MISTER ZUIDWIJCK" JUBILEERT SpoRtief PW won het toernooi van jubilerend HVL HENK VAN DER KLIP 99 pORtRCt speelt kwart eeuw in eerste elftal Nol Kloosterman en P. de Jong weerden zich in Made geducht GOUWELEEUW (bruine band) KAMPIOEN ZWAARGEWICHT (Van een onzer redacteuren) „Mister Zuidwijck" gaat jubileren! Zo mogen wij deze secreta ris-penningmeester-aanvoerder toch wel noemen, nu hij in maart een kwart eeuw in het eerste elftal speelt. Een uniek jubileum. Sportfiguren, die het 25 jaar in een vereniging uithouden, zijn al niet zo dik gezaaid. Wat dan wel te zeggen van een man, die in zo'n zelfde periode in één elftal 122 mede spelers (nauwkeurig geturfd!) „overleefde" en zeker 500 wedstrijden (heel ruw geschat) speelde? Een ideale vraag om in een sportief portret te beantwoor den. Met een stille ode aan de heer Alexander Melville Bell grepen wij naar zijn uitvinding en draaiden. drie..twee..zes..zes..zeven. „Met Van der Klip", klonk het in onze oren. „Mevrouw, we zouden graag een praatje met uw man maken. Kan dat? En zo ja, wanneer?". „Nou. u komt maar. De koffie is hier altijd bruin. Vanavond is mis schien wel het best. Dan komt er toevallig niemand. We zitten name lijk allebei in het bestuur, dus het is hier zo'n beetje de zoete inval". „Zou u man geen bezwaar ma ken?" „Dat merken we dan wel weer". Maar Henk van der Klip was bij voorbaat kansloos. Daarvoor is hij te nauw gelieerd aan de publiciteit. Zijn vrouw werkt immers als re dactrice mee aan een Leids dames weekblad. Die avond om acht uur lieten we de bel tingelen in hun woning aan de Hugo de Vriesstraat 58 te Leiden. Van de juistheid van deze op merking raakten wy tijdens het ge sprek steeds meer overtuigd. Wan neer we in Henk van der Klips sportieve verleden duiken komen we eerst het jongetje tegen, dat op 5- jarige leeftijd in de Sleutelstad kwam wonen en al spoedig daarna actief aan het sportverenigingsle de functie van wedstrijdsecretares se. „Erg gemakkelijk die concentra tie van krachten", meende Henk van der Klip: „Bestuurskwesties worden hier altijd in een handom draai uit de wereld geholpen". „Trouwens door dat enthousiasme Henk van de Klips wel en wee op de hockeyvelden loopt nu eenmaal parallel met de historie van de oranjebruinen. Een kwart eeuw geleden werd be gonnen in de laagste klas van de onda-bond district Leiden. In de oorlog kwam men in de vierde klas van de Kon. Ned. Hockey Bond Ongebruikt Een uur later merkten we zelf een beetje verbaasd, dat onze blocnote nog steeds ongebruikt in onze binnenzak zat. We waren met de kalme, sympa thieke figuur, die de thans 42-jarige Henk van der Klip bleek te zijn, en zün levendige vrouwtje onmid dellijk in een zeer geanimeerd ge sprek geraakt. De koffie was inderdaad bruin... en smakelijk. Het doel van onze komst leek een beetje op de achtergrond te zijn geraakt. Maar niet helemaal. Dan kan trouwens niet. Het is niet doenlijk hockey geheel uit een gesprek met hen te bannen. Daarvoor neemt deze sport een te grote plaats in het leven van dit sportieve echt paar in. „Noem het gerust een hockeyhu- welük". HENK VAN DER KLIP thuis met zijn onaf schei- delijke pijp. Zijn vrouw snuffelt in de paperassen (Foto L.D./Holvast) ven deelnam. Hij speelde waterpolo in LZC, was buiten clubverband een liefhebber van tennis en vierde zijn voorkeur voor