KENNEDY GEEFT AMERIKANEN EEN „SCHOKBEHANDELING" Quadros zegt Galvao op „Santa Maria*" steun toe Moord op Ned. chauffeur te Biak lieden berecht WEERBERICHT Reeks Democratische donderslagen uit hemeldie door Republikeinen nog vrij helder geacht werd lil lange jaren heeft president zijn volk niet zó onverbloemd gezegd waar het op staat! A m eri ka a rise ma ri ne Ontscheping van passagiers op volle zee is te gevaarlijk Burgemeesters kunnen circus verbieden Vijf jaar en vijftien maanden voor Papoease gebroeders Sada T.V. vanaf f 275.- EDLY RADIO SERVICE (9uc/ teuwss Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 31 JANUARI 1961 No. 30268 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. a. El van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel l, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Realistische rede van president der V.S. (Van onze correspondent in Washington) President Kennedy heeft het nodig gevonden het Amerikaanse Congres en het Amerikaanse volk een schokbehandeling toe te dienen. De rede, die hij gisteren voor beide huizen van het Congres over de toestand des lands uitsprak, toonde een grote mate van ongerustheid over Amerika's positie in de wereld en over de binnenlandse economi sche en sociale situatie. In jaren heeft een Amerikaans president zijn volk niet zo onverbloemd gezegd waar het op staat! Juist omdat het Amerikaanse publiek acht jaar lang gewend is geweest kalmerend- optimistische toespraken van Eisenhower aan te horen, klonk Kennedy's rede vooral voor veel Republikeinen als een reeks donderslagen uit een nog altijd vrij helder geachte hemel. Kennelijk is het de bedoeling van de president geweest om het Congres en het Amerikaanse volk dusdanig van de ernst van de toestand te doordringen, dat men de maatregelen, die hij aankondigde en binnenkort zal voorstellen, met alle kracht zal steunen. Scherpe kritiek op regering-Eisenliower Dat Amerika de schok dezer rede heeft ondergaan staat vast, doch Ken nedy heeft ongetwijfeld vele Republikei nen geërgerd door zijn kritiek op de vorige regering. De partijtegenstelling in het Congres kan daardoor verscherpt zijn en dat zou moeilijkheden kunnen opleveren bij de hoogst belangrijke stemming in het Huis, die waarschijnlijk vandaag zou worden gehouden, een stemming, waarbij het prestige van de nieuwe regering nauw betrokken is. Het woord „schokbehandeling" is waarlijk niet overdreven. De president sprak over het uur van nationaal ge vaar en hij noemde de huidige toestand van de economie verontrustend. Sociale verbeteringen achtte hij hard nodig. Hij doelde daarbij vooral op de bouw van huizen en scholen alsmede op krachtige steun aan het wetenschappelijk onder zoek. In de internationale politiek, zo zei Kennedy, hebben wij het gety en de tijd met mee: elke dag brengt ons nader tot het uur van het grootste gevaar. Hij had echter ook gesproken over het uur van Amerika's nationale kansen. Zowel militair als economisch en politiek moet Amerika zich inspannen teneinde een keer ten goede te bewerken. Persoonlijk heeft hij de leiding op zich genomen van Amerika's poging om te komen tot een wapencontrole. Kennedy ziet zulk een controle waarschijnlijk als eerste fase van ontwapening. Indien communisten kritiek op deze rede laten horen, zullen zij waarschijnlijk betogen, dat Kennedy slechts over „controle" heeft gesproken en niet over ontwape ning. De president herhaalde echter wat hij reeds by zijn inauguratie had gezegd: van nu af aan moeten Amerikaanse onderhandelaars beter geïnformeerd en beter voorbereid zyn wanneer zy gaan onderhandelen over stopzetting van de kernexplosies