwijzeres aan de openbare lagere school te Katwijk. Tenslotte is er een voorstel om eer vol ontslag te verlenen aan mej. P. R. Lantermans uit haar betrekking van on derwijzeres aan de Pestalozzischool; aan mevr. E. Hoogcarspel-de Ruiter uit haar betrekking van onderwijzeres aan de Dr. van Voorthuysenschool en aan mevr. B. Bloemhoff-Gillissen uit haar betrekking van onderwijzeres aan de Marnix va_n S t.-Aldegondeschool OP STAATSLENING 5.25 TOEGEWEZEN Het ministerie van Financiën deelt mee, dat van het op 30 januari 1961 op de 4y4% lening 1961, ten laste van de Staat der Nederlanden, ingeschreven bedrag 5,25% wordt toegewezen. Zoals bekend is de lening groot f350 miljoen. Werkverbod musici WEENSE IJSREVUE is thans opgeheven De donkerê wolken, welke hingen bo ven de voorstelling van de Weenst IJs- revue van 22 februari tot 19 maart in de Haagse HOKY, zyn opgetrokken. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond heef thet werk verbod, dat aan de musici van deze jjsshow was opgelegd, opgeheven. De onderhandelingen, die tussen de Toonkunstenaarsbond en de directie van de HOKY zijn gevoerd over de salaris sen van de musici welke naar het oordeel van de bond ver beneden het gemiddelde lagen hebben ertoe ge leid, dat de voorwaarden van de bond nagenoeg alle zijn aanvaard. „Forum" wil een eigen opera-orkest Het operagezelschap „Forum" wil een eigen orkest vormen van 41 personen. „Forum" maakt nu gebruik van het Overijssels Philharmonisch Orkest, de Nederlandse Orkestvereniging, het Frie se Orkest en de Groninger Orkestver eniging. Deze verandering van orkesten brengt herhaaldelijk moeilijkheden met zich mee, zo deelde men mee. Het is moeilijk om musici en operazangers te zamen te brengen. Soms gebeurt het dat „Forum" in Den Haag of in Leeuwar den zijn repetities houdt, om daar met de orkesten samen te werken. De band met het Overijssels Philharmonisch Or kest zal zeer nauw blijven, ook nadat het eigen opera-orkest is gevormd. Voor de Leidse kantonrechter Vele voorbijgangers keken gis termiddag verwonderd op, toen onverwacht de magistraten in toga op het bordes van het Kantonge recht verschenen. Zij namen een voorgereden bestelbusje in ogen schouw om vervolgens weer snel naar binnen te gaan. De aanleiding van het „corpus delicti" vormde de zaak van een 36-jarige koop man uit Amsterdam, die met boven vermelde bestelwagen op 28 augus tus j.l. een nogal ernstige verkeers overtreding zou hebben begaan. Verdachte was ten laste gelegd, dat hy op de Provinciale Weg onder Alkemade by een inhaalmanoeuvre van twee ach ter elkaar rijdende auto's, de voorste auto door een opzettelijke zig-zag-ma- noeuvre schade zou hebben toegebracht. Onafhankelyk van elkaar namen de bei de bestuurders en hun passagiers on der wie een Rykspolitie-ambtenaar in burger het kentekennummer en het type van het bestelbusje op, zodat de po. litie spoedig daarna bij verdachte terecht kwam. Evenals destyds tegen de politie, verklaarde verdachte ter zitting, dat hy zich op genoemde datum in Italië be vond. Hy maakte de reis met een per sonenauto maar het busje stond voor de deur van zijn huis geparkeerd. Het was niet mogelijk, dat iemand anders zyn voertuig had bestuurd. Het bewys van zyn verblyf in Italië kon verdachte ech ter niet leveren, dus wees de kanton rechter, mr. W. de Koning hem nadruk- kelyk op het feit, dat hy verantwoorde- lyk bleef voor de gewraakte manoeuvre. Verdachte wond zich hierover nogal op, stelde de getuigen op heftige toon een aantal vragen en trok uit het feit, dat zy niet precies meer wisten of het busje al of niet van zy ramen was