turnen bot in de gymnastiekvereniging „Donar". Vreemd genoeg werd in deze ver eniging de kiem gelegd voor zün latere hockeyloopbaan. Hü geraak te nl. bevriend met Frits van Veen en die lokte hem mee naar „Zuid wijck". Dat is nu iets meer dan een kwart eeuw geleden. De ver eniging liep nog in haar allereerste kinderschoenen. En zij kampte met die beruchte kinderziekten. Een er van is een bekende, die ook nu nog veel voorkomt: het gebrek aan ter reinen in Leiden. „Zuidwijck" speelde op een in Wassenaar ge huurd oud-voetbalveld vlak naast de remise van de gele tram. „Er stond een enorme tribune op. Maar dat was voor ons toen echt overdadige luxe", merkte Henk van der Klip op. De grond, waarop het terrein lag, behoorde aan het landgoed „Zuijd- wijk". Vandaar ook de naam van de vereniging, al is die om nooit opgehelderde reden wat verbasterd. Anderhalf „We hadden toen anderhalf elf tal", vertelde Henk. „Dus mijn kans kwam al snel. Er was een in valler nodig en al had ik tevoren nooit gehockeyd, op de halfplaats kon ik niet veel kwaad". Nu 25 jaar later dus speelt hij nog steeds in datzelfde eerste elftal van „Zuidwijck". Met hart en ziel is hij aan zijn vereniging verknocht. Achttien jaar geleden wist men hem al te strikken voor een bestuursfunctie. Sinds meer dan tien jaar torst hij nu als secretaris-penningmeester de administratieve lasten. In de hockeysport leerde hij ook zijn vrouw leren kennen. Die is trouwens eveneens al meer dan twintig jaar actief lid. Een zeer actief lid zelfs. Want ze vervult ook van mün vrouw heb ik het zo lang kunnen volhouden. Anders lukt dat nooit. We zijn beiden de hele zon dag weg. Geen van twee zit een dag alleen. En dat doet nu een maal de meeste figuren van de sportvelden verdwijnen". „En een van de twee neemt de kinderen mee", voegde zün vrouw er aan toe. „Die weten al niet beter. De zondag is voor hockey. Ze gaan meestal mee naar de wedstrijd met de beste kantine. Die kennen ze trouwens al". De hobby van hun ouders is de kinderen vanzelfspre kend niet ongemerkt1 voorbügegaan. De tienjarige Marijke doet niets liever dan ook een balletje te slaan. („Als ik scheidsrechter ben mag ze het wel eens op de rechtsbuiten plaats proberen", zegt de trotse moeder) en de zevenjarige Hen drik Jan vindt de afgezaagde stick, waarmede hij het moet stellen, toch eigenlyk ver beneden zün jeugdige waardigheid. terecht. Via de derde en tweede klas promoveerde Zuidwijck I in het seizoen 1952'53 naar de pro motieklas. Daar bivakkeerde het drie jaar. toen volgde degradatie naar de tweede klas, waarin men nu nog poogt het hoofd boven wa ter te houden. Nog steeds onder leiding van nestor Henk van der Klip. De tüd, dat hü de aanval leidde is echter voobü- „Een man van mün leeftijd speelt natuurlük in de achter hoede", aldus Henk. En naast hem op de andere backplaats staat Jac. van Berge Henegouwen (37 jaar en al 14 jaar lid). Achter hem verde digt Dick Reekers (34 jaar, 17 jaar lid) het heiligdom van de oranje bruinen. In totaal telt dit trouwe defen sieve trio dus niet minder dan. 113 jaar. Naar strand Wanneer de velden afgekeurd zyn „Dat gebeurt nog wel eens, want ook Roomburg is nog verre van ideaal" en het weer laat het even toe. dan moet men niet vreemd opkijken als men de fami lie Van der Klip met een aantal van hun hockeyvrienden en dat zyn