en aanverwante proble men. Amerika moet nu eens met reele voorstellen ter tafel komen. Geen ambtenarij Washingtons honderdduizenden ambte naren moeten met bijzondere belangstel ling geluisterd hebben naar wat de pre sident over hen te zeggen had. De waarde van de ambtenaar zal niet be paald worden door zijn rang, doch door zijn initiatief. Durf en gezond menings verschil zal deze regering weten te waar deren. Over deze passage kon men ech ter terstond in de hoofdstad cynische opmerkingen horen. Indien Kennedy de ambtelijke sfeer zou weten te veranderen, zou hij wel een bijzonder sterke leider blijken te zijn. Maar in elk geval kan zijn aansporing wel enig effect ten goede hebben. Deze regering is zich bewust een Hercules-taak op zich te nemen. Er zul len, aldus Kennedy, nog meer tegen slagen komen alvorens het getij is ge keerd. „Maar keren moeten wij het", liet hij daarop volgen. Moed of overmoed? dat zal de toekomst moeten uitwijzen. Dat Kennedy zichzelf echter niet als een halfgod beschouwde, kon blijken uit het citaat van Franklin D. Roosevelt, waarmede hij zyn rede besloot: „Wij TIJDELIJK REGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, maar morgen ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige aan de kust tot hard of stormachtig toenemende wind, aanvankelijk tussen zuidwest en zuid, later westelijk. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 februari Zon op: 8.21 uur; onder: 17.27 uur. Maan op: 18.27 uur; onder: 8.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.58 en 16.07 uur. Laagwater te 12.02 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. bidden, dat wij de mogelijkheden waard zijn, die God ons heeft geschonken". (Voor een korte samenvatting zie men verder elders in dit nummer). In vergelyking met andere dergelijke redevoeringen was Kennedy's toespraak betrekkelyk kort, doch ryk aan inhoud. De rede duurde vierenveertig minuten en werd zevenendertig keer door applaus onderbroken. Herhaaldelyk kwam het applaus echter alleen van de Democra ten. Soms leek het wel alsof Kennedy de toon van de verkiezingscampagne nog niet geheel kwijt was. Het moet de Republikeinen beslist geïrriteerd hebben, dat Kennedy het gebrek aan welvaart onder Eisenhower zo dik onderstreept heeft. Hy zei: „Wij komen aan het be wind na zeven maanden recessie, drie- en-een-half jaar slapte en zeven jaar verminderde economische groei". Na af loop van zijn rede staken verscheidene Republikeinen hun ongenoegen niet onder stoelen of banken. Deze voor de Republikeinen nogal onaangename rede werd uitgesproken aan de vooravond van een buitengewoon belangrijk debat in het Huis van Afgevaardigden. Speaker Rayburn wenst de regelingscommissie van het Huis vijftien in plaats van twaalf leden te geven. Tot dusverre was deze regelingscommissie door haar con servatieve samenstelling een soort doof pot, die de wetsvoorstellen smoorde, waar de conservatieve Democraten en de behoudzuchtige Republikeinen bezwaar tegen hadden. Rayburn wenst thans door een uitbreiding van deze commissie te garanderen, dat het gehele Huis vrij kan stemmen over alle belangrijke voor stellen. Gevaar van nederlaag Dit is een Democratisch oogmerk van het zuiverste water, doch daar vele Republikeinen samenspannen met de conservatieve Democraten uit het zuid oosten is de uitslag tamelijk onzeker. Het zou voor de nieuwe regering een zware klap zyn, indien zij zo vroeg reeds een nederlaag zou lijden. Blijft de regelingscommissie op oude wijze samen gesteld, dan kunnen de diverse wetsvoor stellen van het nieuwe bewind geblok keerd worden. Het economische en sociale programma van Kennedy zou daardoor ernstig in gevaar komen en bovendien zou het buitenland een gun stige stemming in het Huis interprete ren (en niet geheel ten onrechte) als een motie van wantrouwen. 