voor zien, de conclusie, dat er veel aan hun opmerkingsgave mankeerde. „U kunt uzelf overtuigen van de aanwezigheid van flinke zyramen, edelachtbare, want ik heb het voertuig meegebracht," aldus verdachte. De magistraten gingen zich Voor leden K. en O. De Nederlanders mogen dan in de vijftiende, zestiende eeuw de vrachtvaarders van Europa zijn geweestthans zwermen zij eveneens uit over de gehele wereld. Overal waar grote projecten moeten worden uitgevoerd zijn Hollanders. Eén van deze ondernemende landgenoten is de heer Eelco J. W. Schuller. helikopter piloot. En voor hem geldt ook „Wie verre reizen doet kan veel verhalen". Hij vertelde gister avond in de foyer van de Stadsgehoorzaal voor leden van K. en O. over zijn belevenissen in Iran. De expeditie naar Iran, die de heer Schuller in 1959 heeft meegemaakt, werd begonnen in Zwitserland. In dit land worden namelijk de helikoptervliegers getraind in het vliegen in en boven het hooggebergte. Dit vraagt een zeer spe ciale techniek. Per vrachtvliegtuig wer den de twee hefscbroefvliegtuigen met de zeven bemanningsleden overgebracht via Cyprus en Syrië naar de grote olie haven. die echter tot verdwijnen ge doemd is, Abadan. Het eerste doel van de expeditie was hulp verlenen bij het enorme haven project dat uitgevoerd wordt bij de Ko raaleilanden voor de Perzische kust. De ze eilanden zyn vrijwel niet te berei ken door de daar ter plaatse bijzonder woelige zee. Bovendien ontbrak een vliegveld. De Nederlandse helikopterbe manning zorgde de eerste maanden voor het overbrengen van post, deskundigen, materiaal enz. tot er een klein vlieg veldje was aangelegd, zodat ook grotere vliegtuigen het eiland konden bereiken. De rijkdom aan vis in de Perzische Golf is adembenemend. De meest vreemd soortige vissen waren in het helblauwe water te zien. Er komen zelfs manta- roggen voor, waarvan de staart in lengte varieert van 7'/2 tot 25 meter. Het is dan ook geen wonder, dat Franse en Duitse diepzeeduikers graag deze plaats opzoe ken. Het wemelt er echter ook van de haaien. Een ander gevolg van de expeditie was, dat het de heer Schuller, dank zy de hulp van de Nederlandse ambassadeur in Iran, gelukt is de relaties aan te to nen die de Oost-Indische Compagnie in 1759 onderhield met een van de kleine atollen. Kharg. Dit eilandje heette toen zelfs Edam. Enige jaren was dit een zeer druk bevolkte buitenpost van de com pagnie. dank zy de aanwezigheid van zoetwater-bronnen. Nadat de expeditie zijn diensten aan de kust beëindigd had, ging men naar het vierduizend meter hoge Zagros-ge- bergte. Vanuit de lucht lijkt Iran wel een maanlandschap. Hier en daar rijst zomaar een geweldig rotsblok in die troosteloze vlakte op. Het kan er gewel dig koud zijn. maar 's zomers wordt soms een temperatuur bereikt van 50 graden Celsius. Vanuit de lucht werd de jaarlijkse, een miljoen mensen omvat tende migratie van nomadenstammen gadegeslagen, die in het voorjaar van de vlakte naar de bergen trekken en in het najaar weer terugkeren. Via Gach Saran en Isfahan, bekend door prach tige moskeeën en mozaïeken ging de tocht naar de Perzische hoofdstad, Teheran. De heer Schuller illustreerde zijn reis verslag met kleurendia's. Ook werden films van recente datum vertoond, o.a. het huwelijk van de Sjah met Farah Diba. Deze films gaven de toeschouwer een goede indruk van de wijze, waarop Iran zich aan het ontwikkelen is. inderdaad overtuigen. Teruggekeerd in de rechtzaal waren de kantonrechter en de officier, mr. E. v. d. Schans, echter van oordeel, dat t.a.v. de raampjes ver dachte de maat wel wat had overdreven en zij dermate