er heel wat op het strand tegenkomt met sticks in de handen. „Sportlievend Nederland heeft er kennelük geen benul van. wat een prachtige gelegenheid daar braak ligt. Als je na enige tüd het zand rul hebt gespeeld, dan schuif je ge woon een eindje op. En het is een hele afstand naar Den Helder", merkte Henk droog op. Parallel We verdiepen ons nog even in de geschiedenis van Zuidwijck, want Geen wonder, dat tegenstanders, die verloren hebben, nog wel eens het verwijt te slikken krügen: .Konden jullie die oude kerels niet eens passeren". Maar ook hier doen de „oudjes" het nog best. Verhuizingen In die kwart eeuw heeft Henk van der Klip twee verhuizingen meegemaakt. Toen men in 1940 lucht kreeg van de plannen om in het Leidse Hout een sportpark aan te leggen, was Zuidwyck er als de kippen bü om te solliciteren. Zo kreeg deze Leidse vereniging, die in Wassenaar speelde, iets, wat de Leidse Mixed Hockey Club nooit heeft kunnen veroveren nl. een veld in Leiden. In het Leidse Hout speelde Zuid- wück tot 1956. Toen trokken deze hockeyers naar Roomburg en hun terrein kwam vrü voor de korfbal lers. HENK VAN DER KLIP .op het sportveld In Roomburg zouden oorspronke- lük drie velden ter beschikking van de hockeyers komen, maar het wer den er toch maar twee, omdat op één voor de handballers beslag ge legd werd. Dus spelen Zuidwijck en Siseo thans met negentien teams op twee velden. Dit aantal heeft men kunstmatig laag gehouden. Teza men zouden deze verenigingen ge- makkelijk 25 elftallen op de been kunnen brengen. Maar de accom modatie ontbreekt. De jeugd moet afgestoten worden inplaats van aangetrokken Het zijn sombere geluiden, die nauwelijks passen in een ge sprek met dit montere echtpaar, dat allerlei paperassen leden- kaarten, foto-albums, jaargan gen van het cluborgaan „De Wekker" (door hen geredigeerd) en wat al niet meer tevoor schijn tovert om jaartallen, da ta, namen en feiten voor ons op te zoeken. Geen moeite is teveel. Geen vraag te boud, geen detail te gering. De tijd vliegt ongemerkt voor bij. Als we eindelijk opstappen en ons verontschuldigen, dat we op hun hele avond beslag hebben gelegd, is het laconieke com mentaar: „We zaten toch lek ker warm". En als we de volgende avond met een fotograaf nog eens terugkomen, worden we begroet met een: „Eerst even een kop koffie Revanche voor competitie-nederlaag Dc festiviteiten, die het jubile rende HVL dit jaar organiseerde, werden zaterdag met een toernooi op overgangsklassepeil besloten. Behalve de vier Leidse overgangs klassen en de kampioen 1959 1960 van de Afdeling Leiden, HVL 2, namen KVC, Voorburg, de Delftse studentenploeg Punch en WA uit Amersfoort aan dit toernooi deel. De negen ploegen waren in drie poules ondergebracht. In poule I wonnen Kan- geroes en PW beide van 't enigszins te leurstellende KVC. De strijd tussen deze ploegen moest dus de beslissing bren gen. Kangeroes begon in een zeer hoog tempo, hetgeen PW kennelijk verraste. De opgelopen 010-achterstand kon het niet meer goed maken (10-15). De twee volgende sets waren, ondanks hardnek kige tegenstand van Kangeroes-züde. toch voor PW, waardoor dit team zich voor de eindronde plaatste. In poule 2 won het eerste team van de organiserende vereniging zijn beide wed strijden, al bood VVS vooral flinke te genstand. De Delftse studenten hadden