7 r I rp i'flmv T m x; Ti m mzxma ss m m mm m aisnna m m m r* m De rebellenleider Henrique Galvao die het Portugese passagierschip „Santa Maria" voor de kust van Brazilië, een 60 kilometer ten noord oosten van Recife, heen en wee/ laat kruisen, heeft hulp gekregen van de gouverneur van de Braziliaanse staat Guanabara, Carlos Lacerda. De gouverneur, die tevens de rechterhand is van de nieuwe Braziliaan se president, Janio Quadros, heeft Galvao de volgende boodschap ge zonden: „President Janio (Quadros) heeft aan de pers verklaard, dat hij zorg zou dragen voor de debarkatie van de passagiersen dat het schip in uw macht zou blijvenHoewel deze verklaringen aan de pers niet officieel bevestigd zijn, kan ik II meedelen, dat zij inderdaad de ziens wijze van de nieuwe president weergeven". Lacerda verwees naar een verklaring die in een krant was verschenen en die afkomstig zou zyn van Quadros, waar in hy Galvao permissie gaf de passa giers te ontschepen en de macht over het schip te behouden. Intussen is de Amerikaanse schout bij-nacht Allen E. Smith, aan boord gegaan van de torpedobootjager „Gea ring" die in de haven van Recife ge meerd ligt. Hoewel het hoofdkwartier van de Amerikaanse vloot in de Atlan tische Oceaan te Norfolk bekend had gemaakt dat Smith gisteravond nog de „Santa Maria" zou bereiken, hebbon marinefunctionarissen te Recife ver klaard dat Smith pas hedenmorgen vroeg uit de haven zou vertrekken. Het bestuur van de haven te Recife heeft intussen gisteravond aan alle koopvaardijschepen een verbod opge legd na 22.00 uur de haven te verlaten als „voorzorgmaatregel". Hoewel dit verbod niet nader werd toegelicht, neemt men aan dat dit bevel samen hangt met de aanwezigheid van de Amerikaanse torpedoboot jagers en de overeenkomst tussen Galvao en Smith om de debarkatie van de passagiers van de „Santa Maria" te bespreken. Een woordvoerder van de Amerikaan se marine in Recife heeft intussen mee gedeeld, dat de marine ertegen is, dat da 600 passagiers in volle zee worden ontscheept. Met het oog op de vele vrou wen en kinderen zou dit te gevaarlijk zijn. Arrestatie De Braziliaanse politie heeft in Rio de Janeiro de jeugdige Portugees Emma nuel Dias de Mello gearresteerd, die voornemens zou zijn geweest generaal Delgado, de leider der oppositie tegen Portugals „sterke man" professor Sala- zar te vermoorden. Dias de Mello zou dit zyn opgedragen door de „Portugese politieke politie". Vernomen wordt dat gouverneur La cerda een arrestatiebevel heeft uitge vaardigd tegen alle leden van de „Por tugese politieke politie", die in de pro vincie Guanabara zouden worden aan getroffen. Repatriëring Nederlanders Een woordvoerder van het Nederland se minsterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in antwoord op een vraag meegedeeld, dat de ambassadeur in Bra zilië, E. J. baron Lewe van Aduard, machtiging heeft ontvangen alle nodige maatregelen te nemen voor de repa triëring van de Nederlanders aan boord van de „Santa Maria". Met ingang van morgen zal Ne derland als zevende Europees land beschikken over een telefonische nieuwsdienst, welke verzorgd wordt door PTT en ANP. Voorlopig is de nieuwsdienst alleen beschikbaar voor Amsterdam. De foto toont de centrale bij het ANP te Den Haag waar een medewerkster het laatste nieuws op geluidsbanden vastlegt, die na het draaien van het nieuws- nummer" afgedraaid worden. Minister Toxopeus heeft het Twee de Kamerlid Van Meel (KVP) in