klein waren, dat getuigen tijdens de opwinding destyds hier moge- lyk geen acht op hadden geslagen. Hier na gooide verdachte het over „een an dere boeg". Hij bestreed de dagvaarding omdat hierin werd gesproken van een bestelwagen en zyn busje tot de lux^ auto's werd gerekend. Toen ook dit ver weer geen succes opleverde, wond ver dachte zich weer hevig op en kostte het de officier enige moeite verdachtes aan dacht voor het requisitoir te vragen. Daar kentekennummer, type en kleur van het busje precies klopten en ver dachte zyn afwezigheid in Italië niet be wezen had, werd verdachte aansprake- lyk gesteld voor de zeer ernstige over treding van de veiligheid op de weg en luidde de eis f.80 boete subs. 10 dagen. Hoewel de kantonrechter aldus diens verklaring een hogere strafmaat voor stond, wilde hy nog enigszins rekening houden met het feit, dat verdachte des tyds misschien niet zelf de overtreding had begaan, dus vonniste hy met f.75 boete subs. 15 dagen. Onder de uitroep „Ik ga in hoger beorep" verliet verdach te snel de rechtszaal. Dankbaar Een 47-Jarige autoverhuurder uit Lei den stond terecht, omdat hy op 6 sep tember op de Lammenschansweg nabij de Koninginnelaan met zyn auto links af draaide en daarbij geen voorrang gaf aan een van rechtskomende auto. De aanryding leverde een totaal van f. 1500 materiële schade op. Verdachte voerde aan, dat de ander te veel links van de weg reed, terwyl de ter plaatse liggen de rioolbuizen hem bovendien het uit zicht danig belemmerden. De benadeel de partij bestreed dit, hetgeen werd be vestigd door de verbalisant, die zich toe vallig op korte afstand van het kruis punt bevond. Een tweetal getuigen k dé charge was min of meer van oordeel, dat verdachte geen schuld had. Zij ver klaarden bovendien, dat de verbalisant zelf niets van de toedracht, die aan de aanryding voorafging had gezien, omdat hy er met zyn rug naar toestand en pas omkeek toen hy de klap hoorde. Desge vraagd bleef verbalisant echter by de verklaring, dat hij alles zelf had gezien en de gegevens niet, zoals verdachte be weerde, van de benadeelde party had overgenomen. Aan de hand van enkele foto's bestreed verdachte hierna even eens de juistheid van de situatieschets van verbalisant. De officier achtte ver dachtes schuld duidelyk bewezen en eis te f. 35 boete subs. 6 dagen. De kanton rechter was echter van mening, dat de schuld dermate gering was, dat hy een geringe boete voldoende achtte. In ver band met een eventuele hoger beroep was hy bereid de boete te verhogen tot f. 11 subs. 1 dag. Hiermede kan ver dachte zich dankbaar verenigen. „Knoeierijtjes" „Wy zullen deze zaak eens laten uit zoeken door de recherche of hier moge- lyk sprake is van valsheid in geschrifte, want u heeft in uw werkboekje ge knoeid." Dit zei de kantonrechter tegen de chauffeur, die als getuige optrad in de zaak tegen zyn werknemer, een 47- jarige autoverhuurder uit Leiden, van wege een 6-tal overtredingen van het Rytydenbesluit. Verdachte verklaarde, dat de chauf feur-werknemer by hem slechts in ge- deeltelyke dienst was en dat hy aan de hand van zorgvuldig bijgewerkte ar- beidsiysten kon aantonen, dat de chauf feur in zijn dienst niet aan het maxi mum aantal uren kwam. Het werkboekje hield de chauffeur zelf by en by de in beslagneming hiervan kwamen enige „knoeierijtjes" aan het licht. Na de op merking van de kantonrechter, verklaar, de de officier, dat hy een onderzoek in zake valsheid in geschrifte inderdaad in overweging zal nemen, waarna de chauffeur-getuige „buitenspel" werd ge zet. Aangezien de werkgever aansprake- lyk blyft voor het