enige reserves moeten opstellen en wa ren daardoor te zwak geworden om in deze afdeling een rol van betekenis te kunnen spelen. Poule 3 was de afdeling der verrassin gen. Het begon al met de 1—2-overwin- ning van de HVL-reserves op Voorburg. De Voorburgenaren deden op hun beurt van zich spreken door het sterke WA, dat op het ogenblik nog met een reële kampioenskans de tweede plaats in de overgangsklasse West-II inneemt, met 2—0 te kloppen. WA herstelde zich en klopte HVL 2 met 20, waardoor de drie ploegen gehjk eindigden. Zü kwamen ieder nogmaals tegen elkaar uit in één beslissende game. WA won nu zowel van HVL-2 als van Voorburg en plaatste zich dus alsnog voor de finales. In een korte pauze bood voorzitter Zil- verentant alle teams een aandenken aan dit tournooi aan. Ook HVL werd niet vergeten, want het ontving van WA een fraaie tegel van het Amersfoortse wa pen. terwijl de studentenploeg Punch haar traditionele fles rumpunch niet vergeten was! Finale In de finalepoule ontmoetten HVL en PW elkaar voor de tweede maal binnen 24 uur! De avond daardoor hadden de ploegen elkaar de leiding in de over gangsklasse West III betwist. Had HVL zich toen de sterkste betoond, nu was dat ongetwijfeld PW. De roodwitten speelden zonder Bonnet en Van Heek. maar konden dat zeker niet als excuus laten gelden, want PW miste aanvaller Sieval. Leurink speelde voor het net echter voor twee! Zün smashes waren weer ou derwets! Trouwens heel PW speelde een betere wedstrüd dan de avond daarvoor, terwül HVL daarentegen uitermate on geïnteresseerd speelde. PW won dan ook zeer gemakkelük (15-7, 15-8). In de tweede wedstrüd kwamen HVL en WA tegenover elkaar te staan. Ie dereen verwachtte een gemakkelüke zege voor de Amersfoorters. Dat pakte echter anders uit, want vooral Tieleman bleek er veel zin in te hebben en deze speler kwam door zün enthousiasme zelfs aanvallend tot redelüke prestaties. Ook invaller Bouwman, die onder zeer moeilüke omstandigheden (kersvers uit de junioren en in te moeten vallen in een vrij futloos spelend team) zün de buut maakte, toonde uit het goede hout gesneden te zün. Een speler, waarvan HVL nog veel plezier kan beleven. WA wilde vooral aanvallend het te mooi doen en dat strafte HVL resoluut af (15-13, 15-6). Wilden de Amersfoorters nog een kans maken op de eerste pri.is PAARDESPORT Prix d' Amerique voor Masina De Franse hengst Masina heeft te Vincennes de internationale draverü „Prix d'Amerique" over een afstand van 2600 meter en begiftigd met 300000 nieuwe franken (230 000 gulden) gewon, nen in een tüd van 3 min. 29.9 sec. (km-tüd: 1.20.7). De tweede plaats was voor Tornese, de derde voor Jocrisse en de vierde voor Jariolain. Er verschenen achttien dravers aan de start. Het win nende paard werd gereden door Brohier, de overige geplaatste paarden door res- pectievelük Brighenti, Charles Mills en Zamboni. dan zouden zü PW met 20 moeten kloppen. PW nam echter geen risico en won de eerste set met ruim verschil (15_7). De tweede set was heel wat spannender. WA kwam zelfs met 12-14 voor, hetgeen toch nog niet voldoende bleek, want het werd 1614 voor onze stadgenoten, waardoor zü dit toernooi op hun naam brachten. In de kleed kamer reikte de HVL-voorzitter de prij zen aan PW, HVL en WA uit, terwül ook de heren scheidsrechters Voisin, Wiarda en Stoltz niet vergeten werden. Een spontaan applaus van de spelers werd bovendien hun deel. Een leuk en zeer zeker geslaagd toernooi, waarmee HVL een streep zette onder de viering van het 10-jarig bestaan. Van het wielerfront Dijkstra tweede bij nieuwelingen Nol Kloosterman, de nog Jonge ama teur uit Leiden (Swift-Comblnatie) blüft het als „crosser" uitstekend doen. Ook gisteren in de cycle-cross te Made (Nrd.