antwoord op schriftelijke vragen la ten toeten, dat burgemeesters de be voegdheid bezitten circusvoorstel lingen te verbieden. Als zij de verto ningen strijdig achten met de open bare orde of zedelijkheid kunnen zij deze bevoegdheid ontlenen aan ar tikel 221 van de Gemeentewet. De bewindsman voegt er nog aan toe, dat de burgemeester van Amersfoort zijn weigering tot het verstrekken van een vergunning grondt op de overweging, dat het vertonen van allerlei tegenna tuurlijke kunstjes door wilde dieren weerzin wekt, in een beschaafde maat schappij niet thuis hoort en in strijd is met de goede zeden. Zijn standpunt wordt overigens onderschreven door het College van burgemeester en wethouders en de raadscommissie van bijstand voor culturele aangelegenheden. De burgemeester van Zandvoort heeft soortgelijke overwegingen laten gelden. Hij achtte de circusvoorstellingen en de daaraan verbonden risico's een ernstig gevaar voor de openbare orde en tevens in strijd met de goede zeden, omdat zy op ongezonde sensatielust van het pu bliek zijn gericht. De toetsing van deze maatstaven komt in de burgemeester toe. Naar de me ning van de minister kan daarom niet gesteld worden dat deze burgemeesters in redelijkheid niet tot het door hen ingenomen standpunt konden komen. In de vlakke weilanden langs .- Amstelveenseweg te Amsterdam verrijst het imposante betonskelet voor het nieuwe Academische Zie kenhuis. Zwijndrechts goede heertje' aangehouden De 32-jarige vertegenwoordiger uit Zwijndrecht. beter bekend als het Zwijndrechtste „goede heertje" is in de afgelopen nacht by een hotelcontrole in Amsterdam door de hoofdstedelijke centrale recherche aangehouden. De man werd sinds 3 januari jl. gezocht onder verdenking van diefstal van een gehuurde auto en diefstal van f 3500. ten nadele van zyn werkgever, een Rotterdamse juke-boxhandel. De verte genwoordiger eindigde zijn omzwervin gen door drie landen gisteren doodver moeid in Amsterdam. Hij had geen cent meer op zak De thans gearresteerde moet gister avond beseft hebben dat het „kat-en- muis-spelletje" met de politie van drie landen was uitgespeeld, want hy liet zich in hotel „De kraansluis" aan de Kromme Waal onder zyn eigen naam inschrijven. Hij heeft daar slechts kort van zijn nachtrust kunnen genieten, want om half vier lichtten rechercheurs hem van zijn bed. Hy werd voorlopig in het hoofdbureau van politie ingeslo ten en is vanochtend op transport ge steld naar Zwyndrecht. HOGERE OLIEPRIJZEN Op 1 februari a.s. zullen, naar van de oliemaatschappyen wordt vernomen, de verkoopprijzen voor een aantal aardolie- produkten verhoogd worden. Deze ver hoging van de binnenlandse verkoop prijzen welke na voorafgaand overleg met het ministerie van Economische Za ken tot stand is gekomen, betekent een aanpassing aan de gestegen wereld marktnoteringen. Met ingang van ge noemde datum worden petroleum er tractorpetroleum 'i cent per liter, gas- olie, autogasolie en huisbrandolie O.r cent per liter duurder, met dien verstan de, dat de prys van huisbrandolie I voor particulieren 0.85 liter cent per li ter verhoogd zal worden. De prys van dunne stookolie wordt verhoogd met 55 cent per 100 liter, die van zware stook olie met f. 4 per ton en die van middel zware soorten met f.350 per ton en f 3 per 1000 liter. Oudste inwoonster - 106 - overleden „Opoe Hund" te Kolham (Van onze correspondent) In Kolham is vannacht op 106- jarige leeftijd overleden mevrouw M. Hund—Smit, de oudste inwoon ster van Nederland. Opoe Hund was sinds het overlijden op 14 januari van mevrouw H. Smit— Meijering. die 107 is geworden, de oudste van het land. Sinds die tijd