invullen van de Juiste gegevens in het werkboekje, eiste de of ficier 6 geldboeten van f.25 subs. 5 da gen. „Nu word ik de dupe van het ge val,' merkte verdachte min of meer ver ontwaardigd op. „Wel sneu. maar wet is wet," aldus de kantonrechter, die wel begrip had voor verdachtes verweer en hem veroordeelde tot 6 geldboeten van elk f7.50 subs, één dag. Eigenaressen met revolver bedreigd Buit ter waarde van 400.000 gulden zy verdwenen met een auto. die waar- schynhjk byna voor de deur geparkeerd stond. „Ik weet niet wat er aan de hand is, maar de hond blaft zo". Met die woorden hing een van de twee ge zusters Govaerts, die met nog een derde compagnon de juwelierszaak Godesfroy aan dg Hof berg. (het kleine stukje hellende straat tussen 't Hofplein vlakbij het koninklijk pa leis in Brussel en het gebouw Ra- venstein) drijft, gisterochtend de hoorn van de telefoon aan de haak. Zy had met een vriendin staan pra ten. Er gebeurde inderdaad iets dat de kleine tekkel deed blaffen. Vier gewapen de gangsters waren de zaak binnenge komen. Een van hen had zyn revolver op de andere zuster Govaerto gericht en toen degene die had getelefoneerd in de winkel kwam moest ook zy met de handen omhoog naar het vertrek achter in die winkel gaan. De andere drie mannen gristen in middels bliksemsnel alles wat hen onder de handen kwam by elkaar: juwelen, broches, kettingen, parelsnoeren, kleine zilveren en gouden voorwerpen en der- gelyke. De grote, zoals enige zilveren kandelaars, namen zy niet. Zy deden ook een greep in de brandkast en haal den daar ongeveer 20.000 Belgische franken uit. Hun buit wikkelde zy in een fluwelen lap, die in een van de etalages lag en Zending vraagt om onderwijzers Onderwijsdag in Oegstgeest In het debat,, dat verleden voor jaar in de Tweede Kamer plaatsvond over de gang van zaken in Nieuw- Guinea is van de zijde der regering meegedeeld, dat de ontwikkeling van dit land zoveel mogelijk zou worden versneld. Het is duidelijk dat om dit mogelijk te maken in de eerste plaats het ondenoijs moet worden uitgebreid, zowel in de breedte als in de diepte. Waar het onderwijs voor een zeer groot deel op Nieuw-Guinea in handen is van de Zending bete kent dit dat de Raad voor de Zen ding van de Nederlandse Hervormde Kerk door deze ontwikkeling nog krachtiger dan tevoren een beroep moet doen op de Nederlandse onder wijzers om zich beschikbaar te stel len voor uitzending naar Nieuw- Guinea. Ondanks het feit, dat de cursussen tot opleiding voor zendingsonderwyzers, die tweemaal per jaar gedurende vier maanden aan de Zendingshogeschool in Oegstgeest gegeven worden, de laatste tijd zeer goed bezet zyn, worstelt men in Nieuw-Guinea nog steeds aan vele scholen met een tekort aan leerkrachten. De Raad voor de Zending verheugt zich erover, dat vele jongeren zich spon taan ter beschikking stellen. De boven vermelde ontwikkeling van het onder wijs gaat echter, als gezegd, niet slechts in de breedte maar ook in de diepte. Dat betekent dat het aantal opleidings scholen voor dorpsonderwyzers en ook het aantal Primaire Middelbare Scholen (ongeveer te vergelyken met onze Ulo scholen) is uitgebreid. Om aan de eisen, die deze opleidingen stellen te voldoen, heeft de zending naast jonge onderwy- zers en onderwyzer essen ook een aantal ervaren krachten nodig. Die zyn er op Nieuw-Guinea beslist te weinig. Uit de brieven die de Raad voor de Zending van de Algemeen Schoolbeheerder berei ken, biykt telkens weer hoezeer het ge brek aan ervaren onderwijzers hem by de bezetting der scholen voor onoplos bare problemen stelt! Op woensdag 5 april wordt in het Zen dingshuis te Oegstgeest de jaarlykse on- derwysdag in Nieuw-Guinea gehouden waarop voorlichting gegeven wordt over het zendingsonderwijs in Nieuw-Guinea en de mogelijkheden om daarheen uit te gaan. Z.W.O.