- Brabant) over 25 km., waar het bar koud was, reed hü uitstekend en eiste achter de winnaar en kandidaat voor af vaardiging naar de wereldkampioen schappen Manus Brinkman de vüfde piaats voor zich op. Drie renners van de 35 deelnemers ga ven de eerste ronden de toon aan: Jan van Dük (Lisse), Frakking (de winnaar van Kralingen» en M. Brinkman (Rot terdam) Van dit drietal passeerde Frak king zeven van de 13 ronden als eerste de streep, hetgeen betekende dat de ren ner uit Naarden de extra-prijs in ont vangst mocht nemen. In de achtste ron de stapte Jan van Dijk van de fiets: het ging niet! Ruttenberg nam zün plaats in de kopgroep over. In de 11e ronde sprong Brinkman weg, maar later was de groep van drie weer compleet. Dit bleef zo tot in de laatste meters en de spurt op de weg bracht de beslissing: 1. Brink man met in zün wiel Frakking en Rut tenberg. Vierde en vüfde werden Wil- lemse (Nuth) en Kloosterman, 6. Bas- tiaanse, 7. R. v. 't Klooster. Bert Zoet, die aanvankelük ook aardig gedraaid had, ging de laatste ronden moeilijker rond en finishte als twaalfde. SUCCESSEN Bü de nieuwelingen (38 renners) ging de strüd over 15 km. Het werd een nek- aan-nekrace tussen de Hagenaar Ver stappen en Dijkstra uit Noordwükerhout. Ook hier besliste de spurt: 1. Verstappen (34.15 min.), 2. Dükstra („De Bollen streek"), 3. Goud (Dordrecht), 4. Bert Smit tSassenheim - Swift), 5. v. d. Horst (Stolwük), 6. Hogerheide, 7. P. v. En gelen (Alphen - Swift). De adspiranten, die gelük met de nieu welingen gestart waren voor 9 km. (5 ronden) zagen hun winnaar Peter de Jong uit Roelofarendsveen met de sterk ste nieuwelingen meegaan. Toen de 5 ronden er voor de Swiftrenner opzaten lag hü op de 5e plaats en zegevierde zo doende onbedreigd in zün eigen catego rie in de goede tüd van 24.20 min. De Rotterdammer Mooiman werd met grote achterstand (2 min.) tweede, ter wül Van Beek (Hazerswoude - Swift) derde werd en Wesselman (Roelof arendsveen - Swift) vierde. Nu Geesinh in Tokio is Voor het eerst sinds vele jaren prijkt de naam Geesink niet op de lijst van de Nederlandse judokam pioenen. De Utrechtse judoreus kon zondag in Amsterdam zijn titel niet verdedigen omdat hij zich in Tokio voorbereidt op de Europese kampioenschappen, die half mei in Milaan worden gehouden. Boven dien is de Japanse reis van Gee sink bedoeld om ervaring op te doen voor de wereldkampioen schappen, die voor het eerst in de geschiedenis buiten Japan worden gehouden, namelijk op 1 en 2 december in Parijs. De strüd in het zwaargewicht lever de nu een grote verrassing op. De 20- Jarige Hagenaar Gouweleeuw, drager van de bruine band. overwon in de finale de sterker geachte zwarte bander Zappey door een achtste heupworp. Verrassingen waren trouwens aan de orde van de dag. In het lichtgewicht werd de oud-Euro- Gouweleeuw heeft Zappey in een beslissende greep en is hiermede verrassend kampioen van Neder land zwaargewicht (bij