ongeveer was ze echter ziek. Een beroerte trof haar en van de gevolgen hiervan heeft ze zich niet hersteld. Opoe Hund, die jarenlang in Sappemeer heeft gewoond, kwam in 1929 na het overlijden van haar man naar Kolham, waar ze sindsdien bij haar dochter mevr. L. Scholtens—Hund woonde. Ze had vier kinderen, elf kleinkinderen en nog een groot aantal achterkleinkinderen. Begin januari werd een Nederlandse chauffeur te Biak op beestachtige wyze door Papoea's met een kapmes om het leven gebracht. Vandaag stonden de twee daders, de gebroeders Sada, terecht voor de Lan- schapsrechtbank te Biak. Er bestond veel belangstelling voor deze rechtzaak, zowel bij de Europeanen als de inheemsen. Temeer, omdat de herinnering aan dit gruwelijke drama een ieder nog levendig voor de geest stond. Chauffeur Driessen vervoerde op die fatale dag in een vrachtauto van de Marine negen inzittenden. Hy reed daarbij een vyfjarig Papoea-meisje aan. dat dodelyk verongelukte. Tydens de zitting bleek, dat chauffeur Driessen na de noodlottige botsing naar het meisje is gelopen. Daarna wilde hy in een nabijzynde Chinese winkel om medische hulp telefoneren. Een van de beklaagden. P. Sada. die eerst een steen naar de vrachtwagen had gesmeten, kwam met een dolkmes in de hand achterna. Een achterin de auto gezeten marinier zag dit en hoewel ongewapend sprong hy uit de wagen om hulp te bieden. Inmiddels was deze Sada echter al door een passerende po- litieman-in-burger vastgegrepen en ont wapend. Terwyl de genoemd marinier P. Sada bewaakte liep de politieman ook naar de Chinese toko om de po litiepost te waarschuwen. Inmiddels was er een tweede marinier uit de wagen gesprongen. Hij liep op Driessen toe. Ineens zag hy volgens zyn verklaring een donkere schim op Driessen toeschieten, een kapmes flik kerde in het zonlicht en voor de ver bouwereerde marinier goed besefte wat er gebeurde, was Driessen met enkele wilde houwen neergeslagen. Als aan de grond genageld keek de marinier naar het bloedbad. Volkomen van de kook draaide hy zich toen om en rende naar de vrachtwagen terug. M. Sada heeft na zyn daad geen verzet gepleegd tegen zijn arrestatie. Hy gaf het zo wreed gebruikte kapmes rus tig aan de toegesnelde politieman af. Een naast de chauffeur Driessen geze ten marinier had tydens de moord nog uit de wagen willen springen, maar het gebeurde allemaal te snel om nog iets te kunnen uitrichten. Driessen stierf kort na de aanval. De uitspraak van de Landschapsrechtbank luidde: P. Sa da 15 maanden gevangenisstraf wegens poging tot zware mishandeling en M. Sada vijf jaar wegens zware mishande ling, de dood tengevolge hebbende. Beide beklaagden hebben tegen het vonnis beroep aangetekend. In afwach ting van een eventuele revisie van het vonnis door de directeur van Binnen landse Zaken te Hollandia zyn beide Sada's in preventieve hechtenis gesteld. Advertentie MORSSTRAAT 20 TELEFOON 33975 - LEIDEN Uit Het Leidsch Dagblad van 1 Februari 1861: Keizer Napoleon heeft 1000 Jr. en Keizerin Eugenie 500 fr. gegeven voor de noodlijdenden door den Watervloed in Gelder- land. Te Arnhem is het water 35 1 duim gewassen, zoodat het 1 thans aan den rand der boven- kade staat. De ijsdam bij Mal- burgen zit nog onbewegelijk. De spoortrein van Arnhem naar Emmerik kan die plaats onmo- gelijk bereiken, daar het water bij Elten over den dijk loopt. Te Zevenaar stond het Woensdag 4 voet beneden de kruin van den dijk te Elten tot aan de rails en te Babberich loopt het over den weg. Men berigt dat 5 a 600 ellen van den Rijn-spoorweg tusschen i Zevenaar en Elten is wegge spoeld.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1