-subsidie voor lector dr. Van Wijk De Nederlandse Organisatie voor Zuiver - Wetenschappelyk Onderzoek heeft dr. H. L. A. van Wyk, lector in de Spaanse en Portugese taal- en letter kunde aan de Leidse Universiteit een subsidie verleend voor een studiereis van twee maanden naar Honduras. In deze kleine Middenamerikaanse staat zal dr. Van Wyk een studie maken van de wyze, waarop het Spaans aldaar ge schreven en gesproken wordt. Bisschop van Fulkam bezocht Leiden De bisschop van Fulham, Rev. Rode- ric Coote, onder wie de anglicaanse ker ken en groepen op het vasteland van Europa ressorteren, bracht tydens zyn visitatiereis ook een bezoek aan Leiden, waar de bisschop een evensong bywoon- de in de Oud Katholieke Kerk aan de Zoeterwoudsesingel. Vele anglicanen en belangstellenden alsmede leden van de oud katholieke parochie hadden zich in het kerkge bouw verzameld toen de bisschop door de kerk naar het altaar schreed, vooraf gegaan door de Rev. V. W. Wynburn van Den Haag en de Rev. Popham Hos- ford van Rotterdam, die de dienst leid den en gevolgd door pastoor A. J. Gla- zemaker, die als chaplain van de bis schop fungeerde. In de prediking sprak de bisschop over de verdeeldheid en eenheid der kerk. De tyd van desintegratie is afge sloten. een tijd van reintegratie is aan gebroken. In het bijzonder wees spreker op de verantwoordelykheid van ieder christen. De theologen en voormannen in de oecumenische beweging kunnen niet zonder de gewone gemeenteleden. In herinnering bracht de bisschop voorts de in 1931 gesloten „full communion" tussen de Oud Katholieke en Anglicaan se Kerken, welke overeenkomst hy als patroon zag voor toekomstige verdere stappen in de richting van de eenheid. Elke stap, die gezet wordt, betekent thans dat er geen terug meer is. Na de dienst volgde een receptie waarby de bisschop zich met vele aan wezigen langdurig onderhield. Onopgemerkt Niemand van de voorbygangers had iets gemerkt. De beide zusters renden de straat op en riepen om politie. Een Belgische Journalist, op weg naar de EEG-vergadering in het gebouw Raven- stein, belde direct de politie op. Daar wist men toen nog van niets. Er werd ogenblikkelyk alarm gegeven en rechercheurs spoedden zich naar de Brusselse stations omdat men uit de verklaringen van de juweliersters kon opmaken dat het kennelyk ging om uit Frankryk gekomen bandieten. De zus ters hadden nameiyk gehoord dat zy Frans spraken met een zuidelyk accent Om kwart voor twaalf hadden in derdaad ook vier manspersonen wier sig nalement klopte met dat van de gang sters, op het Brusselse Zuidstation heel gehaast een kaartje gekocht voor een plaats in de Belgische provincie. Men is hun spoor tot nu toe by ster. De waarde van het gestolene wordt op 5 miljoen Belgische franken (tegen de vier ton Nederlands geld) geschat. Het alarmsignaal van de winkel hebben de dames Govaerts niet in werking kun nen stellen; de knop zat te ver van de plaats waar zy zich bevonden. Academische opleiding tot leraar in de godsdienstvakken De theologische faculteit van de Leidse Universiteit is begonnen met de opleiding van kandidaten in de godge leerdheid tot leraren in de godsdienst vakken by het middelbaar en voorberei dend hoger onderwys. De speciale didactiek van deze vakken zal worden onderwezen door prof. dr. L. de Klerk, die onderwys in de opvoedkunde geeft. Totdusver bestond deze opleiding in universitair kader