afwezigheid van Anton Geesink). pese kampioen Bonte al in zün eerste partü binnen enkele seconden door de Groninger Boulens uitgeschakeld. En ook de nederlaag van de veelvoudige inter national Van Ierland in de kwartfinale van het zwaargewicht tegen de Utrech ter Stroes was niet voorzien. In het middengewicht bleef de titel bü de oud-Europese kampioen Hein Es- sink, die in de finale echter büzonder veel tegenstand ondervond van de brui ne band Schippers uit Dordrecht. De titel in het lichtgewicht tenslotte was voor de Eindhovenaar Van de Mortel, die in de slotpartü tegen de Zwollenaar Wolfs op beslissing winnaar werd. Bü de Junioren werden voorlopig twee titels toegekend: in het lichtgewicht aan de Amsterdammer Knemeüer en in het middengewicht aan zün stadgenoot Rob Paanen. Diens broer Oscar zal nog even moeten wachten of hü de zwaargewicht- Leidse studenten beste skiërs De afgelopen dagen zün in Tauplitz de Nederlandse studenten ski kampioen schappen gehouden. De wedstrüden be vatten zowel een individueel als een stedenklassement. Beide klassementen werden gemaakt aan de hand van twee reuzenslaloms en een speciale slalom. De eerste plaats in het stedenklassement was voor Leiden. Groningen werd twee de, terwül Delft en Wageningen ex aequo als derde werden geklasseerd. De Individuele uitslag was: 1. O. Schreuder (Leiden), 2. F. van der Schaar (Amsterdam) 3. F X)eiters (Am sterdam) Bridgeclub De Sleutels Groep A: 1. AukesVerkuil 52% pnt (3): 2. De Jongv. d. Plas 51 pnt (2); 3. Biesot Brenninkmeyer 41% pnt (4); 4. Vryen- hoekv. Helvert 40% pnt (6); 5. Ber gersDe Vries 39 pnt (5). 6. Seller Koning 38 pnt (7); 7. Goutierv. d. Star 38 pnt (1); 8. v. WeizenReekers 35Vi pnt. (8). Groep B: 1. Staal—v. Wingen sr. 48% pnt. 2. mevr. KuklerRobbers 47 Va pnt (1); 3. BeugelsdükJongkind 45 pnt. <2); 4. dames VrüehoekDerogee 42pnt. (5); 5 HoekmanKuiper 42 pnt. (^4); 6. dames BernardBon 38 pnt. (8); 7. Lepelaar—Boogaard 37% pnt. (7); 8. KlinkenbergSmittenaar 35 pnt. (6). Groep C: 1. JansenDe Jong 53% pnt. (2); 2 mevr. en hr. Harloff 53 pnt. (3); 3 Mid delhamBernard 53 pnt. (1); 4. v. d. SteenKappers 52% pnt. (9); 5. echt paar Dik 50% pnt (4). 6. Blansjaar Kop 50% pnt. (6). 7. KleinjanGewalt 50 pnt. (5); 8. echtpaar Saey 48 pnt. (8); 9. mej. v. Gamerenpartner 46 pnt. (10); 10. echtpaar v. Kempen 43 pnt (7). Bridgeclub VOG De uitslag van de 13e ronde van de viertallencompetitie luidt: Hoofdklasse: Team Slegtenhorst wint van team Nievaart met 24 punten, team Raar wint van team Huys met 7 punten; team Tjalkens gelük met team Brakel 3 punten Brakel. Eerste-klas: Team Den Daas wint van team Caro met 19 punten; team Kla- renbosch wint van team Versteeg met 12 punten; team Galjaard wint van team Dofferhof met 12 punten; team Lagas wint van team Bosscha met 4 p. Tweedeklas: Team De Tombe wint van team v. Gelderen met 15 punten; team Wendt wint van team De Ruyter met 7 punten; team Kruizinga wint van team Boom met 34 punten. De Duitse tennisleraren (tot 25 Jaar) hebben de ontmoeting met hun Nederlandse collega's, die zaterdag en zondag in de sporthal in Coevorden werd gehouden, met 8—0 gewonnen. titel definitief zün bezit mag noemen, want na de finale diende de Eindhove naar Smits een protest in, dat nog be handeld moet worden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9