niet. Prof. G. Ch. Aalders overleden In de ouderdom van 81 jaar is giste ren in Heemstede overleden prof. dr. G. Ch. Aalders, rustend hoogleraar van de Vrije Universiteit. De heer Aalders studeerde theologie en klassieke letteren aan de Vrye Univer- diteit en deed in beide vakken kandi daatsexamen. In 1918 werd hy benoemd tot hoogleraar aan de Vrye Universiteit in de exegese en canoniek van het Oude Testament. De heer Aalders, die in 1911 promoveerde tot doctor in de theologie, aanvaardde 28 mei 1920 zyn ambt als hoogleraar met een rede over „Tyken- tering in de oudtestamentische weten schap". Tot zyn emeritaat in 1950 is prof. Aalders hoogleraar geweest. Tal van jaren is prof. Aalders voor zitter geweest van de Bond voor Gere formeerde Jeugdorganisatie en van de stichtingen voor debiele en achteriyke kinderen in Ermelo, Noordwyk aan Zee en Soestdyk. Hy was bestuurslid van de Unie „een school met de bybel". Van de hand van prof. Aalders zyn tal van boeken verschenen, voorname- ïyk op het gebied van de profeten van het Oude Testament. Prof. Aalders was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Kerk en toto De kerkeraad van de Chr. Geref. Kerk te Midwolda is van oordeel, dat leden van zyn kerk geen lid kunnen zyn van een voetbalvereniging waar aan een toto is verbonden ongeacht of zy daadwerkeiyk aan die toto mee doen. Hy vindt dit in stryd met de christelyke beginselen en heeft in ver band daarmee besloten in een bepaald geval een kerkelijke bevestiging van het huwelyk af te wyzen. NED. HERV. KERK Beroepen te Wezep T. Langerak te Vln- keveen te Lijnden-Badhoevedorp D. Dubbeldam, vicaris te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Barneveld P. P. J. Mon ster te Gouda. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Dandenong (Austra lië) (Ref. Churches) A. H. Schippers te Hlllegom. Bedankt voor Den Helder J. P. van de Boomgaard te Theslnge. Tweetal te Kampen T. Brlenen te Mussel en J. H. Carller te Zutphen. GEREF. GEMEENTEN Chr. van EVANG. LUTH. KERK Tweetal te Amstelveen C. Schroder te Enkhulzen en mej. da. M. P. Stol te WH- dervank-Veendam. GEREF. KERKEN Beroepen te Delfzyi F. J. Bil te Oude- ga W.D.) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anthonlus Jozef, zn van H. van Ton- feren en E. Verschragen; Allda, dr van G. andbergen en G. Guyt; Johannes en Pie ter, zns van J. Groeneveld en P. de Graaf; Marlétte Eeuwcona, dr van J. L. T. Oebe- rlus Kapteijn en I. H. W. Dijkstra; Adrlana Cornelia, dr van H. C. Pouw en B. W. Heus; Rudolf Paul. zn van J. van 't Loo en J. van der Meyden; Johan Leendert. zn van J. Klom en A. Scheerhoorn; Keim- pe. zn van K. D. Roosjen en D. G. Kok; Marlnus, zn van P. Moerland en W. Siyk- huls; Anna Wllhelmlna, dr van W. J. l'Amle en C. J. H. Konlngs; Chrlstlanus Josephus, zn van C. J. Slngellng en T. J. Schramp; Tltla Johanna Marina, dr van W. van Leeuwen en H. D. Klein; Lljsber- tus Cornells, zn van C. N. Blase en D K. de Mooy; Jolanda Karin, dr van H. Broer en A. van Noort; Martina Claslna Maria, dr. van H. Duwel en P. A. A. Pennlngs; Jacob, zn van J. van Ryn en L. van Duljn; Marjolelne Maria Johanna, dr van J. P. Wassing en M. S. van der Plas; Maarten Jacobus, zn van A. Kuyt en M. Paap; Eduard Pleter, zn van A. D. van Gemeren en M. G. Bavelaar; Jacoba Qulrlna, dr van J. M. Turk en J. A. Lek; Theodorus Lode- wyk. zn van J. G. van Steyn en J. J. W. van Kempen; Willy, dr van H. Ouwehand en W. Mondt. GETROUWD J. P. Pluim Mentz en I. T. Bol. OVERLEDEN J. de Vries, 5 laar, zoon; E. van den Bergh, I jaar, dochter.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3